Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL Aoetïp, Sio ook lot de geredden behoorde van flen kruiser „Hoeue" en toen in ons land aan Wal is gebracht. Hij was nog maar zes dagen geleden op de „Hawke" in dienst gesteld. Een Japansche kruiser gezonken. Van officiëele Japansche zijde. De Japansche kruiser „Takatchiho" is 17 dezer in de baai van Kiautsjau op een mijn geloopen en ge- ionken. Een oflicier en 9 man der equipage iijn gered. Een Eiigclsclio duikboot vernietigd. De plaatsvervangende chef van den Duitschen marinestaf deelt medeDe Engelsche duikboot E 8 io den IScn dezer 's namiddags in de Duitsche bocht der Noordzee vernietigd. De aclieïsclio kluis. De paters trappisten uit de Achehche Kluis (de ouderen zijn reeds eonigen tijd geleden naar Tcgelen vertrokken) hadden van de Duitsehers verlof gekregen er zich veder te vestigen, doch dan mochten zij gedurende den oorlog er niet weder uit. Dien ten volge zijn zij gisteren naar Diepenveen vertrokken orn zich voorloopig daar en te Echt to vestigen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Een gegrond protest tegen het a n t i-p a p i s m e. De „Tijd" bevat een verslag von een pro testvergadering van katholieken in het ge bouw der Gonzagvereeniging te Am-Ster dam en zegt dan: Het verslag leert, hoe sommige men sehen in een tijd als deze zich nog niet kunnen opheffen van het lage en verouder de standpunt, dat men den godsdienst bui ten de liefdadigheid inoet houden. Zij zijn goed.en best en spannen zich in voor hun medernenschen, maar zij zullen geen hand verroeren, geen woord spreken, om den noodlijdende in zijn geestelijke behoefte te gemoet te komen. Dit is echter een zaaK, die zij zelve moeten verantwoorden. Waa neer zij evenwel anderen, die hun tekort komingen willen goedmaken, daarvan op zettelijk weerhouden, dan komen wij daar tegen in verzet en protesteeren ertegen Wij leggen ons daarbij niet neer en spijke ren de daad aan het publieke leesbord. Dr. Rademaker heeft op de vergadering medegedeeld, dat onze katholieke priesters aan de deuren der verblijfplaatsen van de hier ter stede tijdelijk gehuisveste Belgen werden afgewezen. Ofschoon dr. Radema ker niet iemand is, wiens woorden men in zulk geval behoeft te controleeren, hebben wij zelf een onderzoek ingesteld en de waarheid ervan nog schriller en akeliger bevonden, dan wij dachten. In het lokaal der „Onafhankelijken" aan den Amstel- veenschenweg is een katholiek geestelijke geweest en wel met goedvinden van een dei commissieleden; hij heeft er met verschil lende vluchtelingen gesproken, die eerst, door onbekendheid met zijn kleeding, nia: begrepen met een Roomschen priester Te doen te hebben, maar daarna zich zeer genomen verklaarden met het bezoek Menheer den Pastor". Niettemin werd hem toen door een heer, die, naar het scheen, tijdelijk met het beheer van het lokaal was belast, te kenneh gegeven, dat zijn bezoek niet gewenscht was, omdat hij den gods dienst haatte en dus ook de katholieke gee; telijkheid. Op een vraag aan eenige Bel gen, of zij wel op het bezoek van den prie ter gesteld waren, gaven deze intusschan een bevestigend antwoord. Dientengevolg- heeft de geestelijke, die door eenigen tijd verblijf in België met de menschen goed kon praten, ook op aansporen van zijn overheid, zijn bezoeken trachten te hervat ten, maar het bleek, dat de toen toezicht houdende dame van hetzelfde gevoelen was, n.l. dat katholieke geestelijken