«en volgens christelijke opvatting on- toegzame kleedij opgedrongen of aange raden wordt; 4. dat het personeel zelf steeds behoor lijk en zedig, niet op een wijze, die me nigeen ergernis moet geven, gekleed zij. Het gaat hier over net hooghouden en handhaven van de christelijke beginselen in een zaak van zeker groot en algemeen belang, daarom is men zoo vrij, boven staand verzoek tot u te richten, en men hpeft alle vertrouwen, dat u wel genegen zult zijn, aan dat verzoek te voldoen. Ft. K. Parochiaal Armbestuur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft te Leiden opnieuw opgericht het Jloomsch- Katholiek Parochiaal Armbestuur, dat tevens zal zijn Bestuur der bestaande R. K. Weeshuizen, alsmede van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis het zoogenaamde St. Jacobs-Gaslhuis. Tot leden van dit bestuur zijn door Zijne Hoogwaardigheid benoemd de leden van het tot dusverre bestaande R. K. Parochiaal Armbestuur en de Re genten van het R. K. Wees- en Oudelieden huis. Als Bisschopelijk Commissaris is aangesteld de Zeereerw. Heer A. J. M. Hal- kenscheid, pastoor der St. Petrus parochie. Waarschuwing. Zaterdag wezen wij er op, dat wij allen de zware verplichting hebben naar vermo gen te zorgen, dat het verblijf van sommige minder gewenschte elementen uit de Ant- werpsche bevolking alhier niet tot zede lijk en lichamelijk verderf van een gedeelte van ons Nederlandschevolk worde. Wij vernemen nu, dat ook verschillende miltaire autoriteiten een dergelijke aan sporing tot de hun ondergeschikten heb ben gericht. St. Barbara. Gistermiddag hield bo vengenoemde onderafdeéling van den Ned. R.-K. Volksbond een vergadering. Na de opening door den Voorzitter, den heer B. Klein, en lezing der notulen van de vori ge vergadering, door den secretaris, den heer B. Goddijn, deelde de voorzitter het overlijden mede van het lid Boting, wiens stoffelijk overschot door de afdeeling op gewone wijze was ter aarde besteld, en voor wiens zielerust ter vergadering een kort gebed werd gestort. Verder was de maatschappij, waarbij de bezittingen der onderafdeeling waren verzekord, geliqui deerd, zoodat deze verzekering was verval len. Getracht zal worden, de assurantie met de kerkelijke brandverzekering te sluiten. Aangaande de Novembermaand werd na eenige discussie besloten weer even als vo rige jaren Zondagsmiddags een biduur te houden in de kapel op de R.-K. begraaf plaats, den eersten en den laatsten dag met predikatie. De zangers onder de leden zul len plaatsen boven in de kapel vrij vinden om de kruiswegoefeningen met hun zang te begeleiden en ook zullen wederom tegen kleine vergoeding plaatsen beschikbaar zij a voor de deelnemers. Een lid werd geroyeerd wegens contributieschuld. -Zeeuwsche mosselen. Van den algemeenen markt- en haven meester vernemen wij dat er Dinsdagmid dag of Woensdagmorgen a.s. wederom een schuit Zeeuwsche mosselen aan de Kalvermarkt bijde -Haven te verwachten is. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich om stam aan40 personen, maakt met het totaal der vorige opgaaf ad 1341 een totaal van 1331 Tot 10 October j.l. waren behandeld1155 aanvragen in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 39 a Totaal 1194 Afgewezen waren tot 10 Oct. j.l..268 Afgewezen in de afgeloopen week10 Totaal afgewezen 278 Uit Antwerpen terng. De heeren mr. Fokker en Schinck, die vanwege het Comité te Leiden een reis naar Antwerpen hebben ondernomen, zijn teruggekeerd en zullen op een nog nader te bepalen wijze aan hunne bevindingen publiciteit geven. Relletjes. Gisteravond werd de Zondag- eche drukte nog verhoogd door relletjes op de stationsweg, Een sergeant, die met een patrouille door de stad liep, hield iederen militair, die niet salueerde, aan om dezen een reprimande te geven. Dit