i 111 DE KRIBBE IDI DEI KRUIS Liefdewerk Oud Papier. Meest Practische Cadeaux voor St.-NicoSaas Bissell! is de beste O van af f5,50 met een G. J. VISSER Magazijn „St. JOSEPH" H Hoogmade. BIOSCOOP Hoogmade. van de Vereeniging van Leeraren de hoer L. H. J. van Sonderen alhier. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar do navolgende personen: Driessen (Mad. W.) en 6 kinderen (Ant werpen). Herbergen (Jean v.) facteur te Leuven. Lacroix, M. S. Mad. en dochter, uit Brugge. Mulder (Arth.) v. Antwerpen. Verleizen—Pauwels (wed.). Belgische kinderen. Gisteravond 5.08 zijn de heer Kellenaers en zuster Beumker alhier uit Antwerpen gearriveerd met 14 kinderen, die zij te Antwerpen gehaald hebben. Deze kindertjes behooren onder de groot ste verschoppelingetjes van den gruwelij- ken oorlog en hebben alle ellende er van medegemaakt. Door een te Antwerpen wonend propa gandist van het „R.-K. Huisvestings-Co- mité" werden deze kleintjes in den aller- treurigsten toestand gevonden. Onder de aangekomenen bevindt zich een zuigelingetje van 10 maanden met drie zusjes. Dat gezinnetje werd gevonden op een zolderkamertje in de Nationalestraat, bij een moeder, die naar 't ziekenhuis werd gebracht. Vader zoek, waarschijnlijk ge sneuveld. En het huis totaal platge schoten! De heer K. deelde ons mede, dat de reis van en naar Antwerpen uiterst moeielijk geweest is en deels per tram, over Bergen op Zoom met vele uren vertraging vol bracht is. De kinderen maken het, naar omstan digheden wel. Ze zijn onmiddellijk aan de zorgen der Zusters van het St. Jeroengesticht te Noordwijk toevertrouwd. Wanneer zij van de vermoeienissen der reis zijn uitgerust, zullen zij jn Katholieke gezinnnen worden ondergebracht. Giften voor het Comité (Secretariaat: 3 Octoberstraat 11a, alhier), zullen dank baar aanvaard worden. Gcmmissie voor entspanning en ontwik keling van gemobiliseerden. Gisteravond hield dr. J. Th. de Visser uit 's-Graven- hage een voordracht over ,,Een reis naar het Oosten", in de Collegezaal van het Bo tanisch Laboratorium der Universiteit al hier. De boeiende redevoering, waarin spreker zijn herinneringen aan een reis naar Egypte en Palestina mededeelde, werd verduidelijkt door fraaie lichtbeel den. Universiteit. Donderdag 3 December te 3 uren zal dr. D. A. Fokker, benoemd privaat- docent in de theoretische natuur kunde zijn colleges aanvangen .met een, openbare les in het klein-auditorium. Gevonden vorwerpen. Holle zilveren schakelarmhand mpf hnilpfio i October); ronde aanhanger van een collier met steentjes; 1 paar militaire laarzen; por- temonnaie met inhoud; bruine kinderhand schoen; 1 Protestantsch- en 1 R. K. kerk boek; sleutels; zweep zonder slag; dunne gouden ring; wit fluitje aan een riempje; gebreid zakje waarin een busje en eenige centen; kinderbril; zilveren medaille met Hebreeuwsch geschrift; zwart taschje met zakdoek en rozenkrans^dameshandwerk; couvert met portretten; groen geverfde krui wagen; lorgnet (So-Easy) in metalen étui; handtaschje met koralen afgezet met in houd; 1 paar gerepareerde schoenen; 1 paar. bruin glacé lieerenhandschoenen; nikkelen parapluiehaak; zwart taschje met rozen krans; zwart gebrand dameshorloge m le deren armband; gouden kruisje (broche); voetstuk van een kachel en 2 pijpen; vul penhouder merk „Swan"; gummi regen