Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL De g e 1 a c h t a q.Q ij ij s. Het hoofdbestuur van den Nederland- Bchen Slagershond, gevestigd te 's-Gra- venhage, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, te kennen gevende dat waar ill het ontwerp van wet tot het aangaan van een geldleening of -leeningen tot een be drag van f 275,000,000 en tot voorziening in de middelen tot dekking van de eerste aflossing dier leening of leeningen, on der de middelen tot dekking van de rente en aflossing der leening of leeningeln wordt genoemd de heffing van 10 opcen ten op den accijns van al het vee, dat ter slachting wordt aangegeven na dei> 14en December a. s., naar 's adressants oordeel die heffing niet zal zijn in het algemeen belang en alsnog uit het wets ontwerp behoort te worden geschrapt. In de toelichting zegt het hoofdbestuur: dat in de komende tijden de volksgezond heid nog meer dan in gewone tijden een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering zal moeten uitmaken; dat on der de middelen ter bevordering van de volksgezondheid goede en goedkoope volksvoeding een eerste plaats inneemt; dat aha maatregelen, die tengevolge hebben, dat de prijs van de eerste le vensmiddelen stijgen, niet zijn in het al gemeen belang en de Regeering zich van het nemen van dergelijke maatregelen zorgvuldig) heeft te onthciuden; dat het heffen van opcenten op den geslacht ac cijns ongetwijfeld een nadeeligen invloed zal uitoefenen op de vleeschprijzen en derhalve in strijd is met het algemeen be lang; dat weliswaar in de huidige om standigheden buitengewoon zware eischen aan 's Rijks schatkist worden ge steld en ieder naar zijn vermogen de fi- nancieele lasten mede moet helpen dra- gén, doch dat zulks op de minst bezwa rende wijze behoort te worden geregeld en zoo, dat het algemeen belang niet wordt geschaad; dat de opbrengst van de heffing van opcenten op den geslachtac cijns niet zoodanig is, dat er niet een equivalent voor is te vinden; dat zelfs met reden mag worden betwijfeld of de hef fing het geraamde bedrag van f 600.000 zal opbrengen, daar het te verwachten is, dat het vleeschverbruik In de komende tijden sterk zal afnemen. Redenen, waarom adressant er op aan dringt, te bevorderen, dat geen opcenten op den geslachtaccijns zullen worden ge heven. Maïs-contracten. Naar aan het Hbld. wordt gemeld, is te Rotterdam in hoogste instantie beslist, dat verkoopers van maïs op Augustus-le vering verplicht zijn te leveren en anders een vergoeding te geven op de basis van f 165, vermeerderd met f 3 boete. DeleeningendeMid d'e n s t a n d. De Nederlandsche Bond van Vereeni- gingen .van den Handeldrijvenden tn den Industrieelen Middenstand heeft aan de Tweede Kamer een request gezonden, waarin de Bond zijn leedwezen uitdrukt aangaande het wetsontwerp tot aangaan eener leening tot delging der kosten, ont staan door mobilisatie enz., vooral met het oog op het feit, dat, door de wijze waarop de. Regeering zich voorstelt deze leer ing met den rentelast af te lossen, gedurende een groot aantal jaren een niet te dragen last op den middenstand zal worden ge legd. Voorts geeft het request critiek op de wijze waarop de minister van Finan ciën zich voorstelt de middelen te vinden, om gedurende de eerste vijf jaar voor een deel de rente en aflossing van de voor gestelde leening te vinden. Hierdoor v. erdt, volgens requestrants meening een snel herstel van den normalen toestand onmo gelijk gemaakt en zal de koopkracht van het publiek niet op normaal peil kunnen terugkeeren. Als andere maatregelen om den normalen toestand te doen terug keeren, worden in het request genoemd een progressieve heffing in eens van de in-de vermogensbelasting aangeslagenen. H ie/van verwacht de Bond dat de storing, die het maatschappelijk leven ondervindt, van korteren duur zal zijn. Om deze redenen verzoekt de Boad de Tweede Kamer het wetsontwerp niet aan tenemen, door een