LEIOSOHE BEELDEN. KERKNIEUWS. Letter en Kunst. Land en Tuinbouw. SPORT. WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN. OORLOGS-VARIA. Laatste berichten. Marktberichten. Advertentiën. RIJKSVEEARTS Dr. ROOS, M de praktijk HERVAT. De Haarlemsche bakkers contra de meelhandelaars. Gisterochtend zijn voor de rechtbank te Haarlem de pleidooien gehouden in de zaak van verschillende Haarlemsche bak kers contra de firma W. en L., te Wor- merveer, wegens het niet uitvoeren van* tarwe en rogge. Voor de eischers pleitte mr. Monnik, die allereerst uiteen zette, vaarom.de regeering in Augustus van dit jaar ingreep, nadat de fabrikanten zon der noodzaak den prijs van het meel met 2,37 per 100 K.G. hadden verhoogd. Tegen het maken van extra en ongemo tiveerde winst wenschte de regeering op te treden en hiertegen gaat ook het verzet der bakkers. De gedaagden hebben zich nu wel beroepen op overmacht, doch daarvan was volgens pleiter niets bewezen, Inte gendeel was het een feit, dat de schuren nog vol lagen en zij dus best hadden kun nen leveren. Pleiter wees er tevens op, dat de minister niets anders had gewild, dan de maximum prijs van het meel op 14 stellen, maar dat sloot niet uit, dat ook voor minder mocht worden verkocht. Pleiter ontkende de beweringen van ge daagden, dat zij in geen geval alle con tracten konden nakomen, en dat het niet de bedoeling van de regeering was ge weest bij het nemen van haar maatrege len, de uitvoering van de loopende con tracten onmogelijk te maken. Zoo wees pleiter er op, dat de uitvoer juist maar in beperkte hoeveelheid binnen de stelling van Amsterdam kon geschieden, zoodat de firma W. en L. een beperkt afzetgebied bad en dat geenszins is bewezen, dat haar tarwevoorraad op was. integendeel meen de spreker zeker te weten, dat er veel meel aanwezig was. Zooveel zelfs, dat de molens in Augustus hebben stilgestaan. De voorraad mogt zelfs zoo groot zijn geweest, dat alle voorkoop ten volle kon worden voldaan en was dat nu niet het geval, zooals de firma beweerde, dan gmg het toch maar niet op om niet een der contracten uit te voeren. Pleiter ontkende, dat de regeering de voorkoopcontracten heeft geannuleerd en beweerde, dat de winst van 2.37 per luü K.G. juist in strijd was met de wenschen van de regeering. Hij concludeerde, dat in deze geen voorval is, dat de prestatie on mogelijk maakte; dat de firma zich niet kon beroepen op overmacht, welke over macht door de feiten niet is bewezen en dat zij niet heeft gedaan, wat zij redelij kerwijze had moeten doen en hetgeen wel is gedaan door de Korenschoof te Utrecht en importeurs van buitenlandsch" meel. Hij concludeerde verder tot veroordeeling van gedaagde tot nakoming van het con tract en bij gebreke daarvan tot betaling van schadevergoeding. Voor de gedaagde trad op mr. Asscher, die erop wees, dat in den laatsten tijd-de industrie in Nederland niet zoo benijdens waardig is en dat in deze zaak wel dege lijk van overmacht kan worden gespro ken door de genomen wettelijke en regee- ringsmaatregelen. Van die exceptioneele gen dragen. Door de noodwet 1914 konden, volgens pleiter, de overeenkomsten sedert 3 Augustus niet worden "nagekomen. De firma kreeg veel aanvragen van bur gemeesters om meel, moest veel uitvoeren buiten de stelling Amsterdam en had daar mede rekening te houden in verband met de onteigeningswet. Ten slotte wees hij er op, dat 5.250.0U0 K.G., welke de firma zeide in voorkoop te hebben van buitenlanders niet door haar v?as ontvangen. Hij con cludeerde, waar hier overmacht aanwezig was, tot niet-ontvankelijk-verklaring van den eischer in zijn éisch, welke bovendien onuitvoerbaar is, omdat de regeering thans al het meel zelf heeft in beslag genomen. De uitspraak is bepaald op