BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL polltie-vaartuigen, om toezicht te Houden op de neutrale scheepvaart, waar vijande lijke schepen gemakkelijk onder kunnen doorloopen. Deze diensten hebben slechts zeer indirect met de verdediging des lands te maken. Men make het zich eenvoudiger. Het vol kenrecht kent een oorlogvoerende mogend heid de bevoegdheid toe de zee af te sluiten. Langs een lijn van de Shetlandsche eilan den naar de Noorsche kust met zoo noodig een sinallen open doorgang naar het Sk.v gerak zou de „Times"-man dit willen be werkstelligen. Voor den patrouilledienst zouden dan niet meer zwaarbemande krui sers gebezigd behoeven te worden. Stoom- booten met een 1G mijls vaart en treilers met een paar kanonnen bewapend, zonden het werk kunnen doen. Het blad weet verder te vertellen, dat nij de Engelsche regeering de sluiting van i e Noordzee reeds in overweging is genomen. Engelsch schip in den grond geboord. Uit Stavanger worde gemeld, dat het Engel sche stoomschip „Glitse", van de reederij Salvesa te Leith, twaalf zeemijlen voor de Noorsche kust door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord werd. De le- manning is gered. ,,Antwerpsche Tijdingen". Onder den titel „Antwerpsche Tijdingen" is heden, na 14 dagen stilstand van de Antwerpsche journalistiek, voor het eerst weder te Ant werpen een courant verschenen. Het bla 1 staat onder redactie van de heeren rar. K. Wevler, gemeenteraadslid, Lod. Mauw, dagbladschrijver en Raf. Verhulst, letter kundige. Belgische vluchtelingen in Engeland. Een groot deel van de Engelsche O.- en Z.- kust is thans gesloten voor Belgische vluch telingen. Zij, die er reeds waren aangeko men, moeten elders in Engeland een onder komen zoeken. De Times" dringt er bij de autoriteiten op aan, dat een behoorlijke or ganisatie zal worden tot stand gebracht voor het onderdak brengen van de duizen den Belgen en doet ook een beroep op het publiek. Het blad verwacht ook dat nog duizenden Belgen uit 't met vluchtelingen overstroomde Nederland naar Engeland zul len oversteken. Een Engelsche vertegen woordigster van het Internationale Steun comité voor vrouwen, die Nederland be zocht om zich van den nood der vluchtelin gen op de hoogte te stellen, heeft aan een correspondent van de „Times" al haar meening te kennen gegeven dat Engeland een zoo groot mogelijk getal Belgische vluchtelingen uit Nederland naar Enge land behoorde over te brengen. Voor de Belgen. De Fransche stad Aix bij Marseille heeft haar universiteit ten ge- bruike afgestaan aan de Belgische hoogleer aren en studenten. Zwemkragen. De bemanning van En gelsche oorlogsschepen zal voorzien worden van zwemkragen, met lucht gevuld, die aldoor gedragen worden alleen als de manschappen slapen worden ze afgelegd en in het water den drenkeling boven water helpen houden. Vliegtuigen. Volgens het in Engeland opgevangen officieele Duitsche draadlooze oorlogsnieuws hebben de Duitschers tot dusver gemiddeld één Fransch vliegtuig per dag neergeschoten. Rusland transporteert zijn krijgsgevange nen naar Siberië. De „Nowa Reforma" publiceert een brief van een Oostenrijksch soldaat die door de Russen gevangen geno men werd, waarin hij mededeeld, dat Rus land eerst zijn krijgsgevangenen naar het binnenland voert en van daaruit troepsge- wijze naar Siberië overbrengt. De brief aan een Krakauer familie gericht, was uit de stad Ufer het eerste station op den weg naar Siberië geschreven. De brief, welke van den 19en Sept. da- tcerd, is door een roode-kruis soldaat gepost en draagt den poststempel van het grens station Eselakinszk. (Eselakinszk ligt reels aan de Aziatische zijde van het Ural geberg te Red.). Brugge door de Duitschers ontruimd? „Daily Chronicle" verneemt uit Duin kerken dd. 25 October, dat volgens de „Nord Maritime", de legers der bondge- nooten de Duitsche troepen, welke beston