28 BUITENLAND. De Oorlog. DB VLIEGMACHINE. 5e Jaargang. No. 1509. S)e Ccicbelve Sou/to/nt llureiui OUDE SINOIilL 54, LE1ÜL INI. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdaoen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Maandag September j 1914 De advertentieprijs bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel neer 15 cenl Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, Iedere regel -.er 10 cent. *t* Ommekeer. De heer v. Kol is tengevolge van den oorlog halverwege zijn studiereis in Ja pan naar 't moederland teruggekeerd en dezer klagen hier aangekomen. Wat zal hij groote oogen hebben op gezet Vóór hij vertrok leek het wel alsof hij zoo'n beetje aan „d e partij" ontwassen ging. Prees hij niet in de Eerste Kamer het beleid van gouverneur-generaal Iden- burg en nam hij niet het baantje van re- geeringr.onderzoeker aan? 't Eerste was wel billijk, het tweede 'wel te plaatsen, maar heielemaal rood wias fhjet toch niet. I hans evenwelJa, wat is nu eigen - Ijjk rood De partijgenooten houden nog wel manifestaties, zooals in den JRotter- damschen Raad ,en in de Staten-Gene- raal, maar deze passen heelemaal niet meer bij het 'huidige karakter der „S. D. A. P.", ciie.M,,, Enfin, dat weet men nu wel. In plaats dat den heer Van Kol ont wies aan zijn partij, is deze heelemaal zichzelf ontwassen. Senator v. Kol zal wel rare dingen gezien hebben op zijn reis, maar zoo iets raars alsfde „S. Dl. A. P." sindlg zifn vertrek vertoonde toch zeker niet. De Duitschers in Frankrijk. Het laatste Fransche communique luidt als volgt: De Duitschers zijn over de geheele linie overgegaan tot den aanval doch overal teruggeslagen. Op hun linkervleugel rukken de Franschen vooruit. Op de heuvels van de Maas is de toestand onveranderd. In Woëvre blijven de Franschen terrein winnen. De laatste mededeeling van de Duit- sche generale staf schetst het volgende: De Franschen hebben met behulp van hun spoorwegen een krachtigen uitval tegen de uiterste rechterflank van het Duitsche leger begonnen. Een hierbij op Bapaume aanrukkende Fransche divisie is door zwakke 'Duitsche troepen te ruggeslagen. Ook verder is de uitval tot staan gebracht. In het Centrum maakten de Duitschers op eenige plaatsen vorderingen. De aan gevallen sperforten zuidelijk van Ver dun staakten hun vuren. De Duitsche ar tillerie is thans in strijd met troepen, die de Franschen samentrokken aan den westelijken oever van de .Maas. Op het overige oorlogsterrein is de toestand onveranderd. Het Parijsche communique bevat de belangrijke mededeeling, dat de slag tus schen Oise en Maas opnieuw van ka rakter is veranderd: De Duitschers heb ben den vestingoorlog weer opgegeven en zijn over de geheele linie tot den aanval overgegaan. FEUILLETON. 77) Hij zweefde op de hoogte van twee honderd meters, ongetwijfeld vanwege de rotspieken, die langs het kanaal ston den en die hij over wilde vliegen. Terzelfdertijd werd het geluid van zijn motor hoorbaar. Men zag een man, die het toestel bestuurde, en rechts en links van hem de rondwenteling van twee schroeven; daarboven klapperden de groote gele vleugels. Van achteren was een lange staart van dezelfde kleur zichtbaar en de twee lange, met caoutchouc bekleede cylinders, waarvan men de rol van drij vers niet vermoedde, geleken op kleine ballonnetjes, met waterstofgas gevuld, zoodat men met een gecombineerd toe stel van luchtvaart en vliegkunst meende te doen te hebben. Toen hij boven het fort Alcatraz was, werd er een nieuw salvo gelost. Even als de menigte, die daar stom van ver bazing stond te kijken, wisten de ka nonniers, die de stukken bedienden, niets f van de komst van dezen stoutmoedi- *n Vlieger, maar de vastheid van be rging, de