BUITENLAND. De Oorlog. DE VLIEGMACHINE. 5e Jaargang. No. 1510. 3)e ftzidóelte Sou/to/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIÜLN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/# cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel -neer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentifingevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertenti6n) 15 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent aangeboden betrekkingen 16 regels 50 oent iedere regel nrAr 10 cent De Duitschers in Frankrijk. Er komt niet veel verandering in den toestand van Frankrijk. De Fransch-En- sche linkervleugel tradht met tot nog toe onverzwakte volharding Ihet leger van Von Kluck aan de Oise en Noordelijker om te trekken. Deze slaagde er echter tot nu toe in, door een reeks van contra bewegingen, deze poging te verijdelen. Intusschen strekt de omvattende vleugel der 'bondgenooten zich steeds Noorde lijker uit, wat hun wel eens zou kunnen verzwakken, tengevolge van het te veel uit een spreiden. Voor cie Duitschers is het echter niet zonder bedenking, dat meerdere plaatsen, bijna recht in den rug, door de bongenooten worden be zet. Ook aan Aisne is weer hevig gestre den, doch zonder dat daardoor eenige verandering in de positie der wederzijd- sche legers werd te weeg gebradht. Het belangrijkst §chijnt ons wat in la Woevre, en wel in het bijzonder langs de Maas gebeurt. Het Fransche front strekt zich tot Noordwaarts vin Verdun uit en buigt zich dan tussdhen Maas en Moesel in Zuidelijke richting om. Verdun zelf met de omringende forten is nog altijd in handen der bondgenoo- ten. jHet is den Duitschers evenwel na een hardnekkigen strijd gelukt, den vestin genketen langs de Maas, Zuidelijk van Verdun, te doorbreken en de vesting St. Mihiel met eenige der haar omringende forten te nemen, waaronder het sterke Camp des Romains. Hunne pogingen, om vervolgens hier over de Maas te ko men, gelukten aanvankelijk, maar later 'werden zij opnieuw over de rivier terug geworpen, hetzij dan geheel, hetzij ge deeltelijk. Gelukt het hun op den linker oever der Maas stand te houden, dan bevinden zij zich in den rug der bondge- nooten, en bedreigt dezen dus hetzelfde gevaar, waaraan* in het Westen Von Kluck is blootgesteld. Maar de Duitsche troepen, die hier deze onderneming be proefden, worden op hunne beurt uit het Zuiden bedreigd door de bezettingen van Toul en Nancy, aan welke het aanvanke lijk gelukte hen terug te werpen, zonder dat dit tijdelijk succes den voortgang der Duitsche wapenen in de richting van de Maas echter heeft kunnen beletten. De hevigheid waarmede hier en trou wens over het geheele front door de Duitschers den strijd werd hervat, schijnt te wijzen op een poging om het front der bondgenooten op de een of andere plaats te doorbreken, ten einde von Kluck wat ruimte van beweging te verschaffen. Het artillerie-gavecht bij Verdun Een telegram uit B e r 1 ij n geeft de volgende beschrijving van den strijd bij Verdun. De Fransche sperforten bij Verdun be staan uit een aaneengesloten geheel, dat zoowel infanterie- als artillerieverdedi- FEUILLETON. 78) Midway biedt weerstand en zal weerstand bieden, totdat er hulp op daagt, maar die hulp moet zoo spoedig mogelijk komen... Wees dus zoo goed, mijnheer, mij bij den admiraal te bren gen. De commandant der vrijwilligers, die zoo juist van pas aankwam, was de zoon van een der voornaamste nijveraars te San Francisco. Het was een groote jon ge man van 25 a 26 jaar, met heldere oogen en een sympathiek, sprekend uiterlijk. Hij vatte de hand van den in genieur en met een stem, bevend van aandoening, zegde hij Mijn naam is William Lipton. Het zou een groote eer voor mij zijn u in naam mijner medeburgers te omhelzen; wilt ge mij dit toestaan? En op de glimlachende bemoediging van den jongen Franschman, omhelsden de twee mannen elkaar, terwijl de me nigte haar enthousiaste kreten verdub belde, waarboven