Uit Stad en Omgeving. R. K. Militairen Vereeniging. Gisterenavond had in de R. 1^. Militai- tairen Vereeniging, zooals wij dezer da gen reeds meldden een feestuitvoering plaats vóór de leden en eenige genoodig- den. De onlangs uit de leden der Vereeni ging opgerichte harmonie onder leiding van haren directeur den heer A. J. Markx uit Alten, zou haar eerste concert geven. Nadat ruim halfzeven de Z. E. Directeur Pater L. Klücken met een kort woord de feestelijke "bijeenkomst geopend had zette het orkest het „Wilhelmus" in, wat door alle aanwezigen staande werd aange hoord. Hierna kregen we een goed uitge voerde marsch, waarna het duo Helman en van Leeuwen hun repertoire opende met een sarcastisch lied „Het spotlied der beschaving" gevolgd door eenige andere comische liedjes, welke natuurlijk veel bij- lal vonden. Afwisselend kregen we nu een muzieknummer en eenige voordrachten, van welke laatste we afzonderlijk willen vermelden „Teunis gemobiliseerd" een dol leuke en met gezonde humor doorkne de voordracht, waarbij tranen gelachen werden. Als slotnummer kregen wij het „Wien Neerlands Bloed" dat wederom door allen staande werd aangehoord en uit volle borst werd medegezongen. Het was een waardig slot van dezen feestelij- ken avond. De directeur Pater L. Klücken bracht namens allen een woord van dank aan den heer Markx en zijn vrienden voor de zen genotvollen avond. Spr. zou op dezen avond van toepassing kunnen brengen „Nooit gedacht-en toch verkregen", want als hij de lijdenshistorie nagaat, welke de zen feestavond is 'voorafgegaan, dan had hij nooit dit succes kunnen droomen. Ook den heeren Helman en v. Leeuwen en de heeren v. d. Steen bracht spr. dank voor hun medewerking. Pater Klücken eindig de zijn toespraak met een driewerf hoera voor den heer Markx en zijn musici, het welk door alle aanwezigen werd herhaald, 't Was bij tienen toen men voldaan huis waarts keerde. Een woord van hulde ook onzerzijds aan den volijverigen directeur en het be stuur der Militairen Vereeniging mag hier zeker niet ontbreken. Maar wie ook zeker niet vergéten mag worden, dat is de- kra nige directeur van de harmonie die niet alleen als dirrigent van het orkest optrad, maar ook de beide humoristen aan de pia no accompagneerde. Wat dit jeugdig or kest ons. gisterenavond te genieten gaf, was meer dan men van een dergelijke ver- eeniging van dilettanten kon of mocht ver wachten en eert zeker den directeur, dia niet alleen getoond heeft een bekwaam di rigent te wezen maar ook een leider die over -veel geduld en volharding beschikt. Maar toch.-., een lang leven willen- wij het corps niet toéwenschen. Beter op de Leïdsche Waag in beslag genomen. Op de Waag te Leiden liepen heden de boternoteeringen tot 58.Verschillende fabrikanten en handelaren berekenden echter 1.tot 6.voor het vat ten einde aldus den door de regeering vastge stelde maximum prijs van 1.45 per K.G. te ontduiken. Op last van den burgemeester, zijn ech ter hedenmorgen dertien 1/8 vaten en één 1/16 vat in beslag genomen, toebehoorende aan een vijftal fabrikanten of handelaren. De in beslag genomen boter is op- last van den gemeentelijken keuringsdienst ge taxeerd en zal waarschijnlijk publiek worden verkocht. Het geval veroorzaakte onder de talrijke marktbezoekers natuurlijk eenige opschud ding. Ethnographisch Museum. 