H. M. PIERROT, St.-Nicolaas-Étalages Uit Stad en Omgeving. RECLAMES 30 Cis. per regel. in onze Magazijnen zfln gereed. Ruime Maarsmanssteeg 14. Tel. 1293. Jhr. Mr. 8. Laman Trip. 'f In den afgeloöpen nacht is tengevolge van een ongeval overleden jhr. mr. S. La- man Trip, president van den Hoogen Raad, in den ouderdom van 71 jaar. Belastingplannen. Het persbureau Vas Diaz te Amsterdam meldt: Naar wij vernemen, maakt men zich in handelskringen ongerust over de belasting plannen van Minister Treub. Men gelooft, dat deze niet van zins is voorstellen te doen om nog meer uit de directe belastingen te halen. Deze zullen toch al verhoogd wor den zoo de voorgestelde middelen tot lee- ringsaflossing worden gevoteerd. De a.s. Inkomstenbelasting zal niet zooveel meer opbrengen om, in aanmerking nemende het groote tekort en de stijgende uitgaven der sociale wetgeving, de budgets, der ko mende jaren sluitend te maken. Het over blijvend tekort zal niet door uitvoerrech ten en tabaksbelasting gedekt kunnen wor den. In gewoonlijk wel goed ingelichte krin gen werd ons verzekerd, dat behalve deze beide genoemde belastingen, ook aan ta- riefsherziening wordt gedacht. In tegenstelling met de tariefsherziening van Minister Kolkman zijn de plannen van Minister Treub uitsluitend fiscaal bedoeld. Tabaksbelasting. Naar wij uit betrouwbare bron verne men wordt door den Minister van Finan ciën de samenstelling overwogen van een commissie van advies inzake de tabaksbe lasting. Deze commissie zal bestaan uit personen uit handels- en industriekrin gen. De Voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, de heer Van Eeghen, schijnt aangezocht als voorzitter der commissie op te treden. Ook zullen in deze commissie zitting heb ben de heeren W. Jiskoot en Herbert Cre- mer, onderscheidenlijk voorzitter en secre taris der Vereeniging voor den Tabakshan- del, te Amsterdam. Onderlinge Interdiocesane Ziekte verzekering. Naar wij vernemen, hebben de pogingen van den St. Bavobond tot oprichting van eene onderlinge interdiocesane ziektever zekering voor de schoolbesturen en het onderwijzend personeel het voorloopig re sultaat opgeleverd, dat er ongeveer 300 scholen zijn, die aan de O. I. Z. zullen deelnemen. Wijl echter alleen bij nagenoeg alge- meene deelneming een proef te nemen is met eene zoodanige verzekering, zijn de schoolbesturen, die achter zijn gebleven of bezwaren hebben gemaakt, dezer dagen opnieuw uitgenoodigd, om alsnog hunne medewerking aan deze verzekering te ver- Ie enen. Van het resultaat hiervan zal het •hoogstwaarschijnlijk afhangen of de I. Z. al of niet zal tot stand komen. Verdediging? Niet zonder verbazing zal menigeen het verslag gelezen hebben van hetgeen de .verdediger" van den boei en koning die dezer dagen voor den Haagsehen krijgs raad terecht stond, in 't midden heeft ge bracht. De advocaat „refereerde zich aan het oordeel van den krijgsraad. Hoewel vol gaarne bereid, waar maar eenigszins mo gelijk, voor een soldaat clementie te plei ten, was dit pl. voor dezen beklaagde ten eenenmale onmogelijk, en meende hij integendeel dat een strenge straf hier al leszins verdiend en van pas is." Het mag wel worden vastgesteld, dat dit van den raadsman, toegevoegd of gekozen, een volmaakt onjuist standpunt is. De taak van den verdediger is, den rechter te doen gevoelen al hetgeen ten voordeele van den beklaagde kan pleiten, en hem voor diens belangen te interesseeren. Gevoelt de advocaat zich buiten machte een wóórd in dezen geest te zeggen, en dit zal toch uitzondering zijn, want heeft niet ieder geval, bij dieper nadenken, toch ook een minder zwart kantje, hoe klein dan