BINNENLAND. ALBERT RIE| hadden genomen. Het gelukte den Duit- ■chers de vesting te ontzetten, de Russi sche belegeringstroepen achteruit te wer pen, aan dezen zware verliezen toe te brengen en verschillende reeds door de Russen bezette plaatsen in den omtrek van Przemysl te heroveren. Noordelijker, langs den Weichsel hadden de Russen inmiddels een gedeelte van hun cavalerie overgebracht, en deze raakte in gevecht met de cavalerie der Duitschers. Dc infanterie en de artillerie der Russen zal nu waarschijnlijk trachten de rivier Noordelijker, bij de vesting Iwangorod (op de' plaats waar de Wjeprsh in den Weichsel uitmondt), onder de bescher ming van het vuur van die vesting over te trekken. Dc berichten uit Weenen spreken van een totale vernietiging van het Russische leger in de buurt van Przmysl, maar het is duidelijk, dat daar alleen de linkervleu gel van het Russische leger staat, en dat de toegebrachte nederlaag dus alleen dat deel treft Van welken invloed detc nederlaag en de verdere boven geschetste gebeurtenis sen (in een der belichten werd zelf; be weerd, dat de Russen geen ammunitie meer hadden) zullen zijn up het verdero verloop der gebeurtenissen, zal moeten v.orde.n afgewacht. Verschillende Oorlogs berichten. Belgische vluchtelingen naar Engeland. Er zijn thans 1U.UUU Belgische vluchte lingen te Folkestone aangekomen met dc kunaalbooten die nog regelmatig den over tocht doen naar en van Calais, Boulogne en Dieppe. Men schat het aantal in Enge land vertoevende Belgen op 1UU.UU0. Burgemeester Wlax te Leipzig. Burge meester Max van Brussel is te Leipzig aan gekomen en naar het gevangenkamp van Ohrdruf overgebracht. De Koningin der Belgen. De „Daily News" van Dinsdagochtend berichtte, dat de Koningin der Belgen Ostende niet verla ten heelt cun zich naar Engeland te bege ven. Onderwijl de Koningin uit Antwerpen met het Belgische veldleger Westwaarts trok, over St. Nicolaas en Selzaete naar Ostende, werd hij gedurende dien geheelen tocht vergezeld door Koningin Elisabeth. Het is niet waarschijnlijk, dat de Koningin het land zal veriaten, zoolang haar gemaal nog, gelijk wij meldden, dat het plan is, met liet Belgische leger te velde blijft. Een treffend feit. Uit een brief van een soldaat in de „Action Frangaise": „En nu wil ik u nog een treffend feit ver tellen, dat ik zelf vol ontroering gezien heb. Midden in een hevig gevecht wachtten wij vol ongeduld op het bevel te.chargeeren. Onze kolonel zat recht te paard en bad zijn rozenhoedje, zonder zich om iemand ot iets te bekommeren. Flet was een prachtig voorbeeld." Voor de Hindoesche soldaten. De laat ste weken verwonderden de Fransche berg bewoners er zich ten zeerste over, dat al hun geiten opgeëischt werden, en vroegen zij zich at, wat men hiermede moest cioen. Weldra bleek echter, dat deze geiten moes ten geslacht worden ,wijl de Hindoescne soldaten boven alles aan geitenvleescn cte voorkeur gaven. Nederland en de Oorlog. De neutraliteit van Neder land. Onder het opschrift „Duitschland en Holland" schrijft de „Berl. Ztg. arn M." o.m. het volgende: Het valt Duitschland niet in om Holland le bedreigen. Het bezit van Antwerpen heeft ook zonder vrije beschikking over de mondingen van de Schelde in Holland, een enorme waarde voor ons; dezelfde waarde welke de stad voor België had en ook voor Engeland. Ven eenigerlei onvriendelijke bedoelin gen tegen Nedeiland was en is bij ons geen sprake. Wij betreuren het reeds ge noeg, dot Holland door 'den ontzettenden toevloed van vluchtelingen cn door dc ii>- terneering van Belgische en Engelsche troepen, zonder het te willen, mede het slachtoffer geworden is. Wij bewonderen oprecht de gastvrijheid en goedheid, waarmede men honderddui zenden onbemiddelde vluchtelingen aan genomen heeft, en de wijze waarop men de moeilijkheden overwonnen