gaf aanleiding tot ecnvolksoploop eu den dienstdoenden sergeant werden verschillende liefderijke benamingen naar het hoofd geslingerd. De politie moest er aan te pas komen "en de patrouille, welke aanleiding was geworden tot verstoring der rust, vond een schuilplaats op het station. Fiets gestolen. Terwijl de heer A v. S. van Ocgstgeest een oogenblik in 't café „Post kof" vertoefde, heeft een individu zijn fiets die in het rek gestald stond, medegenomen pu is weggereden. Ofschoon de politie aan- stynds een onderzoek instelde is het haar tot nu toe nog niet gelukt den dader aan te houden. Aaugehouden. Door de politie zijn aan gehouden H. L. en P. H. die beiden in het Alg. Politieblad gesignaleerd stonden. Zij hadden nog 6 en 14 dagen te goed hun op gelegd door het Kantongerecht te Rotterdam eu de Arrondiscments rechtbank te 's-Graven- hage. Zij zijn op transport gesteld. ALPHEN. Gemeenteraad. Donderdag a.s. te kwart over 9 vergadert de gemeenteraad. Aan de orde zijn, voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een speciaal tarief voor waterlevering ten behoeve van het landbouwbedrijf. Voor stel van B. en W. tot uitbreiding van het pompstation der waterleiding. Voorstel van h. en W. met betrekking tot de buislegging her waterleiding aan den Groeneweg. Voorstel *an B. en W. met betrekking tot het aangaan «ener overeenkomst met het Rijk inzake de ♦eetrating der Julianaatraat. Voorstel van B. en W. met betrekking tot gedeeltelijken aanleg der Zuider-Hoofdstraat. Verzoek van Jhr. J. A. Boreel de Mauregnault om vergunning tot het aanleggen van straten, met voorstel van B. en W. Wijziging begrootingdienst 1914. ALPHEN a. d. BIJN. Wittebrood. Door den Burgemeester dezer gemeente is bekend gemaakt, dat de prijs van het wittebrood (melkbrood) is ge bracht op 22 ets., en dat het bakken van waterbrood is verboden. HAARLEMMERMEER. Postbestelling. Bij de inwoners in het zuidelijk gedeelte dezer gemeente, resor- teerende onder de hulppostkantoren te N. Vennep en Abbenes, circuleert een adres, waarin aan de bevoegde autoritei ten wordt verzocht een einde te maken aan den onhoudbaren toestand, waarin de be stelling van brieven enz. in dit gedeelte verkeert. De eerste bestelling geschiedt thans des voormiddags te 11 1/2 uur (voor de buitenwijken natuurlijk een paar uur la ter). Vele handeldrijvenden ondervinden hiervan voortdurend schade. KATWIJK AAN DEN RIJN. Te water. Het 9-jarig dochtertje van den schipper C. R. viel gistermiddag vanaf de ophaalbrug in den Rijn. Zij wist zich vast te klampen aan een stootpaal, waarna een drietal personen, die zich inmiddels voor zien hadden van een dreg, haar uit haar benarde positie bevrijdden. Met den schrik en een nat pak kwam zij er toen af. OUDSHOORN. Hulp aau de vlnchteliugen. De oproep van het steuncomité te Oudshoorn ten be hoeve van de aldaar verblijf houdende vluchte lingen heeft waarlijk zijn doel niet gemist. Velen hebben daaraan gehoor gegeven en het comité verblijd met giften en goederen, die o zoo te pas komen. Op het laatst der vorige week werden bij den voorzitter van het comité nog vier pakken met kleedingstukken cn ondergoederen alles netjes gesorteerd voorde vluchtelingen bezorgd, en wel uit Boskoop. Dat deze verrassing der Boskoopers op hoogen prijs wordt gesteld behoeft geen betoog. Het comité blijft zich intusschen aanbevelen voor de toezending van giften en levens middelen. RIJNZATERWOUDE. Motorrijwiel in brand. Een nog jeug dig wielrijder was gisteren op een motor rijwiel juist over de brug alhier toen eens klaps zijn rijwel door onbekende oorzaak in brand geraakte; er af springen cn hulp roepen was het werk van een oogenblik. Spoedig waren er eenige hulpvaardige han den bijeen welke de brandende benzine met water trachtten te blusschen, doch dat verergerde den toestand, zoodat men wel genoodzaakt was het brandende gekaarte in het water te werpen, waarmede de brand wel uit was, doch het rijwiel defect was geworden, zoodat de voorgenomen reis niet kon worden vervolgd. VOORSCHOTEN. Herhalingsonderwijs. De jongelingen van de St.