Remontoir Horloge 1000 600 300 FATUM" te 's Gravenhage, g Bezoekt de Berlitz School, LEIDSCHE COURANT Wie wil een prach= tig nikkel Cadeau helben? STEENSCHUUR 15, Katholieken, Ontzeg U in deze dagen dit niet wanneer gij MODERNE TALEN wilt LEEREN. Met ingang van DONDERDAG 1 OCTOBER a.s. worden de kantoren der verplaatst van OUDE SINGEL 54 naar waar dan tevens gevestigd is de ELECTR1SCHE DRUKKERIJ. 99 manier zij zich naar boven kon begeven, moest de wachtpost antwoorden, dat de eenigste weg ging over een primitief smal laddertje, soort kippenladder. De Koningin aarzelde geen oogenblik en klom, zich schragend en vasthoudend aan de balken, naar omhoog. Boven was het kwartier van een aan tal soldaten. Toen zij eensklaps de Koningin voor zich zagen en haar hoorden vragen „Ben jullie tevreden, jongens?" toen was er geen een in staat direct te ant woorden, zoo versteld waren ze allen. Maar de stoutste van het troepje stond dra in de houding en hij zeide: „Goed, Majesteit." „En hoe is het eten?" „Zeer goed, Majesteit" „En overigens?" ,,'t Begint wat koud te worden Majesteit." De Koningin keek eens naar het pannendak boven haar, dat allerminst luchtdicht was, en'zij liet zich ontvallen: „Het is geen wonder ook." Dan, zich tot iemand van haar gevolg wendend, die halverwege het laddertje opgeklom men was: „Dat moet morgenavond ver anderd zijn." „En is de ligging warm genoeg?" vroeg de Koningin verder. „Er mocht wel wat meer deken zijn, Majesteit", antwoordde flink de soldaat, die zich thans blijkbaar geheel op zijn gemak begon te gevoelen. Opnieuw keerde de Vorstinne zich om en beval, dat morgenavond meer dekens aan de soldaten zouden verschaft worden. Na dit vertrouwelijk onderhoud is de Koningin langs hetzelfde min-soliede laddertje weer naar beneden gekomen, zichtbaar voldaan, dat zij haar soldaten van dienst had kunnen zijn. (Meijerijsche Crt) Gevallen. Te Hardenberg is gis teren de landbouwer B. van den wagen gestort; hij was terstond dood. Een liberale..... tafel1 Een ad vertentie uit het liberate „Handelsblad" luidt als vo'.gt: „Aan een lib. deftige tafel bestaat gelegenheid voor 1 of 2 personen te dineer en, des verlangende met huise lijk verkeer, ootk slaapkamer disponi bel. Billijke conditiën, Br. letter enz. iWiedden, dat men zich aan zulk een deftige liberale tafel nog Vroolijk durft maken over R. Ki. geitenfokkerij'en En dan straks maar weer uithalen over separatisme*^ Branden. Te Zaandam zijn in den afgeloopen nacht drie gebouwen,, waaronder het koffiehuis De Ster, met concert ien tooneelzaal, aan den Zuid- dijk, in de nabijheid van het gemeente huis, door brand verloren gegaan. Oor zaak van den brand onbekend. Alles was verzekerd. Te Hardenberg is gisteren door on bekende oorzaak de behuizing van den bakker J. Henke geheel afgebrand. Ver zekering dekt de schade. 's Rijks munt in brand. Gister avond omstreeks 9 uur brak een groote brand uit in {Jen linkervleugel van het nieuwe Muntgebouw te Utrecht, waarin de herstelwerkplaats gevestigd is. De brand is ontstaan in de smeltzaal, op de bovenverdieping. Direct poogden de nachtwachten het vuur te blusschen, doch dit mislukte. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch -kon* doordat er niet voldoende druk op de waterleiding was, (niet die volle kracht ontwikkelen. Eerst een uur na het begin van den brand, kwamen Jde stoomspuit-n opdagen, daar men nergens paarden kon j&rijgeni om ze te vervoeren. Met volle kracht is, terwijl dit bericht wordt afgezonden, de brandweer bezig het vuur te blusschen. Orooite schade is aangericht in het; a/melthuis, int de stempel- en medaille- fabriek, zoomede ln de smederij en in de stootkamer. Het personeel wa9 om ha'.fnegen weg gegaan. Toen bespeurde trien nog niets,. De directeur werd ten jiegen ure ge waarschuwd en toen