28 Pauselijke woorden. BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 6e JAARGANG. No. 1532 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Inter c. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, net GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. ZATERDAG NOVEMBER. 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel moer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke rogol meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Dit nummer bestaat uit drie bladen en het geïllustreerd Zondagsblad. Terwijl rondom ons zwiepen de golven van de geestelijke verbijstering der mensch- heid en beuken de stormen van de ramp zalige vertwijfeling der volkeren, klinkt daar van over de zeven heuvelen in kalmen ernst en in vaderlijke wijsheid de stem van den Paus van Rome. En nu weten wij wel, dat er velen zijn, die hun rug keeren naar Rome en hun ooren stoppen voor de woorden, die de Paus in de hoogheid van zijn ambt en de waardigheid van zijn zending spreekt tot stad en land: urbi etorbi. En nu weten wij wel, dat „neutrale" bladen, die kolommen willen wijden aan wat de een of andere ontevreden opruier in een vergadering de goegemeente tracht wijs te maken, de vredesencycliek van Z. II. Paus Benedictus XV met geen enkel woord de vermelding waardig keuren, zelfs niet het verschijnen van het pause lijk stuk aan hunne lezers mededeelen. Dat allen toch eens deze bedekte bestrijding der Katholieke Kerk in hare ware gedaan te mochten erkennen! 't Is zoo waar, dat de „neutrale" pers als tactiek heeft de Roomsche successen te verzwijgen, een tactiek, die nog steeds door te weinigen wordt doorschouwd. Een Roomsch succes i s het verschijnen dezer Encycliek. Daar worden nu aan de wereld, die ver ward en verdwaasd staart in de duisternis van de door liet spitsvondig eigenbelang der naties saamgestelde verklaringen, in lichtende' helderheid voorgehouden de diepste gronden van de huidige omwen teling. En den verstoksten Rome-hater, den verblindsten anti-papist wordt de erken ning afgedwongen, dat de Paus van Rome in enkele juiste lijnen de toestand scherp heeft geteekend. Ondanks den eenvoud der klare woorden, zijn door niemand te vo ren met zulk een stellige zekerheid en we tenschappelijke beslistheid de oorzaken van den rampzaligen toestand uit de bar- nende woeling der dingen opgediept. Luisteren we nog eens naar de woor den des Pausen. „Wij zien, dat'in de onderlinge gemeen schap der menschen alle welwillendheid ontbreekt; dat het gezag van hen, die aan het hoofd staan, veracht wordt; dat de verschillende klassen in den staat elkaar wederrechtelijk bestrijden; dat de onstand vastige en vergankelijke goederen zoo be- geerig nagestreefd worden, alsof er geen andere en veel hoogere goederen waren welke den mensch ter bereiking zijn voor gesteld." In deze vier feiten ziet de Paus de oor zaken, waardoor de menschelijke maat schappij zoo hevig wordt geschokt door een strijd tusschen de naties onderling en in de naties zelf. De Paus wijst er dan op, dat nooit de broederlijk zóó is aangeprezen als in onze dagen, maar dat tegelijk nooit minder broederlijk is gehandeld, dan tegenwoor dig. Ziet, hierin ligt de scherpe veroordee ling van de humaniteit en de philanthro pic, welke men in de plaats heeft willen stellen van de naastenliefde, zooals die wordt geleerd in het Evangelie, het wet boek van den menschelijken adel. En openbaart zich niet in dezen tijd op een allertreurigste wijze de verheven uit werking van de prediking der moderne opvattingen van de naastenliefde.nu de menschen tegenover elkander staan, gloei end van haat en ziedend van wraak. Een andere oorzaak van de- algemeene verwarring in de burgerlijke maatschap pij, is, zooals de Paus zegt, gelegen in het feit. dat het gezag van hen, die met macht bekleed zijn, niet meer heilig is voor het volk. Er bestaat niet meer onder het volk die samenwerking in een tevreden eendracht, welke haar bron en band vindt in de eer biediging van het wettige, door God ge stelde gezag. Uit deze twee feiten het ontbreken van de wederzijdsehe liefde tusschen de leden der maatschappij onderling en van hunne gezamenlijke