ALBERT RIEL rtclfe van de firma Krupp, prof. Rausen- berger, den samensteller der zware mor tieren, als erkenning voor dc buitengewone praestaties van het zware geschat van Krupp, tot doctores honoris causa be noemd. Dezelfde onderscheiding viel le beurt aan den president van de Reiehsbank Ilavenstein, wegens de door hem tot voor bereiding van den oorlog genomen maat regelen. Krupp eere-doctór van de hoogeschool Ie Bern in de faculteit der.... wijsbegeerte. O, tijden en zeden! Bulgarije démobiliseert. De Bulgaar- sche regeering heeft bevel gegeven de beide oudste lichtingen, die onder dc wapenen staan, naar huis te zenden, en heeft .twee lichtingen reservisten voor.legeroefeningen opgeroepen. Verbod van auto-toeren. Auto's, Maandag van Maastricht met reizigers naar Brussel vertrokken, en die een gere- gelden dienst tussehen beide steden on derhouden, kwamen gisteren leeg aldaar te rug. Gedurende vijf dagen mocht niemand per auto uit Brussel. Dus dezelfde maat regel die een poos geleden in Luik was ge nomen. Deze maatregel schijnt in verband te staan met het oproepen van de burger wacht. Oostenrijkers en Serviërs. Officieel wordt medegedeeld uit Weenen: onze troe pen zijn bij het offensief, verder door Macwa zegevierend voortgerukt en hebben den vijand uit de versterkte stellingen verdreven. Do vijand boodt tot dusver maar weinig tegenstand; alleen ten Noor den van Sabac moesten sterk verschanste stellingen met een stormaanval worden ge nomen. Sabac zelf werd 's nachts bestormd. Onze door Macwa voortrukkende kolonnes hebben den spoorweg Sabac-Ljesnica over schreden; reeds staat de cavalerie bij den vijand en maakte ook krijgsgevangenen. In de Turksche wateren. Uit Kon- stantinopel wordt geseind: Gisterenavond 10 uur werd door de havenautoriteiten be slag gelegd op het Russische s.s. „Kwal- jewo Alga", van de Russische Stoomvaart maatschappij; op het schip werd de Turk sche vlag geheschen en een Turksche be manning aan boord gebracht. Volgens geloofwaardige berichten liep de Engelsch-Fransche vloot gisterenmorgen de Golf van Tscheme in Klein-Azië bin nen, waar een kleine Turksche kanonneer boot „Burakreis" en het s.s. ,,Kinali Aga" werden aangevallen. De commandant van de „Burakreis" bracht het schip „Kinali Aga" tot zinken, om het niet door den vij and te laten vernielen en liet daarna de kanonneerboot in de lucht vliegen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Invoer van meel. Naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende den aan- en verkoop van re<- geerlngswege van graan en meel, in het belang van de volksvoeding, en van vee voeder, in het belang van den landbouw, heeft de firma Gerhard Polak, importeur van Amerikaansch meel te Amsterdam, mede namens andere importeurs, aan den minister van Landbouw, Nijverheid, en Handel, het volgende voorstel gedaan. Adressanten bieden aan, den invoer van meel te doen geschieden op dusdanige wij ze, dat elk verlies door de regeering uit gesloten is. Op de basis van de thans be staande verhouding van tarwe-, meel- en broodprijzen verbinden zij zich, den ver koop van het door hen ingevoerde meel onder contróle der regeering te zullen uit voeren, op de wijze en tot prijzen gelijk de regeering zulks zou voorschrijven, zoo dat de broodprijzen niet meer zullen stij gen dan strikt noodzakelijk is, en eenige verlaging mogelijk wordt, gelijk in de Me morie van Toelichting door den minister wordt gewenscht. Het gebruik van buitenlandsch meel is hier te lande bijna 1/3 van het totaal ver bruik van meel en tarwe te zamen. In de Memorie van Toelichting worden de kos ten van aankoop van graan en meel ge raamd op f 2,500,000. Hiervan zou dus on geveer