Dinsdag 27 October. Het arbeidscontract In den bnidigen toestand. De kantonrechter te 's-Gravenkage, mr. Van Riialte, heeft dezer dagen, met toepassing van artikel 1639 B. W., een arbeidsovereenkomst ontbonden verklaard, op verzoek van de werk geelster, eene nog niet lang bestaande firma in dameskleeding te 's-Gravenhage, welke in Juli van dit jaar, met ingang van 1 September tot 1 Maart 1915, een kleedermaker-coupeur had aangenomen voor een salaris van f 25 per week, maar wier omzet, ten gevolge van de heerschcnde omstandigheden zoodanig ge leden had, dat zij daarin aanleiding vond om den rechter te verzoeken het contract zoo spoedig mogelijk ontbonden te verklaren, daar de nakoming daarvan thans voor haar te be- swarend was. Een harerzijds gedaan voorstel aan den werknemer om, zoolang de toestand zoo ongunstig blijft, genoegen te nemen met dc helft van het salaris, was door dezen niet aangenomen. Dc kantonrechter heeft het verzoek inge willigd, nadat'de werkgeefster had aangetoond, dat haar omzet in Augustus en de eerste helft van September inderdaad buitengewoon was achteruitgegaan en op grond ook van de overweging, dat algemeen bekend is, dat ten gevolge van den oorlogtoestand bedrijven als van verzoekster veel hebben geleden en lijden. Het tijdstip waartegen de overeenkomst ont bonden werd verklaard* werd door Z.E.A, be paald op 6 October. Voor de werkgeefster was opgetreden mr. B. Spier te 's-Gravenhage. K a was al aan deze ééns-per-jaar-nood zakelijke huiselijke bezigheid begonnen. EnBe t zou er, op den morgen van dien voorjaarsdag, een begin mee maken. Bet was altijd vroeg op. Maar dien morgen extra vroeg. Wel had ze den avond te voren nog laat van grieze lige vervolg-roman-lectuur genoten. Maar vóór ze aan ,,de schoonmaak" ging, moest ze eerst nog wat aan ,,d'r wasschen" doen. Al in de vroegte dus stapte ze met 'n em mertje, met waschgoed gevuld, vanuit d'r huisje op 't walle-kantje af, om in 't gracht water wat goed uit te spoelen. Bet weerde zich dapper. Ze moest één- paken, ópschieten vandaag. En 't ééne stuk na 't andere kreeg z'n onderdompelings beurt, en sleurde ze, ter reiniging, in 't nat te element heen en weer. 't Was nog vroeg, dus, stil op 't grachtje... Onder d'r werk keek ze 't water eens over.... En déér, plotseling.... Bet slaakte on willekeurig een kreet, waarin schrik en af grijzen tegelijk belichaamd waren. En ze moest zich even vastgrijpen aan de walle- kant... Déér... in den midden... vóór zich in 't water!. Bet zou juist d'r faatste stukje goed uitspoelen... Het heen-en-weder sleu ren van de te wasschen stukken veroor zaakte kringen en 'n kolkende beweging in 't water.... En déér! Daar, in 't midden der gracht, zag ze duidelijk 't hoofd van een man.... een drenkeling... Alleen het doornatte hoofdhaar stak boven de grauwe wateroppervlakte uit, waar 't water telkens en telkens akelig tegenop- klotste „Groote grut... een drenkeling. Hoe ake- lig!"... En een heele serie griezelige geschiede nissen spookten tegelijk door Bet's brein. Met 'n bovenmenschelijke vlugheid, en 'n sprong, die zelfs 'n eerste-danseuse-aan-de Fransche-opera haar benijden zou, was de logge Bet van 't walletje af al d'r huisje binnengesneld, waar ze nog vijf volle minu ten lang stond te rillen op 'r beenen, vóór ze d'r wettige echtgenoot, die nog, wars van alle drenkeling- of spookgeschiedenissen, rustig zijn welverdiende nachtrust genoot, van d'r vreeselijke ochtendontmoeting op de hoogte kon brengen. „Zooiets lézen., ja, dit is iets anders. Maar als zoo'n akelig avontuur je zelve overkomt"... Maar in haar hart, ondanks alle misbaar, vindt Bet het toch wel romantiek. Samen sfönden nu de echtelieden, in d'r vóórkamertje, over 't blauwe raam-horretje heen, in den vroegen morgen naar dat vree- selijk iets te staren. Naar de drenkeling, die daar nog altijd met 't hoofd naar boven, midden in 't troebele grachtwater dreef. Vreeselijk! Ja, 't kón niet anders. Bet had wél goecl gekeken. Wat te doen? 