Staten-Generaal. Staatsbogrooting voor 1915. Algemeene beschouwingen. Voorloopig Verslag. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer werd bij het afdeelingson- derzoek van verschillende zijden der regee ring hulde gebracht voor de krachtige en beleidvolle wijze, waarop zij gezorgd heeft voor de strikte handhaving der neutrali teit van ons land en zich beijverd heeft de ernstige gevolgen van den oorlog voor het maatschappelijk leven zooveel mogelijk te gen te gaan. Uit het Voorloopig Verslag betreffende) de suppl. landbouwbegrooting zal blijken, dat niet alle maatregelen, door de regee ring op economisch gebied genomen, alge- meenen bijval vonden. Uat de regeering het mogelijke doet om de eenheid van zin, welke sedert het uit breken van "den oorlog in ons land valt waar te nemen, niet te verstoren, werd al gemeen gewaardeerd. Intusschen meenden sommige leden, dat het toch niet zou aan gaan, alle hervormingen, welke een poli- tieken kant hebben, voor onbepaalden tijd uit te stellen. Bepaaldelijk had men hier het oog op de plannen tot Grondwetsher ziening. Voorts werd gevraagd, of de regeering spoedig afdoening van het w. o. tot het verleenen van ouderdomsrenten aan be- hoeftigen denkt te bevorderen en of een afzonderlijk wetsontwerp zal worden inge diend, ten einde inwerkingtreding van de Invaliditeitswet door het verloop van den voor die inwerkingtreding gestelden ter mijn van drie jaren te voorkomen. Tegen den overgang van den heer Treub naar het ministerie van financiën en de overbrenging aan dat departement van de afdeeling Arbeidersverzekering, werden verschillende bezwaren geopperd. Deze beschouwingen bleven nie't onweer sproken. In deze gedachtenwisseling vonden som mige leden aanleiding tot het uitspreken der meening, dat zoo spoedig mogelijk tot oprichting van een afzonderlijk departe ment voor arbeid en andere sociale aan gelegenheden behoorde te worden overge gaan. Algemeen bleek men van meening, dat voor eene bespreking der financieele aan gelegenheden de tijd zou zijn gekomen bij de behandeling van het daaromtrent dooi de regeering aangekondigde wetsontwerp. Men bepaalde zich tot de vraag, in boe verre het mogelijk en wenschelijk is bij de begrootingen voor 1915 bezuiniging aan te brengen. Verscheidene leden meenden, dat het met het oog op de bestaande omstandigheden meer dan ooit tijd is, om de weelderige inrichting der staatsinrichting te vereen voudigen. Anderen waren van gevoelen, dat ver mindering van subsidies voor zaken alge meen nut, niet -verstandig ware. Een aantal leden waren met de door de regeering bij nota's van wijzigingen aan gebrachte verminderingen niet onverdeeld ingenomen. Door een der leden werd betoogd, dat bij de uitvoering der bestuurstaak tal van noo- delooze of te hooge uitgaven worden ge daan. Hij vestigde de aandacht op de 1 ier* volgende rubrieken van uitgaven, waaróp eene. vooral in den tegenwoordigen tijd. zeer welkomen besparing ware te verkrij gen: reiskosten: abonnementen voor bu reaukosten en schoonmaak; papier en drukwerk; organisatie van de departemen ten: examenkosten; leveringen voor gevan genissen en gestichten; gebouwen; gratifi caties. Op al deze rubrieken .ware z. j. *te bezuinigen en ook vestigde bedoeld lid de aandacht op „noodelooze vrijgevigheid", i In dit verband merkte hij op, dat de tele- telephoonaansluitingen bij de departemen ten voortdurend toenemen. Bij buitenl. zaken zijn er twee aansluitingen per drie ambtenaren. De rekenkamer doet zonder resultaat allerlei bezuinigingen aan de hand. Zijne beschouwingen werden door vele leden van groot belang geacht. Men wenschte daarop de bijzondere f i n dacht der regeering te vestigen en sprak de hoop uit, dat daaromtrent een rauw-, keurig