Uit Stad en Omgeving. ken en ook bewoners van particuliere hui zen bij langere afwezigheid wel eens on aangename verrassingen zouden kunnen beleven, wanneer de overheid zich genood zaakt acht, ambtelijk tot het openen van hun eigendommen over te gaan. Ook stadsambtenaren en bedienden moe ten ten spoedigste terugkeeren. De strengste maatregelen zullen genomen worden tegen hen, die nog langer voor de roepstem der overheid doof blijven. Alleen door terugkeer van allen is her stel van het maatschappelijk leven moge lijk. Het zwaarst is die terugkeer voor hen, wier eigendommen zijn verwoest, wier hui zen zijn verbrand of stukgeschoten, en die niet zeker zullen zijn aanstonds in hun vroegere woonplaats werk en brood te vin den. Toch waren alle autoriteiten, zoowel Belgische als Duitsche het er over eens, dat elk burger naar zijn gemeente moet terugkeeren, waar de overheid zoo mogelijk zal helpen om in de eerste behoeften te voorzien. Langzaam herstelt het maat schappelijk leven zich weer. Op alle wegen zag men vluchtelingen terugkeeren en in Antwerpen waren Vrijdag reeds veel meer winkels geopend dan Woensdag. Zelfs wa ren weer groenten, vruchten, gevogelte en visch op de markt te koop. Allerlei geruchten omtrent het opvangen van mannen tusschen 20 en 45 jaar, die naar Duitschland opgezonden zouden wor- den, om daar veldarbeid te verrichten, of zelfs tegen de Russen in het vuur gezonden te worden, werden ten stelligste tegenge sproken. Daar is geen sprake van. Zelfs burgerwachten, die hun wapens neerge legd hebben, zullen onverlet gelaten wor den. Alleen de dienstplichtigen volgens Belgische wet, zullen als krijgsgevange nen worden beschouwd. Zeer verontwaardigd toonden hoogge plaatste Belgische personen zich over de onwaardige geruchten, die onder de Bel gen liepen, als zou de heer dr. Louis Franck door de Duitschers zijn omgekocht. Tegenover het edele voorbeeld van toewij ding dat dr. Franck op dit oogenblik geeft, door zijn stad in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden dag en nacht met zijn groote go\*en te dienen, werd gesteld het doen van hen, die tot dekking van eigen veiligheid thans jn 't buitenland rustig le ven van het meegenomen geld en critiek oefenen op hen, die in de bange ure op de bres gebleven zijn, om het belang hunner stad te dienen. De Belgische vluchtelingen. Bij Hontenisse komt een kamp voor 10,000 behoeftige personen, terwijl de be paald slechte elementen allen naar Veen- huizen gaan. Aan het hoofd van het kamp te Harderwijk komt een gepensioneerd overste van het Indische leger. Te Mid delburg, Vlissingen, Sluis hebben de vluch telingen-commissies haar werkzaamheden uit handen gegeven en de geheele zaak aan den burgemeester overgedragen, in verband met de desbetreffende circulaire van den Minister van Binnenlandschg Zaken. Door' toedoen van den gedeleg. re- geeringscommissaris den heer Snoeck Henkemans is thans in deze gemeenten een regeling getroffen waarbij de com missies als vroeger, haar taak voortzetten en eventueele tekorten door de burgemees ters zullen worden aangevuld. De com missies werken dan onder verantwoorde lijkheid van de burgemeesters. Om een meer algemeene regeling dienaangaande te maken, had gister Biiddag een conferen tie plaats tusschen den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en den heer Snoeck Henkemans. