Tweede Blad. Be JAARGANG. No. 1565 Btë £eidóohe (Bou/tont Woensdag 2 December I9I4 KERKNIEUWS. De nagedachtenis van Pius X gehuldigd. In de „Msbd." schrijft de eerw, heer Paul Goulmy het volgend artikeL „Omnes gentes magnificabunt eum." (Alle volkeren zullen hem verheerlijken.) Deze woorden van den koninklijken zan ger schoten mij te binnen, toen ik in deze dagen de lezing van numero 13 der „Acta Apostolicae Sedis" beëindigde in de laatste helft van 1914 leeft de mensch we gens de slechte verzending langzaam, waar bet zulke stukken geldt en in den geest getuige geweest was van de laatste ziekte, den dood en de lijkplechtigheid van onzen envergetelijken Vader in Christus, Z. H. paus Pius X. „Omnes gentes magnifica bunt eum": „alle volken zullen Hem ver heerlijken". Het geheele nummer (waaruit wij voor eenige weken reeds het een en ander me dedeelden. Red.), toch is een officieele ge tuigenis, dat het pontificaat van den ont slapen Paus een schitterend tijdperk in de Kerk Gods geweest is. Om Zijne verheven nagedachtenis te huldigen zullen om in de termen van den psalm te blijven de koningen van Tharsis en de eilanden geschenken aan bieden, de koningen van Arabia en Saba giften aanbrengen. Dat zullen zij doen in den vorm van in den meest terheven stijl gestelde telegrammen. De orthodoxe koning van Montenegro herdenkt met weemoed de laatste daden ran den gestorven kerkvorst, n.l. „een be wijs van genegenheid en van achting voor het Servische volk", het concordaat met koning Peter; en „een poging, door den goddelijken Stichter van onzen Godsdienst, om de geesels van een afschuwelijken oor log tegen te houden." De Katholieke koning van Saksen «preekt: „van onzen onvergetelijken Hei ligen Vader"; de regent van het ortho doxe Servië beweert: „dat in mijn land de nagedachtenis van den Heiligen Vader, onder wiens bescherming het concordaat met Servië gesloten werd, eerbiedig zal bewaard worden"; de Protestantsche president van de Unie zegt, dat 's Pausen karakter „zonder gebreken en edel" was, - dat Pius X „de verheven plaats, welke hij innam, eer aandeed en tot Hem trok de toegenegen blikken van allen, die zijn wereld-invloed ondergingen." De Katholieke Braziliaansche regeering' dankt den ontslapen Opperpriester voor de vaderlijke toegenegenheid, gedurende ge heel Zijn pontificaat Brazilië betoond, ter- wijt de Katholieke president van Peru Pius X eert als: „een heiligen en geleer den Paus." De Columbiaansche regeering, eveneens Katholiek, noemt Pjus: „de glorie van de Kerk en de eer van de menschheid." En de oude Oostenrijksche keizer, de Aposto lische Majesteit, beschouwt 's Pausen heengaan als. „een wreed verlies voor on ze Heilige Kerk en de Katholieke wereld" terwijl Z. M. van meening is, dat Pius voor de geschiedenis een onsterfelijken naam zich heeft verworven. „Alle volken zullen 1-Iem verh eerlijken'V In den psalm staat ook geschreven: „ont zien zal Hij den arme en behoeftige" en daar treden naar voren de van hun land beroofde vorsten en vorstinnen in statige rij. De Allergeloovigste Majesteit van Por tugal de Kerk kent daar nog geen repu- bliek „zal nooit vergeten de vaderlijke goedheid, welke Zijne Heiligheid ons altijd getoond heeft"; de hertogin-weduwe van Parma ,,is smartelijk getroffen door den De Oud-Amsterdamsche Sinterklaasmarkt. De Amsterdammers zijn van ouds echte winterklaasmannen. Hun oudste kerk, de Oude Kerk, noemden zij de Sinterklaas kerk. De grootkramers, de wevers en de snijers