Uit Stad en Omgeving. het voornaamste Oorlogsnieuws, Gemencd Nieuws. zoodanig hulp en medewerking te ver kenen, hetzij tot bewaring der rust of tot deelneming aan de wedödadige ver dediging, hetzij tot het verrichten van die militaire werkzaamheden, welke door hen kunnen geschiedeji. In dat geval zijn zij aan de militaire rechtsmacht onder werpen. Bestaat er gevaar voor spoedige in sluiting van eenige versterkte plaats, dan heeft het militair gezag het recht aan alle personen, wier aanwezigheid voor de verdediging ,niet noodig en wier dn der- houd niet behoorlijk verzekerd is, het verblijf te ontzeggen en ze te verwijde ren. Het heeft ,dan (tevens de bevoegd heden ten aanzien van inkwartiering, onderhoud, transporten en leverantiën van allerlei aard, welke, ingeval van oor log of oorlogsgevaar, aan $en bijzonder daartoe gemachtigden opperbevelhebber door 1de inkwartieringswiét zijn toegekend Het militair gezag is voorts bevoegd beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, versprei den, aanplakken of in |den handel bren gen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te verbieden. Openbare vergaderingen van"bijzonde re personen, godsdienstoefeningen (met een komsten of optochten mogen, zon der uitzondering van openbare) openbarebij- scnriftelijke vergunning van het militaire gezag niet worden geniouden. .Uit geldt mede ten aanzien van 'bijeenkomsten om zich in den wapenhandel te oefenen* Op vordering van het ^militair gezag gaat elke vergadering, bijeenkomst of op tocht terstond uiteen. Het militair gezag erlangt de beschik king over die inn enting en jder posterij, telcgraphie en telepnonie en is bevoegd de wettelijke bepalingen onutreni den post-, telegraaf- of telephoortdienst te wij zigen. ,Het is mede gerechtigd tot het in beslag nemen en openen van elk stuk, aan de post 01 andere instellingen van vervoer toevertrouwd en tot het kennis nemen van den inhoud. Verder worden in id'e gedeelten van het grondgebied, weike in staat van be leg zijn verklaard, een of meerdere tem- poraire krijgsraden ingesteld, wier rechts macht in geval van .oorlog, d. w. z. wan neer de staat van beleg ten gevolge van feitelijken oorlog is afgekondigd,- zich ook uitstrekt over niet-militairen, die zidh r.bihuldig maken aan feiten, straf baar krachtens het 'mililfaiir [strafrecht. Dian vervalt ook het recht Van beroep ien cas satie in burgerlijke strafzaken, wanneer de bij de wet aangewezen burgerlijke rechter ivan beroep en cassatie niet in staat is daarvan kennis te hemen. le de burgerlijke rechter, die in [eerste instan tie over eene strafzaak Jiieefrt te oordeelen, in een dergelijk geval niet in staat daar van kennis te nemen, idan oordeelt daar over de krijgsraad in hoogste instantie. Voorts is het militair gezag nog be voegd, de wettelijke bepalingen op het dragen van wapenen, zoowel (als die op de uitoefening der jacht,' zoodanig 'te wijzigen, als in het belang der open bare veiligheid noodig wordt geacht en te bevelen, dat de inwoners de jn hun bezit zijnde wapgnen èn ammunitie op daartoe aan te wijzen plaatsen inleveren. Wordt een en ander niet teruggegeven in den toestand, waarin het bij de in levering verkeerde, dan wordt schade loosstelling verleend. *Is het noodzakelijk, zoo is het milita,:r gezag ook bevoegd, met lafwijking van de daaromtrent bestaande wettelijke bepalin gen, voorschriften te geven omtrent het begraven van lijken. Ten slotte