niet in tl tijdelijke asylen moesten worden toegela ten. Als grieven werden opgegeven, dat do Katholieken zich maar van de eer der hulp willen meester maken, dat zij er geen geld voor geven en dat de parochiegeestelijken ook niet komen. Achter dergelijke smoesjes tracht men zijn zeer misplaatst anti-cleii- calisme te verbergen. Maar men gaat verder. Aan den bewus- ten geestelijke was n.l. door verschillende vluchtelingen gevraagd, of hij geen middel wist, om hen uit deze zeer benauwende om geving waarin zij zich moreel omlaag voel den getrokken te verwijderen. De geeste lijke vond toen eenige goede katholieke zinnen bereid, een aantal vluchtelingen te herbergen en wilde dit gisteren, Zondag den menschen mededeelen en hen brenger bij eenige goede gastvrije burgers. Ook daarvoor werd hem de gel g e n h e i d opzettèlijk geweigerd en de communicatie werd dus afgebroken. Tegen dergelijke handelingen protestee ren wij zoo krachtig mogelijk. Wij hebben allen eerbied en allen lof voor hen, die zich zooveel moeite gev.en om de vluchte lingen te helpen. Indien zij echter willen optreden als hun geestelijke voogden en hun zdfs de vrijheid trachten te benemen om te gaan, waar zij willen en met eere kunnen komen, dan bederven zij te veel van wat zij goed hebben gedaan en zou onze gastvrijheid eenleelijken bijsmaak krijgen. Laat men dergelijke anti-clericale uitwassen liefst zoo spoedig mogelijk weg snijden. Belangen van uit België geweken Nederlanders. Ten einde de uit België geweken Neder landers en andere Nederlanders die be langen in België mochten hebben in staat te stellen de behartiging dic-r belangen toe te vertrouwen aan den reeds naar België vertrokken regeeringscommissaiis mr. W. A. Rutgers, heeft de minister von Buiten- landsche Zaken een 'commissie in Neder land benoemd, bij welke belanghebbenden hun verzoeken zullen kunnen indienen. Deze commissie is als volgt samengesteld: mr. dr. J. van Best, lid van de Tweede Ka mer te Eindhoven, als lid en voorzitter; mr. F. I. J. Janssen, lid van de Tweede Kamer te Maastricht; E. J. M. de Ka' notaris te Rotterdam; mr. K. P. van der Mandcle, directeur der Botterdamsche Bankvereenigir.g te Rotterdam; mr. M. Mendels, lid van de Tweede Kamer, te Amsterdam; mr. J. Wolterbeek Muller, advocaat en raadsheer-plaatsvervanger te 's-Gravenhage, als leden; en mr. F. W. Donker Curtius, advocaat te 's-Graven- hage, als secretaris. De commissie is belast met het onderzoek van alle bij haar aan te brengen verzoe ken tot het behartigen en beschermen van persoonlijke of zakelijke belangen van Ne derlanders in België. De verzoeken zullen schriftelijk bij haar zijn in te dienen aan een nader bi; publicatie ann te wijzen adres. Na onderzoek en na zoo noodig be langhebbenden gehoord te hebben, zendt de commissie de aanvragen aan don ie- geeringscommissaris toe, vergezeld von i!e noodig geachte toelichting. Terug naar Belgic. Door 300 vluchtelingen te Vlissiagen is een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden, waarin, zij mededeelen gaarne naar Antwerpen terug te gaan, doch dat zij dit r.iel durver.. ,Wie geeft ons de verzekering aldus het telegram dat wij ^een slavendien sten zullen hebben te verrichten en mee te werken aan de finale verwoesting van ons onschuldig vaderland? Wie geeft ons de erzekering, dat ons leven zal worden ont zien en dat wij niet noodeloos zullen wor den geprikkeld cp ondragelijke wijze9 Excellentie, wij hopen