Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL derom bijeen in d'Qeelvinck. Het comit' deelde mede; het volgende s telegram te hebben gezonden aan Koning Albert: „Stadswerklieden en ambtenaren van Antwerpen en omgeving, gevlucht naar Nederland, op aandrang der politie, met ontslag en straf bedreigd zijnde door de burgerlijke overheden in geval van niat onmiddellijke terügkeering, vragéri Zijn Majesteit raad en tussclienkomst tot be houd hunner positie als gemeentebedien den." Men onitving daarop het volgende ant woord: „Grand Quartier Général Beige. Rentrez en Belgique avec les ouvriers et employés communaux d'Anvers et environs refugiés en Hollande et re- prenez vos fonctions. ALBERT.' (Keert terug naar België met de arbei ders en employé's van de gemeente Ant werpen en omgeving, die gevlucht zijn naar Holland en hervat uw arbeid). Dit antwoord geldt uitdrukkelijk voor stadsambtenaren en -werklieden en niet voor particulieren. Aanwezig was op deze bijeenkomst het soc.-democratische gemeenteraadslid van Antwerpen, de heer Bongers, die officieele toezegging had voor de stadsbedienden, dat hun straf slechts voor den vorm zal zijn. Er werd langdurig en breedvoerig gedis cussieerd. Sommigen wilden terug, ande ren wilden blijven. Ten slotte werd beslo ten, dat ieder vrij bleef, wie teruggaat, zal dat op eigen gelegenheid dus niét georganiseerd doen. Devluchte lingen. Aangezien het departement van Oorlog weder de beschikking wenschte te verkrij gen over de legerplaats te Oldebroek, zal vóór 15 November a.s. door de zorgen van den Regeeringscommissaris voor de Bel gische vluchtelingen, dr. Hendrik Muller, het vluchtelingenkamp te Oldebroek over geplaatst worden naar de buurt van Nunspeet. Van Regeeringswege wordt voortgegaan met interneering der lastige elementen on der de Belgische vluchtelingen. Vandaag werden weder een 4 a 500-tal van zulke, personen van Harderwijk naar Oldebroek overgebracht. De Amerikaansche gezant heeft na Roo- zendaal en Bergen op Zoom, ook Antwer pen, omliggende kleine plaatsen en Brus sel bezocht. De gezanten van Amerika te Londen, Brussel, Den Haag en Berlijn vormden zich tot een comité in België voor de toe zending van levensmiddelen, die nog deze week uit Amerika te Rotterdam worden aangevoerd om naar Antwerpen en Brus sel te worden doorgezonden Brieven voor militairen te velde. In den loop van de maand Augustus is herhaaldelijk in de dagbladen melding gemaakt van de wijze, waarop voor mili tairen te velde bestemde poststukken moes ten worden geadresseerd. Hoewel door velen daarvan goede nota is genomen, ondervindt de dienst bij de veldpost nog steeds groote moeilijkheden, doordat de toen gegeven bepalingen niet door een ieder juist worden nageleefd. Talrijk toch zijn de bij de expeditie- en veldpostkantoren binnenkomende brieven, enz., voorzien van een onjuist adres, ten gevolge waarvan deze niet of eerst laat hun bestemming bereiken. Bij een overigens juiste wijze van adres- seeren is de meest voorkomende afwijking van den geldenden regel de vermelding op het adres van de plaats van bestemming. De afzender meent ten onrechte daardoor een vlugge bestelling in de hand te wer ken dikwerf wordt daarmede slechts het tegendeel bereikt. Wanneer toch zooals uiteraard verscheidene malen is voorge komen een onderdeel onverwacht van standplaats verandert, zal een zoodanig poststuk den geadresseerde veelal slechts bereiken langs de plaats op het adres ver meld. In het meest gunstige geval wordt dus slechts vertraging in de bezorging ver kregen. Weer anderen laten hun brieven bestel len door den gewonen dienst der poste rijen; zij toch verkiezen een iets vluggere bestelling boven de volmaakt zekere van de veldpost. Dit wordt bereikt door met weglating op 't adres van hun militairen rang die