Deze ontdekking leidde tot een gerechte lijke vervolging van den Commandant van de Preussen en tot het in beslag nemen van dat stoomschip. Uit het onderzoek bleek ook, dat de ge heime ontvanginrichting eerst enkele da gen voor de ontdekking ervan was gereed gekomen. De Minister deed ons nog kennisnemen \an een ambtelijk telegram uit Indië waar uit blijkt dat toen de Preussen op 3 Augus tus te Sabang aankwam, zij geen antenne droeg; dat 6 Augustus het verbod van het hebben van een radio-telegrafische instal latie bekend werd gemaakt aan alle stoom schepen van oorlogvoerende Mogendheden te Sabang en dat het radio-telegrafische station te Sabang instructie kreeg om cventaeele overtredingen van dit verbod te controleeren en daarvan rapport uit te brengen aan de autoriteiten, terwijl op 28 September alle antennes moesten worden ingenomen en verzegeld. Ook in Lloyd's re gister stond de Preussen vermeld als zon der draadlooze installatie aan bocrd. Industrie in Rijnland. Friesche werklieden in Duitsch Rijn land schrijven aan hun familie in Fries land, dat het druk is in de industrie in Rijnland door den oorlog. Voor de Duit- sche, Oostenrijksche en Turksche legers v. orden duizenden bijlen, houweelen, mil- lioenen hoefijzers gemaakt, voorts draag- Lare kachels, veldtenten enz. De loonen zijn er hoog. Metaalsflijpers maken een weekgeld van 50 tot 60 mark. Uitvoer van minder duurzame aardappelen. Men meldt uit Groningen: Er wordt een ruim gebruik gemaakt van de be- voegdheid tot uitvoer van minder duurza me witvleezige aardappelen naar Duitsch land. Zoo had het lid der commissie, oe- voegd tot de uitreiking van consenten \oor den uitvoer, de heer B. Meiborg. te Veendam, de beschikking over tweehon- der consenten, welke thans alle ip het hem aangewezen district zijn uitgegeven Elk consent is geldig voor 10.000 K.G. Nog houdt de aanvraag om consenten aan, zoodat men kan nagaan, dat reus achtige hoeveelheden dier aardappelen ter verzending gereed lagen. Een valsch gerucht Men meldt uit Hoek van Holland: Wij vernemen dat een beschadigd En- gelsch oorlogsschip heeft gevraagd den Waterweg te mogen binnenkomen. Men deelt aan de ,,N. Crt." mede, dat bo venstaand bericht onjuist is. Noch bij den commandant van het fort aan den Water weg, noch bij het station voor draadlooze telegrafie te Sclieveningen was, zoo ver zekerde men ons aan het departement van Marine, van dezen zaak iets bekend. De Leening. Naar verluidt zal als resultaat van het overleg, hetwelk gisteren gepleegd is tus- schen de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het leeningsont- werp en den Minister van Financiën, waarschijnlijk overeenstemming worden verkregen lusschen Kamer en Regeering in dien geest," dat een voorstel tot defini tieve regeling der dekking zal worden ge daan vóór 1 Januari 1917. Inmiddels zou den de opcenten op het .geslacht, op de invoerrechten en op het recht van succes sie verballen en daartegenover het aantal opcenten op de bedrijfs- en de vermogens belasting resp. op de inkomstenbelas ting worden verhoogd van 20 tot on geveer 35 procent. De bedoeling zou daar bij zijn dat de opcentenheffing, gelijk de ze bij aanneming van deze voorstellen zou worden, alleen zou zijn vastgelegd tot het einde van het jaar 1917. Korte Kroniek. Onder de Belgische vluchtelingen te Vlissingen zijn wederom 17 