Opening Herfst- en Winter-Seiroen, Rijke sorteering PELTERIJEN Th. gustenhoven;1 Abonneert r„ Leidsche -ABureau Steenschuur 15. U op de Courant Laatste berichten. Ingezonden Mededeeürr: ALBERT RiEL MARE 36. KERKNIEUWS. Academienieuws. Marktberichten. Duinwaterjastsctiappij. Een ruiters W. van Dam Co. DE LAATSTE NOUVEAUTÉS Damesblouses, Kostuumrokken en Kinderjurken. Op eigen Atelier vervaardigd. BLOUSE- en KQSTUUIVISTOFFEN, concurreerende prijzen. BREESTRAAT 140, hoek Mosterdsteeg. Gemengde berichten. Landweerman doodgeschoten. In ,,Het Volk" vinden we over deze treurige zaak het volgende verteld: Dinsdagavond werd door de vierde com pagnie van het 31e landweerbataljon uit Den llaag in de nabijheid van Rijswijk een nachtelijke veldoefening gehouden. Bij het schieten moet een der manschappen zijn geweer met scherpe patronen hebben geladen met het noodlottig gevolg, dat de landweerman C. J. W. Bouvet, te 's-Gra- venhage woonachtig, door een kogel in het hart werd getroffen en onmiddellijk stierf. Het lijk werd naar de Militaire Hospitaal vervoerd. De ongelukige is gehuwd en laat vier kinderen na. Voor de iederen avond gehouden veldoefeningen worden geregeld de scherpe patronen ingenomen. Toch schijnt op de een of andere wijze een dezer gevaarlijke dingen in 't bezit van een der soldaten te zijn gebleven, ten gevolge waar van dit ongeluk kon plaats vinden. De brand in 's-Rijks Munt. De kost bare muntenverzameling is, naar het „U. D." meldt, bij den brand gespaard geble ven. In den aanvang hielpen bij het blus- schingswerp eenige militairen mede, waar van één zich ernstig aan een zijner handen verwondde; ook liepen een paar brandweer lieden eenige kleine verwondigen op. Volgens het ,,U. D." wordteen onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het dralen der brandweer, speciaal naar de oorzaken van het lange wachten op de paarden. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van heden middag. Voorzitter: Jhr. dr. mr. -N. C. de Gijselaar, burgemeester. Aanwezig 29 leden. Afwezig de heeren: Aalberse en Briët, beiden met kennisge ving. Ingekomen zijn de volgende stukken: Het voorstel wordt aangenomen Goedkeuring van eenige Raadsbesluiten door Ged. Staten. Verzoek van A. Caljé om eervol ontslag als hoofd der school 3e kl. no. 3 en als leeraar in het rekenen aan de afd. B. der Kweekschool. Dit ontslag wordt verleend. Adres van de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond met het verzoek den gasprijs niet te verhoogen. De voorzitter zegt, dat het maar een eventueel voorstel is, en stelt voor, in dien het voorstel werkelijk gedaan wordt, het adres alsdan te behandelen. Een aricler adres van dezelfde af deeling inzake uit voering van werken zal behandeld worden bij de begrooting. Een schrijven van den heer B. S. Grup- stra, waarin hij zegt, dat hij voor 191i te hoog is rfiangeslagen. Met het oog op de buitengewone tijden zal hij echter niet re clameeren. Voor 1915 behoudt hij zijn recht voor. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van dr. H. J. Zwlers om ont slag als bestuurslid van „Kennis maakt Macht" wordt voorgelezen. Het ontslag wordt onder applaus toegestaan. Voor kennisgeving wordt aangenomen een öchrïj- van „De Aannemersbond" inzake het uit voeren van werken.. Alsnu komt de agenda in behancFeling: le. Voorstel tot bestendiging van J. M. N. Kapteyn in de betrekking van leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor Jon gens. Het verzoek wordt toegestaan.. 2e. Verzoek van J. A. Schreuder om be stendiging in de betrekking van Stads geneesheer. Het verzoek wrdt toegestaan. Een stem was op prof. Heeres uitge bracht. 3e. Verzoek van B. M. Noach om toe stemming to thet geven van onderwijs aan de bijzondere Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Voorschoten Het verzoek wordt toegestaan. 