KERKNIEUWS. SPORT. RECHTZAKEN. Aanbestedingen. Laatste berichten. Academienieuws. Marktberichten. GOUDA. oodvoorziening. In de Zaterdagmid- gehoüden raadszitting van Gouda deed oorzitter de mededeeling, dat was ge- lateerd, dat door enkele geneesheeren teer ruim gebruik wordt gemaakt van evoegdheid, om te verklaren, dat zie- en zwakken wittebrood moeten gebrui- De voorzitter deelde o. a. mede, dat zieke, die wittebrood moest gebruiken per dag noodig had, terwijl voor een ére zieke 2 Kg. per dag was voorge- even. Een brievenbesteller ging o. a. een briefje voor wittebrood bij verschil- e bakkers rond en voorzag zich op de'.e van wittebrood, niet alleen voor zijn uik, doch ook voor andere gezinnen, meer op deze wijze misbruik wordt ge- ikt van een bepaling, die het goede pelt, dan kan het niet uitblijven, dat ze worden ingetrokken en andere maat- len zullen moeten worden genomen, voorraad bloem te Gouda is nog vol- ide voor 10 dagen, wanneer dus z. g. en of te goedhartige doctoren oorzaak den, dat de voorraad bloem spoedig jeput is, dan is daarvan het gevolg, binnen enkele dagen alle inwoners, dus de zieken, niet anders dan puur bruin- 1 kunnen verkrijgen, het belang der goede aak drong de d rzitter er op aan, dat door het publick wel als door de geneesheeren gewaakt worden tegen misbruik. KATWIJK. tallatie van den nieuwen burgemeester. tegenwoordigheid van alle raadsleden vele belangstellenden is de heer J. H. de al Malefijt onder een treffende toespraak nstalleerd als burgemeester door den D. Ouwehand Azn., loco-burgemeester, néhs de raadsleden voerde Dr. v. Wal- het woord. Vervolgens werd de heer Waal Malefijt benoemd tot ambtenaar den burgerlijken stand. LEIMUIDEN. Hanze. Ook hier is, na een uiteen- ting van Hanze en Credietbank door den H. W. Spendel van Leiden een afdee- van den Hanzebond opgericht. Ruim intig leden traden toe en ook op de lijst aandeelhouders van de Credietbank rd geteekend. statuten van de Hanze werden goed- ieurd en een Bestuur gekozen. De Eerw. Kapelaan dankte vervolgens den spre- waarna de Vergadering werd gesloten de nieuw gestichte Vereeniging aan den beid zal gaan, om ook voor Leimuiden nzaterwoude haar zegenrijken werking gaan beginnen. LISSE. De toestand van pastoor Klekamp. )e toestand van onzen ZeerEerw. Heer stoor, welke in het gesticht „St. Joannes Deo" te Haarlem een maagoperatie heeft dergaan is bevredigend en van dien dat naar des dokters meening alle vaar geweken is. Opplanten van bollen. Er zijn alhier rschillende bollenkweekers welke liun slant leverbare bollen (Hyacinten) weer iplanten. Ons lijkt dit minder, aanbeve- Dswaardig daar dit voorzeker de prijzen- uk voor een volgend jaar in de hand zal erken, temeer, daar het gewas dit jaar tnemend was en de bollen daardoor toch eds zwaar zijn opgeplant. NIEUWKOOP. Niet aangenomen. In de gisteren ge- ouden vergadering van B. en W. werd tot oderwijzeres in de nuttige handwerken O. L. School benoemd mej. M. G. eenstraHilverdink, die echter thans ken- is gaf de benoeming niet aan te nemen. NOORDWIJK. Delgische vluchtelingen. Gistermor en om zeven uur zijn wederom een 23-tal telgische vluchtelingen naar Antwerpen