MANTELSj „De Zwaluw" jj zij ontsproten zijn uit den drang van eregelde begeerten of steunen op voor leden en vooropgezette meeningen, is blijft er niets anders over, dan dat algemeene overtuiging der volkeren gaande het bestaan van een Opper- ht, van wien wij afhankelijk zijn, de praak is van het gezond verstand. Uit het bestaan van levende wezens larde. natuurwetenschap leert, dat er een is geweest, waarin onze aardbol in een toestand van gloeihitte verkeerde, het bestaan van levende wezens, zelfs van planten en dieren onmogelijk Na verloop van eeuwen is het leven planten, dieren, menschen toch ge en. De chemische stof echter kan uit zelf geen leven voortbrengen. Dit volgt s uit de rede en is bovendien proef- rvindelijk aangetoond door den groo- Pasteur. Dus dwingt het gezond ver- d ons een Wezen te erkennen, van n dat leven voorkomt, it wezen nu noemen wij God. Uit het bestaan van orde, regelmaat oelstreving. ie rondziet in de wereld, ontdekt aan- ds, maar vooral bij nauwkeurige be- iuwing, orde en regelmaat, een stre- naar een vast doel, en dat zoowel in sterren-, planten-, dieren-, als in de schenwereld. e orde en regelmaat, dat streven naar vast doel is zoo opvallend en bewon- nswaardig, dat men besluiten moet: schuilt een verstandelijk wezen ach- een Wezen, dat dit alles zoo gere- heeft. tt Wezen nu noemen wij God. nslotte werd nog besproken de vraag, liet komt, dat er nog godloochenaars Het antwoord daarop was: Velen zijn er, die leven alsof er geen bestaat. Velen zijn er ook, die wenschen, dat een God is. Zelfs zijn er velen, die ter vergoeljj- van hun slechten levenswandel, dur- zeggen en schrijven, dat er geen God lar iemand, die door wetenschappe- gronden overtuigd is, dat er geen is, bestaat niet. el kan twijfel ontstaan, maar die is veroorzaakt door een godsdienstlooze eding, door den omgang met godde- 1 vrienden, door de lezing van onge- ge boeken en kranten, door hoogmoed^, edorvenheid des harten. deugdzame mensch en de ware gg- le gelooft in God. Land en Tuinbouw. De bemesting. t Nederlandsch Landbouw-Comité t de volgende missive doen toekomen de Provinciale Bemiddelingsbureaux den Landbouw: n de Provinciale Bemiddelingsbureaux den Landbouw Directeur-Generaal van den Land- v deed ons, bij schrijven van 22 Octo- 1. no. 8255, 2de Afdeeling, Bureau A, i-olgende mededeeling toekomen: let is van het allergrootste belang, in de bestaande benarde omstandig- n door de landbouwers zooveel moge- naar gestreefd wordt den oogst voor volgend jaar op normaal peil te hou- it gevaar is zeker allerminst denkbeel- dat jn dezen oorlogstijd, nu het cre- zulke schokken heeft ondergaan, er can landbouwers zullen zijn, die er toe in komen op noodzakelijke, produc- uitgaven te bezuinigen, b.v. op be ting. erin nu steekt een groot gevaar, dat mogelijk moet worden afgewend, t een ingesteld onderzoek is gebleken, er uitzicht bestaat dat de benoodigde •eelheden handelsmeststoffen ter be kking van den landbouw zullen wor- gesteld. Wat de kalihoudende mest- (en betreft, is een regeling getroffen en dt de uitvoer naar ons land toegelaten. import van stikstofhoudende mest en, hoofdzakelijk chilisalpeter, als- e zwavelzure ammoniak, worden thans ^handelingen gevoerd, die waarschijn- tot het beoogde doel zullen leiden, thomasslakkenmeel bestaat een tekojrt, ir het streven zal moeten zijn deze tstof te vervangen door een andere sphorzuurhoudende meststof, n.l. Su- ihosphaat. et is bekend, dat in Nederland een liende Superphosphaat-industrie be- t, welke voor een belangrijk gedeelte het buitenland werkt. De tegenwoor- tijden hebben ook voor de Superphos- atfabrieken groote moeilijkheden opge- rd, maar het staat thans vrijwel vast, in de behoefte aan Superphosphaat den Nederlandschen Landbouw voor zal kunnen worden. een schrijven door de gezamenlijke erphosphaatfabrikanten tot den Minis- van Landbouw, Nijverheid en Handel cht, hebben deze zich