's Rijks Ethnographisch Museum heeft- van de Maatschappij ter bevordering, van het Na tuurkundig Onderzoek der Nederlandsche Koloniën te Amsterdam (secretaris prof. dr. H. F. Nierstrasz, Utrecht, Willem Ba- rendtstraat 7), ten geschenke ontvangen eene verzameling van ongeveer 150 voor werpen, zijnde een deel van de ethnogra- phic-a, door de derde Nieuw-Guinea-expe- ditie (A. Franssen-Herderschee) verzameld bij de Pesechems en op de Lorentz-Rivier (Zuid-West Nieuw-Guinea). Geïnventariseerd als serie 1893. Aan de schenkster is de dank der Regee ring betuigd. Geslaagd. Gisteren slaagde voor Stenografie, diploma B. (minstens 130 lettergrepen per minuut) de heer W. Velberg, alhier. Hij ontving zijne opleiding van den heer G. de Jong Ezn., onderwij zer aan de school Noordeinde. Beëedigïng van officieren. Hedenmor gen half twaalf had de beëediging plaats van een tweetal officieren van het 4e regi ment infanterie alhier, die deze week tot tweede luitenants bij bovengenoemd corps waren benoemd. Wegens het slechte weer bad de plechtigheid ditmaal plaats in de manege van de Doelenkazerne. Na een korte toespraak van den garni- zoens-commandant, den luit.-kol. J. W. Verff, welke de nieuwbenoemden wees op de gewichtige beteekenis van deze plech tigheid, vooral in deze dagen, legden de beide officieren D. PI. Meijnen en J. II. de Boer, beiden reserve-luitenants, in handen van dezen hoofd-officier de eed van trouw af aan H. M. de Koningin en aan het vaan del. Hierna defileerde de troepen, voor zoover in het nieuwe grijsgroene uniform onder .het spelen van de stafmuziek voor de nieuw benoemde officieren, en brachten bun het militair saluut aan officieren ver schuldigd, waarméde deze^ plechtigheid was afgeloopen. Verschillende hoofd- en ubalterrie officieren woonden deze militai re plechtigheid bij. Buikbanden voor het leger. De Rot- terdamsche Comité's van het Roode Kruis hebben van het hoodcomité in Den Haag èèri ójiroep ontvangen voor het vervaardi gen van buikbanden voor onze soldaten. Rotterdam zal naar schatting 26000 heb ben te leveren. De banden worden gemaakt van molton en kunnen geheel met de machine genaaid worden. En er is haast bij. In enkele we ken moet alles klaar zijn. Het comité Leiden en Omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis ontving even eens een oproep voor het genoemde doel, waarin verzocht wordt pogingen in het werk te stellen de dames in\Leiden te mo- biliseeren om eendrachtig samen te wer ken om het beoogde doel te bereiken. In het geheel zijn noodig 300,000 banden en zal Leiden schattenderwijze te leveren heb ben 6000 banden. Mevrouw de Gyselaar-Viruly heeft zich bereid verklaard als eere-voorzitster van het te organiseeren comité op te treden, terwijl aanvankelijk mevrouw Van Iter- sonKnoepfle, mevrouw Van der Lip Schüdel en mevrouw GoudsmitCohen, pogingen in het werk zullen stellen, het comité te vormen, waarvoor jkvr. F. Pan- •thaleon Baronesse van Eek, lid van het bestuur van het comité Leiden en Omstre ken van het Nederlandsche Roode Kruis technisch advies zal veileenen. De regeling zal nader bekend gemaakt worden, daal de militaire geneeskundige dienst noodig acht dat uiterlijk 1 December a.s. de ban den aanwezig