ALBERT RIEL MARE 36. Uit Stad en Omgeving. T a r w e-p r ij s. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bij circulaire aan de bur gemeesters bericht, dat met ingang van 1 December, in afwijking van voorgaande regelingen, door hem besloten is: lo. den maximum-prijs van inlandsche tarwe t laten vervallen; 2o. den prijs van tarwebloem, inlandsch uitsluitend één soort te stellen op f 17 per 100 K. G. con tunt aan fabriek, molen of magazijn, voor bakkers en dergelijke verbruikers,; aan tus-chenpersonen moet op verzoek f 0.25 korting worden toegestaan; de priis van tarwemeel 'ongebuildl blijft f 14 per 100 K.G., levering conditiën als bij tarwe bloem; 3o den maximum-prijs voor wit brood vast te stellen op f 0.24 per K. G. contant, afgehaald aan bakkerij of win kel. Deze prijzen mogen, dus uitslui tend voor witbrood, aanleiding geven tot een verhooging van den broodprijs in de verschillende gemeenten met 1 cent. Amerikaansche bloem, straight" wordt geacht gelijk in prijs te staan met in landsch uitsluitend één soort"; Amerikaan- sche bloem ..baker" f 0.75 lager. Voor Amerikaansche patentbloem acht de Minister het voorshands niet noodig een prijs vast te stellen. Gebrek aan mout. Bestuursleden van den Nederlandschen Brouwersbond zullen a.s. Donderdag een conferentie hebben met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, naar aanleiding van de omstandigheid, dat op het oogenblik gebrek dreigt aan mout. Verscheidene brouwers hebben contrac ten met Oostenrijksche mouterijen en moe ten daarvan ongeveer duizend wagens mout ontvangen, maar de Oostenrijksche mouterijen kunnen niet leveren, doordat de Oostenrijksche Regeering den uitvoer van mout heeft verboden. Tot nu toe heeft de Nederlandsclie Regee ring van de Oostenrijksche niet kunnen verkrijgen de toestemming dat de mout, waarover de contracten loopen, kon wor den uitgevoerd. De conferentie heeft ten doel, de nood zakelijkheid te betoogen dat alsnog van Regéeringswege krachtige aandrang wordt uitgeoefend op de Oostenrijksche regeering tot het verkrijgen van de verlangde uit- voerpermissie. Uitvoer. De invoer van versche en gecondenseerde melk en room uit Nederland is in Duitsch- land wederom toegestaan. Belgische passen. Men deelt ons mede, dat de Duitsche autoriteiten in België zeer onlangs ver scherpte bepalingen voor het paswezen heb ben ingevoerd. Totdat hieromtrent nadere mededeelingen kunnen gedaan worden, wordt aan iedereen afgeraden naar België te gaan. Aardappelen. Volgens het „Hbld." is tot dezen aankoop overgegaan, omdat gebleken was, dat er gewoonlijk slechts voor enkele dagen voorraad in Amsterdam is, hetgeen met het oog op een eventueele belegering niet zonder bedenking zou zijn. De thans aan gekochte voorraad is voldoende voor een maand. De Hanze. Door het Bondsbestuur van de Hanze is ten dienste van het orgaan een commissie van Redactie gevormd, waarvan leden zijn de liecren H. J. Visser en J. C. L. Wijde- man. Onze zee- en binnenschippers. Teneinde meer belangstelling te wekken voor het leven en werken onzer zee- en binnenschippers, heeft de heer J. F. Vos, voorzitter van den Algemêenen Schippers- bond te Groningen, gisteravond in een bij eenkomst van de Zeil-, Roei- en Motor- sportvereeniging De Kaag, een voordracht gehouden over bovenstaand onderwerp. Spreker wees vooral op de moeilijkhe den, die de schippers ondervinden bij de toepassing van verschillende wettelijke voorschriften, welke hen in hun vrijheid belemmeren. Hij haalde ook verschillende gevallen aan van z. i. onjuiste rechterlijke uitspraken, gevolg van onbekendheid