reeds s^ond de lin kervleugel van het gebouw in lichter laaie. Het bedrijf zal, hoewel gestoord, kun nen doorgaan. De schade is ^eer aan zienlijk, vooral doordat de reductiekamer is vernield. Een ontzettende imenschenmassa was op de been. een rooversgezin. De 14-jar rige L. N. KI te Rhenoy (gem, Beesd), is, wegens het lichten van palingfuiken, opgezonden naar het Rijksopvoedingsge sticht. Reeds 4 van de 5 broertjes, zijn successievelijk wegens vernieling en dief stal in een dergelijk gesticht geplaatst. Het slechte voorbeeld der ouders heeft hen doen opgroeien tot boefjes. Demoe der is reeds verscheidene malen veroor deeld, onlangs tot 1 fnaand hechtenis we gens diefstal van eenden. De vader, die in Duitschland werkzaam was en ten ge volge der tijdsomstandigheden huis waarts keerde, was nog geen maand thuis of tegen hem werd pro Ces-verbaal opge maakt wegens strooperij van rijswaarden hout, in gemeenschap geplegd met zijn vrouw. Het gezin is een ware roovers- bende en op zijn strooptochten ontziet het have moch goed der omwoners. Alleen de jongste, oud 6 jaar en 2 jongere zusjes zijfci toft bedien nog niet' in handen der justitie gevallen. Een sjieke boel. Wij ontvangen no-g al eens (schrijft de „Tijd" berichten over muziekavondjes, gezellige pannen en fuifuurtjes, Waarmee alerleij artisten en liefhebbers, de militairen opj onze forten opvroolijken en ook over de goede dingen, die de manschappen elkan der aandoen waarbij' de een geeft van hetgeen hij) heeft, zoodat men van el kander leeft Zoo vernamen wij dezer dagen van een kapitein, die in het schaft uur het verblijf van ©en landweerbatterijl binnentrad. De hoofdman kom niet na laten uit 't'e roepen: „Nou dat is hier een sjieke boel1" De mannen waren geen rijkelui's kin deren gewon© jongens. Maar de kaze mat zag er uit als een salon. De tafel was eenvoudig maar keurig gedekt met een helder wit laken. Naast de borden lagen behalve vork, lepel en mes, ook opgerolde servletten en stondefn water glazen. Middenop stonden vazen met fris- sohe Erica en het eten werd opgebracht in een keurig servdes. Aan de wanden prijkten mooie platen en alles was naar den aard. t Wat was er gebeurd? Eenige weken vroeger had een der manschappen familie-bezoek gehad en men kwam ook de behuizing eens zien. Zijn zuster vond, dat twaalf man pre cies een dozijn was en aangezien alle eetgerei het goedkoopst is, als het per dozijn gekocht wordt, nam zij op zich, de geheele "batterij in 'haar 'fatsoen te zetten. iWeldra kwam een geh/eele bezen ding tafelgarnituur in de kazemat en zoo werd zij hervormd in een „Restaurant Riche". De kapitein wenschte, dat elke batterij zoo'n 'zuster had. Onnoodig te zeggen, dat ook de landweermannen die vriendelijkheid op hoogeni prijs stellen. Het gilde der doodgravers. De nachten zijn langer en de heldere maan, die als een lantaarn diend.e bij de verwoede nachtelijke slagen, is nu ge slonken tot een flauw schijnsel aan den hemel. De nachten zijn langer in de bos- schen bij Senlis. '„Zooveel te beter voor ons", zeggen de boeren, „en zoo veel te beter voor de dooden. Het geeft ons meer tijd voor ons begrafeniswerk..."' Zoo trekken zij uit, deze oude mem schen, krom-gerugd, traanoogend, met hun spaden en houweelen op de schou ders om het werk voor hunne nieuwe meesters te verrichten, die hun goed voedsel en goodie betaling bejovfen, als zij hun werk maar snel en netjes doen. Zij vormen een nieuw corps van het Fransche leger l >et gilde van dei Doodgravers en er is geen leeftij'dsgrens. die hen belet dienst te nemen. Wanneer het scherm der duisternis ge vallen is .trekken zij uit hun dorpjes en hoeven, een lugubere, zwijgende proces sie, om hun arbeid te midden van de verspreidde dooden te verrichten. Hun weg wordt verlicht door hoornen jan- taarns en toortsen