on con woord van de Nedcrlandscho Begeering. In haar stel len wij vertrouwen en dat vertrouwen wordt nog versterkt door de onuitsprekelij ke dankbaarheid, die ons bezielt jegens het- onuitputtelijk gastvrije Nederlandsche volk en zijn edele Voislin. Mocht onze edele gastvrouw, de Nedcrlondsclie Regeering, r toe kunnen besluiten te zeggen: keert terug naar de plaats waar ge gezaaid hebt, wij zijn zedelijk overtuigd, behoudens onvoor ziene verandering der oorlogskansen, dat die stap u niet berouwen zal, dan, Excel lentie, zullen wij niet aarzelen met een handdruk en een traan afscheid te nemen van uw volk, dat dank zij haar onvolpre zen gastvrijheid in het boek onzer historie zich een bladzijde zal toegevoegd zien, be schreven met gulden letters, naast een pa gina beschreven in bloed. Leve Koningin Wilhelmina en haar door luchtige gemaal, leve de Nederlandsche Regeering, leve het Nederlandsche volk." Uit Roosendaal werd gisteren aan „De Tel." gemeld: Aan 't station alhier zou men zich wel te Antwerpen kunnen wanen, den laatsten dag voor 't bombardement. Het schijnt wel, c.f heel Roosendaal binnen het uur moet leeg- loopen. De menschen mogen er ook al wat verwilderd uitzien en hun pakken met wat meer zorg geknoopt zijn, zenuwachtigheid en verwarring zijn al niet veel minder hij dezen algemeenen aftocht, als bij de aan komst nu tien dagen geleden. Aan 't sta tion is op dit oogenblik het gedrang zoo geweldig, dat drie bereden huzaren er bij te pas moeten komen. Reeds is een vrouw onder de paardenhoeven terecht gekomen, die thans door een stuk of wat infanteristen met water en vlugzout weer uit een zenuw toeval wordt geholpen. De ordedienst wordt weer bestuurd door •den heer Colard Bovy, chef der Antwerp- sche recherche, die in zijn moeilijke taak terzijde wordt gestaan door vier agenten van de Antwerpsche havenpolitie in uni form. Thans echter worden geen gratis-spoor kaartjes meer uitgedeeld. De reizigers moe ten hun plaats betalen. Tot Esschen een kwartje, vanwaar ze dan verder kosteloos tot Antwerpen worden vervoerd. Als het zoo blijft doorgaan, dan houdt Roosendaal vanavond geen duizend Belgen meer over. De terugtocht werkt even aan stekelijk als de vlucht. Een massa men schen zijn uit Antwerpen vertrokken, niet uit schrik voor het bombardement, maar omdat iedereen ging. Nu keeren ze v allemaal terug, omdat iedereen terugkeert. De quaestie was de eerste schapen over de brug te krijgen, en dat heeft, naar het u blijkt, de heer Franck hier mooi gedaan gekregen. Leuvens Boekenfonds. Het Comité „Leuvens Boekenfonds" is thans begonnen met het verspreiden van eene circulaire, die wegens het groote aan tal eerst geleidelijk verzonden wordt, zoo dat niemand zich verwondere indien hij eerst over eenigen tijd eene circulaire ont vangt. Het ligt, zooals uit de circulaire blijkt, in de bedoeling een catalogus van de eventueel aangeboden boekwerken sa men te stellen ten einde dezen na afloop van den oorlog aan het bestuur der Lcu- vensche Hoogeschool aan te bieden met de vraag welke van de op den catalogus vermelde werken gewenscht worden. Daar na zal aan hen die zich tot afstand van werken hebben bereid verklaard, worden medegedeeld, op welke van de door hen aangeboden werken prijs wordt gesteld. Teneinde dus de werkzaamheden van liet comité niet onnoodig te verzwaren, zij men er wel op bedacht om thans geen werken toe te zenden, maar alleen de lijst die bij de circulaire is