Uit Stad en Omgeving. Louis Franck, voorzitter van de Intercom munale Commissie en de senator Ryck- mans, teneinde eenige zaken betreffende den terugkeer van de Belgische vluchte lingen te regelen. De heeren zouden den zelfden dag weer naar Antwerpen vertrek ken. De toestand te Roosendaal. Men meldt uit Roosendaal aan de „Maasbode": Wie thans het station Roosendaal moet passeeren, denkt zich weer terug te vin den in de beruchte dagen van den Ant- werpschen uittocht. Alleen staan de ge zichten der vertrekkenden wat vergenoeg- der, want het geldt nu voornamelijk den terugkeer naar België. Wij vernamen uit officieele bron dat van 26 tot 30 October naar Antwerpen terugkeerden 60,250 inen- schen, waarvan in die dagen weer uit Antwerpen opnieuw naar hier kwamen 12,500. Vandaar de enorme drukte op ons groot station. Hier verblijven nu nog 7500 vreemdelingen. De geruchten omtrent uitbetaling der loonen van het Belgisch spoorwegperso neel zijn nog niet bewaarheid. Voor velen was dit een teleurstelling. Belgische vluchtelingen. Op de R.-K. Begraafplaats te Delft is Zaterdag onder groote belangstelling ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van mevr. de wed. Vanderhaert, echtgenoote van wijlen den heer Vanderhaert, bekend industrieel te Brugge, die als vluchtelinge hier te lande vertoefde. Op den doodenakker was o.a. de directie van de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek tegenwoordig. Nobelprijsvoor den vrede aan Nederland? K. N. seint ons uit Berlijn: Uit Christiania wordt gemeld, dat tegen over het voorstel van het blad der sociaal democraten om ditmaal den vredesprijs der Nobelstichting tot latere tijden te be waren, Tidensteyn voorstelt om den prijs aan de Nederlandsche regeering aan te bieden tot verzachting van den nood der Belgische vluchtelingen. Levensmiddelen voor de Belgen. Het stoomschip Coblenz, dat in den af- geloopen nacht uit Londen hier ter stede is aangekomen en ligplaats heeft genomen bij Furness' loodsen in de Maashaven, brengt voor de Belgen 3176 zakken tarwe, 3856 zakken rijst, 1883 zakken erwten en 342 zakken boonen mede. Met de lossing daarvan in de stoombooten Telegraaf V, Telegraaf VIII en Mark en Dintel IX is on middellijk een begin gemaakt. En omdat de nood in Brussel zoo hoog gestegen is, is den ganschen nacht en ook gisteren met sterke ploegen doorgewerkt, zoodat voor de avond viel, de heele lading reeds in de ze stoombooten op weg was naar Brussel. Alles is geadresseerd aan het gezant schap van de Vereenigde Staten van Ame rika te Brussel. Dit gezantschhap zal, in overleg met het daar gevestigde comité van den American Commission for Relief in Belgium, voor de uitdeeling zorg dra gen. Kapitein Lucey, de vertegenwoordi ger van deze Commission for Relief in de ze stad, bracht een gisteren bezoek aan de Coblenz. De tweede en derde bezending levens middelen voor de Belgen worden van avond uit Londen hier verwacht met de Nederlandsche stoomschepen Iris en Mars. De Mars brengt 1000 ton gerst mede. Aangehouden schepen. Het Nederlandsche stoomschip Katwijk, dat, op reis van Bilbao naar Rotterdam, door de Engelschen werd aangehouden en de lading in een Engelsche haven moest lossen, js gisterochtend te Rotterdam aan gekomen. H. M. de Koningin en de Belgen. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagt, mij op te dragen, openlijk uit te spreken ,dat Hare Majesteit diep getro* fen is door de talrijke uitingen van dank baarheid, door Belgische uitgewekenen tct Haar gericht, voor de hulp en den steun, alom in Nederland ondervonden. Hare Ma jesteit betuigt voor die gevoelens Hare hooge waardeering. Het is Hare Majesteit een voldoening, tc ontwaren met hoeveel liefde het geheele Nederlandsche volk zich gewijd heeft aan de vervulling van de plichten geboden door gastvrijheid en menschelijk medegevoel. De minister van Binnenlandsche Zaken, CORT V. D. LINDEN. Tweede Kamerverkiezing Roermond. