reeds de aandacht tot zich getrokken, het geen hieruit blijkt, dat hij, daartoe aange kocht, in 1913 een voordracht heeft gehou den te Dusseldorf .wolker universiteit toen cen aantal in Europa bekende chirurgen uitnoodigde aan een uitgelezen kring hun speciale onderzoekingen mede te deelen. Ontspanning en ontwikkeling der gemo- biliseerden. Op verzoek van de Zuid- Hollandsche commissie heeft zich hier ter 5tede een plaatselijke commissie gevormd oor ontspanning en ontwikkeling der ge- nobiliseerden. Niemand weet, wanneer de [roepen naar hunne haardsteden zullen erugkeeren, maar men moet rekening hou den met de mogelijkheid, dat dit voorloo- )jg nog niet zal geschieden. In dit geval tal het goed zijn, den talrijken gemobill- seerden gelegenheid te geven, niet slechts lot ontspanning, maar ook tot een ontwik- celend gebruik van hunne vrije uren. De tommissie arbeidt in overleg met en met {oedkeuring van den heer garnizocnscom- nandant, den luit.-kol. J W. Verff, en zal verband zoeken, zoowel met hier bestaan de vereenigingen, als met wat nu reeds meier de militairen zei ven can geiijksoor- iigen arbeid wordt verricht. Zij stelt zich voor: lo. het doen geven van cursussen in land- in tuinbouw, veeteelt en melkkunde; am- iaebten (waartoe het bestuur der vereent- ;iiig ,.de Ambachtsschool" alhier reeds de jrootste medewerking heeft beloofd); mo leme talen, boekhouden, handclscorrcs- londentie en stenografie, teekenen, natuur- in scheikunde, geschiedenis en aardrijks- cunde. 2o. Het organiseeren van tooneel- en mw ciekuitvoeringen, van lezingen met of zon- Ier lichtbeelden, van schaak- en d«mclubs. 'erdere plannen zijn nog in staat van wor- ling. De commissie verzoekt allen, die in Lel len en omstreken bereid en in staat zijn ii» Sen dezer cursussen als leider op te treden, 'iich bij een harer leden te willen aange- 'en, uitgenomen voor ambachtsonderwijs, lat aan de ambachtsschool zal gegeven vorden. Alleen door veler steun kan zij, ilthans iets van haar doel bereiken. Als leginsel is aangenomen, dat alle onderwijs losteloos wordt gegeven, behalve soms met tergoading van reiskosten. Echter zal voor aakiuur, advertentién, drukkosten, eenig [eld noodig zijn. Ook giften in geld zal de ommissie dus gaarne en in dank or.cvaa- ;en. Zij hoopt, dat haar arbeid zal slagen n stelt zich voor in dit blad af en toe vaa len gang van zaken verslag te doen. De commissie bestaat uit: C. F. H. Du- norit. dr. L. van Itallie, mr. H. W. C_ J. Ie Jong, dr. W P. Jorissen, dr. A. Knap» ert (voorzitter), F. Leers, mr. Ph. B. Li- lourel, mr. J. C. van der Lip, H, Ofter» iaus, secretaris, Breestraat 15. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. itaat van ontvangsten en uitgaven tot en iet G October 1914. Ontvangsten: Vorige opgaaf 22590.92,5 Sedert ontvangen van: Inderw. R. K. Par. Jongens- chooj fj)Ot\dergn Ijoqfd leamb. Figée 1.16; P. A. D. t 2.50; C. de H. 2; A. Z. 5; B.; V 2.70; J. J. de H. 10; W. R. 0.25; de J. 2.50; via 2.50; C. 1 ƒ3; J. W. 10; gee. Ned. Herv. lerk 1; K. K. Speelpotje 2.35; s 1. v. D. H. C. 1; door Een- tracht verbonden 25; Kerkkoor Vaalsche Gemeente 10; Fa- rieksperson. Hoogenstraaten 12.35 (5e maal); pers. ,,de /Cuto- laat" 6.35; gedeelt. pers., Z. Tram 33.76,5; idem 18.83: Bus bij Gebr. van Wijk 2.28; Bond van Gem. werklie- len 1-4.11,5 (6e maal); Beamb. ,ichtfabrieken f 4.57; Leidsche Irugwachtersvereen. 