gevoegd in te vullen. Het comité heeft de bovenbedoelde cir culaire reeds nu verspreid om nog tijdens den oorlog den catalogus der aangeboden boeken te kunnen opmaken, opdat het be stuur der Universiteit dadelijk na het her stel van den vrede over het bijeenge brachte zal kunnen beschikken en het bestaan der bibliotheek dus zoo kort mo gelijk onderbroken blijve. Het spreekt van zelf, dat het comité, hoewel getracht heb bende de circulaire zooveel mogelijk te verspreiden, niet aan een ieder die in het bezit is van een boekerij een circulaire heeft toegezonden of zal toezenden. Zij die dus zonder eene circulaire ontvangen te hebben, werken willen afslaan, kunnen op aanvrage lijsten ter invulling beko men bij den 2en secretaris, mr. J. A. G. Verspcijck Mijnssen, van Boetzelaerlaan 7, 's-Gravenhage. Geldelijke bijdragen ter tegemoetwoming in de niet onaanzienlijke onkosten zullen reeds da lelijk welkom zijn en kunnen, zooals in de circulaire is ver meld, worden toegezonden aan den pen ningmeester mr. M. I. Duparc, 77 van Blankenburgstraat te 's-Grayenhage* Geïn terneerden. Gisteren is een trein met een drietal geïn terneerde Belgische hoofdofficieren, benevens een vijftigtal minderen, waarvan velen in den oorlog gewond waren, Utrecht gepasseerd. De manschappen werden naar Harderwijk ver- oerd, de officieren naar Zwolle. Gisteravond kwam met veel vertraging, door dat onderweg een koppeling gebroken was, de trein uit Zeeland aan, waarin 200 geïnter neerden waren. Met een extra-trein werden naar Harderwijk vervoerd. Thans zijn er geen geïnterneerden meer te Ylissingen. Van de 1600 naar het kamp te Rijs gezon den Belgische soldaten, zijn gisieren 600 over gebracht naar Warns (bij Stavoren). Gisteren zijn te Zwolle vijf Belgische gene raals een hoofd-officier en twee kapiteins aan gekomen, die daar zullen worden geïnterneerd. Gisteren zijn te Breda drie Belgische sol daten binnengeleid, welke bij Weinhout ons land binnengekomen waren; Bij Bacrle-Nassau is er een over de grenzen gekomen en bij Chaam twee. Bij Postel is een infanterist van het 16e regiment van Antwerpen in ons huid gekomen en naar Eindhoven gebracht. So nniigen zijn reeds als burger naar Holland gevlucht, doch toen ze niet krijgsgevangen gemaakt werden, weder terug naar België ge gaan om eerst hun uniform aan te trekken. Gisteren ontbraken op het appèl te Arnhem 61 Belgische geïnterneerden in het kamp te Harderwijk. De commandant verzocht aan do burge meesters van omliggende gemeenten hun op sporing en aanhouding. Een onderscheiding. De burgemeester van Vlissingen, jlir. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, is benoemd tot ridder van de Joliannitter-orde. Inlichtingen over geinterneerde militairen. Door mij, aldus de Generaal-Majoor, Com mandant van het Interneeringsdepot te Amers foort, worden in deze dagen tallooze brieven en telegrammen ontvangen met verzoek om inlichtingen over geïnterneerde militairen. - Daar het mij onmogelijk is om al deze aan vragen van hier uit te doen beantwoorden, zend ik allo stukken naar hot Informatie bureau van het Roode Kruis, Lange Voorhout 6 te 's-Gravenhage. Dit bureau, waar volledige lijsten va.