zijn. Door de ruiten. Hedenmorgen om tien uur reed een wagen van de firma Nutrix door de ruiten van het filaal Nutricia in de Korenbrugsteeg. Een groote spiegelruit werd verbrijzeld en de etalage te onderste boven gegooid, zonder dat er echter ver der noemenswaardige schade werd aan gericht. In dezelfde straat werd hedenmiddag een ruit verbrijzeld van perceel 1, door een paard en wagen. De koetsier nam eén verkeerde draai. Een en ander staat in verband met de drukke passage, die daar Zaterdags heersclit. HAARLEMMERMEER. Uitvoer. Ingevolge de laatste aanhou dingen van drtikelen die men trachtte naar buiten de stelling te vervoeren, terwijl dit verboden is en de loopende geruchten ciat er steeds meerdere gevallen van fraude leuzen uitvoer voorkomen, die niet wor den ontdekt, is het toezicht daarop, ook van militairen zijde, aanmerkelijk ver scherpt. De postdienst. Tot postbode aan het hulp postkantoor te Abbenes is benoemd A. Ver hoeven, thans hulpbesteller te Nieuw- V ennep. HAZERSWOUDE. Collecte Steuncomité. De collecte ge houden voor het alhier opgerichteSteun comité heeft opgebracht f 1019.20. HILLEGOM. Werkeloosheïdsfcnds. Tot commissie leden zijn benoemd de^heerefikJ. II. M. Balvers eil F: -J. Av Heemskerk (raadsle den) en Joh. Kraaij (groot industrieel). KATWIJK. Geen walvisch. Dr. v. Lidth de J'eude, conservator aan het rijksmuseum té Lei den, die gisteren alhier vertoefde om het aahgesp'oèlde zeemonster in oogenschouw te nemen, deelt mede, d"at het monster geen walvisch maar een vinvisgh is. Waar schijnlijk zal het onder, de verzamelingen van het museum worden opgenomen. LISSE. R.K. Volksbond.Onze afdeeling hield gisteravond hare halfjaarlijksche verga dering in 't Bondsgebouw. De opkomst was*goed. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, dat we sinds de laat ste vergadering" drie leden door den dood hadden verloren. Hierna deed de penning meester van de bouwcommissie verant woording van zijn beheer: Aan ontvangsten viel te boeken, waaronder 1ste hypotheek en aandeelen zijn begrepen, een som van f 12,988.76, naast een uitgave van f 12,457.41, zoodat er nog in kas is f 531.35. Den penningmeester, de heer Th. Raap horst werd dank gebracht voor zijn werk zaamheden, terwijl tot verificateurs wer den benoemd de heeren H. Wassenaar, J. Salman en J. v. d. Lans. Een elftal nieuwe leden werden geïnstalleerd en door den voorzitter gelukgewenscht. Ook deed de afdeelingspenningmeester rekening en ver antwoording, waaruit bleek dat naast een ontvangst van f 620.51 een uitgave viel te boeken- van f 523.88, een voordeelig sal do alzoo van f 96.63. De leden, aldus de voorzitter, zijn verplicht zich bij hunne vakvereeniging aan te sluiten op straffe van royement. Tevens spoorde hij aan tot toetreding van de onderafdeeling Vrouwen- steun. NIEUWKOOP. Pootvïsch. Ter verdeeling ondeb 'de leden is door de Ned. Heidemaatschappij aan de Vereeniging van Visschers alhier eene partij pootvisch toegezonden, be staande uit 220 edelkarpers en 165 mazu- rische zeelten. NIEUWVEEN. Losgelaten. Heden zijn de aan Kat- tenbrug, voor het Rijk in beslag génomen tarwe en anthraciet wederom los gelaten, en door de betrokken booten weer gela den.. Jonge Paarden voor Duitschland. Deze' week zijn alhier bijna al de jonge