noemden hun gilde naar Sinter klaas en hadden in de Oude Kerk hun ka- fel. Op Sinterklaasdag hielden zij ter eere Tan hun beschermheilige een feestmaal en zonden dan aan den schout een taart en den priester, die het gilde-altaar bediende, ten pastei van veertien stuivers. In de 13e, 14e, 15e, 16e en 17e eeuw werd de Arasterdamsche Sinterklaas in- en bui- lenshuis met groote vreugde gevierd. De chippers, wier heilige Sinterklaas almede ffas, vierden dat als hun schepen in de ha zen (thans het Damrak) lagen, met groote luidruchtigheid. Er werd niet vergeten naar de kerk te gaan. De Oude Kerk was dan het volst; zij had ter eere van de be schermheilige een zilveren Sinterklaas- j>eeld, dat later, in benarden tijd, gesmol ten en tot noodmunt gemaakt is. Nu nog kangt er in een der kerkkamers een heel «ad en mooi schilderij, voorstellende het borstbeeld van Sinterklaas. Na den Beeldenstorm, na de Reformatie aa 1578, deden de Geref. predikanten en ouderlingen alles om wat ook maar aan het Katholicisme herinnerde, te weren, het Sinterklaasfeest in de eerste plaats. Want dit was hulde brengen aan een Roomschen heilige. Een fel bestrijder van de Katho- i^en' Sieuwertz. waarschuwde in tegen het Sinterklaasfeest met deze •*oorden: «Die sulx doen en yerstaen nog niet wat dood van onzen geëerden Heiligen Vader. Die altijd zóó goed voor ons geweest is." Voort lofprijzingen van den H. Vader, Die ons ontnomen is, doch het is tijd er mede op te houden. Nu dan de lofzangen ten einde zijn: „de- fecerunt laudes", trede Luxemburg's groot hertogin, de sterke vrouw uit het Boek der Boeken, naar voren. Hoort haar ver klaren, dat hare moeder, hare zusters en zij zelve „immer de meest gehoorzame en meest toegewijde „dochters" der Kerk zul len zijn. Voorwaar, deze vorstin heeft te midden van haar anti-Katholieke regee ring Pius X wel het best van alle vorsten en vorstinnen begrepen. Deze toch zeggen woorden vol lof, maar Maria-Adelheid stelt een daad van zeer verheven gehalte. Legt nu naast deze schitterende getui genissen van zóó voorname persoonlijk heden eens de gedachtenisartikelen van onze vrijzinnige en zoogenaamd neutrale bladen, welke in zoo talloos vele Katholie ke handen nog immer zijn. Staten-Generaal. Justitle-zaken. Aan het voorloopig verslag betreffende Hoofdstuk IV (Justitie) van de Begrooting voor 1915 ontleenen wij het volgende: Eenige leden bepleitten in het belang van de paardenfokkerij opheffing van het totalisatieverbod. Anderen kwamen hier tegen met kracht op. Verscheidene leden achtten wijziging der Loterijwet 1905 hoogst urgent op het stuk der bepalingen betreffende premieleenin- gen. Het eerst noodige is ciat een wet tot stand kome krachtens welke de uitzonde ring voor premieleeningen in art. 1 der Lo terijwet komt te vervallen. Naar somrai- ger oordeel zou dan inplaats daarvan ook voor premieleeningen de toestemming, be doeld in de art. 2 en 3 dezer wet, moeten "worden vereischt. Andere leden zouden naast den eisch van Koninklijke toestem ming in elk geval nog een bepaling wen- schen, dat die uitsluitend kan worden ver leend aan publiekrechterlijke lichamen en aan instellingen of vereenigingen, wier werkzaamheid op een liefdadig doel is ge richt of die bevordering van wetenschap, kunst of zaken van algemeen belang be- oogen. Eenige leden meenden dat de politie bij den bekenden inval in de winkels en hui zen van personen, van overtreding der Lo terijwet verdacht, verder was gegaan dan het volvoeren van