-; de gein te meerde militairen uit de verschillende depots worden aangelegd, is met den gchcelen militairen inlichtingendienst belast. Ik raad daarom ieder, die inlichtingen over militairen wenscht, aan. om zich reents- streeks te wenden tot het bureau, voornoemd. Voor inlichtingen omtrent burgervluchte lingen, wende men zich tot de Centrale com missie voor Vluchtelingen, Lange Voorhout 45 te 's-Gravenhage. Houtskoolbriketten, Het St.bl. no. 497 bevathet Kon. besluit van 17 October 1914, houdende, tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van houtskoolbrlketten. Aarijappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de verschillende bur gemeesters de volgende circulaire gericht: Voor zoover in uw gemeente aardappe len worden verbouwd, zal het mij aange naam zijn, Vóór 25 October van u te ver nemen, hoeveel hiervan ten naastenbij in dezen herfst reeds naar het buitenland zijn uitgevoerd. Voorts zal ik gaarne vóór ge noemden datum een globale opgave ont vangen van de hoeveelheden aardappe len, waarvoor reeds vóór 16 October bona fide contracten voor levering naar het buitenland waren afgesloten, doch die nog niet zijn verzonden. Mochten in uwe ge meente ook mondeling dergelijke contrac ten zijn afgesloten, dan kan ook op deze contracten worden gelet, indien en voor zoover bij u de overtuiging bestaat, dat de opgaven, die u daaromtrent worden ge daan, als bona fide zijn aan te merken. Broodprijzen. Te Vlaardingen doet zich een eigenaar dige quaestie voor in zake den broodprijs. Bij het voorschrift omtrent de soorten van brood, welke slechts verkocht mogen wor den, heeft de burgemeester ook bepaald den p r ij s daarvan, in overleg met ver schillende bakkers. De broodfabriek De Toekomst heeft zich daaraan echter niet willen onderwerpen, doch blééf haar brood verkoopen teger den ouden prijs, die be langrijk lager is dan den door den bur gemeester bepaalden. Hierop heeft de burgemeester den ge- heelen meelvoorraad van De Toekomst doen in beslag nemen, en haar daarmee de verdere uitoefening van het bedrijf on mogelijk gemaakt. De directie heeft daar tegen echter geprotesteerd, daar ze be weert gebleven te zijn ver beneden de wet telijk vastgestelde maximum-prijzen en, waar dat het geval is, volkomen vrijheid van handelen te hebben. Naar het Vad. meldt, heeft ze de bemid deling van hoogere autoriteiten ingeroe pen. Te U t r e ch t is de prijs van het brood met twee cent verhoogd. Slachtoffers van. zuinigheid. Er heerscht een algemeene neiging tot zuinig zijn. Voor zeer velen is zuinig zijn thans een eerste plicht; doch er zijn nog tal van menschen, die door, zonder drin gende noodzakelijkheid, zuinig te zijn op hun gewone uitgaven, honderden gezinnen benadeelen en daardoor op de gem een- schap nieuwe lasten leggen. Zoo zijn er menschen die, niettegen staande zij er zeer goed toe in staat zou den zijn, hun rekeningen niet voldoen en de betaling uitstellen tot n a den oorlog. Men weet niet wat er nog gebeuren kan, zeggen sommigen, en dan heb ik mijn geld noodig. Anderen weer besteden het geld dat feitelijk aan hun leveranciers toekomt, om grooter bijdragen te schenken aan de steuncomité's; daar is zooveel geld noo dig, redeneeren zij, om den grooten nood, die op allerlei gebied bestaat, te lenigen. Weer anderen laten de werkzaamheden, die zij andere jaren gewoon zijn te doen verrichten, thans niet uitvoeren; óók al uit zuinigheid zonder noodzaak, althans jn vele gevallen. Wat is nu het gevolg von dergelijke verkeerde zuinigheid? Dat de winkelier, die zijn rekeningen niet betaald krijgt, op zijn beurt niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Dat de werkgever, die r-iet zijn gewone bestellin gen krijgt, genoodzaakt