den uit vijf duizend man, uit Brugge heb ben verdre\en en nu de stad bezetten Yperen in Duitsche handen. Een cor respondent in de „N. Rott. Ct." komt thans bevestigen, dat Yperen in Duitsche handen is. Fransche en Engelsche berichten weer spraken aanvankelijk het feit. Het Reuterbericht over een herneming van Ostende door de Verbondenen schijnt op lantasie te berusten. Pastoor Verriest en Streuvels. Stijn Streuvels, de Vlaamsche schrijver, toeft nog op zijn „Lijsternest" te Ingoyghem, een dorp aan den grooten weg tusschen Oudenaarden en Kortrijk. Ook pastoor Verriest is ter plaatse gebleven. Streuvels heeft, naar de „N. Rott." weet mee te deelen, mevrouw Lateur, zijne echtgenoote, en' zijn twee kinderen naar Amsterdam gezonden, vergezeld van zijn broeder, den beeldhouwer Lateur. Slachtoffer van het bombardement van Antwerpen. Naar tot dusver met zekerheid is kunnen vastgesteld worden, is de eenige Hollander-, die te Antwerpen slachtoffer is geworden van het bombardement, de heer Lcmaire, gepensionneerd officier van het Indische leger, kanselier van het consulaat Argentinië. t)e man is dood gevonden in den kelder van zijrï woning. De kelder was inaar half souster rein en de vensters waren niet voldoende voorzien. Nederland en de Oorlog. Dankbetuiging a a n H. M. de Koningin. De bekende volksvertegenwoordiger van Antwerpen Frans van Cauwelaert, heeft iji het circus te Scheveningen en in 't Hotel Victoria le 's-Gravenhagö een toespraak gehouden tot zijn landgenooten. Naar aan de „N. R. Ct." wordt medege deeld, is na afloop van deze laatste ver gadering van aanzienlijke Belgen het vol gende adres, onderteekend door graaf De Baillet Latour, senator en oud-gouverneur van de provincie Antwerpen, de Kamer leden Duysters en Van Cauwelaert, beiden van Antwerpen, vele advocaten, notaris sen enz., verzonden: „Aan Hare Majesteit Wilhelmina, Ko ningin der Nederlanden, Mevrouw, Met al den verschuldigden eer bied bidden ondergeteekenden Uwe Majes teit de hulde te willen aanvaarden van hun onbegrensde erkentelijkheid voor de lief derijke ontvangst en verpleging, welke honderdduizenden van hun landgenooten in deze voor ons volk rampspoedige dagen in Uw gastvrij land hebben gevonden. Geen loop van jaren zal uit de verbeel ding van onze bevolking de herinnering weg kunnen vagen aan de helleweek van Antwerpen's beschieting en val, maar dui delijker nog zal de heugenis blijven aan de nooit volprezen edelmoedigheid, met i welke naar Uw allerhoogste woord en voorbeeld, Uw regeering, Uw leger, alle organen van openbaar bestuur, geheel het volk, zonder eenig onderscheid van stand noch gezindheid, de ontelbaren zijn ter hulpe gesneld, welke tot verbijstering toe door de hand der verschrikking geslagen, over alle wegen binnen Uw veilig rijk zijn gevlucht. Onafzienbaar was de nood van deze scharen, maar onuitputtelijk tevens de schatten van menschlievendheid, welke Nederland bereid hield. En niet alleen heb ben tienduizenden Belgen, in den vollen zin des woords, het behoud van het leven aan het liefdadig Nederland te danken, maar tienduizenden ook de heropleving van hun geloof in het leven en de men- schelijkheid. Het zal een hartversterkende lezing zijn, wanneer in al zijn bijzonderheden het ver haal van dit éénig liefdewerk zal worden geschreven. Het zal een heerlijke blad zijde blijven in de zoo roemrijke geschie denis van Uw Koninklijk Huis. Want te midden van de vele zorgen, welke Uwe Majesteit voor het welzijn van het eigen volk omringen, heeft Uwe Majesteit de noodlijdenden niet vergeten, welke in Ne derland het reddingshuis zouden zoeken, en in een gebaar, waarvan wij nu eerst al de grootheid beseffen, in Haar laatste Troonrede op 'voorhand welkom geheeten op Nederland's veiligen bodem. En toen ze in onmetelijke drommen zijn aange- woekl ,is Uwe Majesteit Haar milddadig volk in liefdesgiften voorgegaan, en