bereid verklaard r den Nederlandschen Landbouw een loonde hoeveelheid Superphosphaat be- ikbaar te stellen tegen redelijken prijs, et is echter bepaald noodzakelijk, dat fabrikanten aangaande de benoodigde veelheid zoo spoedig mogelijk worden Plicht, opdat zij tijdig de noodige maat- ilen kunnen nemen. Ten einde aan dit angen te voldoen, is het noodzakelijk de landbouwers zonder dralen de boe- l heden Superphosphaat, welke zij wen- en te betrekken, aan hun gewonen Tancier, hetzij aankoopvereeniging of delaar, opgeven. ezc opgaven zullen worden verzameld ter kennis gebracht van de fabrikan- van Superphosphaat, welke op zich omen hebben die hoeveelheden voor Nederlandschen Landbouw te reser- ren, mits zij tijdig met de behoef ten Superphosphaat voor de aanstaan- voorjaarscampagne in kennis worden eld." In een aan die mededeeling Toegevoegd schrijven zegt de Directeur-Generaal het zeer op prijs te stellen, indien het Neder landsch Landbouw-Comité, door middel van de Provinciale Bemiddelingsbureaux voor den Landbouw en van de Vereeniging van fabrikanten en handelaars in kunst meststoffen en voederstoffen zich wilde belasten met het bijeenbrengen van de noodige gegevens, om een overzicht te verkrijgen van de behoefte aan Superphos phaat gedurende de aanstaande voor jaarscampagne. Door bemiddeling van de Directie van den Landbouw zullen de ge gevens dan ter kennis van de fabrikan ten worden gebracht. Wij hebben deze opdracht volgaarne aanvaard en zijn overtuigd niet tevergeefs een beroep te doen op Uwe volle mede werking. Allereerst zal het noodig zijn het bovenstaande ter kennis te brengen van de aankoopvereenigingen en van de land bouwers. Het Centraal-Bureau te En schedé en de handelaren in kunstmest stoffen zullen door ons op de hoogte wor den gebracht. Het zal noodig zijn, dat de opgaven van de benoodigde hoeveelheden Superphos phaat zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk 15 November a.s., worden verstrekt op de navolgende wijze; a. voor hen, die Superphosphaat wen schen te betrekken door middeling van het Centraal-Bureau uit het Nederlandsch Landbouw-Comité, rechtstreeks aan het Bureau te Enschedé; b. voor hen, die gebruik willen maken van hun eigen provinciale aankoop-orga nisatie, rechtstreeks aan het Bestuur van die organisatie; c. voor hen, die de meststof van han delaren willen betrekken, rechtstreeks aan die handelaren. Wij dringen er op aan, dat de aldus verzamelde gegevens uiterlijk vóór 20 No vember bij ons worden ingezonden en zul len zorg dragen, dat deze gegevens tijdig ter kennis van de Regeering worden ge bracht. Wij sluiten hierbij in een voldoend aan tal exemplaren voor de afdeelingen der provinciale Maatschappijen, Vereenigin- gen in Uwen kring werkende, en zijn gaarne bereid zoo noodig nadere inlich tingen te verstrekken. Academienieuws. Leiden: De Geneeskundige Staatscom missie bevorderde heden tot arts den heer G. C. Heringa (Leiden); tot s e m i- arts den heer P. van Geer (Den Haag.) Geslaagd voor het doctoraal exa men in de plant- en dierkunde de heer L. Janse (Amsterdam). Na verdediging van „Stellingen werd heden bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap Mejonkvrouw Alida Engelina de Brauw, geboren te Breda, wonende te 's-Gravenhage. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 29 October. Er wordt voortgegaan met de behande ling van de Indische begrooting. Een postje van f 31.2000 was-uitgetrokken voor de voorbereiding van de hervorming van het bestuurswezen. Deze laatste woor den, hervorming van het bestuurswezen, klinken hem, die het Indische bestuurs wezen verouderd en geheel onvoldoende voor dezen tijd acht, zoet in de ooren. Evenwel hield de voorbereiding éener re organisatie volgens sommigen te nauw verband met de denkbeelden, welke ont wikkeld zijn in het zeer lijvig rapport van den hoofdambtenaar De Graaf f. Ja, men zegde in die voorbereiding te zien een be