't Was nog wel vroeg, maar dit moesten er toch méér weten. De buurvrouwen op 't grachtje hadden dit m>; zcoxele buurvrouwen gemeen, dat ze elkaar graag nieuwtjes vertelden. En dit was toch wel een nieuwtje, 't óp moesten Volgens^iertr aiieinr^ ^Wïgen- En Bet belde drie, vier van d'r"naaste "bu- ren aan, en stond dan 't relaas van d'r grie- vroeg-ochtend ontdekking met de Vervolg. Een vreeselijke geschiedenis, of Wat er op een mooien voorjaarsmorgen zich op eene der Leidsche grachtjes afspeelde... Winter en kaartavondjes incluis waren achter den rug. De zon... enz. Enfin, ieder weet wat de zon op een mooien voorjaarsochtend doet, en anders sla men er maar een deel dichtbundels op na. Laten we dus meer prozaïsch blijven. Het voorjaar was er. Het voorjaar is voor de Hollandsche huis- Vrouw, en, 't eene sluit 't ander niet uit, dus ook voor de Leidsche, de tijd voor de groote •choonmaak. Ook voor de bewoners van ons grachtje. noodige kleuren en geuren en de meest schrilste schilderingen, te verhalen. En tien minuten later staan er vier-vijf btuurvrouwep, pn-néglff^ )iog, *naa£ de drenkeling te staren. En er gaan de meest fantastische ver halen rond. Sommigen meenen den man te herkennen, alleen al aan de kleuc van z'n haren. Vier, vijf namen worden genoemd...» 'n Heele geschiedenis erbij gemaakt- En él grooter groeit dan de menigte aan den walkant op 't grachtje aan, naarmate 't later wordt. Mannen die naar werk, jon gens die naar school móeten, staan tusschen de snaterende en kwebbelende vrouwen... Tevergeefs zou men echter naar Ka-en-d'r- man, tusschen die allen uitgezien hebben. Toonden zij dan geen belangstelling? O, ja wel.... Maar toen K a even vanuit d'r raam gezien en gehoord had,waarom de opschud ding, op 't anders zoo rustige grachtje, heerschte,sloeg 't goeie mensch haast dubbel van den ingehouden lach., Daar moest 'r man van meegenieten. En voor d'r venster stonden die twee nu, proestend van 't schaterlachen, naar de drukte aan den wallekant te staren, waar nu zoo langzaam aan 't Kbele grachtje vertegenwoordigd was. ....Daar naderen twee kloeke mannen met 'n schuitje den drenkeling- Spanning aan den walkant... Aller halzen rekken. "Wie zal 't wezen... Hoe lang ligt de man daar al? Ze zijn er.... 'n haak aan 'n touw wordt uitgeworpen in t waterdiep. Verhoogde spanning der omstanders.., De haak schijnt niet vast te kunnen grij pen. Een der mannen buigt zich over de schuit ....grijpt den drenkeling bij de haren.... en haalt... de kop van een onmisbaar schoon- maak-attribuut, van een ragebol op, waar aan nog 'n eindje afgebroken steel.... Tableau op T grachtje.... Bulderend gelach in 't kamertje van Ka, die den vorigen avond d'r ragebol, die bij t schoonmaken gebroken was, zonder in de verste verte te vermoeden tot welk een cata strofe dat aanleiding geven zou in het grachtwater geworpen had. Eerst later kwam 't uit, dat 't K a d'r rage bol was. En sinds zijn beide buurtjes Bet en K a nog vinniger op elkaar, omdat Bet denkt, dat K a haar deze poets expres gebakken had. Wat toch niet waar is. Maar Ka houdt van plagen immers, we zeiden 't reeds. Ka léét haar in dien waan. Ziedaar 't getrouwe relaas, van „wat er op een mooien vóór jaarsmorgen op een rus tig grachtje gebeurde" En.... een „vreeselijke geschiedenis" is 't toch zeker. En.... wéér natuurlijk bok. Als 't niet zoo is, nu, dan jok ik „in com missie", KEES. Benoemingen, Z. D. H. de Aartsbisschop ven Utrecht heeft benoemd tot assistent te Ulft den Weleeïw. heer