uit klonk deze ééne: .Leve Frankrijk!" Niet zonder moeite konden de vlieger ging in zich vereenigt. De voornaamste stukken geschut staan onder pantseering en dikwijls wordt daarbij gebruik ge maakt van het z.g. verzonken pantser. In rust steekt bij deze pantsers enkel de vlakke koepel van den pantsertoren even boven het betonmassief uit. Het ge schut is teruggetrokken en de pantser toren zoo diep neergelaten, dat de schiet gleu fverdwenen is. Moet er een schot afgevuurd worden, dan wordt de pant- sertoren op electrische of hydraulische wijze, zoo ver in de hoogte gebracht, dat nu de schietgleuf boven het beton massief komt uitsteken. Tegelijkertijd wordt, voor zoover noodig, de loop van het kanon uit de monding vooruitge schoven, doch vindt zulks alleen plaats bij het vlakkebaan-kanon en bij snelvuur- geschut. Van groote beteekenis is het verder ook, dat bij de meeste sperforten, alsmede de voor den afweer van een bestorming bestemde machinegeweren en snelvuurkanonnen onder een pantseering staan, om |ze tot {het 'laatste oogenblik der bestorming intact te kunnen houden. Al- vorens deze vuurmonden niet tot zwijgen gebracht zijn, kan ook de bestormingi niet aanvangen. 'H-et aanvallen van een sperfort bij Verdun begon dan ook met het aanleggen van beschutte stellingen, Idie het [aanrukken en het ontwikkelen van de Duitsche zware artillerie beveiligden.) Een kapitein der Duitsche artillerie verhaalt als volgt den strijd van zijn ar tillerie. Ik had me dien morgen wel heelemaal anders voorgesteld dan hij werd. Na den geheelen nacht met mijn compagnie schansen gegraven te hebben bij heerlijken maneschijn en in het ge zicht van de schijnwerpers, hadden we tegen den morgen mijlen ver uit den om trek prikkeldraad bijeengesleept, en voor onze loopgraven aangelegd. Nu hoopte ik op een stevig dutje tot diep in den namiddag in mijn eenzame officierstent. Maar nauwelijks heb ik me uitgestrekt, of daar begon een spectakel da't hooren en zien verging. De Franschen waren, weer eens naar voren gerukt en hadden zich met hun artillerie vlak voor ons op de hoogten ingegraven. Hun stukken zochten de hoogten, waarachter wij lagen heel ordentelijk met shrapnels en grana ten af. Wij maken bij het barsten van elk projectiel een diepe buiging en mijn ke rels, die juist de werking van het Fran sche geschut geducht aan eigen lijf heb ben bespeurd, kijken me vol verwachting aan, of ik nog niet het bevel zal geven o m/terugjte trekken in den door hen voor veilig aangezienen grond achter onze hoogte. Maar daar ziet het er eerst echt dol uit. Vele paarden hebben zich losge rukt en jagen nu wilt over het uitge strekte door springende granaten ver strooide veld. Waarlijk, er behooren sta len zenuwen voor het oorlogswerk. Maar voorwaarts schuiven we onze batterijen toch, waardoor wij- het nader rukken van den vijand onmogelijk maken. In België. De corresp. van het „Hbld." te Ant werpen meldt: Hierbij «enige bijzonderheden over de en zijn gids, voorafgegaan door vier vrij willigers, door de menigte heendringen en zich naar den meest nabijgelegen weg begeven. Sir William Lipton had het grootste deel van zijn detachement ter bewaking van den aeroplaan achtergela ten. Een politie-automobiel, die op ver zoek van Sir William Lipton ter be schikking van den vlieger was gesteld, bracht de twee mannen spoedig naar San Francisco. Maurice Rimbaut had nauwelijks oog voor de prachtige gebouwen van de nieu we stad; de ontzaglijke skyscrapers of wolkenkrabbers van 25, 35 en 42 verdie pingen,wier dreigende silhouetten de zon beletten op de straten te schijnen, den hoogen vierkanten toren van het Ferry Building, het Belvedère dat verscheide ne mijlen in den omtrek zichtbaar was; de hotels met marmeren standbeelden, die de baai beheerschten. Hij gaf zijn geleider, die hem over stelpte met vragen aangaande zijn tocht, slechts verstrooid antwoord. Hij had slechts oog voor het eskader, drijvende stad met