stukken te laten verzenden naar het kwartier, waarin zij tijdelijk ver blijven. Wat het gevolg is van een zoodanige wijze van handelen, wanneer belangheb bende blijkt te zijn vertrokken, is duidelijk. De gewone post kan voor uitreiking geen zorg dragen en door het ontbreken van de voor de veldpost benoodigde aanwijzingen kan ook deze haar hulp niet verleenen. Voorzien met den stempel: Onvoldoend adres, retour afzender, gaat het stuk te rug. Iloewel wellicht overbodig, zij er ten slotte de aandacht op gevestigd, dat ten opzichte van stukken, voorzien van een onvoldoend of verkeerd adres, de kans op een richtige bezorging zooal niet uitge sloten, dan toch in elk geval gering is. Men gedrage zich dus stipt naar de ge geven voorschriften, waardoor een zekere bestelling is gewaarborgd. Ontruiming van woningen. In antwoord op een vraag van den heer Rutgers betreflende het aantal der bij de verschillende kantongerechten aangebrachte en afgedane vorderingen tot ontruiming van woningen, heeft de minister van justitie aan de Kamer doen toekomen een statistisch overzicht van de werkzaamheden der kanton gerechten in verband met vorderingen tot ontruiming van huurwoningen. Reeds voor dat de door den heer Rutgers gestelde vraag ter kennis van den minister was gebracht, heeft deze een onderzoek inge steld naar den invloed, welken de tegenwoordige crisis op de huurtoestanden heeft uitgeoefend, voor zooveel deze invloed blijkt uit de door de kantonrechters toegewezen vorderingen tot ontruiming van huurwoningen. De minister vroeg mededeeliijg van het getal malen, dat sedert 29 Juli j.l. eejje vordering tot ontruiming van eene woning is toegewezen a. na uitstel of onmiddellijk, wegens ge ëindigde huur (art. 41 R. O.), alsmede; b. wegens wanbetaling van huurpenningen (art. 42 R. O.), alsmede van een opgave van de overeenkomstige cijfers over het vorige jaar en in hoevele gevallen de veroordeelingen werkelijk zijn ten uitvoer gelegd. Na ontvangst van de vraag van den heer Rutgers heeft de minister ook nog ter beant woording daarvan gegevens gevraagd. Een overgelegde staat omvat de antwoorden op den vraag van den heer Rutgers en die op de door den minister gestelde vraag. Oud-Minister Talma. Bij Kon. besluit is benoemd tot veldprediker in algemeenen dienst bij het leger te velde, ds. A. S. Talma, predikant te Bennebroek. De eerste H. Mis na de Reformatie. Men schrijft uit Elburg aan de „Tijd". De geweldige stroom van Belgische vluch telingen naar onzen gastvrijen bodem werd uit het Zuiden allengs hooger opgedrongen naar het Noorden en zoo arriveerde er, voor een paar weken, ook in Zwolle een vrij talrijke kolonie uit de bevolking van Antwerpen en omstreken, welke daarna weer in gedeelten naar kleinere plaatsen werd afgevoerd. Een dezer stedekes was Elburg, een frisch en helder visschersplaalsje aan de Zuiderzee, met een drieduizend-tal inwoners. Nu is het merkwaardige van het geval, dat die Belgen allen katholiek waren gedoopt en thans tehuis waren besteld indituitsluitend- protcstantsche stadje en wel zoo'n traditioneel Protestantisme, dat het, liefst sinds de Hervor ming, geen priester meer gehuisvest heeft, die er de H. Mis kou opdragen. Als herinnering aan lang voorbije tijden heeft het echter nog een oud Sint-Agnietenklooster bewaard, dat thans voor allerlei profane doeleinden in huur wordt gegeven. Hoe liefderijk de Elburgsche bevolking die Belgische bannelingen ook had opgenomen, de Zondagsclie H. Mis konden zij hun toch niet verschaffen. Maar het Dominicanen-kloos ter te Zwolle bracht hulp. Er werd op Zondag een pater afgezondende Pastoor van Hattem leende zijn paramenten uit; het gemeente bestuur gaf welwillend gezegd Agnietenkloos- t -r ten gebruike en lielpgrage lianlen tim merden aldaar een altaartje op, waardoor het oude konvent weer aan zijne eigenlijke be stemming kon voldoen. Was dat hulp-altaartje uiterst sober en de geïmproviseerde kerkzaal niet minder primitief, de geestelijke smaakte toch de priesterlijke voldoening, dat bet on geveer honderdtal van katholieke vluchtelingen volledig aanwezig kwam. Met dat al verkreeg Elburg het voorrecht, dat er, voor het eerst sinds vier eeuwen, de H. Offerande der Mis weer werd opgedragen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 280ctober. Op voorstel van den voorzitter wordt in behandeling genomen de begrooting voor Ned.