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat, ten gevolge van de be vordering bij Kon. besluit van 17 October j.l. no. 4, met ingang van 1 November, van den heer M. C. E. Bongaerts tot in genieur van den Rijkswaterstaat le kl., in het kiesdistrict Roermond eene verkie zing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal; heeft goedgevonden te bepalen: dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 17 November e.k., de stemming zoo noodig op Donderdag 26 November d. a. v., de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 3 December d. a. v. Ouderdomsrente. Onze aandacht wordt er op gevestigd dat het herhaaldelijk voorkomt dat oud jes zich aanmelden om een invaliditeits- of ouderdomsrente aan te vragen, terwijl zij reeds 71 jaar of bijna 71 jaar zijn. Aangezien ingevolge artikel 375 in ver band met artikel 369 der Invaliditeitswet aanvragen om zoodanige rente na 3 De cember a.s. gedaan door personen boven de 71 jaar niet-ontvankelijk zullen moeten worden verklaard, cn vele oudjes hierme de onbekend schijnen te zijn, wordt er in het belang der betrokken personen op ge wezen, dat zij zich dienen te haasten om nog tijdig hunne aavragen om rente in te dienen. Vice-president Raad van State. Onder het opschrift: „Op 't zoeken van een man uit", betoogt dr. Kuyper in een „Standaard"-driestar, dat het tijd wordt te voorzien in de vacature van vice-pre sident van den Raad van State, ontstaan door het overlijden van jhr. Röell. Hij schrijft: j Lediglating van zoo hoogst gewichtige betrekking als vice-president vindt in deze termijnbepaling voor minder hoo ge betrekking, dan toch in den zin der wet eigenaardige beperking. Er kunnen zelfs momenten intreden, waarin de vice-president heel het lot van het land in zijn hand heeft. Want wel heeft de wet op het Regentschap het gevaar hiervoor tijdelijk vermin derd, maar toch, geheel afgesneden is het nooit. Ook vorstelijke levens kun nen broos blijken. En dan kon het ten slot te toch op den vice- president aanloopen. Ons is dan ook van zoo'n lange vaca ture, na de uitvaardiging van de wet op den Raad van State, geen tweede voorbeeld bekend. Zijn de oorlogsdreigingen hiervoor verontschuldiging? Dit kon zoo zijn. indien b.v. bedoeld werd generaal Snijders voor te dragen, die op 't oogenblik niet als commandant van het leger kan gemist worden. Maar vooreerst is een generaal rui juist niet de eerst-aangewezen man voor zulk een vice-presidentschap. En ten anderen kan de oorlog nog wel een halfjaar en meer aanhouden, en dan zou de vaca ture toch niet altoos kunnen bestendigd worden. Het komt ons daarom voor, dat, zon der indiscretie, wel bescheidenlijk op vervulling van deze gewichtige vacature mag worden aangedrongen. Aan alleszins geschikte candidaten ontbreakt 't den groot-liberalen toch niet. Belgische Kinderen. Het R.