zekerheid van gang, het Dit is belangrijk, omdat nu waar schijnlijk 'een beslissing te wachten is. De Duitschers hebben dus hun verliezen aan gevuld, zich hersteld en wellicht gereor ganiseerd. De berichten, herhaaldelijk uit België tot ons gekomen en nu pas nog over Boulogne aan de „Tjmes" gemeld wezen hierop reedste Kamerijk 4Q00 man Duitschers, te Valenciennes tus- schen de 6 en 12Ö00 man. Deze wa ren vermoedelijk bestemd voor den Duit- schen rechtervleugel, waartegenover de Franschen volgens een communiqué van den Duitschen generalen staf „met ge bruikmaking hunner spoorwegen een krachtigen uitval zijn begonnen" welke evenwel tot staan werd gebracht. Dit was Zaterdag. Vrijdag hadden de Duit schers nog geen enkelen aanval gedaan tusschen Soissons en Reims. Zaterdag is dit blijkbaar veranderd en werd de aanval over de geheele linie hervat., Intusschen was reeds Vrijdag op den Franschen rechtervleugel druk uitge oefend door de Duitschers en is bij St. IMihiel aan de Maas hun poging om, door te (dringen reeds ten ideele geslaagd. Het fort Camp des Remains, vlak ten Z. van die plaats, dat den weg over de Maas naar Bar le Due en St. Dizier, dus naar de Marne beheerscht, is ge vallen. Dit, gelooven wij1, is van groote beteekenis. Wanneer ook het ten N.. van dien grooten weg gelegen fort les Paro dies valt, kunnen de Duitschers dus tus schen Verduin en Toni verder dringenj Dat zal nu wel zoo gemakkelijik niet gaan ■maar de mogelijkheid, dat de Franschen ten Zuiden van Verdun weggedrongen worden, zou o.i. groot gevaar opleveren voor den geheelen Franschen rechter vleugel, in Woëvre en ten O. van de Ar- gonnen. In België. Hét wekt verwondering, dat mén van het Belgische leger zoo weinig hoort. Wij bedoelen nu niet de krijgsbedrij ven tusschen een korporaal met zes man tegen een troep uhlanen, hier of daar in >een bosch verscholen, en waarvan er 1000 werden gevangen gënomen, of van een artillerieduel tusschen een regiment Duitsche infanterie en een automobiel met één machinegeweer er in, of van den veldwachter van X-eghem, die met zijin revolver een vijandelijke coJoinne in bedwang houdt tot de burgerwacht op daagt, die haar helaas vertrokken vindt, al die heldenfeiten, die in de berich ten uit België met zooveel jeu opge- discht worden, zullen later een afzon derlijk hoofdstuk ormen in de geschie denis van dezen oorlog. De vraag, die ons bezig houdt evenwel is: waar blijft het Belgische veldleger? Het heeft on getwijfeld een andere taak dan binnen Antwerpen te blijven tot dat de strijd voorbij is. Het zal een dezer dagen moe ten ingrijpen in den grooten oorlog, en er misschien een even gewichtige taak in te vervullen hebben als bij den aan vang van dezen krijg, toen het veertien dagen lang de Duitschers heeft opge houden, iets dat op het verdere verloop onverwachte van de verschijning wek ten geestdrift, en de nieuwsgierigheid bereikte haar toppunt, toen men het toe stel bevallig voorover zag buigen, de richting van het kanaal zag verlaten en zich naar de duinen richten. De aeroplaan verminderde haar snel heid en daalde, al maar cirkels be schrijvend. Klaarblijkelijk zocht de vlie ger een punt om te landen. Men zou hem tegemoet gaan en het geheimzinnige van deze bijna bovenna tuurlijke verschijning van nabij kunnen zien, en een luid gejubel vergezelde de daling. Toen de Kates bird" een twaalftal meters boven den grond voortscherend op het punt was neer te strijken, golfde er een zee van menschen onder de machine en de uitroepen en hoera's over stemden het geruisch van den motor. Maar op het oogenblik, waarop de aeroplaan den grond zou raken, zag men hem weer opstijgen; .blijkbaar had de vlieger geen lust om te dalen temidden van