jas; mesje met bruin heft; kinder matro zenmuts; zwarte rozenkrans; bruin dames taschje; jonge dashond; zwart bontje; gou den damesring met steen. Terug t» bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag, behalve Donder- dagsenVrijdags, van n tot d r i e uur n.m. ten politiebureele alhier. LISSE. De propagandaclub. ln de gisteravond gehouden vergadering der propaganda club „St. Bonifacius", onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, werd besloten we derom drie leden op kosten der kas een retraite te laten meemaken. Tot 2e voor zitter, in de vacature' C. v. d. Zwet, werd gekozen IJ. Salman Sr. Aan het hoofdbe stuur zal worden voorgesteld de contróle bij feestvergaderingen aan de club op te dragen. In de rondvraag kwamen vele nuttige zaken ter sprake en vonden afhan deling. NIEUWKOOP. Benoeming. Tot directeur van het R.K. Parochiaal zangkoor is benoemd de heer J. M. Bots, zulks ter vervanging van den heer J. P. Bots, die gedurende ongeveer 50 jaar lid was van het zangkoor, waarvan ongeveer 20 jaar directeur en nu wegens leeftijd als zoo danig ontslag nam. Visschery vereeniging. Op Woensdag 2 December, des avonds te 7J/2 uur wordt in het Hotel „Het Vliegende Paard" eene ver gadering gehouden van de Visscherij-vereeni- ging- R.-K. Kiesvereeniging. Zondagavond werd in de R.K.Jongensschool eene verga dering gehouden van de kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht". De voorzitter, de heer A. J. P. Bots, opent de vergadering met den christelijken groet en brengt een hartelijk TvDlkom aan de Eerw. Heeren Pastoor en Kapelaan, alsook aan de tal rijk opgekomen leden. Vervolgens leest de secretaris, de heer N. H. J. M. Swarte de notulen der voorlaatste vergadering en het verslag van de gehouden rede door den heer Bruna uit Utrecht. De voorzitter zegt, dat door het vertrek uit de gemeente van den heer G. D. F. van Velzen, de vereeniging zonder vertegen woordiging geraakt is bij de Centrale Kies vereeniging te Breukelen, op verzoek ech ter van het bestuur heeft de heer Swarte een tweetal vergaderingen aldaar verte genwoordigd en stelt nu de vergadering voor genoemden heer bij acclamatie een blijvend mandaat te geven, hetgeen wordt goedgevonden. Aan de beurt van aftreding als bestuurs lid zijn de heeren A. J. P. Bots, L. Zijer- veld en C. van Leeuwen, waarvan de heer Zijerveld voor eene hérbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen. De voorzitter dankt dezen heer voor het geen hij voor de vereeniging deed en zegt met genoegen te weten dat hij haar steeds hartelijk genegen blijft. Op de op 20 No vember gehouden bestuursvergadering werd besloten het bestuur met .twg.^ IfitlfJl worden gehouden voor vijf bestuursleden. Uitgebracht werden op den heer A. J. P. Bots 65 stemmen, op den heer C. van Leeuwen 54, op den heer J. Slootjes 39, op den heer M. J- van der Weijden 26, op den heer J. A. van Niekerk 20 stemmen, ter wijl volgden de heeren W. Nieuwenhuizen met 19, G. de Bruin met 17, A. Kromwijk met 16 en C. Wildenburg met 16 stemmen. De eerstgenoemde vier heeren verklaren hunne benoeming aan te namen, terwijl den heer Van Niekerk, niet aanwezig, van zijne benoeming zal worden kennis gege ven. Bij de stemming werd het stembureau gevormd door de heeren G. A. J. van der Weijden, M. Bots en J. van der Laan. Vervolgens