onderzoek zal worden ingesteld, waarvan de uitslag zoodra mogelijk aan de Kamer zal worden medegedeeld. Voorts kwamen nog onderscheidene j lin ten van algemeenen aard ter sprake. Ge hoopt werd, dat de minister van financiën spoedig den tijd zou kunneil vinden, om aan eene herziening der wettelijke comp- tabiliteitsregeling zijn aandacht te wijd an. Aangedrongen werd er op, dat bij le im diening der wetsontwerpen gestreefd zou worden naar uniformiteit. Aangedrongen werd door eenige leden op instelling van eene staatscommissie voor de samenstelling van een w.o. tot re geling van de rechtspositie der ambtena ren. Belangrijk is H o o f d s t u k III (B u i- tenlandsche Zaken). "Wij ontlee- nen er het volgende: Het afdeelingsverslag vermeldt, dat men van verschillende zijden, voor zoover de gegevens tot oordeelen in staat stelden, den minister lof bracht voor de wijze waar op hij in deze tijden, waarin moeilijkhe den van allerlei aard tot verdubbelde werkzaamheid en tact noodzaken, 's lands zaken wist te behartigen. Gewezen werd voorts op de moeilijke, positie waarin ons land, dat zijn volko men neutraliteit wenscht te handhaven, doch ook wenscht geëerbiedigd te zien, gebracht wordt door beperkende bepalin gen, welke voorwaarden inhouden, waar onder het voor onze reederijen welhaast onmogelijk is haar bedrijf te blijven uit oefenen door het strooien van mijnen in de open zee, een bedreiging ook voor onze visschersvloot, en door verstrekkende voorschriften, welke aan het begrip con trabande zoodanige uitbreiding geven, dat naast groot nadeel voor de handel- drïivenden even groote onzekerheid om trent de dopr hen verrichte en te verrich ten transacties daarvan het gevolg is. Betreurde men het, dét de Declaratie van Londen vofir verschillende der hier bedoel den niet als onaantastbare grondslag ver mocht te gelden, nog meer trof het, dat aan de geratificeerde Declaratie van Pa rijs, v .z. v. deze de belangen van de neu trale scheepvaart beschermt, afbreuk werd gedaan, en de wereldoorlog ten ge volge heeft, dat het eeuwenoud beginsel van d^ vrijheid der open zee in het ge drang komt. Omtrent de verdedigbaarheid van deze maatregel sprak men geen oordeel uit. Men vertrouwde, dat de regeering zal voortgaan het hare te doen, zooveel mo gelijk tot de opheffing er van mede te werken óf althans de nacteelige gevolgen voor ons land zooveel doenlijk af te wen den. De vraag rees hierbij of niet een in verstandhouding treden met anderc\ neutrale mogendheden, zooals Amerika, Zweden, Noorwegen, Denemarken, aan beveling zou verdienen. Eenige leden vroegen de regeering me- dedeeling van hetgeen door haar is ge daan, hetzij om bovenbedoelde maatrege len te voorkomen, hetzij om de werking daarvan voor ons land te verzachten, met name wat is gedaan ter voorkoming of vermindering van het molest onzer sche pen! Men vertrouwde, dat de regeering bij de door haar gedane stappen ook aan de belangen van onze visschers, die sedert eenige maanden in hun bedrijf aan de Engelsche en Schotsche kusten ernstig worden belemmerd, ernstige aandacht heeft gewijd. Gevraagd werd of ook zij getroffen worden door het besluit der En gelsche regeering, 5 November j.l. in wer king getreden, betreffende de verklaring van de Noordzee tot militair gebied. Voorts vroegen sommige leden inlich tingen omtrent de wijze waarop het ver zoek is behandeld der Duitsche regeering om van uit Nederland de Belgische be volking van voedingsmiddelen te voor- Verder wordt betoogd dat niet alle le den zich konden vereenigen met de ge heimzinnigheid van het departement wel ke de noodige gegevens aan de Kamer onthoudt. Gemengde berichten. 