-K. Huisvestingscomité, secreta riaat Drie-Octoberstraat te Leiden, deelt mede: dat er nog altijd een groot aantal plaat sen in Katholieke Nederlandsche gezin nen beschikbaar zijn voor uitgeweken Belgische kinderen, voor zoover betreft: lo. kinderen, die door den oorlog ouder loos geworden zijn, of die tengevolge van de vlucht van hunne ouders gescheiden zijn; 2o. kinderen, wier vader of moeder we gens ziekte niet in staat zijn hunne ouder- plichten behoorlijk te vervullen (in welk geval de kinderen zooveel mogelijk onder gebracht worden in dezelfde plaats waar de vader of moeder verblijven); 3o. kinderen, wier gevluchte ouders om dringende redenen verplicht zijn tijdelijk hunne kinderen hier achter te laten. In plaatsen waar dergelijke kinderen zijn, wende men zich tot ons Secretariaat, Drie-Octoberstraat te Leiden, of tot de plaatselijke vertegenwoordiging van ons Comité. Dr. EMILE VERVIERS, Secr. Plechtige Bisschopswijding van Z. D. H. Mgr. P. Hopmans. Geen klokgebom, geen slingers van groen en bloemen, geen vlaggentooi. Slechts een druk beweeg in de straten, welke naar St. Barbara's kathedraal leiden, verried iets van de hoogst zeldzame en feestelijke plechtigheid, welke binnen haar eerbied waardige gewelven stond te gebeuren. Mgr. Hopmans had het niet anders ge wild. Het schrikkelijk oorlogstempeest, dat ook op ons vaderland zijn loodzwaren druk doet voelen, noopte hem, tot zijn diocesanen het dringend verzoek te rich ten, om zich te onthouden van alle feest- vertoon. Toch is het feest in het hart der Bredasche diocese en ook de kathedraal is versierd. Lang voor de plechtigheden aanvingen, was de kathedraal overvuld met geloovi- gen. Ofschoon geen invitatiën aan geeste lijke of wereldlijke autoriteiten waren toe gezonden, merkten wij toch tal van deze op. De Souvereine Orde van Malta had een deputatie gezonden bestaande uit: jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt, als hoofd, en K. A. M. Ridder De van der Scheuren en mr. A. N. M. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, als leden der mis sie. Verder merkten we op: Baron Sixraa van Heemstra, ordonnans-officier van H. M. de Koningin; den heer J. Kónig, hoofd ingenieur van den Waterstaat; het dage- lijksch bestuur der gemeente Breda; ver schillende leden der Eerste en Tweede Ka mer en Provinciale Staten; kerk- en arm besturen, deputatiën van vereenigingen, enz. In het priesterkoor hadden tal van gees telijken plaats genomen, zoowel reguliere als seculiere, benevens de familie van den nieuwen bisschop. Ook waren eenige Bel gische autoriteiten aanwezig. Het priesterkoor was eenvoudig versierd met groen en bloemen. Kostbare tapijten dekten den grond. Onder het kruis der kerk was een altaar opgericht, waar de eigenlijke wijding zou plaats hebben, ten einde de geloovigen zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen de ceremoniën te volgen. Het hoogaltaar deed dienst als hulpaltaar. In den troonhemel van den nieuwen bisschop was in gouden letters aangebracht diens wapenspreuk: „Mihi vivere Christus est." Terzijde van de wijaltaren zien we de credenstafels met de insignia van den wij deling en de benoodigdheden voor de H. Wijding, nml. het H. Chrisma, ring, borst kruis, staf, myter enz.,, alsook de offerga ven: brood, wijn en waskaarsen. De vaa tjes en de brooden zijn verguld en verzil verd en dragen de wapens van den conse crator, Mgr. H. v. d. Wetering, en den consecrandus, Mgr. P. Hopmans. Terwijl wij nog rondwandelen, om een en ander in oogenschouw te nemen, komt er plotseling stilte. Het gegons van stem men zwijgt, geklepper met stoelen en ban ken, het geschuifel der voeten verstomt. Het hopgwftardig kapittel, voorafgegaan door tai van assistenten, begeeft zich van de sacristy naar den ingang der kerk en wacht daar den stoet van hooge dignita rissen op. In rijtuigen kwamen achtereenvolgens aan: H.H. D.D. H.H. Mgr. L. Schrijnen, Mgr. A. Callier, Mgr. P. Hopmans en Mgr. H. v. d. Wetering, allen vergezeld van hun secretaris. Het orgel heft aan en imponeerend klinkt door de gewelven, on der de leiding van den heer A. van Bavel, het 4-stemmig: „Ecce Sacerdos", van Bel- tjens. Middelerwijl