progressieve heffing ingens van de vermogens der in de ver mogensbelasting aangeslagenen, de kos ten dei mobilisatie enz. te dekken. Herziening overgangsbepalingen Auteurswet. Bii Kon. besluit van 25 dezer is: a. een Staatscommissie ingesteld ter voorbereiding van de herziening van de overgangsbepalingen der Auteurswet 1912; b. deze commissie gemachtigd mpndeling ofschriftelijk belanghebbenden te hooren en. daarvan melding te maken in het door haar aan de Koningin uit te brengen ver slag; c. aan deze commissie opgedragen als eindresultaat van haar onderzoek aan de Koningin aan te bieden een ontwerp van wet. van een toelichtende memorie verge zeld, houdende de wijzigingen, die naar haar oordeel in Hoofdstuk VI (Overgangs- en Slotbepalingen) der Auteurswet 1912 behooren te worden aangebracht; d. zijn benoemd: tot lid, tevens voorzit ter dezer Staatscommissie: mr. H. L. Drucker, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage tot lid, tevens secretaris: mr. H. L. de Beaufort, te Amsterdam; tot leden: mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Leiden; mr. A. E. Bles, raad-adviseur bij het departement van justitie, te 's-Gravenhage; mr. H. G. Ha gen, administrateur bij het departement van Koloniën te 's-Gravenhage; W. J. E. II. M. de Jong. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; F. II. de Monté Verloren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Graven hage: jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Nijmegen; mr. L. J. Plemp van Duiveland, te 's-Gravenhage; mr. M M. Schim van der Loeff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Gouda; mr. P. J. Troelstra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Scheveningen; e. bepaald, dat de leden de bevoegdheid bezitten om, ingeval hunne meening af wijkt van die der meerderheid, van hun gevoelen door afzonderlijke nota's te doen blijkeja. Gemengde berichten. Ontvreemd. Tusschen 15 Aug. en 1 Nov. jl. zijn, ten nadeele van een Belgische vluch teling, die in verschillende gemeenten in Nederland vertoefd heeft, ontvreemd de vol gende effecten 1 van 500 francs Republiek Argentinië (goudleening) 4y2 pCt. No. 607952; 10 van 500 francs Russische leening 1880, 4 pCt, nos. 336147, 4400S0, 130822, 236444, 350706, 317539, 363914, 401632, 257242 en 354787; 3 van 500 francs, Bulgarije (goudleening 1909) 41/2 pCt. nos. 58069, 19328 en 1366; 4 van 100 Roebels, laatste leening van de 6tad Moskou, nos. 25022,25023,24479 en 24420. De commissaris van Politie tc Dordrecht verzoekt inbeslagneming, alsmede aanhou ding en voorgeleiding van den onbekende dader. Spoorloos verdwenen. Bij een goudsmid te Delft kwam "Woensdag een Fransch spre kende vrouw in den winkel, die een gouden kinderring kocht, en daarna eenige ringen ter bezichtiging vroeg. Na haar vertrek kwam de goudsmit tot de ontdekking dat met de vrouw een 18 karaats gouden heerenring spoorloos verdwenen was en de verdenking viel op haar. De recherche, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, hield de vrouw aan op 't moment dat zij in den trein naar Rotterdam wilde stappen. Bij fouilleering werd ring nog geld op baar bevondenintusschen bleek dat zij goed Hol- landsch sprak. Zij ontkende den ring te hebben ontvreemd, zoodat er waarschijnlijk hand langers in 't spel zijn. Een „Kapitalistische school. Wij lezen in het Haagsche „Vaderland": Een onderwijzeres aan een openbare school hier ter slede ontving het volgende briefje, dat ten bewijze moge strekken van de ver warring, die de socialistische theorieën in som mige hoofden teweeg brengen: Mejuffrouw, „Menigmaal is mijn dochtertje thuis ge komen, met klachten, dat zij geen gelegen heid krijgt naar de privaat te gaan, waardoor zij 't meestal in haar kleeren doet: ik hoop dat dit schrijven er toe zal bijdragen dat dit in 't vervolg niet meer gebeurdt. Rancune middelen of een soort kapitalis tische" druk behoeft u in geéü geval op mijn dochter