A. W. M. van Welsem: tot kapelaan te Zieuwent den Weleerw. heer A. B. Schenk; tot assistent te St. Nicolaasga den Weleerw. heer J. B. Kemper. Een grafmonument voor Ping X. De „Köln. Ztg." verneemt uit Rome, dat de Paus een commissie benoemd heeft, bestaande uit de kardinalen JVIcrry del Val, Bisleti en Cagiano, om in de Sint Pieterskerk een graf monument voor Pi us X z.g. op te richten. Naar <le missie. Naar wij vernemen, zullen den 21en October a. s. naar de missie in Brazilië vertrekken de eerw. paters Hutten, uit het klooster te Rotterdam, en J. Snelders, uit het klooster te. Wittem, alsmede de Eerw. broeder Placidus (in de wereld de heer H. Charmant), uit het klooster te Roermond, allen van de Congre gatie des Allerheiligsten Verlossers. Nederlandse-li Historisch Instituut te Rome. In het juist verschenen deel XXXVI der verslagen omtrent 's-Rijks oude archieven komt o.a. voor het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome. Dr. Brom bespreekt hetgeen te Rome ten bate der Ncderlandsche geschiedenis is te vinden in kleinere archieven en bibliotheken, met name in particuliere verzamelingen en in eenigc openbare collection, waaronder het Italiaansclie staatsarchief. Verschillende an dere archieven, o.a. dat van het H. Officie, zijn en blijven voor het onderzoek gesloten; in het archief der Propaganda verkreeg dr. Brom echter wederom toegang, met zeer veel vrucht voor onze kerkgeschiedenis tijdens de Republiek. Dr. G. J. Hoogewerff zette zijn onderzoekingen omtrent Ncderlandsche kun stenaars en geleerden voort. Vooral gewichtig was de vondst van 23 brieven van vermaarde Nederlanders in de verzameling van Luigi Azzolini, waaronder van Erasmus, Lipsius, Scaliger, Rubens, de Groot, Nicolaas Heinsius, Gronovius, Boerhave ea. In het archief van St. Pieter werd het onderzoek geregeld voort gezet en ten einde gebracht. Ook de parochiale archieven werden onderzocht Voortgegaan werd met de beschrijving van Nederlandsche kunstwerken in Italië. Druiven. ÏTen meldt uit het Westland aan de „N. R. Crt." Dc handel in druiven verloopt zeer veel gunstiger dan aanvankelijk werd verwachten er worden redelijke prijzen gemaakt. Dnitsch- land en Engeland nemen beide aanzienlijke hoeveelheden, doordat de aanvoer van Bel gische en Fransche druiven naar die landen geheel of gedeeltelijk stilstaat. De oogst der koude kasdruiven, die aarzelend inzette, is in de laatste dagen met kracht doorgezet, zoodat sommige kassen met Frankentbalers reeds leeg zijn. De uitkomst van de teelt der stookdruiven flit iofli- trlf>oV,+ Hoolhandei. De hooihandel was in de afgeloopen week te Kampen cn in de omstreken weer redelijk goed; de verzending ging ook geregeld voort. De perserijen konden voortdurend voldoende werk vinden. Kampereilander hooi ging voor eenigszins lageren prijs van de hand de overige jrijzen konden zich staande houden. Er werd jesteed: voor Kampereilander hooi f1820; voor eerste soort binnenhooi f 1517 en voor tweede soort idem fll13 per 500 K.G. Voetbal. De voetbal heeft gisteren weer gerold, niettegenstaande de mobilisatie. En waar om ook niet? In Engeland, Duitschland, Oostenrijk wordt druk gevoetbald en waar- Om zou men in ons land achterblijven, waar wij gelukkig van de verschrikkingen van den oorlog verschoond zijn gebleven. In Den Haag was een bijzondere gebeur tenis. Aanvoerder Mundt speelde voor H. V. V. zijn 300sten wedstrijd. Geen kleinig heid. De kampioenen van Nederland heb ben een flinke voorhoede. Dat voelde Quick aan den lijve, dat met niet minder dan 8-2 geklopt werd. H. B. S. verloor op eigen terrein van II. F. C. en wel met 20. Haar lem zette goed in door D. F. C. met 4 0 te kloppen. Hercules, de Benjamin in de eer ste klasse, sloeg tegen verwachting V.O.C. met 