wel? dan kan hij het zwijgen er toe doen. Is zijn ergernis van dien aard, dat hij moet spreken als deze raadsman voor den krijgsraad deed, dan behoort hij zich eerder terug te trekken. Met dit optreden is het algemeen belang niet gediend; en er ware iets voor te zeggen, dat een voor zitter in zulk een geval de behandeling schorste, om den beklaagde in de gelegen heid te stellen, alsnog te worden verde digd, wat hij nu niet is. En nademaal het in 't belang van het prestige der rechtspleging zelve is, dat de vonissen slechts worden geveld nadat 't „hoor en wederhoor" volledig is toegepast en het belang van den beklaagde zich heeft kunnen uitspreken, moet tegen zulke ambts uitoefening worden gewaarschuwd; niet speciaal om der wille van de boeienkonin- speciaal om der wille van den boeienkonin- gen maar in het belang van rechtspraak Korte Kroniek. Wegens gebleken bezwaren heeft de Regeering voorloopig afgezien van verdere proefnemingen, om in enkele gevallen toe to staan dat Amerikaansch meel, hoewel niet door de Regeering, doch door parti culieren aangekocht, aan de Regeering ge adresseerd werd, om aldus meer plaats te laten voor aankoopen door particulieren. De Vereeniging van Nederlandscho Werkgevers heeft zich naar aanleiding van het bekende wetsontwerp in zake de tijdelijke" heffing van uitvoerrechten, tot de Tweede Kamer gewend, verzoekende het wetsontwerp niet aan te nemen. De minister van Waterstaat heeft den commissarissen der Koningin doen weten, dat de vraag of een nummer of een rij bewijs, hetwelk volgens art. 9 der motor en rijwielwet door een commissaris der Koningin is afgegeven, bij verhuizing naar een andere provincie van dengene, aan wien die afgifte is geschied, zijn waarde behoudt, met het oog op dè woorden der wet, i« verband met ha»e geschiedenis, ontkennend moet worden bee.ntweord, zoo dat dus de eigenaar 'of houder en de f>é- stuurder vari een motorrijtuig in het be doelde geval van verhuizing naar een an dere provincie een nieuw, bewijs moet aan vragen. De botermaatregel. De vorige week zijn op last van den burgemeester op den Leidschen waag eetaige vaten boter in beslag genomen, omdat 1 tot 3 gulden voor 1/8 vat bo ven den maximum-prijs werd gevraagd. Deze maatregel heeft tot gevolg gehad, dat de aanvoer van boter heden ongeveer de helft was van die van de vorige week. Be droeg toen de aanvoer 4300 K.G. thans was deze niet grootér dan 2610 K.G. Tal van fabrikanten en boeren brengen thans hun boter elders ter markt, waar deze maatregel niet in toepassing wordt ge bracht. Is het Leidsche gemeentebestuur van meening, dat deze maatregel gehand haafd moet blijven, dan zal er bij den min. op aan moeten gedrongen worden, dat burgemeesters in andere gemeenten bij overschrijding van den maximumprijs van f 58 inclusief het vat, de boter in beslag moeten laten nemen. Anders vreezen wij, dat de Leidsche markt paar elders wordt verplaatst. Luitenant C. d. J. Bruïnsma. ->- Heden morgen werd in de St. Petruskerk de plechtige uitvaartdienst gehouden voor den bij het ongeluk te Westkapelle zoo nood lottig omgekomen luitenant ter zee C. J. J. Bruinsma, schoonzoon van den heer mr. Coebergh hier ter stede. Défilé. Hedenmorgen trok de legerings- groep Leiden naar de Maaldrift tot het houden van een défilé voor H. M. de Ko ningin. De troepen verzamelden zich bij de Post- brug en hielden een militaire marsch door de stad. Op de Maaldrift werden de troepen, on der commando van kolonel van Bockum Maas, door H. M. te paard geïnspecteerd, De R.-K. Wijkverpleging in de Boer- haavestraat. In ons Zondagsblad vindt de lezer een goed-geslaagde foto van den groep Belgische vluchtelingen, onderge bracht in het gebouw der R.