paarden (ruinen) opgekocht voor Duitsch land, en reeds geleverd. Er werden enor me hooge prijzen besteed. NOORDEN.. Moeder en kind. Onlangs berichtten wij, dat door bemiddeling van het R. K. Huisvestingcomité een ongeveer twee jarig kind uit België, gevonden in ver waarloosden toestand in een café te Roo sendaal, zonder dat men iets van de her komst te weten kon komen, in een gezin alhier een liefderijk onderdak was ver schaft. Gisteren nu is, in gezelschap van een dame van het comité het kind door de moeder teruggehaald. Döor middel va» een in Leiden genomen foto had zij haar kind herkend en nu teruggevonden. Diep ontroerend was de vreugde der moeder bij het weerzien van haar eenig kind, en hoe zeer zelf in armoede verkeerend haar man is in den oorlog kon zij er niet toe overgaan tijdelijk het kind hier nog te laten. Wonende in Mechelen, meende zij bij het bombardement dier stad het best voor haar kind te zorgen door het tijdelijk bij een haar bevriende familie iri Antwerpen te brengen, terwijl zij zelf naar Holland uitweek. Door de vlucht der Antwerpsche familie was het kind in Roosendaal verlo ren geraakt. Toen de moeder later dit in Antwerpen hoorde, kende zij geen rust en had zelfs te voet de reis van daar naar Roosendaal gemaakt en vervolgens-door het comité in staat gesteld de reis naar hier te maken. ROELOFARENDSVEEN. Sf. Augustinus-Stichting. Evenals vorige jaren zal het Bestuur der alhier ge vestigde St. Augustinus-stichting in den komenden wintertijd wederom aan eenige gezinnen zonder "kinderen gedurende een twintigtal weken vrije huishuur verstrek ken. Mochten ingezetenen eenigen drang in zich gevoelen aan deze edelmoedige in stelling van wijleü pastoor A. L. van Rijn hun steun te verleenen, dan hebben zij zich slechts te wenden tot een der be stuursleden, de heeren: H. Loos Cz., S. van Ruiten Dz., Nic. van Zaal, Jac. Ho- genboom om J. Hendrix. Elke gift zal in weigemeende'n dank worden aanvaard en op geheimhouding kan, desgewenscht, ge rekend worden. RIJPWETER ING. Onderstandsfonds. Daar de kas over een gunstig saldo beschikt heeft het be stuur van het Onderstandsfonds besloten vanwege de tijdsomstandigheden geen contributie van de leden te heffen. Herstelling sluis. De sluis in het Zuid einde van Rijpwetering zal in de week van 1623 November wegens herstelling niet gebruikt kunnen worden. SASSENHEIM. R. K. Leesbibliotheek. A.s. Zondag 12 uur wordt de R. K. Leesbibliotheek ge opend. De catalogus bestaat, behalve de dubbele werken, uit 850 nummers, waar onder vele kostbare werken van katholie ke schrijvers. WOUBRUGGE. 40-jarig")ubileum. Heden viel den heer S. Oudshoorn alhier het voorrecht te beurt 40 jaren-bij een en dezelfde patroon'werk zaam te zijii geweest en, wel bij den heer Wra, Boot, en diens zoon P. Boot, timmer- -lieden alhier. Recht feestelijk was de werk plaats met groen en bloemen versierd. In tegenwoordigheid cler overige werklieden hield de heer P. Boot in gloedvövlle woor den een toespraak tot den jubilaris en her dacht tevens zijn trouwe plichtsvervul ling. Ook aan stoffelijke blijken van waar deering ontbrak het niet. Met lüsl doét "de "heer 'Outishoorn nog alle werkzaamheden. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergaderd ais. Woensdag. ZOETERWOUDE. Verbeterd bericht. Niet den 18en zooals eergisteren abusievelijk is gemeld maar den 16en November zal de kade- schouw om den Grooten Polder gedreven worden. Op 18 Nov. zal een kadesehouw gedre ven worden in den Westeindschen Pol der. Ziekenfonds. Het bestuur van het Ziekenfonds, onderafd. van St. Lebuïnus, heeft van de op de oprichtingsvergade ring verleende bevoegdheid gebruik ge maakt en een Secretaris buiten het be stuur benoemd. De functiën zijn verdeeld als volgt: P. Paardekooper, voorzitter, C. H. de Boer, 2de Voorzitter, J. Schouten, 1ste secreta ris, J. C. Vreeburg, 2de secr., A. West hof 1ste penningmeester, J. v. d, Velden 2de penningmeester. Jac. v. Leeuwen en M. Zuidwijk commissarissen. Zoolang de mobilisatie duurt zal het se cretariaat worden waargenomen door den heer Lambooi, onderwijzer aan de Par. Jongensschool. Opbrengst collecte. De opbrengst der collecte, ter bestrijding van de gemaakte kosten van huisvesting en voeding van de Bolgische Vluchtelingen, gehouden in de wijken, Dorp, -Weipoort en Vliet, is f 130.7072. Gelukkig afgeloopen. Hedenmiddag middag zeide op de Lange Miening twee naast elkander gebonden westlandsche vaartuigen op een leege bok. De op de voorplecht staande schipper viel dcor den hevigen schok van de bok op de zeilende schuit, 't Liep zeldzaam goed met den man af, hij had zich bijna niet bezeerd. Ook de schuiten beliepen weinig averij. Onderwijs. De gemobiliseerde onderwijzers. Wij lezen in „Het Katholieke Schoolblad." Tal van collega's zijn nü al drie maan den aan hun dagelijkschen schoolarbeid onttrokken. En het is niet te voorzien, dat zij het eind van het tweede kwartaal zoo veel dichter bij hun „groot verlof' staan. Ons land bleef 'tot nu toe voor de ver schrikkingen van den krijg bewaard, maar het is niet te zeggen, of ons nog verrassin gen wachten, die een militair ingrijpen noodzakelijk maken. Intusschen is het een bemoedigend tee- ken dat de Regeering vele dienstplichtigen nog niet heeft opgeroepen of reeds weer naar huis toe heeft gezonden. Burgemees ters, telegraafmannen .ambtenaren van het kadaster, spoor- en trammenschen, politie agenten in gemeentelijken dienst, van al deze catagoriéën van staats- en gemeente ambtenaren zijn ér velen niet meer onder de wapenen. Begrijpelijkerwijze gaan er stemmen op, die voor andere groepen gelijkberechti ging wenschen. De postambtenaren zonden collectief aan de Regeering een verzoek om gedemobilliseerd te worden en ook in on derwijskringen wordt er stemming gemaakt om de onderwijzers en hoofden, vooral van de oudere lichtingen en van de landweer, buiten dienstverband te stellen. Ons onderwijs thans feitelijk ontwricht. Wel zijn de open plaatsen door volontairs meestendeels aangevuld, maar van deze, meest jongste krachten, kan niet gevergd worden, dat zij er op berekend zijn. de ontstane leemten aan te vullen. Vooral aan kleinere scholen, waar nu uiteraard dikwijls „zware" klassen aan pasgeslaag den moeten worden toevertrouwd. Het ont breekt dezen dikwijls aan het noodige over wicht op hun vijf of zes jaar jongere leer lingen, afgescheiden nog van de vereischte routine. Financieel komt alles nog wel in het rei ne. De Minister van Binnenlandsche Za ken gaf door het jongste Kon. Besluit blijk van prijselijke inschikkelijkheid. Maar de schade, aan onze leerlingen toegebracht, is door geen „vervroegde" voorschotten te verhelpen. Onze leerlingen raken achterop ook in dit opzicht, dat de voorbereiding voor examens ernstig gevaar loopt. Wat voor de ouders een aanleiding kan zijn om hun kinderen te zenden naar een school, die in gunstiger omstandigheden verkeert, voor zoover het betreft het bezit van een voltallig personeel.