begeeft zich de stoet naar voren. H.H. D.D. H.H. knielen neer voor het H. Sacramentsaltaar en na een korte adoratie begeven consecrator en consecran dus zich naar hun altaren, om zich te klee- den met de paramenten, waarna de plech tigheden aanvingen. De belangstellende lezer zal, waar in de tegenwoordige omstandigheden reeds zoo veel gevorderd wordt van onze beperkte plaatsruimte, niet vorderen, dat wij hier een geregelde beschrijving leveren van de aaneenschakeling van plechtigheden, wel ke drie vier uren in beslag namen, te meer niet, daar wij deze kort geleden bij de bisschopswijding van Rocrmond's kerk voogd nog beschreven. Het meest essentieel gedeelte van al de plechtigheden vond plaats onmiddellijk na de Litanie van alle Heiligen, nml. de han denoplegging. Consecrator en assisteeren- de bisschoppen legden tezamen de handen op en spraken den Wijdeling toe: „Aceipe Spiritum Sanctum! Ontvang den H. Geest!" De eedsaflegging bleef achterwege, daar zij reeds de vorige week te Utrecht had plaats gevonden. Na de intronisatie volgde het treffende oogenblik, dat de nieuwe visschop, door de assisteerende visschoppen vergezeld, zege nend door de kerk schreed. Het koor zette het door den consecrator aangeheven: „Te Deum Laudamus" voort, waarmede de eigenlijke plechtigheden waren afgeloopen. Na de plechtigheden las de proost \an het Kapittel, Mgr. A. Schellekens, een be sluit voor van Z. D. H. den Aartsbisschop, waarbij Mgr. een aflaat van 100 dagen verleende aan de aanwezigen. Vermelden wij ten slotte nog eenige bij zonderheden. Het zangkoor was samengesteld uit de koren der zes parochiekerken en voerde, onder leiding van den heer P. Verlegh. op zeer verdienstelijke wijze de vierstemmige Mis uit van H. Cuypers. Behalve de reeds genoemde, vermelden wij nog als functionarissen: presb.-assist. Mgr. A. Schellekens, diaconus Missae, Mgr. J. v. Oers, sub-diaconus, professor dr. Ch. van Dam, thuriferarius, prof. P. Sweere, acolythi, prof. A. van Meel en prof. F. Frencken. De eervv. heeren J. v. d. Muysenberg, H. Looymans, A. van Fe- kelen en G. de Bie, fungeerden respectie velijk als minister ad candelam, ad bacu- lum, ad mitram en ad librum. Verder as sisteerden de zeereerw. heer H. Hopmans, broeder, en de eerw. heeren M. en W. Koenraedts, neven van den consecrandus, terwijl de secretarissen der aanwezige' bis schoppen fungeerden als cappellanus. De regeling der plechtigheden was opge dragen aan pastoor dr. A. Smits, te Breda. Na de plechtigheden begaven H.H. D.D. H.H. zich naar het bisschoppelijk paleis. De gebruikelijke feestmaaltijd en de re ceptie bleven achterwege. Ter gelegenheid van zijn wijding heeft Mgr. Hopmans aan de steuncomit.é's te Breda een bedrag van f 500 geschonken. Jubilé; Gisteren was het, aldus lezen we in de „Tijd",' een kwarteeuw geleden, dat de weleerw. pater A. van Kerckhoff zijn loopbaan als journalist begon met een feestartikel op Allerheiligen van het jaar 1889 in „Het Huisgezin". Van toen af werd hij vast medewerker van dit blad en an dere uitgaven, door de Maatschappij „De Katholieke Illustratie" destijds verzorgd. Een twaalftal jaren was Z.Eerw. mede werker van „De Tijd'Tal van jaren schreef hij ook Romeinsche Brie- van voor „De Residentiebode", doch om gezondheidsredenen legde hij, eenige jaren geleden, die taak neder. Sedert dien ver scheen echter nog menige publicatie van zijn hand, die van zijn onverzwakte geest kracht getuigde. Een hartelijk ad muitos annos zij den verdienstelijken kloosterling- journalist toegewenscht! MEMENTO-MORI. Memento mori..... Gedenk te ster ven! Nimmer brengt ons èn Natuur èn Kerk dat duidelijker in herinnering dan