-lndië. De algemeene beschouwingcu werden geopend door den heer Ty de- man. De loyale houding der bevolking stelt spr. zeer op prijs en hij brengt hulde aan de activiteit door de Regeling be toond. Dat de Gouverneur-generaal voor- loopig zijn post blijft bekleeden zal zeker door een ieder met instemming zijn ver nomen. De heer De Stuers herinnert er aan, dat de Regeering meermalen het voorne men heeft te kennen gegeven in Atjeh het civiel bestuur in burgerlijke handen te stel len. Tot spr. teleurstelling is dat nog altijd niet geschied en hij vraagt hoe het met deze aangelegenheid gesteld is. Spr. wijst er voorts op, dat onlusten in Indië thans epidemisch schijnen voor te komen en hij vraagt den Minister hoe het staat op Bor neo, Flores en Halmaheira. Spr. vraagt voor de zending geen directen steun van Regeeringswege, doch dat de Regeering de zending met de grootste sympathie zal te gemoet komen. De heer F o c k vertrouwt, dat de Re geering met beleid de moeilijkheden onder de oogen zal zien. Ook deze spr. releveert dat de inlanders zich nu trouwe en aan hankelijke onderdanen toonen. De heer Schreuder schetst de vol doening bij inlanders in Europa en ook de zijne over het aanblijven van den Gou verneur-Generaal, den heer Idenburg, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Verder bespreekt hij de vlootplannen cn dringt daarbij aan op bespoediging van den bouw van twee onderzeebooten. Ten slotte vindt hij het te betreuren dat bij de aangebrachte bezuinigingen het on derwijs niet voldoende betrokken is. Na de pauze stelt de Voorz itter voor, na afloop van de behandeling van de Indische begrooting, doch niet voor Dinsdag a.s. halftwaalf in de afdeelingen te doen onderzoeken een aantal wetsont werpen in verband met den buitëngewo- nen toestand, als het buitengewoon crediet van 3 milliosn, de regeling voor de Ka mers van Arbeid, de bestendiging van den staat van beleg, eenige aanvullingscredie- ten op verschillende hoofdstukken, en voorts de Staatsbegrooting voor 1915, waarbij dan de behandeling van elk hoofd stuk zal worden gevolgd door die van de aanvullingscredieten op het betreffende hoofdstuk van begrootingen van dit jaar en vorige jaren. De heer Schaper wil ook het nood wet je-Mendels nopens huishuur aan de orde stellen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Schaper zich vergist, de voorzitter deed slechts een voorstel nopens het afdee- lingsonderzoek, niet omtrent openbare behandeling. Inmiddels verklaart spr., dat het voor- loopig verslag over het Voorstel-Mendels dezer dagen verschijnen zal. De heer Schaper hoort dit met ge noegen en hoopt nu op spoedige behan deling. Het voorstel des voorzitters wordt aan genomen. Voortgezet wordt de behandeling van de Indische Begrooting, nadat nog eenige leden het woord hebben gevoerd, be antwoordt de minister van Koloniën, de heer P 1 e y t e 'de verschillende sprekers. Spr. wijst er op, dat hij met leedwezen het snoeimes zette in zijn be grooting. Daarna schetst hij de moeilijk heden ontstaan in het overleg tusschen den minister en Buitenzorg.Terwijl in ge wone dagen een brief 24 dagen noodig heeft, bleven er nu soms 53 en 44 dagen onderweg. Wel werd de gouverneur-gene raal telegrafisch op de