10; 4e eg. infanterie, le, 2e en 3e bat. f, 55.17,5; Onderoff. Depot 4e reg. eldart. 8.81; veldart. le, 4e, 5e i n 6e bat. depot le, 2e en 3e omp. Hospitaal 20.08,5; via A. losman 13;15; idem 2.50; we- lelijksche bijdragen: mr. A. E. 7; ds. J. S. 1; C. A. F. 2.50; irof. Ch. A. O. 10; W. F. v. 10; A. J. d. H. 2.50; idem 2.50; S. B. ƒ2:50; T. M. 50; S. 0.25; N. 0.10. te zamen 390.15 Utieaven: e week Totaal 22981.07 - 1685.40 1445.— >f 1684.98 1816.13 1767.94,5 8409.51,5 Saldo 14571.55,5 Tropische Geneeskunde. Weldra zal ook le Leiden gelegenheid worden geopend foor de studie van tropische geneeskunde. )aartoe is een vereeniging opgericht onder leiding van prof. dr. A. W. Nieuwenhuis. Behalve van de stu,die der tropische ge- leeskunde, waartoe verschillende cursus sen zullen gegeven worden, -zal de nieuwe 'lichting oo kdienstbaar worden gemaakt aan de tropische hygiëne. Ook zulen cursussen gegeven worden in taal-, land- en volkenkunde van de Neaer- andsche Koloniën .Aan de stichting zal een Hekenhuis verbonden worden, voor behan deling van lijders aan tropische ziekten en ten kliniek met laboratorium. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stads timmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 5 klerken, 2 klerken (vrouwelijke), 2 rei- Hgers, 40 timmerlieden, 14 metselaars, 3 voegers, behangers, 16 schilders, 18 meubelmakers, stokers, 1 bakker, 14 smeden, 2 blikslagers, loodgieters, 20 typografen, 7 kleermakers, ^sigarenmakers,2schippers,2motor-schippers, I bloemisten, 3 warmoeziers, 12 grondwerkers, o loopknechts, 20 iongens (allerlei), 3 ry wiel- •parateurs, 1 mach. monteur, 1 typogr. mach. ■'ter. 10 voorslaanders, 1 babbelaarskoker, 110 losse werklieden, 150 mannen allerlei, 3 waschvrouwen, 82 naaisters, z4 werksters. 22 dienstboden, 1 winkeljuffrouw, 4 strijksters, 160 vrouwen allerlei. Botsing. Gistermiddag had op den Stationsweg een botsing plaats tusschen een automobiel en een tramwagen. De automobiel kwam van den Morschweg en reed in de richting van het station, de tram ging eveneens den Stationsweg op De automobiel werd leelijk beschadigd, de tram bracht het er goed al. De trambestuur der heeft herhaaldelijk het signaal gege ven zoodat hem geen schuld treft. De auto mobiel werd op sleeptouw genomen en in een garage ondergebracht. Distributie van tarwebloem. De bur gemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen: dat om eene gelijkmatige verdeeling van den voorraad tarwebloem mogelijk te maken de navolgende regeling door hem is vastgesteld: „De distributie van den voorraad tarwe bloem is opgedragen aan eene Commissie, „bestaande uit de Heeren Dr. J. J. van „Eek, Directeur van den Gemeentelijken „Keuringsdienst, Voorzitter, J. Bots, H. van Dorsten, H. Marks en J .C. Poptie." onder verlof dezer Commissie zal geen hoeveelheid tarwebloem, hooger dan 1/2 K.G., mogen worden verkocht, afgeleverd of vervoerd. a Uitvoer van tarwebloem uit de gemeente is niet toegelaten. Bakkers, wier voorraad tarwebloem on voldoende is, zullen zich tot