is zijn werklieden te ontslaan, of hen minder uren aan den arbeid houdt, of hun loon bekort. Daar door komen weer talrijke gezinnen in nood; zij zijn geruimen tijd aan verar ming prijs gegeven en moeten eindeVjk een beroep doen op de steuncomité's. Zou het nu niet practischer zijn. om alles zooveel mogelijk zijn gewonen gar>g te laten gaan? Wie maar eenigszins er toe in staat is, betale zijn rekeningen; wie gewoon is arbeid te laten verrichten bij timmerman, schilder, behanger, meu belmaker, zadelmaker, houde dit zoo lang mogelijk vol. Daardoor blijven honderden gezinnen in de verdiensten en woiden de steuncomité's ontlast. Dat is de meest een voudige en meest gewenschte wijze van hulpverschaffing in deze benarde tijden. Centraal Bureau voor Belgische vluchte lingen. Het Centraal Inlichtingsbureau voor Bel gische vluchtelingen, ingesteld door mr. Louis Franck, voorzitter der intercommu nale commissie te Antwerpen, verzoekt ons mede te deelen: I. Het Centraal Bureau staat onder be schermheerschap van den consul-generaal der Nederlanden te Antwerpen, den heer Van den Bergh, en is in twee afdeelingen gesplitst. De Belgische afd. wordt gevormd door de heeren Poplimónt, advocaat, als voorzitter; Van der Molen, senator Mon- tens, lid van Ged. Staten, en Schobbens, griffier der Gedeputeerde Staten, als leden. De Nederlandsche afdeeling wordt ge vormd door de heeren prof. M. E. M. Ve- gens, als voorzitter; M. A. van der Veen, E. M. von Baumhorn en G. W. baron de Vos van Steenwijk, als leden. II. De dagelijksch leiding is opgedragen aan een Bureau van uitvoering, waarvan de heeren Schobbens en Van der Veen voorzitter zijn. III. Het Bureau heeft zijn kantoor te Antwerpen, Kunstlei 64. Bovendien is een vertegenwoordiger van het Bureau geves tigd te Roozendaal. Zoolang de post- en de pakketpost tus- schen Nederland en Antwerpen niet regel matig werken doet men het best, brieven en stukken, bestemd voor het Bureau te adresseeren aan „de vertegenwoordiger van het Belgisch-Nederlandsch inlichtings bureau, Brugstraat 51, Roozendaal (N.-B.). IV. Het Bureau verstrekt inlichtingen omtrent personen, zaken en toestanden te Antwerpen. Voor het aanvragen der in lichtingen moet gebruik gemaakt worden van formulieren, welke verkrijgbaar zijn te 's-Gravenhage bij het Centraal Bureau voor Inlichtingen, Lange Voorhout 45, en te Roozendaal bij den vertegenwoordiger van het Bureau. V. Inlichtingen kunnen alleen worden gevraagd door bemiddeling van plaatse lijke inlichtingsbureaux voor vluchtelin gen. Slechts aan dezen worden op aan vraag kosteloos blanco-formulieren toe gezonden. In plaatsen waar zoodanige in lichtingsbureaux niet bestaan, worden der halve de belanghebbenden dringend uit- genoodigd een zoodanig bureau op té rich ten en daarvan aan het Centraal Bureau te Antwerpen kennis te geven. Een protest. Onze lezers zullen zich nog wel herinne ren, dat enkele dagen geleden in de „Frank furter Zeit." een artikel voorkwam waar in de redactie het deed voorkomen, dat de Hollanders goede zaken maakten met die talrijke Belgische vluchtelingen, die naar Holland uitgeweken waren. Tegen deze lage verdachtmaking heeft onze geachte stadgenoot, de heer A. Kellc- naers, met klem geprotesteerd door een artikel te schrijven jn de „Niederrheinische Volkszeitung" hetwelk de redactie van dat blad zonder eenige commentaren afdrukt. Wij zullen er hier een korte vertaling var. geven. Veertigduizend