hare taak het inbe- slagnemen van het bewijsmateriaal voor eventueele vervolgingen eischte. Door haar optreden is hier en daar het geheele bedrijf der betrokken loterijmaatschappij en onmogelijk gemaakt. Inlichtingen wer den gevraagd omtrent de juiste toedracht van hetgeen heeft plaats gevonden t. a. v. „Lotisico", naar aanleiding van een be richt in de dagbladen, dat de procureur- generaal bij het Gerechtshof een onder zoek had ingesteld in verband met het ver- vallenverklaren der polissen van „Lotisi co", naar aanleiding van de trekkingen der Staatsloterij, welk onderzoek zou ge ëindigd zijn met de conclusie, dat er voor de Regeering geen aanleiding bestaat, te dezer zake in 'te grijpen. Verscheidene leden drongen aan op wij ziging der Motor- en Rijwielwet, ln ver band met de groote uitbreiding van het vrachtautomobielverkeer, gepaard gaande met een gestadig toenemen van de afme tingen en het gewicht dier automobielen, waaruit groote schade, hinder en gevaar voortvloeien. De aandacht werd gevestigd op de erger lijke ontduiking van de uitvoerverboden, in het bijzonder van rogge en aardappe len, en op krachtige repressie, zoo noodig op strengere strafbepalingen, aangedron gen. de waere Religie is, ende bewijsen Godt weinig dangkbaerheyt, dat hij se uyt de duisternissen des Pausdoms ende uyt de schrickelijcke afgoderie verlost heeft." Het ergst voor de Gereformeerden was, dat het Sinterklaasfeest openbaar gevierd werd, vooral op Dam en Vijgendam en daar van ouds de Sinterklaasmarkt gehou den bleef, waar het dol-druk kon toegaan. Elk jaar deden de predikanten bij burge- meesteren hun beklag en verzochten de markt te verbieden, omdat op die markt het Pausdom verheerlijkt werd. Daarom werd op den 5den December 161.1 van de puie van het oude stadhuis op den Dam de steèklok geluid en afgekondigd: dat het verboden is als in den jare 1612 op den Dam en elders eetbare of andere waer-te verkoopen. Wie er zich tegen ver zet, diens waren zullen in beslach worden genomen of hem een boete opgelegd van 3C stuyvers. Zelfs werd verboden den volgenden dag den Sinterklaas-koek en geschenken open lijk over straat te dragen of thuis te bren gen, tenzij men zich eene gelijke boete wil de getroosten. Ouders waren voor hun kinderen en meesters en mevrouwen voor hunne dienstboden aansprakelijk. De keur hielp niet, de Amsterdammers kwamen toch naar den Dam, kochten er klaasjes, slikkerdemikjes en allerlei pre sentwaren, en vierden er den Heilige. Den 3en December 1639 achtte het stads bestuur het noodig, een nieuwe ,keur af te kondigen: het vorig jaar had de uitgelaten vreugde op Sinterklaar alle perken over schreden. De toeloop van volk uit alle hoe ken der stad, zelfs „uyt huysen met pesten geïnfecteerd", wilde men tegengaan. Daar- Letteren en Kunst. De Paus over Dante. Aan Z. D. H. P. Morganti, aartsbisschop van Ravenna, heeft Z. H. Paus Benedictus XV eèn Latijnsche brief gericht, waarvan wij hier een uittreksel geven: Wij mochten, nu Wij onlangs tot het be stieren der Katholieke Kerk, door den Eeuwigen Stichter dierzelfde Kerk, schoon zonder eenige verdiensten van Onzen kant, geroepen werden, van U een blijk van toegenegenheid en verkleefdheid ontvan gen, uit naam tevens van de commissie, welke zich vormde tot voorbereiding van het eeuwfeest van den grooten Alighieri, nu bijna zes eeuwen verliepen, sedert dat stralende licht onder de dichters in uwe overoude stad is uitgedoofd. En dit bewijs van vereering en liefde