deze menigte, die hoe langer hoe dichter werd, en vreesde hij, een aantal onvoorzichtigen met zijn schroeven neer te slaan. Maar, terwijl hij de beweging maakte om naar rechts af te zwenken, waar zich andere duinen verhieven, waarop geen toeschouwers stonden, boog zijn van dezen oorlog van ontzaglijken in vloed is geweest. Van welken (kant men den toestand dan ook beschouwt, de vraag: wat doet het het Belgische veldleger, blijft er even belangwekkend om. Gebeurt er in Zuid-België en Noord- Frankrijk thans misschien meer dan wij vermoeden, en dan wij mogen weten? Aan het „Vad." wordt d.d. Zaterdag uit Cappellen geseind Een betrouw ens waardig persoon deel de ons hedenmiddag mede, dat uit alles duidelijk blijkt dat de Duitschers spoedig •een aanval op Antwerpen zullein beproeven. Sedert enkele dagen worden naar het gebied ten zuiden en Oosten der stad enorme troepentransporten uit Aken vervoerd, terwijl het bekende zwa re belegeringsgeschut eveneens is aange komen, dat met grooten spoed tegen de zuidelijke forten wordt opgesteld. Op de oostzijde worden Oostenrijksche mortieren in positie gebracht en ver schansingen opgeworpen. Ook aan de Belgische zijdie wordt met grooten spoed aan de laatste versterkin gen gearbeid. Men schat de "Belgische bezettings leger op ruim 150.000 manC Uit Antwerpen wordt d.d. gisteren aan de „N. Crt." geseind: Zondagmorgen is opnieuw het bom bardement van Mechel en begonnen. De teruggekeerde bewoners zijn weer ge vlucht. Het kanongebulder was te Hof stede hoorbaar. Duitsche troepen die naar Gent op rukken zijn te Kwatrecht en te Oordig- hem door de Belgen tegengehouden. Des middags om 2 uur kreeg de bevolking te Melle, Kwatrecht en Oordighem bevel om de dorpen te vela ten -met have en' vee. Volgens geloofwaardige berichten zou men in Brussel niet weten wat er gaande is. Onafzienbare rijen auto's rijden af en aan door Brussel. De Duitschers toor nen 'zich zeer bedrijvig. De Russen. Hoe staat het met de Russen Over deze vraag hangt ook al duisternis. De nederlagen, door de Russen in Oost-Pruisen geleden, de uit Dpitsche bron naar hier komende berichten aan gaande het bezetten van het Russische gouvernement Suwalki door de Duit schers, en de voortdurende pogingen van Oostenrijksche zijde om hetgeen lp Gal- Jicië plaats heeft te verkleinen, ziedaar verschillende faktoren, die de onzeker heid in de hand werken. Een Russisch Communique van g.ste- ren deelt mede: ,,Het gevecht bij Sopotskin en Droes- keniki eindigde met den terugtocht van de Duitschers. Deze naderden noordelijk van Ossowetz (nabij de N.W, grens van Polen) en begonnen de vesting te be schieten. De Russen bezetten in Gallicië Dem- bïca. Een groote troep Oostenrijkers die terug trok uit Przemisl naar Sanok on derging den vuurdoop van de Russische artillerie, Vluchtte en liet een wagenpark en automobielen achter. Bij 'de Oejok versloegen (de Russen een detachement Oostenrijkers, maakten zich meester van het gesdh.ut en maakten v(el'e gevangenen. De Russen zetten de ver volging voort en trokken Hongarije bin nen. Een later communiqué meldt: „In de omgeving van Sopotskin en Droeskeniki (noordelijk van Grodno) begonnen de Russen 25 September een gevecht tegen de Duitschers. Het Oostenrijksche leger is naar het Westen teruggetrokken en heeft een ruim gebruik gemaakt van de spoorwegen naar Krakau. Vóór de .nederlaag van twee regimenten bezett'en de Russische troepen Toerka". De Oostenrijkers zijn volgens berich ten ,uit Russische bron uit Khirof ver dreven. De Russen vervolgen het terug trekkende garnizoen van Przemisl, dat uit de binnenlinie van die forten is ver dwenen. Zij zullen zich aan de Russen moeten overgeven, daar Üe buitenforten en het