heeft om allen te ondersteunen en te helpen. De vriendelijke hulp, welke de Belgen in Hol land vinden, is d9 hoogste lof waardig. Maar dit land nu ook nog in den volke- renkrijg betrekken, is iets waaraan wij r-iet in het minst denken. Zulke bedoelin gen aan Duitschland toe te schrijven, is even dwaas als trouweloos. Het gastvrije Neder la nd. Onder den titel „Een gastvrij volk" schrijft de „Lok. Anz.": Als wij heden van het droevige lot lezen dat over een groot deel van het Belgische volk gekomen Is, dan zwijgt in ons iedere volkerenhaat, waarin wij nooit meesters zijn geweest Wij gevoelen deze dingen al3 medemen- schen, en dan vervult het ons met blijde hoogachting, om te zien, op welke edele en tncnschlievende wijze de Hollanders een onverwachte taak op zich genomen heb ben. liet was voor de autoriteiten zoowel als voor liet volk buitengewoon moeilijk om den plotselingen stroom van honderddui zenden vluchtelingen te ontvangen. Zoo wel van do organisatietalenten der auto riteiten als van de menschlievendheid en milddadigheid der bevolking werd bijna iels bovenmenschelijks gevraagd. De huidige toestand kan en zal ook niet lang duren. Dat er geen catastrofe uit ge volgd is, is aan de Hollanders te danken. De vraag, wat de plichten van een neu tralen staat zijn, doet zich nu elk oogen- biik voor. Het is een brandende kwestie. En wij kunnen begrijpen, dat het neutrale Nederland wat nerveus wordt, bij Jc hooge eischen, welke het gesteld worden Bewonderenswaardig is echter de mensohlievende wijze, waarop de Hollan ders hun neutrale houding tegenover vluchtelingen bewaard hebben, eerst tegenover de Duitschers cn nu tegenover de Belgen. Het is een ware vreugde Holland een gastvrij land te kunnen noemen. Wij wis ten dat altijd, maar het heeft onze ver wachtingen nog verre overtroffen. Herlevend bedrijf. De „Glas- en Aardewerker" meldt om trent de glasindustrie: Te Vlaardingen werkt de fabriek weer normaal. Te Leerdam hoopt men deze week weer te beginne Te Schiedam is de Uto Weer aan den gang, al gaat tengevolge van den gewoed hebbenden brand nog niet geheel vlot. Ook is er sprake van dat aan De Schie een oven zal beginnen. Te Delft werkt men aan twee kleine oventjes in drie ploegen, maar het schijnt er niet best le vlotten met de bezetting der plaatsen. Te Nieuw-Buir.en staat thans de gelieelc fabriek van Bakker stop, ook de flesschen- wan. n de overige plaatsen is de trestand nog dezelfde. Verbod uitvoer petrole u-m. Het Stbl. no. 481 bevat een Kon. besluit van den liden dezer, houdende verbod van uitvoer van petroleum. Brief van den Belgischen gezant. Den Haag, 12 Oct. 1914. De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Belgischen gezant in Den Haag den volgenden brief in de Fransche taal ontvangen: Mijnheer de minister, Sedert het begin van den oorlog heelt Holland, naar het schoone woord van H. M. de Koningin, zijn armen geopend voor de ongelukkigen, die een schuilplaats hlnnen zijne 'grenzen zochten. Die prachtige opwelling van het begin is niet verslapt. Integendeel was in de jongst verloopen dagen, tengevolge van het beleg, het bombardement en den brand van Ant werpen, zoomede van de verwoesting van de omliggende gemeenten, een zeer talrijke Belgische bevolking gedwongen, een toe vlucht in dit gastvrije land te zoeken. In het vooruitzicht van deze droevige ge beurtenis had de regeering des Konings aan het kabinet te 's-Gravenhage gevraagd, of 't er in zou toestemmen, die vluchtelingen op te nemen. Uwe Excellentie heeft mij tvet willen antwoorden, dat de iNederlandsche regeering al het mogelijke zou doen om deze ongelukkigen te hulp te komen. Ik heb opdracht ontvangen, de Neder- landsche regeering warmen dahk tè betui gen voor cle welwillendheid, waarmede zij de inwoners van Antwerpen en der naburi ge grensplaatsen