onderwerping aan het gezag volgt het derde feit, door de Paus aangewezen als bron van alle kwaad: de klassenstrijd. Over dien tegen de christelijke zeden wetten en het gezond verstand botsenden klassenstrijd niet sprekende, richt de Paus tot de wereld een vermaning, waarvan de kracht en de liefde, helaas, niet in haar diepte kunnen worden gepeild door den in zijn eigen-genoegzaamheid verblinden liberaal en de in zijn »tof-vergoding ver karden socialist. „De kracht dezer liefde kan stellig het klassenverschil niet verwijderen. Dit zou evenmin kunnen als we aan alle organen van het lichaam dezelfde taak en'waardig heid kunnen geven. Maar wel zal die liefde bewerken, dat de hoogeren zich tot de 1 age ren neerbuigen en jegens hen niet alleen rechtvaardig zijn, zooals 't behoort, maar ook vriendelijk en voorkomend en lankmoe dig. Zij zullen blij zijn over eikaars voor spoed en ze zullen steunen op elkaar, ge lijk in een huisgezin de jongste op de be scherming van den oudste steunt." Zulke woorden kunnen slechts worden gesproken door Een, wiens denken door- deesemd is van de verhevenheid en den rijkdom der Christelijke levensbeschou wing. Als vierde feit de hoofdoorzaak van al het kwade noemt de Paus de begeer lijkheid de ongeregelde zucht naar aard- sche goederen. „Wijl nu deze goederen", aldus de Paus. „niet gelijkelijk verdeeld zijn en de burger lijke overheid moet beletten, dat het indi vidu zijn vrijheid te buiten gaat en het goed van anderen rooft, wordt het gezag gehaat en gloeien de armen van nijd tegen de rijken en heerscht er strijd tusschen de verschillende standen. De een zoekt op alle manieren te krijgen en te stelen, wat hij ni£t bezit, en de andere tracht te hóuden en te vermeerderen, wat hij bezit." En Z. H. richt dan de volgende woorden tot de bisschoppen, de geestelijkheid en de leden der vereenigingen, die zich bewogen op maatschappelijk gebied: „Eindelijk met alle middelen en kracht er ons op toeleggen, dat in de menschen weder opbloeie het geloof in de dingen, welke boven de natuur zijn, en tevens de vereering, het verlangen, de hoop op de eeuwige goederen, dit, Eerbiedwaardige Broeders, moet vóór alles uw voornemen zijn, evenals van de overige Geestelijkheid, en evenzeer van al de onzen, die, in ver schillende bonden vereenigd, het algemee ne, waarachtige welzijn trachten te bevor deren. Naarmate immers het Geloof bij de menschen zal toenemen, neemt ook hun onmatige ijver om de ijdelheid der aard- sche goederen na te streven af, en lang zamerhand met de herleving, van de liefde, zullen de maatschappelijke roeringen en strijd tot bedaren komen." Nadat de Paus in het eerste gedeelte der Encycliek heeft gesproken tot d e g e- h e e 1 e wereld, wendt hij zich in het tweede gedeelte tot de Katholieken daarover in een volgend artikel. H. De Duitschers in Frankrijk en België. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier werd gistermorgen gemeld: „Ook gisteren werden de Vlaamsche kustplaatsen 'niet door Engelsche oorlogs schepen verontrust. Aan het front op het westelijk oorlogs terrein zijn geen belangrijke veranderingen voorgekomen. Noordwestelijk van Langemark werd een groep huizen vermeesterd, waarbij een aantal gevangenen werden gemaakt. In het Argonnewoud maakte ons offen sief voi'deringen. De Fransche aanvallen in de streek van Aprémont, oostelijk van St. Mihiel, wer* den afgeslagen." Fransch communiqué van gisternamid dag: Op 26 Nov. werd overal een verzwak king van het artillerie-vuur van den vijand geconstateerd. Twee infanterie-aanvallen op brugge- hoofden, die wij hadden opgeworpen .aan den rechteroever van de Yser ten zuiden van Dixmuiden, werden zonder veel moeite afgeslagen. Op het overige gedeelte van het front ge schiedde niets. Reims werd echter vrij hevig gebombardeerd tijdens het bezoek, dat de journalisten uit neutrale landen aan de stad brachten. In Argonne werden eenige infanterie* aanvallen gedaan, waarbij eenige loopgra ven werden genomen, die echter later her overd werden." Zooals men ziet: Weer niet veel nieuws... De Russen. De Duitsche bladen zijn enthousiast over een overwinning in Polen. Maar bijzonder heden betreffende die