in den najaarstijd op den Allerziele n-dag, en in de Allerzielen-maand. Vervlogen, r&s vervlogen, heengesneld, is de zomer, met z'n licht en bloemen en vogelgekwetter. De blijë zonnedagen sijn voorbij.... voorbij.... En de kille herfst is gekomen. Grauw ligt de gansche aarde, zon-loos en somber. En wat er nog aan verguld en dorrend blad aan boom en twijg hangt wordt door woe dende stormvlagen önmedoogenloos afge rukt En we zien dat al aan. Kaal en naakt en droef staat er nu alles wat weléér vol lust en bloeiend leven prijkteDón predikt de Natuur het „memento mori!" En zooals met den zomer, "zóó óók gaat het met 't menschelijk leven. Oók de levens-zomer snelt voorbij en de kille herfst van den ouderdom komt en dan.... Dan worden, als vergeelde blaêren, menschenlevens ófgerukt. Memento mori! Nimmer gedenken we dit méér, dan op den Allerzielendag en in de Allerzielen- maand, wanneer de H. Kerk ons uit dit voorbijsnellende leven in den geest naar de dooden roept en de stemmen op de kerkhoven vanuit het stille graf ons het „misèremini-nostri!".... ontferm u onzer! ontferm u onzer 1 schijnen toe te roepen. Maar we weten óók, dat, gelijk daar in de natuur na den killen winterslaap nieuw en jong leven ontwaken zal, uit den doods slaap er een ontwaken zijn zal in de eeuwigheid. En d&érom bidden we op dezen dag en in deze maand van stille rauwe en droe ve herinnering mèt de Kerk mede de aangrijpende gebeden voor de afgestorve nen: „Heer geef hun de eeuwige rust.... dat het Eeuwige Licht hun verschijne*'... Memento mori! Er is één tijd geweest die dat. duidelijker het menschdom predikte dan ónze dagen, nu een wereldkrijg ontbrand is? Inderdaad is de oorlog een vrceselijko boete-predicatic! De zware vuurmond predikt ent^houde- lijk in deze ramp-dagen het: „gedenk tc sterven!" en de krijgsmuziek die ten aan val voert speelt straks een droevig „Requiem". Het menschdom krimpt in rampen en smarten, door een oneindig rechtvaardi gen God over de trotsche wereld uitgestort. Duizende menschen vallen dagelijks. Zoovele zielen staan plots weggerukt uit een wereld van zonde voor den Eeuwi gen Rechter. Bij ons gebed om den Vrede kunnen we niet anders en vooról op den Allerzie- len-dag dan bidden voor hunne zielen rust: Heer! Ontferm U hunner!... Memento mori! Ernstige verma ning in een ernstigen tijd! Moge de wereld er uit leerevn... CORNELIS VAN LEIDEN. Liturgische Cursus. Woensdag 4 November 's avonds 8 uur wordt in de bovenzaal Van „den Vergul den Turk", de Lturgische Cursus geopend, die op verzoek van de afdeeling Leiden van den R.-K. D. Vrouwenbond dezen winter zal worden gegeven door den Wel Eerw. Heer L. J. Willenborg, kapelaan aan de kathedrale kerk „St. Bavo" te Haarlem en Secretaris der Liturgische ereeniging in ons bisdom. Wij meenen op dezen cursus bijzonder de aandacht onzer lezers en vooral onzer lezeressen te mogen vestigen met een her innering aan de buitengewoon geslaagde lezing van Pater Borromaeus de Greeve op 22 October 1.1. Onder de verschillende wijzen, waarop een Christelijke vrouw haar weldadigen invloed in het huisgezin- kan en moet uitoefenen, noemde de ge vierde spreker allereerst het aposto laat van het goede voorbeeld en vanhet goede woord m den huiselijken kring, vooral in be trekking tot den godsdienstigen geest. Niets is zoo zeer in staat een goeden gods dienstigen geest in een huisgezin op te wekken, aan te kweeken en te doen voort leven, dan de zachte maar besliste drang die er uitgaat van het geregelde goed voor beeld, van een ter juister tijd geplaatste opmerking, van een helder en eenvoudig gegeven verklaring. Maar om dit te kun nen doen, moet men toch