rookende schou wen dat in verscheidene rijen ver deeld ,bij den ingang van het kanaal lag geankerd. Van welk schip wappert de Ame- rikaansche vlag? vroeg hij, voortdurend laatste g«vechten, die wel meer jiet ka rakter hadden van een veldslag, dan van gewone schermutselingen. In de omstre ken van Mechelen behielden de Duit schers tot heden hunne stellingen, tus- schen de dorpen Rijmenam, Hunbeek en Elewijt; ten zuiden van deze positie, namelijk te Hofstade en Sempst, werden de Duitschers ietwat achteruit gedreven, door de aldaar sterk verschanste Belgen. Tusschen Dendermonde en Aalst werd Zaterdag heftig gestreden. De Duitsahe lijn strekte zich uit over 20 kilometer; de Belgische batterijen aan üen Oost kant opgesteld, hebben de Duitschers genoodzaakt haast alle dorpen, als Op- wijck en Lebbeke te ontruimen. De Duit sche patrouilles welke zidh nog te St. Gilles bij Dendermonde bevonden, wer den verjaagd en leden gevoelige ver liezen, onder het vuur van het 'Belgische geschut, langs de spoorlijn'-opgesteld. De Duitsche achterhoede hield een tijd lang stand in de oude redoute te Den> dermonde en poogde den aftocht naar Aalst te diekken. De redoute viel ten Laatste eveneens in handen der Belgen en de Duitschers trokken af naar Aalst. Herhaaldelijk hebben Duitschers ge poogd de Schelde over te steken en Waasland binnen te trekken. Nabij Oor- degem werden zij door de Belgen aange vallen. Na» een strijd van ongeveer vier uren hebben de EXiitsdhers de poging opgegeven. Zatermiddag hadden de Belgen ver schillende stellingen in de omstreken van Aalst ingenomen, en men verwacht he den, Zondag, het bericht, dat zij Aalst hebben bezet. De Duitsdie verliezen schijnen zeer aanzienlijk. Aangaande de beschieting van Meche len m'eldt het „Antwerpsdh Handels blad", dat een hom terecht kwam op 't station, waar. de spoorlijn werd vernield. Een andere bom vernielde .een woning, waarin waarschijnlijk de gekwetsten onder het puin werden bedolven. In de zelfde straat werd brand veroorzaakt. Vluchtelingen uit Muysen en Buggen- hout, die hun vee poogden tnee te nemen, werderf door (je Duitschers achterhaald en beroofd. Een zesjarig kind werd door bajonetsteken gewond. Vele gekwetste burgers kwamen te Antwerpen aan. De St. Romboutskerk werd tijdens de Hoog mis door een bom getroffen. Terwijl de Mechelsdhe bevolking sinds een paar weken in de stad teruggekeerd en volop bezig was de schade, door de vorige bombardementen aangericht, te herstellen, zijn de EhiitsChers heden, Zon dagmorgen, begonnen de oude Dylestad opnieuw te beschieten. De Medhelaars vluchtten opnieuw en scharen verschrik te en hopelooze mensChen komen weer naar Antwerpen afgezakt. Het kanon buldert hevig in de richting van Hof- stade, In den nacht van Zaterdag heeft een Zeppelin vier bommen gesmeten op Deynze bij Gent; eene bom is gevallen in een weide, een andere voor de poort van het klooster, de derde en vierde op het klooster zelf, waarop nochtans het Roode Kruisvaandel wapperde. Een den blik vestigend op dit woud van mas ten, vlaggen, rompen met tuigages. Op de Connecticut, het schip, dat ge op het rechtereinde van de tweede linie ziet Maurice Rimbaut herinnerde zich, dat Archibald Forster marine-luitenant was aan boord van dezen kruiser en deze gedachte bracht hem terug naar zijn vriend: wat was er van hem geworden sedert de opstijging op Hawai? Had hij wel verwacht, dat de „Katesbird" het vasteland zou bereiken? Hij had zeker geen statie van de te legrafie zonder draad op het eiland ge vonden, want anders had de aankomst van den boodschapper van Midway niet zulk een verrassing teweeggebracht Als Archibald Forster had kunnen ver moeden, dat zijn reisgezel zich op dit uur aan boord van de Connecticut ging begeven De jonge Franschman werd echter weldra tot de werkelijkheid teruggeroe pen. Nauwelijks was hij uit de automo biel gestegen, of hij hoorde in zijn na bijheid een telkens onderbroken rate lend geluid. Het