Zijn Koninklijke Hoogheid de Prins, Uwe Door luchtige Gemaal, Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder zijn in hoogsteigen persoon onze gekwetsten, zieken en armen gaan bezoeken en sterken. Heb dank, Mevrouw, voor al de wel daden, welke aan ons arm volk door Uwe koninklijke goedheid zijn bewezen; heb dank, door ons, in den naam vooral van dezen die hun innige gevoelens niet ver mogen uit te spreken, van de stilgelaten moeders en de machtelooze kinderen, die alleen kunnen weenen en bidden naar God voor het geluk van Uwe Majesteit, van Uw Koninklijk Gezin en Uwe natie. Trouw staat Uw dapper volk, te land en te water, met het zwaard in de hand te waken om zijn geliefde Vorstin en Haar Troon, te waken over de eer en de on schendbaarheid van Uw rijk. Maar door zijn groothartige menschlievendheid heeft Nederland in deze dagen, meer gewonnen clan een slag met de wapenen. Het heeft de blijvende erkentelijkheid verworven van een broedervolk, de be wondering afgedwongen van alle oorlog voerenden en den zegen van omhoog over zich gehaald In deze teekenen moge Ne derland veilig blijven en gespaard van alle oorlogswee, het moge, ongetelde jaren nog, in klimmenden voorspoed blijven voortleven onder het wijs beleid van zijn hooggeroemde Koningin." Belgische vluchtelingen. Het Antwerpsch centraal bureel voor in lichtingen aan vluchtelingen, Kunstlei 64, te Antwerpen stelt zich voor, inlichtingen te verschaffen aan achtergebleven familie leden te Antwerpen en opsporingen te doen naar vluchtelingen, wier verblijf hun on bekend is. Door bemiddeling van het filiaal, Brug straat 51 te Rozendaal, kunnen de comité's in Nederland en allen, die vluchtelingen in hun huis opgenomen hebben, gratis lijsten ter ter invulling bekomen, die zij ingevuld naar Rozendaal moeten terug zenden. Deze lijsten mogen niet door de vluchtelingen zelf worden ingevuld. Een koerier-auto brengt ze daarop naar het centraal bureel te Antwerpen, waar de wijk commissies van den veiligheidsdienst onder senator van der Molen de opsporin gen doen en de inlichtingen geven. De ant woorden zullen zoo spoedig mogelijk wor den toegezonden. Wenschelijk is, bij aan vragen een zeker bedrag te voegen, daar sommige nasporingen niet alleen zeer tijd- roovend zijn (b.v. ais leden van eenzelfde gezin ver van elkaar verwijderd zijn), maar er ook kosten van telegrammen, huur van auto's, hulp van tusschenperso- nen, soms van advocaten, blijken noodig te zijn. Tot nu toe zijn de kosten grooten- deels gedragen door de comitéleden, die bovendien hun tijd en hun krachten geven voor de zware taak, die zij op zich geno men hebben. Het comité hoopt, dat de waardeering hiervan in Nederland zich uitte in milde bijdragen en dat men bedenke, dat vele vluchtelingen, die niet duifden terugkee- len, omdat zij niet wis'tcn of het raad zaam was, weer naar Antwerpen zullen gaan, hetgeen de kosten van onderhoud aanmerkelijk zal verlichten. Uitvoer van steenkolen. Naar „Het Centrum" verneemt, is sinds Zaterdag de uitvoer van steenkolen naar Duitschland onder bepaalde voorwaarden weer toegestaan. De beperkende bepalingen zijn o.a. dat slecht§ geleverd mag* worden. aan 'die buitenlandscKe adressen, waaraan vóór den oorlog geleverd werd en dat slechts die soorten kolen mogen worden uitgevoerd, die in onze eigen industrie niet gebruikt worden. Geen Nederland'sch atoom- schip op een mijn g e 1 o o p e i. Naar Reuter ons thans seint, is zijn be richt, dat de Potsdam, van de Holland-Ame- rikalijn, op een mijn zou zijn geloopen, een vergissing, en tevens meldt Reuter, dat niets bekend is van eenig ander stoomschip, dat op een mijn zou zijn geloopen. De R ij n d a m„ Volgens draadloos bericht via Schevenin gen (haven) bevond het stoomschip Rijn dam, van de Holland-Amerikalijn, van New-York naar Rotterdam, zich gistermid dag 12 uur op ongeveer 280 mijlen van