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft ter k'ennis van de burgemeesters doen brengen dat het bij hem geen be zwaar ontmoet dat vluchtelingen zoo noo- dig voor Rijksrekening worden onderge bracht bij particulieren. Daarbij zal echter de grootste zuinigheid betracht moeten worden; er zal geen vergoeding kunnen worden gegeven boven een bedrag van 30 cent per dag en per persoon. Men meldt uit Roosendaal, d.d. gisteren: Heden zijn 1G.733 personen van hier naar Antwerpen per spoor vertrokken, hetgeen het maximum aantal is, dat tot nu toe werd bereikt. De laatste trein, welke te drie uur vertrok, bestond uit niet minder dan 52 rijtuigen. Onderweg moest de trein echter in tweeën worden gesplitst. Van Merxem keerden 1854 personen naar hier terug. De Maria. De directie van de Holland-Gulf Stoom vaart Maatschappij te Rotterdam bevestigt dat de Maria door een Duitschen kruiser op 21 Sept. 1.1. in den grond is geboord en dat de volledige bemanning te Teneriffe is geland. Het stoomschip is 17 Septem ber 1912 voor 5 jaar aan een Engelsche firma in huur gegeven. De noodige stappen tol betaling van de waarde van dal slows»hip zijn onmid lei- lijk door de reederij gedaan. Het schip voerde de Nederlandsche vlag. De T j imahi terecht. Reuter seint uit Batavia, d.d. 24 dezer, dal het stoomschip Tjimahi van de Java- China-Japanlijn, dat een paar dagen zoek was, thans terecht is. Het schip had vierhonderd personen aan boord, waaronder de Nederlandsche mili taire attaché in Japan, en voorts de geheele inzending van Ned. Oost-Indië voor de Panama-tentoonstelling. Deuitvoervan aardappelen. Men meldt ons over den uitvoer van aard appelen: In de laatste dagen heeft men zich hier te lande eenigszins ongerust gemaakt over den uitvoer van aardappelen. Dat voor die ongerustheid minder grond bestaat dan ve len wellicht meenen, moge blijken uit de volgende cijfers. Onze aardappeloogst kan voor 1914 veilig geraamd worden op 3000 millioen kilogram, Piet kriel inbegrepen). Gewoonlijk worden hier te lande jaar lijks plm. 700 a 800 millioen kilogram tot aardappelmeel vermalen, terwijl gemid deld 400 a 500 millioen kilogram worden uitgevoerd. Deze uitvoer heeft hoofdzakelijk plaats in de maanden September, October en No vember. Tot 17 October j.l. waren uitge voerd 120 kilogram. Ter vergelijking met andere jaren kan worden medegedeeld, dat in 1911 voor 1 November alleen naar Duitschland werd geëxporteerd 237 millioen kilogram. Tenslotte kan nog worden opgemerkt, dat de aardappelen die worden uitgevoerd voor het overgroote deel behooren tot soorten die hier te lande in normale omstandigheden weinig of niet worden gegeten. Kaashandelaren. liet bestuur van de Nederlandsche V3'- verceniging van Kaashandelaren heeft aan de leden der vereeniging mededeelingen verstrekt in zake zijn bernoeingen betref fende een mogelijk verbod van uitvoer van kaas naar het buitenland. Een aantal conferenties vonden plaats, o a. met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, terwijl verscheidene telegrammen met den Minister en den Di recteur-Generaal van den Landbouw wer den gewisseld. Op het herhaaldelijk aandringen van het bestuur op een dadelijk besluit van den Mi nister omtrent al of niet tijdelijk uitvoer verbod, kwam telkens het antwoord, dat omtrent een mogelijk verbod van uitvoer van kaas, voorhands geen nadere mede deelingen konden worden gedaan. Van de zijde van belanghebbenden wa ren een drietal voorstellen te dezer zake aan den Minister gedaan, waarvan het eerste op eene, Zaterdag 17 dezer gehou den conferentie met den Minister onmid dellijk door hem van de hand werd gewe zen, terwijl- Donderdag, 22 dezer, bij den voorzitter der vereeniging een telegram in kwam, waarin gemeld wordt, dat geen dey beide andere voorstellen aanvaard werd en, op verzoek van den Directeur-Generaal van den Landbouw,de voorzitter met me deafgevaardigden der vereeniging wordt uitgenoodigd tot een hernieuwde bespre king van de regeling van den kaasexport, welke Zaterdag zou plaats hebben. Ten slotte ontving de voorzitter nog Vrij dag onderstaand telegram: Beslissing