gin van uitvoering van die denkbee'den, terwijl men ten aanzien van het te kiezen bestuursstelsel volkomen vrij wilde wezen. Aldus spraken de heeren Van Deventer, Fock en Bos. Van rechts sprak men an dere taal. Men achtte de zaak der reorga nisatie thans met het voorgestelde crediet op gang gebracht. De post werd verworpen met 33 tegen 26 stemmen. Voor: de rechterzijde, de heer Muralt en de voorzitter; tegen: de linker zijde en de heer Bichon van IJselmonde. Bij de afdeeling onderwijs klagen eenige leden over de opleiding van den onder wijzer in Indië. Deze aldus de heer Ter Laan deugt nog veel minder dan die in Nederland. Verleden jaar maakte een motie rechts- links uit, dat te Bandoeng een openbare H. B. S. noodig was. De heer Scheurer anti-revolutionair, stelde nu een amen dement tot uitstel van de oprichting van de H. B. S. te Bandoeng. Deze post ligt in de neutrale zóne, betoogt spr., doch draagt een partijkarakter. Het amendement wordt vervolgens met 40 tegen 25 stemmen ver worpen (links tegen rechts, met uitzonde ring van den heer Bichon). De vergadering wordt vervolgens ver daagd tot heden half twaalf. Gemengde berichten. "Vermist. Uit een briefdépêclie, 10 dezer afgezonden van het postkantoor te Weesp naar het expeditiebureel Centraalstation te Amsterdam, zijn vijf aangeteekende stukken vermist met wissels, chèques, enz. Doodgestoken. Men meldt uit Maastricht: Na een onbeduidende woordenwisseling stak de negentienjarige Jac. Wijns gister middag in de fabriek Stella van Louis Regout een mes in de hartstreek van zijn vroegere minnares Halmans. Het meisje stierf oogen- blikkelijk. De dader werd aangehouden. Couranten venters gearresteerd. Men schrijft uit Valkenswaard aan het „N. v. d. D.": Sinds eenige dagen kwamen geregeld eenige Belgen couranten opkoopen in Eindhoven om deze in de Belgische dorpen Mal, Lommei, Peer, enz. te verkoopen. Die lieden verdienden daarmee een. aardig daggeld. Doch de Duit- schers kregen de lucht van dezen handel en arresteerden er drie. Hun couranten werden verscheurd. De mannen werden opgebracht en eerst na een dag weer vrij gelaten. Oplichters. Maandagavond arriveerden te Leerdam met den laatsten trein van Gorcum een gezelschap van drie personen, bestaande uit een dame en twee heeren. Zij brachten den nacht door in een hotel. Van daar ver trokken zij den volgenden morgen fn een huurrijtuig, ten einde bij de landbouwers in de omstreken vee op te koopen, naar hun zeggen, bestemd voor militaire slachteryen te Rotterdam. Zij slaagden er werkelijk in, ongeveer vijf tien stuks vee op te koopen. De betaling zou des avonds geschieden door den vader van een der veehandelaren, die daarvoor uit Roiterdam zou overkomen. Twee der gekochte beesten, samen een waarde vertegenwoor digende van ongeveer f 375, moesten onmid dellijk geleverd worden, de overige later, 's Middags vertrok bet gezelschap met de beide koeien. Het stationspersoneel viel hun vreemde handelwijze al dadelijk op. 's Avonds ontving een der landbouwers een telegram, dat de vader verhinderd was te komen. Toen begon men eerst recht wantrouwen te koesteien. Gevraagde inlichtingen te Rotterdam bleven onbeantwoord. Intusschen zien èn landbouwers, èn stalhouder èn hotelhouder nog vergeefs naar betaling uit. De politie heeft de zaak in onderzoek. Valscli geld. In den winkel vanJ.T. C. in de Halstraat te Rotterdam kwam gister avond een oude vrouw en gaf er valsch kwartje in betaling. De winkelier herinnerde zich toen een week te voren ook al een valsch kwartje ontvangen te hebben. Hij waar schuwde de politie, die deze vrouw medenam naar het bureau in de Lange Torenstraat, waar men te weten kwam, dat men te doen had met de 66-jarige weduwe P. H. in de Anna Paulownastraat woonachtig, waar zij samenwoont met zekeren J. H., een straat- koopman, die zich op het oogenblik in het huis van bewaring bevindt tot het ondergaan van eenige dagen hechtenis. In