Scilly. Geïnterneerden. Met betrekking tot de interneering is met wijziging in zooverre van het bepaalde in de beschikking van 28 Augustus 1914 nader het volgende vastgesteld. le. Te Bergen bij Alkmaar is een depót gevestigd voor geïnterneerden van Duitsche, te Groningen voor geïnterneerden van En gelsche en te Gaasterland, Leeuwarden, Kampen, Zwolle, Amersfoort en Harderwijk zijn depóts gevestigd voor geïnterneerden van Belgische nationaliteit. Geïnterneerden moeten in verband met hun landaard, naar bovengenoemde depóts worden gedirigeerd, met dien verstande, dat eventueel verder te interneeren Belgen voorloopig alleen voor Harderwijk worden bestemd. Te interneeren paarden moeten worden opgezonden naar het algemeen- paardende- pót te Utrecht; de rijpaarden met eventueel daarbij behoorden harnachementen. Naar door den directeur van het remontewezen te verstrekken aanwijzingen zal de com mandant voor voornoemd depót de rijpaar den zenden naar door den directeur op te geven depóts der bereden wapens; wat stal ling betreft worden zij aldaar voor zooveel noodig ingekwartierd. Engelsche machinist over leden. Men meldt ons uit Haarlem, dat de hoofdmachinist Walker Stoker van den Britschen kruiser „Hogue", destijds bij Hoek van Holland getorpilleerd, in het Eliz abeth-Gasthuis te Haarlem overle den is. Anderevluchtelingen. Men meldt mt Oostburg Aan alle Engelsche en Fransche onder- i danen die nog te Ostende. Blankenberghe, Heijst, Knocke enz. vertoefden is aange zegd, dat zij onmiddellijk (althans binnen twee uur) de kust moesten verlaten, an ders zouden zij gevangen genomen worden. Deze vluchtelingen tornen nu weder alhier i over de grenzen. Aankoop van Rogge. Circulaire gericht aan de burgemeesters (behalve in de provincie Groningen) door den Minister van LandbomV (d.d. 2U Oct.). Ik heb de eer U in overweging te geven onverwijld over te gaan tot het voor rekening der gemeente aankoopen van alle partijen rogge binnen Uwe gemeente, voorzoover zij voor de consumptie geschikt zijn, tegen een prijs van 40 cent per 100 K.G. beneden den maximumprijs genoemd in de circulaire van 30 September jJ. No. 962 (bij een gewicht van 70 K.G. per H.L.) andere qualiteiten naar verhouding. Indien Uwerzijds niet zal worden overgegaan tot het aankoopen voor rekening der gemeente, dan gelieve U terstond den aankoop voor Rijksrekening te doen, Het zal evenwel aan beveling verdienen, zoowel-jn het belang Uwer landbouwers als van de overige ingezetenen Uwer gemeente, dat dè aankoop van gemeente wege geschiedt. Voor veevoeder kan geen rogge worden gelaten aan de landbouwers, dan die welke voor de consumptie ongeschikt is. Over zaai- rogge kan alleen door de landbouwers worden beschikt voor zoover de Burgemeester, na raadpleging van deskundigen, zulks strikt noodzakelijk acht. Voorzoover de eigenaars dier partijen tot verkoop aan de gemeente niet geneigd zijn, machtig ik U bij deze art. 76a der Onteigenings wet toe te passen. Geschiedt de aankoop voor Rijksrekening dan gelieve U de rogge met toepassing van art. 76c dier wet in bezit te nemen. Bij de taxatie van de in bezit genomen voorraden zal niet mogen worden rekening gehouden met den marktprijs, maar uitsluitend met den productieprijs, eventueel vermeerderd met een normaal percentage voor winst, waarbij c.q. rekening is te houden met de belangen van den tusschenliandel. Het is mijne bedoeling, dat de voor Rijks rekening onteigende partijen rogge niet onder berusting blijven van hem, van wicn zij in bezit werden genomen, maar worden opge slagen in veilige bewaarplaatsen doorU daartoe uit te kiezen. Voorts verzoek ik U, voorzoover de voor Rijksrekening gekochte of in bezit genomen rogge tegen brandschade is verzekerd, de po lissen der brandverzekering over te nemen en voor zoover dit op bezwaren stuit of geene verzekering tegen brandschade heeft plaats gehad, zulk een