Uit Stad en Omgeving. dat derhalve de landbouwers, die aan den wensch der regeering gevolg geven, bij de aanschaffing van andere veevoeder artikelen voortdurend groote nadeelen ondervinden; dat verder door het uitvoerverbod van paarden boven 12 maanden de handel in deze dieren bijna geheel stilstaat; dat vele landbouwers, die in het bezit zijn van deze categorie van paarden, zeer veel schade ondervinden, welke nog wordt verzwaard door het gebrek en de duurte van krachtvoeder. Redenen waarom de Nederlandsche Boe renbond zich tot Uwe Excellentie wendt met het beleefd verzoek het daarheen te willen leiden, dat de uitvoer van kracht- voederartikelen blijft verboden en de in voer met alle kracht wordt bevorderd; dat, indien er beslag moet worden gelegd op inlandsche rogge, de prijs van deze zoo hoog wordt gesteld, dat daarvoor een ge lijkwaardig. voedermiddel kan worden gekocht; dat de uitvoer van paarden van hoogstens 20 maanden worde toegelaten. Belgische Staatsambtenaren. Het Belgische Consulaat maakt het vol gend bekend: I)e ambtenaren, ressorteerende onder het ministerie van financiën, worden ge machtigd hun functies weer te aanvaar den op de voorwaarden, die in de circu laire van het Ministerie van Financiën, gedateerd 17 September, zijn vastgesteld. Deze machtiging geldt voor de beamb ten ressorteerende onder het ministerie van binnenlandsche zaken, op de voor waarden vastgesteld in de circulaire van dat ministerie aan de gemeentelijke en provinciale administraties, gedateerd 4 Augustus. Leeraren en onderwijzers moeten zich ter beschikking houden van de plaatselijke autoriteiten, onder wie zij ressorteeren. De beambten van het ministerie van ju stitie worden uitgenoodigd, hun betrek kingen behoudens moreele of materieele onmogelijkheid te hervatten. De machtiging, zich in Duitschen dienst te stellen, wordt geweigerd aan spoorweg ambtenaren, aan die bij de posterijen,, te legraaf en telephoon, evenals aan de amb tenaren ressorteerende onder het ministe rie van publieke werken. Wat de staats-ambtenaren in het alge meen betreft, behalve de magistraten, be dienaren van den godsdienst, de leeraren en onderwijzers, die hun functies uitoefe nen binnen de versterkte stad Antwerpen, van hen wordt verwacht dat zij, aange zien hun posities noch zeker, nöch waar dig zouden zijn, hun ambten pas op een nader te bepalen tijdstip zullen aanvaar den. Conform aan de voorschriften zijn de beambten, die hun functies weer aanvaar den. gemachtigd tot liet teekenen van de volgende verklaring: ,.Ik, ondergeteeken- de. beloof hierbij, dat ik, conform aan de conventie van Den Haag van 18 October 1907, op nauwgezette en loyale wijze zal te laten was zou schaden aan de Duitsche administratie op Belgisch grondgebied." Het is hun nadrukkelijk verboden, den eed van trouw te zweren aan de thans heer- schende mogendheid. Geïnterneerden. De Prov. Gron. Ct. meldt, dat de minis ter van oorlog bepaald heeft, dat de En- gelsche geïnterneerden, thans te Gronin gen, naar een andere plaats, waarschijn lijk Assen, zullen verhuizen. De commandant van het jnterneerings- kamp Gaasterland, heeft alle fietsen van geïnterneerden in beslag genomen, en op gezonden naar het centraal depót. Ook door geïnterneerden gehuurde fietsen wor den in beslag genomen. Een en ander staat in verband met het veelvuldig probeeren om per fiets te ent- vluchten. Dienstplichtige Belgen. Men meldt uit Vlissingen: Gistermorgen zijn 24 dienstplichtige Bel gen, die Nederland wilden verlaten, van de Mailboot ,,Oranje-Nassau" verwijderd. Veevoeder. Bij den Bond van Graan- en Zaadimpor teurs is bericht ingekomen van den Mi nister van Landbouw, dat er gelegenheid zal worden gegeven om voor particuliere rekening veevoeder in te voeren, door de partijen