2—1. Een kranige prestatie. U. V. V. .daarentegen moest het tegen Sparta af leggen met 02. In afdeeling D klopte Quick II H. V. V. II met 1—0. Concordia—H.B.S. II 2—1. Ajax—Sportman 52, terwijl D. V. V. het tegen V. V. C. niet bol kon werken. V. V. C. ging met de punten strijken. De uit slag was 0—4. In deze afdeeling komt Sportman als eenige 3e klasser uit. Het elftal is versterkt met Genken van D. V. S. Doodewaard van Xerxes en Ulrich van V. C. G. II. In de gisteren gehouden wedstrijd hield Sport man zich tot de rust kranig en had zelfs met 1— 0de leiding. Na rust was Ajax de slechtste en doelpuntte 5 maal. Sport man wist nog 1 maal te doelpunten. In de Oostelijke le klas klopte Vitesse Be Quick met 3—0. Tubantia Robur et Velo- citas met 3-1, terwijl Quick (N.) en U. D. gelijk speelden. Vtflgt „Het <förp Z wilde water voor een wa terleiding halen uit een uitgestrekt boschrijk bergland. Op verzoek van den gemeenteraad had ik het terrein onderzocht en bericht, dat het gebied zeer ongunstig was; dat bronnen van eenige beteekenis hier geheel onmogelijk waren en er naar graven een verloren arbeid ek." Nu worden op aansporing van een lid van den gemeenteraad rocdegangers er bij ge- dlepen. „Allen verzekeren, dat op een bepaalde sraats van het woud, ongeveer 4 M. onder pl oppervlakte, bronwater aanwezig was. Uit wendig was daar niets van te bespeuren." meim verklaart dan de aanwijzing der„Rütli- Hanncn" voor onzin, maar tegen zijn raad in, wordt toch gegraven. „En daar, bijna nauw- eeurig op de aangewezen diepte stiet men op ten zandsteenlaap, met een met watergevulde spleet. Een prachtige bronbeek vloeide er uit. Jammer alleen, dat na 8 dagen al het water al weggeloopen was. Wat niet wegneemt, dat die spleet met water door de roedeloopers ge vonden was geworden op een plaats cn in een streek waar een geoloog nooit iets zoo zeld zaams cn raars vermoed had of kunen raden Er blijft hier, als het bericht betrouwbaar is, maar één oplossing over: dat sommigen menschen de aanwezigheid van water onder den bodem bewu6t of onbewust bemerken, waarbij men dan allereerst aan (onbekendet uitwendige teekenen boven den grond heet, te denken, voordat men naar mysterieuze stra) lingen of stroomingen, uitgaande van het water- behoeft ta zoeken. Gemengde berichten. Door den trein gedood. Toen trein 314 Zaterdagavond ten 8 u. 40 min. aan het station te Zwolle reeds in beweging was, wilde de heer M. Knol, onderwijzer te Wester-Emden, nog instappen. Hij stapte echter mis en viel tusschen het perron en den trein, waardoor beide beenen tot boven de knieën werden afgereden, met het noodlottig gevolg, dat hij binnen weinige oogenblikken overleed. Het lijk is naar het Academisch Ziekenhuis te te Groningen overgebracht. Mijiig o ud terug! Te Maastricht is dezer dagen aangekomen de ruim 70-jarige Neder lander Hoek, laatstelijk werkzaam als maga zijnmeester bij de waterleiding te Leuven. Bij de verwoesting van Leuven riep hij steeds dat hij Hollander was. Hij wist met da han den omhoog tot aan het station te komen, doch daar luisterde men niet naar hem en stuurde hem met al de Belgische mannen als gevangene naar Bremen. Hij had zijn voor raad aan geld in goud op zijn lichaam ver borgen en moest dit te Breinen afgeven. Weken lang bleef hij daar gevangen, totdat men eindelijk begreep, dat hij Hollander was en hij verlof kreeg naar Nederland te gaan. Hij vroeg natuurlijk zijn geld terug; men gaf hem papieren waarde. Doch de oude man was hiermee niet tevreden. „Ik heb goud ge geven, en ik wil goud terughebben", zeide hij. Hij kreeg ten slotte het gevraagde en kwam eindelijk te Nijmegen bij de directie. Thans is hij te Maastricht bij de waterleiding werk- Hij was dc eenige van het personeel