was het getik der veeres van de fotografietoestellen, voor momentopna men, waarvan de moderne pers zich te genwoordig bedient grijsaard werd licht gekwetst. De stof felijke schade is zeer groot Vermindeid wantrouwen tegen Nederland. Bij de vele berichten van het tegende.l welke ons nog steeds bereiken, kunnen wij ook nu en dan al wel eens melding er van maken, dat in België een guns tiger opvatting omtreJnlt Nederland enj de Nederlanders zich begint baan te breken. »Wij ontleenen aan een brief van 23 dezer uit Antwerpen aan de „N. R. Ct." daaromtrent 'het volgende: Het wantrouwen in Nederland's hour ding in dien huidiigen krijg, dat door het volk |o(pi zijn hartstochtelijke wijze op den Nederlander wordt overgedragen, be gint iet of wat te luwen. In de achter buurten leeft de legende van den door tocht der Duitsche troepen door Zuid- Limburg ongehinderd voort, en men be merkt daarvjan op soms onaangename wijze de sporen,..^ maar de onophoude lijke logenstraffing van .het onvoorzich tig Ivterspreide gerucht, heeft het toch wel langzamerhand bij gebrek aan voed sel, aan het kwijnen gebracht. Wiel wordt echter in de gesprekken, die die gemid delde Antwerpenaar over vriend en vij and houdt, Nederland's neutraliteit nog altijd vferkeerd ien onbillijk beoordeeld.* De overgang van den toestand, waarin alleen enkele door geheime inlichtingen op de hoogte zijnde staatslieden het Duit sche gevaar zagen, in dien, waarin on verwachts de eerste bruggen over diö |Maas het ongelaovige volk van fliet schrik kelijk gevaar overtuigd hebben, is zóó "snel geschied, dat de logika der gebeur tenissen riet in het denkleven vajn de 'massa heeft kunnen indringen. En thans idenkt men niet koel meer na; men heeft (nog slechts bondgenooten en vijandefi. D(e jeéne dqg, waarin ,België neutraal is geweest ten opzichte van de twee in oorlog verkeerende machtige naburen, is weggedrongen achter de oorlogsver- 'schrikkingen, en de onophoudelijk in pas sies levende menigte meent nu allicht, dat 'België sinds Lang voorbestemd is geweest voor een medewerking in het huidig viervoudig verbond. De Belg, die nu zijn land beklaagt, dat het ongevraagd zulk een schrikkelijken inzet moet beta len in een spel, waarvan in den aalnvang meer dan heden, (de iLtslag onzeker moest zijn, vergeet, dat hij daarmee tegelijk het helaas niet meer te vervulden verlangen- uitspreekt naar dienzelfden toestand, waarin ten huidigen dage zijn gelukkiger Noordelijke nabuur verkeert De Duitschers eo de Russen. (Uit nadere berichten blijkt, dat de krijgsonderneming der Duitschers uit Oost-Pruisen, met het veroverde gouver nement Suwalki als uitgangspunt, tegen de daarachter gelegen deelen vtan Rus land, van meer beteekenis is, dan de berichten aanvankelijk deden vermoeden. Deze onderneming schijnt .gericht tegen Russische steden ais Kowno, Wilna, Grodno en Bjelostok. Maar volgens de berichten uit Russische -bron slaagden Daar eenige fotografen het noodig oordeelden een magnesium-fakkel te ont steken, wijl de zon reeds achter de rots bergen verdwenen was, was de vlieger gedurende eenige seconden omgeven door een aureool van licht. Daarna werd hij 'bestormd door een leger van journalisten, d-e bloc-notes in de hand en 'het „pencil" aan den mond en sir William Lipton had alle moeite om hem aan deze interviewers te ontruk ken en hem in een petroleum-motor- bootje 'te doen plaats nemen, dat hij een teek en had gegeven om aan te leggen. Toen bemerkte Maurice Rimbaut eerst, dat hij op zijn automobieltodht van ver scheidene mijlen door wel een honderd andere automobielen was gevolgdze kwamen tuf-tuffenid achter Jhemi aan en deden den kadeigrond schudden en als de jonge commandant der vrijwilligers niet als vele Amerikaansche millionairs een yacht had gehad, en dat had kunnen bereiken, zou de vlieger niet op het acf- miraal-schip hebben kunnen komen zon der eerst de Californische reporters te hebben bevredigd. Een stortvloed van verwenschingen kwam op William1 Lipton neer, toen hij hun deze prooi had ontrukt en den vlief- ger had doen plaats nemen in het witte bootje, dat hem wachtte. de Duitschers er 'tot dusverre niet in, de overgangen over de Memel, die het gouvernement in een "boog om(geeft, te forceeren, en evenmin om het fort Osso- wez, (Z.