worde nog vermeld, dat in plaatsen, met welke alle gemeenschap uit hoofde van oorlog of binnenlanldsche onlusten is afgesneden, niet-militairen hun testament kunnen maken ten over staan van elk openbaar burgerlijk ambte naar en van eiken officier, die ten minste den rang van luitenant heeft, in tegen woordigheid van twee getuigten. Gemeentelijke Credietbank. Tot dusver hebben in het Maatschap pelijk kapitaal deel'genoSmen de gemeen ten Leiden, Amersfoort, .Deventer, Groi- ningen, Haarlem, Zwolle, Vlaardingen, Zutfen, Hilversum, 'Assien, Breda, Giouda, Gorinchem, Harlingen, Helder, Henge lo (O.), Leeuwarden, Sliedrebht, Wpn- serad eel, Bus*sjum Veendam, Wagen in- gen, Het Bildt (F.), Hardenb;erg(Ambt), Winschoten, De Bilt (U.), Coevorden. Harderwijk, Hoogezand, Katwijk, in to taal voor ruim f300.000, terwijl nog Van onderscheidene gemeenten toetreding mag worden verwacht. Het ligt in de'bedoeling, zoodra hier van bericht zal zijn ingekomen, tot de oprichting der Bank over te gaanl De Bossche Katholiekendag. De Bossche Katholiekendag, welke dit jaar te Nijmegen zou worden gehouden, is, naar we in de „Gelderlander" lezen, met het oog o)p de treurige tijdsomstan digheden uitgesteld tot een nader te bepalen datum in 1915. Dr. P. J. H. Cnypers naar Leuven. Uit Roermond wordt aan de „Tijd" geseind: Dr. P. J. H. Cuypers, de onvermoeide grijze bouwmeester van wereldvermaard heid, die nog kort geleden voor de stu denten der Leuvensche hoogeschool een voordracht hield, en die in Leuven tal rijke herinneringen heeft, vertrok Woens dagmorgen per auto naar Leuven, om daar in oogenschouw te nemen wat er aan de kostbare monumenten van archi tectuur en gevelmooi is verwoest. De minnaar van het schoone, de vereerder van de architectuur der oude Belgische steden, heeft, na het lezen der vele treurige berichten, zijn verlangen willen bevredigen, om zelf de verwoesting na te gaan. LEIDEN, 10 September. Werkloozen. Lijst van geheel en gedeeltelijk werk loozen, idie zich aangemeld hebben bij die Arbeidsbeurs. 1 Ook werkloozen uit de Omstreken zijn hieronder begnepien. (Diit aantal vrij ge ring.) Grondwerkers 4 Overige vakarbeiders bij jdie bouw vakken in ruiimsten zin 73 Totaal 77 Mannelijke vaklieden in andere vak ken us Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters len werk sters) 61 Losse werklieden 140 Gedeeltelijk werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal .een derde weekloon) 280 Vrouwen voor allerlei vakken (veelal een derde weekloon) 150 jongens voor allerlei 25 Totaal 848 Verlies b'i den bnnd van Leuven. Volgens een mededeeling van den heer JL de Ras, conservator der wereldbe roemde bibliotheek te Leuven, zijn bij den brand verloren gegaan vier kost bare handschriften uit Leiden in bruik leen afgestaan. Deze oude 'handschriften betreffen Ne- derlandsche Stichtelijke tractaiten van Johs. van Ruijsbroeck en anderen van de universiteitsbibliotheek geleend. De straatcolportage m t„Dc os1 am". Zooals blijkt uit een advertentie in dit nummer, is het R1. K. Spotblad „De Roskam", welks uitgave eenigen tijd was, stop gezet, weer verschenen. En wel in een extra nummer. De bekende teeke naars hebben er hunne beste krachten aan gewijd. De propagandisten zijn d&m ook mor genavond present, om1 met onVermbeide ijver „De Roskam'" te propageerenlangs Leiden's straten. Ben ieder koope dus morgenavond een „Roskam1"., Statu tien1. Stcjt. Np. 213 bevat de wijzigingen in de statuten der Electri- citeit en Gasmaatschappij voorheen de Vriies en Slevens en van dei jUeicts(Qhe Sleepstoomboot-Maatschappij. ROOMSCHK AGENDA. Zondfag 12i/2 uur, Bondsgebouw, vergadering R. K. land-, tuin- en bloe mistarbeiders St.