-Aloysius-Vereeniging kunnen gratis deelnemen aan de lessen van het herhalingsonderwijs. Voorzeker een aan- sr.'ïing om hiervan gebruik te makeo en zich aan te sluiten bij het R.-K. patronaat. WARMOND. Voetbalwedstrijd. De eerste match, dooi de Warmondsche Voetbalclub E. M. M. op eigen terrein gehouden, is voor deze jonge vereeniging een mooie overwinning geweest. Men won met 51 tegen de Lissesche L. F. C. Wat den scheidsrechter betreft, had men het goed getroffen, want de heer Luiten een der beste Belgische spelërs, die zich onclcr de vluchtelingen in deze gemeente bevindt, had de leiding op zich genomen. De Warmondsche keeper verdient een woord van lof, hetgeen zijdelings ook een compliment bevat, aan het adres van de L. F. C. Over veertien dagen zal E. M. M. tegen de Noord- wijkerhoutsche club spelen. ZOETERWOUDE. Patronaat. Voor de elfde maal wer den gisteravond de patronaats-winter- avondbijeenkomsten, nu door den WelEerw. Heer Chr. S. Dessing, moderator, geopend. 't Was ZijnEerw. een groot genoegen de leden van het Patronaat, en waren er ruim 40, het welkom toe te roepen, vooral ook omdat er weer zoovelen van vorige jaren zijn teruggekomen. Met weemoed herdacht spr. het getrouw en voorbeeldig lid Gerardus Zandvliet, door den dood van het Patronaat geschei den. Voor zijne zielerust wordt een ge meenschappelijk gebed verricht. Het reglement wordt, artikelsgewijze onder de aandacht "«an de leden gebracht, vooral op het artikel dat zegt ieder pa tronaatslid begeeft zich naar afloop der bijeenkomst ordelijk naar huis, zoodat, zegt. ZijnEerw., ieder voor negenen thuis kan zijn, wordt de nadruk gelegd. Aan dit reglement, onze krijgswet, on derwerpt gij u allen vrijwillig, moge geen dwang noodig zijn ter onderwerping. Dan zullen wij vanhet Patronaat maken wat er van te maken is. Het Patronaat zal dan vormen de Katholieke jongelingschap, door in hen te voeden sterke beginselen van geloof en 'zeden. De Roomsche jongelingschap is van zoo grooten invloed op de parochie. Is de jon gelingschap goed, zal ook de parochie groeien en bloeien. Spr. doet een beroep op aller medewerking om het Patronaat op te werken wat dan ongetwijfeld schoone vruchten zal opleveren voor Kerk en Maatschappij. 't Patronaat, 't zij tot haar eer gezegd, kan de toonsleutel genoemd worden van de Roomsche volkszang. Al is het een nare tijd, zoo sprak de Mo derator, toch kunnen wij gerust onze schoone roomsche liederen zingen. Wij moeten blij en vroolijk den Heer dienen, zegt de H. Paulus. Met genoegen heeft spr. opgemerkt dat het voorbeeld van het Patronaat, de Leeuwerk-propaganda, heerlijk heeft ge werkt. Ook spoorde spr. de jongens krachtig tot sparen aan, waartoe vele practischc middelen werden aangegeven. Het reglement vande Patronaats-spaar- bank werd voorgelezen. Premiën worden uitgeloofd voor de boogste inleggers. Na afloop der bijeenkomst laS fle Eerw. Moderator een artikel uit de L. C. voor, waaruit blijkt hoe schoon de Jeugdvere nigingen in Italië reeds sinds jaren heb ben gewerkt. Vele priesters en zelfs bis schoppen zijn uit haar midden gekomen en met een groote voldoening kon in het jaar verslag worden gemeld dat onze nieuwbe noemde Paus, Z. H. Benedictus XV, een maal lid was van de Ital. Jeugdver. Met de woorden van H. H. den Paus aan de Jeugdver, trachtte spr. zijn jongens diep te overtuigen, welk een ontzettende kracht van het Patronaat kan uitgaan voor de verre toekomst. Ten slotte deelde ZijnEerw. nog mede, dat de najaarsuitvoeringen niet