20,000 arbeiders ontslagen. De Cana dian Pacific, de groote spoorwegmpij. in Canada, heeft volgens een bericht uit New- York aan de ,,Frkf. Ztg." 20,000 arbeiders ontslagen en ook den dienst beperkt, door in het reizigersvervoer 14 treinen te doen vervallen. Het gevang,enen-oproer te Dougla9. Wat eigenlijk precies te Douglas gebeurd is, is nog altijd niet duidelijk. Onder de 2600 Duitsche gevangenen, die in oproer kwamen, zijn alle kla.ssen jdei bevolking vertegenwoordigd: graven, ba ronnen, monteurs, artsen, geleerden, kun stenaars, handelsreizigers, kleermakers, kellners, friseurs enz. Volgens de Engel sche bladen was het geen hongeroproer, daar tot dusver tegen het voedsel geen klachten werden ingebracht. Zij vermoe den, dat verveling de drijfveer is geweest. Hoe het zij, Woensdag 1.1. begonnen de gevangenen een hongerstaking. In plaats van te eten begon men herrie te maken. De Engelsche vlag werd naar beneden ge haald, een Duitsche geheschen en men be gon de Duitsche volksliederen te zingen. Het gelukte een commandant, dc orde weer te herstellen. Donderdag na het middag-eten moet een door de ramen geworpen stoel het teeken tot een nieuw oproer geweest zijn. Er volg de algemeene bestorming van de keuken, om de soldaten te overweldigen en door de keuken heen buiten te komen. Verder wil"- de men een in de haven liggend schip ka^ peren en wegvaren. De Engelsche bladen geven een zeer on duidelijk, blijkbaar door de censuur be werkt overzicht van het ingestelde onder- ZQek. Verduistering? Men meldt uit Rotter dam: Gisterenavond is op het Groote Kerk plein gearresteerd de boekhouder S., sedert eenige dagen voortvluchtig en verdacht van verduistering van f 365, ten nadeele van het electritechnisch-bureau der firma Becking. Hij vertoefde tot gisteren te Drie bergen en bezat bij zijn arrestatie nog t 5. Twee oudjes en een dagvaarding. Men schrijft uit Haarlem: Twee oudjes, die te Gorkum woonden hadden een- dagvaarding gekregen ora te Arnhem voor de Recht bank als getuigen te verschijnen. Zij kon den echter niet lezen, maar een vriende lijke buurtgenoot was zoo welwillend hun het deftige stuk voor te lezen. Helaas ver stonden de 70-jarigen, die nog nooit met spoor gereisl hadden, de plaatsnaam ver keerd en reisden Donderdag inplaats van naar Arnhem naar Haarlem. Daar bleek de vergissing. Men was ech ter zoo hulpvaardig aan het Paléis van Justitie, om aan den officier te Arnhem te seinen, hoe de zaak zich had toegedra gen. Ook moesten zij aan reisgeld gehol pen worden. Een Rotterdamsch koopman gevangen genomen. Een Rotterdamsch koopman de heer S., die voor zaken naar Duitsch- land op réis'was gegaan, werd, naar hij aan de ,,N. R. Ct." heeft medegedeeld, van Donderdag 12 dezer tot den daarop volgenden Woensdag opgesloten, omdat men hem van Spionnagc verdacht. Bij zijn verhoor was de éenigu vraag, die den heer S. gesteld werd, of hij goed bekend was met den Engelschen consul te Rotterdam, waarop hij antwoordde, dat hij zelf consul zijnde en lid van de „Union amicale des Consuls", met alle consuls goed bekend was. Andere vragen werden niet gesteld en het bleek, dat de Duitsche ambtenaar overtuigd was van zijn onschuld. Deze heeft zich toen telefonisch in ver binding gefiteld met zijn chef en hem óp de hoogte van de zaak gebracht, waarna hij opdracht kreeg den heer S. in vrijheid 'te stelen. De heer S. heeft toen zijn handelsreis niet voortgezet' maar is teruggekeerd en heeft zich tot den minister van Buiten- landsche Zaken gewend, met het verzoek bij de Duitsche regeering te protesteeren en, indien er termen aanwezig zijn, een eisch tot schadevergoeding in te stellen. Ingebroken. Te Zaandam is Donder dagavond, terwijl de bewoners voor een korten tijd afwezig waren, ingebroken bij den heer G. Huisman, aan den Hoogendijk. Vermist worden een bedrag aan geld van