den Voorzit ter der Commissie ,die daartoe alle werk dagen van 23 uur in het gebouw van den gemeentelijken keuringsdienst, Hugo de iG.rootfetraat, zitting zal houden, kunnen wenden. Voor hen zal de benoodigde hoe veelheid tegen den door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelden prijg van 16.25 per 100 K.G. (kwaliteit No 0), contant aan magazijn of fabriek, verkrijgbaar worden gesteld, zoolang de voorraden van anderen dit gedoogen. Aan alle houders van voorraden tarwe bloem ,die daarvan nog geene opgave de den, wordt verzocht ten spoedigste de op gaven te doen aan den Direcetur van den Gemeentelijken Keuringsdienst, onder nauwkeurige mededeeling der hoeveelheid. Aan particulieren zal niet meer tarwe bloem dan 1/2 E.G. per dag mogen worden afgeleverd. Ten aanzien van hen, die tot deze rege ling niet mochten wilen medewerken, zal art. 76a der Onteigeningswet worden toe gepast. LISSE. Gemeenteraadsverkiezing;. De vorige week maakte we er melding van dat de R. K. Kiesverceniging zou trachten een vergadering bijeen te roepen van de besturen der alle hier bestaande kies vereenigingen ter bespreking „Gemeenteraadsverkiezing. Thans kunnen wij mededeclen dat door allen besturen dit voor stel met sympathie is begroet en onze bijeen - komst a.s. Vrijdagavond in de „WitteZwaan" VOORSCHOTEN. Cursus. De Propaganda-Club „St. Paulus" vergaderde met de R. K. Jonge Garde, teneinde de werkzaamheden te bespreken voor den a. s. winter. De voorzitter der Jonge Garde leidde de Verg., deelde mede, dat de Weleerw. Heer Kapelaan een cursus zal beginnen cn spoorde alle aanwezigen aan met ijveren toe wijding deze lessen te volgen. De Weleerw. Heer Kapelaan, op de vergadering aanwezig zette uiteen, waarom vooral op het platteland ontwikkeling zoo hoog noodig is en gaf in korte trekken den gang van den cursus, die vooral in geloofsverdediging zal bestaan, aan. Voor elke cursusles zal een kort schema worden gedicteerd, dat als leiddraad en voor de zoo noodige vastlegging der stof zal moeten dienen. Alle georganiseerden, zooals leden van den R. K. Volksbond, die het eerst om dezen cursus heeft verzocht en ook als leider zal optreden 'en leden van bovengenoemde Clubs hebben vrijen toegang. De eerste les zal aan vangen op Maandag 19 October. Beurtelings zal, wanneer daarvoor voldoende animo is, een der leden een uitvoerig verslag geven van het behandelde op de vorige vergadering. Na nog eenige discussie over dit punt werd de verg. op de gebruikelijke wijze gesloten. Geen wittebrood meer. In verband met de schaarsclite in tarwebloem, hebben de bakkers besloten, om geen wittebrood meer te bakken of te leveren dan aan hen,* die volgens ge neeskundig advies wittebrood moeten ge bruiken. Daar deze bepaling alléén geldt voor de hier ter plaatse wonende bakkers, en niet voor de buiten deze gemeente woonachtige Bakkers en depothouders, zal eene gemeenteverorde ning noodzakelijk blijken, willen de bakkers tenminste hiervan geen nadeel ondervinden. ZOETERMEER-ZEGWAARD. Hanzebank. De aandeelhouders der alhier sedert kort opgerichte Hanzebank hebben in de commissie van advies geko zen de heeren Joh. Vollebregt, S. v. d. Bosch, J. v. d. Goes, J. Reeuwijlc, J. Boone