nieuwe geval len van typhus geconstateerd. Men zal overgaan tot den bouw van een tweede barak. Met de booten der Maatschappij „Zee land" te Vlissingen zijn gedurende de maand November 21,251 passagiers naar Engeland vervoerd, legen 13,936 in Novem ber van het vorig jaar. Tot regeerings-commissaris van het vluchtelingenoord te Tde is tijdelijk be noemd de gep. kolonel der cavalerie J. Mingels. De gisteren gehouden collecte van het Haagsch Steuncomité 1914 heeft opge bracht ruim f 25,000, waaronder de roeds vermelde gift van f 5000 van H. M. de Ko ningin-Moeder. Het resultaat van de collecte voor de Belgische vluchtelingen te Amsterdam mag, in aanmerking genomen het ongun stig weder, zeer bevredigend worden ge noemd. Er is f 29,189,28 1/2 ontvangen, waarvan pl.m. 45,000 dubbeltjes, 9000 kwkartjes, het overige in guldens, rijks daalders, biljetten van f 10, f 25, en f 100. Er werden ongeveer 75,000 speldjes ver kocht. Te Amsterdam zal van gemeentewege aan een 3 400 werklooze kleermakers werk worden verschaft. Zij moeten kost winner van een gezin zijn, gedurende het jaar 1914 in Amsterdam woonachtig zijn geweest en bij de Gemeentelijke Arbeids beurs zijn ingeschreven. De werkverschaf fing zal zich waarschijnlijk tot een tijd perk van 7 8 weken bepalen. Gemengde berichten. Dankbare soldaten. Een dame uit de buurt van Arnhem had eenige honderd tallen polsmoffen voor de_militairen bij eengebracht en gaf ze ten geschenke aan een compagnie gelegerd in den omtrek. Op 'n goeden dag klinkt militaire muziek in de nabijheid van de woning der geefster. En als de dame zich naar het venster be geeft ziet zij de geheele compagnie met ver heugde gezichten de gepolsmofte handen in de hoogte houdende om te toonen boe 'n dankbaar gebruik van haar doelmatig geschenk werd gemaakt Ontsnapt. Uit het huis van bewaring te Middelburg is Zaterdag een gedetineer de, die zich een oogenblik onbewaakt zag, door over een muur te klimmen, ontsnapt De ontplofte mijn. De justitie uit Mid delburg vertrok Dinsdagmorgen naar Vlis singen, in verband met het voortgezet on derzoek naar de oorzaak der mijnramp te Westkapelle op 16 November jl. Schepselen van het slagveld. Een anders niet voorkomend eigenaardig ver schijnsel doet zich thans in Zuid-Limburg voor, nl. dat er in dezen tijd van het jaar een vreemde vliegensoort wordt opgemerkt. Deze vliegen hebben veel weg van de ge wone vleesch- of bromvlieg. De oppervlakte van het lichaam, die bij de bromvlieg stijf is, is bij deze vliegensoort week. Daaren tegen vliegen deze in tegenstelling met de gewone bromvliek geruischloos en hebben ze langere vleugels. De bevolking in Zuid- Limburg brengt dit in verband met de massagraven op de slagvelden. Voorname lijk omdat zij het veclvuldigst voorkomen met sterken Zuid-Westenwind. Gedood. Gisteren is te Oosterhout, de vrachtrijder S. door een automobiel over reden en onmiddellijk gedood. Bekneld. Op het station Rozendaal is gisteravond de rijtuigpoetser A. R., tus- schen het perron en een binnen rijdenden trein bekneld geraakt. Een been werd ver brijzeld en hij is voorts ernstig aan de borst gekwetst. Zijn toestand is zorgwek kend. Afgebrand. Gisternacht is de boeren hoeve van den heer v. d. V. te Benthuizen geheel afgebrand. 