-K. Vereeni ging tot Wijkverpleging aan de Boerhaave- straat. Het getal, dat zelfs één dag 120 heeft bedragen, bedraagt nu 59. De raen- schen zijn daar uitstekend gehuisvest, worden er keurig verzorgd. Dokters- en badkamer, benevens de zolders zijn tot slaapvertrek ingericht, de wachtkamer is in een eetzaal hervormd en het waschlo- kaal is recreatie-zaal geworden. De slaap gelegenheid is zoo goed mogelijk en in de vertrekken mankeert er niets aan vuur en verlichting gedurende de koude dagen en avonden. Wij zagen er aan het werk een houtsnijder, die mooi werk maakt, o a. zeer fraaie kruisen, en wij hoorden er op kunstvolle wijze een xylophone bespelen (een instrument, bestaande uit houtjes, die worden bespeeld als de toetsen van een piano), door den kunstenaar zelf tijdens zijn verblijf alhier vervaardigd. Wij mogen hier wel onze gelukwenschen aanbieden en onze hulde aan den Wel- Eerw. heer Kapelaan Leusen, die zulk een model-vluchtelingenoord tot stand heeft gebracht, aan de dames en den „kastelein" die daar onvermoeid aan den arbeid zijn en aan wie de vluchtelingen hun goeden pot te danken hebben. Vermelden wij ten slotte nog, dat de kinderen van deze inrichting het eerst van alle anderen onderwijs genoten (en na tuurlijk nog genieten). Uit Liefde. Wij ontvingen het 06ste jaarverslag aangaande den toestand der vereeniging „Uit Liefde" over het jaar 19131914. In vele gezinnen werd ook dit jaar hulp verleend. Melding wordt ge maakt van extra giften van f 13.511/2 en f 25. Op 1 Jan. 1914 bedroeg het getal ge wone leden 226, donateurs 2. Het bestuur bestaat thans uit de volgende leden: L. Veilbrief, eere-voorzitter; A. J. Witmans, voorzitter; A. Ouweleen, le pl. voorzitter; P. H. van Thiel, 2e pl. voorzitter; W. van Rossum du Chattel, le secretaris; A. J. Livingstone, 2e secretaris; T. F. Vlieland, penningmeester; S. de Boer, adj. penning meester. De rekening sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1385.56s. Het saldo bedraagt f 278.39. In het slot- woord doet het bestuur een beroep op de leden om geldelijken en moreelen steun vooral in dit buitengewoon jaar. Het Ned. Rundvee-Stamboek. Groep G. District II van de Vereeniging ..Het Ned. Rundvee-Stamboek" zal op Vrijdag 11 December des voormiddags te 11 uur de districts-vergadering houden in café „Zo- merzorg". Geslaagd. Voor examen Orde en Vrije oefeningen zijn te Amsterdam ge slaagd de heeren H. A. v. Nieuwenhuizen en P. G. J. v. d. Stel, alhier. Boefjes. Meldden wij gisteren dat een domme en bange jongen chocolade in een winkel had weggenomen en een valschen naam opgegeven, wij meenen heden die woorden te moeten terugtrekken, nu we derom twee jongens van 10 en 15 jaren gisteren hun slag trachtten te slaan in een sigarenwinkel. Juist hadden zij eeni- ge doosjes sigaretten te pakken, "toen de winkelier ze op heeterdaad betrapte. De jongens werden aan de politie overgèle- verd, die proces-verbaal opmaakte. Wij schijnen met een troepje boefjes te doen te hebben, laten de winkeliers op hun hoede zijn. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomcrzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar de navolgende personen: Keurlinckx geb. v. Biesbroeck met 3 kin deren te Antwerpen. De Koninck te Luik. v. Oosten Sebastiaan, Tiest. Marx Joseph en zoon Ed., Anderghem bij Brussel. Rossel Smeyers Burg. ALPI4ÉN. Nieuw bedrijf. Een nieuwe industrie voor deze gemeente. Thans is ook door den heer G. van Kalkeren vergunning aange vraagd om een pijpenfabriek te mogen op richten, en wel in wijk Hoorn. Dit is bin nenkort de tweede aanvrage