ongeveer f 100 en eenige gouden en zilveren voorwerpen. Ten gevolge van een val. Te Eefde, ge meente Gorsel, is Donderdagavond een van school komend meisje van ongeveer zes jaar, een dochtertje van G. Ilbrink aldaar, dat op den disselboom van een boerenwa gen was geklommen, daar af gevallen en tengevolge van dien val overleden. Een zusje, dat ook van den wagen viel, kreeg slechts lichte kwetsuren. Brand. Donderdagavond laat ts er brand uitgebroken jn het woningmagazijn Brabantia te 's-Hertogenbosch. Een kost bare uitstalling en een magazijn in de be nedenverdieping werden geheel vernield. Kostbare meubelen, tapijten, beeldhouw werken enz. werden eveneens een prooi der vlammen. De bovenmagazijnen kregeri alleen rookschade. Drie schilderstukken van mej. Slager zijn verbrand. Verzekering dekt de schade. Aanvaring. Op de Zuiderzee, op on geveer een uur afstand van de Lemmer, heeft Vrijdagnacht een aanvaring plaats gehad van de oude Lemmer-vrachtboot met de salonboot van de HollandFries land-lijn. De salonboot, waarop 45 passagiers, kreeg een groot gat in de zijde boven den waterspiegel. Door dat de zee kalm was, kon de boot, met een uur vertraging, Lem mer bereiken. De vrachtboot bekwam geen letsel. Enkele passagiers, die meenden dat de boot op een mijn was gestooten, brachten eenige angstige oggenblikken door. Staking. Te Weert is bij de Scheeps- bouw-maatschappij eene staking onder de werklieden uitgebroken, wegens een ver schil van meening over den geldkoers van de francs en marken. De staking omvat ongeveer 80 werklieden en begint een ern stig karakter aan te nemen. De stakers trachten werkwilligen van het werken te gen te houden. Verdronken. .De 12-jarige J. Erkelens te Vlaardingcn, is gisteren door het ijs gezakt en verdronken. Donderdagmorgen is te Heerenveen gearresteerd de 26-jarige J. de J. uit Katwijk, wegens diefstal van goe deren uit een te Heerenveen liggende stoomboot. Docdelijke val. Een knecht van de firma Gebr. S. te Hilversum, de 27-jarige J. K., had Dinsdag het ongeluk, in den kelder te vallen van mevr. H., aan den Trompenbergerweg aldaar, waar hij een bestelling mjoest afleveren. In bewuste* loozen toestand en hevig bloedend, werd hij naar de R. K. Ziekenverpleging over gebracht. Hij is thans aan de gevolgen van den val overleden, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. K. was ge huwd en vader van 2 kinderen. Uit Stad en Omgeving. Een meisjes-patronaat. Onze stad is een meisjes-patronaat rij ker geworden een instelling, die zich ten doel stelt de godsdienstige en maat schappelijke ontwikkeling van het meisje. Het patronaat, opgericht in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart, zal zich uit strekken over de parochies, waarin geen patronaat is gevestigd. Het patronaat onder bescherming van de H. Agnes, tellende 34 leerlingen, is gis teravond geopend. De hoogeerw. heer deken P. L. Dessens heeft het bescherm heerschap aanvaard. De weleerw. heer kapelaan A. v. Meeuwen is directeur van het patronaat en voorzitter van het bestuur dat is samengesteld uit de dames A. FiD bry, L. Maat, T. Grundemann, C. Grun- demann en M. Grundemann. De lessen zullen gegeven worden in de Zustersschool op de Oude Vest. 