de woning der vrouw waar huiszoeking gedaan werd, vond de politie verschillende attributen en gereedschap, noodig voor het maken van valsch geld, als een smeltpot, lood, klei, gips en dergelijke. Ook vond men er 17 nieuwe valsch e kwartjes en 27 kwartjes die zeer slordig afgewerkt zijn. Alles is in beslag genomen en de vrouw in bewaring gehouden. Laatste berichten. LEIDEN. Koninklijke belangstelling. Over het Koninklijk bezoek van gisteren meldt men ons nader: Gisteren (Donderdag) was de vierde In fanteriebrigade, bestaande uit het vierde en het vijftiende regiment infanterie, uit gerukt voor een uitgebreide oefening in de duinen bij den Wassenaarschen Slag. Tijdens de rust, die vlak voor het betreden der duinen gehouden werd, deed plotseling het gerucht de ronde, dat H. M. de Koningin de oefening met haar hooge tegenwoordigheid zou vereeren. Dat was een verrassing, die de manschappen vroo- lijk stemde. Het gerucht bleek spoedig waarheid, toen de Vorstin te paard, ge kleed in donker rijkostuum, verscheen,, omstuwd door een klein gevolg. H. M. reed langs den troep, die „in de houding" de beminde Koninginne zag pas- seeren. 't Was eigenlijk jammer, dat „Geeft acht" gecommandeerd was, want wanneer de manschappen zich aan geen stramme „houding" hadden behoeven te storen, dan ware ongetwijfeld het langs de gelederden rijden van H. M. met luide hoera's begroet geworden. Thans had al les wel iets van een koude plechtigheid. Spoedig daarna nam de uitgebreide ge vechtsoefening in de duinen een aan vang. II. M. volgde in de nabijheid van den uitzichttoren, welke in de nabijheid van het aanvoerkanaal op een hoog duin staat, met veel belangstelling de verrich tingen. Herhaaldelijk liet zij zich door de aanwezige legerautoriteiten inlichten. Het viel ons op, dat het anders zoo vrien delijke gelaat onzer beminde Vorstinne thans een zeer ernstige plooi had. Dat is trouwens, gelet op de belangstelling van H. M. in het lot van haar noodlijdend volk, niet te verwonderen. Hopen we, dat in blijde dagen wederom spoedig het beminnelijk gelaat onze>- Hooge Landsvrouwe ten gevolge van voor spoediger tijden moge worden verhelderd. De Belgische vluchtelingen. Naar wij vernemen was Professor Kohn- stamm belast met eene zending van re- geeringswege naar België, om daar na te gaan hoe het stond met de huizen en ver dere eigendommen van Belgische vluchte lingen uit de streek rondom Antwerpen. Deze zending is thans echter ingetrokken onder dankzegging aan prof. Kohnstamm voor de moeite, welke hij zich wel heeft willen getroosten. Prof. Kohnstamm heeft namelijk na in België zich persoonlijk van de toestanden op de hoogte te hebben ge steld, mondeling rapport uitgebracht, waaruit bleek, dat, wanneer men zulk een onderzoek wenschte, dit op een zeer uitgebreide schaal zou moeten geschie den, zoo uitgebreid, dat de regeering be zwaarlijk een dergelijk onderzoek door particuliere personen zou kunnen laten verrichten. Bovendien zou zulk een onder zoek zooveel tijd in beslag nemen, dat bet .voor het doel, waarvoor het zou moeten dienen, namelijk om de vluchtelingen, die aarzelen of ze zullen teruggaan in de ge legenheid te stellen te beoordeelen of ze kunnen vertrekken, geen nut zou hebben. Het zou toch wel maanden kunnen duren eer hieromtrent een rapport gereed zou zijn. Vandaar dat de regeering gemeend heeft, van het onderzoek te moeten afzien. De regeeringscommissaris voor de vluch telingen in Zeeland, de heer Snoeck Hen- kemans, die zich thans te 's-Gravenhage bevindt, is voornemens de volgende week, Dinsdag of Woensdag, naar Zeeland te vertrekken en aldaar een drietal dagen te blijven, om na te gaan of de organisa tie der hulpverstrekking, geregeld werkt. Het is zijn voornemen voortaan om de andere week zulk een bezoek aan Zeeland te brengen. Onder de giften en gaven door het Zeeuw- sche Comité voor de vluchtelingen ontvan gen, bevond zich een zeef belangrijke zen ding van duizenden busjes gecondenseer de melk en andere benoodigdheden, af komstig van de Engelsche kiesrechtvrou wen. (Die doen toch nog iets goeds!) Naar men verneemt moet er bij de regeering, hoezeer zij gemeend heeft, het aanbod van de Engelsche regeering van een be drag voor het onderhoud der vluchtelin gen te moeten weigeren, geen bezwaar bestaan tegen het aanvaarden van giften voor dit doel van particulieren uit het buitenland. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 30 October. De mededeeling van gisteravond 11 uur luidt: Aan de laatste mededeelingen is geen nieuws van beteekenis toe te voegen. Turkije opent de vijandelijk heden tegen Rusland. St. PETERSBURG, 30 October. Het St. Petersburgsche telegraafagentschap meldt. Tusschen half tien en half elf 's och tends heeft een Turksche kruiser met drie schoorsteenen gisterenochtend het sta tion en de stad Theodosia (Krim) bescho ten. De kathedraal, de Grieksche kerk, de graanpakhuizen aan de haven en het ha venhoofd wei-den beschadigd. Een soldaat werd gewond. De filiale van de Russische Bank voor Buitenlandschen handel raak te in brand. Om half elf stoomde de krui ser in Zuid-Westelijke richting weg. Te Novoross.isk (in den Kaukasus aan de Zwarte Zee) is de Turksche kruiser Hamidié aangekomen en heeft de stad aangemaand zich over te gilven en staats eigendommen uit te leveren. In geval van weigering zou de stad beschoten worden. De Turksche consul en de Turksche amb tenaren werden gevangen genomen. Latei- heeft de kruiser zich verwijderd. St. PETERSBURG, 30 October. Een Turksche kruiser heeft Theodosia gebom bardeerd. St. PETERSBURG. 30 October. Volgens een telegram uit Kertsj (Krim) zijn de Russische schepen Yalta en Kazbek door mijnen, welke de Duitsche kruiser Goe- ben had gelegd, in de nabijheid van den vuurtoren Takil gezonken. De bemanning van de Yalta is gered. Éen deel van de bemanning der Kazbek is verdronken. St. PETERSBURG, 30 October. Volgens een telegram uit Noworossisk is aldaar de Turksche kruiser Hamidié verschenen en heeft de overgave van de stad en de eigen dommen van de douane geêischt,dreigend in geval van weigering de stad te bombar- deeren. De ambtenaren van het Turksche consulaat werden ingescheept, waarna de kruiser vertrok. Ingezonden stukken. De straatcolportage met „De Roskam." .Mijnheer de Redacteur. Mag ondergeteekende zoo vrij zijn den talrijken lezers van uw blad even de aan dacht te vestigen, op een advertentie, welke steeds geregeld om de veertien dagen in „De Leidsche Courant' voorkomt n.m. die van de straatcolportage met „De Roskam". Dat is geen nieuws, zullen uw lezers mi; schien zeggen, maar ,nu toch wel. Bij dé advertentie zijn twee regels bijgekomen; en hierop wenscht ondergetéekende, als propa gandist der Roomsche Pers, even de aan dacht te vestigen. Deze straatcolportage. die niet uitgaat van een of ander propagan- daclub, maar geschiedt door particuliere personen, mag zich steeds meer in de waar deering van het Leidsch publiek verheugen. Maar, bij sommigen bestond de meening, dat het batig saldo ten eigen nutte werd ge bruikt. Ondergeteekende, als propagandist, van deze straatcolportage, komt hier sterk tegen op. De gelden worden niet ten eigen bate besteed. Maar toch, om niet verdacht te worden, hebben de propagandisten de? straatcolportage besloten om vanaf Zater dag het. batig saldo van den verkoop jaarL ie storten in het fonds „Herwonnen Levenskrach t". Welnu, we hopen, dat Leiden's katholieken ons werk nog meer zullen steunen, temeer daar het hier geldt een tweevoudig goed doel. Met frisschen moed dus weer aan den arbeid. Alleen dit nog: indien er nog room sche mannen zijn, die ons een handje willen helpen, zij vervoegen zich dan even bij on^ dergeteekende. U. Mijnheer de Redacteur, mijn oprechten dank namens de propagandisten der straat colportage voor de ruimte, die u heeft af gestaan. Hoogachtend, J. v. d. STEEN, Propagandist. Maredijk 22, Leiden.! Faillissementen. Uitgesproken: P. Wilschut, kruidenier, te Zeist, cur. mr. I. van der Spek, te Utrecht. P. J. M. Dierikx, koopman, te Middel burg, cur. mr. W. M. Paardekooper Over man, te Middelburg. J. Ruhl, stoffeerder, Den Haag, cur. mr. R. R. Gruber. Opgeheven: J. J. Heerens, Den Haag. Marktberichten. LEIDEN. 