- Laurentius. Sprekei; de heer A. J. Loerakker over den huidigen toestand. Maandag 14 Sept., 's avonds 8tu. Maandelijksche recollectie voor de oud- retraitanten. AARLANDERVEEN. Dpor bereid vaardige medewerking en milde gaven, waarvoor zeker een woord van dank aan alle goede gevers en medewerkers niet mag ontbreken, werd 't Dames-comité alhier in staat gesteld f 154.50 en on geveer 500 nieuwe en gedragen klee- dingstukken en eenige levensmiddelen voor de Belgische vluchtelingen te ver zenden ook werden te voren 62 paar sokken, gebreid door oud en jong, voor onze soldaten verzo0denL KATWIJK. Voor het Roode Kruis is ingekomen van den Zeereerw. heer J. P. Hendriks, pastoor te Katwijk a. d. Rijn, van eene collecte, gehouden onder de Katholieken der parochie, f 9. LEID&CÖENDAM. tH,et is het R. K- Kerkbestuur alhier mogen gelukken de noodige gelden beschikbaar te krijgen, teneinde de verschenen termijnen aan die aannemers van Tdie R. K. ,Bijz. Jongens school met Patronaat te kunnen uitbeta len, waardoor (de aannemers tevens in staat worden gesteld om dien bouw voort te zetten. Een groot aantal arbeiders, 'diat anders werkeloos (zjou zijn, is jhlerdoor ten zeerste gebaat. ,Het Bestuurder IWiilhelminavereeni- ging heeft in zijn j.l. gehouden! vergade ring besloten de beslissing van de bestem ming der gelden der vereeniging a&n te houden, totdat de werking van de steunr comité's zal bekend zijn. Dinsdagavond ten 8 ure had'in het café „de Zwaan" alhier de reeds aan gekondigde ledenvergadering plaats der afd. L'dam van den Ned. R. K. Volks bond. De zaal was flink gevuld en nadat op de gebruikelijke wijze het Bondslied was gezongen opende de geest, advi seur dfe vergadering met gebed. Daarna heette r'fe voorzitter de leden, in 't 'bij zonder den weLeerw. heer Van der Wjid, nieuw benoemd geestelijk adviseur der vereeniging, van hartle welkom. Spreker uitte daarbij de hoop, dat de vele bonds- broeders, thans onder 'de wapenen, spoedig naar hun eigen haard zouden kunnen terug keenen. Vervolgens leest de secretaris de notulen der vorige verga dering voor, die zonder aan- of opmer kingen werden gearresteerd. De voor zitter (deelde mede, dat door het bestuur een schrijven was gericht tot den Ge meenteraad, met het verzoek in deze ern- tige tijdsomstandigheden eene arbeids beurs op te richten,' hetgeen tot resultaat heeft gehad, dat hij als voorzitter, als mede de heer Tennissen, poor den heer burgemeester zijn uitgenoodigd bij de oprichting van het plaatselijke steunco mité 1914; 3e. dat de leden houders van een spaarbankboekje dringend wor den verzocht hunne boekjes zoo spoedig mogelijk ter bijschrijving van rente aan te bieden, en ten 4e. dat de houders der boekjes 1 tot en met 30 worden ver zocht ,op de eerste fitting, zijnde a.s. Zondag, te bezorgen bij het bestuur der spaarkas, teneinde het boekje te kunnen controle eren. Diaarna worden door den geestelijken adviseur eenige nieuwe leden geïnstalleerd, die in eenige Opwekkende woorden worden toegesproken. Spreker hoopt, dat vermeerdering van'het ledienr tal, ook vermeerdering van innerlijke kradht moge zijn. Vervolgens krijgt de geestelijke adviseur het woord, tot het uitspreken