20 koeien en 6 paarden zijn in de vlammen omgekomen. Niets was verzekerd. Academienieuws. Leiden. Met gunstigen uitslag is af gelegd het candid a'atsexamen in de rechten door den heer J. G. Velt- man Fruin, (Den Haag.) Leiden. Na verdediging van een acade misch proefschrift, getiteld „Kentrekken van het verwantschaps-, familie- en erfrecht bij de volken van Indonesië", werd heden be vorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer Petrus Antonius Franciscus Blom, kapitein der Artillerie O.-I. leger, ge boren te 's-Qravcnhage. SPORT. De Olympische spelen 1916. Voor de Olympische spelen in 1916 be gon men reeds te vreczen, maar het inter nationale comité schijnt nog vol vertrou wen, althans de Franschman baron Cou- bertin, heeft het Duitsche Comité voor de Olympische spelen doen weten, dat het hoofdcomité er op rekent, dat de Olympi sche spelen in 1916 te Berlijn zullen door gaan. Wanneer van Duitsche zijde nog wijzi gingen noodig geoordeeld werden, dan kon daarover later onderhandeld worden. Von Podbielski, de voorzitter van het Duitsche comité heeft deze verklaring, welke hem door middel van den Duitschen gezant te Bern gemeld, met dank aan vaard. Van Duitsche zijde zal tijdens den oorlog geen enkel besluit genomen worden. Voetbal. Een ernstig ongeluk. Zondag had een der U.D.-leden te Hengelo het ongeluk, in den wedstrijd tegen Tubantia, een been te breken. Naar wij vernemen is de mogelijkheid van opzet niet uitgesloten, gezien het feit dat de U.D. speler getrapt werd, terwijl hij den bal niet had. Het U.D.bestuur zal ernstig op een streng onderzoek aandringen. Wordt hieraan niet voldaan, dan zal U.D. zich terug trek ken. Bossaert in D. F. C. De bekende Brusselsctie speler Bossaert, die is uitge komen zal, naar dé „N. R. Ct." meedeelt, voor D. F. C. uitkomen. Bossaert was een op den voorgrond tredend speler der Da ring uit Brussel. Hij was aanvoerder van het Belgische elftal en tevens de spil in den wedstrijd tegen Holland op het Z. A. C.-terrein, die eindigde met den uitslag 24. Waarschijnlijk zal hij 13 December reeds met D. F. C. meespelen. Faillissementen. Uitgesproken: C. Willemse, winkelier te Tiel, cur. mr. E. J. van Lidth de Jeude, te Tiel. C. Veenman, hotelhouder te Heerenveen, cur. mr. W. T. van der Ley te Heerenveen. H. Deelstra, koopman en winkelier, krui denierswaren enz. cur. mr. C. Kulm. Geëindigd: Vereeniging het District Tiel cn Omstre ken der Ver. Eigen Hulp te Tiel; P. J. Wou ters, te 's-Hertogenbosch; H. Tesktra, te Leeuwarden; C. Solara, fabrikant van be tonwerken en terrazzo-vloeren, te Rotter dam, Vernietigd: A. Derrez, te Maastricht» Uit Stad en Omgeving. Onze Oorlogskaart. Het spant in het Oosten. Zooals blijkt uit het buitenlandsch over- zicht in dit nummer hebben de Duitschers daar een nederlaag geleden, die echter voor hen ook een lichtzijde heeft door het groot aantal krijgsgevangenen, dat zij maakten en hun goed-geordenden terug tocht. Wij meenden daarom onze lezers van nut te zijn door nog eens onze duidelijke kaart van het oostelijk strijdtooneel in dit nummer af te drukken. Sint-Nicolaasfeest. Het „heilig avondje" is gekomen, het avondje van Sinterklaas. Ik kan mijn geld in deze tijden wel beter gebruiken, beweert de een; mijn hoofd staat er niet naar, zegt de ander. Maar laten we nu allen die zwartgallige gedachten eens laten varen om plaats te maken voor de oude Sinterklaas-stemming, waarbij echter dit jaar een element, da« misschien