- De vraag rijst, of een tijdelijke demobili satie van de meest noodige hoofden en on derwijzers de belangen van den krijgsdienst ernstig benadeelt. We meenen, dat in een groot aantal gevallen zonder eenige schade voor de verdediging van het vaderland aan de hier bedoelde categorie meer bewegings vrijheid kan worden - geschonken. Inzon derheid is dit het' geval met de dienstplich tigen, wier school zich bevindt in of nabij hun garnizoen. Indien hun tegenwoordig heid in het leger gevraagd wordt, kunnen zij binnen eenige uren, minuten zelfs, ter beschikking zijn. Sommige korpscommandanten huldigen reeds milde opvattingen. De Minister moge eenheid brengen in deze, opdat ten bate van het onderwijs velen aan de school wor den teruggegeven. En van onze Kamerle den en vereenigingen kan een zachte aan drang uitgaan op de autoriteiten, die in deze beslissende macht hebben. Vele onderwijzers kunnen zonder schade voor 's lands verdediging aan de school worden teruggeschonken. Dat hun afwezig heid niet noodeloos lang dure! Laatste berichten. Oud-minister Bertling. Naar verluidt zal de afgetreden Minis ter van Financiën, de heer Bertling eer lang weer bij het dienstvak der Rijksbe lastingen in actieven dienst terugkeeren en zou hij alsdan bestemd worden voor een belangrijke betrekking te Amsterdam. De onzijdige scheepvaart. WASHINGTON, 14 November. Naar aan leiding van vertoógen van Denemarken, Nederland, Zweden en Noorwegen, vol gens welke .vertoogen de handel dezer lan den op de Vereënigde Staten door het leg gen van mijnen buiten de. territoriale wa teren in de Noordzee verlamd wordt, heeft Lansing, ambtenaar aan het departement van buitenlandsche zaken, om inlichtin gen over het onderwerp, gevraagd aan den Engelschen ambassadeur Springrice, die evenwel geen inlichtingen kon geven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 4 klerken, 0 klerk (vrouwelijke), 0 reiziger, 55 timmerlieden, 31 metselaars, 2 voegers, 3 behangers, 21 schilders,' 11 meubelmakers, 0 stokers, 3 grof-bankwerkers, 0 bovenwerkers, 3 bakkers, 2 smeden, 0 blikslager, 2 loodgieters, 18 typografen, 4 kleermakers, 11 sigarenmakers, 1 schipper, 0 motor-schipper, 2 bloemisten, 2 warmoeziers, 6 grondwerkers, 18 loopknechts, 5jongens (allerlei), rijwielreparateurs, 0 mach, monteur, O typogr. mach. zetter, 6 voorslaan- ders, 0 babbelaarskoker, 65. losse werklieden, 185 mannen allerlei, 2 was'chvrouwcn 25 naai sters, 20 werksters, 6 dienstboden beneden 18 j aar, 4 dienstboden boven 18 j aar, 2 winkelj uf- frouwen, 1 kinderjuffrouw, 150 vrouwen (aller lei). 1 kappersbediende. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. AM. Leiden en Omstreken. Zondag 1 uur bidstond op het kerkhof, door „St. Barbara". -Van 4—5 uur Spaar en Voorschotbank. Maandag, 910 uur Brandstoffencommissie. Woensdag 9 uur Bondsvergadering. Donderdag verg. Afd. Bestuur. Zaterdag 910 uur, Spaar- en Voorschotbank. St. Jozelfsgez. Vereeniging. In het gebouw der St. Vincentiusvereeni- ging (ingang Middelweg). Zondag ,de> zaal open van 12V6 2i/6 en van 57 uur voor de leerlingen; ten 5 uur conferentie; de leerlingen worden verzocht de liederenboek] es mede te bren gen; alleen vavn 710 uur bijeenkomst der gezellen; 8% kegelclub der gezellen „hout of fout". Gedurende de week iederen avond de zaal open van 810 uur voor de gezellen. Woensdag te 8uur vergadering van de raad van het hoofdbestuur. Gym nastiek. Donder d.a g kegelclub afd. geh. gez. „alle negen". N. B. De leden van den Retraite-bond, die gedurende de a.s. Kerstdagen de Retraite willen medemaken te Noordwijkerhout, worden verzocht zich bij den Eerw, Prae- ges aan te melden* Zita-Vereemgïng. Zondag, geopend vanaf 12uur; van hatf 4 tot hall 5 uur godsdienstonderricht voor de" meisjes van 1215 jaar. (Patronaat). Vair* half 6 tot half 6 uur Patronaat voor meisjes' boven 15 jaar. Van half 6 tot half 7 uur Zangles. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljulï. en dienstboden?": Spaarkas en Bibliotheek 's avonds tussche'n 8—10 uur. Maandag, van 34 uur verbandcursus. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs aanbiedingen en aanvragen van dienstboden; van 8 tot half 10 uur knip cursus, van 8972 uur Herhalingsondcrwijs groote meisjes. Woensdag, van 810 uur gezellige bijeen komst voor dienstboden; van half 8 tot half 10 uur cursus in het verstellen. Spaarkas en Bibliotheek van 89 uur, ook voor niet-leden. Van 8972 uur costume- cursus. Van 34 uur verbandcursus. Donderdag, van half 8 tot 9 uur Her- halingsonderwijB Kleine meisjes; de zaal ge opend voor dienstboden. Yrydag, van half 8—9 uur verstellen voor de meisjes van 't Patronaat. Van 3-1 uur verbandcursus. Van half 8half 10 gezellige bijeenkomst van meisjes afdeeling Vr. bond. Marktberichten. LEEUWARDEN, 13 Nov. Vee. Ter markt, zijn heden aangevoerd: 90 stieren 1" 85270, 35 ossen, f180250, 415 vette koeienf185290, per Vz K. G. 3540 ct., 1215 melk- en kalf- koeien f 180270, 180 pinken f 4590, 65 vette kalveren f 40—58, per V2 K. G. 35—42 ct,, 938 graskalveren f 45S0, 70 nuchtere dito f 6 a 12, 1115 vette schapen 1' 2428, 124 weidcschapen f 1620, 186 lammeren f 1220, 218 vette varkens f 5668, per Vz K.G. 2728 ct., 143 magere varkensf8035, 1806 vette biggen f 3252, idem voor do Londensche markt per 7a K.G. 20 a 21 c., 234 kleine biggen f 38, Totaal aangevoerd 6870 stuks vee. ROTTERDAM. 13 November. Op de beden alhier gehouden najaarspaardenmarkt was de aanvoer als volgt: 74 paarden, 27 bitten en 3 ezels. Prijzen: handelspaarden f100250, slachtpaarden f 100—140, hitten f 100—200. De aanvoer was niet groot en dé handel was langzaam. De prijzen, welke men be steedde, blëven vrijwel op dezelfde hoogte, zooals men die den laatsten tijd kon bedingen. ALKMAAR. 13 November. Kans. Aange voerd 260 stapels, wegende 150,000 kilo. Prijs voor kleine fahrieks- f 36.commissie f31. middelbare- f33.boeren-f34.50; commissie boerenkaas f 32.middelbare f 34.Handel vlug. WASSENAAR, 13 Nov. Radijs 00 a 00 e., seldery f 00.0 a peen 2 a 3c., kroten p. b. 0 a 0 c., Spinazie 10 a 14 e., zuring 0 a 00 c., kropsla f 0.26 a f 0.40, andijvie f 0.80af 1.20, bloemkool 1' 2.a f 4.50, groene savoyekool fl.50 a 2.25, gele savoyekool f4.40 a 5. spruïtkool f 0.2-1 a 0.34, witte kool f4.50 a 5.25. boerenkool f 0.a 0 p. 100, princesseboonen f0.per' ben, Tomaten f 0.a 0.peren f O.