omtrent uitvoerverbod wordt over enkele dagen genomen. Voor Minis ter Landbouw, Versteeg." Zoo spoedig mogelijk zal het dagelijksch bestuur trachten de leden over het verdere verloop op de hoogte te stellen. Het bestuur van de Nederlandsche ver eeniging van Kaashandelaren ontving van de Directie van Landbouw bericht, dat, volgens een van Harer Majesteits Gezant te Buenos-Ayres ontvangen mededeeling in Argentinië geen nieuwe voorschriften op den uitvoer van kaas zijn uitgevaardigd. Bloembollen. Het Weekblad voor Bloembollencultuur deelt mede, dat thans de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat spoedige tot standkoming van het Bloembollen-syndi caat niet te verwachten is. De pogingen om bloeembollenkweekers en -handelaars aan een collectief voorschot te helpen, zijn tot dusver afgestuit op het vinden van een ge- schikten grondslag voor den noodigen waarborg. Bovendien is de toestand in het vak veel verbeterd. Défilé voor Hare Majesteit. Zaterdag defileerde de 1ste mitrailleur- afdeeling, in kantonnement te Oegstgeest, onder haren commandant den kapitein Verberne voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses vóór het Huis ten Bos-h Na in de Maliebaan geparkeerd te hebben, mocht de afdeelfng andermaal jn draf op haren terugmarsch defileeren voor n„ M die te paard met Hoogstderzelver ge/olg zich nabij het Roomhuis had opgesteld. De portefeuille van Landbouv/. In doorgaans goed ingeli.hto knngrn verzekert men, dat het zeer waar schijnlijk is dat Dr. Bos als opvolger van Minister Treub als Minister van Landbouw Nijverheid en Handel aan H. M. de Ko ningin zal worden voorgedragen. Tweede Kamer. De vergadering van de Tweede Kamer wordt Woensdagmorgen te halftwaalf geopend. De voorzitter zal onmiddellijk aan de orde stellen de Indische begrooting, terwijl voorts nog aan de orde komt een regeling van werkzaamheden. Onderdomsrentc. Op 1 October j.l. bedroeg het ontvangen aantal rente-aanvragen ingevolge de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet 138,960. Daarvan waren toegekend door de Rijks verzekeringsbank 117,177 en in beroep 819, totaal 117,996. Overleden zijn 7637 rentetrekkers, terwijl 6 renten zijn ingetrokken, zoodat het aantal loopende renten per 1 October bedroeg 110.353. „St. Hubrecht." Zonder uiterlijk feestbetoon zooals aanvankelijk het plan was herdacht gisteren bovengenoemde vakvereeniging van bakkersgezellen haar vijfjarig bestaan In den vroegen morgen hadden de leden het feest kerkelijk gevierd door het bijwo nen van een heilige mis, tot intentie der vereeniging opgedragen, en een algemee ne H. Communie. Om half één 's middags kwamen de le den in vergadering te zamen. Na opening door den voorzitter, deed de secretaris mededeeling van een schrijven, gericht aan de drie bakkerspatroonsorganisaties hier ter stede, met het verzoek om, met met het oog op de tijdsomstandigheden, geen gezellen te ontslaan, maar liever den arbeidstijd te verminderen, zoo dit noo dig mocht zijn, te meer daar de arbeids tijd in het bakkersbedrijf in normale om standigheden abnormaal is. Van de R.-K. Patroonsvereenjging was als antwoord ingekomen, dat dc leden zooveel mogelijk met de wenschen van „St. Hubrecht" zul len rekening houden. Ook was van ge noemde vereeniging een gelukwensch bin nengekomen met het eerste lustrum van „St. Hubrecht". De secretaris bracht daarna een jaar verslag uit, waarin ten nauwkeurig over zicht werd gegeven van alle gehouden vergaderingen. Met kracht drong de secre taris er bij de leden op aan trouwer de vergaderingen bij te wonen, om de vak vereeniging sterker te maken. Ook werd gewezen op de actie, die in de afgeloopen jaren was gevoerd. O.a. werd hulde ge bracht aan degenen, die de zoo schitte rend