voor een voor Alphen nieuw bedrijf. HAARLEMMERMEER. Verplaatsing. Naar wij vernemen zal de gemeente-veldwachter Drenth, thans gestationneerd te Zwanenburg, in deze gemeente, overgeplaatst worden naar Nieuw-Vennep, terwijl dan de gemeente veldwachter Lenstra, vandaar naar Zwa nenburg zal worden verplaatst. Een school-kwestie. Wegens het ont breken van een gemeentelijke o. 1. school in het Z. O. gedeelte dezer gemeente, ont vingen zij, die hun kinderen te Alkema de (Oudewetering) ter school lieten gaan, zoowel op de Christelijke als op de open bare, van gemeentewege eenige restitu tie van het schoolgeld, alsmede van de kosten van het overvaren over de Ring vaart. Dit had reeds enkele jaren zoo bestaan, totdat het vorige jaar Ged. Staten dit niet goedkeurden voor hen, die de Chr. school bezochten, daar dit strijdig was met de wet. De ouders stonden dus voor de keus of om restitutie te verkrijgen en de kinde ren naar de openbare school te zenden, of om geen restitutie te krijgen door de kin deren naar de Christ, school te zenden. Vele bewoners van dit buurtschap zullen zich, omdat zij tot de Jaatstbedoelden be- hooren, tot den Raad dezer gemeente wen den, om alsnog restitutie te verkrijgen van de kosten van het overvaren der kin deren, daar zij van meening zijn, dat dit een gemeentezaak is, afgescheiden waar de kinderen ter school gaan. HAZERSWOUDE. Treurige plechtigheid. Gistermorgen is hier onder vrij groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overblijfsel van den verongelukten schipper H., uit Rotter dam. De ongelukkige laat een vrouw en 2 kinderen onverzorgd achter. OU DE-W ETER ING. Jubileum. Op 1 December a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. F. de Ben, zijn betrekking als hoofd der open bare lagere school alhier aanvaardde. NOORDWIJK. Socialistische kunst. Er is deze week op een avond in de zaal van café „Flora" een zoogenaamden kunstavond gehouden voor de militairen. De organisatie ging uit van de „Mobilisatie-Club 1914 Noord- wijk". Daar kwam een mijnheer uit Am sterdam, die zich „rood" noemde, en die dat ook bleek te zijn. Ook tapte hij uien op Roomsche Priesters en op devotie-plaatjes. Goedkoope aardigheden. Al spoedig bleek het, dat de zoogenaamde, kunstavond een propaganda-avond was voor de S.D.A.P. en voor „Het Volk". Veel succes hebben die roode „Mobilisatie-Club" en die roode mijnheer, die nog schunnjg was ook, niet gehad, want vele militairen en burgers, zelfs een bediende, vonden het gedoe zóó ergerlijk, dat zij onder protest de zaal verlieten. Wij meenden het gedoe van die blijkbaar roode „Mobilisatie-Club" even te moeten signaleeren. Een gewaarschuwd mensch gèldt voor twee: als die club dus nog eens weer een „kunstavond" mocht aankondi gen, dan weet men, wat er met die „kunst" is, en blijve thuis, 't Is jammer vcor „Flora", doch de eigenaar kan op zijn woord verklaren, dat hij erin geloopen A\as. Wie zou ook een propaganda voor ds S. D. A. P. vermoeden achter een „kunst avond". Er wordt veel gedaan voor verzet van de militairen, en het „Officierencomité", alsmede het bekende „Militairen-comité" organiseeren over het algemeen avonden, die niet afgekeurd kunnen worden, al moet hierbij eenige reserve in acht geno men worden. Zouden onze „Varende Zangers" niet eens naar Noordwijk kunnen komen va ren, om eens hartelijk te laten zingen? NOORDWIJKERHOUT. Het nieuwe Krankzinnigengesticht. Een der hoofdgebouwen van het krank zinnigengesticht is zoo goed als gereed. Binnen enkele weken zal er reeds een aan tal krankzinnigen in worden onderge bracht. ROELOFSARENDSVEEN Veiling. Blijkens achterstaand adver tentie zal