vluchtelingen, aldus vangt het artikel aan, zijn naar Engeland geko men, zoo schreef de „Daily Chronicle", waarschijnlijk bedoelend om daarmede de gansche wereld bekend te maken, dat En geland, de vriend der verdrukte volkeren, zich grootmoedig heeft getoond jegens zij«j door Duitschland vei dreven bondgenooten Engeland heeft echter, schrijft de heer K.; eerst in de allerlaatste dagen voor de val van Antwerpen onbemiddelde vluchtelingen aangenomen. De groote stroom der vluchtelingen, meer dan een half millioen, is naar Holland gekomen en er zijn onder hen zeer weinigen die in hun eigen onderhoud kunnen voor zien. Per spoor, schip, wagen en zelfs per voet zijn ze dag in dag uit in een eindeloo/e file over ons land neergestreken en over»! waar ze kwamen heerschte ontzettende ar- moed en nood. Maar onmiddellijk hebben de regeering en de gemeente-autoriteiten, daarbij gesteund door hulp van talrijke particuliere personen en instellingen, alles gedaan om in dezen grooten nood te voor zien. Volgepropte extra-treinen werden naar alle deelen des lands, waar de vluchtelingen zich ophielden, gezonden. Overal werden steuncomité's opgericht, die voor onderdak en levensmiddelen zorgden, zoodat thans bijna allen zijn on dergebracht. Wat dezer dagen door comité's van aller lei gezindten is verricht is enorm. De mees ten der comité's hebben vier en vijf dagen onafgebroken gewerkt. Studenten, padvin ders, vrijwillige helpers van het Roode Kruis en vooral kloosterlingen en geestelij ken hebben een reuzenarbeid verricht. Gif ten in geld en van levensmiddelen kwamea bij groote massa's in. Hier in Leiden, een stad van 58,000 inwoners, werden 4000 van alles ontbloote Belgen aangenomen, gekleed, ondergebracht en gevoed. De firma Hoog straten en Co. heeft vier dagen lang aan eiken vluchteling een maal warm eten ver strekt. En zooals hier is het overal gegaan, ngezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Hoi anss ova: een: een: rass dor lella atto raei uyv ijnd lodd [end Rel len onk [uijt Mo am! 3UV «mi jbri Joy Daar natuurlijk de verzorging der vluch- telingen in het gansche land niet geheel uit] particuliere bijdragen kon betaald worden, heeft de regeering zich bereid verklaard alle onkosten,welke niet door vrijwillige bijdra gen gedekt werden, te zullen betalen. Dal deze vele millioenen zullen bedragen, ook J zal het oponthoud der vluchtelingen hier nog maar kort zijn, laat zich gemakkelijk begrijpen. En het is dan ook onbegrijpelijk, schrij(Wjej"j: de heer Kellenaers, dat voorname Duitsche bladen durven vermelden, dat cle Hollan ders bij het opnemen der vluchtelingen goe de zaken hebben gemaakt. Hotels, die Lie lende vluchtelingen opnamen, reduceerden voor hen de prijs met 50 pCt. De meeste le vensmiddelen werden zelfs kosteloos ver strekt. Waar blijft nu „die aardige winst" waar van de „Frankf. Zeitung" sprak? De vluchtelingen zelf zijn dan ook ten zeerste dankbaar voor de groote hulp die hun overal geboden werd. De stemming onder hen is minder troos teloos geworden. Over de Duitsehers spre ken zij weinig, doch zij zijn zeer beangst voor hen. De woede der lieden keert zich meer tegen Engeland dan tegen Duitsch land, daar Engeland België en in 't bijzon der Antwerpen, zoo zeggen zij, zoo smade lijk aan zichzelf heeft overgelaten. Ook zija ze verbolgen op den Antwerspchen vesting commandant, die hen tot het laatste oogen blik met valsche voorspiegelingen in Ant jen werpen hield en daardoor de uittocht toi een panische vlucht maakte. Tot zoover de heer Kellenaers, die zeker met dit stuk, waardoor hij den belager up zijn eigen erf heeft bevochten, een goed werk heeft gedaan. Jubileum. Den 23sten October zal hei 40 jaar geleden zijn, dat de heer II. Cambier in betrekking kwam in de koek- en suiker- bakkerij van den heer G. F. Timp. R.