met de praktijk van het schippersbedrijf. Her haaldelijk wordt de schipper dupe van ge schillen tusschen aflader en ontvanger van de door hem overgebrachte koopwaar. Al deze bezwaren ondervinden 20,000 schippers jn Nederland. Verbeterd onder wijs moet in de eerste plaats verbetering brengen. Ook werd het woord gevoerd door de hee- ren Van de Capellc en Bergmann (secreta ris van Schuttevaer). Eerstgenoemde maak te nog de opmerking, dat geen categorie van burgers zooveel belasting betaalt als de schipper, aan sluis-, haven- en derge lijke gelden. el mag de gemeenschap dus iets voor hem doen. SPORT. Voetbal. Concordia ID e Sportman I 1°- Wat niemand zal verwacht heb ben is gebeurd. Concordia heeft no. 1 van het ranglijstje met niet minder dan 4—0 geklopt. Bij de Delvenaren zien we een nieuwe rechtsback; Sportman heeft drie invallers voor haar beste spelers. Concor- ria trapt tegen wind in af, doch zit dade lijk op 't Leidsche doel, waar de rechts back, een bal, die achter zal loopen, kopt, doch den verkeerden kant uit, zoodat de bal in eigen doel belandt (1-0). Sportman pakt nu stevig aan, doch de voorhoede denkt doelpunten te maken, door van het midden van het veld af te schieten. Con cordia laat zich echter niet onbetuigd en Ala Meerdink voor open doel komt, denken we den voorsprong te zien vergreoten, 'doch zijn schot gaat juist naast. Een corner op het Concordia-doel levert niets op. Even later ontsnapt het Delftsche doel aan een zeker doelpunt als Van Berkel den bal laat vallen, doch Van Es redt juist. Nu is de Concordia-voorhoede weer aan 't woord en uit een algemeen opdringen scoort Van Wisselingh. Rust 2—0. Na de thee zet Sportman er alles op om te winnen, doch de achterhoede van Concordia is goed en weet het gevaar te bezweren. Onze stad- genooten worden echter weer sterker en plotseling krijgt Sportman een penalty tegen. Tako neemt hem, doch schiet naast. Het Leidsche doel wordt nu belegerd, doch het is daar vooral de keeper, die schitterend werk verricht. Toch moet hij voor een mooie kopbal van Burger bezwij ken (3—0). Bij Sportman wil het maar idet gelukken, zelfs maakt Bulger uit een voor zet van Meerdink no. 4 (-10). In deze stand komt geen verandering en als er tijd gefloten wordt, heeft Concordia haar eer ste stevige overwinning behaald. „D.-C." IJsclub te Voorschoten. Gisteravond hield de IJsclub „Allemans- geest" haar jaarvergadering in 't Hotel Deurloo. De voorzitter, de heer E. Vernéde, opende de vergadering met een hartelijk welkom en deelde mede, dat het genomen besluit van de vorige jaarvergadering, om dit jaar een gratis-verloting van schaat sen te houden, niet doorgaat met het oog op de tijdsomstandigheden èn een belang rijk bedrag uit de kas is gegaan, wegens het gehouden ijsfeest. De voorzitter was van meening, dat men van den winter waarschijnlijk het geld beter zouden kun nen gebruiken. De vergadering ging hier mede accoord. De notulen van de vorige vergadering door den secretaris, de heer A. Turion, voorgelezen, werden onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de IJsclub te Zoeterwoude, welke van mee ning is dat het beheer van de Korte Vliet aan Voorschoten behoort. Het blijkt uit een schrijven van 1908 dat zulks niet zoo is. De IJsclub te Voorschoten had de over neming geweigerd, omdat men steeds met een bus staat. Ook nu werd wederom hier over verschillend gediscussieerd. Besloten werd om tot wederopzegging de hanen van de Korte Vliet over te nemen. Het 21ste jaarverslag van den secretaris getuigde van groöte opgewektheid, ilet fi- nantieel verslag van den penningmeester, den heer J. Romijn, luidde als volgt: Batig saldo 19121913 f 568.65 1/2, ontvangsten f 719.70, uitgaven f 419.83 1/2, batig saldo f 299.86 1/2. Tot verificateurs werden aan gewezen de heeren S. df Groen, M. Romijn en A. IJperlaan, welke de rekening in orde bevonden. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren G. Breukink en W. Meijer, in de vacature W. Romijn de heer G. A. Niersman. Vervolgens bracht de heer S. de Groen verslag uit van de jaarvergadering, waar voor. hem dank werd gebracht. Indien de tijdsomstandigheden het vol gend jqar gunstiger zijn, zal een gratis- verloting van schaatsen gehouden woi den Hierna werd de vergadering gesloten. Gemengde berichten. Verdacht van spionnage. De heer K., Nederlander, te Brussel wonende, zou zijn familie te Heerenveen bezoeken. Andere Brusselaren, die daar ook familie hadden, gaven hem daarvoor brieven mee, waarin enkel familieaangelegenheden behandeld werden. Te Turnhout werd hij door Duit- schers gefouilleerd, de op hem gevonden brieven gaven aanleiding hem van spion nage te verdenken en hij werd aangehou den. Onder gewapend geleide werd hij naar de Kommandantur te Antwerpen overge bracht. Na lang wachten in een open auto op de binnenplaats, werd zijn zaak onder zocht. Na afloop werd hij in de gevange nis opgesloten. Daar bleef hij 24 uur, toen werd hij \yeer losgelaten. De brieven hield men; bij zijn ontslag werd hem een bewijs uitgereikt, dat hij te Antwerpen 6 uur ge vangen had gezeten. De heer K. vervolgde daarop zijn reis naar Friesland. Een van den ouden stempel. Te Amersfoort is in den ouderdom van 90 jaar overleden Andries van Huysen, dra ger van de eere-medaille in zilver der Oranje-Nassau Orde, bijna 78 jaren onaf gebroken werkzaam ter drukkerij van de firma B. Blankenberg en Zoon. In de laat ste jaren deed hij nog slechts eenig licht loopwerk; van ontslag, met behoud van loon, wilde hij niet weten en tot 1 ort vé.ór zijn dood kwam hij nog iederen dag, slijpt op tijd, hooren ,,of meneer nog iets *e be stellen had." Werkkrachten te kort. In de laatste dagen gingen uit Maas-en-Waal jongelie den uit den boerenstand naar Weeze, Wij- Ier, Grafwegen en Goch om zich als melk knecht te verhuren. Zij konden daar, met kost en inwoning. 300 Mark huur v.i die nen. Weldra zal de oorlog, m ge'.eel Duitschland, nu er zooveel krachtige man nen in den oorlog gevallen zijn, wel meer hulp uit Nederland vragen. In eeh der bla den lazen wij reeds een advertentie, waar in een onbeperkt aantal slachtersknechts werden gevraagd voor Keulen. In het duister. Toen Zaterdagavond bij het sluiten van het Triduum in de St. Hippolytuskerk te Delft eene plechtige Processie werd gehouden, ging even na den aanvang, door een onbekende oorzaak, de geheele electrische verlichting, uit. De kaarsen gaven nog genoeg licht* om het kerkgebouw niet geheel in het duister te zetten. Plotselinge dood. Men meldt uit Gro ningen: Gistermorgen te 9 uur is de werk man Van Wessem, werkzaam bij den lijk kistenmaker Huizebus, plotseling op straat ineen gezakt en overleden. Onder de tratt geraakt. Zondagavond is de soldaat Mandei-s te Kruisland onder de van Steenbergen komende tram ge raakt. Zijn rechterbeen werd hem afgere den en aan het hoofd liep hij een ernstige verwonding op. Zijn toestand is zorgwek kend. Inbraak. Gisternacht is er ingebro ken in het kantoor van de gasfabriek te Hoogezand, waar uit een bureau een som gelds ontvreemd werd. Het is niet gelukt de brandkast te openen. Misdaad? Donderdagmorgen werd te Sommelsdijk dood ten haren huize gevon den de- 70-jarige T. K., weduwe van