hoogte gehouden van de hier genomen maatregelen. Spr. vertrouwt in de troonrede wel vrij nauw keurig den toestand te hebben weergege ven. Aan bezuinigingswoede heeft hij zich niet schuldig gemaakt. De heeren Scheu- rer en Bogaardt hebben daarentegen be toogd, dat meer had moeten worden be zuinigd. Met vele opmerkingen van den heer Schaper is spr. het eens. Betref fende werkverschaffing aan koelies zijn practische maatregelen genomen op Oost- Sumatra. Ook worden aan inlanders in Deli terreinen afgestaan en hun rijst en geld verstrekt voor den rijstbouw. Door bemiddeling van het gouvernement en par ticulieren is voorts getracht ondernemin gen aan den gang te houden. Wat de schrapping der tractementsverhooging be treft, merkt spr. den heer Schaper op, dat de omstandigheden sterker waren dan hij. Wat de opmerkingen van den heer De Stuers betreft, deelt hij mede, dat men op Borneo met een georganiseerd verzet te doen had. De gouverneur zag den toe stand zeer ernstig in en zond generaal Van Rietschoten derwaarts om de orde te herstellen. De berichten bleken zeer over dreven. Wat de berichten van brandstichten betreft door de Chineezen, spr. acht, ge geven het feit, dat hij sedert niets meer vernam, die berichten uit de lucht gegre pen. Wat het verbod van hanengevechten betreft als oorzaak van oproer, merkt spr. op, dat nog niet lang geleden te Amster dam een oproer uitbrak wegens verbod van palingtrekken. Het komt hem voor, dat men verkeerde toestanden wel dege lijk heeft te bestrijden. Spr. deelt nog mede, dat een morato rium overwogen is evenals aanmunting van zilver en goud in Indië. Beide bleken echter onnoodig. Wat de vermeerdering van ambtenaren betreft, spr. wijst er op, dat het werk zeer is toegenomen. De Djambi-concessies hoopt spr. voor 31 December te hebben afgedaan. Zoo niet, dan zal hij maatregelen nemen ter verlenging. Wat de zaak Ritsema-Neeb betreft, spr. hoopt, dat de heer Neeb op Banka de gelegenheid zal worden geboden zijn geschiktheid voor een hoogeren rang te toonen. Het komt ook spr. voor, dat de oorlogs kosten die op Indië drukken, niet door belasting moeten woj'den gevonden. Voor- loopig kan men er schatkistbiljetten uit geven. Van een kolonialen raad is spr. een voorstander. Die dient echter niet te wor den vastgekoppeld aan een bestuursorga nisatie. Wat de financiën betreft, spr. heeft ge tracht de Ned.-Indische schuld te conso- lideeren. Spr. had een leening van 100,000,000 willen sluiten, waarvoor 55,000,000 voor de schuld aan Nederland. Toen kwam echter de oorlog en er is niets van gekomen. Nogmaals betoogt spr., dat het spoorweg bedrijf, een der motoren van volkswel vaart, niet mag worden ingebracht in een vennootschap. Er is beweerd dat een bui- tenlandsche vijand de aandeelhouders meer zou ontzien dan den Staat als eige naar. Spr. gelooft dat niet. De zaak is bij het departement in studie. Van de groote financieele moeilijkheden van Indië, zoo besluit spr., heeft hij zich volkomen rekenschap gegeven. Hij meent echter, dat Indië zich voorloopig zelf kan helpen en het in de gegeven omstandighe den het best is de zaak op haar beloop te laten. Zijn noodmaatregelen noodig, dan zal spr. zeker niet aarzelen in te grijpen. Replieken worden niet gehouden. Heden halftwaalf voortzetting. Aanbestedingen. LEIDEN. Bij de gisteren gehouden aanbesteding door Bestuurderen van de Stede lijke werkinrichting van Levensmiddelen ten dienste dier inrichting benoodigd van 1 No vember 1914 tot 31 October 1915 waren minste inschrijvers de na te melden gegadigden voor de achter hunne namen gemelde prijzen, t. w. N. van der Vlist, aardappelen a 4.2 c. p. Kgr. C. J. de Jongh en Co., gort 18 c., capucyner erwten 24 c., peper 90 c., bruine boonen 29 c., cichorei 21 c., rijst 17 c., stroop 14 c., koffie f 1.09B. Ouwerkerk, groene