kamp. De tijdsomstandigheden. De gemeente Zoe term eer, welke tot de in ons land zeld zaam voorkomende gemeenten behoorde, waar geen gemeentebelasting werd gehe ven, zal dit is deze week in den Raad besloten met ingang van den lsten Jan. 1915, dit voorrecht dikwijls met verkoop van huizen op de biljetten vermeld ver- verliezen. Van het belastbaar inkomen, geschat op 150.000 ,zal 1 worden geheven, hetwelk alzoo eene opbrengst geeft van de benoo digde 1500. Inkomens beneden 400 zijn vrijgesteld, en worden als onbelastbaar, evenals 25 voor ieder kind onder 15 jaar, afgetrokken. De heer Groenewegen vroeg aan het ein de der raadsvergadering, waarvoor eene post van 25 werd uitgetrokken op de be grooting, benoodigd tot onderhoud van Öpenbare gebouwen, daar hiervoor op de begrooting nog andere sommen voorkwa men. De vooriitter, die ook' van meening was, dat dit bedrag niet onnoodig op de begroo ting behoefde voor te komen en ook niet zou worden uitgegeven, verzocht den Raad om moeite te besparen, de begrooting toch goed te keuren waaraan jverd voldaan. De begrooting voor 1915 is vastgesteld in ontvangst op 14.427.09,5, in uitgaaf op 14.426.50, batig slot 0.59,5. Burgerlijke Stand. LEIDEN. GeborenM.,d.v.P.H. J. Schlagwein en G. Walaart; M. J. d. v. J. Huurman en J. M. E. Poalli; C. S. M., d. v. J. Everlin- gen en S. M. M. Meerman; J., z. v. J. Joosse en C. M. van de Weterink; D., d. v. P. W. Geuke en J. J. van Putten; S. J., d. v. W. J. Hensing en' C. J. Goddijn; L., z. v. H .Hensen en A. M. Laterveer; W. H., d. v. G. Gertenaar en E. Bezie; C., z. v. W. G. Looman en C. J. Dussoswa; J., z. v. 8. van Wezel en J. van der Velden; T.; d. v. A. J. Brakel en S. Brinkman; W. A., d. v. W. Oudshoorn en A. P. Segaar; A. C., d. v. M. G. Vinkestijn en E. Neuteboom. Overleden. W. Barendse, geb. Singeling, vr. 23 j.; J. C. Walkers, zn. 20 j. Gehuwd. C. Vijlbrief en H. van Oosten; F. J. Stafleu en E. S Ladan; P. C. Keltenis en M. J. H. Jasperse; J. de Tombe en E. Zirkzee; P. B. Hagenaar en E. Huter; J. J. Koet en A. Smit. LEIDERDORP. Ondertrouwd: P. van der Hoeven, 34j., en M. Koolmoes, 21 j., beiden alhier. J. de Winter, 24 j., te Rijusburg, en V. de Jongh, 23 j., alhier. Overleden: G. Los, 86 j., weduwnaar van H. J. Prillevitz. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer Th. A. Westra (Franeker). Geslaagd voor het Voorbereidend examen voor de Ned. Ind. admini stratieven dienst de heeren G. G. J. Lambers (Assen) en M. E.L. Israël (Arnhem); le natuurkundig examen de heeren A. Latoör (den Haag) en C. J. Kleijn (Leiden.) Faillissementen. Geëindigd: C. Meerman Bzn., te Vlissingen; F. F. HamelynckBoone, te Hoofdplaat; H. van Dalen, te Leiden. H. Arkenbout, timmerman, te Rotterdam. Gemengde berichten. Brand. De boerenhoeve van J. J. Nelis. aan het Schotervoetpad te Schoten, is gister nacht geheel uitgebrand. De brandweer kon weinig doen, daar alleen wat slootwater voor het blusschcn te bereiken was. Toen de slooteu geen water meer hadden, moest men de groote boerderij geheel laten afbranden. Het woon huis, de hooiberg, twee stallen cn een achter gebouw zijn verbrand. De brand is vermoede lijk in den hooiberg aangekomen. Verzekering dekt de schade. Verdronken. In