andere jaren wel eens wat ver- verborgen bleef, bijzonder op den voor grond moet treden. Sint Nicolaas is telken jare een huise lijk feest en dat moet het ook dit jaar zijn. lil deze sombere tijden hebben wij, mischien meer nog dan anders, behoeft6 aan het zonnetje der huiselijke gezellig heid, dat in ons de tevredenheid, het stille en innige geluk moet doen opbloeien. Maar dit jaar moet Sint Nicolaas ook bijzonder zijn een weldadigheids feest Op straat is het 's avonds, nu de winkels niét om negen uur behoeven te sluiten, drukker dan anders. De etalages stralen in vroolijke verlichting en zijn verleidelijk als ieder ander jaar. Kijkers verdringen zich dan ook voor iedere etalage. Maar ook koopers in de winkels? Heel erg tevreden zijn de winkeliers nog niet, gelooven we. Maar dat kan morgen en overmorgen nog veranderen. Vooral zij, die onder den oor logstoestand niet of niet zoo erg gedrukt gaan, zullen de winkeliers in deze dagen niet vergeten, niet slechts en zelfs niet in de allereerste plaats terwille van de win keliers, maar ook en voornamelijk om vreugde te brengen in eigen en anderer huisgezinnen. Liturgische cursus. De weleerw. inleider, kapelaan Willen- borg, is gisteravond begonnen aan de ver klaring van de plechtige H. Mis de ver klaring van de verhevenste waarheid en de verhevenste schoonheid, die God aan de wereld heeft geschonken. Het woord m i s is afgeleid1 van m i s s a of m i s s i o, wat beteekent zending, wegzending. In de eerste tijden had er n.l. een dubbele wegzending#plaats, één na de predicatie, vóór het offertorium, van de doopleerlingen, de boetelingen en hen, die als bezetenen werden beschouwd, en één op het einde van de Mis. Vandaar de Mis van de katechumenen (de doopleerlin gen) en de Mis van de geloovigen. De Mis werd in de eerste tijden ook ge noemd Breeking des Broods, Communie, Avondmaal, Offerande, Offer, Dominciuiu (de plechtigheid des Heeren) Collecte (de verzameling der geloovigen), Liturgie (het werk van het volk). De Kerk is een maatschappij, een godde- hjk-levende maatschappij, die haar ontwik keling^lieeft. Ook de plechtigheden der Mis ziin in den loop der tijden ontwikkeld. Toch vindt men het essentieele, het wezen lijke der plechtigheden van heden reeds in de eerste eeuwen terug. Spr. toont ent aan uit een beschrijving van den II. Justinus (in de tweede eeuw) en uit een van Cle mens Romanus, een leerling van den H. Petrus. De plechtigheden, zooals zij door dezen laatste worden beschreven, worden genoemd de liturgie van de apostolische overleveringen. In de Oostersche Kerk wordt de Mis op een andere wijze opgedragen dan bij ons in de Westersche Kerk. Die Oostersche ri tus toont ook weer verschillende afwijkin gen voor de verschillende volksstammen. Toch komen ook de plechtigheden ;n de Oostersche Kerk wat het essentieele, het wezenlijke betreft, overeen met die van de eerste eeuwen. In de Westersche Kerk treft men aan de Gallicaansche ritus (in Frankrijk en Span je; vanwege de vermenging van de Span jaarden met de Arabieren ook de Mesara- bische ritus geheeten) en de nieuwe Ro- meinsche ritus, zooals wij die kennen, die door Pius V in de 16e eeuw is vastgesteld en is afgeleid van de oude Romeinsche ritus (van Clemens Romanus). In da eerste eeuwen werden er alleen dooi den Bisschop H. Missen opgedragen. Ook werd niet iederen dag