zijner aangekondigde rede. In heerlijke taal sthets de gewijlde spreker den schok, Idie geheel de katholieke we reld weid toegebracht door de mare, dat Z. HL Pius X z,|g. door den dood aan ons was ontrukt. Hij, die niet alleen door de katholieke wereld, maar ook door vele andersdenkenden als de vorst des vredes werd geëerbiedigd. Met klem en verontwaardiging wjjst spreker pp het zeer laakbare feit, hoe 'in de neutrale pers den spot gedreven wordt met de nagedachtenis van Z. HL Paus Pius X. Nu toont de neutrale pers rich in hare ware gedaante, zegt spréker, waarmede tevens is aangetoond daf neutraliteit is een groote leugen, een paradijsappel, 4*e den goedgeloovigen mensch aanzeg om er de tanden in te zetten. Spreker noemt Z. Hl Paus Pius X een schoon voorbeeld, en spoort ieder katholiek denkend man aan te trachten, aan ,11e nooden van de huidige economische toestanden, volgens katholieke beginselen tegemoet te komen. Vervolgens komt spreker tot de keuze van den nieuwen Paus Z. Hi. Benedio- tus XV. In ademlooze stilte wondt de gewijl de spreker door de vergadering aan hoord, wanneer hij de wijze dezer Paus keuze in schoone woorden weergeeft en aantoont hoe menschelijke gissingen bij de keuze Van een Paus ku,nine,n falen. Zoo! ergens, zegt spreker, dan iiSi het bij de keuze van een Paus te zien den! invloed Ider weiking van den HL Geest. In Rome ,zoo zegt spreker, kan men zien, wat het b'eteekent „gehoorzamen" Aan het slot zijner rede wiendt de gewijde spreker zich [hoofdzakelijk tot hietl 'bestuur der vereeniging en vergelijkt dit iirt deze moeilijke en benarde tijdsomstandighe den met den generalen staf van het le ger, strijdende onder de Banier van Christus. Toont vooral in deze dagen, dat gij uwe taak als leider der vereeni ging, ten volle begrijpt. f Nadat de voorzitter namens de ver gadering een woord van dank aan den gewijden spreker heeft gebracht voor zijne heerlijke rede, herdenkt spreker den vorigen geest-adviseur, die zoo plotse ling onder ons werd weggeroepen. Tevens deelt de voorzitter mede, dat de weleerw. heer van der Wiel zich be reid heeft verklaard in navolging van zijn voorganger de door de leden inge zonden vragen (vragenbus) te beant woorden; 2e. dat in de eerstvolgende vergadering de centraal president, de heer Smit, uit Amsterdam, zal worden uitgenoodigd om iden nieuw benoemden geestelijken adviseur te instalteeren. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door de heeren van der Wiesten en Willemse, Eerstgenoemde gaf voor het grootste ge deelte een langdradige mededeeling van het verloop van den oorlog, na afloop waarvan de voorzitter mededeelde, dat het gesprokene door den heer van der Westen niet tot de rondvraag behoor de. De heer Willemse deelt mede, dat hij het niet geheel eens was met den heer van der Westen. De heer van der Westen werd vervolgens door den gees telijken adviseur nog gewezen op het uiten van enkele gevaarlijke ontboeze mingen en maande hem toch vooral in het kiezen zijner woorden uiterst voor zichtig te zijn. De geestelijke adviseur sloot daarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze. LISSE. Het nieuwe .Bondsgebouw is zoo goed als klaar en is als;. Zondag namiddag voor belangstellenden te zien. De volgende week zal het in gebruik worden genomen. .Wegens de minder gunstige tijdsomstandigheden zal de feestelijke opening eerst later plaats hebben. NOORDWIJK. Voor de meer dan 500 