verzekering' alsnog te sluiten. Ten einde de gemeenten, die te weinig of te veel rogge bezitten in de gelegenheid te stellen zich van meer rogge te voorzien of het overschot af te zetten, verdient het aan beveling U met Uwe ambtgenooten in Uwe provincie over de uitvoering van dezen maat regel te verstaan. Tot den heer Commissaris der Koningin in Uwe provincio heb ik daarom het verzoek gericht daartoe zijne medewerking te willen verleenen. Ter bevordering van eene eenvormige uit voering, doe ik U hierbij een model-contract van aankoop toekomen. Voor verdere infor matie, zal de Commissaris der Konipgin, aan wien ik nadere mededeeling van mijne be doeling heb gedaan, ongetwijfeld U wel de verlangde inlichtingen willen verstrekken. Bijgaanden staat van de hoeveelheid rogge in Uwe gemeente aanwezig verzoek ik beleefd ingevuld ten spoedigste aan mij te willen terugzenden. Volgens bovenbedoeld modelcontract ver binden do landbouwers zich aan den Burge meester hunner gemeente al hun rogge (uit gezonderd die' ter beoordeeling van den Burgemeester voor zaairogge noodig is, of voor consumptie ongeschikt is) te leveren, zoodra, zooveel tegelijk en ter plaatse waai zulks door den Burgemeester wordt verlangd, tegen een betaling van f 10.60 per 100 K.G. rogge (per H.L. van 70 K.G.j, andere soorten naar verhouding. Het contract bevat een staat voor de namen der landbouwers en staten voor aanwijzing hoeveel ongeveer aanwezig aan gedorsclit en ongedorscht. Verder is bij de circulaire ingevoegd een staat van inlandsche rogge (gedorsclit en ongedorscht) aanwezig op een bepaald tijdstip en van de boeveelheid benoodigd per weck voor bakkers en fabrieken. Pauselijke audiëntie. Naar aan de „Tijd" d.d. 15 October uit Rome wordt gemeld, had dr. Gisbert Brom, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut, dien morgen het voorrecht, door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie te worden ontvangen. Deze had plaats in het pauselijk studeervertrek en duurde ruim een kwartier. Z. H. informeerde met veel belang stelling naar de inrichting van het Instituut en deszelfs werkzaamheid; alsook naar de Ilollandsche kolonie te Rome, naar den toe stand van ons vaderland in verband met den naburigen oorlog enz. Z. H. Paus Benedictus XV is zeer minzaam en gemakkelijk in conversatie, ofschoon Z. H. blijkbaar elk te ^spreken woord ernstig over weegt. Ondanks zijn weldra 60-jarigen leeftijd, beeft de H. Vader nog een betrekkelijk jeugdig uiterlijk, dat van een kalme en blijmoedige levensopvatting getuigt. Niets hoegenaamd doet aan hem zien, welke vermoeienissen en emoties Z. H. in de laatste zes weken heeft doorstaan. Het roer van Petrus' scheepje is wederom aan een hoogst bekwame en vaste hand toe vertrouwd. Op Paus Benedictus XV kan vol komen bet Virgiliaansche woord toegepast worden: „Saevis Iranquillus in undis. Rustig te midden van de onstuimige baren." Winkelsluiting te Amsterdam. Gisteren werden in den Amsterdamschen Raad de debatten voortgezet over de ver ordening op de verplichte winkelsluiting. Resultaat is dat de veroidening blijit gehandhaafd. Het voorstel-Ter Haar om de verordening in te trekken werd ver worpen met 28 tegen 13 stemmen; het ameu- dement-Nuyens en Hendrix om ontheffing te verleenen aan alle winkels van voedings- en genotmiddelen, wordt verworpen met 29 tegen 12 stemmen. Academienieuws. LEIDEN. Met gunsligen uitslag afgelegd het Candidaats-examen in de rechten door de lieeven R. P. Cleveringa»(Heerenveen) en J. E. Malga (Overveen bij Haarlem). Een drievoudig jubileum. Wij zijn gisteren in ons bericht betreffende den pachter van den Ned. R.-K. Volksbond niet geheel juist geweest. De bode van den Volksbond, de heer J. Beurse, moet zijn zil veren huwelijksfeest nog herdenken en wei op 3 November. Daarenboven is hij op 1 Nov. 20 jaren bode en 12 1/2 jaar pachter van den R.