brengt de heer Swarté ver slag uit van de twee door hem bijgewoonde! vergaderingen in Breukelen, waaruit o.m. blijkt dat op zijn voorstel Nieuwkoop voor dit jaar js vrijgesteld van contributie, we gens den berooiden toestand dei- kas. De heer W. Nieuwenhuizen brengt verslag uit van een tweetal vergaderingen van de Centrale Kiesvereeniging te Alphen en daarna de heer Swarte van eene vergade ring van de ProvinciJilen Bond te 's-Gra- venhage, waar de heer Mr. Dr. J. van Best uit Eindhoven als spreker optrad. Bij de rondvraag geeft de heer A. H. A. Burcksen in overweging de notulen wat beknopter te doen samenstellen, teneinde meer tijd te winnen voor de overige pun ten der agenda, hetgeen de voorzitter be looft in de bestuursvergadering ter sprake to zullen brengen. Ten slotte leest de voorzitter een verslag voor uit de „Leidsche Courant" van eene gehouden vergadering van den Raad de zer gemeente, op 26 Juni j.l.,-behelzende een onderwijsdebat, waaruit spreker wil aantoonen de politieke geschooldheid en durf onzer rechtsche raadsmeerderheid. Na dank te helden gebracht aah de Eerw. geestelijkheid en de leden voor de getrou we opkomst, sluit de voorzitter met gebed de vergadering. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). „De Jonge Garde." Wij herinneren aan de advertentie van jl. Zaterdag, waar in werd aangekondigd een vergadering van morgenavond te 71/* uur, waarin de populaire spreker, de heer Engels uit Lei den een lezing zal houden over het voor allen zoo interessante en leerzame on derwerp: De algen\eene politieke omstan digheden in verband met den oorlog en de oorzaken van dien oorlog. ZOETERWOUDE. (Dorp). Sociale cursus. Tot nu toe worden de ontwikkelingsavonden door een flink aan tal jongelieden bezocht. Na de opening met gebed deelde de Eerw. inleider mede, dat evenals het vorig jaar ook nu weer gelegenheid bestaat tot bet stellen van vragen, betreffende behan delde vraagstukken. Onderteekende schrif telijke vragen worden gaarne ingewacht. Van deze gelegenheid werd terstond door een der aanwezigen gebruik gemaakt. De Eerw. spr. behandelde dezen avond het Wetenschappelijk Socialisme. Het socialisme is niet nieuw; in de oude tijden werd reeds over de gemeenschap van goederen gesproken. In de 18de eeuw werd de gemeenschappelijke productie als stelling verkondigd. Later kwam de stelling, dat ieder mensch recht heeft op een bestaan, waarvoor de Staat zou pioeten zorgen. Alleen in noodtoestanden, als de tegen woordige, kan de Staat zulks tot taak ne men; het mag geen regel zijn. De Staat moet het algemeen welzijn be hartigen en 't particulier Initiatief vrij la ten uitgaan. E en stap verder tring mpn tnp.n iu-h/uH schouwd. Spr. weerlegt de z. g. ijzeren loonwet. De drukking der loonen in de laatste jaren is ontstaan door misbruiken en ge wetenloosheden. Deze en veel andere stellingen zijn voor- loopers van het wetenschappelijk socialis me van K. Marx en Tr. Engels. Dit berust op twee grondslagen: l'o. het historisch matérialistisch, (stoffelijke opvatting der geschiedenis), (wijsgeerige grondslag) en 2e. de leer over waarde en meerwaarde (economische grondslag). Vervolgens gaat spr. de historisch mate rialistische grondslag uiteen zetten. Het historisch materialisme is een wereldbe schouwing zonder God of Godsdienst. Er