het H. Misoffe~ opgedragen, doch alleen op Zondag, later op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. Op andere dagen werden de gewijde offerga ven aangeboden en genuttigd, gelijk nu nog in de Westersche kerk gebruikelijk is op den Goeden Vrijdag en in de Ooster sche kerk ook op andere dagen. Tot de achtste eeuw droegen vele pries ters tegelijk de heilige Mis op, zooals he den nog plaats heeft bij de Priesterwijding, wanneer de gewijde priesters gezamen lijk met hun Bisschop het offer der Mis opdragen. De eerw. spreker gaat nu verklaren de Asperges, de zegening met gewijd water voor de Mis. Bij de wijding (Zater dags voor Paschen en Pinksteren) wordt het water, dat van nature een reinigende kracht heeft vermengd met zout, dat van nature een bederfwerende kracht bezit, om daardoor te symboliseeren de boven natuurlijke wijze, waarop wij ons tegen het bederf moeten weren en ons moeten reinigen. Door het exorcisme (de bezwe ring) wordt het water en het zout onttrok ken aan den vloek, dien God tengevolge van de erfzonde over de aarde heeft uit gesproken. Het water wordt vervolgens bij de wijding gezegend met het kruisteeken, terwijl de priester bidt, dat degenen, die zich met dit gewijd water besproeien, mogen gevrijwaard worden van den in vloed van den boozen geest, dat hun de kracht moge worden geschonken tot gene zing van ziekten, en een bijzondere mede- deeling van den H. Geest. Door het ge wijde water in den geest van berouw en geloof te gebruiken passen wij dat gebed op ons toe. De zegening met het gewijde water voor een plechtige H. Mjs moet on6 in de vereischte gesteltenis van reinheid en onthechting van de zonde brengen, ten einde het Misoffer met vrucht te kunnen bijwonen. Terwjjl anders bij die zegening de Miserere wordt gebeden, bidt de priester in den tijd van Paschen tot Pink steren de Vidi aquam om ons met blijdschap te herinneren aan ons doopsel. Een vergezicht van bovennatuurlijke schoonheid opent spreker nu door de ver klaring van de gebeden, die de priester bidt aan den voet van het altaar. Door die gebeden wordt de ziel doordrongen van het bewustzijn harer zondigheid, vooral door de C o n f i t e o r, de openbare schuldbe kentenis, waarbij de priester zich diep ter aarde buigt. Een heilige eerbied straalt er uit die gebeden, een eerbied, die God moet bewegen ons te verhooren. Na de verkla ring, die kapelaan Willenborg van dit ge deelte van de Mis gaf, moet de aansporing tot de aanwezigen om te zorgen steeds bij den aanvang van het Misoffer tegenwoor dig te zijn, bijna overbodig worden ge acht. Spr. vond bij deze verklaring gelegen heid om er o.a. op te wijzen, hoe herhaal delijk in de H. Mis hulde wordt gebracht aan God, zooals Hij is, één in Wezen en drievuldig in Personen; hoe steeds na het maken van hét kruisteeken een nieuw ge deelte volgt, een nieuwe gedachte, een nieuw gevoelen tot uiting komt. Met gespannen aandacht werd door een nog talrijker auditorium dan vorige kee- ren, de verklaring gevolgd. LEIDSCHE SPAARBANK. Ultimo November 1914, Inleggersrekening 1914. Saldo aanvang der maand f 2.739.241.63. Ingelegd 211.278.2'J. Bijgeschreven rente op af geloste boekjes K 339.15. f 2.950.858.98. Terugbetaald 82.845.63. Saldo einde der maand f 2.868.013.35. Zoodathettegoed van 1 Sept. —30 Nov. met f255.636.17 is ver meerderd. Aantal inleggers 1914. Aanvang der maand 33703. Nieuwe inleggers 44 13837 Inleggers waarmede is afgerekend 57 Einde der maand 13780. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Leiden. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag 2 December 1914. Vorige opgaaf f 26537.49^ Sedert, ontvangen van: Mili tairen f 3.94; pers. „de Auto maat" (8e bijdrage) f 5; N. N. f 5; Mevr. S. f 3; dir. en beamb. Postkantoor f 6.93 (7e bijdra ge); N. N. f 4; fabr.pers. Hoo- genstraaten f 10 (13e bijdrage); afdracht Leidsch Dagblad f 5.48; B. H. f 5; van een Duit- scher f 9; Hoofd en Onderw: R.-K. School Haarl.str. f 9; (3e bijdrage); Gebr. Gerzon f 50 (3e bijdrage); J. C. v. M. f 10; K. K., Speelpotje, f 4.75; Bond v. Gemeentewerklieden (12e bijdrage) f 8.44; week. bij dragen Fam. A. F. 1; Ds. Sch. f 1; C. A. F. f 2.50; Prof. Ch. A. v. O. f 10; A. J. d. II. f 2.50; S. B. f 2.50; v. d. W. f 1; R. f 1; T. M. 2-maal f 50; H. v. d. B. f 0.25; J. S. f 0.25; N. f 0.10; te zamen 261.79 Uitgaven: le tot 12e week 13e week Saldo 126849.29. f 20739.23 2145.06 Saldo f i.95 Buikgordels. Van uit Leiden zijn reeds 3700 buikgordels voor de militairen verzonden. Deze week heeft er nog een verzending plaats van 800. Leidsch Studentencorps. In den Schouwburg had gisternamiddag de plechtige inauguratie plaats van de novitii van het Leidsch Studentencorps ten getale van ruim 60. Na door den Praeses van het Corps, den heer Mr. W. M. Westerman te zijn toegesproken en op hun rechten en verplichtingen als zoodanig te zijn gewe zen. weoden. de jeugdige Academieburgers tot leden van het Corps verklaard. De gebruikelijke f eestommegang door dc stad bleef ditmaal achterwege. Na de plechtigheid der inauguratie verzamelden oudere en jongere corpsleden zich aan een feestdisch op de sociteit Minerva. Benoeming In de gisteren gehouden ■vergadering van den gemeenteraad te Schiedam werd tot onderwijzer met akte Fransch aan school G. benoemd de heer H. F. du Pon, alhier. Ten geschenke. Door dr. A. C. Luker. te Haarlem, is aan de Bibliotheek der Rijksuni veisiteit te Leiden ten geschenke gegeven een verzameling van 65, ten dee'.e hoogst zeldzame, boeken en pamfletten, door hem in den loop van vele jaren bij eengebracht als bronnen voor zijn groot werk „Gisbertus Voetiua". Den gever is voor zijn belangrijk ge schenk de dank der Regeering betuigd. Voogdijraad. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot lid van den voogdijraad alhier, de heeren J. P. S. Driessen G. van Breda Kolff, Lijst van onbestelbare brieven en Brief kaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn.Terugontvangen in de 2de helft der maand November 1914. Binnenland Brieven. Administratie van Mavors, Velp (G.) J. v. d. Bijl, 2de Comp. 28 Bat 1 Div, Veldleger. J. Bik, Den Haag. Mej. wed. A. L. de Boer, Brummen (4 st.J v. Esso, Meppel. Mej. J. Frentrop, Leiden. P. Hutte, Haarlem. Mad. Mr. I. Jansen.. 