aan de regeering te doen adres- seeren. Voor elke partij moet toestemming gevraagd worden van de regeering, die zich het recht voorbehoudt de toestemming te weigeren. Belgisch vee in Nederland. Men meldt uit Aardenburg: Daar het Duitsche legerbestuur in Brug ge vóór 6 November 70,000 K.G. vleesch van de bevolking heeft geëischt, trachten vele Belgen uit de omstreken van Brugge hun vee in veiligheid te brengen op Neder- landsch grondgebied, zoodat hier en in Sluis weer een massa vee aankomt, dat voor spotprijzen wordt verkocht. Het aan tal vluchtelingen neemt weder toe. Iedere kar voert weer tal van menschen uit Brugge aan, die deels hier blijven, deels verder trekken. Uitvoer van vee. Het Volk meldt, dat het Kamerlid Scha per min. Treub schriftelijk de vraag heeft gesteld, waarom de uitvoer van vee, in het bijzonder van varkens, niet verboden wordt. Maïs. Men meldt ons, dat de prijs van de op dit oogenblik beschikbare maïs, door de regeering afgegeven aan het Centraal Bureau uit het Nederlandseh Landbouw- comité, voorloopig vastgesteld is op f 230. B o t e r p r ij z e n. De minister van landbouw, nijverheid en handel ad interim heeft den maximum- boterprijs voor binnenlandsch verbruik voor den verkoop en gros gedurende de maand November bepaald op i 1.45 per Voor kleinere verpakkingen wordt deze prijs verhoogd met de gebruikelijke ver hoogingen. De detail-prijs van boter wordt per K.G. in maximum bepaald op 20 cents boven den vorengenoemden en gros-prijs. Voor speciaal verpakte boter kan een verhoogde prijs worden toegestaan, in overleg met het Rijks Centraal bureau voor den uitvoer van boter Buitenhof 42A, 's-Gravenhage. Mohamedanen in Ned. Indië. Reuter seint uit Batavia, dat de verschei dene millioenen tellende muzelmansche be volking onverschillig is ten aanzien van Turkije's actie. Wel zijn er enkele Turksch- gez.inde Arabieren, maar men verwacht dat zij verstandig genoeg zullen zijn om Ne derland's onzijdigheid te eerbiedigen. Offervaardigheid van spoor wegambtenaren. Aan het personeel der Staats- en Cen traal Spoorwegen is de volgende dienst order uitgevaardigd; Van de S. S./N. C. S.-Steuncommissie ontving ik het onderstaande schrijven. Utrecht, 3 November 1914. Namens de S.S-/N. C. S.-Steuncommis sie heb ik de eer U. H. Ed. G. het volgen de mede te deelen: Aan het Koninklijk Nationaal Steun comité werd over Augustus bijna f 38,000 en over September ruim f 40,000 afgedra gen. Over October zal daar een vrijwel ge lijk bedrag bijkomen. Van de groote offervaardigheid van het S. S. en N. C. S.-personeel is afdoende ge bleken. •Vrijwillig aanvaardde het een belasting van 3 der bezoldiging, een voorbeeld, voor zoover bekend, tot dusverre zonder navolging. De Commissie die dit met innige voldoe ning zag, heeft zich echter, nu de buiten gewone tijdsomstandigheden voortduren, de vraag gesteld of de druk niet te zwaar zou kunnen worden. Weliswaar is gemakkelijke betaling van de achterstallige pensioenkorting in uit zicht gesteld', maar dit mag h.i. niet uit het oog doen verliezen, dat betaling toch moet volgen; maant integendeel tot voor zichtigheid. De Commissie kwam dan ook tot de slotsom U.H.Ed.G. voor te stellen het geen zij bij dezen doet van de toezeg ging om een percentage der bezoldiging bij te dragen aan het Koninklijk Natio naal Steun-Comité voorshands geen ver der gebruik te maken en af te wachten of de omstandigheden het noodig «zullen ma ken later opnieuw een beroep te doen op den geest van offervaardigheid van het personeel, dat aan dien roep dan zeker met niet minder* warmte zal voldoen dan thans het geval was. De Voorzitter der S.S./N.C.S. Steuncommissie, (w.g.) BEI JEN. Ik kan de overwegingen der Commissie gevolg geven. To beginnen met de maand November zal derhalve geen bijdrage ten behoeve van het Koninklijk Nationaal Steuncomité worden ingehouden. De dir.