uit te oefenen. Als proletariërskind is zij toch al gedoemd haar geheele leven onder het juk van de kapitalistische instelling gebukt te gaan. Laat dit schrijven voldoende zijn." w. g.. Het origineel van dit schrijven is in ons bezit. Vluchtelingenkamp. Men meldt uit Nunspeet; Het Regeeringskamp voor Belgische vluch telingen aan den Eperweg nadert zijn vol tooiing. Of het geheele barakkendorp op den vastgesteldén tijd, l December, gereed zal zijn, mftg worden betwijfeld. Deze week reeds zullen de gereed zijnde loodsen worden betrokken. De aanstaande bewoners zullen verschillende vakken kunnen uitoefenen. Er is een smederij, timmerwinkel, scheersalon enz. Reusachtige salamanderkachels zijn ter verwaiming aan gevoerd. De Verlichting geschiedt door elec- trische lampen. De leiders van het kamp, die uit Oldebroek worden overgeplaatst' zullen in het dorp in verschillende pensions verblijf houden. Het in de nabijheid van het kamp staande pen sion „Hiyothesia" wordt voor de ziekenver pleging ingericht. Het telegrafisch verkeer met Engeland verstoord. Woensdagavond om 10 uur bemerkte men op de seinzaal „Buitenland" aan 't telegraaf kantoor te Amsterdam plot seling, dat het telegrafisch verkeer met Enge land verbroken was, schrijft het N. v. d. D. Wat hiervan de oorzaak is, kon niet opge helderd worden. Tusschen Engeland en Nederland liggen twee kabels elk van vijf draden. Zij komen beide op een punt aan de Hollandsche kust en eveneens op de Engelsche kust bij elkaar. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat beide opeens en tegelijkertijd door een natuurlijke oorzaak gebroken zouden zijn. Deze storing brengt mee, dat ook ons tele grafisch verkeer met Amerika en Frankrijk is verbroken. Op de Duitsche kabels na was het geheele telegraphisch verkeer met het buitenland afgesloten. De verbinding is plotseling verbroken, mid den in de „loopende" telegrammen. Zoo iets was nog nooit gebeurd. Indien het telegrafisch verkeer op hooger last in Engeland was stop gezet, zou meer dan waarschijnlijk een waarschuwing aan de uitvoering van het besluit zijn voorafgegaan. Later verneemt het blad: Te kwart voor twaalf was de verbinding met Londen weer hersteld, even verrassend als zij werd verbroken. Dit gebeurde echter slechts langs één draad, de overige negen bleven buiten werking. Het eerste gevolg was dus enorme vertraging. Een vet gezelschap. Te Nijkerk, aan den Barneveldschen straatweg, wonen te zamen in een huis drie personen, de heeren Ham, Woest en Spek. Onverrichter zake. Dinsdagavond om streeks 11 uur arriveerden te Delft met een extra tram, de directie, benevens een van de leden van de Raad van Beheer der West- landsche stoomt.iam Mij. met een deurwaar der en een aantal werklieden. Dit late bezoek vond zijn oorzaak in het vermoeden, bij ge noemde Mij. gerezen, dat 's nachts door het gemeente-electriciteitsbedrijf een kabel onder den spoorweg van genoemde Mij. zou worden gelegd, waartegen men zich meende tc moe ten verzetten en desnoods den kabel zou ver wijderen. 't Schijnt echter dat het vermoeden onjuist was daar door het electriciteitsbedrijf geen kabel werd gelegd. Onverrichter zake keer de men terug. (D. Ct.) Wittebrood. Men meldt uit Eindhoven: Het verbod van het bakken van wittebrood is heden hier ter plaatse ingetrokken. Een zonderlinge vergissing. Dinsdag morgen om S uur werd in de parochiekerk te Gemert een uitvaartdienst gehouden voor zekeren Kems, verpleegde in het gasthuis te Gemert en aldaar verleden Zondag overleden. Na den kerkdijken dienst werd de doode grafwaarts gedragen. Den doodgraver met de teraardebestelling belast, viel het op, dat de overledene zoo bijzonder lioht was. Zoo'n lichten doódc had hij nog nooit te rusten ge legd. Argwaan greep hem aan, de kist werd geopend en jawel.... ze was ledig. Dat de om- Standers vreemd te kijken stonden, behoeft niet vermeld. Het raadsel was spoedig opge lost. Men had in het gasthuis