-K. Volksbond. Een drievoudig jubileum dus. R. K. Huisvestingscomité. In den na middag arriveeren hier een 50-tal kinde ren, meest ouderloos, die aan de zorgen van bovengenoemd comité zijn toever trouwd. Vijftien hunner vertrekken orunid- delijk naar Haarlem. R.-K. Volksbond. De zalen van den R.-K. Volksbond zijn ingenomen door de Belgische vluchtelin gen. De maandvergadering moet echter gehouden worden. Van 1 hoog waren zij verhuisd naar 3 hoog en de voorzitter was blijde, dat de opkomst niet groot was, an ders was drie hoog te klein geweest. Spre ker spoorde de leden aan in dezeprimitieve inrichting zoo kort mogelijk te zijn in de discussies en gaf het woord aan den secre taris ter voorlezing der notulen der jaar vergadering. De notulen werden goedge keurd onder dank aan den secretaris. Ver volgens installeerde de voorzitter ln welgekozen woorden een zestal nieuwe le den en spoorde in 't bijzonder de leden aan in 't algemeen de Roomsche Pers te steunen, jn 't bijzonder „De Leidsche Cou rant", die door hare activiteit en hare vernieuwing zich tot een der eerste dag bladen heeft opgewerkt. Spreker~brengt de courant daarvoor hulde en vraagt de leden om geen neutrale bladen of geschriften te lezen. Vervolgens wordt medegedeeld dat het bestuur zich naar aanleiding van de vorige verkiezingen als volgt heeft samen gesteld: P. Heemskerk, voorzitter; P. van der Staak, 2e-voorzitter; J. M. H. Horrix, le-secretaris; P. P. J. v. Remundt, 2e-secre- taris; B. J. v. d. Ven, le-penningmeester; J. H. Hensing, 2e-penningmeester; J. L. van Lith, le-commissaris; Y. Schouten, 2e-com- missaris; H. Goddijn, 3e-commissaris. Vervolgens wordt gebeden voor de ziele- rust van de overleden leden T. Boting en A. Paalvast. De voorzitter deelt mede dat het centraal bestuur bezwaren heeft tegen de verandering van de statuten. Z. D. II. de bisschop van Haarlem is er tegen, dat mannen en vrouwen vergaderen en het bestuur wil dat de vrouwen in onderafdee- lingen gehandhaafd blijven. De vergade ring komt daarom terug op haar besluit jn een der vorige vergaderingen genomen, zoodat mannen en vrouwen afzonderlijk zullen vergaderen en de boven aangehaal de woorden in de statuten blijven. Naar aanleiding van het verzoek aan de R.-K. Tooneelclub om een specificatie te geven van de gemaakte onkosten inzake het niet spelen in de zaal van den Bond, door de club gehuurd, deelt de voorzitter mede, dat de extra-onkosten bedragen 24.15. De club vraagt de helft als tege moetkoming. Het bestuur is van meening, dat het recht aan de club is en stelt" daar om voor het bedrag toe te staan, ofschoon het bejammert onder de tegenwoordige fi- nancieele moeilijkheden tot een dergelijke uitgave te moeten overgaan. .Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. Het reglement van de Voorschotbank werd in dien geest gewijzigd dat voor voorschot ten boven de 50 twee borgen noodig zijn aBBMB—H—8—MjBjjBSjgggjeWfpggg Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. in plaats van een. Het reglement werd nog in dien geest gewijzigd dat leden van de commissie der Voorschotbank geen borg kunnen zijn maar wel een leening kun nen aangaan indien eerst het bestuur van den Bond gehoord is. Na eenige discussie werden nog eenige kleine wijzigingen goedgekeurd. Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Staak namens het nieuwe be stuur dank aan de vergadering voor het gestelde vertrouwen, bracht een woord van hulde aan het afgetreden bestuur en deel de mede, dat in een volgende vergadering het bestuur met zijn plannen voor den dag zal komen. Nadat bij de rondvraag eenige zaken van huishoudelijken aard besproken waren, sloot de voorzitter op de gebruike lijke wijze de vergadering. Een lustrum. Men schrijft ons: A.s. Zondag zal het vijf jaren geleden zijn, dat Bond van Bakkers-, Cacao-, Chocolade- en de afdeeling Leiden van den Ned. B. K. Suikerbewerkers als