-gen. der Mij. t. E. v. S. S. directeur der N. C. S. M., VAN KRETSCHMAR. De Ministers Cooreman en Heijmans geïnterviewd. Een Haagsch journalist heeft een on derhoud gehad met de Belgische Minis ters van Staat, de heeren Cooreman en Heijmans, die eenige dagen in Nederland hebben doorgebracht. De Ministers, die hedenavond naar Havre teruggaan, heb ben hem het volgende medegedeeld: Wij waren naar Holland gegaan met de opdracht, de vraagstukken betzeffende de Belgische vluchtelingen te onderzoeken, 't Is ons allereerst een behoefte, onze die pe dankbaarheid uit te drukken tegenover de natie en de Nederlandsche autoriteiten voor de bewonderenswaardige opwelling van weldadigheid en edelmoedigheid, die zich hier heeft geuit. Wij hebben de vluch- telingeninrichtingen bezocht te Amster dam, onder leiding van de heeren Jitta, wethouder, Stuart, voorzitter van het Co mité, en Delhez, één onzer landgenooten, te Amsterdam gevestigd. Wij zijn innig be wogen door de vindingrijkheid en de goed heid, die door de gemeentelijke overheden en het persoonlijk initiatief getoond zijn, om zooveel ellende te verhelpen. De hygië nische voorzorgen en het gerief, welke men den vluchtelingen zooveel mogelijk heeft verschaft, hebben niet nagelaten een diepen indruk op ons te maken. Verscheidene onzer landgenooten heb ben Belgische gewonde soldaten hier be zocht en de heer Cooreman heeft te Amers foort aan de geïnterneerden een bezoek gebracht. Ook zij werden met groote zorg, en wat de gewonden betreft, met groote bekwaamheid verpleegd Wij beiden heb ben uwe ministers, Loudon, Cort van der Linden en Treub, bezocht, om hun de er kentelijkheid onzer Regeering te betui gen. Wij zijn er van overtuigd, dat in de toekomst de weldaden van uw land een grooten invloed zullen oefenen op de banden tusschen de beide naties. Tegelijkertijd zijn wij getroffen gewor den door de nauwgezetheid, waarmede Nederland zich er op toelegt, de kiesche plichten der neutraliteit te vereenigen met de grootste gastvrijheid. Wat ons eigen land betreft, België heeft de wreedste beproevingen ondergaan, maar zijn moed is niet verzwakt. De Ko ning heeft aan de natie een voorbeeld ge geven van waardigheid, koelbloedigheid en geestkracht. Het leger heeft juist held haftig gestreden aan de Yser; de Koning heeft bijvoorbeeld wegens zeldzamen moed een geheel regiment,-het 6e linie-regiment, gedecoreerd en in een dezer dagen gestre den veldslag heeft het 12e linie-regiment overwinnend 15 aanvallen doorstaan. Daarbij geeft onze Koningin een voor beeld van toewijding en vaderlandsliefde en heeft er op gestaan, bij den Koning cn bij het leger te blijven. Wij hebben ver trouwen in den uitslag van den strijd. De zaak van België is, daar kunnen wij nooit genoeg den nadruk op leggen, de zaak van het recht, van de trouw aan verdra gen en van een internationale oprecht heid. De dwaze beschuldiging door de Duit- schers, dat wij onze eigen neutraliteit had den geschonden, door met Engeland over eenkomsten te sluiten, is afdoende door de nota onzer Regeering weerlegt. De ab surditeit dezer beschuldiging volgt ook uit het feit, dat de Belgen gedurende twee maanden hun grondgebied alleen hebben verdedigd. Het heeft eerst een beroep gedaan op mogendheden, garant voor zijn neutra liteit, twee dagen na het Duitsche ultima tum, dat wil zeggen, toen de Duitsche le gers reeds den Belgischen grond hadden geschonden. Wij hebben de overtuiging, dat de openbare meening in de neutrale landen zich niet op een dwaalspoor zal laten brengen door de Duitsche propaganda. De neutrale landen zullen niet de plechti ge bekentenis van den heer Von Bethmann Hollweg op den 4en Augustus