geslaagde nationale bakkerijtentoon stelling hebben georganiseerd. Een hartelijk applaus en een dank woord van den voorzitter, volgde op het keurig jaarverslag. Hierna was het woord aan den geeste lijk adviseur, den Weleerw. pater C. L. Zuidgeest. De eerw. spreker wees er op, dat de tijdsomstandigheden in staat zijn den blijden verwachtingen, die wij allen koes terden, den bodem in te slaan. Plotseling is de wereldbrand uitgebroken, die veel vernielt, en ook haast in staat is onze idealen te verwoesten. Waar is de broe derschap? Waar is de beschaving? Ook het jaarverslag, het keurig jaar verslag van den secretaris, zou ons haast stemmen tot wanhoop, als wij niet wisten, dat er toch nog in de Roomsche organi satie een kracht sluimert, die kan worden opgewekt. Toch is er ook reden tot vreugde, reden om te vertrouwen in de toekomst, in de eindvictorie. In uw vaandel staat het woord: Roomsch- Katholiek. Dat woord wekt minachting bij de tegenstanders. Zij stellen het voor, alsof een R.-K. vakorganisatie niets doet voor de stoffelijke belangen harer leden. Anderen zien met wantrouwen naar de R.-K. vakorganisatie, omdat alle organi saties zoo zeggen zij ontevredenheid wekken. Maar Paus Leo XIII heeft krehtig het goed recht van de R.-K. vakorganisatie verdedigd. Hij wilde de R.-K. vakorgani satie om de stoffelijke belangen van den arbeider te behartigen. Sinds Leo XIII het Roomsche stempel op onze organisa ties heeft gestempeld, mag niemand deze met wantrouwen beschouwen. Toen men zag dat de Roomsche vakor ganisaties krachtig werkte op stoffelijk gebied, toen beschuldigde men haar, dat zij scheiding brachten, waar eenheid noo- dig is. Wij willen geen scheiding, maar onder scheid van de regimenten in het strijdend leger. Waar het noodig is, trekken die regimenten gezamenlijk op. Dat wij onderscheid willen tusschen de Katholieken en de niet-katholieken kan men ons niet verwijten Wij, Katholieken, hebben ééne band, die ons allen te samen bindt, onze God, onze Christus, onze Chris tus in het Allerheiligste Sacrament. Wij Katholieken zoeken onze kracht vQÓr alles aan de Communiebank. Dat schenkt ons vertrouwen in de toekomst der R.-K. vak organisatie; Daar is meer wat ons met vertrouwen doet opzien naar de R.-K. vakorganisatie. Wij bouwen aan de wording van de maatschappij en bij dien bouw is onze hoeksteen Jezus Christus. Zonder Chris tus is er geen overwinning en is er geen toekomst mogelijk. De R.-K. vakorganisa tie werkt met en voor Christus. Daar is meer wat ons vertrouwen in boezemt voor de toekomst der R.-K/ vak organisatie. De R.-K. vakorganisatie houdt hoog de rechtvaardigheid en wekt op de liefde. Spr. schetste de tegenstelling tus schen de Roomsche liofde en de humani teit van hen, die de Christelijke beginse len loochenen. Het Roomsch Katholieke in de vakorganisatie is een waarborg, dat in die organisatie de liefde de overwinning zal brengen. De R.-K. vakorganisatie houdt hoog de rechtvaardigheid. En daar om behoeft zij niet te vreezen. Degenen die strijden voor een rechtvaardig doel met rechtvaardige middelen behalen zeker de overwinning. Onomwonden wees spr. den leden ten slotte op hun plicht om hun vakorogani- satie tot bloei te brengen, om mede te ver ken aan het propaganda-werk. Spr. bracht zijn gelukwensch aan het bestuur, aan de oprichters der vereeniging, aan de 'rouw gebleven leden, en wekte in kernachtige woorden op te blijven ver trouwen in hunne vereeniging. Na het applaus bracht de voorzitter den weleerw. pater dank voor zijn heerlijke rede. Namens het afdeelingsbestuur van den Ned. R.-K. Volksbond bracht de heer v.d. Staak de vereeniging zijne gelukwenschen. Nog andere aanwezigen voerden het woord. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 129.29 1/2, de uitgaven 142.88. Een ba tig saldo 95.04. Tot verificateurs werden benoemd de hoeren A. van Zijp en S. Schouten. Met gebed werd de goed geslaagde ver gadering gesloten. Geslaagd. De heer Henri P. T. van Brussel alhier, slaagde te Rotterdam voor het examen le graad voorturner (theore tisch en practisch), gehouden vanwege het Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Voor de Belgische vluchtelingen. Zondag werd van 57 uur in het gebouw van den Ned.R.K.Volksbond voor de Belgi sche vluchtelingen door de heeren J. de Haas, P. v. Remundt en J. v. Putten, na mens de Rederijkerskamer „Vondel", een gezellige uitvoering gegeven. Dat dit door hen op hoogen prijs werd gesteld bewees het langdurig en herhaald applaus, hetwelk den spelers na elke voor dracht ten deel viel en vooral bij het duet „De twee aviateurs", toen bij het zingen van het Nederlandsche en Belgische Volkslied de vlaggen werden ontplooid, scheen er aan het applaus geen einde te komen. De heer Heemskerk, bracht als lid van het Comité dank tan den heer Van der Wilk, den pianist, vcor zijn geheel belang- looze medewerking en aan de opgetreden leden van „Vondel". Hij hoopte, dat, zoo de vluchtelingen nog langer hier mochten verblijven, genoemde Vereeniging hun nog meerdere malen een dergelijke ontspan ning zal schenken. Ook wij juichen een dergelijk streven om den vluchtelingen den tijd behoorlijk en aangenaam te doen doorbrengen, ten zeerste toe. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914, In de afgeloopen week meldden zich om ateun aan47 personen, maakt met het totaal der vorige opgaaf ad 1381 een totaal van 1428 Tot 17 October j.l. waren behandeld1194 aanvragen in dc afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 48 Totaal 1242" Afgewezen warend-tot 17 Oct. j.l..278 Afgewezen in de afgeloopen week5 Totaal afgewezen 283 UniTcrsiteit. De nieuwbenoemde hoog leeraar bij de faeulteit der geneeskunde Dr. J. H. Zaaijer zal zijn ambt aanvaarden op Woensdag 2 December a.s., met het uitspreken eener inaugureele oratie in het klcin-audi- torium in het Universiteitsgebouw. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité Yraagt inlichtingen naar de navolgende personen: Berrebies, Frans, Lodewijk, Henri, Berrebiesv. d. Bossche; Jcannette, BerrebiesKooper; Clemence, v. d. Brande; Frans, Courtel; Marie en Jozef, Kunaerts; Louise en twee dochters, Heist den Berg. Kunzevan Nuffelen; Louise, Antwerpen. Messiant; Michel, Antwerpen, v. Oluen; Jean, Antwerpen. Remeysenv. d. Brandt; Em. en dochter, Borgerhout. Wed. Ruy§ers; Lainée, Borgerhout. Schoonvliet; Anna, Antwerpen. Inenting. Het inentingsbureau in liet St. Elisabcthsliof aan de Oude Vest, zal tot nadere aankondiging gesloten zijn. Diplitcritis. Onder de Belgische vluch telingen in het gebouw „Dc Prediker" Jan- vossensteeg, is een geval van Diplitheritis geconstateerd. Paard en wagen te water. Hedenmiddag om half een schrikte een paard voor een mest wagen van een automobiel en reed met den wagen in Haarlemmervaart. De koetsier had nog juist den tijd om van den wagen tc springen. Paard en wagen waren spoedig op het droge. Het paard had geen letsel bekomen, ook dc wagen kwam er goed af. Goed voorbeeld. Door milicienkorporaals en stukrijders der 6c batterij 2e Regiment Veld-Artillerie, alhier, is een bedrag ad. f 14.20 aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité afgedragen. Bataljonsharmouie. Het le bataljon in fanterie heeft een bataljonsharmouie opgericht. Beschermheer is kapt. Leers, die zich voor de oprichting zeer interesseert. Tot voorzitter en Directeur is benoemd de heer Marks (Alphen) Secretaris, den heer Scliröder (Den Haag), Penningmeester de heer Bogaarts, en biblio thecaris den heer Hugo Zwetsloot, (Warmond), allen militairen van het le le bat. le comp. Men heeft veel verwachting van de harmonie. BLEISW IJK. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de de gemeenteraad ender voorzitterschap van den heer A. Sieling. Behandeld werden de begrooting en politieverordening. De eerste kwam af, en niettegenstaande ook hier de zuinigheid voorzat, zoodat oifgeveer f 1000 werd bezui nigd, moest toch besloten worden den hoof- delijken omslag met 1/2 pCt. të verhoogen en het personeel met 10 opcenten. Uit de kas opname bleek nog dat ruim f 2000 in kas was. Met de politieverordening kwam men niet klaar. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Donderdag 29 October, des voor- middags te tien uur. HAZERSWOUDE. Het gedonder der kanonr.en. Sedert Zondagmorgen 18 October tot Zondag avond 25 October, wordt in de Rijnstreek voortdurend het dreigend en schrikwek kend geluid der kanonnen waargenomen. Soms luid en voor iedereen te hooren. zoo dat zelfs ramen in de sponningen ramme len en rinkelen, soms moet men stil luis terend uit den wind staan om het op te merken. Soms gaat het met tusschenpoo- zen, soms zonder ophouden, gansche da gen lang. En ook vóór 't aanbreken van den dag of lang na zcr.iondergang dreunt ons het somb-r geluid in T oor. De ergste dagen waren Zondag en Maan dag, 18 en 19 October, en Zaterdag 24 Oc tober. Wijl 't geluid uit Z.Z.W.-richting kwam, dachten we eerst aan een grooten zeeslag, ergens tusschen Vlissingen c-n Hoek van Holland. Wijl echter op al die dagen niets van beteekenis op zee is voor gevallen, moet het de slag bij Nieuwpoort zijn, die hier wordt gehoord, 't Schijnt sterk, maar we weten geen andere verkla ring. KATWIJK. Belgische Vluchtelingen. Een 4-tal Bel gische vluchtelingen, mannen, zijn gisteren naar Antwerpen en Boom vertrokken om zich persoonlijk te overtuigen of de tijd voor terugkeeren al daar is. Indien de toestand werkelijk gunstig is om met het geheele ge zin terug te gaau, hebben velen zich vooigc- nomen om niet onnoodig langer van de gastvrijheid en liefderijke behandeling ge- I bruik tc maken. Binnen een paar dagen krijgen dus hier de vluchtelingen berichten j over den toestand in kun woonplaatsen uit een betrouwbare bron. Levering Levensmiddelen. Bij de in schrijving voor .ie levering van levensmid delen en brandstoffen noodig voor de hier gelegerde militairen waren laagste inschrij vers voor aardappelen Jac. Durieux en Kr. ten Jac. Durieux en voor brandstoffen Y. v. d. Dia's. NOORDEN. Aangereden. Gistermiddag werd op de Pichéstraat tegenover de woning van den heer Z. een landweerman aangereden door een motorrijwiel, bestuurd eveneens door een militair. De eerste kwam zooda nig te vallen, dat hij bewusteloos en bloe dend werd opgenomen en in de won mg van H. B. werd binnengebracht. Hier werd de bewustelogze behandeld door den militairen geneesheer, die hem bij kennis wist te brengen, zoodat hij zich te voet naar het hospitaal kon begeven. Hij bad een bloedende hoofdwonde en kwetsuren in het gelaat. Ook de wielrijder bezeerdo zich vrij ernstig. Van zijn rijwiel brak alleen de lantaarn. VOORSCHOTEN. R. K. Spaarbank. De R. K. Spaarbank „St. An toni us van Padua" zal Zaterdag 31 October 's avonds na het Lof zitting houden. WARMOND. Fietsongeluk. De heer W. v. N., die gisteren met twee mobilisatie-kameraads uit zijn kantonnementsplaats Noordwijk kwam fietsen, kon, in den vollen vaart, waarmee hij reed niet kort genoeg den draai nemen bij het einde van de Semina- riélaan. llij smakte tegen het hek aan de overzijde van den weg en wel zoo erg, dat hij bewusteloos met een bloedend hoofd bij den heer V. D. in huis moest gedragen wor den. Door een eerw. zuster van het St.