Rf, K. Militairen, die hier thans zijn in gekwartierd, was het dringend noodig, dat er een lokaal werd ingericht, waar zij zich in hun vrijen tijd konden ver- poozen, en eenigermate de huiselijke ge zelligheid konden terug vinden, die zij nu zoo zeer missenL De grootste moei lijkheid was een geschikte gelegenheid te vinden, want alles is door de spl'daten bezet Op initiatief van den WelEerwt heer Sentenie en de heeren Dri A. Kervel en Hl B. J. Haanappel is thans het gebouw van de RL K. Jongelingsvereeniging, aan de Voorstraat, ingericht to|t Tehuis voor RL» K. Militairen. Dit gebouw, Waarin ook soldaten waren gelegerd werd op ver zoek door de militaire overheid ont ruimd, terwijl de soldaten elders werden ondergebracht Gisterenavond werd het lokaal voor D« Dultsrhers trekken o*rr de Marne ferug. De Duit- schers ei vere en gedeelte der torten om v erdu De 8e> v ërs beze-tt n 8 mlin. de militairen geopend!, Zij kwamen er hun correspondentie voeren, zich op ver schillende manieren ontspannen en vin den er lectuur in overvloede Ook zijn er tegen geringen prijs ververschingen verkrijgbaar. Wij hopen, dat de R. K. Militairen een druk gebruik van dit Te huis zullen maken. Het bezoek was gisterenavond al zeer groot, Het spreekt vanzelf, dat de in standhouding van dit Militairen-Tehuis met kosten gepaard gaat Giften voor di(t doel of lectuur voor de militairen wor den gaarne ingewacht bij den peiïningi- mieester, den 'heer HL B. J. Haanappel. NOORDEN. Tot hoofd der Christe lijke school alhier is benoemd de heer L- Beun, te Delft NIEUWKOOP,. Door de gemeentepo litie van Bodegraven werd hedenmorgen een 15-jarig meisje aan de politie dezer gemeente bezorgd ter verdere begelei ding naar de woonplaats harer ouders te Amsterdam'. Zij was dezen nacht in Bodegraven aangetroffen ten beweerde op reis te zijn naar een nicht te Rotterdam'. VEUR. Gistermiddag bevonden zich ter hoogte van de uitspanning P. Bergman aan den'Veursahen straatweg, eenige Zi geuners, van wie er zich een in 't rood gekleed en gemaskerd hadi. Verschillende personen, die aldaar passeerden, werden door dat brutale volk aangehouden en genoodzaakt een kleinigheid te geven. ZOETERWOUDE (H. R.) Heden morgen omstreekt acht uur reden twee knedits van den heer S(, uit Leiden, op motorfietsen naast elkander in zoo'n snelle vaart, dat zij bij de Bruggestraat gekomen niet konden voorkomen, dat zij de petroleumhandelaar Vlasveld tegen den grond renden, zoo, dat deze een bloedende hoofdwonde bekwam. De zaak is b'ij de politie in onderzoek* Er is een gift van f .10van een milde geefster ingekomen bij den heer J. C. Stadhouder, ten bate van het Steun comité, wier leden zich gaarne be reid verklaren giften in ontvangst te nemen. 1 Kerknieuws. Zielzorg voor do gevluchte Belgen. Op verzoek Van Z, Q. H. den Aarts bisschop heeft de Hoogeerw. Provinciaal der pafers Convenfueelen, de Zeereerw. paters Ignatius Lagerschaar en Matt heus Luppes (die sinds, eenige wieken bij zijn familie te Leiden vertoefde beiden uit het klooster te Leuven, aangewezen voor de zielzorg Van de Belgische vluch telingen te Oldenbroek. Luutste berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Eerste Kamer. De Eerste Kamer vergadert Dinsdag a^s. te half vier. I Graan. Het graan dat voor Regeeringsreke- ning uit Amerika te Rotterdam zal aan komen, zal in verband met de werkloos loosheid in de Rotterdamsche havens: niet met elevators maar door