den vliet onder Rozen- Kruisland* over boortf ge'vaueri eh veAiruWefi1. Ingebroken. Te Wormerveer is gisteren ingebroken bij den heer Linia van Nauta, commies aan de gemeente secretarie aldaar. Vermist wordt een bedrag aan geld van te zamen ongeveer f130, waaronder een bank biljet van flOO, waarvan echter het nummer bekend is, benevens eenige gouden en zilve ren voorwerpen. De daders zijn onbekend. Aangehouden. Te Schoten is de losse arbeider P. K. aangehouden, verdacht van moedwillige brnrd richting bij den landbouwer J. J. Nelis, wiens boerderij gisteravond is uit gebrand. Brand. Gistermiddag is te Hindeloopen de bakkerij van G. Buiteveld afgebrand. De oorzaak is onbekend, verzekering dekt de schade. Een deserteur. De politie te Maastricht heeft aangehouden een persoon, die zich uit gaf voor jhr. Van Palland. Hij had te Amster dam een auto gehuurd, was te Maastricht afgestapt in het Hötel du Lévrier, was daar reeds eenige dagen en maakte goede sier. Hij had ook een nieuw pak gekocht, doch nergens iets betaald. Het bleek te zijn een gedeserteerd genie-soldaat. Straatroovers. Zaterdagavond werd op den Leidschcn straatweg een wielrijder uit Den Haag, die in Leiden o$ bezoek was ge weest, aangerand. Hij werd van zijn rijwiel gewor pen, ten gevolge -waarvan hij het bewustzijn verloor, in welken toestand hij door een onder officier werd gevonden. De man had eenige kwetsuren aan het ge zicht, die echter niet van ernstigen aard waren. Toen hij weer tot bewustzijn was gekomen, bleek dat zijn portemonnaie was verdwenen. Veenbrand. Sedert eenige dagen woedt te E.-Compascuum een veenbrand, denkelijk door een koffievuurtje aangeko men. Het blusschen is moeilijk. Gedenkt te sterven. De vrouw van den heer J.W Mol te G.-Nijveen, reeds geruimen tijd ziek, zou per auto naar 't Ziekenhuis te Groningen worden gebracht. Onderweg daarheen overleed de patiënte. Van een wagen gevallen. Onder Varse- veld is de 30-jarige landbouwer D. A. Rou- gon, toen hij een verhuisboedel vervoerde, van zijn wagen gevallen, waardoor hij een hersenschudding kreeg, aan welke hij na korten tijd overleed. Door een rollend vat gedood. Toen Vrijdagmiddag te Groesbeek het 5-jarig zoontje van Van Leur ter hoogte van den spoorwegovergang achter een met bier vaten geladen wagen liep, rolde eon der vaten van den wagen, en kwam zoodanig op het kind neer, dat dit op slag dood was. Letteren en Kunst. Museum van Natuurlijke Historie. In het verslag omtrent 's Rijks museum van Natuurlijke Histofiè geeft de waarne mende directeur dr. D. van Oort, een zeer te waardeeren levensbeschrijving van dr. F. A. Jentink. Vervolgens wijst dr. v. Oort op een ern stig gevaar. Indien de regeering niet spoe dig een einde maakt aan den toestand van ónzokerheid betreffende het voortbe-/ staan van het MuSeum Leiden, (Jan zal de toezending van hoogst waardevol ma teriaal uit onze koloniën voor het Museum en voor Nederland verloren zijn. Een der begunstigers in Indië, die gedurepde vele jaren uiterst belangrijke collecties aan het Museum doet toekomen, geeft in zijn laatste schrijven te kennen, dat hij onder zulke omstandigheden er niet aan denkt nog een enkel dier naar Leiden te zen den, maar er veel meer voor