f 700.000 vallen onder meel, het welk, zoo zeggen adressanten, vermeden zou worden door aanneming van hun voorstel, waarbij alle maatregelen, welke de regeerin ten bate van 't broodetend pu bliek genomen heeft, verzekerd blijven en verlies voor de regeering uitgesloten is. Tevens zullen adressanten er naar stre ven, den meelhandel in stand te houden, waarbij zij desgewenscht de instructies van de regeering zullen volgen. Verder wenschen zij er op te wijzen, dat bij een normale verhouding tussehen tarwe-aan- voer de meelfabrieken hier te lande in staat zullen zijn de aangevoerde tarwe tot gebuild meel te vermalen, waardoor 1/4 van de aangevoerde tarwe, thans aan den veestapel onttrokken, als weleer hiervoor weer beschikbaar komt in den vorm van zemelen e.d. Het behoeft, zoo zeggen zij, geen betoog, dat hierdoor de veestapel ten zeerste ge baat is, zonder eenige opoffering van de schatkist. Zij zijn gaarne bereid, hun voorstel nader mondeling toe te lichten, zoo noodig mogelijke bezwaren te onder vangen en gewenschte garanties te stellen. Hierop werd Zaterdag van den minister ten antwoord ontvangen, dat hij een nader onderhoud te dezer zake alsnog niet noo dig acht. Adressanten hebben nu heden hun voor stel uitgebreid Aan het desbetreffende adres is het volgende ontleend: Uit in het bezit van adressanten zijnde gegevens blijkt, dat hier te lande zoowel de prijzen van veevoeder als van meel hooger zijn dan in andere landen. Zij zul len zich veroorlooven, den minister bin nen eenige dagen een plan toe te zenden, tiij aanneming waarvan de geheele kre dietaanvraag vrijwel kan vervallen, en tegelijkertijd de prijzen van meel en vee voeder hier te lande verlaagd kunnen worden. Alhoewel de belangen van den handel en de consumptie veelal tegenover elkaar staan, meenen adressanten, dat in deze een goede weg is te vinden, waardoor de handel, zij het dan ook met een kleine winst, zijn bedrijf kan voortzetten, en de consumptie tot lagere prijzen dan thans kan koopen. Teneinde evenwel verwijten van de zijde van den handel te vermijden, meenen zij juist te doen, hun uiteenzetting bij toezeg ging aan den minister te publiceeren, om dat het hier betreft een kwestie van zoo algemeen publiek belang, dat het ge wenscht is, dat degenen, die door hun voorstel hun belangen geschaad meenen te zien, in staat worden gesteld in het openbaar hun persoonlijke belangen te genover het algemeen te kunnen uiteen zetten. De Oorlogsleening. Men meldt uil Den Haag aan het „Hbl.": Omtrent de plaïinen inzake een oorlogs leening van 250 millioen kan nog worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt aan de regeering machtiging te verleenen om, voor zoover de vrijwillige deelneming aan de leening tekort schiet, de hoogst aangeslagenen in de vermogensbelasting te verplichten aan de leening deel te ne men op de basis van hun vermogen. De rente over dit gedwongen gedeelte zal la ger zijn dan voor het vrijwillige gedeelte, om aldus de animo voor vrijwillige deel neming te bevorderen. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen in ieder geval vermogens beneden de 50,000 gulden worden vrijgelaten. Nog deze maand verwacht men, dat het desbetreffende wetsontwerp door de Sta- ten-Generaal zal küYmen goedgekeurd zijn. De openstelling zou dan in December kunnen geschieden. De arbeidersverzekering en de Beurswet naar Financien. Behoudens wettelijke voorziening is bij Kon. besluit bepaald, dat met ingang van 15 November 1914 de zorg voor de uitvoe ring van de Ongevallenwet 1901, de Raden- wet, de Ziektewet, de Invaliditeitswet en de Beurswet 1914, alsmede van de uit die wetten voortgevloeide kon. besluiten, voor zooveel