's-Gravenhage. Mej. Kalsthoorn, Steen wijk. H. Kok. Berkel. P. de Kruyff, Moerdijk. Mej. E. Ridder, zonder p/a best. W. A. de Roos 4 Comp. 3 Bat. 22 Reg.; Inf. Veldleger. Mej. H. A. Ruben, Den Haag. R. Schrobbe, Leiden. F., van Velsen, Den Burg (Texel). H. Verboog, Amsterdam. Binnenland Briefkaarten. J. Duvolois, Rotterdam. Mej. J. van Eek, Amsterdam. J. C. Hofman, Vreeswijk. Mej. M. Okhuizen, Culemborg. J. C. Prent, Amsterdam. Binnenland Briefkaarten. Kapitein Snellen v. Vollenhoven, II Div„ Veldleger. Mej. R. Teunissen, Bussum. Mej. Thijssen, Den Haag. G. v. Tol, Utrecht. Th. Tukker, Amsterdam. fam. Wissink, Den Haag. Een zonder adres. Buitenland Briefkaarten. Goudappel, Fhale (im Harz.) freule F. Soovedra, Berlijn WilmersdorL Nota. Aan de afzenders wordt aanbevo len, hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze hij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Personen die uit Leiden zijn vertrokken. Baan Batelaan, Den Haag, Paulus Pot terstraat 21. Mej. J. Evers, Den Haag, Paulus Potter straat 21. Tjerk Osenga, Den Haag, Bagijnestr. 54. Mej. M. Hoppenbrouwer, Voorburg, Ach terweg 21, Gr. Wiel. Jac. Berkel, Rptterdam, St. Laurens- straat 45. D. v. 'Donk, Leiderdorp, Bronkhorststr. II. de Goed, Rotterdam, Doedesstr. 40a. II. F. Petthau, Utrecht, Vossegatsche dijk H. Deibei, Utrecht, Ganzenmarkt 26. Mej. W. J. Kat, Eetten en Leur, bij mevr. Heernot v. Voss. J. A. Wijnmalen, Deventer, Hotel de Keizer. G. de Lange, Amsterdam, Geldersche- kade 50huis. Mej. Th. C. Jansen, Voorschoten. R. Ph. Jansen, Leiderdorp, Bronkhorst- straat21. J. v. Alphen, Voorschoten, Rijndijk B'120. Mej. J. C. v. Ewijk, Den Haag, Paul Krugerlaan 213. H. Laman, Leiderdorp, Bronkhorststr. 19. Mej. II. E. Zeilmaker, Rotterdam, Wa- teringhestr. 21b. Mej. L. Stijger, Amsterdam, Plantage Kerkiaan 49. Mej. D. Wassenaar, Den Haag, Barend- straat 32. Personen, die zich in Leiden hebben gevestigd. A. N. Adriaans, winkelbediende, Han senstraat 6. II. Lucke, leerling-machinist, Heynsius- straat 16. J. W. A. M. Smits, opzichter Rijkswater staat, Groenhovenstr. 22. J. J. Smith en gez., Ind. Ambtenaar, Noordeinde 34A. A. M. van der Putte, winkeljuffrouw, Aalmarkt 26. J. J. de Visser, Jan van Goyenkade 1. H. Wiggers, fabrieksarbeidster, Pr. Wil- helminastr. 48. J. Riethoven, magazijnknecht, Van der Werfstraat 32. W. H. Coert, student, Hoogewoerd 177. W. P. ValkenburghWiethoff, Apothe- kersdijk 14. Wed. D. Andréa, Rijn en Schiekade 121. S. van den Oever en gez., scheepstim merman, Lage Rijndijk 9A. A. Klootwijk en gez., Oude Vest 97. J. A. van der Heyden, kunstschilder, Garenmarkt 9. A. Brittijn en gez., machinist, Haven 9. G. Kosten en gez., stoelenmatter, Vlie- gentharthof 5. H. E. Christiaanse en gez., meubelmaker, Hooigracht 24. A. Gerritsen, Diaconessenhuis. G. J. Weijers, Hooigracht 18. J. C. van der Poel, Haarl.str. 49A. J. A. Kappel, Noordeinde 54. AARLANDERVEEN. Schadeloossteling. In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting heeft de uitspraak plaats gehad in de vol gende zaak: Hooger beroep van de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die na 6 Oct. 1913 verdere schadeloosstel ling weigerde, aan W. R., timmerman al hier, met ingang van 7 Oct. 1913 eene rente is toegekend van f 0.20 per werkdag naar 20 inv. ter zake van een ongeval, ten gevolge waarvan linker pink en ringvin ger zijn verminkt, terwijl door een vroeger ongeval de linkerduim minderwaardig was geworden. De Centrale Raad vernie tigde uitspraak en Bankbeslissing en ken de aan getroffene ingaande 7 Oct. 1913 eene rente toe van f 0.11 per werkdag naar 10% invaliditeit. HAZERSWOUDE. De storm. Gisternacht tijdens den he- vigen storm is de stal ingestort van den landbouwer Kwakerhaak in 't Rietveld»

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2