hun schaduwen dan sen demonisch in het geflikker van het licht. De meesten van hen Zijn kleine oude mannen, voorover gebogen. Hun vrouwen loopen achter hen aan, kleine bossen ontbladerde wllgentakken en kluwens touw dragend. Zij snijden een paar duim van lederen tak en bln° den dat met touw kruisgewijze. En tel'- kens wanneer een officier koud en stijf tusschen de lijken gevonden wordt, plaat sen zij een willigenkruis op zijn graf. Uur op uur, nacht na nacht houdt het gilde der Doodgravers en hun vrouwen zich bezig met hun droevigen arbeid, kerkhof na kerkhof vormend... Hun bun dels stokken verminderen met de toena me der graven. De sombere nacht gaat voorbij", de kaarsen in de sombere lantarens branden flauw flikkeren 'en gaan uit. De dag breekt aan in het oosten, niet zacht, zoo als dit in September moest geschieden, maar norsch en dreigend, terwijl het verre gebulder der kanonnen het voor bijgaan der uren aangeeft..'. Kunst en Wetenschappen. De Paus en de kerkzang. Dfe vorige week heeft Z, H. Paus Benedictus XV in particuliere audiëntie ontvangen de afgevaardigden der Italiaan- sche zangvereenLgin|gfen 'van die H:. Ce cilia em van de Hloogeschool voor ge wijde muziek te Rome. Zij werden voor gesteld d|oor| Z.Eml kardinaal Bosleti, h,uii beschermheer. De H. Vader wenschte hen geluk met het reeds verrichte werk voor "het her stel vfan, die ze Gregoriaansche zang enj de kerkmuziek. Hij verklaarde, dat hij als' Hfoogepriester wilde steunen, wat hij altijd1 met kracht had voorgestaan: die beginselen door zijn voorganger Plu© X ^tgewerkt in het bewonderenswaar dig motu proprio van November 19Ö3, Z. H. wenschte, dat Rome een werk dadig voorbeeld op het gebied van kerk muziek zoui geven aan alle kerken der wereld enj moedigde d|e 'deputatie deit hloogeschool tytaoT muziek aan, welke hij beschouwde lals een der noodzake lijke middelen voor het herstel van den kerkdijken zang. H,ij gaf "«elk der afge vaardigden een gouden medaille. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadsiimmerweif. Telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 3 klerken, 2 reizigers, 36 timmerlieden, 16 met elaars, 3 voegers,4 beha gers, 14 schilders, 14 meubelmakers, 3 stokers, lü smeden, 1 blik slager, 65 lypourafen, 16 kleermakers, 38 sigaren makers, 4 schippers, 8 bloemisten, 7 warmoe zier.-, 10 gioiidwerkcrs, 10 loopknechten, 38 longens (allerlei). 2 rijwi- Irenerateu s. 1 machine- monteur, 1 typograph-machine zetter, 8 voor- slaanders, 1 babnelaarskoker. 145 losse werk lieden, pl.m. 170 mannen allerlei, 3 wasch- vrouwen, 35 naaisters, 30 weiksters, 22 dienst- hoden, 1 baker, 1 winkeljuffrouw. 4 strijksters, 150 vrouwen voor allerlei. TELEGRAFISCH WEEKBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen van 30 Sept 1914, medegedeeld door het Ko Nederl. Meteorologisch Instituut te De Blldt. Hoogstebarometerstand 772.0 Vlissingen. Laagste barometerstand 756.9 Neufahrwasser. Verwachting tot den avond van 1 Aug.: zwakke tot matige later wellicht toenemende Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, meest zwaarhewolki, later weer kans op regen, zelfde temperatuur. Jongelieden, die gedurende de wintermaanden onderwijs ver langen in B0UWKU DIG co Wl RK- TUIGKUNDIü TlEKF.NEN, gelieven zich te wenden adres 3-Öctober- straat nr. 49, Leiden. 4799 Pf Wegens uitbrei ding der zaak, nette wasschen gevraagd. 2 ets. droog toegeslagen. 2Vs ets. gemangeld. 