vergeten. Hij erkende, dat Duitschland het volken recht had genegeerd, door de Belgische neutraliteit te schenden. Den dag, waarop de -wèreld zou erken nen, dat de militaire noodzakelijkheid en het geweld de schending van het volkeren recht wettigen, zouden wij tot de verwil dering terugkeeren en de moderne be schaving zou te niet gaan! Kan de druk der mobilisatie verlicht worden? Deze vraag wórdt door de ,,N. Tilb. Ct." gesteld en als volgt beantwoord: Het is een zeker feit, dat de mobilisatie, behalve de kosten en lasten, die zij op het algemeen legt, op bijzondere wijze drukt op de bedrijfshoofden van kleine en middelmatige zaken. Voornamelijk dus op de mannen der landweer, waaronder er zijn die finaal geruïneerd worden en van welvarende burgers tot armoede dreigen te vervallen. Het spreekt van zelf, dat hierover wre vel ontstaat vooral ook omdat niet geheel het volk zoo gemakkelijk kan begrijpen, dat er niet een mouw aan te passen ware, en het belang der neutraliteit niet behartigd kon worden zonder dat nu velen hun bestaan of bestaantje moeten zien on dergaan. Toen de strijd op onze grenzen woedde begreep men de noodzakelijkheid dat allen op hun post waren, maar nu de nabije mogelijkheid van gevaar in een verwijderde is verkeerd, vat men dat zoo niet en wordt het offer met minder gela tenheid en berusting gebracht. En het slot der redeneering luidt: zij kunnen toch altijd weer binnen 24 uren op hun plaats zijn. Men kan nu eenmaal de volkslogica niet binden en daarom is het goed, dat men neemt en" zoo" mogelijk er rekehmg+mê0dë houdt. In dezen geest brengen wij hier dan over wat wij van vele zijden opvingen. Dat trouwens de moeilijkheid in meer dere kringen wordt gevoeld bewijst een uiting van den (anti-revolutionairen) „Rotterdammer" die schrijft: „Vooral nu de mobilisatie een zaak van langen adem is, zou met verloven wellicht iets milder kunnen worden gehandeld. Mannen van zaken en bedrijf kunnen zoo broodnoodig weer eens poolshoogte moeten gaan nemen en zouden zoo sterk gebaat zijn, als zij enkele weken aaneen een paar dagen thuis konden vertoeven. Door die tijdelijke verloven kan weinig bedorven en veel geholpen worden." Dé „Standaard" van zijn kant heeft een driestar over den grooten nood, waarin de middenstand verkeerd, en zegt onder meer: „De mobilisatie heeft uit dezen breeden kring (kleinen middenstand)* in man, zoon of vader tal van goed verdienende perso nen uit bedrijf of winkel of kantoor naar vloot of leger geroepen. Hierdoor vallen hun gewone verdiensten goedcleels weg. De zaken kwijnen. Inkomende rekeningen kunnen niet meer betaald worden. Op crediet krijgt men al minder. En vooral nu het een mobilisatie van langer adem dreigt te worden, hoopen voor dezulken de moeilijkheden zich op." Te sterk is het niet gezegd, waar al meer dan een zijn zaak zag te gronde gaan en onherstelbaar gehavend. Er is dus zeker alle reden voor, dat de regeering met de militaire overheid in deze zaak ovérwege of er niets gedaan kan worden door b.v. gemakkelijke ver- lofverleening aan degenen, die werkelijk daardoor geholpen zouden zijn om te voorkomen dat levens en huishoudens on herstelbaar geknakt worden waar dat on- noodig zou zijn geweest. De H. T. M. Gisteren moest een 30 man sterke groep van de pl. m. 70, welke nog steeds tenge volge van de staking, niet bij de Haagscnc Tramweg Maatschappij in dienst zijn ge nomen, zich bij de directie vervoegen. Daar is hun medegedeeld, dat 5 man direct weder geplaatst kunnen worden, terwijl de rest gedurende de mobilisatie in dienst zal worden gesteld. Allen krijgen hun oud£ functies terug. Maandag moeten ze hun beslissing me- dedeelen. Voordien zal eerst nog met de organisaties van het personeel overleg ge pleegd worden. (H. Ct.