handenarbeid worden gelost Engelsch Oorlogsnieuws. Het Engelsche ministerie van Oorlog deelt officieel het volgende mode d.d. 10 September: Gister-en wend de veldslag voortgezet, waarbij de vijand ovier de gehee(e lijn werd terug gedreven. Veld maarschalk Sir John French bericht, dat ons eerste legercorps tweehonderd Duit- schers begraven heeft Bovendien werden twaalf machine-geweren veroverd en een aantal soldaten gevangen genomen. Het tweede legerkorps heeft driehonderd vijf tig man krijgsgevangenen gemaakt. De Duitschers leden zware verliezen, terwijl bovendien verluidt dat hunne soldaten geheel uitgeput zijn. Die Engelsche troe pen zijn die Marne in Noordelijike rich ting overgestoken-. De geestdrift voor den oorlog is in Britschrlndië buitengewoon. Alle inlandsChe vorsten, belangrijke po litieke organisaties vertegenwoordigende alle partijen en het geheelie Indische volk, geven treffende bewijzen van jiunne aan hankelijkheid en toewijding aan het En gelsche keizerrijk. De Engelsche regee ring heeft dankbaar een groof aantal aan biedingen tot steun aanvaard, weike zoo wel in militair als in finantieel opzicht op de meest edelmoedige wijze werden gedaan. ,'Die Indische onderdanen, welke verblijf' (houden in Groot-Brittannië too* nen éven-eens een groote geestdrift voor den oorlog. De Serviërs bezetten Semlin St. PETERSBURG (Petrograd), 11 Sept. Het Petersburgsche Telegraaf- agentschap verneemt d.d. Donderdag uit Nisj, dat de Serviërs om vier uur ii^ den morgen (Semlin (tegenover Bel grado, aan den Hongaarschen oever van de Donau) bezet hebben. De Duitschers In Frankri k. PARIJS, 10 Sept., 11 u. 40 min. 's avonds. (Part.) Het zoo juist bekend gemaakte officieele bericht luidt: Aan den linkervleugel zijn de troe pen der bondgenooten tusschen La Ferte sous Jouarre en Chateau Thierry de Marne overgestoken, den terugtrékken- den vijand achtervolgende. De Engel- schen hebben talrijke krijgsgevangenen. Ook hebben zij mitrailleuses vermees- terd. Sinds vier dagen winnen de bond genooten hier 60 K.M. Tusschen Chateau Thierry en Vitry le Frangois is de Pruisische garde naar het Noorden van de moerassen van St. Gond teruggeworpen. In de streek tus schen Mailly en Vitry le Francois duurt de hevige strijd voort. Op het centrum en den rechtervleu gel is de toestand ongeveer dezelfde ge bleven. Aan de Ornain, in Argonne en aan den kant van Nancy maken de Duit schers geringe vorderingen. Daarente gen vorderen de Franschen bij het bosch van Champen-oux (O. N. O. van Nancy) Heide partijen hebben aanzienlijkever- liezen geleden. Het moreel en de ge zondheidstoestand -der Fransche troe pen is uitstekend. (De moerassen van St. Gond zijn ten noorden van Sézanne gelegen. Mailly vindt men ten oostelijk van Sézanne en Westelijk van het dezer dagen genoem de Sompuis, dat als het eindpunt van den Fransch-Engel schen linkervleugel ten Westen van Vitry werd genoemd. De Orntfin is-een zijrivier van de Mar ne, waaraan het eveneens reeds genoem de Sermaize ligt; de gevechtslinie zou zich daar nl. volgens het officieele En gelsche bericht van 89 September, uit strekken van een punt in de nabijheid van Vitry tot Sermaize. Argonne is het gebied Westelijk van Verdun, tusschen de Maas en het Argon- near Woud. (Red.) LONDEN, 11 Sept. (Reuter). In een telegram aan de Daily Express d.d. 9 dezer uit Parijs, wordt gezegd, dat bij de moeilijkheden, die de Duitschers on dervonden bij het overtrekken