het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel bij die uitvoering be trokken is, wordt overgebracht van dat de partement naar dat van Financien; met dien verstande, dat de zorg voor de uitvoering van de begrootingswetten voor de dienstjaren 1913 en 1914, voor zoover deze op bovengenoemde wetten en beslui ten betrekking hebben, voorloopig blijft be rusten bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Tijdelijke heffing van uitvoerrechten. Ingediend is een wetsontwerp tot tijde lijke heffing van uitvoerrechten. Dit uitvoerrecht van acht procent zal o. a. niet geheven worden van goederan, waarvan de waarde niet hooger is dan de gemiddelde waarde tussehen 1 Augustus 1912 en 31 Juli 1914. Wanneer door de Kroon is bekend ge maakt, dat oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's lands wetten wordt gebezigd, niet meer aanwezig is, wordt on verwijld een voorstel van wet tot intrek king dezer wet aan de Tweede Kamer ge zonden. Zij zal in werking treden op een bij Koninklijk besluit te bepalen datum. In de Memorie van Toelichting wordt o. a. het volgende gezegd: Niettegenstaande den algemeen gedruk ten toestand van handel en verkeer is de buitenlandsche vraag naar sommige arti kelen evenwel zóó groot, dat de prijs daar van belangrijk boven het normale peil is gestegen en dat zij, die dergelijke artike len in voorraad hebben of voortbrengen kunnen, buitengewone winsten maken. Het is billijk, dat zij, die in zulk een bevoorrechte positie verkeeren, althans een deel der winsten, die zij maken, aan de schatkist afstaan. Te meer is daartoe aan leiding nu dezelfde omstandigheden, welke dien gelukkigen exporteurs zulke voordee- len bezorgen, den staat tot het doen van buitengewoon zware uitgaven nopen. In omvang moet de heffing begrensd zijn, omdat zij aan den uitvoer van een aantal artikelen, die niet in prijs zijn gestegen en welker uitvoer toch reeds ongewone bezwa ren ondervindt, geen nieuwe hinderpalen in den weg mag leggen. Het recht zal in den regel in mindering komen van de oorlogswinst, door den Ne- derlandschen exporteur of fabrikant, ge maakt, hetgeen geheel strookt met de be doeling, waarmede de heffing geschiedt. Mocht in eenig geval blijken, dat het ge heven uitvoerrecht te bezwarend is art. 7 van het ontwerp neemt 50 percent van de winst als maximum aan dan wordt ge deeltelijk teruggaaf verleend. Hoeveel het recht zal opbrengen, is niet bij benadering te ramen. De minister van financiën verwacht echter, dat het wel één h anderhalf millioen gulden per maand opbrengen kan. Nota betreffende den economische»! toestand. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, ter voldoening aan zijn toezegging in de vergadering der Tweede Kamer van 26 Augustus j.l., een nota be treffende den economischen toestand van het land aan de Staten-Generaal doen toe komen. De nota gaat vergezeld van een 7-tal bijlagen, waarvan een uitsluitend be stemd voor de leden "der Kamers. In de inleiding 'merkt de minister op, dat bij het raadplegen der nota in aanmer king moet worden genomen, dat de eco nomische toestand zich bijna van dag tot dag wijzigt. Na allereerst eenige woorden te hebben gewijd aan den toestand van het land in de eerste dagen van Augustus, wordt de tegenwoordige toestand uitvoerig bespro ken. iWij ontleenen er het volgende aan: Van 'den schok, dien land- en tuin bouw in den eersten tijd van den oorlog hebben ondervonden, hebben die bedrijven zich, toen het vervoer weder op meer nor male wijze kon geschieden en de buiten landsche vraag naar hun producten stcik toenam, weder spoedig hersteld. Men kan dan ook gerust zeggen, dat deze thans van de crisis het minst lijden. De graanoogst is