jegens Ons maakt het tot Onzen plicht, Onze hooge ingeno menheid met uw allerbeminnelijkst schrii- ven te betuigen en aan u en de overige le den derzelfde commissie Onzen overgroo- ten dank uit te spreken. Wat nu Uw grootsch plan aangaat, zoo moeten Wij vooreerst in het oog houde.i, dat Onze roemrijke Voorgangers, wier voetsporen. Wij Ons beijveren te drukken, steeds geweest zijn, de bevorderaars der schoone kunsten en letteren en dat Zij niet minder met lof en eer hebben overladen de voortreffelijke mannen, die door scherp te van vernuft en rijkdom van wetenschap de roem van hun tijd waren en hun naam vereeuwigden. Onder hen moet voorzeker Alighieri ge roemd worden. Want Wij betwijfelen of er onder de dichters van alle tijden iemand met hem vergeleken kan worden. Maar daarenboven, wat ook van meer belang is, er komt nog een bijzondere reden bii, waarom Wij meenen, dat wij met dank bare vreugde en den grootsten luister zijn eeuwfeest moeten vieren: daar namelijk Aligheri een der onzen is. Immers, de Florentijnsche dichter heeft zooals een ieder weet, de natuurlijke stu die met de studie van den gods dienst verbonden, en zijn geest ge vormd door de voorschriften, die hij ontleende aan zijn diep katholiek ge loof en zijn ziel gevoed met de hoogste en reinste gevoelens van menschelijkheid en gerechtigheid. En als hij ook, smartelijk aangedaan door het bittere en smartvolle von zijn ballingschap en, door de partijdrift ge dreven, in juistheid van oordeek somd scheen te falen, is het toch nooit gebeurd dat hij van de waarheid van on zen christelijken godsdienst ooi; zelfs is afgeweken. Wie echter zal ont kennen, dat onze Dante het mach tige vuur van zijn dichterlijken ge nie door den adem van zijn katholiek ge loof zóó gevoed en versterkt heeft, dat hij de verhevenste geheimen van ons geloof in bijna goddelijke verzen heeft gezongen.' Niemand zal er dus aan twijfelen, of de naam van zulk een man moet over de ge heele aarde door alle katholieken met de grootste gevoelens van dankbaarheid en met de hoogste vereering herdacht wor den. En de wijze van vereering, die gij Ons hebt voorgesteld en die bepaald is door de vereeniging die wij boven genoemd heb ben, om het 6e eeuwfeest van Mighieri's dooi passend door de katholieken te doen herdenken, is van dien aard, dat ze onder alle opzichten Onze bijzondere aanbeveling verdient. Om n.l. de nagedachtenis van dien dich ter waardig te eeren een man, wiens ge dichten zóó verheven waren, dat hij den naam van den „goddelijken" heeft gekre gen en die in zijn dichtwerken, wat nooit vroeger of later, is gehoord, de verheven ste waarheden van ons geloof behandeM heeft tot dat doel is niets zoo geschikt als een heiligdom te bouwen, dat ons voor om verboden Burgemeesteren en Schepenen het staan met kramen of kruiwagens op den Vijgendam, om poppengóed, snoepe rijen en andere eetbare waren te \erkoo- pen. Ook mochten de bewoners van den Dam, van de Gansoort, de Nes en eenige andere straten hun pothuizen, „veynsterwinkels" en stoepen aan niemand voor dat doel ver huren of leenen, wilden zij niet door 's Hed ren dienaars of provoosten der Aalmoeze- ners voor 25 gulden beboet worden, hun de waren ontnomen, om in 't Weeshuis te worden gebracht. De burgemeesters werden tot het uit vaardigen van deze Sinterklaas-keuren ge dwongen door de predikanten der Neder- duitsch Gereformeerde Gemeente, die in hetzelfde jaar 1638 alles deden c-m de ver tooning van Vondel's „Gijsbreght" te ver