alhier wekelijks een veiling ge houden worden. Daar is reeds meer sprake van geweest, en nu daartoe het initiatief door eenige heeren was genomen, werd op de najaarsvergadering der Ver. Coöp. „Groentenveiling" het stelsel en het nut voor de toekomst door den heer T. de Jong uiteengezet, en mochten zijn voorstel len algemeene bijval inoogsten, zoodat staande de vergadering werd besloten, dat voor het doel het gebouw en het afmijntoe- stel, (na de noodige overeenkomsten) kan wórden gebruikt. Het verzoek van den heer De Jong op de Vergadering gebezigd om algemeene medewerking is zeker op zijn plaats. Doordat de duiker defect was. Eenige tuinders alhier die hun akkers in den Pias polder hebben en deze met bloembollen hadden bepoot, ondervonden door nalatig heid van het polderbestuur groote schade aan hun bollen doordat de duiker defect was en het water daardoor binnenstroomde en op het land bleef staan. De tuinders gingen protesteeren. Geruimen tijd heeft dit proces geduurd; ten slotte heeft de Rechtbank die nalatigheid niet als een schuldige erkend en het polderbestuur in het gelijk gesteld. Of men in hooger beroep zal gaan is nog niet bekend. Bivakmutsen. In deze gemeente is men ijverig bezig met het breien van bi vakmutsen voor onze mannen in het le ger, ruim 180 mutsen zijn al gereed en 26 paar wollen sokken reeds verzonden. Juliana-Vereeniging. Een mooi plan is opgezet door de Juliana-Vereeniging alhier. Hoewel zij gemeend heeft goed te doen met zich dit jaar wegens de ernstige tijdsom standigheden te moeten onthouden van openbare feestviering, blijkt zij nochtans het nieuwe jaar niet te willen laten intre den zonder eenig teeken van leven te ver- toonen. Het plan is namelijk aan de school kinderen van Roelofarendsveen een pretti- gen St. Nicolaasdag te verschaffen, en mochten hare middelen toereikend zijn, aan de vreemde soldaatjes ook een verras sing te bezorgen, enne.... zou er daarna nóg iets overschieten, dan worden boven dien de gezinnen bedacht, wier kostwinners onder de wapenen moeten blijven. Daarom neemt het bestuur van „Juliana" zich voor in de aanstaande week bij alle ingezetenen een rondgang te doen tot inza meling van de middelen om dat plan te kunnen uitvoeren. Zeer zeker zal iedereen door het storten van een meer of minder dien opzet toejuichen en dat vooral toonen ruime bijdrage in den „buul". SASSENHEIM. R. K. Jongensschool. Benoemd tot on derwijzer aan de R. K. Par. Jongensschool alhier, de heer Ch. J. M. Immens van R:;i> wetering WADDINXVEEN. Ondersteuning en sterke drank. De gemeenteraad heeft besloten aan de Alge meene Politieverordening een artikel toe te voegen, luidende als volgt: „Het is den vergunninghouder verboden middellijk of onmiddellijk sterken drank te verkoopen aan hen, dieblijkens mededeeling van het gemeentebestuur van het plaatselijk Steun comité 1914 ondersteuning ontvangen." Op de overtreding staat een boete van ten hoogste f 25. WARMOND. Middenstandscredietbank. Tot corres pondent van de Coöp. Middenstandscrediet, bank van „De Hanze" is benoemd de heer Bern. Lans. DE R. K. GEMEENTE TE ROELOF ARENDSVEEN. (Vervolg van Woensdag 2 Nov.) Dat deze kapel door vijanden van de Katholieken verwoest is, wordt hieruit ge concludeerd: vooreerst, omdat zij volgens overlevering van oude lieden, een gerui men tijd half afgebroken is blijven staan, zoodat men aan de bouwvallen nóg zien kon, waar de deuren en ramen geweest waren, -en ten tweede, omdat het klokje, dat in den toren der Kapel gehangen, heeft, omstreeks het midden der 18de eeuw is opgebaggerd uit de Veenwetering ten Zuidoosten der School, die op de plaats der Kapel gebouwd