- Nicolaas-gesticht zijn de wonden verbon den, nadat hij het bewustzijn herkregen herkregen had. Voetbal. Bij de gisteren gehouden voetbalmatch van de Warmondsche E. M. M. tegen de Hilegomsche „Juliana", won de laatstgenoemde met 32. Wittebrood. Eindelijk zal men ook in deze gemeente het wittebroodbakken moe ten opgeven. Men heeft het lang volgehou den, in de hoop, dat de Rijksdistributie van bloem een aanvang zou nemen, doch er is nog weinig uitzicht hierop, daar er veel te weinig schepen uit Amerika aankomen, om heel Nederland te voorzien. Vandaag zijn de bakkers door den bur gemeester ter vergadering opgeroepen, en zullen verdere maatregelen worden getrof fen. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Woensdag 28 Oct. des voor middags le halftien .Behandeld zullen wor den: Reclames H. O. Subsidie Tuinbouw- wintercursus. Wijziging bouwverordening. Verhuur Dokterswoning. Wegenplan „Pf.rk de Kievit" Geldleening voor verbouwing van 't Raadhuis én rioleering den Deyl. Be grooting gasfabriek 1915. Gemeentebegroo- ting 1915. Plan en begrooting schoolbouw. ZOETERWOUDE. De Belgische vluchtelingen. Heden morgen zijn alle hier op 11 dezer j.l. in Oud-Raadwijk ondergebrachte Belgische vluchtelingen weder naar België vertrok ken, alsmede die welke gehuisvest waren in huize Veldzicht aan den Zoeterwoud- scheweg alhier, zoodat thans een getal van ruim 90 personen onze gemeente heeft verlaten, terwijl weder een 60-tal vluchte lingen (welke te Leiden in het locaal Pre diker 12 1 waren gehuisvest) in huize Veldzicht alhier, zijn ondergebracht. Aan het station te Leiden dankte één hunner namens alle familiën burgemeester Van Gils voor de gastvrije ontvangst op Zoeter- woude. KERKNIEUWS. 1NTRON1SATIK VAN MGR. 1». HOPMANS. Zondagmiddag om half vijf begon in de kathedraal te Breda de plechtigheid der intro- nisatic van Mgr. V. Hopmans. Opgewacht aan den ingang der kerk door het hoogwaardig kapitte. en de paroc iegeesteüjklicid, schreed Mgr., die gekleed was in p*^-s mozetta, naar liet hoogaltaar, wa:.r hij plaats nam tusschen Mgr. A. Schellekens, pioost van het kapittel en Mgr. J. J. Hopstaken, president van het Groot S.-nm.axic. De kannunniken namen plaats in de kannunikenbanktn. Na lietslT gebeden „Veni -Creator" las dt sec ^'aiisvan wijlen Mgr. Leyteri, de zeereerw. heer 1-. De Mculemeestev, de benoemingsbulla voor. Nadat Mgr. door Mgr. Schellekens en Mgr. Hopstaken naar den bissclioppcl'jken troon was gelo'd, wen,scire Mgr. Schellek.ns, als pro:*t van ..et Kapittel, Mgr. en het dioccs Breda geluk met diens benoeming tot bi«bchop. Na mens kapittel, en geestelijkheid en gel oen igen gaf hij Mgr. de verzekenng van kinderlijke liefde, innige verknochtheid en onbcgieinde gehoorzaamheid. Hij eindigde met de hoop uit te sprek-n, dat Mgr. lang aan liet hoofd van het bisdom Breda moge slaan. Mgr. Hopmans dankte voor de treilend® hulde hem gebracht. Hij verzekerde, zich be wust te zijn van dc zv/aic en vcrantwooidc- Jijlce taak, welke hij aanvaard had met moed en opgewektheid, wijl hij verzekerd was van den steun van het kapittel en dc geeetelijkl-cni. Hij (leed andermaal een leioep op hun steun en spoorde aan tot werkzaamheid, eendracht en liefde. Slechts dan zal het hem mogelijk wezen, zijn levensdoel te bereiken, n.l. voor Christus te leven, te werken en te sterven. Laten wij aldus Mgr. trachten,Cm:^tus te bewaren of terug tc brengen in liet bias- gezin, de school en hst verenigingslevenliu^ smeekte daarna Gods zeg*n over zijn nrbcni a.. Hierop volgde de huldiging door de ka nun- i niken. Met het bidden van het Tc Deum cru dc treffende en door een'groote schare geioo* vigen bijgewoonde plechtigheid besloten.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2