bieden, die zij ook een maand lang hebben kunnen verhinderen. Elk jaar gingen de predikanten volgens besluit van den kerkeraad naar het Stad huis om de Burgemeesters te „begroeten" en te verzoeken „de superstitueuse insolen. tien en de groote exorbitantiën. afgodische abuyzen en de stouticheden, op St. Nicolaï- dach en avond plegende te geschieden, te voorkomen, en redres in de ijdelheden van genoemden dach en avond te nemen". De wereldlijke heeren ontvingen de gees telijke broeders doorgaans minzaam en be tuigden zelf als in 1657, aat zij insgelijks met droefheid hadden gezien dat 't erger was geweest dan voor dezen. Dominus Clerquius had in 1661 zelfs de voldoening, dat de kramen, welke op den Vijgendam, ondanks het bekende plakkaat, waren opgeslagen, op bevel van de Ileeren den geest roept den godsdienst, het ster ven en het graf van dien diehter-balling Gemengde berichten. Borstplaat. Een half pond fijne sui ker, plm. een kopje water, eenige druppels essence (Hebe of Nectar, koffie extract, cacao). Kook de suiker met water, zoolang, tot een koud geworden druppel in koud water niet meer uiteenvloeit Voeg dan de geur- stof bij en giet de suikermassa, wanneer ze wat dik wordt in de gereedstaande vor men. Cacao laat men met een weinig meel suiker, meekoken. De tafel of het stuk glas, waarop men de bodemlooze ringen plaatst, wordt te voren met wat boter be smeerd. Men kan dan de vaste borstplaat gemakkelijk afschuiven. Inbreker gearresteerd. Eenige weken geleden werd te Ermelo een inbraak ge pleegd ten huize van den heer Kohn- stamm, waarbij een groote hoeveelheid antiquiteiten werd ontvreemd. liet is dank zij de onvermoeide nasporingen van de po litie thans gelukt, eenige van de vermiste voorwerpen te Amersfoort en te Amster dam op te sporen, waar de inbrekers deze te gelde hadden gemaakt. Zij waren reeds eenige malen van eigenaar verwisseld; toch slaagde men er in, een der daders te arresteeren, die reeds bekend heeft en naar Zwolle is overgebracht; men heeft bovendien aanwijzingen die tot de arresta tie van den tweeden dader zullen leiden. Pech. Een onbekend gebleven man, die Zaterdagmiddag te Ede uit den trein stapte, die daar te 1.53 uit Arnhem aan kwam, nam uit het bagagenet de hand- tasch van een medereiziger mede, wat deze eerst bemerkte nadat de trein zich weer in beweging had gezet. De tasch had een inhoud van driehonderd gulden waarde. Plombeeren. Men schrijft aan het „Hbld.": Onze keukenmeid van het platte land zou zich vandaag eens het gebit laten nakijken, omdat ze zoo'n kiespijn had. Toen ze van den tandendokter thuis kwam, vroegen we haar, of haar holle kies geplombeerd was. Ze antwoordde: „Ik weet 't niet of 't zoo hiet, maar de'ran gepeuterd het-ie wel." We vroegen haar daarop, of de vulling, had plaats gehad met goud of met cement; waarop wij dit antwoord ontvingen: „Ik kon net niet zien wat-die d'r in stopte; maar te oordeelen naar 't gevoel mot 't bliksem en donder zijn 'cweestl" Een gedeelte van 't Gooi in donker. Men meldt uit Naarden aan de „N. Ct." Dezer dagen werd Naarden en, zooals we later vernamen, tal van omliggende ge meenten, weder voor de zooveelste maal op een avond tot tweemaal toe in diepe duis ternis gehuld. Nieuwsgierigen verdrongen zich op straat; men zag kaarsen, fietslan-* taarns en olielampen ontsteken, winke liers, die eenige lantaarns aan hun win kelmuren hingen, lucifers aanschrappen, kortom min of meer wanhopige pogingen, om licht in de duisternis te