gesdhut reeds veroverd zijn. De Duitschers zullen het bevel te Krakau op zich nemen. Den inwoners is gezegd de stad te verlaten. Zij die blij ven willen moeten zorg dragen dat zij voor minstens 3 maanden levensmiddelen in voorraad hebben. Beschuldlngen tegen geestelijken. Het plaatsvervangende generaal-com mando van het zevende Duitsdhe leger korps publiceert het volgende jn ,de „Köln. Volksztg." In de pers hebben in den laatsten tijd herhaaldelijk onbevestigde geruchten de ronde gedaan over het deelnemen van Kathi. geestelijken aan gruwelen in België. Somtijds zijn bij deze berichten com mentaren en beschouwingen geleverd, welke in een hatelijken vortn gesteld waren voor de Katholieke geestelijkheid en die geëigend waren een groot deel der bevolking te kwetsen en derhalve opgewonden tegenbeschouwingen uitge lokt hebben. Ik heb reeds herhaaldelijk in verband met bijzondere gevallen aanleiding ge vonden, deels in algemeene instructies, deels in bijzondere bepalingen en maat regelen tegen zulke misstanden op te treden. Om de zaak niet telkens aan het roeren te brengen, is door mij van een dwang tot herroeping zooveel mo gelijk afgezien. In volkomen overeenstemming met de po-itie, welke de plaatsvervangende ge nerale staf van het leger in dezen .in neemt, waarschuw ik de bladen in het bereik van ,het 7e legerkorps hiermede nogmaals door artikelen van zoodanigen aard de eenheid der bevolking te versto.- ren en verwijs naar mijne bekendmakin gen van 27 Augustus en 6 September. Bij elk weer voorkomend geval zal ik overeenkomstig mijn beschikking van 27 Augustus de in beslag neming van het schuldige blad gelasten en het onder censuur stellen. De comm an dee rende generaal FRHR. VON BISSING. rechtervleugel naar beneden en werd door verscheidene handen gegrepen. Plotseling in zijn vaart gestuit, schom melde de aeroplaan hevig heen en weer en stond met één slag op den grond stil. Gelukkig had de vlieger zijn koelbloe digheid behouden en den motor buiten werking gesteld. Doordringende kreten van menschen, die tusschen den grond en het schuitje waren bekneld geraakt en niet zonder moeite uit hun benarde politie werden verlost, het geschreeuw van anderen, die door de groote vleugels waren geraakt, en onder het roepen van hoera opston den, vermengden zich met het gejuich van degenen, die op de duinen gestegen 'waren. Een hevig gedrang ontstond rondom de aeroplaan, zoodra deze stilstond, waar bij degenen, die dicht bij het toestel stonden, naar voren werden gedrukt en genoodzaakt waren op den staart te loopen, die over den grond sleepte, of onder de vleugels te krilipen. Het voorroer werd in een minimum van tijd afgerukt en onder de voeten ver trapt, daarna kraakten de „schaatsen", die slechts uit licht hout waren vervaar digd, ondep den druk der voortstuwen de menigte. Alleen Maurice Rimbaut bleef kalm te midden van dit lawaai en glimlachte. Binnen weinige oogenblikken zat er op de ledige plaats naast hem een soort kolos, die brutaler was dan de overige toeschouwers en allerlei vragen werden met koortsachtige opgewondenheid door hem gedaan. Wie was die onbekende vlieger, waar kwam hij vandaan? Ondertusschen ontplooide een ander, die zich op de dwarsstang, die de twee vleugels verhond, had geheschen, voor aller oogen de vlag met de nationale kleuren der Unie. Plotseling schreeuwde een stem, die zwaarder was dan alle andere, die van den kolos, de menigte toe: Hij komt van Hawai! En dit eene zinnetje, dat de vlieger, die niet in staat was zich aan de menig te, die hem met vragen overstelpte, ver staanbaar te maken, zijn nevenbuur in hetoor had geschreeuwd, had een won derbare uitwerking. De sensatiewekkende mededeeling ver spreidde zich onder de