heeft ontvangen. Ik kwijt mij van deze taak met evenveel ontroering als oprechtheid, omdat ik getui ge ben geweest van deze spontane uiting van prachtige edelmoedigheid. Het voorbeeld daartoe is overigens van hoogerop gekomen. H. M. Koningin vvn- helinina, steeds de eerste om de ongelukki gen te ondersteunen, heelt zich wel per soonlijk met de arme Belgen willen bezig houden en heeft hun levensmiddelen en warme kleeren doen uitreiken. Alle Belgen zijn diep ontroerd en dank baar over de goedheid van hun Noordelijke buren. Ik heb de eer, uit naam van mijne rand- genooten en voor mijn persoon, Uwe Excel lentie te verzoeken, allereerst aan de ge- eerbiedigde Souvereine van dit land, aan de regeering en eindelijk aan het geheele volk onzen diepst gevoelden dank en onze on metelijke erkentelijkheid wel te willen be tuigen. Ik maak van deze gelegenheid, enz. get. Baron A. FALLUN. Onze gezant in België. De buitenlandsche gezanten in België zijn de Belgische regeering naar HAvre gevolgd, ook de Nederlandsche gezant, jhr. van Weede, wiens aankomst in de Fransche havenstad gemeld wordt. Van Hr. Ms. gezantschap in Frankrijk zijn, bij het vertrek van den gezant te Parijs naar den zetel der regeering te Bordeaux, te Parijs ge bleven de gezantschapssecretaris, mr. Thurkow en de heer Viruly, consul en le kanselier bij de legatie aldaar. Het wetsontwerp-Mendels. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsvoorstel van den afge vaardigde mr. Mendels, betreflende de ge dwongen ontruiming van woningen, heeft gisteren eeu geheele dagvergadering gewijd aan de vaststelling van het voorloopig ver slag over het afdeelingsonderzoek, dat vele bezwaren tegen deze regeling aan het licht moet hebben gebracht. Een noodkreet. De heer A. C. Bos, gevolmachtigde van het Algemeen Steuncomité voor Belgische en andere vluchtelingen, seint, onder het op schrift: „Een nationale ramp in 't vooruitzicht", uit Roosendal: In Roosendaal zijn op heden voornamelijk achtergebleven vluchtelingen zoncler of met weinig middelen van bestaan. Zij hokken samen in kleine woningen én enkele groote gebouwen. Alleen in de fabriek „JaVa" liggen, matig ge schat, ruim 2000 menschen op 4 zolders bijeen. Mij is bekend dat in een blok huisjes van elk f 2.25 per week buur, waar ongeveer 30 menschen wonen, 50 vluchtelingen zijn. Hoeveel tienduizenden er in Roosendaal en naaste om geving nog zijn, is niet te benaderen. De toe standen spotten met alle hygiënische eischen. Zelfs een amateur-hygiënist slaat er bij eenig nadenken de schrik om het hart. Elke op- eenhooping van menschen in die zoo beperkte ruimten, waar een niet te beschrijven atmosfeer eerscht, is op zichzelf een broeinest van esmetting. Geneeskundig toezicht is er bijna niet. De aanwezige burger- en militaire artsen werken met meer dan buitengewonen ijver, maar kunnen niet doen wat der overheid is. Het is zeer lofwaardig voor berooide vluchte lingen te zorgen, maar de weldadigheid mag niet ziekelijk worden. We hebben bovenal te zorgen voor onze eigen landgenooten, voor de volksgezondheid en niet minder voor de aan wezige troepenmacht. Reeds is alle gemeen schap tusschen vreemdelingen en militairen verbroken, welke laatsten een zeer groot aandeel hebben in het beheerschen van een toestand, die zonder hun hulp en die van anderen een paniek had kunnen worden. Moge deze noodkreet uit Roosendaal, de ge meente die zoo onbeschrijfelijk veel deed voor de ongelukkige uitgewekenen, autoriteiten tot nadenken en onmiddellijk handelen brengen. Er moet hulp komen, maar bovenal georgani seerde hulp. P.S. Zooeven verneem ik, dat in de fabriek „Java" een geval van roodvonk is geconsta teerd. Regeeringsmais. Blijkens een door de commissie van graan handelaren en molenaars van den minister van landbouw ontvangen mededeeling, is het 'i