zullen plaats hebben. De tijdsomstandigheden ge- doogen zulke vermakelijkheden niet. Met de gebruikelijke gebeden werd de bijeenkomst gesloten. Schouw. In den Grooten Polder zal Woensdag 21 October schouw over tochten, wateringen en slooten worden gedreven. Polderkeur. Op Woensdag 28 October zal een vergadering plaats hebben van In gelanden van den Zwet en Grooten Blan- kaardpolder ter herziening van de Polder- keur. De vluchtelingen. De vluchtelingen op „Oud-Raadwijk" zijn gistermiddag ge kiekt. Hunne beschermheer, burgemeester van Gils, schaarde zich naast de groep, die heel aardig was opgesteld Gemeentezaken. Gemeenteraad van Leiden. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Donderdag 22 October 1914, des namid dags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging „Kennis is Macht". 2o. Benoeming van een leeraar jn het rekenen aan de afd. B der Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. 3o. Verzoek van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatssporwegen om ver gunning tot het bouwen van twee houten bergplaatsen op het terrein aan den Haag- weg, kad. bekend Sectie M No. 2808. 4o. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van de Buitenlaan.' 5o. Verzoek van G. H. Sijthoff om ver gunning tot demping van een gedeelte sloot langs den Witten Singel, vóór het perceel Sectie M No. 1938/ 6o. Voorstel tot verhuring van het per ceel, kad. hekend gemeente Oegstgcest, Sectie C No. 280, aan W. A. Zandbergen. 7o. Voorstel tot het openen van het bij art. 29, 7e lid der wet op het Lager On derwijs bedoelde overleg met den Districts schoolopziener, ten aanzien van de benoe ming van een hoofd der school 8e klaase No. 3. 8o. Voorstel ïn zake de uitbetaling der bezoldiging van het ohderwijbend perso neel der openbare lagere scholen gedu rende zijn verblijf onder de wapenen, in verband met de plaats gehad hebbende mobilisatie. 9o.Voorstel om goed te keuren dat het geheole bedrag, dat door de Lichtfabrie ken over het jaar 1915 van de haar ver strekte kapitalen aan de gemeente wordt afgelost, onder de gewone ontvangsten wordt gebracht. lOo. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbouwing der school 3e klasse No. 1 aan het Plant soen. Onderwijzers onder de wapenen. B. en W. stellen den Raad voor aan on derwijzers, die tengevolge der mobilisatie onder de wapenen zijn, van af 1 November gedurende hun verder verblijf onder de wapenen de volgende bezoldiging uit te keeren: aan gehuwden en aan ongehuw- den, die kostwinner zijn voor anderen, 80 pCt. van hun jaarwedde; aan andere on- gehuwden 35 pCt. van hun jaarwedde, een en ander echter met dien verstande, dat voor hen, die den rang van officier be- kleeden, tengevolge van die uitkeering het rijkstraktement en de gemeentelijke uit keering te zamen nimmer meer mogen be dragen dan 4/5 "van het gewone gemeente-' traktement. KERKNIEUWS. De zeereerw. pater L. de Sonnaville S. J., musicus te Katwijk, is eenige dagen geleden van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Pastoor Dirken. Gisteravond had in de kerk van de H. II. Martelaren van Gorcum de plechtige installatie plaats van den Zeer Eerwaarden heer W. Dirken. In de toespraak die de HoogEerw. Deken na de installatie hield, wees Zijne HoogEerw. er op, dat deze installatie een mooie toepassing was van het evangelie van den dag, waarin over het uitzenden der leerlingen van Christus gesproken werd. De Eerw. spr, besprak hierna de verhouding, die er moest bestaan tusschen pastoor en parochianen, en spoorde de paro chianen aan steeds naar het herderlijk woord te luisteren en de achting en liefde, die zij hun oud-pastoor toedroegen, op hun nieuwen hei der over te dragen. De Eerw. spreker be sloot met den wensch uit tc spreken dat de ZeerEerw. Pastoor langen tijd deze parochie mocht besturen en overvloedige vruchten daarvan mocht plukken. Hierna had een plechtig lof plaats, gecele breerd door Z.Eenv. heer pastoor, geassisteerd door de WelEerw. heeren Th. Vlek en A. Hey- deman, kapelaans der parochie. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van „Stellingen" werd heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap Mejuffrouw Willemine Johanna Leijds, geboren en wonende te Pretoria. Geslaagd voor het propaedeütiscb examen in de godgeleerdheid de heer F. H. Bruins (Wartena, Fr.). Faillissementen. Uitgesproken: J. H. K o 81 e r s, koopman, tc Hecrewaarden cur. mr. S. Rink. H. Vonk, timmerman, Oosterbeekcar. mr. B. F. Everts. Opgeheven: J. C. Smit, vertegenwoordiger van een spaaikas te Utrecht. J. Kreling, landbouwer en winkelier, te Nieuwaal. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE.LEIDEN. Op de rol staan 109zaken Als grifher treeat op Mr. M. B. Vos. Heden stonden te recht C. B., die reeds voor 14 dagen terecht stond, dat hij een nog levend varken in het open baar Klachthuis te L e i d e n in een kuip met water heeft neergelaten. Beklaagde blijft ont kennen dat hij het gedaan heeft, zijn collega B. W. heeft het gedaan. P. v. Driel de W ur meester als getuige gehoord, zegt dat C. B. het wel gedaan heeft. De collega B. Wittenian ge hoord zegt, dat hij het varken „dat dood scheen" in de kuip heeft neergelaten. Er zullen nog meer getuigen gehoord worden en de zaak wordt een week aangehouden. G. v. t'W. die op 14 Sept. te N o o r d w ij k mej. Sara Bink op den openbare weg heeft lastig gevallen en nit pure baldadigheid haar bril heeft stukgeslagen. De juffrouw als getuige gehoord bevestigt een en ander. Haar is de bril van de neus geslagen, het eene glas rolde op den grond, later heeft hij het glas stuk ge slagen. C. v. Dam als getuige gehoord beves tigt de mededeeling van de'juffrouw. Eisch f6 'of 8 d. W. B. heeft in het openbaar slachthuis te Leiden op 6 Sept. den keurmeester uitge scholden voor „lamstraal" omdat .deze niet wilde toestaan, dat beklaagde na den bepaal den tijd nog een varken wilde slachten. Eisch fö of 5 dagen. Een Loterijzaak te Warmond. Terecht stond J. J. v. S.,teWarmon d, beklaagd van het overtreden der Loterijwet. Hij moet tusschen 1 Jan. en 24 Juni obli gaties van „De Tijdgeest" in zijn winkel voorradig hebben gehad en verkocht. Be klaagde gehoord, zegt dat hij een obligatie heeft opgehangen maar niet in voorraad heeft. Hij laat de obligaties, die hem besteld worden, van Rotterdam komen en verkoopt ze. Zoo heeft hij ook gedaan ten opzichte van de vereeniging „Hoop doet leven", waarvan hij secretaris is. Eenige bestuursleden, als getuigen gehoord, bevestigen dit. Veldwach ter Steekers, als getuige gehoord, zegt dat hij toen hij 2 obligaties voor den winkel van J. J. v. S. zag hangen is binnengegaan m proces-verbaal heeft opgemaakt toen hem gebleken is, dat deze obligaties verkocht zijn. De ambtenaar bij het O. M. van meening, dat men hier wel degelijk met een loterij te doen heeft door de eet verbo den eischt ook naar aanleiding van ver- schilende Öitspraken van den Hoogen Raad een boet van 10 of 4 dagen. De verdediger mr. J. W. van Zanten, ad vocaat en procureur te Rotterdam zet in een uitvoeri gpleidooi uiteen, dat men zui ver te doen heeft met een „Premieleening" en niet met een vermomde of verboden lo terij. Spreker verwijst naar de uitspraken van verschillende rechterlijke colleges ."