is. (Dit klokje hangt te genwoordig in de kerk aan den Zuiderpi laar bij het altaar). Deze half omver ge worpen muren, die de schande der ver- woesters meer dan een eeuw aan het na geslacht verkondigden, werden eerst in 1681 opgeruimd, om er de school te stichten. Na verwoesting dezer Kapel, was tijdens de vervolging van onzen heiligen Gods dienst in ons Vaderland Roelofarendsveen en de geheele Heerlijkheid van Alkemade een geruimen tijd zonder geestelijke hulp, hoewel er een menigte van inwoners aan het voorvaderlijke geloof was getrouw ge bleven. De geestelijke Oversten evenwel zonden nu en dan, vooral in den tijd van de hooge feesten, een of anderen priester uit Utrecht, Leiden of Amsterdam, die dan in een daartoe zoo goed mogelijk inge richt huis de H. Mis opdroeg en de H. Sa cramenten toediende. Volgens overleve ring geschiedde zulks meermalen op het huis te Couwenhoorn of „het huis met het torentje" (welk huis een geruimen tijd aan het geslacht der „Van Weteringen" heeft toebehoord). Het is in deze eeuw gesloopt. Wanneer er echter geen priester aanwe zig was, dan nog verzuimden de Katholie ken de gemeenschappelijke godsdienstoefe ningen niet, maar zij kwamen, niettegen staande de pakkaten en resolutiën, „tegen de conventiculen der papisten" toch op Zondagen en geboden feestdagen in het een of ander huis bijeen, om gezamenlijk te bidden. Dan werden, voor een op een tafel geplaatst Kruisbeeld, vurige gebeden gestort, niet het minst voor diegenen, die hen zoo vijandig gezind waren, en werden door eenige der godsvruchtigsten of meer ontwikkelden gedrukte praedicaties voor gelezen. Wat echter de oorzaken zijn geweest, dat, toen het getal der priesters in het be gin der 17e eeuw weder toenam, er in deze streek nog niet spoedig een herder kwam, hebben wij niet kunnen opdiepen. Eindelijk kwam, in 't jaar 1630, eenige uitkomst, toen de WelEerw. Heer Antonius van der Plaat tot pastoor van Alkemade werd aangesteld. Deze was hier evenwel reeds te voren werkzaam geweest, toen hij nog kapelaan was te Leiden bij Pastoor Ruwoldus Medemblik, die ook somwijlen den geloovigen onder Alkemade zijn hulp bood. Uit een verslag, gegeven door Se bastiaan Francken, Ordinaris-raad van 't Hof, van zijn exploiten tegen de Room- schen in Rijnland en omliggende plaat sen Ao. 16-13, blijkt, dat er dagelijks te Roelofarendsveen godsdienstoefeningen werden gehouden bij een priester, den eenen dag bij „Heer Teunes" (dit is onge twijfeld Antonius van der Plaat) of „Heer Philips" (Philippus van Deventer, die, ie Oldenzaal geboren, op 25 September 1638 tot priester is gewijd en 10 Augustus 1681 in zijn geboorteplaats is overleden) „ende des anderen daegs bij een ander, ende dat er twee plaatsen tot het doen van den Godsdienst aldaar sijn." Ook blijkt uit het verslag o. a., dat er „Kostelijck Kerckengeraet van silveren kandelaars, lampen ende diergelijcke was", en dat-er toen ter tijd reeds „eenighe dop pen ofte geestelijkhe maechden" waren. MEMENTO. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. Bondsgebouw 8.30 uur. Vergadering propaganda- club St. Bonefacius. DINSDAG. L e i d e n. Bondsgebouw 8.30 uur. Apologetische cursus. KERKNIEUWS. Rector A. Vonk. t Te Montfoort is gisteren overleden de Z.Eerw. Heer A. Vonk, Rector van het St. Antoniusgesticht, aldaar. De overledene werd in 1847 te Amsterdam geboren, in 1877 priester gewijd te Utrecht, en was sinds 1912 te Montfoort werkzaam als Rec tor van het St. Antoniusgesticht, aldaar. Rechtzaken. Zakkenrollers. Voor de Haagsche rechtbank hadden zich te verantwoorden wegens diefstal van een portefeuille met eenig geld, twee