gevoelt zïcji in verbinding te stellen met het Britsch Museum. Zoo denken er meer, ook hier in ons land. De Regeering zij gewaarschuwd aldus besluit dr. Van Oort. Zij zet de be langen van een onzer Rijks-instellingen, van een kostbaar eigendom der Leidsche Universiteit op het spel, door langer dan noodig is het oor te leenen aan het Museum blijkbaar niet goedgezinde adviseurs. Opgave vau personen, <lic zicli In Leiden gevestigd hebben. D. Blansjaar en gez., Oranjegracht 68, hout draaier; Wed. Wassink, Hoogewoerd 163; H. L. Windisch, Was straat 2, hoogleeraar; J. A. de Vries, Rapenburg 10 A, winkeljuffrouw; F. J. van Velzen en gez., Havenkade 2, bloemist en reiziger; J. Blansjee en gez., Joubertstraat 1 P. I. Henriquez, Hooigracht 42; J. F. Mout- haan, Noordeinde 51, ingenieur; D. G. Bakker, Nieuwe Rijn 49, modisteW. Vallen tgoed en gez., Floralaan 8, brievenbesteller; L. A. Coster, Breestraat 84, buffetchef; H. Muller en gez., AloëJaan 12, letterzetter: A. Straatman, Korte Mare 18 A, kantoorbediende; J. Ph. van Egmond en gez., Korte Langestraat 16, zand- vormer; H. de Klerk en gez., Korte Koppen- hinksteeg 12; H. A. Engelman, Boisotkade 6 F. S. P. van Buchem, Haarlemmerstraat 37 S. W. Lips en gez., Musschenbroekstraat 5; L. Burggraaf, Maredijk 127, klerk bij de Z.-H. Tramm.ijF. van Koperen, Janvossenstceg 5, bediende; J. A. M. Kerkvliet en gez., Lange- gracht IA, betonwerker; C. van Sprang, Kloksteeg 4; F. Bindenga, Acad. Ziekenhuis, verpleegster; W. J. Bruining,Schelpenkade43; A. J. Bronkhorst, Kort Galgewater 1A. H. de Moor, Langebrug 18; H. J. Segaar, 3de Binnenvestgr. 8, opzichter; C. C. P. Spijkers, Stationsweg 29, dienstbode; Wed. C. van der Meer en gez., Paul Krugerstraat 31R. P. A. Dozy, Rapenburg 4; D. K. Mulder, Nieuw- steeg 25, sV:lent; E. E. C. Elling, Acad. Ziekenhuis, \erplccgster; H. Weinberg, Rijn kade 7, onderwijzeres; Pb. Smits en gez., Prinses Wilhelminastr. 33, houtzager; J. J. Weyll en gez., Lange Scheistr. 13,scheepmaker; C. A. Moll, Hooigracht 34J. van der Weyden en gez., Pres. Steinstr. 7J. van Alphen en gez., Pieter de la Courtstr. 14, pan werker; J. J. de Groot en gez., Oude Singel 134, koetsier G. N. Munk, Apothekersdijk 23F. Stokhuyzen, Witte Singel 51, elec. ingenieur; Wed.Leyh Roodenburg, Oude Vest 71J. A. C. van Baal, Haarlemmerstr. 100, winkelbediende; F. J.H. Gambon, Pieterskerkgr. 3 A, onderwijzer; A. J. Kamstelcer, Groenhovenslr. 24; P. C. Kim- mijser, Hoefstraat 3 It. Rodenburg, Oude Rijn 3, ontvanger der rijksbelastingen; P. J. Sig- mond, Aalmarkt 1J. F. Mieloo en gez., Koenesteeg 30, schecpsklinker; J. Roefstra en gez., Waardgracht 78, koopman. Opgave vau Personen, <lie uit Leiden zjju vertrokken. Mej. T. Draaisma, Velsen, Gr. Hout of Koninginenwee JJ); Mei. M. de Jonge, den "ifHTiSulorp, Dorpstr. 136; S. Fakkel, Leider dorp, Bronkhorststr. 13; Mej. M. Methorst, Utrecht, Haagstr. 15; Mej. G. M. Verhoekx, den Haag, Schenkstr. 125J. M. G'. Tuinhof de Moed, den Haag, Schenkstr. 125; A. v. d. Veer, Alphen a. d. R., Wilhelminastr. 137J. Frank fort, Amsterdam. Vrolikstr. 323; H. P. C. M. de With Mijnen, Arnhem, Steijnstr. 