een der reeds ereedétaande iijkkisten meegegeven, maar e echte laten staan, 't Geval verwekte heel wat opspraak. ,,'s Hert. Ct." Mishandeling. Dinsdagavond is Van D. te Loosduinen het Slachtoffer geworden van een ernstige mishandeling. Na zich verdekt te hebben opgesteld aan den Korten Noord- wal te Loosduinen, sprongen de gebrs. H. te Wateringen, bij de komst van v. D. te voor schijn en gaven hem met knuppels slagen op het hoofd, ten gevolge waarvan hij bewuste loos ineenzakte. De beide daders werden spoe dig door de politie gegrepen. v. D. werd per rijtuig naar zijn woning ver voerd. Zijn toestand, die aanvankelijk ernstig scheen, is thans vooruitgaande. Uit de rails geloopen. Een extra-trein met een operagezelschap uit Amsterdam is gisteravond te Gouda tegen een stil- staanden derde-klas-personenwagen gere den, die afgehaakt was van trein 48 en nog op het hoofdspoor stond. Men had ver zuimd, het rijtuig daar weg te halen. De wagen, die geremd stond, werd eenige meters weggeduwd, liep toen uit de rails en werd zoo goed als vernield. Van de locomotief van den extra-trein wer den de buffers en bufferhulzen verbrijzeld, benevens de lantarens. Het spoorwegverkeer kreeg vertraging, daar de treinen over verkeerd spoor moes ten worden geleid. Geen persoonlijke ongelukken. Ontspoord. Van een goederentrein zijn gisteravond te Krabbendijke twee wagens ontspoord, waardoor het hoofdspoor werd versperd, en de treinen naar Roosendaal en Vlissingen vertraging ondervonden. Er werd een hulptrein uit Roosendaal ontbo den om den weg vrij te maken. Persoon lijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Kunsttentoonstelling. De plannen voor de kunsttentoonstelling met verloting ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914, in Januari 1915 te 's-Gravenhage te houden, onder vinden veel blijken van belangstelling. In verschillende steden zijn plaatselijke commissies gearmd. Die voor Leiden en omstreken bestaat uit: jhr. mr. dr. N. C. dé Gijselaar, eere-voorzitter; mr. dr. J. C. Overvoorde, voorzitter; prof. dr. P. J. Blok; A. M. Frentzen; M. Kamerlingh On nes; C. H. Krantz; Floris Verster; mr. J. Th. C. Viruly; J. M. van Kempen, Voor schoten; W. van Panhuys, Noordwijk; A. J. Schölvinck, Warmond; L. H. Slotema- ker, Katwijk; C. M. C. Th. Visser, Alphen a. d. Rijn; mej. A. van Wensen, secre taresse. Deze commissie heeft eenige belangrijke inzendingen uit^ Leiden bijeen te brengen en mocht ree^a toezeggingen ontvangen voor schilderijen van de heeren M. Kh- merlingh Onnes.-en Floris Verster. De be doeling is om qude en nieuwe kunstvoor werpen en voorwerpen van kunstnijverheid, bijeen te brengen, die belangeloos afge staan worden voor de verloting, die tevens een steun zal vormen voor het fonds voor behoeftige kunstenaars aan hetwelk 10 van de opbrengst der verloting wordt af gestaan. Wij hopen dat verscheidene stadgenoo- ten de commissie zullen steunen door toe zegging van kunstvoorwerpen of door het nemen van een groot aantal loten. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den voorzitter mr. dr. J. C. Overvoorde, Plantsoen 61, of cloor de se cretaresse mej. A. van Wensen, Bree- straat 81. Debatingavcnden. De zoo nuttige en aangename deba- tingavonden van de „Hanze" die van de Jonge Garde zullen dit jaar niet plaats hebben nemen wederom a. s. Woensdagavond een aanvang. De Weleerw. pater Zuidgeest zal dien avond een inleiding houden, zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer. Goe den wijn behoéft geen krans. Vélen zul len ongetwijfeld weer dezen en volgendem avonden zich iri één gezellig en leerzaain samenzijn vereenigen. Prof. Zaayer. Ter voorkoming van misverstand, deelen wij nogmaals mede, dat prof. Zaaijer niet, zooals in de bladen heeft gestaan,, op 2 Dec. zijn inaugurale rede zal houden. De datum moet nog wor den vastgestéld. Benoeming. Benoemd is tot leeraar in do Fransche taal aan den handelscur- cus, Kennis