ertrokken. Zij behoorden tot de groep, 'ie in hét St. Jeroensgesticbt gevestigd is VOORHOUT. Gemeenteraad. Donderdag 5 Novem- ier, des voormiddags ten 10 uur, verga- lert de Raad dezer gemeente met de vol lende agenda: Mededeeling ingek. stuk- Voorstel wijziging verordening on derwijzers. Advies verzoek verbetering lijnburgerweg. Advies verzoek overname Zandslootweg. Comptabiliteit. Suppletoir iohier Hoofd. Omslag 1914. De Belgische vluchtelingen. Van de M Belgische vluchtelingen welke in deze gemeente verblijf houden zijn er Woens dag j.]. een 12-tal naar Antwerpen terug gekeerd. De menschen gedragen zich hier h^el ordelijk tot aller tevredenheid. Een jon geman vertrok Woensdag met het voorne men om, zoo de toestand daar niet gun- «lig was, weder terug te keeren. Deze nu beeft zijne ouders en fgmileleden schrifte lijk bericht gezonden (gepost binnen d Nederlandsche grenzen) dat het in Ant werpen op het oogenbijk rustig is en "hij bet waagde den raad tot terugkeer te ge ven. Een negental menschen is toen Za terdagmorgen weder vertrokken. Hedenmorgen zijn er wederom vijf ver trokken. Moordaanslag. Een drama als zich Zaterdagavond omstreeks halfacht binnen "Ie grenzen dezer gemeente afspeelde, heeft bier in ruim 40 jaren niet plaats gehad. De 27-jarige bloemistarbeider N. M. W. van hier, bevond zich in gezelschap van lekeren J. K., gehuwd ruan, op den Schra- vendamschen weg op korten afstand van bet Station Piet-Gijzenbrug. Wat er toen tusschen hen is voorgevallen kan nog niet worden vastgesteld. Op eens echter vluch- te W. in de naastbijgelegcn woning van W., alwaar bleek dat aan W. een bloe dige steek in dc zijde was toegebracht. De •Maar surveilleerende veldwachter Van •lei' Lubbe was dadelijk ter plaatse en Waarschuwde onmiddellijk zijn chef, den gemeente-veldwachter Van Werkhoven. De dadelijk per telphoon ontboden genees heer Dr. Quant van Sassenheim achtte de wonde levensgevaarlijk en gelastte on middellijke overbrenging naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden, hetgeen per automobiel geschiedde. Naar wij vernemen is de vermoedelijke dader J. K. nog des nachts naar het ar restantenlokaal alhier overgebracht, vervol gens op last van den Burgemeester in han den van de Justitie gesteld en nog heden naar Den Haag vervoerd. DE ROOMSCH KATHOLIEKE GE MEENTE ROELOKdARENDSVEEN. Van vriendelijke zijde gewerden mij eenige gegevens betreffende bovengenoem de Roomsche Gemeente en wellicht zal het tegenwoordige geslacht eenige belangste.- ling gevoelen deze schets te volgen. In ge dachten de vorige toestanden eens na te gaan en te vergelijken, hoe alles thans ar uit ziet, lijkt mij een aangenaam werk en geschikt des avonds tot een gezellig gesprek in de huiskamer aanleiding te geven. Hec kan zijn, dat deze herinneringen voor en kelen geen nieuws bevatten allicht zullen er zijn die met ingenomenheid het een en an der zullen volgen, terwijl dan voor dezen de Leidsche Courant weder aantrekkeli; i wordL De buurt Roelof aren dsveen, bijna, uit sluitend Katholiek, vormt met de buurten Oude en Nieuwe Wetering, Rijpwetering Oudade en de Kaag, alsmede de Vrije en lage Boekhorst, de gemeente