overwinning zijn, helaas, niet te vinden. En men vraagt zich af, of er wel inderdaad een overwinning op de Russen is behaald. Bij de „Vossische Ztg.' b.v. wordt de vreugde echter zeer getemperd door de nieuwe Russische versterkingen, altijd iveer nieuwe, die uit het Oosten oprukken^ en teekenend is de voldoening van het blad, „dat zij niet tegelijkertijd met de vroeger reeds vermelde versterkingen kon- den ingrijpen, zoodat ze (dat zijn de vroe ger aangevoerde versterkingen) de een na den ander konden verslagen worden". En verder: „Hunne aanvallen zijn overal af geslagen, maar toch heeft hun ingrijpen de eindbeslissing weer doen opschorten. Men mag er echter vast op rekenen, dat nu ook deze aanvallen werden afgeslagen, binnenkort de beslissing zal vallen." Bij den juichtoon der „Berl. Lokal Anz." is de beker dér vreugde ten halve gevuld met onzekerheid en hoop. „Nog is het einddoel dezer grootscheeps aangelegde operaties niet ten volle bereikt. De vijand weet steeds opnieuw manschappen in het vuur te brengen en verzet zich met hand en tand tegen zijn vokomen vernietiging, maar onze Hindenburg heeft vastbesloten niet los te laten en wij mogen verwachten, dat hij en zijn dappere troepen zullen vol houden." En de „Vorwarts" betoogt, dat de be langrijke voordeelen, in Polen behaald, met het falen van het Russische offensief een waarborg schijnen te bieden, dat de groote slag ook in zijn totale verloop gun stig zal eindigen. Let wel „schijnen"! Terwijl de „Tagl. Rundschau" tot stichting en leering zijner lezers uiteenzet, dat de kolossale omvang van den slag de beste verklaring is, waar om zulke schitterende overwinningen der Duitschers, en zoo zware .nederlagen dei- Russen met elkaar nog altijd geen eindbe slissing konden geven. Tegenover de Duitsche overwinnings-be- richten staan mededeelingen betreffende nederlagen zoowel van de Duitsche als de Oostenrijksche- troepen. Een mededeeling van den Oostenrijk- schen generalen staf luidt: Op het front in Polen is de dag van gis teren betrekkelijk kalm vei loopen. In West-Oaticië en clë"Èarpatbenóureh de gevechten voort; een beslissing is ner gens gevallen. Czernowitz hebben onze troepen weer ontruimd. Alle correspondenten van Engelsche bla den te St. Petersburg gewagen van een groote overwinning der Russen in Polen en nu Kitchener, aldus een telegram uit Londen, de eerste officieele bevestiging heeft gegeven, twijfelt hier niemand ineer aan de juistheid van hun berichten. Volgens particuliere telegrammen uit St. Petersburg in de Fransche bladen, neemt het succes der Russen in Polen reus- tige afmetingen aan. Een geheel Duitsch legercorps zou gevangen genomen zijn, een tweede in vollen aftocht. De „Echo de Paris" zegt naar aanleiding van het interview van von Hindenburg (in de Neue Freie Presse), dat von Hin denburg te boud en te vroeg heeft gespro ken. Verschillende Oorlogs berichten. Twee milionairs als spionnen gear resteerd. De twee Italiaansche millio- nairs Ernesto en Alessandro Fabbri, die in New-York wonen zijn aldaar op ver zoek der Engelsche regeering gearresteerd. Zij worden beschuldigd door middel van hun draadlooze telegrafie-stations de Duitschers op de hoogte te hebben gehou den van de bewegingen der Engelsche oorlogsschepen. De verliezen der Britsche vloot. De bladen berekenen dat tot dusver niet min der dan 19 Britsche oorlogsschepen, w. o. 5 pantserkruisers en 2 slagschepen, zijn vernield. Zij zien daarin zelfs voor de groo te Britsche marine een aanzienlijk verlies, dat men niet minder zal moeten achten dan het geheele verlies aan officieren en manschappen hetwelk tot dusver 6000 man bedraagt. Daar de Britsche marine geen overvloed van manschappen heeft, grijpt dit verlies des te meer in. Korte metten. Naar aanleiding van het feit, dat de Engelsche vliegers, die de Zeppelin-fabriek te Friedrichshafen be- bomden, Zwitsersch grondgebied gepas seerd waren heeft de regeering in Bern order gegeven om eiken vlieger der oor logvoerende partijen, die boven Zwitser- schen bodem komt, zonder bevel van hoo- gerhand dadelijk (indien het mogelijk is natuurlijk!) neer te schieten. Vrees voor een Engelschen inval? Uit Kopenhagen