is Macht, de heer A. Dobbel- steyn. Geslaagd. r Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije en orde-oefenin gen de heer N.. van den Heuvel. Op hol. Hedenmorgen sloeg het paard van een naar huis terugkeerend marktbe- zoeker nabij de fabriek van de heeren Van Egmojul Co. (gem. Zoeterwoude) op hol. Het geheele voorstel werd ver nield, waardoor de wagen met varkens in de sloot terecht kwam, terwijl het paard verder holde. De bestuurder wist door tij dig van den wagen te springen in veilig heid te komen, ook het vée sprong .uit de wagen. De Heer Van Egmond was zoo welwillend eenige werklieden te zenden, zoodat met vereende krachten de wagen op het droge werd gehaald. Het paard werd een eind verder gegrepen. ALPHEN. Gemeenteraad. In de heden gehou den vergadering van den gemeenteraad, werd aangenomen het voorstel van B. en Wom hun een crediet te verleenen van f 15,000 te verkrijgen door een leening, ten einde levensmiddelen aan te schaffen en deze onder de bakkers en kruideniers te verdeelen. Verworpen werd een vóoorstel van 13. en W. om den Stationsweg te ver beteren. Gehandhaafd werd de publieke aanbesteding van gemeentelijke onder houdswerken. Een uitvoeriger verslag vipden de lezers in het nummer van mor gen. ALPHEN. Voor de militairen. Veel werd er te dezer plaatse reeds gedaan, om het den soldaten aangenaam te maken. De harmonie „Beetho ven is niermede reeds in 't begin aer mobi lisatie begonnen, door muziekuitvoeringen te geven in de open lucht. Toen echter de weers gesteldheid dit niet meer toeliet, zon de altijd vindingrijke directeur op een andere at tractie, ten einde het den militairen alhier aangena mer te maken en het publiek in deze ernstige tyden wat op te beuren. Zoo ontstond er, naast de Harmonie, een Symphonie-orkcst, heden tellende een ruim 20-tal personen waar onder ook enkele jongedames -en eenige mili tairen, wien het aan begaafdheid op muzikaal gebied niet ontbreekt. Dit orkest was reeds Maandagavond in staat een concert te geven in het Nutsgebouw, en het mag gezegd worden, dat de indruk, dien men bij het eerste optre den er van kreeg, gunstig kan genoemd worden. De heer A. J. Slarka heeft in korten tijd een goed ensemble weten te verkrijgen en kan dan ook met welgevallen op zijn werk neer zien. Behalve de Oude Harmonie, die ook een paar nummers ten beste gaf, werkten dezen avond als solisten mede: Mevrouw Proyer Quarles van Ufford (zang) en de heeren Mcy- link (viool) Proyer (cello) en H. A. van Nabbe (piano). Het spel der execontanten voldeed uitmuntend en ook de zang van de soliste met piano-accompagnement van den sergeant Süllekens viel te prijzen. Achtereenvolgens werden door haar gezongen „Jonge Liefde," „Moeders slaapliedeke," „Het lied van den Smid," „De gefopte Vogelaar," „Wij willen Holland houen," en nog een toegift:e over „het Koningskind." Vooral in „De gefopte Vogelaar" van Cath. v. Rennes, kwamen de talenten van Mevr. R. zeer goed uit. Een vrij talrijk en dankbaar publiek woonde het concert bij. Dinsdagavond en Woensdag avond werd hetzelfde programma uitgevoerd in de zaal van het Hotel „De Vergulde Wa gen," uitsluitend toegankelijk voor militairen, die vrij entree hadden. Naar we vernemen was de zaal telkens flink bezet. ALPHEN a/d. RIJN. Uitvoering St. Josephvereeniging. Zooals we reeds vermeldden heeft de too- neelclub der St. Josephvereeniging dezer dagen zoowel op dramatisch als komisch gebied weer veel gepraesteerd en aan ieder een rijk genoegen verschaft. De laatste uitvoering, welke .gisteravond werd gehouden, was uitsluitend voor mi litairen, die natuurlijk, zooals van het gastvrije Alphen te verwachten was, gra tis toegang hadden tot het gebouw. Voor eèn goede regeling waren door het be stuur 350 kaarten uitgedeeld. Reeds lang vóór zeven uur waren al de plaatsen be zet, terwijl vóór het gebouw nog wel een honderdtal militairen en file stonden op gesteld, die geen kaarten hadden en toch zoo