13; Mej. J. C. v. d. "Ven, Amsterdam, Willemsparkweg 78; C. v. d. Berg, Rijnsburg, Brouwcrstr. A 226; Mej. W. v. Buuren, den Haag, Stationsweg 8 Mej. J. J. Wiekliart, Voorschoten, (Geest) Wijle C50; J. de Hullu, Middelburg, Lange Dedft 84j J. Harteveld, Amsterdam, Binnen Gasthuis; R. Rutgers, den Haag, Trekweg 71N. Krom hout, Venlo, Hotel CentraalAdr. Groenendijk, Oegstgeest, Kerkbuurt 47 aA. H. Bloem, Rotterdam, Hoogstr. 270; Nic. Bol, Voorschoten, bij de Wed. Lekkerkerker; C. A. C. Spoor, Amsterdam, Vijzelgracht 51 huis; A. Ebbmge, Roden, rijksontvanger; Mej. L. G. Bakker, Amsterdam, 3e Oosterparkstr. 54 huis; J. Droete, Bussum, Wichmanlaan 25; Abr. Ncute- boom, Noordwijk, Hotel Hof van Holland; T. J. Aukes, Schagen, Heerenstr. 33Mej. F. J. Versteeg, Delft, St. Joris-gasthuisB. H. J. Eswilder, Oegstgeest, Johannastr. 6; D. Loenen, Oegstgeest, Wilhelminnpark C101; Wed. J. KokKlok, Onderwater, St. Franciscus-ge- 8ticht; A. Fr. Verhoe ft', Veenendaal, Wijk 13, no. 1J. M. v. Haarst, IJmuidenG. C. Postma, Oegstgeest, Rijnsburger weg C23; J. Tork, Leiderdorp, Bronkhorststr. 11; A. I. Horst, Rotterdam, Ziekenhuis a. d. Bergweg; J. Warners, Rotterdam, Heer Hugostr. 9 BP. Sterkman, Scheveningen, Boulevard 6. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 7 October 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilat. Hoogste barometerstand 771.8 Vlissingen. Laagste barometerstand 756.7 Bodoc. Verwachting tot den avond van 8 October: Zwakke tot matige winden, meest uit wes telijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Wei nig of geen regen. Ochtend iets zachter. Stoomvaarberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Radja p. 5 Oct. Perim, Java n. Amsterdam. Callisto p. 5 Oct, Lizard, Rotterdam n. New-York. Menado, 5 Oct, v. Rotterdam n. Java. Leto, p. 5 Oct. Prawlepoipt, Rotterdam n. New-York. Prins der Nederlanden, p. 5 Oct. Perim, Amsterdam n. Java. Soestdijk, p. 6 Oct. Dover, Boston en Phila delphia n. Rotterdam. Soerakarta, 5 Oct. te Marseille, Java n. Rot terdam. Sloterdijk, 5 Oct. te Rotterdam v. New-York. Westerdijk, 5 Oct. te Boston v. Rotterdam. Kawi, 5 Oct. te Londen, Rotterdam n. Java. Laatste berichten. In het centrum heerscht betrekkelijk kalmte. Een weinig terrein is gewonnen in het noordelijke gedeelte van de Maasheuvels. Marktberichten. PURMERENP, 6 Oct. Kaas. Aangevoerd 155 stapels, f 2834 de 50 K.G. Boter. Aangevoerd 1064 K,G. f 1.50—1.60 per K.G. Vee. 1931 Runderen vet vee, f 0.68—0.83 per K.G.33 paarden; 168 vette kalveren f 0.600.80 per K,G.825 nuchtere id. f 10 24 per stuk; 701 vette varkens, f 0.60—0.64 per K.G.; 31 magere id. f 1530 per stuk; 24S biggen f 410 per stuk3823 schapen en lammeren. SNEEK, 0 Oct. Boter. Aangevoerd vijf vierde v. Trijs le keur f 57. Bij do Vereeni ging le keur f 57. Fabrieksaanvoeren een derde en twee zesde v. f 58. Kaas. Noteering van de commissie der vereefiiging voor boter- cn kaashandelaren in Friesland: le soort kaas. Nieuwe "nagel- aanvoer 166 K.G. f 55,5. Vee. Aangevoerd 438 koeien (85 vette), 817 kalveren, 203 schapen, 437 lammeren, 790 varkens en biggen. Varkens 2530 et, Biggen voor Londen f 0,2022,5 ct. per KG. Handel in varkens vlug, lammeren gewild, rest prijshoudend. ROTTERDAM, 6 Oct. Boter. Aangevoerd 34.3, 24.16 vaten en 196 stukken