Alkemade. De buurt Roelofarensveen ligt aan het Brasemermeer op ongeveer 2^ uur van Leiden. De stichting verliest zich in het duister. Roelofsarendsveen wordt verschillend aan geduid. Zoo vindt men in de aloude Hol- landsche historie van Gerard van Loon, 11de deel vermeld, dat de maan Roelofs arendsveen ontstaan is uit den naam van een Noorman, Rollo, die langs deze strer.c trok om in Holland te oorlogen, hetwelK dan plaats gehad moet hebben in het jaar 874. Uit deze heirvaart van Rollo zou de>e Plaats geheeten hebben Rollevaardsve i nen. Indien men echter Ollefen (Stad en dorpschrijver 8e deel) opslaat, zou men volgens dezen schrijver den naam moeien afleiden van een zekeren Roelof Arendsz. die deze polder bedijkt heeft, wat aanne melijker klinkt; en wijl de gronden hier meest alle veenen zijn, zoo zegt deze schrij ver verder, is deze plaats van toen af met den naam van Roelofaartgensveenen ge noemd geworden. Het wapen van Roelofarendsveen is even als dat van Alkemade een zilveren schild, waarop een zwarte klimmende leeuw met goud afgebeeld is. Vóór de hervorming, toen de Roomsen Katholieke Godsdienst nog de eenige was, welken onze vaderen beleden, behoorde Roelofarendsveen kerkelijk onder de parochie van Rijnsaterwoude, met dien verstande, dat hier een kapel bestond, toe gewijd aan de H. Petrus Banden. Deze kapel stond ter plaatse, waar thans de ge meenteschool staat, en wel recht tegenover de draaiplank. Vandaar dat men nog wel eens hoort spreken van 't Kapelsland. Uit de fundamenten te oordeelen, die in 182-4 nog te zien waren, was zij 4 roeden en 4 voeten lang en 1 roe en 8 voeten.breed, dus 52 voeten lang en 20 voeten breed. Het is heel waarschijnlijk, dat de kapel nog niet gebouwd is geweest in het jaar 1063 (want in dat jaar is het bedehius te Rijnsaterwoude eerst gebouwd en als kapel ingewijd, hetwelk blijkt uit een overeen komst, die gemaakt is tusschen Wilhelmus den 21 sten Bisschop van Utrecht en Regen- bertus, abt van het klooster te Echternacn, waarin de kerk van Rijnsaterwoude voor een kapel staat aangeteekend. (Zie Kerkl. Oudh'. van Riinl. p. 467.) Zeker is het dat zij in 1558 bestond, wan', zij staat reeds opgeteekend op de kaart v*j Rijnland, door Joost Jsz. Beeldsnijder in 1558 uitgegeven. Het schijnt dat er in die kapel ook fun daties zijn gesticht geweest, dewijl er jaar lijks 15 stuivers erfpacht moest worden be taald van de werf, welke tegenover de her berg ligt Ook bezat deze kapel twie stukken land, 't eene was achter de school gelegen en sedert 1816 aan de school toebe- hoorende (nu aan 9 akkers gemaakt) het andere (ook door het schieten van een sloot aan twee akkers gemaakt) grensde ten wes ten aan de Roesloot. Deze twee akkers wor den nog de kapelakkers genoemd en behoo- ren nog steeds aan de kerk. In de genoei.v de kapel, welke van een klokje voorzien was, werd ook begraven, blijkens de doods beenderen die in het begin dezer eeuw tus sqhen hare grondslagen opgegraven zijn Uit de fundamenten te oordeelen moet men ook ten oosten der kapel een sacristy gehad hebben. Toen de gruwel der verwoesting zich in le 16e eeuw ook in deze streek liet gevoelen, beukte de sloopershand van hen, die woe dend waren op alles wat aan katholieke a herinnerde, hoogstwaarschijnlijk de wan den van dit nederig bedehuis. MEMENTO. Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft een nieuwe parochie opgericht te Ulft, onder de bescherming van den H. Antonius van Padua, en heeft benoemd tot pastoor te Ulft (H. Antonius) den wel- eerw. heer J. de Vries en tot kapelaan te Ulft (H.H. Petrus en Paulus) den weleerw. heer A. W. M. van Welsem. De Paus en de Katholieke Actie. In den mórgen van den 25sten October heeft Z. H. Paus Benedictus XV het bestuur van de Katholieke Actie in Italië benevens de voorzitters der Katholieke vereenigingen te Rome in audiëntie ontvangen. Tegen twaalf uur, zoo vertelt de „Osscrvatore Romano", verliet dc Paus zijne vertrekken en deed, vergezeld van zijn „maestro di camera", den 8acristaan, de dienstdoende kamerheeren en begeleid door de Zwitsersche en de edel- rv wacht zijn intrede in de Consistorie-zaal, waar de audiëntie-gangers vergaderd waren. De algemeene voorzitter van het bestuur, Comm. Pio Folchi, deeddaarop voorlezing van een adres van hulde en gehoorzaamheid namens de Katholieke Actie in Italië, waarin hij zeide, dat, wilde men een steeds nieuwe kracht voor zijn levenswerk .verwerven, ieder Katholiek de leiding van den H. Stoel moest volgen, zooals de Wijzen uit het Oosten de sterre volgden, die hen bracht naar Bethlehem, aan de voeten van den God-Mensch. Hij eindigde met het verzoek: „K Vader, zegen ons!" Daarop nam de Pans het woord, en zeide o. a.De veelvuldige Katholieke vereenigingen, die bloeien te Rome, vertegenwoordigen scharen van soldaten, die hunne actie verdeelen over drie kampen; weldadigheid, beschaving en geloofsverdediging. Wij begroeten in u, presi denten en hoofdbestuur, den schitterenden état-major van een talrijk leger. Wij zijn u dankbaar, dat gij uw hulde en uw gehoorzaamheid zijt komen betuigen aan den H. Stoel namens uwe manschappen en namens u zelve. De algemeene voorzitter heeft daareven eene zoo schoone vergelijking getrokken uit het verhaal van de Drie Koningen. En Wij, daaraan vastknoopend, willen den Katholieken ver klaren, dat, zoo de Wijzen konden klagen, dat de ster bij Jerusalem aan hun oog werd ont trokken, terwijl zij hen op hun verren tocht van het Oosten derwaarts liad geleid, de steun van de Pauselijke leiding hun nimmer zal ontbreken. Het is onnoodig na de verklaring van uw voorzitter als voorwaarde voor deze leiding de gehoorzaamheid te noemen, die de nervus is der legers: „vir obediens Ioqueturvictoriam". Dat de Heer u dan zegene, u en uw werk, moge Hij de vruchten steeds weelderiger maken, opdat de Katholieke vereenigingen steeds pal staan bij den Stoel van Petrus, en zooals de legers zich vormen door de ver spreiding der vaderlandsliefde, zoo mogen zich de Katholieke vereenigingen uitbreiden en bloeien, steeds meer in Rome, als apostelen van het goede, als voorvechters van waarheid en recht. Ten slotte gaf de H. Vader den audientie- gangers zijn Apostolische» zegen. Een Zondag van verrassingen. De laatste op het ranglijstje klopt de eerste. H.F.C. dat de vorige week zoo schitterend H.V.V. sloeg moest nu met 