afgeloopen en heeft plaats gehad onder zeer gunstig weer. De opbrengst is over het geheel matig. Speciaal de opbrengst der rogge laat nogal te wenschen over. Het s t r o o is tot nog toe lager in prijs dan in gewone jaren. Natuurlijk lijden de graanboeren hierdoor schade; deze schade wordt evenwel opgewogen door de buiten gewoon hooge graanprijzen. Bovendien is te verwachten, dat ook de prijzen van stroo zullen stijgen. De oogst van bieten is begonnen en die van aardappelen is reeds een eind gevorderd. Van beide gewassen is de opbrengst goed. De prijzen der zuivelproducten, in het begin van den crisis zeer laag, zijn in de laatste weken belangrijk omhoog ge gaan. Sedert het begin van de crisis is de u i t- voer vanvarkensvleesch zeer belangrijk geweest, aanvankelijk tegen zeer lage prijzen, die echter in de laatste weken belangrijk zijn gestegen. De eieren, die in het begin van Augustus zeer goedkoop waren, zijn sedert mede in prijs belangrijk gestegen en staan thans zeker niet beneden het voor dezen tijd normale niveau. De toestand in de groenten- teelt is, wat de prijzen betreft, op dit oogenblik vrijwel normaal. De prijzen van de hoofdproducten welke thans aan de markt komen, n.l. kool en uien, zijn lang zaam stijgend. Het luxef ruit, de kasdruiven en perziken, zijn tijdelijk laag in prijs geweest, juist toen belangrijke hoeveelhe den rijp waren en dus op de markt ge bracht moesten worden. De prijzen zijn thans weer veel beter. Het beeld, dat dit overzicht geeft, is minder donker dan men in het begin van Augustus redenen had te vreezen, toch zou het verkeerd zijn, zich den toestand roos kleurig voor te stellen. Uit het bovenstaande volgt dat de e x- portn ij verheid die voedings middelen produceert, geen ge brek aan werk heeft. Verder hebben ook niet te klagen fabrieken van wollen en katoenen dekens, alsmede fabrieKen die producten kunnen leveren, welke enkele oorlogvoerende landen vóór de crisis hoofd zakelijk uit Duitschland ontvingen. Gedrukt is de toestand ook in die bedrij ven, die wel grootendeels voor binnen- landsch verbruik leveren, maar wier pro duct meer of minder als weeldearti kel js te beschouwen. Het somberst is de toestand voor die bedrijven, die weelde artikelen voor export vervaardigen. Uit den aard der zaak teekent zich dit het scherpst af in de diamantnijver heid. In deze industrie heerschte lang vóór den oorlog een groote malaise; bij het uitbreken van den oorlog heerschte daar dan ook een buitengewone werkloos heid. Bijna de helft der werklieden kon reeds geruimen tijd geen arbeid vinden. Deze werkloosheid werd in het begin der crisis tot 97 pCt. opgevoerd. Sedert Augus tus is een kleine verbetering, hoe gering ook, waar te nemen. Sterk doet nog steeds de crisis zich ge voelen in het b o u w b e d r ij f. In het be gin van Augustus dreigden zoo goed als alle bouwwerken gestaakt te worden. Ge brek aan grondstoffen, vooral cement en ijzer, en heipalen maakt een eenigszins krachtig voortwerken tamelijk wel onmo gelijk. In dezen toestand is belangrijke verbe tering gekomen doordat deze grondstoffen, zij het ook met eenige prijsverhooging, in voldoende hoeveelheden te krijgen zijn. Fi- nancieele moeilijkheden belemmeren ech ter de gewone ontwikkeling van het bouw bedrijf in hooge mate. Naast het bouwbedrijf doorleeft de k 1 e e- dingindustrie een zeer moeilijken tijd. De maatzaken voor heerenkleeding staan zoo goed als stil en met de bedrij-, ven, die zich bezighouden met de fijnere damesklee'ding. is het niet beter gesteld. Voor de modistezaken geldt hetzelfde. De m a c h i n e-i n d u s t r i e en het scheepsbouwbedrijf werken voor loopig nog vrij normaal door, maar door het