■n ocncludeert tot vrijspraak. De ambtenaar blijft bij zijn meening. Uitspraak over 14 dagen. Prof. De Haas. Heden stond terecht A. J. de Haas, beter bekend als de wonderdokter vroeger te Voorschoten thans te N o o r d w ij li wegens het uitvoeren der geneeskunde zon der daartoe bevoegd te zijn. Op 4 Septem ber is te Boskoop overleden A. te Leen, sinds Juni lijdende aan een zeer been. Op aandringen van een vriendin heeft zich de familie gewend tot den heer A. J. de Haas. Het been is ingesmeerd met de zalf of beter de heupen. Op het laatst tegen 4 Sept. werd de patient hevig ziek. Dr. v. Tak werd er bij geroepen. De lijder kwam te overlijden. Dr. v. Tak maakte er werk van en zoo kwam deze zaak hedenmorgen in openbare behandeling Het was een treurige vertooning. De oude wonderdoener of wonderdokter, zooals de menschen hem noemen, de kwakzalver of het individu ,dat reeds veel leed en ellen de over de menschen gebracht heeft, zooals Dr .v. Tak hem betitelde, de stiefdochter van beklaagde, mej. Riemvis, mej. wed. de Leen, de dames M. en A. de Leen en Dr. v. Tak waren de „dramatis personae". Hoe zich de geschiedenis heeft afgespeeld blijkt het beste uit de verklaringen van mej. MargodeLeen. Op het verhaal van een vriendin, dat de wonderdokter de Haas zooveel menschen genas en op uitdrukkelijk verlangen van haar vader is dit meisje naar Noordwijk gereisd heeft zich aangediend ten huize van den wonderdokter, heeft een kaart ge kregen, daarvoor 2.50 betaald, geen naam gevraagd, noch genoemd. Bij de Haas aangediend heeft zij een fleschje „Urine" ovei'handigd. Zonder den man te kennen heeft professor daaruit de gevolg trekking gemaakt, dat haar vader lijdende was aan gezwellen op het linkerbeen en deelde mede, dat hij vreeselijken pijn leed maar ook „bij kon genezen worden". Zij heeft een potje smeer medegekregen en te bekende kruiden. Met deze geneesmiddelen moest de patient behandeld worden. Daar de Leen aan slapeloosheid leed is zijn doch ter andermaal naar Noordwijk gegaan weer met een fleschje urine. De urine zag er prachtig uit en het been veel beter ver telde zij ter terechtzitting. Als de blaren eenmaal genezen waren, zou alles terecht komen en deze zouden genezen, zeide de wonderdokter. Zij heeft weer zalf medegekregen en kruiden. Voor de derde maal heeft het meisje de reis ge maakt en de urine was nu nog veel mooier en met het been ging het beter. Nu was het water weder een streep door de rekening. De Haas trachtte het water naar onder te brengen. Een vierde maal is de juffrouw nog eens bij den wonderdokter geweest. Op den 4en Sept. was de patient van dien aard dat de hulp ingeroepen moest worden van Dr. v. Tak. Volgens de verklaringen van getuige sprak de doctor eerst van een beroerte, later toen hij hoorde, door w!en de patient behandeld was van een ver giftiging en pakte hij heftig uit. De juffrouw zeide nog, dat haar vader niet overleden was door de behandeling van de Haas. Het been ging beter, maar het water is over het hart gegaan In plaats van naar onde ren cn toen was haar vader er geweest. Moeder en dochter legden een ongeveer gelijkluidende verklaring af. De wed de Leen zeide nog, dat haar man er op gestaan had naar de Haas te gaan en dat teen hij op zijn uiterste liep, hij kenbaar maakte dat men dr. v. Tak maar alles moest vertellen. Zij komt echUr betl st op tegen de wijze waarop de doctor is opge treden in een huis, waar iemand lag to sterven. Juff. Ricinvis, gekleed als verpleegster en stiefdochter van beklaagde, verklaart de wijze hoe de menschen ten huize van de Haas worden ontvangen, hoe ze worden binnengeleid enz. (Wij veronderstellen dat als bekend genoeg.) Dr. H. v. Tak te Boskoop, als getuige gehoord, verhaalt hoede zaak zich heeft voorgedaan. Toen hij bij den man geroe pen werd zag hij dezen stuiptrekken. Hij heeft hem onderzocht, ook het been nage keken, en zag in dat niet meer te helpen viel. Op het verlangen van den patiënt is er toen uitgekomen, dat deze behandeld was geworden door de Haas. De bewerin gen van het water zijn leuterbeweringen, de man is gestorven doordat een der long- vaten