's Maan dags herhalingsondervvijs, te geven door mej. A. v. d. Horst, Donderdags godsdienst onderwijs, te geven door de eervv. direc teur en Dinsdags en Vrijdags naaischool, te geven door mej. C. Zwartjes. Het patronaat is ontstaan uit een "der bestaande naaischolen in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart n.l. de naaischool voor de jongere meisjes. De naaischool voor de oudere meisjes is blij ven bestaan en zal over drie jaren omge vormd worden in een groot-patronaat. Maatschappij van Nijverheid. Gisteravond werd voor de leden van het departement Leiden van bovengenoemde» maatschappij een lezing met lichtbeelden gegeven in de „Nutszaal". De Voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom en leidde daarna jn den spreker van dien Etvond, den heer Pfan- stiehl, die een lezing zou houden over „Eenige steden van de Ver. Staten en een bezoek aan het Yellowstonepark. De aanwezigen hebben ongetwijfeld een aangenamen en leerzamen avond gehad. De heef Phanstiehl, uit Chicago, is een zeer geestig en gezellig verteller, met wien wij gisteravond op aangename wijze, aan de hand van vele lichtbeelden, een reisje door Amerika hebben gemaakt. Reeds dadelijk won hij het auditorium voor zich door de gemoedelijke wijze, waar op hij begon te vertellen. Heel gewoon, alsof hij niet an'der§ Kon, begon hij Engelsch te spreken, tot groote verbazing van vele aanwezigen. Maar toen, na enkele minuten, ging hij eensklaps in het Hollandsch voort. Hij zou maar niet verder in hetlTngelsch spre ken; zijn tong was nu los genoeg, nu kon hij weer „die droge Hollandsche woorden" spreken. Spr. deed ons kennis maken met New- York, 'n stad van ruim 5'J3 mill, inwoners zoo groot als Nederland, met Chicago, met Washington en vele andere steden. De grootste en mooiste gebouwen, de belang rijkste en drukste wegen, kortom alles wat interessant is, werd op het doek ge- tooverd, en daarbij deelde, de spreker tal van belangwekkende bijzonderheden mede. Het was een genoegen naar hem te luis teren. Zijn geheele voordracht tindelde van humor. Ook wijze lessen wist spr. te geven. Volgens spreker zijn er in Chicago 185,000 tot 200,000 werklooze vreemdelingen, en daarom is zijn raad aan alle jonge Neder landers: Gaat niet naar Amerika, tenzij ge een betrekking hebt; maar bereidt u er dan op voor te werken, zooals ge uw heele leven nog niet gedaan hebt. Na de pauze deelde spreker een en ander mede over het Yellowstonepark, een van de zeven groote natuurparken van Ame rika. De Voorzitter van het departement sprak ten slotte een woord van hartelijken dank tot den spreker voor diens aangename en leerzame causerie. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. De 115e uitvoering van Toonkunst had gisteravond plaats, wegens de niet be schikbaarheid van de Gehoorzaal, in den Schouwburg, 't Schijnt of de mobilisatie die naar een ander lokaal deed verhuizen, ook van invloed was op de uitvoerenden; over alles lag een waas van lusteloosheid, van slapte, die deze uitvoering heeft ge maakt tot eene, die de vooruitgang van den laatsten tijd wederom doet stilstaan, om niet te zeggen achteruitgaan. Vooral de koren in het hoofdwerk van den avond konden maar even voldoen aan de gestelde eischen. We voegen er echter bij dat verschillende factoren daartoe het hunne bijdroegen en dan noemen wij de onbeholpe ruimte op het podium, waar door veel klank verloren ging door de te verre opstelling van het koor, waardoor b.v. de alten zich weinig konden doen gelden en de tenoren schenen met vieren voor de partij te staan; tweedens het „Re quiem" van Brahms, dat ons inziens wel schoone fragmenten bevat, doch de her haaldelijk terugkeerende motieven lateni niet na, over het geheel den stempel van saaiheid te drukken en een volkomen, sta- in-den-weg te zijn voor slechts eenige be koring, die boeit en de aandacht trekt. Verders de dofheid van klank, die op rekening van de zaa.1 moet worden toege schreven. Alles te zaam genomen kunnen wij volstaan met de vermelding, dat alles correct was ingestudeerd en het koor alle krachten inspande om een goede weder gave van het opus te verkrijgen. Vandaar dat wij gaarne hulde brengen aan het koor voor de wijze, waarop, onder zoo ongunstige omstandigheden, nog zoe'n moed leefde om te maken, dat 