voornemen der regceringbij volgende veiling van raais het voorkeursrecht van coöperatieve vereenigingen te beperken. De pryzen der aardappelen. Het Kamerlid Spiekman schrijft in „Het Volk", dat de prijzen der aardappelen onrust barend beginnen te stijgen. Van verschillende zijden wordt zijn aandacht er op gevestigd, dat er dc laatste dagen zulk een enorme hoeveelheid aardappelen voor Duitschland is opgekocht en met koortsachtige haast verzonden, dat de prijzen er reeds door omhoog zijn gegaan, waardoor het voor de duizenden ondersteunden alweder moeilijker wordt, van hun paar gulden zich voedsel te verschaffen, en ook de overige arbeidersbe volking zeer gedupeerd wordt. Een partijgenoot schrijft hem: „Maandag waren de prijzen der aardappelen in den groothandel met 15 ct. per 70 K.G. gestegen, waardoor dezelfde aardappelen die de vorige week nog voor f 1.75 per II,L. te krijgen waren, nu reeds f 1.90 moeten doen. Nu is de prijs van f 1.90 nog niet bijzonder hoog, maar wanneer het zóó met den uitvoer door gaat, zal de prijs per H.L. spoedig tot f 2.50 a f 3 stijgen. En die prijzen zouden voor duizenden een ramp beteekenen, vooral nu ook voor dc Belgische vluchtelingen nog zooveel méér voeding noodig is". Een ander lezer schrijft aan het blad: „In Flakkee worden groote Rijnaken ge laden met 2000 tot 3000 H.L. aardappelen en snel verzonden, en zoo gaat het overal. Ook uit Groningen, Friesland en Overijsel worden enorme hoeveelheden verzonden. Voor de landbouwers moge dit een buitenkansje zijn, voor de arbeiders wordt de toestand er veel erger door. Er zijn nu reeds boeren, die voor de aardappelen die 4 weken geleden nog f 1.40 kostten, 3 gulden durven vragen. Dit zijn de Eigenheimers, de vólks-aardappel bij uit nemendheid. Moge het ingrijpen van regeerings- wege hier niet te laat zijn". Deze brieven zijn met een begeleidend schrijven aan den minister van Landbouw enz. doorgezonden. Personeel van de Haagsche Tramweg- Maatschappij. Gisteravond is er een door de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel en de Prot. Chr. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel uitgeschreven vergadering Van personeel der Haagsche Tramwegmaatschappij gehouden, naar anleiding van een dienstorder, waarbij dedirectie van de Tramwegmaatschappij zich beschikbaar had gesteld om van het personeel 2 1/2 van het loon te korten ten behoeve van Belgische en andere vluchtelingen. De heeren Peterse, De Groot (van de Prot. Chr. Vereeniging) en Van Delft (van de Nederl. Vereeniging) voerden het woord en oefenden critieli op de houding van de directie na de staking. Er waren nog altijd 72 slachtoffers. Na apheffing van de sta king ontvingen 32 beambten, onder wie alle bestuurders der afd. van de'Nederl. Vereeniging, bericht van definitief ontslag; werd aan 45 anderen meegedeeld, dat zij bij eventueele vacature of op 1 September, of in het loopende jaar geplaatst zouden worden: bleven een deel der ontslagenen werkplaatsbeambten, ondanks geruststel lende verzekeringen te hunnen ouzichte door mr. Van Houten tegenover ds. Van Voort van Zijp afgelegd, buiten eenig be richt omtrent al dan niet ontslag. Wellicht, zoo zeide de heer Van Delft, is de tijd niet zoo ver af, dat we opnieuw onze krachten met de H. T. M. zullen kun nen meten. Met 5000 georganiseerden heb ben we den strijd aanvaard, met 700 be hoeven we dien zeker niet te vreezen. De voorzitter kondigde een tweede ver gadering aan, waarin de positie van het personeel nader zal worden besproken. Aangenomen werd ten slotte na eenig debat een motie, waarin het personeel steun aan de vluchtelingen onmogelijk acht, zoo lang de 72 slachtoffers niet weer in dienst zijn genomen. Het raadslid de heer Hoejenbos woonde de vergadering bij. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Verg. van Woensdag 14 Oct. De voorzitter deelt mede dat het in afwijking van zijn eerst aangekondigd voornemen, thans zijn voornemen is in de eerstvolgende vergadering voor te stellen de behandeling van de inkomstenbelasting op de agenda te stellen. Aan de orde is de behandeling van het ontwerp Wijziging van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting 1914 (verschillende onder werpen). De heer Regout had gaarne uitstel van behandeling van dit ontwerp gezien. Echter ziet hij in dat de tijdsomstandïgne- den noodzaken dit ontwerp aan te nemen. In dit ontwerp toch is vervallen het subsi die aan kerkgenootschappen in het mijndis- trict .Door de snelle toeneming van de be volking in dit dictrict is een abnormale toe stand ontstaan. Als bijzondere omstandig heid deed zich hier gelden dat vele persp- nen zich daar niet wilden vestigen indien er niet voldoende gelegenheid bestond voor het vervullen van kerkelijke plichten. An normale omstandigheden zou de KErkelijke overheid daarin kunnen voorzien. Maat hier was het heel anders, de toevloed had zeer snel plaats. Het lag voor de hand, dat men zich wend de tot den werkgever, die m deze de oor zaak was van den toestand. Verschillende werkgevers zagen de noodzakelijkheid van steun in en gaven dezen afgezien van eeni- ge religieuse overweging. Ook de Staat- werkgever ging daartoe over: de mijnraad juichte het voorstel toe toen de directie net deed. De minister onthield zijn goedkeuring niet, zooais te begrijpen is. Zes jaar ging dat goed en toen meende de minister, mis schien onder eenigen druk van buiten-af, het noodzakelijk den post ter goedkeuring aan de Kamer over te leggen. Van zuiver zakelijk werd de quaestie zuiver politiek. Misschien vond dit zijn oorzaak in den vorm dien deze minister koos om de Kamer te doen beslissen. Wanneer de quaestie za kelijk was behandeld had wellicht een ge deelte der linkerzijde zich aan de zijde van den minister geschaard. De rede van den minister was van dien aard, dat velen van zijn vrienden er tegen gestemd hebben. Dat moet op een misverstand ..berusten, wat moet er nu gebeuren? De kerkbesturen cue er op gerekend hebben, zitten in moeilijkhe den. Het geld zal bij elkaar gebedeld moe ten worden en daarvoor zijn de tijdsomstan digheden zeer ongunstig. Spr. hoopt dat de Tweede Kamer alsnog gelegenheid zal vin den om het subsidie op de begrooting te brengen. Moge dan de minister een welwil lende houding aannemen tegenover een der gelijk voorstel. Hij zal er deze Kamer een genoegen mee doen. De heer v. d. B i e s e n wijst er op dat te Ede de regeering tweeduizend gulden gaf voor een pastoor en evenveel voor een dominee toen daar gelegenheid was voor het vervullen van de godsdienstplichten. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer 'l'reu b, acht ieder verwijt dat de vorige regeering clandestien heeft gehandeld ongemotiveerd. Iets anders is het of de wijze van handelen tactisch was. Had de regeering in 19U8 het subsiuie gevraagd, dan had ze het stellig gekregen. Er ligt echter ook een principieele quaestie in, rakende het verhand tusschen btaats- bedrijf en Staat, Art. 171 van de Grondwet wijst dan den weg. Het tweede lid is echter voldoende rekbaar om dit subsidie toe te Ja- ten. De Minister vond dezen post op de be grooting als onkosten van algemeenen aard. Dat ging niet aan. Spr. kan den post niet anders op de begrooting brengen uan met één gulden, omdat de post er leitelijk al opstond. Hij erkent dat die vorm den schijn had van een principieele besl'issmg uit te lokken. Liever had de Min. gezien dat de Tweede Kamer den post had goedge keurd. Indien de Tweede Kamer zelf haar fout mocht willen herstellen dan zal de Min. gaarne een welwillende houding daartegen aannemen. De heer Regout repliceert. De heer De B o e r is van meening clat de Tweede Kamer toen zij dezen post schrapte den mug uitzoog. Spr. betreurt die beslissing ten zeerste. Het wetsontwerp wordt z. h. s. goedge keurd. Aan de orde is de behanaeling van de Stuwadoorswet. Niemand verlangt het woord. Z. h. s. wordt de wet goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot he den halftwaalf. RECHTZAKEN. Krijgsraad te 's-Gravenhage. De krijgsraad heeft veroordeeld: M. C., milicien bij de 3e compie. 