eerst zelf de waarde en de beteekenis van een goed godsdienstig leven, de hulpmiddelen, waar door een echt-godsdienstigen geest wordt levendig gehouden, kennen. Het is daarom een gelukkig idee van onzen Roomsche Vrouwenbond, de kennis en het begrip van onze godsdienstige plechtigheden, die voor de kerk het groote middel zijn om ons op te wekken en te lei den bij de hulde en vereering, die wij God moeten brengen, te verlevendigen en te vergrooten. Reeds van nature is de vrouw gemak kelijker geneigd aan godsdienstige plech tigheden deel te nemen: maar naarmate zij er den zin beter van begrijpt, zal zij er meer nut uittrekken voor zich zelf, zal zij er met meer godsvrucht aan deelnemen, zal zij er ook beter in slagen anderen tot eenzelfde levendige godsvrucht te brengen. Al deze overwegingen vormen een groo te aansporing tot deelneming aan den Liturgischen cursus. De zeer gemakkelijke voorwaarden van deelneming worden opgenoemd in achter staande advertentie. Voor de leden van den Vrou wenbond, die zich voor den geheelen winter van een toegangsbewijs willen voorzien zijn aan den ingang der zaal doorloopende toeg angsbe- wij zen verkrijgbaar f 1. De leden van den Vrouwen bond, die liever bij elke lezing hun toe gangsprijs willen storten, hebben o p vertoon van hun bewijs van lidmaatschap toegang tegen f 0.10 de persoon. Afzonderlijke kaarten worden daarvoor niet uitgegeven. Daar het bestuur van den Vrouwenbond meende, dat ook onder hen, die om de een of ander reden geen lid der afdeeling ge worden zijn, of konden worden (wij den ken hier bijv. aan de mannen) moge lijk belangstelling voor deze cursus be staat is voor dezen cursus introductie opengesteld ad 50 ets. de persoon. Mogen velen van dezen cursus een nut tig gebruik maken. St. Barbara. Zondagmiddag begon de onderafdeeling St. Barbara van den R. K. Volksbond we derom haar biduren in de kapel op het R. K. Kerkhof aan den Zijlsingel. De toe spraak bij de openingv van deze oefeningen, die gehouden werd door den WelEerw. Pa ter Zuidgeest, beschermheer der afdeeling, werd ontleend aan de psalmwoorden: Si iniquitates obstrvaveris Domine, Domine. quis sustinebit: Indien Gij, o Heer onze ongerechtigheden gadeslaat, Heer, wie zal dan bestaan? Na de predicatie werden de gewone ge beden verricht voor de afgestorvenen, wel ke gebeden iederen Zondagmiddag van deze maand te 1 uur zullen worden her haald.. Steuncomité Leiden. 0< Ooilogbtoestuiul 1914. ge In de afgeloopen week meldden zich oti 0( steun aau63 personen, t® maakt met het totaal der ie vorige opgaaf ad 1428 een totaal van 1491 ei Tot 24 October j.l. waren behandeld1242 aanvragen in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be- 11 handeling56 Totaal 1298 e Ie Afgewezen waren tot, 24 t Oct. j.l283 Afgewezen in de afgeloopen "cck11. ToUuil afgewezen 295 u Belgische vluchtelingen. Comité „Zoincrzorg" Leiden. Het Coiuité vraagt inlichtingen naar de e. navolgende personen: Clais Francois en echtgenoote, M. Para- siers, Lier. Fam. de Grol; v. Leemput Eugêne cn echtgenoote v. Rodijns, Lier. j LouwersLejeune Jeannette en kind r Eduard. De Kaay Alfons en echtgenoote en kind C. Scheepens. Rodijns Goinavee en echtgenoote, R. v. d. Velde, Bouchout. Fam. Totté. Wed. VerstevenV. d. Brande, en zoon en dochter. Cath. Wavre. Verlinden Petrus. Verlinden Petrus cn vrouw en 2 kinderen. Verlinden Antoon en 4 kinderen. Verlinden Karei en vrouw cn 2 kinderen. Wouters Hendrik en vrouw en kind, allen van Mechelen. „Zomerzorg?'