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 5 November. De Voorzitter deelt mede, dat de Centrale Sectie besloten heeft, na afloop van het afdeelingsonderzoek van de in de sectiën aanhangig gemaakte wetsontwer pen, doch n,iet voor Dinsdag a.s., in de afdeelingen te doen onderzoeken de wets ontwerpen tot tijdelijke heffing van uit voerrechten en tot wijziging van de Wedu- wenwet voor de ambtenaren, ten behoeve van rijkswerklieden. Conform besloten. Voorts deelt hij mede, dat waarschijn lijk daarna een openbare vergadering zal plaats hebben ter afdoening van enkele wetsontwerpen. Omtrent den datum dier vergadering of den aard dier wetsontwer pen kan hij vooralsnog geen nadere mede- deelingen doen. De vergadering wordt gesloten. Een achtdaagsche fietstocht door Eelgië. (Vervolg). In een café, waar wij op onzen terugtocht naar Namen eenige verfrissingen gebruik ten, mocht een onzer als tolk fungeeren tus schen een Duitscher en een Belg. Den Zon dag brachten wij verder door te Namen, en, omdat wij den vorigen dag zoo'n moeue- vollen tocht gehad hadden, informeerden wij, of wij met de trein naar Luik konde gaan. Wij moesten eerst onze pas op de commandatur laten afstempelen, waarna wij naar de Bahnhofcommandant gin gen, die ons verklaarde, dat de treinen alleen disponibel waren voor gewonden, soldaten en arbeiders; pleizierreizigers mocht hij niet medenemen. Ik zelf, ver volgde hij, heb den weg van Luik naar Na men gemarcheerd en kan hem u aanbeve len. Hij is wunderschön. Maakt U den tocht per fiets. De reis van hier naar Luik duurt per trein bijna zes uur en U ziet niets. Aldus waren wij genoodzaakt naar J_.uik te gaan fietsen, terwijl fietsen ons door den commandant verboden was. Wij hadden dat verbod echter reeds zoo dikwijls ge hoord, dat wij er geen acht meer op sloegen en dus kalm voort peddelden, bij iederen wachtpost een praatje makende om zoodoende goedschiks doorgelaten te worden. Hadden wij vooruit geweten, dat de weg van Namen naar Luik zoo prachtig was, dan hadden wij over geen trein ge dacht, 't Was een zeldzaam mooie tocht. Over de kalm voortstroomende Maas zoo vele vernielde bruggen te zien liggen, geeft een treurigen aanblik. Maar heerlijk is 't te aanschouwen die vele schilderachtig gelegen dorpjes, waarlangs het-groote le ger vijanden had gemarcheerd, en, ze in rustige rust latende, was voorbij getrokken. Ook hier hadden wij weder een ontmoeting bij het dorpje Ardenne, die heel goc- voor ons afliep. Wij moesten onze passen toonen en mochten verder rijden, toen w.- eensklaps teruggeroepen werden door twee officieren, die ons niets vroegen maar ons eenvoudig verboden te fietsen. Meermalen hadden wij opgemerkt, dat wij, als Hollan ders, veel voor hadden op de Belgen, maa»* hier kwam dit ten volle tot zijn recht. Nau welijks vernemende, dat wij Hollanders wa ren, veranderden zij plotseling van op treden en verklaarden ons te mogen door- - nu?- .Uiterst voorzich tig zijn. Juist gisteren zijn op den weg dien U nu moet inslaan, twee fietsende Beige doodgeschoten, dus oppassen en direct af stappen als het verlangd wordt. Dat w?/- nu juist geen aanmoedigende boodschau maar wij moesten naar Luik, dus, voor uit maar weer. Dikwijls zijn wij op dezen weg aangehouden om onze passen te la ten zien, maar telkens weer lieten ze on^ met een opmerking over onze fietsen pas- seeren. Zoo ongeveer een uur fietsen'vóór Luik, bevonden wij ons juist in het dorpje. Elemalle, toen van onze tweede fiets ii - voorvork brak. Goede raad was duur. Toer. wij vroegen naar een fietsmaker, bracht men ons naar een automobielreparatiein- richting. Nadat wij ongeveer een uurtje hadden gewacht, was de fiets van zijn kwaal genezen en konden wij weder vérder gaan. De tijdelijke chef dier inrichting was een