30 Oct. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden f 0.afO.2 Veulens 1'130al'150 23 stieren f85 a f 310, 124 kalf- en melk koeien f140 a f315, per kilo fa 1418 varekoeien f95 a f2S0, 235 vette ossen en koeien f195 a f335, per kilo f 0.72 a f0.83, 349 graskalverenf 40 a f115, 49 kalveren (vette) f35 a f120, per kilo f0.85 af 1.10, 74 kalveren (mager) f7.a 14.404 schapen (vette) f 21 a 3oV2> per kilo f 0.60 a f 0.70, 212 schapen (weide) f19.a f28.0 Lammeren (magere) 1'a fdito vette jarige fa f 573 varkens (magere), f12 a f33, per kilo 40 a 44 ct, 0 varkens (vette) f0.a f0.299 biggen f2.a f4.15 bokken of geiten f3 a f 17. Ter markt aangevoerdRunderen2149 Kalveren 123; Schapen 706 Lammeren Kaas. Aangevoerd 69 partijen Besteed werd voor: Goudsche kaas van f35 tot f37.50 2e soort van f32 tot f34. Derby kans van f tot fLeidsche kaas de 50 KG. van f33 tot f35.2e soort van f28 tot t'32. Handel matig. Edammer kaas van ftót f Aan de stadswaag gewogen 60 partijen, 2408 stuks kaas, wegende 16203 KG. HOOFDDORP. 28 October. Graanbeurs. Dc noteeringen waren als volgt: Witte tarwe f9.50 A f 10.— Zaaitarwe f 10.50 a f 11.— Haver f 10.50 f 11.25. Rogge f 7 a f8.— Gerst f8 A f9.— Paardenboorien f 7.25 a f 7.75. Dui venboon en f 9.75 A f 10.75 Bruine boonen f 13.50 A f 14.50. Karweizaad f 15.50 A f 15.75. ZOETERWOUDE, 28 October. ElerenYeiling. 40S kipeieren f 9.85 s\ f 10.25, 20 eendeie ren f6.50 A f0.roode kool i'5.wortelen f4.— p. 100. LEEUWARDEN, 30 Oct. Boter. Boerenboter lste soort f53V254. Aanvoer Fabrieks- boter f55.aanvoer 2%, Noteering van fle Commissie lste qual. fabricksbotcr f 1.38 per K.G. Notecring van de Commissie der Vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland, lste soorl fabrieksboter f 55. Kaas. Aanvoer 17127 K.G. 251/-.»*3 Han del kalm. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 30 October 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Dc Bildt. Hoogste barometerstand 773.6 Hernoesand Laagste barometerstand 746.1 Karlsruhe. Verwachting tot den avond van 31 October, Matige in het Noorden tijdelijk krachtige winden uit Oostelijke richting betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen buien. Zelfde temperatuur. Zaterdag. Zonsopgang 6.47, Zonsondergang 4.37 Licht aan fietsen enz. 5.03 Advertentiën. Door net jongmensch wordt in Lei den gelegenheid gezocht om bij fat soenlijke R.K. familie eenige malen per week tegen billijke vergoeding tusschen 12 en 2 uur het middagmaal te gebruiken. Brieven onder no. 5312 aan het bureau van „De Leidsche Courant". Te koop aangeboden: een Melkzaak met flink Huis en grooten Tuin, in de omtrek van Leiden op' een welvarende plaats. Brieven franco onder No. 5337 bureau van de „Leidsche Courant". LOSSE NUMMERS v. h. R. K. Spot blad „DE ROSKAM," zijn vanaf Zaterdag verkrijgbaar in de boekh. v. J. N. Oeijer, Botermarkt; II. J. Dieben, Maarsmanstecg; P. II. Massa, Haarlemmerstraat. Voor War mond bij Mejuffrouw M. de Brabander, voor Zoctcnvoude, bij W. J. Koot. Morgen (Zaterdagavond) straatcol portage met „DE ROSKAM". iJBjT" liet batig saldo der straattol- portage wordt gestort in het fonds „Herwonnen Levenskracht." 5340 Begische Vluchtelingen. Het R.K. Huisvestingscomité vraagt plaatsing, voor een net gezin van Vader, Moeder en een klein kind bij kath. Familie. (5339) Een R.K. Dienstbode biedt zich aan, in een nette betrekking. Br. fr. Lett. Boekh. W. A. P. M. PETERS, Noordwyk. (5337) DE NIEUWSTE MODELLEN. EEEE Haarlemmerstraat 248. 6329

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3