verstopt was. De gezellen aan de beenen zijn niet de directe oorzaak, maar de behandeling de indirecte, doordat de lijder geen rusthad gehad. Ook was het getuige's meening dat de Leen geholpen had kunnen worden indien men zich aan stonds tot een geneesheer gewend had. Misschien is hij te ver gegaan in het huis van den patiënt. Maar toen hij hoorde, dat deze man was behandeld geworden door de Haas kon hij zich niet meer inhouden. Het is Godgeklaagd zooveel ellende deze kwakzalver, onverantwoordelijk, zoove.d jammer dit indivdu over menschen en hun gezinnen brengt. Menschen die aan tuber culose lijden behandelt hij als lijdende aan de lever. Zich tot de Haas wendende zeg dr. v. Tak, dat hij niet op zal houden, waar hij maar kan, hem gerechtelijk te laten vervolgen. Wij kregen nu een dis puut, nu juist niet van de aangenaamste zijde, tusschen den wonderdoder en den ,docter", waaraan de kantonrechter een einde maakte. De ambtenaar bij het O. M., zijn requi sitoir nemend, zegt dat vaststaat en dui delijk is bewezen, dat hier de geneeskun de zonder bevoegdheid is uitgeoefend. Be klaagde is reeds meermalen veroordeeld, maar het heeft niet geholpen. Met het oog op beklaagdes leeftijd zal hij nog ditmaal een geldboete eischen. Waar de overtre ding viermaal heeft plaats gehad eischt hij een boete van 4 maal 200 gulden, subs. 20 dagen. Beklaagde had niet^ in te brengen. Toen deze zaak afgehandeld was, was de zaal, die vol was, in eens leeg. Het schenen alle bewonderaars van den wonderdoder of genezen patiënten, want zij njimen nu juist in de vestibule geen beleefde houding tegenover dr. v. Tak aan. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. Oplichting. Ter zake oplichting stond heden voor de rechtbank terecht de 64-jarige vrouw C. K., geb. J. K., wonende te Leiden. Dit vrouwtje, dat reeds meermalen wegens op lichting van verschillende winkeliers werd veroordeeld en veel misbruik van sterken drank maakt, had zich thans te verant woorden, wegens oplichting van een kar pet en een paar knotten sajet, die zij onder het opgeven van een valschen naam wist machtig te worden. Als reden gaf ze thans op, door werk loosheid van haar man, in armoedige om standigheden te hebben verkeerd. Het O. M. requirerde schuldigverklaring en veroordeeling tot 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger, jhr. mr. van Holthe tot Echten, pleitte clementie. Uitspraak 26 October a.s. Laatste berichten. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 18 October. Officiëel bericht van 11 uur 'savonds: In den afgeloopen nacht hebben de Duit schers twee hevige aanvallen gedaan ten noorden en ten oosten van St. Dié. Zij wer den met erntige verliezen voor den vijand afgeslagen. Geen ander belangrijk bericht over de'krijgs- verrichtingen is op heden ontvangen. De Duitschers in België. LONDEN, 19 October. Dc Daily Mail ver neemt dd. Zondag uit Duinkerken, dat bij Nieuwpoort ten zuiden van Oostende een hevig gevecht geleverd werd. Marktberichten. ROTTERDAM. 19 October. Yce. Aanvoer 278 rundoren, 124 vette kalveren, 1 nuchter kalf, 2373 schapen, 4 Lokken, 1388 varkens. Prijzen per 1/2 K.G.Koeien en ossen 32-37- 43, vette kalveren 40-45-50, vette varkens 31- 32-33, export 25—20. Prijzen per stukschapen 20-25, lammeren 16—22.50. Binnenlandsclio Uranen. Tarwe en rogge: hiervan was de aanvoer van geen beteeken is. Gerst was tamelijk aangeboden. Chevallicr per 100 kilo 1313.50, winter- on zomer-gerst 12.75—13. Haver eveneens tamelijk aangeboden, ver kocht per 100 kilo voor 1111.25. Bruine boonen ruim aangeboden enhooger betaald. Per H.L. 1212,75. Mais 148—144. Gemengde berichten. Verdronken. Gisterenavond is de heer A. De Kok te Herwijnen, van zijn zaken huis waarts kecrende, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3