4e. Voorstel tot bestendiging van de huur van het winkelhuis Breestraat n. 94, aan de dames Th. Bayer en M. Goddijn. Het voorstel wordt aangenomen 5e. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'gelden voor het slaan van een nieuwe pijpwel op het terrein van het Openbaar slachthuis. Het voorstel wordt aangenomen. 6e. Verzoek van A. D. Vijgh e.a. inzake de geregelde spuiing der stadsgrachten. De heer Rei-meringer was van plan met een voorstel te komen om een commis sie te benoemen tot onderzoek van de grachten en in overleg met de Tramweg mij. een commissie te benoemen om te ko men tot demping van het Leeuwendaal. Onder de tegenwoordige omstandigheden zal hij het niet doen. Spreker komt nu op tegen de uiteenzetting van B. en W. aan gaande het spuien. Toen het schrijven werd ingediend was de stank onverdragelijk op verschillende grachten. Spreker dringt er op aan vooral in de maand Juni en volgen de te spuien en vraagt of het meer voorge komen is dat Rijnland geweigerd heeft en vraagt B. en W. deze aangelegenheid niet zoo lichtvaardig te behandelen. De voorzitter zegt, dat best een commissie kan benoemd worden, het is zoo duur niet. Spreker begrijpt niet waarom sommigen altijd hun eigen stad neerhalen. Het is in sommige plaatsen, b.v. Den Haag en Amsterdam, met het stinken der grach ten erger dan in Leiden. Om een beteren toestand te krijgen zou men moeten dem pen, maar dat kost veel geld. Door spuien verbetert men den toestand niet. In 't al gemeen ruiken de grachten wanneer het weer omslaat. Volgens spreker heeft men de meeste stank in het najaar, dan valt het water en men gaat direct spuien, dan is het geld weg, en spreker heeft het mede gemaakt dat het water stroomde op een dag dat gespuid zou worden, maar nog niet gespuid werd. Rijnland heeft soms redenen om nie tte spuien. Spreker per soonlijk zou niet willen spuien, het is weg- gegooi geld. 7e. Verzoek van P. B. V. Quartero e.a., om over te gaan tot het maken van een trapbrug over den overweg der Holl. IJz. Spoorw. Maatschappij aan den Rijnsbur- gerweg Be. Vaststelling van hef ïste 'suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1914. Het kohier wordt vastgesteld op 207.340.' 9e. Vaststelling van het forensenkohier1 der plaatselijke directe belasting, dienst 1914. Het forensenkohier wordt vastgesteld op 577.010. Universiteit. De faculteit der rechtsge leerdheid heeft, gebruik makend van de be voegdheid door art. 4 van het academisch statuut aan de faculteit verleend om in bijzondere gevallen den termijn tusachen beide gedeelten van een doctoraal examen te ver lengen, besloten ten behoeve van hen, die tengevolge van de moblisatie werkelijk onder de wapenen zijn en eenig doctoraal-examen voor haar wenschen af te leggen, op hun daartoe strekkend verzoek die tusschen ruimte te verlengen tot ten hoogste 6 weken. Tc water. Gistermiddag ongeveer 12 uur geraakte in het Levendaal de 5 jarige S. R. Door een voorbijganger werd de kleine door handreiking op het droge gebracht. Statuten. De StaatsCt. bevat de statuten van de „Leidschc Vleeschhouwersvereeniging." Pensioen. Ingevolge de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren is I. du Croix, magazijnmeester van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit een pensioen verleend van f 399. Statuten. De SfcCt. bevat de gewijzigde statuten van de afd. Leiden van den Ncd. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assieië". Ycr. Yrouw.