M. v. d. D. Daar er redenen waren om te twij felen of de vrouw wel een natuurlijken dood was gestorven, vooral met het oog op het feit dat zij door den bij haar inwo- nenden zoon, wanneer deze dronken was, dikwijls werd 'mishandeld, werd door den hulp-officier van Justitie een onderzoek naar den dood ingesteld. Het lijk werd Vrijdag naar Rotterdam gezonden om al daar gerechtelijk onderzocht te worden. Een dringend telegram. Tijdens eene raadsvergadering te Nieuwendam, kwam, naar het ,,N. v. d. D." meldt, de telegram besteller binnen met de boodschap: „Bur gemeester, een dringend telegram voor den gemeenteraad. De voorzitter las het onmiddellijk voor. Het luidde als volgt: ,,De heeren van den gemeenteraad wor den uitgenoodigd, na afloop der vergade ring een bezoek aan de kluft van het Mo lenpad te brengen. In de volgende verga dering kunnen zij dan over hun bevinding een besluit nemen, indien zij het zonder hun nek te breken er af brengen." Een bewoner van het Molenpad. Brand. Gisterenavond half negen is brand ontstaan in pand 364a in de Rose- straat te Rotterdam, waar de heer C. Lu cas een handel in levende vogels en vo gelzaden drijft. De winkel met inventaris is nagenoeg geheel uitgebrand. Het blus- schingswerk werd verricht door spuit 50 met een straal op de waterleiding, onder leiding van den brandmeester A. Uyten- boogaard. Aanwezig waren de spuiten 50, 40 de brigade, alsmede de spuiten 38, 37 en 39, oorzaak onbekend: verzekering dekt de schade. Belgische vluchtelingen. In het vluch telingenkamp te Nunspeet zijn twee kin> deren geboren, 'n jongen en een meisje, wien men de namen van Albert en Wilhel- mina heeft gegeven. Val met doodelijken afloop. Op de Passeerdergracht te Amsterdam kwam gisterenavond een bejaarde man, doordat hij uitgleed, zoodanig met zijn hoofd op de straatsteenen te vallen, dat de dood on middellijk intrad. Het lijk is per autozie- keriwagen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Verdronken. Gistermiddag is in de Kattenburgervaart, te Amsterdam een schipper van zijn schuit gevallen én ver dronken. iiiéIi Kinderen een fretligen' Sf.' Nicolaas te bezorgen. Zij hadden per advertentie den ingezetenen verzocht hun gaven ge reed te houden. Zondagmiddag nu trok Sint Nicolaas, gezeten in een met 4 paar den hespannen rijtuig door de stad. Ach ter hem volgde een rijtuig met den com- missaris van politie en eenige heeren, ver der wagens, waarin de pakjes werden ge- borgen, die door de padvinders aan de hui zen werden aangenomen. Jonge dames collecteerden beneden aan de huizen- pad vinders, gewapend met aan lange stokken bevestigde zakjes, langs de bovenverdie pingen. Duizenden menschen en kinderen waren óp straat. Bussen en wagens wa ren goed vol, toen de stoet ontbonden werd. Rechtzaken. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den Jsten Zondag van den Advent, 29 Nov m de kapel van het Seminarie ..Rijsenbure' te Driebergen toegediend: De H. Wijding van het Subdiakonaa aan den eerw. frater Clemens, in de wereld A. J. W. Blok, van de Orde der Augustijnen; de h. Wijding van het Diakonaat aan de volgende eerw. heeren van' het Seminarie W F. Amse, H. J. Broere, H.F. Frank, S. J van de Grootheveen, h. W. Th. Hoorneman, B. H. C. M. Hiisken, I. P. J. Kaarsgaren, H J Knippers, h. Th. Mets, A. Th. Naber, A.'h'. Oerbekkc, J. Renting, P. J. Sips, W. J. Tem pelman, J. B. A. h. M. Tepe, J. I. Veeger, A. F. J. M. de Wit; en aan den eerw. frater Au- gustinus, in de wereld G. C. A. van Delden van de orde der Augustijnen; en aan de eerw! fraters Eduardus van der Kinderen, Edmundus van Iloute, Joannes de Le])per, Isibrandus Hartgers, Aloysius van Woesik Maximilianus Domsdorf, van de Congregatie der Missionaris sen van het H. Hart; de H. Wijding van het Priesterschap aan den eerw. frater Thomas Tij burg, van de Con gregatie der Missionarissen van het H. Hart. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te Baardwijk den wel- eerw. heer B. F. van Kriekentot kapelaan te Geftën den weleenv. heer J. Simons; tot kapelaan te Vierlingsbeek den eerw. heerM J. Smolenaarstot 3den kapelaan te Stratum den eerw. heer F. N. Mannaerts; de laatste twee priesters van het Seminarie. MARIA-VEREERDiG TE MAASTRICHT. Men schrijft" ons Zaterdagavond door Maastricht wandelend, werd op een der pleinen onze aandacht ge troffen door een groep menschen, zich ver- '-ingend voor een vestibule. „Zeker een io,scoop", was onze eerste gedachten, want eld is dan voor gelegenheden van vermaak 1 aegen de lieden hier niet qeue te maken. Naderbij gekomen werden we evenwel hier door getroffendie vestibule vormde den ingang tot de schitterend verlichte kapel van O. L. Vrouw Sterre der zee, rond wier versierde beeltenis al die menschen samenkwamen, 't Was een sc-hoone geloofsuiting, die vooral tot het gemoed sprak, toen plotseling, op voorgang van enkelen, een Marialicd word aangeheven, dat door allen, binnen en buiten werd mee gezongen, Iederen Zaterdagavond wordt Maria daar aldus vereerd. Vechtpartij tusschen Militairen. Op 25 Juli ontstond in de can tine van het legerkamp te Harskamp een vechtpar tij tusschen een 30-tal militairen. Teen de sergeant O. tot kalmte aanmaande, werd hij plotseling van achteren aangevallen door den milicien-soldaat der infanterie. J. H., die zijn kameraden toeriep: Steekt hem dood. Nadat de sergeant zich had los gerukt, volgde bekl. hem. De sergeant S., die zijn collega te hulp kwam, sloeg hij met een tafel tegen den grond, waarna hij een mes trok, waarmede hij dien sergeant een steek in den rug'toebracht. Ter zake van deze feiten eischte de audi teur-militair bij den krijgsraad te Arnhem veroordeeling van beklaagde tot 1 jaar en 6 maanden gev. straf, met ontzegging van het recht om als militair te dienen voor den tijd van 5 jaar. Een politieagent in het ongelijk. ,Twee broeders stonden voor de 5de ka mer der Amsterdamsche rechtbank te recht, beklaagd van vrijheidsberooving, door een politieagent gedurende drie mi nuten te beletten het portaal hunner wo ning in de Anjelierstraat te verlaten. Aan den agent werd onder het oog ge bracht, dat hij tot het opnemen van een naam niet noodig had zich binnen de wo ning van bekl. ie begeven. Het O. M., mr. baron van Ilarinxma thoe Siooten, de vrijheidsberocving bewezen achtende, requireerde tegen beklaagden 8 dagen gevangenisstraf, doch de recht bank, terstond in raadkamer overgaande sprak hij terugkeer de beklaagden vrij Diefstal. De Bossche rechtbank veroordeeide Ge rard Jos. S. uit Woensel, wegens diefstal van een groote partij lood op de kerk en Int liefdehuis te Woensel, tot een gevan genisstraf van negen maanden. I eze be klaagde had gedurende een tijdsverloop de kerk en de nok van het dak van het Lief dehuis over een afstand van 14 Meter van hun lood ontdaan. De hoeveelheid beliep minstens 150 kilo, ter waarde van meer dan f 300. De beklaagde had een rijke kost winning, doch dronk veel en was zoo tot deze misdaden gekomen. De eisch van het Openbaar Ministerie was zes maanden geweest met last tot on middellijke gevangenneming. De gevan genneming was intusschen geschied, zoo dat.de man, die verstek had laten gaan bij de behandeling der zaak, bij de uitspraak 'als gedetineerde aanwezig was en zich hoorde veroordeelen tot negen maanden. 