uit Leuven, die nog zoek was. Ongelukken. Te Tilburg is Zaterdagmid dag in dc stoomketelfabriek van de Gebrs. Do Prez een opzichter onder een in bewer king afvallende zware ijzeren wals op de plaats doodgedrukt. schacht gevallen. Hij bekwam een schedel breuk en na eenigen tijd overleden. Tc Gróesbeek is het 7-jarig zoontje van v. d. L. dat achter een bierwagen speelde, onder een losgeraakte ton van den wagen ge laakt en is na eenigen tijd overleden. Te Sint-Kruis (Zeeuwsch-Vlaandereu) is de korperaal W., die aldaar tijdelijk is gede tacheerd, door een schot uit zijn geweer geuood. |f Onder Edelnclitlmren. In dc Vrijdag ge houden vergadering van den Raad der gemeente Bergh ging een der leden, de heer Th. Jansen, over een bij dc rondvraag ter sprake gekomen financieele quaestie zoodanig te keer, dat dc voorzitter, na voorafgaande waarschuwing, de vergadering sloot en den heer Jansen door de politie uit de raadzaal deed verwijderen. De jongste wethouder gaf door applaus zijn instemming met de „plechtig heid" te kennen. Het weerbarstige lid betoogde tijdens zijn verwijdering onophoudelijk, dat hij op de zaak terugkwam en voegde er dan telkens met groot gebaar aan toe: „Ik hol mien endjen vast." Brand. Aan de Alsteedsche Straat to Enschede is het woonhuis van den heer J. van Dijk gedeeltelijk uitgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. - De boerderij van den Landbouwer H. v. L. geleien onder de gemeente Lichtenvoorde, is tot den grond toe afgebrand. De vlammen grepen zoo ontzettend snel om zich heen dat aan redden niet te denken viel. Ternauwer nood gelukte het aan de vrouw des huizes hare kinderen in veiligheid te brengen. Een viertal koeien en twaalf varkens kwamen in de vlammen om. Bovendien werd eene groote hoeveelheid koren door het vuur verteerd. De man bevond zich tijdens den brand in Vreden (Duitschland). De ooi-zaak van den brand is onbekend. De brand in 'sRjjts inunt.De voorbereidende maatregelen zijn reeds genomen om de schade door den brand aan het Muntgebouw te Utrecht toegebracht, ten spoedigste te her stellen. Do Wichelroede. Prof. Rjjnberk, die in het T. v. G. een ar tikel geeft over de wichelroede, verklaart aan het eind daarvan zijn oordeel over de verrich tingen der roedeloopers, te moeten voorbe houden, in gevallen waar, menschehjkerwijze gesproken, niemand eenige kennis van het aangewezene (water) kan hebben. Elders in zijn .opstel schreef hij in een noot het volgende: Ik wil hier nog een feit mededeelen, dat, indien de persoon, die het beschrijft, vertrou wen verdient, wel bijzonder belangwekkend is. Het betreft een bencht van professor (der geologie) Albert Heim te Zurich en luidt als geval de rouwsluier wordt voorzien van oen rand in de nationale kleuren. Ronwkleedcren in oorlogvoerende landen. In de oorlogvoerende landen heeft men tot de vrouwen den oproep gericht, om bij het si e ïvelen van echtgenoot, kinderen of familie geen rouwkleedcren te dragen. Ook hier is weer iets voor cn iets tegen te zeggen. Aan den eenen kant is het goed, dat de indruk van de ellende, die oorlog met zich brengt, zoo groot is, dat ze onuitwiscli- baar blijft. Op die manier is dc oorlog de jDotste propagandist voor den vrede. Aan den anderen kant is er wat voor te zeggen, om de narigheid niet nog te vergrootcn en de sombere stemming, die overal heerscht niet nog te verergeren door het dragen rouwkleeding. In Parijs wil men het of in het geheel niet drigen of het vervangen door ec-n speciale Wart-witte rouwdracht, omdat men vindt dat het rouwen om een soldaat, die op het slag veld zijn leven liet, verschillen moet van den gewonen rouw. In Duitschland is men dezelfde meening tcegedaan en heeft men ook het dragen van een zwart-witten rouw geopperd, dit