bestaat nletë dan 'slof; alleen 'stoffelijke dingen zijn er in de werkelijkheid terwijl alle onstoffelijke begrippen slechts voort brengselen zijn van de beweging van on ze hersenen. De mensch heeft geen ziel; de gedachten en begrippen over godsdienst en zeden ko- men niet uit de ziel maar uit inwendige oorzaken. De mensch zou dus een ontwik keld dier zijn. Verder leert het, dat alles v at bestaat aan verandering en ontwikke ling onderhevig is; volstrekte waarheden en volstrekte zedewetten bestaan er dus niet. De beslissende stuwkracht van die ont wikkeling en verandering is de economi sche vooruitgang in de klassenstrijd. Alle ontwikkeling is te danken aan klas- senbotsingen en tevens is klassenstrijd het noodzakelijke middel \oor de ontwikkeling. Met de ommekeer op economisch gebied, tot stand gekomen door klassenstrijd gaat noodzakelijk gepaard een algeheele veran dering van politieke, staatkundige, wijs geerige en aestetische opvattingen. Derhal ve zouden alle begrippen hun ontstaan danken aan'de economische ontwikkeling. Spr. weerlegt vervolgens het historisch materialisme. Er bestaan onstoffelijke zaken. Er bestaat een God, de mensch heeft een onsterfelijke ziel. Dat niet alles veranderlijk en aan ont wikkeling onderhevig is blijkt voldoende hieruit dat de door God geopenbaarde waarheden eeuwig en onveranderlijk zijn. Onze algemeene begrippen bezitten nood zakelijkheid en onveranderlijkheid. De theorie van den klassenstrijd is een geschiedkundige onwaarheid. Immers de geschiedenis leert ons duidelijk den over wegenden invloed van andere oorzaken van geestelijken aard, o. a. godsdienst en zedelijkheid, verschillende leiten en perso nen. Ir. het centrum van de wereldgeschiede nis staat het christendom (toch zeker geen klassenstrijd). De boekdrukkunst heeft ook veel invloed gehad. En welke geweldige in vloeden brachten mannen als Alexander, Constantijn, Karei de Groote en Napoleon. Vervolgens is de bewering dat de klassen strijd het eenig noodzakelijk middel dei- ontwikkeling zou zijn in strijd met ons ge loof. Gods liefdevolle voorzienigheid kan een strijd van haat en nijd niet kiezen als mid del, als wet voor maatschappelijke voor uitgang. De bewering is in strijd rost ons ver stand. Wijl de mensch bestaat uit ziel en lichaam moeten ook geestelijke factoren invloed hebben uitgeoefend op de ontwikke ling der menschheid. Dat alle begrippen hun ontstaan danken aan econ. verhoudingen is geheel en al in strijd met de feiten der geschiedenis. 't Volk der Romeinen en der Grieken met dezelfde economische verhoudingen had den, geheel verschillende begrippen. Spr. trekt ten slotte deze conclusie: het historisch materialisme is totaal in strijd onsterfelijke ziel, waaruit ten dat een katholiek nooit tegelijk socialist kan zijn. Belgische vluchtelingen. Een dertig tal Belgische vluchtelingen zullen morgen avond weer op Oud-Raadwijk gebruik ko men maken van de hoog geroemde Zoeter- woudsche gastvrijheid en liefdadigheid. Deze, naar ons verzekerd werd nette menschen zouden, zoo Zoeterwoude zich niet over hen ontfermde, een treurig lot te gemoet moeten gaan. De liefdadigheidszin waarop hier nog nimmer tevergeefs een beroep is gedaan zal ook nu, zoo vertrouwen wij oprecht, weer blijken. RIJNZATERWOUDF. Een ongeval. Toen de werklieden aan de rijkstelefoon gisterenavond een half un: tje het werk "hadden verlaten, is een zwu.