van de Marne, vooral het 76e Fransche leger betrokken was. De door de Duitschers over de ri vier geslagen bruggen werden door de Fransche artillerie vernield. De vijand zette zijn hardnekkigé pogingen voort, doch slaagde er eerst na ernstige ver liezen in de rivier over te komen. (N.RJCt.) De Duitsche vloot in de Oostzee. LONDEN, 11 September. De Daily Telegraph verneemt id.d. 9 dezer uit Stockholm De Duitsche vloot is eindelijk; voo-r den (dag gekomen. Maandag is een Diuitsch smaldeel ge zien -tusschen Sandö en Kopiparstenarne (ten N. v. h. eiland Gotland),. Gisteren (Dinsdag) heeft men een vloot van 31 groote Duitsche oorlogsschepen in Oostelijke richting zien stoomen. Eergisteren (Maandag) is een Duitsch smaldeel van 4 slagschepen en 3 krui sers gezien ten Z. O. van Stockholm* varende in N. O. richtingj* LONDEN, 11 September. Een tele gram aan de Morning Post uit Kopen hagen bevestigt de bewogingen van de Duitsche vloot in de Oostzee. Marktberichten, LEIDEN, 11 Sept. Veemarkt: Aan gevoerd paarden f 0—- a f 0—6 Veulens 95 a f 120, 106 stieren f 95 a f 345, 150 k.ilf- cn melkkoeien f 115 a I 200, per kilo f a 203 varekoeien f95 a f 225, 189 vette ossen en koelen f 105 a f 330, per kilo f 0.70 a f 0.84, 123 graskalveren f20 a f95, 86 kalveren (vette) f30 a f 110, per kilo f0.72 a f 0.82, 43 kalveren (magere) f 6.— a 14.—, 756 schapen (vetie) f 18 a f33, per kilo f 0.55 a f0.65, 904 schapen (weide) f 17a 26—. 0 Lammeren magere) fa fdito vette jarige f af—186 varkens (magere), f 12 a f 30, per kilo 33 a 36 ct. 0 varkens (vette) f 0—a f 0—, 177 biggen f 2.— a f 5.—, 2 bokken of geiten f 1 a f 3. Ter markt aangevoerdRunderen 801Kalveren 126; Schapen 1660; Lammeren Kaas. Aangevoerd 160 partijen, üjstced werd voor: Goudsche kaas van f26 tot f29.—, 2e soort van f 20 tot f 25. Matig. Derby kaas van f tot f—Leidsche kaas de 150 KG. van f24 tot f27, 2e soort van f 18 tot 23. Flauw. Edam mer kaas van f tot f 00. Aan de stad waag gewogen 113 partflen,5078 stuks kaas, wegende 34427 kg. GOUDA, 10 Sept. Vee. Vette varkens met weinig aanvoer, handel matig, 20 k 23 c. per Vt kilo. Biggen voor Engeland met goeden aanvoer, handel matig, 15 k 17 c. per H kilo. Magere biggen met redelijken aanvoer, de han del blijft slecht onverkoopbaar. Lammeren en vette schapen met geen aanvoer, f a f Nuehteren kalveren met red lijken aanvoer, han del matig, f 8 a f 14. Fokkalveren f 10 a f 24. Kaas. Aangevoerd 141 partijen. Handel vrij vlug, le kw. f 27 a 29.— 2e kw. f24.—a26.— zwaardere f 32.a Noordhollandsche kaas f a Boter met matigen aanvoer, handel Goe- boter f 1.35 a 1.40, Weibotcr f 1.25 a 1.30. EDAM, 10 Sept.. Op de heden alhier gehou den markt zijn- aangevoerd: 40 partijen boter. Hoogste prijs f 0.70 per H kg. Kip-eieren f 5.506 de 100 stuks. HOOFDDORP, 10 September. De noteeringen waren als volgt: Nieuwe witte tarwe f 8.50 a f 9.50, oude witte tarwe f 11.— a f 11.25, haver f 9.— a f 9.50, rogge f 7.— a f 7.50. gerst f 6.— a 6.50, groene erwten f 9.50 a f 10.50. kool zaad f a f blauw maanzaad 1 16.— a f 16.50, kar wijzaad f 13.—a f 13.50, Paai den- boonen f 7.75 a f 8.kanariczaad f 13.50 a f 14.—. In het vuutf. Onder Slochteren (Gr.) is gisteren een anderhalf jarig kind, dat door de moeder mee naar het aard appelland was genomen, in een vuurtje ge\allen, op dat land aangestoken!. Het kindje is aan de brandwonden over leden.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3