in het bijzonder omdat zwart-wit de kleuren zijn van het lint van het IJzeren Kruis. Ook deed men het voorstel om den rouw om het sneuvelen van een militair daardoor van den gewonen rouw to doen onderscheiden, dat in het eerste Gevechten aan dc grens. Er liepen in te laatste dagen liardnk- kige geruchten, riat door onze troepen aan de grenzen gevechten zouden zijn goele- verd met troepen van oorlogvoerende mo gendheden, omdat deze zich niet wilden laten interneeren. Met beslistheid kunnen deze geruchten worden tegengesproken. —Verlof aan militairen. Naar aanleiding van berichten aangaan de het voorloopig niet verleenen van ver loven bij een deel van ons leger, kan wor den medegedeeld, dat een bepaalde acute oorzaak hiervoor niet bestaat. Bij een ge mobiliseerd leger is de normale toestand, dat geen verloven worden verleend. Tijde lijk heeft men deze wel toegestaan. Zoodra de toestand zoodanig wordt, dat tegen het verleenen daarvan geen overwegend be zwaar meer bestaan zal, zal deze maat regel wederom worden toegepast Gevecht op de Noordzee. Volgens tc 's-Gravcuhage ontvangen dienst bericht is gisteravond te zee uren leu wot. n van Zandvoort van do kust gedurende ruim een kwartier kanongebulder in zee gehoord. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde heden J. P. van der L. en J. F., beiden los werkman te Leiden, wegens wederspannighoid te Valken burg, tot 3 maanden gevangennisstraf ieder. P. B., werkman te Leiden, wegens beloediging van een agent van politie tot f 5.boete of 5 dagen hechtenis. p. J. van den B., werkman te Leiden, wegens mishandeling tot 3 maanden gevangennisstraf. A. van der E., koopman te Katwijk aan den Rijn, wegens strooperij van gras, tot f 6. boete of 6 dagen hechtenis. AMSTERDAM, 5 Oct. Vee. Aanvoer 473 vette koeien, le kw. f0.77 n f0.82, 2e kw. f 0.72 a f 0.75, 3e kwal. f 0.63 a f 0.69 per kilo, 198 melk- en kalf koeien f 200 a f 350, 71 nuchtere kalvere f 8.— a f 14.—, 29 scha pen f 22.— a f 28—, lammeren—a—.—. 891 vette varkens Huil. le kw. f 0.58 a f0.60, dito 2e en 3o kw. f 0.56 a f 0.58. ROTTERDAM, 5 Oct. Vee. Aanvccr 220 runderen, 106 vette kalveren, 2438 schapen, 1011 varkens 1 bok. Prij.e;i pi r K.G.Koeien en ossen 32-37- c., vette kalveren 37,5 4i» 42,5 e., schapen ammeren 28-33c., varkens 31-32-33 c., export 6-27 c. BINNENLANDSC1IE GRAVEN, Tarwo met klein aanbod willig gestemd Wilhelmar puike f 13.25-1375, Rogge niet van beteekenis a»n- gevoerd. G. r. l tau.e|,ihK--j. onver- iS.—"12.50, HavS??.*' Prijeli" 11.— 13.50, mais 20 25 26. DELFT, 3 October. Kaasmarkt. Aangevoerd 50 stapels kans, wegende te zamen 11256 Kilo. Prijs 60.— tot 70.— per 100 Kilo. aidend verkocht Heden overleed tot onzen diepe droefheid tijdig voorzien van de H. H. Sacramenten dei- Stervenden, in den ouderdom van ruim 71 jaren onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader WILHELMUS DE JONG. Zoeterwoude Wed. A. de JONG- v. Te yung ex. Veur: J. de JONG. M. de JONG-van Noort cn Kinderen. Stomp wijk B. van SANTEN-de Jong. A. II. van SANTEN en kinderen. Zoeterwoude Q. de JONG. A. M. de JONG-Janson en Kinderen. Helmond M. SCHRAMA-dë Jong. G. W. SCHRAMA en Kinderen. Wilsveen A. WAAIER-DE JONG. Th. WAAIER en Kinderen. Zoeterwoude JAC. de JONG. Corn, de JONG-v. Leeuwen en Kinderen. Stompwijk NIC. de JONG. E. de JONG-Hkempkerk. Zoeterwoude W. A. de JONG. M. M. de JONG-13elt. P. L. de JONG. M. M. de JONG-HooGEVEEn. Corn. MOÜ YMAN-de Jong. J. J. MOOYMAN. A, de JONG, Zoeterwoude, 4 October 1914. Eenige en algemccne kennis geving. Uitvaart en begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 7 October 9 uur in de Paro- hie van den H. Johannes Onthoof ding te Zoeterwoude. (4962)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3