-c bok or paal welke bij d» brug stond dwars over den weg gevallen. De passage met rij- tuiegn was ecnigen tijd gestremd, doch met behulp van een groot getal vrijwillige werk krachten was dat weer spoedig hersteld. Marktberichten. LEIDEN, 1 December. Yarkemtmar kt. Aanvoer 252 vette varkens f0.66 «i l'U.61, 32 licht soort f0.62 a fO.OO. Handel matig. BODEGRAVEN, 1 Dec. Aangevvoerd 119 partijen kaas. 1ste Goudsche f 42 h f 44. 2de soort f 39 5. f 41. Zwaardere Goudscho f 44 k f 46. Handel vlug. HAZEItSWOUDE, 30 Nov. H. E.-Yeiliiig. 214 Kipeieren f 10.90—f 11.25 per 100. Hanen f0.75, Kippen f0.50f0.55 per stuk. ROTTERDAM, 1 Dec. Vee. Paarden 134. veulen 1, ezels 1, magere runderen 1118." vette runderen 750, vette kalveren 180, nuch tere kalveren 3-45, graskalveren 156, scha pen 3, biggen 184, bokken 8. Prijzen per half K.G.: koeien en ossen 31—37—45; stie ren 30—34—38; kalveren 52,5—57,5—62,5. Prijzen per stuk: melkkoeien 160—3'0; kalf- koeien 170320; stieren 140360; pinken 100140; graskalveren 30—90; vaarzen 120 170; paarden 100300; slachtpaarden 120 140; hitten 100200; biggen 510; nuch tere fokkalveren 16—30; slachtkalveren 7— 15; biggen per week 1.101.20. De koeien en ossen gingen de beste 2 3 cent boven noteering en de stieren 1 2 et. Boter. 20 achtste, 15 zestiende vaten, 172 stukken van Vè K.G. 1ste kw. 70, 2de kw. 67; stukken van '/2 K-G. 8S—90. E e i e r e n 1219; kippeneieren 1112.40. eendeneieren 7.908.95. Laatste berichten. Schaken. Te Zoeterwoude had gisteravond de aan gekondigde simultaan-seance plaats, geo>- ganiseerd door de schaakvereeniginf -''Je' liciae Nostrae" door het slechte j- "f5' ™era 'maar met acht borden ge*»-*' 1f®1 VV. Demm'endul won - Leven en mnaktJ een remise teee» -en heer II. Verstege,. De wedstrijd J.ad een aangenaam verloop eil duurde 3 uur. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder schonk f 5000 voor de heden gehouden collecte van het „Steuncomité 1914 Den Haag." De Leeningswet. De Commissie van Rapporteurs voor de leeningwet had heden in |iet Tweede Ka mergebouw een bespreking m*t den Minis- ter van Financiën. Het streven is het ontwerp nog in de eerste helft dezer maand voor openbare raadslaging gereed te m*ke%,natsbeETUü. Kan de behandeling da® be. fihae Kamer in Ju. voor weer samen te roepen. Over boord gevallen en virdronken. Gisteravond te ongeveer half negen werd in den Trekvliet te Den Haag, ter hoogte van het havenkantoor, een mestschuit aan gevaren door een motorboot, tengevolge waai-van de schipper van het mestvaartuig de 53-jarige G. T., wonende in de Wester straat aldaar, over boord viel en vei dronk De man had slechts ongeveer een kwartier in het water gelegen, toen hij werd opge haald. Onmiddellijk aangewende pogingen om door toepassing van kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken much- ten niet meer baten. T. laat een weduwe met 7 kinderen achter. ADVERTENTIËN. MARGARETHA a" A. J. J. M. CAVADINO. M. E. H. CAVADINO- Sluis. 30 November 1914. Botermarkt 19. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten dei- Stervenden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader de lieer NIC0LAAS WASSENAAR, in den ouderdom van bijna 81 jaar. 5866 Namens Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Voorschoten, 1 Dec. 1914. Eenige en algemeene kennis geving. R.K. ffliddenstandsvereeniging „DE HANZE' - Afd. Leiden. DEBATINGAVOND op Woens dag 2 December, des avonds ten 9 uur in de bovenzaal van „In den Ver gulden Turk"; 5839 Onderwerp: Het Christus-Ideaal. Inleider: de WelEerw. Heer Pater C. Zuidgeesf. Er biedt zieli aan een Wagenmakersknecht, liefsl om voor rijtuigwerk te worden op geleid. Van goede getuigen voorzien. Br. Bureau De „Leidsche Courant" on der no. 5797. M. A. VAN ULDEN, Oranjegracht 33 Leiden, vraagt een beste TREKHOND (reu), schouderhoogte 75 centimeter. 5853 Gevraagd een R. K. Boerenknecht, die kan rijden met hit en brik en v. g. g. voorzien, bij C. Warmerdam te Voorhout. 5610 Aangeboden, de som van 4700 gulden als eerste Hypotheek op Weiland tegen billijke rente. Br. aan het Bureel van De Leid sche Courant onder No. 5852. Te huur gevraagd een gemeubileerd bovenhuis zonder pension, desnoods met pension. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 5S42. Hooi te koop. Prima gesneden Koe- en Paardeu- hooi per baal en Stroo per bos, tegen sterk concurreerenden prijs bij J. G. VAN TONGEREN, Warmond. 5827 AARDAPPELEN. Puike Brielsche Eigenheimers f 3. Paarspetten f3.50, Bravo's f3.50, zeer mooie drielingen f2.30. 5848 A. J. VAN STIJN, Warmond. Bewaar zorgvuldig al uw OUD PAPIER, op uw verzoek zal het steeds geregeld worden afgehaald. Werkverschaffing en meerdere lief dadige instellingen worden door het liefdewerk krachtig gesteund. Boodschappen worden gaarne ont vangen door: ZITA-VEREENIGING, Noordeinde 50, Teleph. 1193, Leiden. Th. VAN DIJK, Voorschoten, C. LAGERBERG, aan de Vliet, Zoeterwoude, L. J. VAN DOUVEREN, Oegstgeest, JAC. DE GROOT Lz., Noordwijk. P. HOOGDUIN, Voorhout. C. v. DIJK, Stompwyk. L. KAPTEIN. Leiderdorp. 2007 GEZONDHEID GELD fis*. GEEN STOF: spaart GEEN STOF: spaart GEZONDHEID en GELD Spaart men door het aanschaffen van een Amerik. Rolvloerveger: HAARLEMMERSTRAAT 157, Recht over de Janvossensteeg. 'W Tijdelijk Schoolgebouw. Wordt te huur gevraagd een gebouw of woning, bevattende minstens 5 ruime, goed ver lichte lokalen, geschikt om als tijdelijk schoolgebouw te kun nen dienen. Aanbiedingen met vermelding van de huurprijs en aanduiding ligging schriftelijk te richten tot het Bureau van Ge meentewerken. 5858 NUTTIG ST.-NIC.-CAD. VISITEKAARTEN van de Electr. Drukkerij 5864 C. DE BINK ZOON, Stille Rijn 9, t. o. de Aalmarkt. Vroegtijdige bestelling s.v.p. HOOGSTRAAT LEIDEN HOOGSTRAAT SCH00NE St. NICOLAAS-CADEAUX voor Katholieken van nut en blijvende waarde zijn: Religieuze Beelden, Kruizen en Groepen, met en zonder Stolpen, Hangkruizen, Kruis-Medaillons, alsmede alle mogelijke Artikelen op Religieus gebied. Specialiteit in Kerk- en Devotieboeken, Rozenkranzen, Kerst- en Geboorte- groepen met en zonder Stallen in alle afmetingen enz. enz. Alle figuren worden ook afzonderlijk geleverd. f Onze groote keuze, fijne bewerking en onnavolgbaar goedkoope prijzen zijn voldoende bekend. Verzending door het geheele land. BELEEFD AANBEVELEND, 6744 Hoogstr. J. J. POLLMANN. Hoogstr. U WORDT VERTOOND: B Woensdag en Donderdag telkens om 7 uur, p g in de zaal van HILLEBRAND. 1 Entrée 50 en 30 ets. per persoon. J 6851 N. V. LELIEBIOSCOOP, Leiden.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3