scheppen, tot dat plotseling het electrische licht weer schitterend oplichte.... om een half uur later weer te verdwijnen. Bijna alle inwo ners van Naarden hebben thans in huis electrisch licht terwijl ook het aantal aan sluitingen in de omliggende gemeenten groot is. Naar we vernemen had de genie ten ge rieve van boeren en kweekers het wate-- peil verhoogd, waardoor op een gegevon oogenblik de electrische centrale zonder koelwater was en dus moest stoppen Afgeranseld. Gistermorgen zijn drio Belgische geïnterneerden gevankelijk van Harderwijk naar Zwolle overgebracht. Zij hadden een heer afgeranseld, nadat deze hen eerst in een hotel had onthaald. De van den Gerechte werden omvergeworpen Maar het volgende jaar werden predikant en ouderling door Hun Edel Achtbaren minder voorkomend ontvangen. Toen de eersten de laatsten plechtig hadden „be groet", en verzochten de viering van het Sinterklaasfeest op Dam en Vijgendam te gen te gaan, antwoordden de Burgemees ters, „dat zij het goed keurden, dat de kerkelijken zorge droegen voor 't gene strekt tot de meeste stichting der gemeen te, maar dat zij het aan H.Ed.Achtb. moes ten overlaten, welke voorzorgen men zoude nemen, als na de gelegenheid van hare stad gevoeglijk kan geschieden." De predikanten gingen echter voort, jaar in jaar uit, elk jaar bij Burgemeesteren te komen met het verzoek het Sinterklaasfeest op Dam en Vijgendam tegen te gaan; in 1672 vooral „om de bijzondere bekommer- lijeke tyden"; in 1674, omdat Klaasdag op een bededag en in 1698 omdat hij op een Zondag viel. Na dien tijd schijnen de „begroetingen" een einde te hebben genomen; althans in de „Protocollen" van den Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente heb ik na dien tijd niets meer over Sinterklaas gevonden. Toch was het Sinterklaasfeest niet ver storven. Het werd later met steeds toe nemende opgewektheid gevierd, zoodat Grabner, een Duitscher, er in 1792 over schreef in zijne „Brieven over de Ver- eenigde Nederlanden": „De opgeschikte winkels, de zwermen kijkers en koopers brengen een levendigheid, een gevoel van vroolijkheid onder het volk, dat men an ders het geheele jaar niet bespeurt. On gelukkig ontaardt die pret bij den ruwen man, die gaarne iets ever den oorlog wilde hooren, had met het drietal een ge sprek aangeknoopt, tracteerdc hen en ging daarna met hen de stad in. Bij de Vischpoort werd hij plotseling door de Delgen aangegrepen en duchtig afgeran seld, waarbij kennelijk de bedoeling voor zat hem van zijn geld te beroowu Een portefeuille, die alleen een kilcmeterbookje inhield, werd hem ontfutseld. Uitvoer van haver en petroleum. Maandag is gevankelijk naar Winschoten gebracht de 30-jarige L. B., koopman te As- schcndorf (Duitschland), beschal ligd van uitvoer vao haver en petroleum uit ons land naar Duitschland. Uitgebrand. Gistermorgen is in de Kalanderstrraat te Enschede het door J. Pelle bewoonde huis. toebehoorende aan B. Pley, uitgebrand. Inbraak. Gisternacht is er ingebro ken in de boekdrukkerij van de firma Boon te Haarlem. De dieven zijn binnen gekomen door langs een afvoerpijp op een plat te klimmen, door een tuimelraam te gaan en zoo naar het kantoor, waar zij binneugekomen zijn door zich door een klein raampje te wringen. Uit den open gebroken Lessenaar van den procuratie houder werd een kistje met f 130 aan bankpapier en zilver gestolen. Rechtzaken. Verduistering bij de Ralffeisenbank. Naar het „U. D." verneemt, heeft C. V., gewezen kassier bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank, die vóór 14 dagen door do rechtbank te Utrecht wegens verduis tering in dienstbetrekking veroordeeld werd tot 1 Vè jaar gevangenisstraf, hoo- ger beroep tegen dit vonnis aangetee- kend. De doodslag te West-Sayville. Voor den Hoogen Raad is gepleit in de zaak van W. J. M., arbeider, te Sluis, door de rechtbank te Middelburg vrijgesproken, doch door het gerechtshof te 's-Gravenhago met vernietiging van dit vonnis, veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf terzake van doodslag. Het hof had bewezen verklaard, dat be klaagde op 23 Februari 1913 te West-Say ville in de County Suffolk, nabij New- York, in Amerika, als Nederlander, met het oogmerk om Harmen van. der Pol \an het leven te berooven, hem met een stomp voorwerp met zoodanige kracht op en ter hoogte van het hoofd heeft geslagen, dat Van der Pol aan de door dat slaan ver oorzaakte verwondingen is overleden. Rapporteur in deze zaak was raadsheer mr. Sogers. Mr. J. H. Rolandus Ilagedoorn, advo caat te 's-Gravenhage, ontwikkelde twee cassatiemiddelen. Conclusie O. M. 14 December. Cassatieberoep ingetrokken. Do officier van justitie hij de rechtbank te Haarlem heeft ingetrokken zijn cassa tieberoep bij den Hoogen Raad, tegen het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waar bij de directeuren der II. IJ. S. M. waren vrijgesproken van de overtreding op de verordening op het natuurschoon in Noord- Holland, te Vogelsang gepleegd. Beleediging. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren de heeren J. V., oud 50 jaar, en mr. 1). J. v. S. oud 28 jaar, beiden uitgevers van het Amersfoortsche dagblad De Eemlanden te Amersfoort, beklaagd van beleediging van onderhevige geval den Duitschen keizer, vrijgesproken op grond dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was. De eisch was onderscheidenlijk 7 en 14 dagen gevangenisstraf. hoop dikwijls in krakeel en vechtpar tijen." De Sinterklaasmarkt op den Vijgendam is een langzamen dood gestorven. Nog vóór het laatste kwart der vorige eeuw zag men er karren waarop Sintorklaas- goed, vrijers en vrijsters en klein goed, netjes op kleine, witte tafellakens, rond rijden of stilstaan. Een kaars op een ba jonet, in het midden der kar, verlichts al de Sinterklaasjes en gaf een heiligen schijn. „Het Verkoophuis" op den Vijgen dam werd toen aantrekkelijk om Sinter klaasgeschenken te koopen. Nu kan men nog slechts op de Nieuwmarkt Sinter klaasjes van den wagen koopen. Het hoekhuis van Dam en Damrak be waart in een gevelsteen, voorstellende Sinterklaas met de kinderen in een tobbe, nog heugenis aan de oude Sinterklaas markt op den Dam, maar vooral op den Vijgendam. Die gevelsteen is gemetseld in den muur van den opgang naar het café „De Bisschop". De groote Sinterklaas bo ven den opgang is van dezen tijd. De gevelsteen echter is ecuwen oud en ia| waarschijnlijk het eerst gemetseld in het Suikerhuis, het oudste huis, dat daan meer dan 300 jaar geleden stond. De Sint-Nicolaasstraat brengt den tijd voor den geest, toen Amsterdam nog geheel Roomsch was. Daar stond op den hoek der, straat aan den Nieuwcndijk een heilige Nicolaas-becldje. De scholieren trokken er op zijn feestdag heen, knielden er voor en schonken het een deuntje. Met den Beel denstorm in 1566 is' dat beeldje vernield, doch de naam der straat bewaart de heu genis er aan. Schilders en dichter hebben Sinterklaas

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1