van half kilo. Prijzen: le kwal. f 64, 2e kwal. f 62, 3e kwal. f 60 per 40 kg.; stukken van half kg. 77 half: c. a 82 half c. Eieren. Kippeneieren f 6.50 il 8,55, eenden eieren f 6.60 d 7.75, ganzeneieren fd kalkoeneieren f 9 d 9.50, eieren van hande laren f7.50 d 7.75, alles per 100 stuks. Aanvoer 20,239 stuks. AMSTERDAM, 0 Oct. Vee. Aangevoerd 164 vette kalveren le qual. f 0.86 a 0.88, 2e qual. f 0.83 a 3e qual. f 0.S0 a per kilo, graskalveren fd 49 nuch tere kalveren f 12— a 18schapen f d lammeren, 1001 vette varkens: Hollandsche le qual. 62 d 64 c., idem 2e eu 3e qual. 58 d 60 c., Overzcesche en Geldersche le qual. a c., idem 2e 3e qual. a c„ Fransche d c., per kilo. BODEGRAVEN, 6 Oct. Aangevoerd 304 partijen kaas. le soort Goudscho f 34 en half d f 37, 2e soort f32 a f33 en half. zwaardere Goudsclie f 38 d f 40. Handel matig. 5^ Eenige Verslagen uit ZOETERWOlTDE, moesten wy tot een volgend nummer uit stellen. ADVERTENTIEN. VEREENIGING de Ambachtsschool te LEIDEN. voor volwassenen. De Dnitsehers in Frankrijk. PARIJS, 6 October. Officieel bericht van 11 uur 's avonds De aard van den toestand is ongewijzigd. Op onzen linkervleugel wordt de strijd ten moorden yan de Oise steeds heviger. De INSCHRIJVING voor voor den avondcursus voor volwassenen heeft plaats in de Am bachtsschool op Dinsdag 13 en Woens dag 14 October 1914, telkens des avonds tusschen 8 cn 9 uur en is opengesteld voor: Beeldhouwers, Behangers, Stoffeer ders en Beddenmakers, Boekbinders, Cementwerkers, Constructiewerkers, Electriciens, Gas- en Waterfitters, Goud- en Zilversmeden, Huis- en Vuur- smeden, Instrumentmakers, Koper- en Blikslagers, Lood- en Zinkwerkers, Lythografen, Machine-bankwerkers, Meubelmakers, Modelmakers, Metse laars, Plateelbakkers, Rijtuigsmeden, Schilders (huis- en decoratieschilder), Steenhouwers, Stukadoors, Timmer lieden,Typografen, Vormers en Wagen makers, die 20 jaar en ouder zijn, of in het cursusjaar 19141915 den 20- jarigen leeftijd bereiken. Behalve vakteekenen, boetseeren enz. wordt ook aan hen die dit ver langen onderwijs gegeven in Wiskunde en Taal. Schilders, Behangers, Stoffeerders en Beddenmakers ontvangen oolc practisch onderwys. (4924) A. J. VAN ACHTERBERG, Directeur. Mr. P. Aug. Driessen, Zooterwoudsche Singel 92 vraagt met 1 Nov. of later Een flink R. K. Kindermeisje. Tweede meid niet beneden 18 jaar. Zich te melden 's avonds na 7 uur. (4960) Er biedt zich aan een Boerenwerkman, goed .kunnende melken, of in do bouwerij. Br. fr. C. Ml L., Fagelstraat No. 82, 2 hoog, Den Haag. (4873) Gevraagd voor den Haag tegen 1 November n.s. of eerder eene netto eenvoudige dienst bode voor meisje alleen in een gezin van 2 personen. Hulp voor het grove werk. P.G. Loon f 140.waschgcld f 26.—, v. g. g. v. Br. fr. No. 184, Alg. Adv. Bureau M. M. CO UVEE, den Haag. (4988) Huis te huur of te koop. Te Huur of op gemakkelijke Con ditie te koop het sinds weinige jaren nieuw gebouwde pereeel Morschweg groot 164 Vierkante meter voorheen groote zaal REIVKLO bevattende groote zaal 2 Keukens, Kleedkamer met uitbouw, 2 ple's gas en water leiding, flinke plaats. Te bevragen H. WALENKAMP. Steenstraat 6. (4991)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3