. Een avond van groot kunstgenot genoot het talrijk publiek gisterenavond in le mooie zaal van „Zomerzorg". Eerste krach ten waren daar aan het woord: Mej. Marie Nagel, dramatisch sopraan van de Vlaam- sche Opera te Antwerpen; Jos. Marsen broek, tenor van de Opera te Gent en An ton Dirks, bariton van de HolL-Duitsche Opera. Een bloemlezing fragmenten uit opera's werden op artistieke wijze ten ge- lioore gebracht. Opvallend, doch zeer te begrijpen was 't, dat geen enkel Duitscher een plaats op het program had gevonden. 't Deed goed op enkele uitzondering na alles te hooren vertolken in Hollandschen tekst en op eene, die tot de goede behoort, en waaraan veel zorg was besteed. Dit viel dadelijk op, dat voor ons stonden opera-menschen, artistcn, die niet alleen de gave van de zangkunst machtig zijn, doch ook in de tooneelspeelkunst tot een hooge trap van volmaakteheid zijn ge klommen. In alles was te bemerken, dat 't too moeilijk valt zich van actie te onthouden, als men in concertvorm zijn gaven moet ten toon spreiden. Hier echter was 't meest aan den tenor te bemerken, die den blik vaak richtte* naar den grond, als zat daar den opera-kapelmeester. Edoch, verder geen bemerking, of 't moest zijn dat het te veel aan temperament, somwijlen den toon buiten de grenzen voerde. De sopraan met haar massief geluid en mooie voor dracht bekoort het oor vooral door de zui- verhuid van uitspraak, de zeer gekuischte voordracht en de correcte wijze van nuan ceering. Gaarne gelooven wij dat zij een geboren opera-zangeres is en in het dra matische zangwerk een eerste plaats in neemt. De tenor heeft dat weeke timbre dat den echten tenor kenmerkt, aange naam aandoet en gemakkelijk zich, voor al in de hoogte, beweegt. Veel momenten van groote zangkunst gaf deze sympa thieke zanger. De - bariton bescikt over een volrond en uitmuntend geschoold orgaan, dat gemak kelijk aanspreekt en in hooge mate tech nisch ontwikkeld is. Krachtig golven de tonen door de ruimte en doen het oor wel dadig aan. Bovenmate trof zijn dictie, rijn beslistheid in den aanzet en 't origineele in zijn voordracht, wars van effectbejag. Over schitterende zanggaven beschikken de, wist hij daar kostelijk partij van te trekken. De drie kunstenaren traden op, beurte lings in solo s, duetten en terzetten en vooral in de laatste viel op de groote groote eenheid van 't ensemble. Groote warmte straalde uit van deze met gratie voorgedragen zang. Een gedeelte van het door deze artisten behaald succes komt toe aan den heer J. van Schaik die met nauwgezetheid aan den vleugel de begeleiding bezorgde. Zijn groote muzikaliteit sprak uit dc delicate wijze, waarop hij zijn zware taak ten ein de toe vervulde. Resumeerende ku.nnen wij besluiten met de vermelding, dat het aandachtig publiek den artisten de hulde, die hun zoo ruim schoots toekwam, overvloedig schonk, een bewijs dat zij met hun kunst de harten der toehoorders hadden gewonnen en hun eenige uren van groot genot hadden ver schaft. H. S. Steuncomité. In plaats van Mr. J. A. i F. Coebergh, die bedankt heeft als voorzit- 1 ter van het steuncomité, is tot voorzitter be- M noemd prof. mr. J. E. Heeres. Tot onder- voorzitter is aangewezen mr. P. E. Briët, j terwijl de heer D. P. Halting in het Dag. Bestuur is opgenomen. Om onderdak te krijgen. Zaterdagmid dag deelden twee zwervers Chr. G. en J. 3. aan een op de Hoogcwoerd gestat ionneerde agent van politie mede, dat zij bij een ma- nuf acturier aldaar ieder een kinderborst- - rok hadden ontvreemd. De ontvreemde kleedingstukken werden in beslag genomen en op het politiebureau werd tegen beide proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn naar 's-Gravenhage vervoerd en ter beschikking van den officier van Justitie gesteia.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2