uitblijven van nieuwe bestellingen staat ook hier, naar te vreezen is, over eenige maanden werkloosheid voor de deur. Den 26sten October is door de Engelsche regeering een verbod van invoer van suiker uitgevaardigd, waardoor speciaal de uitvoer naar Engeland van suiker, die op betere conditiën daarheen was verkocht, onmogelijk geworden. Dit heeft de getroffen regeling geheel onderste boven geworpen. Intusschen worden door belanghebbenden pogingen aangewend de Engelsche regeering er toe te bewegen op het bewuste verbod terug te komen. De vermindering der zee scheepvaart op de groote havens was zeer belangrijk. Wat den handeldr ij venden mid denstand betreft, voor zoover deze zich bezighoudt met den kleinhandel in voe- dings- en eenvoudige genotmiddelen, on dervindt hij van den toestand geen schade, Veeleer het omgekeerde. Daarentegen is de toestand voor een groot aantal winkeliers, die artikelen te koop hebben, welke niet voor dagelijksch gebruik bestemd zijn en welke meer onder de weeldeartikelen zijn te rangschikken, zeer ernstig. Gelukkig is voor den handeldrijvenden middenstand in de laatste weken over het algemeen ook eenige verbetering ingetreden. Te verwach ten is echter, dat de St.-Nicolans- en Kerstmisdrukte, die in gewone tijden voor velen het heele jaar goed maakt, dit jaar aanmerkelijk beneden het normale blij- van zal. Voor de bakkerijen geldt hetzelfde wat voor den handel in levensmiddelen werd gezegd. Zij lijden onder den toestand niet. f' Sinds het begin van September is de haringvisscherij nagenoeg ge heel hervat De vangsten waren sedert afwisselend, maar over het geheel gun stig, en de prijzen hoog, dank zij de groote vraag in Duitschland en deels ook in Ame rika. De kustvisscherij, welke in Augustus ook sterk verminderde, wordt thans met uitzondering van de schelpdie- renvisscherij weder ongeveer normaal uit geoefend. De visscherij op de groote rivieren en in de binnenwateren ondervindt hoofdzake lijk schade door lagere prijzen; dooreen genomen worden 20 tot 40 pCt. lagere prij zen dan de normale bedongen. Hoe noemt men dat? Men schrijft aan „deMsb.": Te P., een geheel Protestantsch dorp, zijn 2 300 Belgische vluchtelingen, .natuurlijk bijna allen Roomsch Katholiek, onder dak gebracht. De pastoor van een naburige ge meente, tot wiens parochie ook het dorp P. behoort, begrijpend dat ook voor het zielen heil der arme uitgewekenen iets moet ge daan worden, slaagt er in een Belgischen priester tot zijn medehelper te krijgen, en vraagt nu aan 't gemeentebestuur van P. verlof, om in een leegstaand lokaal der openbare school des Zondags de H. Mis te mogen lezen of doen lezen. Wie kon nu ver wachten, dat daarop een weigerend ant woord zou komen? En toch, het kwam. Hoe noemt men zulk een handelwijze? Wel stoffelijke hulp schenken, maar het verleenen van geestelijke huip beletten! Eu dat in onzen tijd! en in ons land! en in deze omstandighedenl Zou Z. Exc. de Minister van Binnenland- sche Zaken dergelijk optreden van dat ge meentebestuur, dat weigeren van een open bare, ook voor Roomschen bestemde locali- teit goedkeuren? En als straks die Belgen in hun land zul len teruggekeerd zijn, en hun gevraagd zal worden: hoe zij het in P. gehad hebben, en zij dan antwoorden zullen: O, wat logies en eten betreft goed; maar toen wij Zondags de H. Mis wilden bijwonen, toen werd ons dit door het gemeentebestuur schier onmogelijk gemaakt, en geraakten velen onzer onder het gehoor van een Protestantschen predi kant! dan zal het hoog idee, dat in Bel gië gewekt was van Holland's gastvrijheid een gevoeligen knak krijgen. Ik vraag daarom nog eens: Hoe noem: men dat? en laat de beantwoording dier vraag aan het