43 te Utrecht het onderspit delven, een geluk voor H.V.V. dat op het kantje van V.O.C. won 21 en nu wederom de eerste plaats bezet, een volledig Haarlem kon het niet eens winnen van een onvolledig H.B.S. dat wil wat «eggen, en moest zich te vreden stellen met een gelijk spel 22. D.F.C. behaalde de eerste overwinning en wel op Quick 32. Hercules kon het te Rotterdam tegen Sparta niet bolwerken en verloor met I3. In klasse D. hebben de beide Leidsche clubs weer een uitstekend figuur gemaakt. Sportman versloeg de reserves van de groote Haagsclie met 43, terwijl A j ax korte wetten maakte met Concordia te Delft en met spre kende cijfers won 40. Beide Leidsche clubs staan bovenaan met Ajax No. 1 door beter doelgemiddelte. Het zal een spannende wedstrijd worden tusschen deze beide clubs. H.B.S. II deelde de punljes met V.U.C. 22, terwijl Quick II op het kantje won van D.V.V. 10. In het Oosten wonnen LT.D'van Be-fruik en G.V.C. van Robur et Velocïtas en wel met 52 en 42. LEIDSCHE VOETBALBOND. Eerste klas. AjaxBeresteyn 03. L.V.V.D.L.V. 0—6. Tweede klasse. LisseNorvicus 21. Ajax III—L.F.C. H 3—0. Derde klasse. NoordwijkerhoutSportman Hl 08. Korfbal. Fluks heeft op eigen terrein te Leiden haar oudere stadgenoote Vitesse met 31 geklopt en door een beter doelgemiddelte de eerste plaats bezet. Onze Leidsche club zal haar best wel doen om nu ook het Haagsclie Vitesse er onder te krijgen en het kampioen schap op haar naam te brengen. O.S.C.R. won te Rotterdam van Velox met 62 en is daar door van de laatste plaats af. De stand in de Zuidelijke lste klas is thans: doelp. gesp. gew. verL gel. v. t. pnt. gem. Fluks 4 3 1 20 10 6 1.60 Vitesse (H.) 4 3 1 27 15 6 1.50 Vitesse (L.) 3 2 1 14 8 4 1.33 0-S.CJL 3 1 2 7 10 2 0.66 H.S.V. 2 0 2 7 13 0 Velox 2 0 2 5 16 0 De andere uitslagen in het Zuiden zijn: Derde klas. Den HaagH.S.Y. IH AJLO. EL niet gesp. Vierde klas. Rotterdam: Rozenburg AR.S.G.V II 51. Klacht ingediend. Mr. S. L. Outs, van Amsterdam, zal bij c'en minister van Justitie een klacht indie nen tegen den officier van justitie en de rechtbank te Winschoten, wegens vrlj- heidsberooving tegenover den paarden-| handelaar L. L. fe Winschoten, die ter zake van poging tot verboden uitvoer van paarden in oorlogstijd, preventief gevan gen werd genomen en tegen wien Vrijdag {.én jaar gevangenisstraf werd geëi&chL Een loterijzaak te Warmond. De Leidsche kantonrechter heeft bepaald, dat op 23 November het onderzoek zal wor den heropend inzake een loterij-kwestie te Warmond. J. J. v. S. was beschuldigd de Loterijwet te hebben overtreden door het verkoopen van Tijdgeest-obligaties. De eisch luidde 10 gld. of 4 dagen. Veroordeeling „Dr." De Haa9. De Kantonrechter te Leiden veroor deelde heden den bekenden, en den laatsten tijd veelbesproken wonderdokter A. J. de Haas, vroeger te Zoeterwoude, thans metterwoon te N o o r d w ij k gevestigd tot een geldboete van f 300.subsidiair 5 da gen hechtenis wegens het niet toegelaten zijn tot uitoefening van een beroep waartoe de wet een toelating vordert, buiten nood zaak dat beroep uitoefenen, met vrijspraak verder van hetgeen hem meerder of anders is ten laste gelegd. De eisch van