'niet alles verloren ging. De solisten Mevr. Salomon- sonAsser, sopraan en Hendrik van Oort, bas, hadden in het eerste deel gelegen heid hunne talenten te ontplooien in de door hun gezongen liederen waarvan valt op te merken, dat we beiden wel eens beter hebben gehoord. In de solo's in Requiem" geviel ons hun toewijding niet bijster. Vooral van Oort hoede zich voor dat iee- lijke „mir-re haben" en ,,doch-e-mich" wat toch moet zijn, „mir haben" en „doch mich"; een te overdreven portamento schaadt. De directeur Johan Wagenaar heeft alles in 't werk gesteld om de zoo moeilijk te verkrijgen eenheid tusschen koor en or kest te bewaren; de opstelling was dan ook gebrekkig en, zelfs voor 't oog, onaan genaam. Evenwel de groote gaven van Wagenaar kwamen wederom schitterend naar voren en hij wist het Residentie orkest dermate te beheerschen, dat het en semble er veel door won. De begeleiding was bij 't Residentieorkest als altijd in goede handen; eenige ongelijkheden stel len wij op de situatie van het terrein. Voor Toonkunst moge 't te hopen zijn, dat spoedig in breeder ruimte de vleugelen mogen worden uitgeslagen, opdat dan weer op den ouden roem kan worden voortgebouwd. Dc Universiteit. Blijkens het Voor loopig Verslag betreurden verscheidene leden der Tweede Kamer in de Afdeelin- gen, dat bij de omwerking der plannen voor de verbouwing van de Bibliotheek der Rijksuniversiteit is afgezien van den bouw van de lokalen, noodlg om het Prentenkabinet daarheen over te brengen, zulks omdat men streefde zooveel doen lijk tê blijven binnen de oorspronkelijke raming van f 345,000. Gaarne vernam men met hoeveel de overbrenging van het Prentenkabinet de uitgaven zou verhoogen. Men stelde voorts prijs op overlegging van het tegen woordige ontwerp, en van dat, waarin de overbrenging van het Prentenkabinet is opgenomen. Andere leden achtten de uit gaven van bijna vier ton voor het Biblio theekgebouw reeds hoog en wenschten niet op verdere verhooging daarvan aan te dringen. Onderwijs. Op de voordracht aange boden ter benoeming van een onderwijzer aan de te openen school voor gewoon la ger onderwijs der 1ste klasse tijdelijk te vestigen aan den Westduinweg te Den Haag komt voor de heer H. Schaap onder wijzer alhier. Bevorderd. Met ingang van 1 De cember wordt de kommies 2de klas bij de Posterijen en Telegrafie G. Kuiper bevor derd tot kommies 1ste ki. Fraaie kalenders. De Bazar, Ure*, straat 161 (firma Loeb), zond ons eenig« fraai-uitgevoerde kalenders, die aan de clientèle worden verstrekt. De kalenders vormen werkelijk een practisch sieraad in de -huiskamer, en zullen door de clientèle wel op prijs worden gesteld. In beslag genomen. Hedenmorgen la op de Waag een vat boter in beslag genoi men, dat bedorven bleek te zijn. ALPHEN. Voor de militairen. Wij geven hier nog eens de namen, die gisteren voor kwamen in een- verslag onder boven* staanden titel, en waarin eenige fouten waren gezet. Directeur A. J. Markx, mevr. Roger—Quarles van Ufford (zang), de lieei Meijlink (viool), de heer Royer (cello) en de heer H. A. van Abbe (piano). HAARLEMMERMEER. Brutale veedieven. De brutale oplichl ters-veekoopers, die te Leerdam en te 1 er- kel, onder voorgeven te handelen op order van den koopman H. te Utrecht, vee tracht ten te koopen, dat met spoed moet worden bezorgd, doch dat nimmer werd betaald, hebben ook getracht hun slag in de Haar lemmermeer te slaan. Daar poogden ze een varken en een paard in handen te krijgen, doch door toe vallige omstandigheden is dit niet gelukt, vermoedelijk omdat de Haarlemsclie »oli- tie van hun nabijheid kennis had gekregen. NIEUWKOOP. Militie. De volgende ingeschrevenen voor de militie der lichting van 1915 in dezo gemeente behooren tot het eerste bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infanterie en die derhalve op 15 Dec. a.s. en wel in het gebouw van den R. K. Volksbond te 's-Gravenhage, Stille Veer kade No. 37, zullen worden ingelijfd: J. M. Nieuwenhuizen, N. Langeslag, J. C. Veen- man en L. C. van Dalen. NIEUWVEEN. Verdienstelijk werk. Dames van de verschillende naaikransen maken zich ver dienstelijk met het breien van bivakmut» sen, buikgordels enz. voor de soldaten. Dé benoodigdheden hiervoor worden aange kocht uit vrijwillige giften. NOORDWIJK. Belgische vluchtelingen. Het aantal Belgische vluchtelingen, dat in onze ge meente vertoeft, begint langzamerhand te verminderen. In het St. Jeroensgestieht, dat van den beginne af een groot aandeel heeft gehad in de verzorging der arme uit gewekenen, zijn er nog 60 gehuisvest, waar van er eerstdaags nog acht naar hun land zullen terugkeeren. Fanfarecorps. Op initiatief van den bataljonscommandant, majoor Kroon, is onder de landweermannen een fanfare corps opgericht, bestaande uit 31 mannen, die in hun burgerlijk leven aan muziek corpsen verbonden zijn. De leiding berust in handen van sergeant-majoor van Leur, bijgestaan door 4 commissarissen, van wfe de heer W. Berkemeijer hoofdcommissa ris is. In de plaats van sergeant van Helvert, die aanvankelijk als directeur zou optre den, maar door ziekte verhinderd werd, zal het corps worden gedirigeerd door den mi licien Uhlenhop. Binnenkort hoopt men zoover gevorderd te zijn, 'dat de militaire marschen door muziek van het fanfare corps kunnen worden opgeluisterd. De Voorstraat. Sommige lezers zullen zich misschien herinneren, dat de bewo ners van de Voorstraat indertijd een ver zoek hebben gericht tot hét gemeentebe stuur. om de lindeboomen voor hun wo ningen zoodanig te laten snoeien, dat deze ook van het zonlicht kunnen profiteered Onze lindeboomen verfraaien wel ons dorp en maken de straten des zomers tot heerlijk koele wandelplaatsen, maar zij zijn ook oorzaak van vochtigheid en somberheid in de huizen dier bevoorrechte straten. Thans is men begonnen om de boomen te laten snoeien door een snoeier van de Ned. Heidemaatschappij, zoodat wij verze kerd kunnen zijn, dat dit snoeien op een oordeelkundige wijze plaats heeft, zonder dat de boomen worden verminkt. LISSE. Trichinenziekte. In deze gemeente heeft zich weer een geval van trichinen- ziekte voorgedaan hetwelkè dadelijk ge constateerd is geworden daar volgens de verordening die onlangs is aangenomen ieder geslacht varken onderzocht moet worden. Het varken was afkomstig van denzelfden landbouwer als het vorige dat geconstateerd is geworden toen het reeds in gebruik was. Het noodzakelijke van het bespan van een dergelijke verordening is hiermede ten duidelijkste bewezen. Een varken afkomstig uit deze gemeente en geslacht aan het abattoir te Leiden is eveneens afgekeurd voor dezelfde ziekte en door het Rijk overgenomen. RIJPWETERING. Benoeming. De heer C. Caspers, on derwijzer aan de openbare lagere school alhier werd benoemd in gelijke betrekking te Lisse. VOORHOUT. Gemeenteraad. Donderdag a.s. 3 De- cemberl914 des voormiddags 10 uren ver gaderd de Raad dezer gemeente met de volgende agenda: Mede'deeling ingekomen stukken'. Wijziging begrooting 1915. Be sprekingen crediet verbetering weg naar, Rijnsburg. Belgische vluchtelingen. Op heden verblijven in deze gemeente nog 27 Belgi sche vluchtelingen, waarvan zijn in het patronaat een ouderpaar met 10 kinderen, in de barakken van het seminarie Hage- veld 14 personen en een kind bij particulie ren gehuisvest. VOORSCHOTEN. Ter zake van een ongeval. In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting yan den centralen raad van beroep bcefl

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2