1728 S toorn wasscherij „MOLENZICHT". H. J. A. FOL. Mare Singel 7la. koopt niet in winkels waar onze delijke artikelen worden verkochl of voorhanden zijn Koopt aan stations-boekenkasten of kiosken alleen die lectuur welke zeker geen gevaar oplevert. Notaris G. TEN BRUGGEN- CATE te Sassenheim zal op Woensdag 14 October 1914, des voormiddags 10 uur op de bouwmans <>ning „W ildruk" aan den Rijksstraatweg te Sas senheim, ten verzoeke van den heer ADR. HOOGSTRATEN, aldaar publiek verkoopen 61 STUKS RUNDVEE als: 46 kaddragende koeien, 3 varekoeien, 11 kuiskalveren, en 1 stierkalf. Catalogus met opgave van af stamming, melkproductiecijfers en vetgehalte is op aanvraag 2 dagen vóór de verkooping bij verkooper verkrijgbaar. Voorts2 paarden, hooihark en hooischudder, maaimachine, brik, 3 boerenwagens, ketiingeg, kaas bak, kuipen, bakken, schragen, planken en verdere bouw- melk en kaasgereedschappen, 30.000 kilogram best gewonnen hooi, een bergheeft en spillen enz. Te bezichtigen's morgens vóór de verkooping. 4852 BETALING CONTANT. Leidsche Varkensslachters-Vereeniging. De leden der bovengenoemde Vereeniging berichten hunne geachte Cliënteele, dat de Vleeschprijzen met IO cents per Kilo zijn verhoogd wegens de zeer honge varkensprijzen. Leiden, 29 Sept. 1914. (4872) HET BESTUUR. Zie volgende Annonce. HONIG's Maïzena Puddingpoeder, HOIVIcï's Reclame Puddingpoeder. HONIG's Griesmeel pudding, behoeft U niet van uw tafel te verbannen. Deze artikelen zijn met alleen lekkernijen, doch ook een goed koop voedsel voor U en uwe kinderen Let op het merk .De BIJENKORF". 4714 Gedurende het geheelé lesuur hoort gij slechts die taal spreken, die gij wilt leeren en ook gij zelf spreekt deze onafgebroken. Het is alsof gij in het betrok ken land was; nog meer, gij verstaat alles wat de Leeraar tot U zegt, want ieder woord en zin wordt U do<>r onze methode gemakkelijk en begrijpelijk gemaakr. Er gaat geen oogenblik verloren door verklaring in het Hollandsch Wij geven Privaat- en Klaslessenbij deelname van meerdere personen, tegen zeer verminderden prijs. Inlichtingen en Prospectus gratis. Ons Bureau Turfmarkt 3 is den geheelen dag geopend. Vert, lingen in en uit alle moderne talen. 4642 Gevraagde betrekkingen Van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent, h contant. In een net burgergezin te Alphen (Z.H.) wordt met 1 Nov. gevraagd een flinke DIENSTBODE met de wasch kunnende omgaan. Br. fr. lett. A. aan jAC V. VLIET, Alphen, lage zijde. V—63 4783 Voor direct gevraagd een R. K. DIENSTBODE, van goede getuigen voorzien bij H. j. STRAATHjF, Alphen aan den Rijn. 4827 Direct gevraagd een R. K. DIENSTBODE, liefst van huiten. H. P. JANSEN, Bloemmarkt 16, Leiden. 4368 Gevraagd een 4869 BAKKERSBEDIENDE, niet beneden de 17 jaar, bij W. C. ROEST, Brugstraat, Bodegraven. H.H. SLAGERS. Direct gevraaed een 4870 SPEKSI AGERSKNECHT, bij ,V\. VAN HAGE, Sassenheim. Kleine Advertentiën Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. a contant. Win erprovis e. Puik beste echt j Fi iesche klelaard- appelen f 2.25 per H.L.. franco ihuis f2.35. Vraag proef bij J. C. BONI JE, Roelofarendsveen, Noordi inde. (4801 De Katholieke Illustratie begint 10 Oct. a.s. haar 49sten jaar gang met gratis polis, voor f 0.90 per 3 maanden. Proefnummers verkrijg baar hij S. VAN SCHAGEN, Agent van „De Katholieke Illustrate", 4830 Zoeterwoude Eene fatsoenlijke Dienstbode zag zich gaarne geplaatst in een nette betrekking. Br. fr. lett. T. Boekh. W. A. P. M. PETERS, Noord wijk. 4351 Openbaar slachthuis. GROOTE AFSLAG. Zaterdag v.m. 1C4 uur verkoop van een buitengewoon groote paitij ge steriliseerd lundvleesch, rundvet en bouillon. 4371 Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werKen. GULDEN bij overlijden GULDEN bij totaai ge zichtsverlies van één oog. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd GULDEN verlies van één nand of voet GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. door de Ned, Ongevallen-Verz. Maats :h, AA GULDEN /A GULDEN 11 II I bij verlies van j|l I bij verlies van I 1 V/ ^u'm- Vf V/ wijsvinger- J Piet Heinplein, koek Anna-Pauwlonasiraat.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4