komt een bericht uit Engel sche bron over versterking der vroegere Duitsche fortificaties ten noorden van het Kieler kanaal. Het schijnt zegt dit bericht, dat uit Londen aan het „Hbld." wordt geseind dat de Duitschers vreezen voor een lan ding op de kusten van Sleeswijk Holstein. Alle Noordzee-eilanden worden sterk be vestigd. Op den westelijken Elbe-oever werpen de Duitschers eveneens versterkin gen op. Engelsche stoomschepen in den grond geboord. Volgens een Lloyds-telegram uit Havre is het Engelsche stoomschip „Malachite" op 25 dezer aangevallen door een Duitschen onderzeeër en bij Havre ge zonken. De bemanning is heden te South hampton ontscheept. Een telegram uit Fécamp van 26 dezer bericht: Het Engelsche stoomschip „Pri mo" is hedenochtend te 8 uur voor Antifer (Noordwestkust van Frankrijk) door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning is gered en te Fécamp ont scheept. (De „Mulachit" is een stalen stoomschip van de reederij W. Dobertson te Glasgow groot 718 ton br. en 312 ton netto en is ge bouwd in 1902. De „Primo" een stalen stoomschip van 1366 ton br. en 804 ton netto, behoort aan de Pelton S. S. C. te Newcastle. Het schip was gebouwd in 1898.) Nederland en de Oorlog. M a x i m u m-p rijs van Genees middelen.. De minister van Landbouw heeft bij wijze van proef vervallen vèrklaard dei lijst d. d. 8 Augustus der maximumprijzen voor eenige der meest voorkomende ge neesmiddelen. De verplichting der groothandelaren in geneesmiddelen, om aan wederverkoopers geen groote hoeveelheden af te leveren-, dan redelijkerwijze voor het bedrijl van den kleinhandel voor een kort tijdsver loop. noodig zijn, blijft onverzwakt van kracht. Engelsche waardee'ring. Ren Engelsch jongmensch van goeden huize, dienende bij de marine-reserve, die na de inneming van Antwerpen op ons grondgebied is geïnterneerd, schreef uit het interneeringsdepót te Groningen aan een Haagschen vriend op een handelskan toor: „Ik vind, dat het Nederlandsche volk wel het meest vriendelijke en hulpvaar dige volk van de wereld is. De wijze, waarop uw landgenooten de vluchtelin gen en geïnterneerden hebben behandeld is eenvoudig prachtig." Wol opgeëischt. De lakenfabrikanten hebben, naar wij vernemen, aan het leger niet het laken kunnen leveren voor de klee ding voor de militairen, daar de schapenhouders in Noord-Holland de wol voor de lakenvervaardiging in het geheel niet wilden leveren, meenende, er later hooger prijzen voor te kunnen krijgen, of alleen tegen een bo venmatig hoogen prijs wilden verkoopen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, is, naar er wordt medegedeeld, van mili taire zijde de wol in Noord-Holland op geëischt. De militaire autoriteiten hebben er den normalen prijs voor vastgesteld met een kleine verhooging in verband met de tijds omstandigheden. De lakenfabrikanten zijn nu in de ge legenheid, met de levering van het laken voort te gaan. Inlichtingenbureau voor vluchtelingen. ITet Provinciaal inlichtingsbureau voor vluchtelingen te Middelburg is het eenige bureau in Nederland, dat rechtstreeks in verbinding staat met het Central Regis ter Office in Londen, zoodat aanvragen omtrent vermiste personen die nu waar schijnlijk in Engeland zijn, het spoedigst kunnen behandeld worden door het Mid- delburgsch Bureau. De aanvragers moe ten nauwkeurig opgeven naam, voorna men, beroep en ouderdom en woonplaats in België en in Nederland. Alle aanvra gen worden kosteloos behandeld. Boterconsenten De Arnh. Ct. deelt mede,, dat de handel in boterconsenten om boter naar het bui tenland te kunnen uitvoeren in Gelder land en Overijsel zeer vlot gaat. Terwijl de vorige week nog 5 cent per K.G. werd betaald, bedraagt de prijs nu reeds 10 A 12 cent per K. G. De fabrieken welke geen boter naar het buitenland uitvoeren, pro- fiteeren op deze wijze van den beperkten uitvoer van andere fabrieken het meest. Niet toegestaan. In „De Middenstandsbond" deelt de heer Meuwsen mede, dat- het Permanent Bureau van den Middenstand te Amsterdam aan den minister van Oorlog had verzocht te willen bevorderen, dat aan hoofden van bedrijven van handel of nijverheid, voor zooveel zulks eventueel door