plaatselijke vereeni- ging werd opgericht. En al heeft ook deze afdeeling geen al te groote vlucht geno men in die jaren ,toch zal bij velen dit lustrum een aangename herinnering wak ker roepen, als zij denken aan de daden door het kleine clubje mannen in de vijf jaren tot stand gebracht. Men denke hierbij slechts aan dc zoo schitterende Bakkerij-Tentoonstelling, die velen, ook niet vakgenooten, 'n allerpret tigst amusement en allernuttigste leering verstrekt heeft. Ware het dan ook, dat de tijden niet zoo droevig waren, wis en zeker was ons feest meer luisterrijk gevierd geworden; nu zul len wij ons echter alleen bepalen tot het gewone van ieder Jaar. 's Morgens zullen alle leden van „St. Hu- brecht" tot de H. Tafel naderen in de H. .Mis van half acht aan de Hartebrug, die opgedragen zal worden voor levende en overleden leden. Evenwel zal ons gemeen schappelijk ontbijt, wegens den steun dien wij reeds uit moeten keeren aan de wer- keloozen, niet p 1 a a ts hebben, 's Middags te half een zal de jaarverga dering plaats hebben, waarop de heer Jf. J Sprokop, hoofdbestuurder, spreken zal. Dat al onze makkers en belangstellenden zorgen present te zijn en liefst een ongeor ganiseerd -makker mede brengen is üo wensch van HET BESTUUR. Medische faculteit. Benoemd bij enkele Cundiclaatstelling tot. praeses van de Medische faculteit der Leidsche Studenten de lieer G. Royer (Zwolle). Liefdadigheid. Zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer zal de Spijs- kokerij der Vincentius-vereniging oinnen- kort wederom den steun barer liefdadige stadgenooten inroepen. Wij vertrouwen, dat in deze dagen blijmoedig zal gegeven worden, 't Is hard noodig. Men vergete toch niet de eigen armen, de eigen hulp behoevende stadgenooten. Terugkeer der vluchtelingen. Ook he den riet de II. IJ. S. M. wederom een extra-trein rijden van Amsterdam naar Roosendaal voor de Belgische vluchtelin gen, die naar hun vaderland willen terug- keeren. Trots alle mogelijke geruststellen de verzekeringen en dringende smeekingen van dè Belgische autoriteiten is de animo om terug te keeren nog maar zeer gering. Zoo vertrokken er heden uit Leiden maar 6 personen en uit de omgeving bedroeg het getal slechts 75. Uit protest. Naar wij vernemen is de „Frankfurter Zeitung" van de leestafel der „Harmonie" alhier verdwenen. Waar volgt men? De St. Jansbrug. De St. Jansbrug tus schen de Donkersteeg en de Hoogstraat is heden in haar nieuwe gedaante vcor het publiek verkeer opengesteld. Het gemak (■n de veiligheid van het verkeer zijn er op vooruitgegaan. De schoonheid van dit hoekje is er niet door verminderd, maar ook niet door verhoogd. De nauwe Don kersteeg en de breedere brug sluiten niet heel mooi aan elkaar. Maar een verbete ring is hier in elk geval tot stand geko men. Voor de blinden. De Vereeniging „Na tionale Blindenzorg", die de zorg draagt voor het „Te Huis voor alleenstaande blinden" te Wolfheezen, heeft steun noo dig om haar mooi en noodig liefdewerk te kunnen voortzetten. Zij heeft nu ?en loterij georganiseerd 25 cent per lot. Cor respondente voor Leiden en omstreken iS mej. J. C. C. van Kempen, Brcestraat 58. Vrije en ordeoefeningen. Te Amster dam zijn geslaagd voor het examen viije cn orde-oefeningen der gymnastiek de da mes A. J. Bink en M. E. J. Keuls. Post en telegrafie. Tot adsistent alhier is benoemd de brievenbesteller G. Riebroek te 's-Gravenhage. Statuten. Met de „Stct." zijn verzon den de gewijzigde statuten van de Provin ciale Zuid-Hollandsche Boerenbond en de Practische Ambachtschool, thans genaamd de Ambachtsschool alhier. Overreden. Gisteravond omstreeks lialfzes is „Mietje de Krantenloopster", een bekend type jn Leiden, door een viel- rijder op de Jan van Houtkade aangere» den. Door voorbijgangers werd zij dire<$ opgenomen en binnengedragen bij den heeï

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2