3e bat. 12e reg. infanterie te Assen, wegens het dreigen met woorden van zijn meerdere tot 8 maanden militaire detentie, met aftrek der preventieve hechtenis. E. Th. van M., kanonnier le kl. van het korps rijdende artillerie, thans in garni zoen te Leiden, wegens het met geba ren dreigen van zijn meerdere tot 4 maan den militaire detentie met aftrek der pre ventieve hechtenis. L. de R., milicien van de 2e compie. depot 4e regt. infanterie te Leiden, we gens het met woorden en gebaren dreigen van zijn meerdere, tot 7 maanden mili taire detentie met aftrek der preventieve hechtenis. F. G., milicien 2e oemp. depot 9e regt. infanterie, wegens dienstweigering tot 1 maand militaire gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. De auditeur militair bij den Krijgsraad heeft geëischt tegen den milicien-soldaat L. K. van de 4e comp. 2e bat. 12e reg. in fanterie, die in den nacht van 5 op 6 Sep tember j.L in de Govert Flinkstraat te Amsterdam de orde heeft verstoord en zich bij zijn arrestatie met geweld tegen de politie heeft verzet, ter zake van dronkenschap en ordeverstoring 3 dagen hechtenis en wegens gewelddadig verzet 6 weken gevangenisstraf, ingaande 22 September 1914. Voor den krijgsraad had zich vervol gens te verantwoorden de milicien-sol daat H. J. H. van de 2e comp. 2e bat. 12e reg. infanterie, terzake dat hij in den avond van 10 September, den vischhhan delaar K. in de Gerard- Doustraat tc Am sterdam heeft mishandeld; en dat hij la ter bij zijn overbrenging naar het politie- bureel zich ernstig tegen zijn arrestatie heeft verzet, door o. a. een der politie agenten tegen den grond te slaan. Deze agent, als getuige gehoord, vertel de, dat beklaagde zich als een „wild dier" heeft gedragen. Bekl. zeide zich van het voorgevallene niets meer te herinneren. De auditeur-militair vorderde 4 maan den militaire gevangenisstraf ingaande 19 September j.l. Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het O. M. heeft bevestiging gevraagd van hét vonnis gewezen tegen: J. M. N., 28 jaar, kastelein te V o o r- s c h o*t e n, door de Haagséne rechtbank veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens mi flh an deling.. Ingezonden Mededeelii a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Kantongerecht te Alphen. Overtieding verord. W. v. Z.-H.: A.I Aiphen, vrijspraak. Visschen z. A. en z. V.: J. v. E., Kol kerk 1.50 of 1 d. Visschen z. V.: C. J. v. O., Hazerswol 1 of 1 d., 5 schakels verb. Geen aangifte doen van verandering I woonplaats: H. J. S., Hazerswoudel of 1 d. Jachtwet: L. v. T., Hazerswoude, I of 1 d. Ongevallenwet: J. Z., Nieuwveen, 1 d., B. v. W., Hazerswoude, ƒ5 of 21 W. C. V., Boskoop, 3 of 1 d. Regl. aans. of aandr.: C. B., LeimuiJ 5 of 2 d. Art. 431 Str.-R.: A. v. R., Alphen, I of 1 d. Art. 427 Str.-R.: J. v. d. V., Alphen,I of 1 d. Art. 435 Str.-R.: G. J. N., Alphen, ijl trokken. Art. 453 Str.-R.: D. v. T. en C. v. T., 1 der bekende woonplaats en N. W., fl Aar, ieder 1 of 1 d., S. Th. R., Vooral ten, 3 of 1 d. Rijden zonder licht: W. H. J., Leid* J. J. V., J. A. W., J. d. B. en J. v. d l te Alphen, G. v. D., C. C. G. en D. v. 