den Ambtenaar van het O. M. was 4 geldboeten van f 200.sub sidiair 4 maal 20 dagen hechtenis. En ,,dr." de Haas en de ambtenaar van hét O. M. gaan van dit vonnis in hooger beroep. Winkelsluiting te Leiden. Voor de Hooge Raad werd gepleit in de zaak van H. A. V., spekslager te L e i d e n Morschstraat 50, door de Rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis wegens overtreding van den verordening op de winkelsluiting te Leiden op Zondag. De beweerde strijd tusschen de verorde ning en de Zondagswet bestond volgens den Rechtbank niet. Mr. F. L. Dee, advocaat te Leiden, we gens de mobilisatie in militair uniform, waarover hij de toga droeg ontwikkelde toegepaste verordening wel degelijk streed met art. 2 der Zondagswet. Dit artikel toch art. 2 der Zondagswet. Dit artikel toch verbiedt reds het openstellen der winkels voor het publiek op Zondag. Het gold hier echter den verkoop van geringe eetwaren, die uitdrukkelijk in de Zondagswet is ge regeld en toegelaten. Conclusies O. M. 16 November. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank tc 's Gravenhage veroordeelde heden: L. v. d. R. 18 jaar. arbeider te Noord- wijk, wegens wederspannighcid tot 1 week gevangenisstraf. Zijn medebeklaagde P. v. D. 19 jaar, te Noordwijk werd vrijgesproken. W. F. F, werkman te Leiden, wegens ver nieling tot 14 dagen gevangenisstraf. N., arbeider te Noordwijkerhout, we- Cs beleedigigng van een Ambtenaar tot f 10. te of 10 dagen hechtenis. H. P. en P. v. d. H. losse werklieden te Leiden, wegens wederspannighcid dc eerste tot 1 maand, de tweede tot 2 dagen gevangenisstraf. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Graven- hage, requircerde heden tegen B. H. P., ar beider te Zwammerdam, wegens mishan deling, 1 maand gevangenisstraf. Met gesloten deuren werden behandeld de zaken tegen J. H. V., minderjarige te Aar- landerveen, beschuldigd van diefstal van Btof, en C. J. van D., minderjarige te Leiden, be schuldigd van verduistering van Geld. Uitspraak 9 Nov. a,s, Directie van het Rijksopvoedingsgesticht. Levering van voedingsmiddelen, brand stoffen, schoolbehoeften, schoolboeken, enz., gedurende het jaar 1915. H. G. J. van der Sandt, Arnhem, koffie 1.028, chicorei 0.24, groene zeep 0.079, soda f 0.048, zout f 0.078, rijst f 0.193, stroop 0.164, linzen /0.45, grutten 0.294, capu- cijners 0.2995, groene erwten 0.388 per kilogr., azijn 0.085 p. liter. Leidsche Broodfabriek, witte brood ƒ0.16.50, tarwebrood ƒ0.14.25, roggebrood 0.15.50 per K.G. Z. van der Meij, tarwebrood ƒ0.13.5 per Kgr. S. W. Marsman, rundvleesch 0.82, schenkelvleesch 0.54 p. Kgr. Is. Zandvoort, rundvleesch 0.83, schen kelvleesch 0.54 p. Kgr. H. A. Visser, varkensvleesch 0.95, vet spek 0.95, gerookt spek 0.95 p. Kgr. C. van Haas te ren, varkensvleesch 0.94, spek 0.89.5 p. Kgr. Th. J. B. Haan, aardappelen 0.4.16 p. Kgr. N. van der Vlist, aardappelen 0.3.92 per Kgr. Tb. Hookstraten, zoete melk g 0.08.68. G. van der Pool, zoete melk 0.08,47, karnemelk 0.04.98. A. Hak, zoete melk 0.084, karnemelk 0.04 per Liter. C. Osinga, gascokes 1.50, anthraciet ƒ2.20 per Hectol., lange turf ƒ0.65 per 100 stuks. T. de Roode, gascokes 1.44, anthraciet 