erwten 22 c.; Leidsche Broodfabriek, kropbrood 14 c., roggebrood 14 c.J. Beulink, rundvieesch 75 c.Wed. N. van Wingen, rundvet 86 c.; J. Huisman, groenten 6V2 c., alles per Kgr.; W. van der Werff, zoetemelk 8.8 c., karnemelk 3.8 c. p. Liter. Bij de gisteravond door het Bestuur der Vereeniging „Uit Liefde" in den Vergulden Turk gehouden aanbesteding van Levens middelen was ingeschreven als volgt, t. w. Bruinbrood, A. de Kier, per brood van 0.045 Kgr. f0.07; rijst, firma W. A. Affourtit, f 0.19, f0.1SV2 en f 0.18; A. Fontein f0.17i/2 en f0.16 per Kgr.; bruine booneü, A.Fontein f0.18, firma Affourtit f0.16V2 per Liter. De inschrijvers allen wonende te Leiden» N. V. Familie Bioscoop. Wij hebben heden een bezoek gebracht aan gebouw en zaal van de N. V. Familie Bioscoop onder directie van den heer A. van der Helm aan de Haarlemmer straat, d^e hedenavond haar eerste uit voering zal geven. Aanstonds viel ons op, dat wij te doer, hebben met een origineel geheel. Er if5. niet verbouwd maar gebouwd. De archi tect de heer L. v. d. L., heeft op den grond waar vroeger huis en tuin van Dr. Kist gelegen waren, een gebouw doen verrij zen, dat in alle opzichten een „Bioscoop" mag genoemd worden. Het gebouw is ge heel en al in modernen stijl. Is het val scherm opgetrokken, dan krijgt men een breede vestibule, die toegang geeft aan de eene zijde tot de zaal aan de andere zij de tot de loketten waar de kaartjes ver kocht worden. Deze vestibule is practisch ingericht en doet het grootsche van het gebouw uitkomen. Eenmaal in de zaal staat men werkelijk verbluft. Hier heeft men nu werkelijk een intieme gezellige lokaliteit. Alles is er op berekend om het 't publiek zoo aangenaam mogelijk te maken. De Electrische licht installatie is zoo ingericht, dat de bezoe kers niet plotseling van het duister in het licht en van het licht in het duister ko men. Ook het veilighcidslicht voldoet uit stekend. Zaal en gebouw zijn onder de strengste controle brandvrij ingericht, en om op alles voorbereid te zijn, zijn ruime en breede nooduitgangen aan gebracht. Het is een allerliefst echt gezel lig zaaltje, waar 400 kïaprfauteuls een zitje bieden aan hen, die een paar uur tjes willen verpoozen in „De Bioscoop". De Centrale verwarming geeft een aange name temperatuur in de wintermaanden. Ook de cabine, waar de Jubileum Stohl- Imperatormacliine, model 1914 is opge-: richt, is zeer practisch ingericht. Bij oen dergelijke machine is ontbranding totaal uitgesloten. Zoo is onze goede stad wederom verrijkt met een prachtig gebouw, dat voldoet aan alle moderne eischen en dat terecht de eerste orgineele Bioscoop in onze stad ge noemd mag worden. Ook deze Bioscoop zal natuurlijk met de buitengewone tijdsomstandigheden te kampen hebben. De directie had natuur lijk niet aan oorlog gedacht, want in J ani werd met den bouw aangevangen. Maar wij zijn er zeker van, dat zij die omstandigheden te boven zal komen, mits de directie zorg draagt, dat deze Bioscoop er nu eens een is, waar een ieder kan binnentreden, dat zij films vertoont, dio door een ieder gezien kunnen worden. Gelijk wij reeds boven schreven is het plan dezer Bioscoop ontworpen door den heer I. v. d. Laan, die alle eer avn zijn ontwerp heeft. Hij heeft gezorgd, dat Leiden een origineel gebouw rijker is geworden. Dc heer H. Korswagen heeft als aannemer het werk tot volle tevredenheid uitge voerd. Een zelfde compliment aan den heer E. Vocking, die de electrische instal latie, benevens de benoodigde machine rieën leverde en monteerde. Gislaagd. Voor examen Wiskunde L. O. is to 's-Gravenhagc geslaagd, mej. C. H. Bohlingh alhier. Mej. M. J. B. v. Dijk, Onderwijzeres aan het R.