'tl te Oudshoorn, J. d. K., W. H., J. M. 1 en J. v. d. B., te Ter Aar, A. H., MijdreJ A. P. en G. v. d. V., Aarlanderveen.l H., Waddingsveen, A. N. v. T., Bosk&I G. A. S., Nieuween, allen 1 of 1 d.;l R., A. v. B., K. v. N., P. J. v. d. P.,1 L. v. H., J. S., D. V. en H. K., alles! Boskoop, ieder 2 of 1 d.; W. K., Boskol uitgesteld; J. A. C. S., Boskoop, O.50| 1 wk. tuchth. B. en W. van Koudekerk: A. K., Wol den en A. v. d. B., Koudekerk, ieder 1 of 1 d., J. V., Koudekerk, 3 maal 1.5fl| 1 d.W. L., Koudekerk, ƒ3 of 1 d.; T.l J., Koudekerk, 2 maal 1 of 1 d. Politieverord. van Alphen: G. B., Ou! hoorn, 1 of 1 d. Politiev. van Boskoop: C. J. d. C., BI koop, ƒ2 of 1 d.; W. D. v. T., Boskol ontslag van rechtsvervolging. Doodslag. In den zaak tegen den suikerbakker v.l B. tegen wien voor 14 dagen door cle Amsil damsche Rechtbank, ter zake van doodsla! jaren gevangenisstraf was geëischt, overal de vierde kamer, clat het onderzoek nietil ledig was geweest. Er zullen nog meerl tuigen worden gehoord, waaronder dendiJ teur van het rijksopvoedingsgesticht te Leidl en dr. Overboek. De verdere behandeling hel plaats op 10 November. Yalseliheid in geschrifte. Dinsdag stond voor cle Rechtbank te 's-G« venhagc terecht de 20-jarige kantoorbedierl C. van'der S., wonende aldaar, beklaagd al te hebben schuldig gemaakt aan medepliJ tigheid aan valschheid in geschrifte. Deze jongeman had een vriend die huil besteller bij de Posterijen was. Samen ovl legden ze hoe het gemakkelijkst aan geldl komen. Het best leek hun brieven achter houden en aangeteekende brieven in ontvan! te nemen. Geruimen tijd hebben zij zicli ail die feiten schuldig gemaakt. Beklaagde is thans ten laste gelegd, datlf op 17 Aug. op een kennisgeving van etl aangeteekenden brief, hem door zijn vriel verstrekt een valsche endossement heeftal gevuld en geteekend en den brief in ontvann heeft genomen. Ongelukkigerwijs bevat te de brief geen gel of geldswaardig papier. Thans terechtstaande legde bekl. een vtl ledige bekentenis af en toonde hij veel beroiil te hebben. Onder een vloed van tranen beken® hij tot de daad gekomen te zijn, doordat™ als penningmeester van een voetbalclub, gw den uit de kas had gïbruikt. Ten einde cl tekort tijdig te kunnen dekken, sprak hij nzl zijn vriend en besloten zij het op de genoemd! wijze te probeeren. De officier van justitie Mr. del Campogel Camp. meenende dat een gestrenge straf g<l wettigd was, was tevens van oordeel, dateal jong leven niet geheel verwoest moet wordal men dient dezen bekl. gelegenheid te geval zich te rehabiliteeren. Het wettig en overtel gend bewijs van bekl.'s schuld geleverd aól tende requireerde de officier 1 jaar gevaupB nisstraf. Mr. Kist uit Leiden pleitte clanentie. I De zaak tegen den vriend van den vorigal bekl. J. M. S. hulp-brievenbesteller aldngl beklaagd van verduistering als ambtenaar al valschheid in geschrifte, werd wegens ongel stcldheid van den verdediger uitgesteld tel 2 Nov. a.s. Doodslag. De ambtenaar van net O. M. heeft Dinsdt'l in de zitting van de vierde kamer der Amstei l damsche Rechtbank tegen een 28-jarigen slagtfl 4 jaar gevangenisstraf geëscht, ter zake vaal doodslag, Bekl. had op 14 Sept. j.L in h«l gemeente-abattoir H. Piersma met een m>'| gestoken tusschen de ribben. Ten gevolge vaal inwendige verbloeding is de getroffene over-1 leden. De daacl was in een opwelling vaal drift geschied. Ontrouwe ambtenaren. Tegen een 31-jarigen magazijnknecht (»l een 38-jarigen portier, beiden in dienst by de I gemeente-waterleiding, die terecht stonden I terzake van diefstal van oud koper ten nadeel» I van de gemeente Amsterdam, is door cle Aw sterdamsche Rechtbank resp. 3 maanden e" 5 maanden gevangenisstraf geëischt. Kinderdoodslag. Voor de Arnhemsche rechtbank stond Dins- j dag terecht Maria C., weduwe van C. Steve®* te Wychen, beklaagd van kinderdoodslag- Zij legde een volledige bekentenis af. Als getuige» werden gehoord de vroedvrouw en twee ge* neesheeren, die verwurging constateerde. I Eisch: zee maanden gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2