publiek over, zeker als ik ben, dat verreweg het grootste deel van onze niet-Katholieke medeburgers het gedrag van de notabelen van P. zullen laken en be treuren. Laat ons hopen, dat wat te P. gebeurd is een unicum zij in Nederland, en geen verde re nadeelige gevolgen moge hebben voor de ongelukkige te P. geherbergde vreemdelin gen. KERKNIEUWS. Een herderlijk schrijvevn. In alle kerken van het Bisdom Den Bosch, is Zondag onder de H.H. Missen het volgend Bisschoppelijk schrijven, voor gelezen: Wilhelmus van de Ven, Bisschop van 's-Hertogenbosch, aan de geestelijkheid en de geloovigen in ons Bisdom. Zaligheid in den Heer! Aangezien de H. Stoel goedgunstig heeft beschikt op Ons verzoek om huip in Onzen ouden dag en Ons een Bisschoppelijken Helper heeft toegekend, aangezien deze Helper zal worden benoemd met recht van opvolging bij Ons heengaan, zonder ver dere vereischten of plechtigheden dan de kanonieke inbezitneming van den Bis schoppelijken Zetel, door Onzen dood opengevallen, is de keuze van dezen Onzen Helper te beschouwen als de keuze van uwen toekomstigen Bisschop; en aange zien er voor het Diocees en Zijne Dioce- sanen alles aan gelegen is, dat deze toe komstige Bisschop zij een man naar Gods hart gewild en gekozen door den H. Geest, achten Wij het noodig, hiertoe naar ver mogen, mede te werken wat Wij kunnen, hoofdzakelijk en voornamelijk door het gebed. Zulk een man moet ons door den Hemel gegeven worden, door Ons van den Hemel worden afgesmeekt. Tot dit einde hebben Wij dan ook goed gevonden te bepalen, gelijk reeds geschied is bij de keuze van een nieuwen Bisschop na den dood van den Diocesanen Bisschop. lo. Dat er in den loop dezer week, in elke Parochiale kerk van ons Bisdom eene plechtige H. Mis van den II. Geest, voor afgegaan door den lofzang, Veni Creater, zal gezongen worden. Het zal ons aange naam zijn, als dat even eens in de andere kerken en kapellen van ons Bisdom, waar door een dienst door een priester wordt waargenomen, kan plaats hebben. 2o. Op Zondag den 8 November zal mede tot voormeld einde in de kerken en kapel len van ons bisdom, voor zoover dit goed schiks kan gevonden worden, een plech tig Lof geschieden met uitstelling in Os- tensorio. Onder dit lof zal de Litanie van Alle Heiligen worden gezongen. 3o. Alle priesters van dit Bisdom zullen lezen, na afkondiging dezes tot zoolang de nieuwe Bisschop zal bekend zijn, alle da gen, si per rubricas licet, behalve de oratio pro pace ook de oratio de Spiritu Sancto. 4o. Alle religieuzen van beiderlei ge slacht worden verzocht tot dezelfde inten tie, maandelijks tot aan de benoeming van den nieuwen Bisschop een buitengewone H. Communie op te dragen. En zal dit Ons schrijven op het aan staande feest van Alle Heiligen op de ge bruikelijke wijze van den Preekstoel wor den afgekondigd. Gegeven te 's-Bosch, 25 October 1914. De Bisschop van 's-Bosch, 4 W. VAN DE VEN. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAOAZIJN MARE 36. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden. R.K. D. Vrouwenbond. 8 uur. „In den Vergulden Turk", Liturgische Cursus. MAANDAG. Warmond, Vergadering „Ka tholiek Leven". it Stad en Omgeving. Maatschappij van Ned. Letterkunde. De eerstvolgende maandvergadering van de Maatschappij van Nederlandsche Let terkunde, zal plaats hebben op Vrijdag 6 November a.s., 's avonds te 8 uur, in een der localen van het Nutsgebouw. Als spreker zal optreden Mr. P. Fijnvan- draat, leeraar H. B. S. voor jongens te Utrecht. Terugontvangen in de 2e helft der maand October 1914. Binnenland Brieven: mej. A. Bitter Couturier, Den Haag; E. Brandsma, Amsterdam; mej. CC. Costerus, id.; J. M. v. Dam, id.; J. Groenewegen, Boskoop; mej. M. v. Hielen, Amsterdam; II. de