-K. Weeshuis St. Jacobsgracht alhier, is geslaagd voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Universiteit. Op de begrooting van uit gaven van het Bouwfonds voor het departe ment van Binncnlandsche zaken over 1915, komt de rijksuniversiteit voor met een bedrag van f 1.3S0U00. Benoeming. De raad te Amsterdam heeft benoemd tot hoofd der school 110. 27 te Am sterdam den heer E. J. Blekkink hoofd eener school alhier. Overleden. Gisterenavond is 11a een zeer korte ongesteldheid overleden een der oudste bedienden van Zomerzorg", de bij de clieëntele zoo bekende en gewaardeerde Willem Ligtvoet. „Uit Liefde." In.het Bestuur der Ver eeniging „Uit Liefde" zijn herkozen de heeren A. J. Witmans Azn., A. Ouwelen, P. H. van Thiel en S. de Boer Azn. Steuncomité Oorlogstoestand 1914 Leiden. Staat van ontvangst van uitgaven tot en met Dinsdag 27 October 1914. Vorige opgaaf 24670.00 1/2. Sedert ontvangen van: R.-K. Textiel Verg. St. Bavo, restitutie uitkeering 19 25 Sept. 58.50; Gecoll. Bidstond Pieters Kerk 24.14 1/2; II. D. F. 1.—; X. W. 1 v. d. verkoop 4.Gecoll. repetitie Toon kunst 4.49 1/2; Dir. en beamb. postkan toor 7.33; commiezen 10.—J. M. 1.87; fabr.pers. Hoogenstraaten 10.40; op brengst gedicht Lovendaal-muziek Wierts, afgedragen door mej. Suze de Wekker e.a. 100.40; pers. „de Automaat" 5.10; Mili tairen 12.21 1/2; Diac. Remonstr. Ger. Gemeente 100.afdracht Leidsche Dag blad 6.75; Bakkersverecniging „deVriend- schap" 10.wek. bijdragen van v. d. B. 0.25; Prof. Ch. A. van O. 10.—; W. F. van W. 10.—; C. A. F. 2.50; S. B. 2.50; Ds. J. Sch. 1.—; Mr. A. v. d. E. f5.—; v. R. 1.v. d. W. ƒ1.—; A. J. den H. 2 maal 2.50; J. S. 2 maal 0.25; N. 2 maal 0.10; nagekomen: K. K. Speel- potje 0.75; idem ƒ2.15; Openb. School 2e kl. Oude Vest 11.40; bijdragen van 19 brugwachters 7.J. de K. 100.Do minoclub Musis 0.80; Militairen 9.S3; P. 2.50; te zamen 529.58 1/2. Totaal 25199.59. Uitgaven: le tot 7e week 11.594.98; 8e week 1.584.81, totaal 13179.79. Saldo: 12019.80. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar de navolgende personen: Pacolet, wed. Uithover en 3 kinderen, Kath. Wavre. Maurice Joz en vrouw. Vr. Lambrecktsv. Casteren cn 8 kinderen. Fam. Vissenaeclien, Berchem. Verbrugge, Antwerpen. Fam. v. Ochel, Berchem. Fam. v. Bel, Heyst op den Berg. HILLEGOM. R. K. Middenstandsbond. Na een rede van den heer J. H. Visser, uit Haarlem, over de „Hanze afdeelingen", en een van den heer G. Dekker, uit Amsterdam, over de „Hanze bank", is alhier een nieuwe afdccling van den R. K, Middenstandsbond opgericht, met aan vankelijk 17 leden. NIEUWKOOP. Abuis. Bij de politie werd gistermorgen door den veehouder J. van Leeuwen aangif te gedaan, dat 9 eenden waren ontvreemd. In overleg met de politie werd een plan de cam pagne opgemaakt teneinde de dief of dicyen Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN IV!ARE 36. in den kortst mogelijken tijd op te sporen. De eigenaur maakte zich gereed om in de richting van Uithoorn te gaan doch op het punt van te vertrekken.... ziet hij de eendjes rustig dobberend op het watervlak in een der sloten zijner weiden. Door de mist waren zij niet opgemerkt. Benoeming. Mej. J. dc Bruin, onderwij zeres in de nuttige handwerken en volontaire aan de O. L. School alhier is tijdens den duur der mobilisatie tot tijdelijk onderwijzeres be noemd aan de O. L. School te Capelle aan de IJssel. Benoeming. In hun vergadering van Dinsdag j.l. hebben Burgemeester en Wethou ders tot Deurwaarder voor de plaatselijke belastingen d. w .z. voor de beteekening van stukken, betreffende vervolging ter invorde ring van plaatselijke belastingen en de ten uitvoerlegging van dwangbevelen, benoemd den Gemeente- en tevens onbezoldigd Rijks veldwachter J. P. van Vuurcn. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Vergadering van gisteren. Voorzitter de heer P. Besselaar, burge meester. Aanwezig alle leden. De notulen worden na voorlezing onver anderd goedgekeurd. Alvorens aan de agenda te beginnen, voelt de voorzitter zich gedrongen, de raadsleden, de leden der verschillende commissiën en de ingezetenen zijnen har- telijken dank te brengen voor alles, wat zij in de afgeloopen 14 dagen voor de zoo zwaar beproefde Belgische vluchtelingen gedaan hebben en zich zoo vele offers getroost hebben. Ingekomen stukken. lo. Van Ged. Staten, herbenoeming tot leden van het college van zetters de hee ren B. P. Roest en Z. B. Roozen. 2o. Van Ged. Staten handhaving als fo rens op het kohier van den H. O. de heer J. W. Roozen, lid van de firma Geb. Roo zen te Overeen. 3o. Een schrijven van den heer C. W e s- terbeek Cz., met verzoek zijn aanslag in den II. O. te wijzigen met het oog op zijn militairen dienst. Deze reclame is te laat ingekomen, doch met het oog op e ernstige tijdsomstandigheden gevoelen B. en W. er zeer veel voor, deze reclame als nog te behandelen. De heer Warnaar stelt voor dit punt aan te houden, daar hij wel verwacht, dat meer dergelijke' aanvragen zullen vol gen. Besloten wordt dit schrijven alsnog aan te houden. Van de afd. Oegstgeest van de maatschappij van Landbouw is een verzoek ingekomen, om de verordening op de keuring van varkens, betreffende het trichine-onderzoek, te wijzigen, en daarin op te nemen de bepaling, gelijk ook in Hil- legoin opgenomen is, dat van elk varken, dat wegens trichine afgekeurd is, van ge meentewege een vergoeding zal worden uit gekeerd, gelijk aan 70 van de waarde. De Voorzitter deelde mee, dat de slagers te Hillegom, Lisse en Sas- s e n h e i m, reeds een onderling assuran tiefonds hebben opgericht, zoodat voor hen geen bepaling noodig blijkt; blijven alleen over, die particulieren, die een varkon» mesten, 't Is hard, dat een arbeider, die met veel ontberingen toch een varken ge mest heeft, dit ziet afgekeurd en er geen schadevergoeding voor ontvangt. Maav zooals de heer Roozen terecht opmerkte, wij zien wel het begin, en nog niet het ein de. Tot nog toe zijn er nog geen varkens in deze gemeente afgekeurd, doch wie garan deert, dat deze ziekte zich niet zoodanig uitbreidt, dat het voor de gemeente ondoen lijk is, al de vergoeding uit te keeren, daar om wordt besloten elk geval afzonderlijk w behandelen en dan naar bevinden te han delen. Een ingekomen stuk van slager C o 11- v e e wordt niet behandeld, daar het ongc- zegeld is. Den 24 Sept. hebben B. en W. de boeken cn kas van den gemeenteontvanger nage zien en is gebleken, dat alles in de beste orde is bevonden. Het kohier Schoolgelden 4de kwartaal 1914 wordt vastgesteld op een bedrag van f 37.35. Eenige af- en overschrijvingen dienst 1914 worden goedgekeurd. Alsnu bieden B. en W. den Raad aan de begrooting der gasvoorziening en der ge meente voor het jaar 1915. Beide begrootin gen hebben bij de leden gecirculeerd, en de raadsleden hebben met elkaar de be grooting gewikt en gewogen en den heer W a r n a a r als rapporteur benoemd. De begrooting der gasvoorziening sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 25165. Op deze begrooting hadden de ledei slechts deze opmerking, dat zij gaarne ge schrapt zagen de post f 100 voor technisch toezicht. De Voorzitter deelde mee, dat deze f 100 de vergoeding was voor den lieer Ver hoog, den gemeente-opzichter, voor het toezicht op het bedrijf enz. en vond, dat deze post zeker niet te hoog was. De heer Warnaar was van meening. dat de gemeenteopzichter dit ambt, mede gelet op de tegenwoordige tijdsomstandig heden, wel gratis kon waarnemen. De "Voorzitter antwoordde, dat in de instructie van den opzichter met geen enkel woord over dit ambt gesproken wordt en daar het gasbedrijf nu veel beter mar cheert dan vroeger, is deze vergoeding 7-e* ker yvel op haar plaats»

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2