overplaatsing met den dienst is overeen te brengen, ver gund zal worden 's middags en 's avonds in hun zaken te zijn. Namens den opperbevelhebber van land en zeemacht werd hierop ten antwoord ontvangen, dat om der gevolgen wille en als zijnde in strijd met de belangen van den dienst het verzoek niet kan worden ingewilligd. Spoorwegverbinding met België afgebroken. Uit Roosendaal wordt aan het „Hbld." gemeld: De spoorwegverbinding tusschen Roosen daal en Antwerpen ia gisterenmiddag plotseling geheel afgebroken. De trein van 11 uur naar Antwerpen was juist vertrok ken, toen bericht van den Duitschen com mandant van Esschen kwam, dat geen trein meer zou worden doorgelaten. Sedert dat oogenbhk is ook geen trein meer bin nengekomen. In ieder geval zal heden (Zaterdag) het spoorwegverkeer den ge- heelen dag gestremd zijn. Ook de tram van Bergen op Zoom reed niet meer. In de wachtkamer te Roosendaal vertoeven eenige honderden vluchtelingen, die met de treinen waren medegekornen en thans op een gelegenheid wachtten om verder te kunnen gaan. Vele anderen gaven er ech ter de voorkeur aan om naar de plaatsen, waar zij verblijf hielden (Bergen op Zoom, Vlissingen, 's-Hertogenbosch enz.) terug te keeren. Het opbrengen van Ned e-r- landsche booten. Naar aanleiding van de vele klachten en 't misnoegen ,in Nederland over het lan ge uitblijven, door opbrenging naar Fran sche havens, van de Nederlandsche mail booten uit Indië, kan de „Tel." uit zeer goede bron verzekeren, dat op 't oogenhlik officieel onderhandelingen hangende zijn tusschen de Fransche en Nederlandsche Regeeringen, die tot i'esultaat zullen heb ben, dat het oponthoud aanmerkelijk ge reduceerd zal worden en een geregelde vaart verzekerd wordt." De regeling zal vooral hieromheen draaien, dat liet begrip „vivres", vroeger vrij onbestemd, thans gedétailleerd omschreven wordt, zoodat geen vergissing meer mogelijk is. Hoek van Hollan dH a r w i c h Naar aanleiding van het bericht, dat ook de vrachtdienst Hoek v. HollandHarwich tijdelijk is gestaakt, wordt uit Rotterdam aan het „Hbld." gemeld, dat het vleesrh- vervoer door de booten der tot de „pool" behoorende reederijen zal worden ovei ge nomen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal niet, gelijk aan vankelijk in de bedoeling heeft gelegen, Dinsdag, doch Woensdag a.s. half twee bijeen komen ter behandeling van het wets- voorstel-Mendels. De commissie van rapporteurs betrek kelijk het leeningsontwerp, js reeds giste ren bijeengekomen voor de eerste bespre king tot samenstelling van het Voorloopig Verslag. Ontwerp-tabaksbelasting.. De commsisie van advies voor een ont werp tabaksbelasting, onder voorzitter schap van den heer S. P. van Eeghen, voorzitter der Kamer van Koophandel te Amsterdam, is thans definitief samenge steld. Een groot aantal belanghebbenden bij den tabakshandel en de tabaksnijvêr- heid hebben in die commissie zitting. Technische tariefsherziening. Het Haagsche Cor.-Bureau meldt: Naar wij vernemen, beoogt de minister van Financiën met zijn voorgenomen ent- werp-Tariefwet uitsluitend een technische tariefherziening. Het samenstellen van een concept-ontwerp is door hem opgedragen aan den heer Slotemaker, directeur der directe belastingen in de directie Breda, die onder het ministerie Heemskerk be last was met het samenstellen der Tarief- wet van minister Kolkman. Een technische tariefherziening 'n mooi uitvindsel om aan de beschuldiging van inconsequentie te ontkomen. Korte Kroniek. Uit de kazerne te Assen zijn een 4-tal Belgische geïnterneerden, die zich in bur- gerkleeding hadden gestoken, ontvlucht* Zij werden in Meppel aangehouden en zijn naar het interneeringsdepót terugge voerd. Te Delft zal het verbod tot het bak ken van wittebrood op Donderdag 3 Dec. e.k. worden ingetrokken. Op de stations der Hollandsche Spoor worden vanaf 1 Januari 1915 aan hotel portiers geen perronabonnementskaar ten meer afgegeven. De inzameling van de Berlingske Ti- dende, van Kopenhagen, voor de Belgen in ons land, heeft Maandag de 400,000 kronen overschreden, meldt de N. R. Ct. Er was toen 412.533 kronen bijpen.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1