Huig, id.; 2 stuks Huis van Bewaring, zonder plaatsbest.; mej. J. W. de Jong, Zwam- merdam; K. ter Laan, Den Haag; M. V. Lier, Nieuw Borgvliet; J. v. d. Linden, Zevenhoven; mej. Maarsje Eveleens, Aals meer; C. de Man Sr., Den Haag; mej. II. A. Manuel, Amsterdam; Mulders, zonder pi. v. best.; mej. M. v. Riersen, Haarlem; II. W. Schroder. Den Haag; A. Servaas, Arnhem; mevr. Veldhuizen v. Zanten, Hillegom. Binnenland Briefkaarten: J. Bensri, Diemerbrug; B. v. d. Berg, Utrecht; J. Boers, Den Haag; J. Couturier, Amster dam; J. C. Francken, Den Haag; Goetijke- breur, Oostburg; 4 stuks M. Heijmans, 's-Gravenhage; A. Markus, Vrijenban; Oskam. Rotterdam; B. Slingerland, Lei den; W. v. d. Star, Katwijk a. Rijn; J. v. d. Stel, Loosduinen; mej. Vroolijk, Sche- veningen; een zonder adres. Buitenland Brieven: Baron de Brocqueville, Ostende; Th. Cotte, België; L. Cressen, Granmont; Meyknecht, Cura sao. Buitenland Briefkaarten: Mad. S. Dijkstra, Antwerpen; fraul. B. Koreweg, Schlungenbad; C. Lohrmann, Brettenheim; II. Schaad e, Kamerun. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen, hun adres op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Gevonden voorwerpen. Pakje heeren ondergoed; veer uit een rijwiellantaarn; 1 grijze en 1 zwarte pet; 1 nikkelen en 1 zwarte rijwielpomp; zwart fluweelen re- ticul (ledig); lorgnet in bruin etui; bonte handdoek; zilveren kettingarmband; ijze ren hamer; letterslot; sleutels; donkergrij ze ijsmuts; gouden dameshorloge met dito ketting; lederen hondenmuilkorf waaraan een halsband; grenenhouten balk; porte- rnonnaie met eenig geld (minder dan één gulden); rozenkrans in paarlmoer étui; bruine werkbroek, 1 vrouwen- en 1 kin derzak met inhoud; zwarte mantel zonder voering; groene lap (gordijn); sigarenko ker met papieren van J. de Wulff te Ant werpen; band van een kinderwagenv/iel; gouden broche; zwarte aktentasch; porte feuille met Belgisch papieren geld; zweep; dameshorloge in lederen armband; ge brand zilveren dameshorloge; rolletje be stek- en aanbestedingsvoorwaarden; witte ceintuur; 1 Duitsch- en 1 Hollandsch boek; witte bok; defect slot met sleutels; étui met kleine portretjes; kinderwagenkleed je; grijze jas (ulsteré.; steekbeitel; vulpen houder; rood en wit gestreept jasje; zwart fluweelen handtaschje (ledig); 1 paar gla cé handschoenen; postduif; broche met portret; kaart voor kostelooze genees- en heelkundige hulm bruine tijgerkleurige hond; kleine zwart-bruine hond. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Don derdags- en Vrijdags, van één tot. drie uur n.m., ten politiebureele alhier. BODEGRAVEN. Voorraad Kaas. Bij de van Regeerings- wege opname der aanwezigen voorraad kaas is gebleken dat alhier aanwezig is in de diverse pakhuizen 156888 stuks we gende 1.164.741 K.G. KATWIJK. Gemeenteraad. Installatie van den nieuwen burgemeester. Vergadering van gistermiddag. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer D. O u w e- h a n d A z n.. loco-burgemeester. De voorzitter leest het Kon. besluit voor, houdende het besluit, waarbij J. H. de Waal M al e f ij t benoemd is tot burgemeester der gemeente Katwijk. De heeren v.Egmonden Dr. v. W a 1* s e m leiden vervolgens den heer Dc Waal Malefijt binnen. De voorzitter zegt, dat hem al4 tijdelijk voorzitter de taak te Joeurt valt den nieuwen burgemeester bij de gemeen te in te leiden. Spreker brengt een woord van hulde aan den gestorven burgemees ter den heer F. A. C. de Ridder, dien b>j schildert als een man, waaraan KatwiJ» veel te danken heeft. In de 40 jaren, d« hij Katwijk bestuurd beeft, is veel tot stand

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2