— a 0.—, per ben,;ieren per 100 f 10.50 a 11 kippen por stuk f 0.60 a 0.80, konijnen per stuk f 0.— a 1.10. SCHIEDAM, 13 Nov. Moutwijn f 16.50. Jenever f '20.50. Commissie f 1672. Stemming trkag. Spoeling 1" 2.10. Graanapiritus 1' 18.7a 19, Melasse 1' 153/d- Ruwe spiritus f 9th/s- ZWOLLE, 13 Nor.-Boter. Aangevoerd 225/8, 88/16 v. eu G4U st., wegende samen 5700 K.G. prijs per 78 vat 1'277>—2972 per KG. f 1.45-1.55. Vee. Aanvoer 1740 ruudëren,Waarvan op de stallen 250, 87 kalveren, 264 schapen, 62 varkens, 553 biggen. Handel in neurende cn kalvende koeien redelijk, beste pinken, vette runderen, stieren en kalveren duur. Men be steedde voor het vee per Iv.G., Runderen f 0.64—0.80, Kalveren f 0.54—0.70, schapen f0.120.24, Varkens f0.530.58, GOUDA, 13 November. Op de heden ge houden vrije 2e najaarspaardenmarkt waren er ongeveer 500 paarden aan de lijn; de han del was zeer vlug, vooral in veu.ens cn U/2- jnnge waarvoor zeer hooge prijzen besteed werden. Er waren veischeidene vreemde kooplieden aanwezig. Er werd besteed U/a- jarige f310500, veulens f150290. LEIDEN. 14 November. Korenbeurs. De handel was heden weder niet van grooten beteekenis. Gerst en Haver zeer vast gestemd Tarwe en Rogge zonder handel. Erwten I100- ger. Haver per 100 kilo f 12.75 af 13.25, Gerst per 65 kilo f9.40 a f9.80, Erwten per ILL. f 13.50 a f 14.50. KATWIJK AAN DEN RIJN, 13 Nov. Veiling Tuinbouwver. K. en O. Manden ronde aard appelen f 0.a f 0.Eigenheimers klei p. 1IL. f 0.a 0.— en dito zand f 0.a f 0.l'een, f 2.a 2.2(") Uien per baal f 3.40 a f 3.45, Bloem kool I f3.50 a f7.76 dito II f.O.GO a f 1.75 roode kool 1" 3.a 4,25 savoije kool f 5.a 5.75 Aangevoerd 20500 bloemkooleu. LEIDEN, 14 Nov. Botermarkt. Aangevoerd 204/8 22/16 vaten, wegende 4300 K.G. Prima fabrieksboter (controle) f st 58. Goede fabrieksboter f af prima boerenboter f 56 a 58, boerenboter f f Handel 111 Turf. Lange 90000 f4.25, a f4.50. Eiereuveiling. De eieren zijn gestempeld L. E.V. Aanvoer 1114 stuks. Kipeieren f9.95 tot f 11.50. Eendeneieren f7.40 a f8.50, Handel'vlug. DELFT, 14 Nov. KaaBinarkt. Aaugevoerd 39 stapels kaas, wegende te zamen 8500 Kilo. Prijs: f 60.— il 67— per 100 Kilo. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen, van 13 November 1914, medegedeeld door het K011. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 756.9 Karlsruhe. Laagste barometerstand 730.3 Skagen. Verwachting tot den avond van 14 November: Matige noordwestelijke, later wellicht toe nemende en krimpende wind, veranderlijke bewolking waarschijnlijk regenbuien. Later iets zachter. Zondag. Zonsopgang 7.34, Zonsondergang 3.59. Licht aan fietsen enz. 4.29. Burgerlijke Stand. SASSENHEIM. Geboren: Wiebrand, zn. van H. 'van Zonneveld en C. J. Pera; Agatha Hendri- ka, dr. van C. Th. Noorderweer en C. Boschkamp; Johanna Esther, dr. van A. Berg en A. M. Vrijburg. Overleden: Cornelis Prins, wed. van A. de Groot, 73 j. NIEUWVEEN. G e t r o u w d: II. Overes en M. W. Kok., Overleden: Dirk Smits» 80 jaar» wed, y, J. de Rooy,

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 5