ingenieur van de school te Luik, die ons tijdens de reparatie bij zich in huis in viteerde en ons verzocht een briefje mede te nemen om in Holland te posten, 's Mid dags te ongeveer vier uur kwamen wij te Luik aan en namen intrek in Hotel du Midi tegenover het station Quillemins. Alvo rens dit Hotel op te zoeken, hadden wij ons reeds wederom naar de Commandatur begeven om onze passen te laten afstem pelen voor de terugreis naar Maastricht De commandant was echter eerst den an deren dag om 8 uur 's morgens te spreken Den anderen morgen te ongeveer 9 uur stonden wij voor de commandatur met nog ongeveer 300 lotgenooten. Er werd gezegd: Hollanders en Duitschers kunnen binnen treden, en we waren heel gauw aan de beurt. Er werd ons echter beduid, dat eerst den volgenden dag onze passen klaar wa,- ren. Doordat wij verlangden er op aange teekend te krijgen met de fiets verder te mogen gaan, raakten, naar 't schijnt, onze passen zoek, en wij kregen die niet dan met groote moeite terug. Door ons beslist optre den, en onze weigering te vertrekken al vorens onze passen te hebben, ging men aan het zoeken en werden de paperassen, eindelijk, als stukken waardeloos papier ter zijde gelegd, te voorschijn gebracht. Er was nog niets op aangeteekend, maar het wis in twee minuten gebeurd. En daarop ha den ze ons drie dagen laten wachten. We verlieten de commandatur te Luik wederom in het bezit van onze pas en een verlof om per schip, niet per fiets, naar Maastricht terug te keeren. Zooals wij reeds zeiden, stonden er 's morgens ongeveer 300 men schen op hun pas te wachten. Was er een die met zijn voeten over de aangeduide lij i stond, dan werd hem dit op zeer hardhan dige wijze door den aanwezigen „Feldwe- bel" te kennen gegeven, zelfs door slagen met het plat der bajonet. Meermalen dach ten wij: Arme, arme, Belgen, zoo behan deld te worden, en dan nog om slechts ee-i pas te bekomen, ten einde in de provincie te mogen reizen, waarvoor ze dan elke tien dagen 6 mark of 7.50 fres. moeten betalen. Hadden wij overal van de officieren een tegemoetkomende behandeling ondervon den, van de minderen, uitgesloten de Landstormmannen, was dit juist andersom. Deze behandelen de menschen daar als minderwaardige schepselen. Maar laten w]j onze reis voortzetten. Het schip, dat ons dien middag naar Maastricht zou brengen was te laat, het vertrok niet meer, en om dat wij beslist naar Holland wilden terug keeren, besloten wij het maar weer voor de laatste maal te wagen en te gaan fietsen. Aldra ontmoetten wij de posten van Luik. Toevallig was daar een officier, die ons een en ander vroeg over onze reis cn ons door liet met den raad, dat wij moesten probce ren ovei die brug (hierbij wees hij in de richting, waar deze lag) te komen. Hij dit lachend, er. van overtuigd, dat zulks on mogelijk was. Maar ons brutaal optreden redde ons ook ditmaal. De daar aanwezig-» militairen, ons ziende, gingen, in de hou ding staan en lieten ons stilzwijgend pas- seeren. Goddank! Eenmaal door de poste l van Luik zijnde; dachten wij, zullen we wel, geen last meer hebben. Maai-, jawel, na een uurtje te hebben gefietst, bereikten wi llet dorpje Charatte. Ook hier bevond zich een wachtpost, en juist toen wij kwamen aanrijden, verscheen er een officier op den weg, die, ons daar per fiets ziende, bijna omviel van schrik. „Direct afstappen! Heeft U een pas?" „Jawel", en tegelijk reikten wij hem onze pas over, maar, neen hoor, niet in orde. „Willen de heeren even hiri nenkomen?" Er zeker van een paar spion nen te pakken te hebben liet hij ons alles wat wij bij ons hadden op tafel leggen ei» fouilleerde ons van onder tot hoven. Niets vindende wat betrekking had op spionnago verzocht hij ons even te wachten en ver wijderde zich in de aangrenzende