-K. Huisvestingscomité. Nu het onderdak brengen van Belgische vluchtelingen geregeld is, houdt het comiti zich weer bezig met bet doel waarvoor ha', in het leven is geroepen n.l. het onderdak k' brengen van alleen staande R.-K. kinderen in R.-K. gezinnen. In dc laatste dagen zij-i do wederom een 35 kinderen ondergebracht in particuliere gezinnen in plaatsen in Lim burg, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Del comité heen zich daartoe zooveel mogelijk 4 in verbinding gesteld met de burgemeesters dier plaatsen en gezorgd dat de kinderen lui bij de familie ondergebracht werden, die met hen in 'stand overeenkwamen. Het co mité tracht die kinderen zooveel mogelijk Th volgens hun stand onder te biengen, opdal Ve zich later geen moeilijkheden zullen voor- Ve doen. Sommige families willen wel kinderen Al als het maar mooie zwarte meisjes zijl: Een dergelijke opvatting kan natuurlijk dl juiste niet zijn. Morgen worden hier wederom een 80 kin deren verwacht, die respectievelijk ow; verschilende gezinnen in de pi ovinciën ver deeld zullen worden. Ha Herinneringen aan België's verdediging. In onze tijdingzaal hebben wij opgehap jen een stuk van een der befaamde 42 1;1 d; centirneter-kanonnen, gevonden in een dei forten bij Antwerpen, het fort Broeckem Daarbij een stuk beton van het 3 a 4 metei dikke pantser van het fort, waardoor heen de kogel van dat verschrikkelijk oorlog* wapen is gedrongen als ware het een was sen laag.,, Tevens eenige shrapnels, kogels uit een mortier (een kanon, welks vuurmond breeder is dan 15 c.M.), ook bij een dei Antwerpsche forten gevonden. De ooggetuige, die ons deze curiosa bs zorgde, verhaalde ons van een kerk, vlii bij het fort Broeckem, waar de toren miil den in het schip lag. Toch knielden er no-: eenige menschen in die kerk neer en sta*' den wezenloos voor zich uit... Op een de forten bevond zich, aldus onze zegsman, nu wel voor millioenen aan munitie, door hf Belgische leger achtergelaten Examens Mathesis Scientlarum Genitrii Bij het op 12 October j.l. en volgend! dagen gehouden examen bij het Genoot schap Mathesis Scientiarum Genitrix vo# het theoretisch monteursexamen zijn go slaagd de volgende candidaten, t.w G. Fraij, J. Ligthelm, J. H. Dikshoorn, I Ravestein, J. Cohen Stuart, J. Kleerebe zem, J. M. Küh, J. A. van der Heiden allen den Haag; J. Lafcber, P. Pillekens H. D. de Nie, M. Schutter, P. Gestmaft A. V. Korenhoff, D. C. Brittijn, G. Chr. Otto, allen van Leiden; N. G. M. Hoefsloot Zwolle; G. Wolfsheimer Jr., Delft, en 1. Vlasblom, Brielle. 2 candidaten werden afgewezen. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar i navolgende personen i Aerneels—Huibrecht, Antwerpen. Fam. Gobart, mad. v. Zanden, werpen. Hal, Wed. van Busch, Antwerpen. Haute, Emiel van, Antwerpen. Hemeijssen, Margareta, Fabriekstraat Borgerhout. Leemputte, Wed. Raesens, Zegepraal straat, Antwerpen. Lucas, Henri Frans, carabinier le reg. bat. le comp., geïnterneerd. Straten, Johan van, Antwerpen, lam. Spillemakers, Antwerpen. )o

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2