Ru- meniers, zekere J. L., oud 26 jaren, mena- gerie-artist, geboren te Jassy, en zekere A. M., kantoorbediende en gids, oud 30 jaar, eveneens geboren te Jassy. De eerste is zonder vaste woonplaats, de tweede was laatstelijk woonachtig te Rotterdam. De 19e September sprong Dh. Baron van Lynden, wonende te 's-Gravenhage, dir. v. de Indische Stoomtramwegen, 's middags 1 uur ongeveer op het Plein aldaar, op een motorwagen van Lijn 4, die reed in de richting van het Bezuidenhout. Nauwelijks op hel balkon staande, sprongen twee per sonen eveneens op den wagen en drukten zich vast tegen hem aan. Dh. v. stond daardoor in een zeer onaangename houding en voelde zich eenigszins beangst. Hij rukte zich met geweld los en plaatste zich tege'j jyver de twee personen en bemerkte toen dat hij zijn portefeuille miste. Beiden ontkenden pertinent hetegen hun ten laste werd gelegd. Als tolk fungeerde Dh. IJpey, beëedigd translateur alhier. L. beweerde den bewusten dag met zijn vriend, die hij ongeveer iy2 jaar kent, voor zijn genoegen aldaar te zijn geko men. om de stad eens te bezichtigen. De tweede bekl., die tamelijk goed Ne- derlandsch spreekt, gaf een zeer omstan dig verhaal vallet gebeurde. De officier van justitie, mr. Brantjes, de schuld van den eersten bekl. aan den diefstal bewezen achtend, vorderde 1 jaar gevangenisstraf tegen hem en vrijspraak voor den tweeden bekl. met last tot diens onmiddellijke invrijheidstelling. Jhr. mr. van der Goes uit Leiden, voor den eersten beklaagde optredend, onder wierp de verschillende getuigenverklarin gen aan een uitvoerige kritiek, waarbij hij tot conclusie kwam, dat van den opzet bewijs voor de ten laste gelegde diefstal ontbreekt. Mr. dr. Donker Curtius voor den twee den bekl. optredend, sloot zich geheel aan bij het requisitoir van den officier van justitie. Na in raadkamer te zijn vergaderd ge lastte de rechtbank de invrijheidstelling van bekl. en bepaalde de uitspraak op 26 November a.s. Gemengde berichten. Een raadselachtige verdwijning. De 14-jarige Jacob Gijsbert Rustige wordt sinds Donderdagmiddag 4 uur te Haarlem vermist. Op dien tijd is hij van zijn kan toor, waar overigens alles in orde is, ge gaan en niet meer thuis geweest. De ouders zijn radeloos van angst over hetgeen hun z oon kan zijn overkomen. Omtrent zijn signalement vernemen wij dat Jacob slank gebouwd is, een blauwe cape, zwarte kousen, rijglaarsen, en kor ten broek draagt en een grijs petje op de blonde haren heeft. Als er van eenig vermoeden gesproken kan worden, dan acht de familie 't meest waarschijnlijk dat de jongen in de rich ting van Alkmaar vertrokken is, doch, ge lijk gezegd, bestaat hieromtrent niet de minste zekerheid. De politie doet ijverig nasporingen. Zij, die eventueel mochten bekend zijn met de verblijfplaats van <jen vermisten jongen of eenige inlichtingen omtrent hem kunnen geven, worden verzocht deze, al zijn ze ook nog zoo vaag, te verstrekken aan den heer D. Rustige, Gierstraat 58, telefoonnummer 2608, te Haarlem. Weldadige telefoonjuffrouwen. Uit Herford, in Westfalen, wordt aan de „Kreuzzeitung" geschreven: Een jonge dame, die lichtgewonden in een lazaret verpleegt, telefoneerde aan den waard van de uitspanning „Waldfriede" dat ze met haar 20 patiënten daarheen wilde komen om een uitstapje te maken. Ze zou zelve gemalen koffie meebrengen, maar de waard zou zeker wel zoo vriendelijk zijn, voor zoo laag mogelijken prijs, voor cui- ker en melk te willen zorgen. Dit werd ook gaarne beloofd. Maar toen ze met haar patiënten daar aankwam, vond ze een keurig versierde tafel met een machtigen

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2