gaarne de uitvoering wilden bijwo nen. Ook aan dezq laatsten, die zich met een staanplaats moesten tevreden stellen, werd ten slotte toegang verleend. Ofschoon de zaal nu ei-vol was, ging het er toch zeer ordelijk toe. Er heerschte een gezellige drukte onder onze landsverdigers. Dat ze vol-op geno ten hebben van het kranige, vlotte spel, dat werd gespeeld, bewees hun muisstil-zijn tijdens de opvoering van het drama en hun schaterend gelach, opgewekt, door de dolle kluchten als de „Zevensprong" en „Achter den Tram." Een ieder was dan ook dankbaar gestemd en hoopte, dat weer spoedig zulk een avond zou wordei) geor ganiseerd. BODEGRAVEN. Sympathiebetuiging. Tal van te Bode graven ingekwartierde militairen hebben het Tweede Kamerlid den heer Duymaer van Twist, een sympathie-schrijven gezonden met diens houding in verband met het toestaan van verloven voor de militairen. HAARLEMMERMEER. Inbraak. Bij den landbouwer de VI. aan den Spieringweg bij den Spaarnwou- derweg heeft men zich gisternacht door het opschuiven van een raam toegang ver schaft tot de woning. Of nu de dief door' een of ander gestoord is geworden kan nog niet worden vastgesteld, maar er wordt enkel nog maar eenige flesschen wijn ver mist. "Wel is er veel doorzocht, doch meer dere vermissing is nog niet ontdekt. De po litie 'dóét een ernstig onderzoek naar den dader. HAZERSWOUDE. Veevërzekering. Dezer dagen verga derde de Veeverzekering te Hazerswoude. bij welke gelegenheid de uitslag en on kosten' van liet door die vereeniging ge- oerd proces werd meegedeeld. Deze nak is belangrijk genoeg om in eenigszins rui mer kring bekend te worden. Een der leden dezer verzekering er- kocht vijf jaren geleden aan een mester uit de naaste omgeving een vaarkoe voor f 140. Hoewel de veeprijzen destijds laag waren en in de eerstvolgende maan den aanmerkelijk stegen, werd de koe na eenige maanden voor den inkoopsprijs verkocht en na slachting afgekeurd wei genstuberculose, weshalve de eerste, verkooper werd aangesproken orn schade vergoeding. Deze echter, handelend uit naam zijner veeverzekering, weigerde de schadevergoeding uit tc betalen op grond dat de mester tijdig had moeten waar schuwen toen hij bemerkte, dat de koe niet groeide, wat blijkbaar het geval ge weest was, wijl zc na maanden voor in koopsprijs werd verkocht, ondanks stij ging der markt. Zoo kwam de zaak voor den kantonrechter te Alfen, die den eischer in het gelijk stelde, mits deze be wees, dat het dier bij den verkoop reeds tuberculeus was. Wijl de gedaagde hier door geen uitspraak verkregen had over1 de vraag of de eischer verplicht-was kort na den koop te waarschuwen, ging hij in hooger beroep en werd door de Haagsche rechtbank gevorderd te bewijzen, dat het plaatselijk handelsgebruik tijdige waar schuwing meebracht. Wijl de wederzijd- sche getuigenverklaringen in deze niet eensluidend waren, >verd de zaak naar Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. het kantongerecht terugverwezen, hetwelk geen genoegen nam met de bewijsvoering van den betrokken veearts als zou h "it dier bij den verkoop reeds tuberculeus ge- v test zijn, en een deskundig advies vroeg van de heeren dr. Poels en clr. ie Jong. Bij uitgebreid rapport concludeerde de eerste, op grond van het keuringsrappcu, dat zulks inderdaad mogelijk was, terwijl de tweede beweerde, dat zulk bewijs maan den na dato, niet bij keuring van n=t ge slachte dier, geleverd kon worden. Eischer werd daarop in 't ongeiijk ge stelde ging weer in hooger beroep en won zijn zaak voor de Haagsche nhtbank. In-'. tv.^S'hen waren vijf jarm verloopen en bedroegen de proceskosten van L riie par tijen gezamenlijk het vijftienvoud der waarde van het bewuste beest. Wanneer krijgen we vee-arbitrage UI NIEUWKOOP. Zanguitvoering. Gisteravond gaf de zang- vereeniging „Amicitia" een goed geslaagde zanguitvoering. Een zestal solonummers voor viool werden uitgevoerd door den heer F. J. II. Overhand Landberg niet begeleiding van orgel door den heer J. A. van Berkesteijn. Onge veer 200 menschen waren aanwezig; de en- trée's waren ten voordeele van het plaatselijk steuncomité. VOORHOUT. Land- en Tuinbouwarbeiders Ver. St.