2.05 p. Hectol., lange turf 0.64, korte turf 0.64 per 100 stuks. J. H. Draaijer, Delft, koffie 1.098, chi- gorei 0.24,8 p. Kg. Firma v. d. Bos, Alkmaar, margarine 0.58. Firma J. van Reeuwoudt en Zn., Rotter dam, margarine 0.54 per Kg. A. J. Binnendijk, schoolbehoeften 75.53 in massa, schoolboeken 10 onder uit gaaf prijs. H. van der Kamp, Tholen, schoolbehoef ten 10 pCt. korting. W. C. Mallink, Zutfen, schoolbehoeften 65.23 in massa, schoolboeken 10 kor ting. Isr. Visser, schoolbehoeften 68.74 in massa, schoolboeken 10 korting. M. Loboo, Amsterdam, schoolboeken 10 korting. Firma Dieben, schoolboeken 10 pCt. kor ting. G. J. de Jongh en Co., zeep ƒ0.19,5, zout ƒ0.08, soda 0.05, stroop ƒ0.15, koffie 1.chigorei 0,23, groene erwten 0.38, rijst 0.18, capucijners 0.25, boekweit- grutten 0.30, kaarsen 0.80 per Kg., azijn 0.10 per liter. Zooverre geen woonplaatsen vermeld, zijn de inschrijvers woonachtig te Leiden. De levering der schoelboeken bij loting toegewezen an den boekhandelaar A. J. Binnendijk. Het college van regenten over de Rijks werkinrichting voor vrouwen. De levering van levensmiddelen, brandstoffen enz. voor genoemde inrichting voor het jaar 1915. G. J. dc Jongh en Co., koffie 1.03, zeep 0.18, zout 0.08, soda 0.05 per Kg. II. G. J. van der Sandt, Arnhem, koffie ƒ1.03,2, groene zeep 0.17,9, souda 0.04,8, zout 0.07,8 per Kg. W. II. Verduin en Zn., Rotterdam, koffie 1.09,8, chigorei 0.24,8 per Kg. Leidsche Broodfabriek, witte brood 0.16,5, tarwe brood 0.14,25, roggebroo/I 0.15 per Kg. N. van der Vlist, aardappelen 4.42. F. J. B. Haan, aardappelen 4.3C per 100 Ka. G. W. Zandvoort, rundvleesch 0.6. J. Beulink, rundvleesch, 0.85 per Kg. G. van der Poel, zoetemelk 0.08,97, kar nemelk 0.04,98 per Liter. C. Osinga, steenkolen 1.47,5, anthraciet 2.30, per 100 Kg., lange turf 0.65 per 100 stuks. T. de Roode, anthraciet ƒ2.05 per-100 Kg., lange turf ƒ0.65 per 100 stuks. Zooverre geen woonplaats vermeld, zijn de inschrijvers woonachtig te Leiden. Verplichte leening. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk een ontwerp van eene uit te schrijven lecning, ongeveer in de helft van deze maand de Ka mer bereiken. Naar verluidt blijft de nieuw uit te schrijven leening, gesteld op het oorspronkelijk daar voor aangenomen bedrag van 250 millioen gulden. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 1 November. Officiëel bericht van 11 uur 'savonds: Uit België zijn geen nieuwe berichten ont vangen. In den loop van den dag hebben wij hevige aanvallen van den vijand afgeslagen in den omtrek van Lihons du Guesnoy in Santene, van Vailly aan de Aisne en van liet bosch van La Gruric in Argonnc. Ten noorden van Souain zijn wij kleine vorderingen blijven maken. In de Vogezen heeft ons offensief ons in het bezit gesteld van de heuvels in de nabijheid van Saintc Marie. LEIDEN. Geslaagd voor het: Candidaats-examen in de godge leerdheid le ged. de heer B. ter Ilaar Dzn., Leeuwarden; Propaedeutisch examen in de god geleerdheid de heer K. de Groot, Fncns, gem. Idaarderadeel (Fr.) ROTTERDAM. 2 Nov. Yec. Aanvoer 326 runderen. 