^0. van Lyck), dat voor hen den weg naar Bjelostok verspert, 'tot zwij gen te brengen. Duitsche klachten. Gevangen "Russische officieren, aldus een oorlogscorrespondent van de „Bör- j:en-courieF\. zjjn zélf olntzet ovler da verwoestingen, die de Kozakken op hun tochten hebbe'n aangericht^ M'ön stelle zich een kruidenierswinkel voor, waanim alle lladidnj uitgehaald, Leeggemaakt en stukgeslagen zijn* De Zakjes liggen over al verstrooid, de boeken zijn vertrapt^ Bussen, glazen, leeggedronken flesschen» alLes ligt door elkaar, vol vuil en viezig heid. De spiegels, vensters, tafels, stoe len, zijn stukgeslagen. De muren bescha digd en bevuild,. Men loopt over bergen van vernielde voorwerpen. Niets is heel- (gelaten. T>e brandkasten zijn opengebro ken en hypotheekbrieven liggen ver strooid als oud krantenpapier. Zoo is het overal, waar de Russen geweest zijn. Half Oost-Pruisen is ver woest, zinneloos en doelloos verwoest Want ik spreek niet van de schade en jden brand, die de eigenlijke oorlog ver oorzaakt heeft. Waar de bewoners het uitgehouden hebben, is het soms beter* Gemengde Oorlogsberichten. Bergen in brand. Een telegram meldt dat Bergen in brand zou staan. De burgemeester van Bruis seL Zondagmorgen was te Brussel de vol gende proclamatie van den militairen gouverneur von Lüttwitz: 1 „Aan de Brusselaren. Ik heb de eer u te doen weten, dat uw burgemeester Max in arrest is." !Men weet niet waarom deze maatregel is genomen. De „Bien Public" deelt onder voorbehoud mede, dat het den bur gemeester zou zijn verboden nog pro clamaties uit te vaardigen; hij zou zich daarna mondeling vanaf het stadhuis tot de bevolking hebben gewend om hen tot koelbloedigheid aan te manen. Tegelij kertijd zou hij hen hebben gewaarschuwd tegen de Duitsche inlichtingen over den stand van den oorlog en bemoedigende mededeelingen hebben gedaan over de positie der verbonden legers. Volgens de „Flandre Liberale" is de burgemeester Zondagnamiddag weer in vrijheid gesteld. Klein inhetkle ine. Volgens berichten uit Berlijn hebben weer een reeks Duitsche geleerden zich „ont daan" van hun Engelsche waardigheden en eeretitels. De kathedraal te Reims. De „Norddeutsche" schrijft in een bespre king van het protest der International ei Kunstvereeniging tegen het beschieten van den kathedraal te Reims, dat de leden dezer vereeniging, die met het protest instemmen, een verkeerde op vatting hebben van den toestand. Dat gebouwen van beteekenis zooveel moge lijk moeten worden gespaard, wordt door alle beschaafde natiën toegegeven en Tien minuten later legde zij naast de Connecticut aan en sir William Lipton werd, na zijn naam genoemd te hebben, aan boord toegelaten. Maar toen hij voor zijn gezel vroeg, dadelijk bij admiraal Hopkins gebracht te worden, kreeg hij een weigerend ant woord. Al de commandanten waren zoo juist aan boord van het admiraalschip ontbo den om hun geheime bevelen te ontvan gen en niets kon den officier der wacht bewegen een dergelijken krijgsraad te verstoren. De marine-officier, die deze weigering in eenige korte woorden meedeelde, was een zeer jonge m^ji. Hij zegde, dat de admiraal misschien jsir jWilliam Lipton tegen den avond kon ontvangen, na zijn bezoek bij den gouverneur van California. [Maar het is niet .voor mij zelf, antwoordde de jonge Amerikaan, het is voor dezen heer, die "Franschman is en die van Midway komt Hij moet dadelijk toegelaten worden. Er heersChte een oogenblik stilte. De jonge officier fronste de wenkbrauwen niet, maar sprak afgemeten: Midway onze vesting op de Ha- ywaï-eilanden (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1