2.ijn vrouw en een klem kind waren in het paleis van justitie aan 't dwalen en kregen gelegenheid den ongelukkige na zijn uitspraak te spreken. De spionnagezaak te Oude-Tonge wiï vprripmcn is de jnstrüctie in Oude-Tonge, die verdacht wordt van spion! nage en thans in het huis van bewaring te Rotterdam preventief gevangen zit, ge- sloten en is de zaak naar de rechtbank verwezen. De behandeling geschied: ir cember met gesloten deuien. Loterijwet. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de volgende cassatieberoepen tegen ver oordeelingen wegens overtreding der Lote rijwet met betrekking tot „Tijdgeest", stukken; a. J H. W. van B., herbergier en steen- kolenhandelaar, en L. A. II., heiden te Vein (gem. Rheden), F. v. d. B„ barbier; J ten S., sigarenwinkelier; R. J. H., M. van D barbier; R. H. p., sigarenwinkelier, allen te Arnhem; H. IV. K„ tramconducteur te Dieren; J. J. van C., barbier te Arnhem; G. J. ter H., te Stad-Doetincchem; J. S. te W II. IJ., te Anegerlo, en J. B., allen tegen vonnissen der rechtbank te Arnhem; P. R., te Harderwijk, tegen een vonnis der recht! bank te Zwolle; A. F., tegen een vonnis dei- rechtbank te Middelburg. Tn deze zaken was tot verwerping gecon cludeerd. De Hooge Raad verwees naar het Hof te Arnhem de zaak van H. W. K., tramcon ducteur te Dieren, op grond dat recht was gedaan op een bekentenis die inderdaad een ontkentenis inhield. Overigens werden overeenkomstig de con clusie van het O. M. deze beroepen ver worpen. b. J. K., tegen een vonnis der rechtbank te Assen. II. H. A., barbier te Vlissingen; Ch. J. B., W. M. en T. A. K., allen tegen vonnissen der rechtbank te Middelburg. In deze zaken was geconcludeerd tot vernietiging der vonnissen en verwijzing- van de eerste zaak naar het gerechtshof te Leeuwarden, van de overige naar dat te 's-Gravenhage. De Hooge Raad vereenigdè zich met deze conclusies. J. C. G. en J. A. S., winkeliers te Leiden, tegen vonnissen der rechtbank te 's-Gravenhage; D. Zeeman, J. te Winkel, S. M., te Broek-op-Langendijk; J. O., bar bier te Alkmaar, tegen vonnissen der recht bank te Alkmaar; C. H. K., sigarenhande laar te 's-Hertogenbosch, tegen een vonnis der rechtbank aldaar. In deze zaken was geconcludeerd tot ver nietiging der vonnissen en verwijzing der zaken naar de gerechtshoven resp. te 's-Gravenhage, Amsterdam en 's-IIertogen- bosch. Conform werd beslist, d. C. B., barbier te Zaandam, door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het hebben van een bordje van de „Tijdgeest" aan zijn winkel. Geconcludeerd was tot onjslag van echtsvervolging. Dienovereenkomstig werd beslist. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAOAZIJN Een steeds welkom geschenk voor DAMES en HEEREN is een PARAPLUIE. Ruime keuze tegen extra lage prijzen bij B. VAN NOORT, „IN DEN VERGULDEN HOED", Haarlemmerstraat No. 130, hoek «fanvossensfeeg. Witte Brood. Ten stadhuize heeft gisterenavond we- derom een conferentie plaats gehad, tus schen den Burgemeester, de bakkerspa- troonsvereenigingen, fabrikanten en meel handelaren en dr. v. Eek. Het resultaat van deze besprekingen is geweest, dat vanaf Donderdag a.s. wederom wittebrood zal verkrijgbaar gesteld worden. De prijs is bepaald op 10 ct. per 4V£ ons. Voor klein brood is geen prijs vastgesteld, terwijl de prijs voor tarwebrood op 8 cent is geble ven. In aansluiting met het voorgaande volge hier de officieele mededeeling van den Burgemeester: De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de, ingezetenen: lo. dat met ingang van 3 December 1914 alle tot dusverre omtrent brood door hem gemaakte, bepalingen zijn vervallen; 2o. dat met ingang van dien dag de ma ximum-broodprijzen door hem zijn bepaald als volgt: voor wit brood f 0.10 per brood van ten minste 4 1/2 ons; (dubbel gebakken wit brood van f 0.10 zal ten minste 4 1/4 ons moeten wegen); voor bruin brood f 0.08 per brood van ten minste 4 1/2 ons; terwijl voor klein brood (kadetjes, brood jes en dergelijke), voor zoogenaamde Fran- sche stokken en roombrood de prijzen vrij blijven; 3o. dat met ingang van heden de aan de meelfabrikanten gegeven bevoegdheid lot het vermalen van regeeringstarwe tot tar- webloem (gebuild) jn dien zin is uitgebreid, dat zij, behalve aan de bestellingen.voor jviigeuuua), waaraan zij in de eerste plaats hebben te voldoen, ook zullen mogen gevolg geven aan die voor tarwe bloem (gebuild, uitsluitend één soort) zen der verplichte bijlevering van tarwemeel; 4o. dat met ingang van heden de prijs van tarwebloem, inlandsch, uitsluitend één soort, is gesteld op f 17.— per 100 K.G. contant aan fabriek^ molen of magazijn, voor bakkers en dergelijke verbruikers, terwijl aan tusschenpersonen op verzoek f 0.25 korting moet worden toegestaan; 5o. dat de prijs van tarwemeel (onge- build) blijft f 14.— per 100 K.G., leverings conditiën als bij tarwebloem; 6o. dat Amerikaansche bloem „straight" wordt geacht gelijk in prijs te staan met „inlandsch, uitsluitend één soort" en de prijs van Amerikaansche bloem „baker" f 0.75 lager is vastgesteld; 7o. dat de maximum-prijs voor inland sche tarwe is vervallen. Bij overtreding van de in bovenstaande regelen vervatte verbodsbepalingen ?al de Onteigeningswet worden toegepast. Het Steuncomité en de Vakvereenigingen. Zooals wij reeds meermalen in ons blad aangetoond hebben, wil het Steuncomité niet samenwerken met de vakvereenigin gen in zake uitkeering enz. Het Steunco mité te Leiden is het eenige in den lande, dat dezen weg volgt, niettegenstaande liet Nat. Steuncomité er meer dan eens op aangedrongen heeft de vakvereenigingen te erkennen en waar het maar mogelijk js met deze te beraadslagen. De Leidsche Bestuurdersbond heeft over deze aangelegenheid verschillende malen zijn ergernis te kennen gegeven en na alle middelen aangewend te hebben zich einde lijk gewend tot den raad rpet een adres, waarin liet hun gewenscht voorkomt, dat de raad zich uitspreekt voor of tegen liet standpunt door de regeering ten opzichte der steuncomité's ingenomen en den raad verzoekt de wenschelijkheid uit te spreken, dat het Steuncomité met de Leidsche orga nisaties samenwerkt. Hoe wij over deze aangelegenheid denken kan men lezen in Het Weekpraatje" van Zaterdagavond, dat geheel onze meening weergeeft. Ook in de Zaterdagavond gehouden le denvergadering van de Vrijz. Dem. Kies- vereeniging „Vooruitgang" is de houding van het comité ter sprake gekomen. Mr. A. J. Fokker, lid der partij, is secre taris van het Steuncomité. Tegen hem en andere leden der partij, die lid van het comité zijn, zijn grieven ingebracht, zake hun houding in het Steuncomité. Ten slotte is de volgende motie aange nomen: „De vergadering, de verschillende mee* ningen gehoord, spreekt den wensch uit, dat de leden onzer Vereeniging, die in het Steuncomité zitting hebben, bij de eerst volgende gelegenheid het nadrukkelijk uit gesproken verlangen der vergadering zul len.volgen en stemmen voor de erkenning der vakvereeniging in het Comité-" Geslaagd. Geslaagd voor de examens voor de praktijk, afdeeling Boekhouden,

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2