-Stndentcn. Als nieuwe leden voor de ver. van Vrouwelijke Studenten alhier hebben zich laten inschrijven 30 dames ver deeld over de faculteiten als volgt. Letteren 11 (Ned. L. 7, Oude L. 3, Ind. L. 1), Rechten 9, Pl'iilosophie 9, PharmaCle 7, Wis-en Natuur kunde 1, Biologie 1, Medicijnen 5, Theologie 2. BODEGRAVEN. Pensioen. Ingevolge de "Weduwenwet is aan H. v. Straalen, wed. D. Eikelen boom, secretaris van den burgerlijken stand, een pensioen verleend van 8.18.. BOSKOOP. Middenstandsbond. In de Dinsdag ge houden vergadering van R. K. Midden standers is na een inleiding van den heer N. J. Viester, een correspondentschap op gericht van de Coöp. Centr. Midclenstands- credietbank. Staande de vergadering wer den 30 aandeelen geplaatst.. Werkeloosheid. De raad verleende aan B. en W. 10.000 als crediet voor de uit voering van productieve werken ter be strijding van werkloosheid, met name het verbreeden en verharden van de Zuidkade en de Biezen, zoomede het uitbaggeren van slooten. HILLEGOM. Overreden. Het 7-jarig zoontje van den heer P. B. alhier is door een wild rijden den wielrijder oVerreden. Het wiel ging het ventje over het lichaam en het gezicht, dat ernstig verwond werd. Daar het kind een bril draagt, is het een wonderlijk geluk, dat het glas niet in de Oogen is gedrongen. Deze waren wel hevig opgezwollen. Het ongeluk gebeurde in de Hoofdstraat en het kfn'd werd .bij den hwrlfr, binnengedra gen. De berijder sprong alsof er niets gc- ;beurd was op z'n fiets en reed weg. LISSE. ii Bewusteloos gevonden. Door C. dc Koning en J. v. d. Emert is ter hoogte van de Staalhrug een man in bewusteloozen toestand gevonden, terwijl het bloed hem uit den mond liep. Direct werd dr. Haase ontboden, welke uiterste verzwakking con stateerde. Per brancard werd hij naar 't politiebureau gebracht, waar hij in den loop van den dag nogmaals een bloedspu wing kreeg. Volgens zijne medcdeelingen zou hij te Rotterdam thuifi behooren en bakker van beröep zijn, doch thans was Iiij werkloos. Gisteren is hij naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Gemeenteraadsverkiezing. Het bestuur der R. K. Kiesverecniging heeft besloten een vergadering bijeen te roepen van be sturen der alle hier bestaande kiesvcrc-eni- gingen om langs dezen weg te traenten overeenstemming te verkrijgen voor de op handen zijnde gemeenteraadsverkiezing (vac. v. Parijs en v. d. Meij) en zoo moge lijk een stemming te voorkomen door voor elke vacature slechts één candidaat tc stol len, zulks mede ook ter voorkoming van onnoodige kosten. Hoe de uitslag op die bijeenkomst ook moge zijn, aan de leden der vereeniging büjft dc Eindbeslissing. NOORDEN. Polder-reglement. Door het bestuur van de Gecombineerde Noorschebuurtcr en Voordijksche Polders is ten kantore van den secretaris alhier gedurende een maand en wel van 5 October tot 5 November 1914 ter inzage ncdergelegd een ontwerp-gewij- zigd bijzonder raglemcnt dier polders, tegen dien tijd schriftelijk bij Gedeputeerde Bla ten der provincie Zuid-Holand bezwaren welk ontwerp belanghebbenden gedurende kunnen indienen. VOORSCHOTEN. Niet de daders. Naar wij vernemen zijn de twee mannen, verdacht van den diefstal van zilver bij dr. Fransen, en door de justitie reeds ondervraagd, op vrije voe ten gesteld ,daar er geen termen aanwezig waren om hen in preveintieve hechtenis te houden. De Duitschers in België. BERLIJN, 30 September. Het groote hoofd kwartier meldt vanavond officieel: Voor Antwerpen zijn twee der onder vuur genomen forten vernield. De Duitschers in Frankrijk. PARIJS, 30 September. Officieel bericht van 11 uur 's avonds De algemeene toestand is bevredigend. Aan het front is geen groote verandering ingetreden, behalve in het zuiden van Woeyres, waar wij Seicheprey bezet hebben en door gedrongen zijn tot op de hellingen van de Rupt de Mad (zijriviertje van den Moezel, waarvan het stroomgebied oostelijk van St. Mihiel ligt). a 30 cent per rege!. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN Het wonder van den H. Januarius. Naar wij in de „Croix" lezen, heeft te Na pels het bekende wonder van den II. Ja- nuaris plaats gehad. Op een Zaterdagmor gen om negen uur vijf-cn-dertig minuten, bij het bidden dev Litanie van Alle Heiligen en juist na dc aanroeping „a peste, fame et bello, libera nos' Dominc", (van pest, hongersnood en ocrlog, verlos ons, Heer) had het wonder plaats. De vertegenwoor diger van den kardinaal-aartsbisschop van Napels verleende dc Ampullas, waarin het bloed vloeibaar geworden was. Het arsenaal werd aanstonds verwittigd en dc admiraal loste de gebruikelijke sal vo's, die vroeger steeds van het kasteel San Eline werden afgevuurd. Leiden. Geslaagd voor het Eindexamen voor den Ned. Indischcn administratievcn dienst de heer Mr. V/. J. Keüskamp (den Haag). DELFT, 30 Sept.Tcr vette varkensmarlct waren heden aangevoerd 1SS sinks. Prijs f 0.56 a f 0.63 per kilo zware, f 0.42 a f 0.50 per kilo lichte. KATWIJK A.VX DEN RIJN, 30 Sept. Veiling Tuinbouwver. K. en O. Manden ronde aardappelen f 0.00 a f 0.00, Eigenheimers klei f 1.80 a f2, dito zand f 1.90 a f2.50, Peen f 1.80 a f 0.00 Uien per baal f 1.40 a f 1.50. Bloem kool I f 4,a f 7,25, dito II f 2.a f 2.25, roode kool f 3,50 a 4— Savoije kool f 5,75 a f6.50. Handel traag met kleine aanvoer. WOERDEN, 30 Sept. Op de kaasmarkt waren heden 262 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudselie kaas le soort f33. a f36.50, idem 2de soort, f29 a f32, idem zwaardere f35 a f39, idem rijksmerk f36 a f39, per 50 kilogr. Handel vlug. WOERDEN, 30 Sept. Op de vee-varkens- maikt waren heden de prijzen van varkens f 10 a f 20. biergen f 3 a f9 per stuk. VOORSCHOTEN, 1 Oct. Vrije veiling. Aanvoer 620 eieren f7.f7.10 Veiling V.P.N. 11,20 eieren f 7.— 8.00. 406e STAAToLOTERIJ Trekking van Donderdag 1 October. Hooge prijzen. No. 3967 1500. No. 3566 en 12734 ieder 1000. No. 2286, 16913, 18815 ieder 400. No. 7238 200. No. 2810, 3356- 11226 100. Advërferitiën. Heden overleed, na een nood lottig ongeval, voorzien van de H.II. Sacramenten der Ster venden, de Heer JOHANNES MARIE v. d. STA AY, in den ouderdom van bijna 56 jaar. DE FAMILIE. Eenige kennisgeving. Heden overleed, te Amers foort, tot onze diepe droefheid, onze Zuster Wilhelmina Augusta Smeulders, Echtgenoote van Joannes Jcliaes voorzien van dc PI.IT. Sacra menten, in den ouderdom van 74 jaar. N. J. SMEULDERS Pr. Warmond. C. MATHILDE SMEULDERS. Amersfoort. £9 September. Heden ontvingen wij uit Hooglanderveen het treurige be richt, dat aldaar is overleden, voorzien van de PI. Sacramenten der stervenden onze innig ge liefd^ jongste Dochter, Zuster en. Nicht, Jacoba Geertruïda, echtgenoote van den PleerPetrus IIuberLus SniQets, in den ouder dom van zes- en- twintigjaren. J. G. BHUIJNEN. E. BR UIJN EN—OVERTOOM. Sassenheim. JOHa. M. BRUIJNEN—WIT- SENBURG. L. WITSENBURG. s'-Gravenhage. JOHa. PIa. BRRUINEN—CA- SANDER. J. J. CASANDER. Amersfoort. M. J. BRUIJNEN. Ha. KLEIN—BRUINEN. Sassenheim. 30 September. Gevraagd een R. K. Dienstbode, bij de WED. JAC. VAN LEEUWEN, te Zegwaard. Zcgwaardscheweg. (4S77) Er bied zich aan een Boerenwerkman, goed kunnende melken, of in do bouwerij. Br. fr. C. MEEL, Fagelstraat Ka, hoog, Den Hang. (4&7cU Winterprovisie. Puik beste echte Friesche kleiaard- appelen a f 2.25 per H.L., franco thuis f2.35. Vraag proef bij J. C. BONTJE, Roelofarendsveen, Noordeinde. (4801 Voor direct gevraagd een R. K. DIENSTBODE, van goede getuigen voorzien bij H. J. STRAATHOF, Alphen aan den Rijn. 4827 VERMINDERING VAN DRUK. De Directie brengt ter alge meene kennis dat de toevoer van duinwater gedurende de maand September des nachts (uitgezonderd Zaterdag- en Zondagnacht) Van 12-6 uur bij tusschenpoozen zal ver minderen of ophouden, wegens werkzaamheden aan de hoofdbuis. DE DIRECTIE. Leidsche Glashandel. Fa. W. van Dam 8 Co v.h. F. J.BIeijs. Verzoeken H. H. Tuinders en anderen, die broeiylas vooral wenschen te koopen hun aanvraag voor Zaterdag, a. s. in te zenden ter hunne kantore, daar ze zelf dan hun contract moeten afsluiten. ONTVANGEN j» IN Alle modellen worden in den kortst mogelijken tijd OP MAAT geleverd. "*^33 f v v N in alle prijzen. TELEFOON 4S. 'E* J 1 l' 6 J~r U L

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2