- Urbanus. Woensdagavond vergaderde in 't Patronaatsgebouw de Land- en Tuin bouwarbeiders Vereeniging St. Urbanus. Hoewel niet bijster groot, kon men toch over de opkomst tevreden zijn. Het eerst kwam in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur van Sc. Deus. Dedit, hetwelk ten doel had een 2de vrij gestelde of propagandist aan te stellen. Na een gezonde bespreking werd er vóór besloten. Een voorstel ter behandeling op de jaar vergadering van den Bond St. Deus Dedit, zal worden ingediend, tot beperking van vrouwen en kinderarbeid in 't land- en tuinbouwbedrijf. Eveneens een voorstel tot wijziging van Art. 4 van 't Reglement van het werkloo- zenfonds. Bedoeld regl. werd artikelsge wijs voorgelezen.. Over enkele Art. zullen nadere inlichtingen worden gevraagd. In de vacatures Bestuur werd voorzien door het Verkiezen van de heeren A van Berkel en J. Boere, resp. 2de Voorz. en 2de Secr, Het Bestuur deelde voorts mede, dat in October j.l. een verzoek was ingediend aan Buikg. en Weth. om ook in deze gemeente op te richten een Werkloozenfonds, een en ander naar aanleiding van een desbe treffend rondschrijven van den Minister. Er was echter afwijzend op beschikt, daar, volgens t' verkregen antwoord, de Gem. raad geen termen aanwezig achtte om aan 't verzoek te voldoen. De Verg. bleek echter met dit antwoord maar zoo voetstoots niet tevreden te zijn, er waren er die meenden, dat men met een kluitje in 't riet werd gestuurd. Besloten werd dan ook, dat men dit zaakje nog wat krachtiger zal doorzetten. Bij de rondvraag kwam ter sprake het al of niet verplichte lidmaatschap van den Volksbond. Waarom zijn de arbeidersver. daar wel toe verplicht? en waarom de R. K. Patroonsver. niet? De Voorzitter der Afd. mede ter verga dering aanwezig diende den steller dezer vraag afdoende van antwoord. Wij hebben ons onvoorwaardelijk neer te leggen bij de besluiten van het Doorluchtig Episco paat. Evenwel meende de Voörz. dat bin nen afzienbaren tijd het wezen van den Volksbond wel gewijzigd zal worden, dat het steeds meer en meer een arbeidersor ganisatie worden zal. Nog énkele vragen van ondergeschikten aard werden behandeld waarna de Verg. werd gesloten met den Chr. Groet, nadat, men vooraf nog had gezongen het „Aan U, O Koning der Eeuwen." VOORSCHOTEN. Een bedrieger. Een als heer geklee- de jonge man trachtte hier gisteren qui- tantiën te innen voor een Brandwaar borg-maatschappij. Een winkelier, wied -.-hij er een presenteerde, kreeg echter ach terdócht en waarschuwde den burgemees ter. De jonge man werd dour den burge meester gegrepen, toen hij uit een winkel^ kwam, en geleid naar den winkelier, die hem had aangeklaagd. Hii zotte he t li ter onderweg op een loopen. doch werd door veldwachter v. Meurs gearreUier 1, terwijl hij zich verborgen hield achter ccn regenton. Gezonken. In de Vliet is gisteren .00% schuit geladen met kool gezonken. F.en groote partij lag in het water te cirij"\cn. Dè oorzaak kon niet worden vastgesteld. WARMOND. „Sint Caecilia". „St. Caecilia" gaf gisteravond een concert, en allen, die het bijwoonden (en dat waren er velen, want dè zaal was geheel vol), zijn zeer vol daan huiswaarts gekeerd. De Harmonie stond dezen keer onder leiding van den heer G. Verhey, uit Voorschoten, omdat de e'(gen directeur, de heer J. Vink, verhindert! was. De heer Verhey,, die nu „prima vista" den stok moest voeren, heeft zich van dien taak gekweten, op een wijze, alsof hij sindq lang net coi'ps kende. Een weinig on vastheid hier en daar, voortkomend uit wat schroomvalligheid van dc zijde dei harmonisten, was het eenige, waaraan men de ontstentenis van den gewonen dn

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2