100 vette kalveren, 0 nuchter kalf, 2449 schapen, 2 bokken, 1279 varkens. Prijzen per i/2 K.G.Koeien en ossen 82-37- 42, vette kalveren 50-521/2, 55 vette varkens 30- 31-32V2, export 2527. Export kalveren 45—50. Prijzen per stuk: schapen 20-25, lammeren 80—35. Binnenlaudsehc Granen. Tarwe cn rogge: blijft tc weinig aange boden om te kunnen uotcercn. Gerst, tamelijk aanbod, prijshoudend. Chevallier per 100 kilo 13.2513.75, winter en zomer-gerst 131440. Haver bijna niet getoond. Bruine boonen per IJL.. 1214,50. AMSTERDAM. 2 November. Yec. Aan gevoerd 381 vette koeien le qual. 79 84 c., 2e qual. 74 a. 77 c., 3e qual. 65 ;l 71 e., p, kilo, graskalf veren fa82 nuchtere kalveren f12 a 18, 45 schapen f22 a 28. lammeren, 445 vette varkens, Holland- sche le qual. 58 a 60 c., idem 2c en 3e qual. 56 a 58 c., Geldersche en Overzeesche le qual. a c., 2e cn 3e qual. a c. Fransche a c. per kilo, 80 melk- en kalfkoeien f200 li 320. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht m den morgen van 2 November 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.8 Hcrnocsand* Laagste barometerstand 752.3 Vlissingen. Verwachting tot den avond van 3 November: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tut Zui delijke wind, nevelig tot half bewolkt, wel licht eenige regen, zelfde tempeiatuur. Dinsdag. Zonsopgang 7.00, Zonsondergang 4.28. Licht aan fietsen enz. 4.58. 406e Staatsloterij. Trekking van Maandag 2 November. No. 8833, f5000. Nos. 12620, 13309, 14679, 74789, ieder f1000. Nos. 4284, 8898, 9483, 10206, 14962, 16276, ieder f 400 Nos. 2484, 2713, 8474, 9487, 11408, 12248, 14210, 20534, ieder f 200. Nos. 970, 2721, 3629, 4325, 8532, 9401, 9582, 10428, 10996, 14431, 14541, ieder f 100. Prijzen van f 70. 181 183 231 241 247 296 377 462 767 792 799 827 917 938 993 1135 1232 1320 1532 1659 1678 1679 1802 1823 2009 2176 2223 2249 2382 2403 2456 2491 2-497 2591 2697 2776 2849 2858 2878 2883 2982 3035 3135 3177 3246 3277 3322 3504 3588 3652 3791 3806 3901 3973 4003 4017 4027 4139 4168 4177 4218 4592 4823 4625 4722 4802 4959 5034 56156 5240 52-42 52-43 5273 54G5 5595 5757 5800 5829 5847 5885 5895 5917 5965 5971 6092 6103 6200 6248 6368 6382 6450 6689 6731 7009 729G 7304 7338 7342 7476 7519 7559 7574 7666 7702 7842 7880 7987 8164 8321 8384 8430 8486 8558 8678 8692 8795 8921 8947 8977 9013 9061 9098 9121 938-4 9389 9421 9526 9531 9592 9593 9624 9700 9729 9732 9748 9760 9866 10022 10068 10154 10312 10336 10340 10371 10611 10654 10705 10717 10771 10954 11004 11011 11040 11199 11213 11229 11311 11432 11480 11508 11072 11739 11783 11845 11908 11938 12056 12064 12250 12265 12276 12408 12478 12869 12958 12966 13049 13208 13340 13365 13414 13631 13681 13719 13733 13765 13812 13846 13947 13999 14061 14085 14089 14159 14258 14291 14361 14488 144% 14648 14055 14704 14933 14985 15082 15172 15321 153% 15584 13666 15741 15752 15757 16362 163% 16626 16675 16725 16732 16819 17021 17049 17158 17219 17268 17370 17513 17527 17643 17710 17948 17992 18121 1826-4 18410 184% 18554 18018 18743 18853 18877 18983 19076 19114 19152 19335 19375 19454 19456 19475 19548 19689 19714 19721 19764 19777 19865 19948 20037 20394 20423 20464 20517 20533 20721 10818

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3