kamei met onze passen bij zich. Na ongeveer een kwartier wachten kwam hij terug en deci de ons het volgende mede: U kunt doorgaan naar Maastricht, doch te voet. Ik houd uw fietsen hier; dat is niet zoo erg. Het wat- nota bene acht uur loopen! U kunt ooi: teruggaan per fiets naar Luik en daar op uw pas laten aanteekenen dat U mag pas- seeren met de fiets. Aangezien het laatste tot de onmogelijkheden behoorde, omdat wij de reeds gepasseerde posten niet meer mochten voorbijgaan, besloten wij tot hei eerste, daar wij vernomen hadden elk oogenblik te kunnen mederijden met daar passeerende auto's. Wij gaven ons besluit te kennen en zagen onze fietsen verdwijn<»<i in een schuurtje, doch kregen op ons uit drukkelijk verlangen een bewijs van afgiPe met de bemerking, dat wij ze door Hollan ders mochten laten terughalen. Nauwelijks hadden wij dit bewijs in bezit of daar kwam een auto aange tuft, die door de wacht tot stilstand werd gebracht. Vernemend, dat wij Hollanders waren, namen de inzitten den ons welwillend op om ons naar Maas tricht te brengen. Des* anderen daags ging diezelfde auto weder naar Luik en op de terugreis nam hij onze fietsen mede, welk? wij te Eijsden op de trein brachten met be stemming voor Leiden. Hier kwamen we Donderdagsavonds te ongeveer halftwaa.f terug van onzen achtdaagschen reis door België. Veel ellende hebben wij gezien en tog veel erger is de toestand dan wij be «schrijven kunnen. Men moet het zien nm er een juist aeiiKuecia van to kunnen vor men. Het is dan ook een reisje geweest, dat ons het geheele leven levendig voor den geest zal blijven. KERKNIEUWS. Herderlijk schrijven van Mgr. Bertram. De nieuwe prins-bisschop van Bresiau, Mgr. Bertram, lieeft In een herdelijken brief het grondbeginsel ontwikkeld, waardoor hij zich zal laten leiden: niet alleen vaderlandsche, maar ook religieuze plicht is het, aldus Mgr. Bertram die mij bij het aanvaarden van mijn ambt den aardschen heerscher doet gedenken. Der onderdanen trouw is ons daar om zoo heilig, wijl alle rechtmatige veroidc- ning hierbeneden van God stamt en derhalve door God zeiven de band geheiligd is, welke mij en u allen met den landsvader verbindt. Heilig zullen wij dien band houden, ook al wegens dë vele betrekkingen tusschen Kerk en Staat; de harmonie tusschen Kerk en Staat is door God gewild; daarom is het de echte kerkelijke gezindheid, waaruit de groet ont springt, dien ik bij mijn ambtsaanvaarding van uit deze heilig: stede aan de overheid van den staat breng. Daarop belooft Mgr. nog met trouw cn voorzichtigheid het haï- monie van uit deze heilige stede aan de over heid van Kerk en Staat naar beste vermogen te zullen bevorderen. Hij waarschuwt voor het indifferentisme en eischt eendracht onder de Katholieken. Belgische vluchtelingen Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar de navolgende personen Brondeels, Caroline, Hortense, Luciene, Rachel te Antwerpen. Ed. Brosens en vr. v. d. Broeck en 2 kin deren. Berchem. CroesVerschueren Virg. en 6 kinderen, Mechelen. V. d. Maele Jos en vr. Vrijdaglis en kind. Borgerhout. Mirahel Edmondt of Clement. Nobels Maur. en vr. de Haen en 2 kind. Antwerpen. Nuyts, fam. Antwerpen. V. Ockel, fam. Berchem. V. Oluen, Jan Antwerpen. Wed. PacoletUithoven en kinderen Kath. Wavre. Peetersdu Bruyzer Chr. Mechelen. Pennings, fam. Leuven. Remeysenv. d. Brandt en dochter, Bor- gerhoudt. SchampaertsParelus Lorius. Wed. v. d. SandeGys Antwerpen. Ilenri v. d. Sande en vr. en 4 kinderen. Frans v. d. Sande en vr. en 2 kinderen. Totté fam. Torfsv. Roy Celine en 2 kind. Welrijdc. Verrijken Jules en vr. Fabres. Witauer, fam. Antwerpen. Wed. Verstevenv. d. Brande en 2 kia- deien Kath. Wavre. fam. Bissenaeoken Berchem.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2