toeschouwers, die het oor had geschreeuwd, had een won komst van het eskader, ging als een loopend- vuurtje verder en groeide aan Itot één donderend geroep: Hlij komt van Hawai! Is een Franschman Door duizenden stemmen werd het nieuws voortgedragen. Maar één zin De „Köln. Volksztg1." teekent hierbij aanBovenstaande proclamatie zal naar wij hopen vóór (het vervolg een einde maken aan de „Hetze", zooals die rin den laatsten tijd op vele plaatsen is en in de laatste 'dagen nog op bijzon'dfer hatelijke wijze gevoerd wordt. Waar rus tige beoordeeling en rechtvaardiglheids- en billijkheidsgevoel alleen niet voldoen de waren, daar zal thans de ernstige vermaning van hooge militaire zijde wel het overige doen. Er is reeds veel schade aangericht, die nauwelijks en in elk geval niet spoe dig zal kunnen hersteld' worden. Licht vaardigheid en boosheid hebben door liet verspreiden van niet-controleerbare ge ruchten en onhoudbare beweringen, nut- telooze overdrijvingen en klaarblijkelijke onwaarheden j-eeds een stemming gewekt die het eendrachtig samenwerken van al len, dat wij vooral in dezen ernstigen tijd zoo noodig hebben, in geenerlei wijze bevorderen kan, doch die nu, naar wij1 hopen, onderdrukt is. De „K. V." dankt het commando voor het uitgevaardigd bevel, dat de vrede on der de burgers van verschillende con- ressies zoekt te bevorderen en ongel wij>- feld pok in den geest van den keizer, die in zijn bekend gesprek met den abt van Maria-Laach verklaard heeft: „Van de patriottische gezindheid der Duilgche Katholieke geestelijkheid ben ik rotsvast! overtuigd". Gemengde Oorlogsberichten. De Engelsche (yerliezen ter zee. De „Hamburger Nachrichten" geeft aan de hand van berichten in En gelsche bladen de volgende opgave van de Engelsche verliezen: Pantserkruiser „Warrior", geb, 1905, 13750 ton. jPantserkruis'er „Cressy", geb. 1899, 12200 ton. Pantserkruiser „Hogue", geb. 1900, 12200 ton. (Pantserkruiser „Aboukir", geb. 1900, 12200 ton. Beschermde kruiser „Arethuisa", geb. 1913, 3560 torn Beschermde kruiser „Gloucester", geb. 1909, 48SO ton. Beschermde kruiser „Fearless", gebq 1912, 3500 ton. Beschermde kruiser „Pathfinder", geb. 1904, 2990 ton. Beschermde kruiser „Amphion", geb. 1911, 3500 ton. Beschermde kruiser „Glasgow", geb. 1909, 4900 ton. Beschermde kruiser „Pegasus" Torpedootbootvernicler „Druid", geb.. 1912, 770 ton. Torpedobootvernieler „Laertus", geb. 1913, 980 ton. Torpedobootvernieler „Phönix", geb, 1912, 770 ton. Torpedobootvernieler „Bullfinch",..... (Torpedoboot „Speedy", geb. 1889, 80 ton. Onderzeeër „A. E. 2", geb. 1913, 710 ton. met stentorstem door den tolk van Mau rice Rimbaut gesproken: Midway biedt weerstand! Het fort Midway is niet genomen. De Fransch man komt van Midway En een dolzinnige, ongekende vreug de maakte zich van de menigte meester. Men moet zoo'n menigte Yankee's die „los" komen, gezien hebben om er zich een denkbeeld van te kunnen vor men. Niemand dacht er aan het sensatio- neele nieuws in twijfel te trekken, men had van den verren horizon den grooten vogel zien aankomen met de snelheid van een meteoor; hij had de duizen den kilometers, die het eenzame fort in den Stillen Oceaan van het vasteland scheidden kunnen afleggen. Maurice Rimbaut, onverstoorbaar glim lachend, maar uitgeput van vermoeienis, steeg uit het schuitje, nadat hij eerst het lint en de verdorde cyclamen in zijn portefeuille had geborgen. Op de vraag van den commandant van het detachement: „Waarlijk, mijnheer, ge komt van de Hawai-eilanden ant woordde hij bevestigend met een een- voudigen hoofdknik; daarna zeide hij met kalme stem: Ik zou zoo spoedig mogelijk den admiraal willen spreken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1