DE VLIEGMACHINE. I'UITEnjLAND. De Oorlog. 52 Jaargang. No. 489 5)e Scictache Sou/to/nt Bureau OUDE SINGEL 84, UEIDEIM, Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdagen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaai; bij onze agenten 10 cent per week, 1 30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer H rent Ingezonden medcdeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratb bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodei betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel .er 10 cent. Niet meer noodlg. Wanneer men leest of leert van de weinig zachtaardige wijlxe, waarop lm vroeger eeuwen de mienschen elkaar speciaal 'bij rechtspleging plachten te behandelen, wend nog wied eens als excu/us aangevoerdl: „Andere tijdien ande re zeden". Deze Vergoelijking is echter niet meer noodig, (want wèl hebben we nu andere tijden, 'mlaar de gruwelijke, menschont- arende feiten, waartoe de oorlog zoo vlok nabij ons aanleiding geeft, wijzen 'alles behalve op andere zeden. 't Zal nuttig wezen, die feiten ter dege in documenten vast te leggen om ieder den mond te snoeren, die nog durft smalen op de duistere middel eeuwen. In vrede zijn de tijden thans reeds veel beter, dank zij den Christelijk en zuur desem, welke de samenleving doordrong. Waar men echter de Christelijke begin, selen met voeten treedt en waar ge schiedt zulks erger dan bij menschen- slachting daar keert de oude bar- baarschheid terug. Laten we op al deze dingen ernstig letten. V Uitstekend. Met ingenomenheid hebben we ge lezen, dat den militairen in de huidige omstandigheden niet alleen vrij Vervoer wordt verschaft alls zij af en toe met verlof gaan, 'maar dat zij ook Vrijdom van port genieten. Uitstekend. Wat in die richting ge daan kan worden (mag niet worden nage laten, want zoo iemand dan hebben de duizenden, die thans onder de wapenen zijn, zich opofferingen te getroosten. Wje behoeven hierover niet uit te wij den, want er is wel haast niemand, die niet minstens onder zijn kennissen een militair kent gezwegen Van de velen, die er onder hun naaste betrekkingen tellen. En deze allen weten wat het be- teekent: plotseling onder de wapenen te worden geroepen en er te moeten blij- Ven. Ongerief en last zijn 'groot, ni'et al leen voor de manschappen zelf maar ook voor wie (zij achterlieten en voor hun zaken. I De reden, waarom "wij op een en pnder nog eens wijzen is deze: naar mate de mobilisatie langer duurt, went het groo- te publiek aan "x 'gezicht der troepenbe wegingen, wat allicht zou kunnen leiden tot onderschatting der bezwaren, welke de troepen ondervinden. Laten we daarom dit bedenken: hoe langer de mobilisatie duurt, hoe zwaar der ocl: die bezwaren gaan drukken; Zeker: niet voor allen. Dank zij de Ver- Igoektin'gfen, weikei 't [Rijk verstrekt, [wordt ,voor velen een noodtoestand voorkomen en kunnen anderen 't wel uitzingen. Maar zelfs voor laatstbedoeliden blijft bestaan, dat; zij vaak Verre zijn van de hunnen en him zaken niet kunnen be hartigen. I Moge mien daarom niet versagen in 't Veraangenamen van Ihet leven (der troe- ^FEUILLETON. 61) Waren het werklieden, die behoorden tot een van de talrijke plantages, die de vulkanen van de groote eilanden met groen omzoomen? Gf \varen het matrozen, uitgezonden door kien Japanschen torpedovernieler? Hij kon deze beide vragen niet be antwoorden. Maurice Rimbaut herinnerde zich, dat zijn 'vriend gezegd had, dat zij acht uur den-'tijd hadden. Als de Japanners dus van plan waren de hellingen over te klimmen, om zich van de „Katesbird" meester -te maken, zouden zij te laat komen; de alcohol zou er dan zijn en de aeroplaan zou vertrekken, vóór zij in het gezicht waren. Zijn hersenen, die door een te lang gespannen gehouden aandacht doodelijk vermoeid waren, veroorloofden hem niet, langen tijd zijn gedachten op één punt te vestigen. Om d^n slaap te verdrijven, ging hij mei zijn gedachten naar Midway terug. (Wat zou Kate nu doen? Niur twee •dagen geleden had hij met haar en Forster ontbeten bij het bed van den pen. Lectuur en verstrooiing blijven noo dig, terwijl regeeringsmnatreigelen, als waarop wij boven doelden, ten zeerste toejuiching verdienen. Alles wat in die richting gedaan kan worden, mag niet nagelaten. Zooals gisteren door ons vermeld, hieef/t de Fransche regeering besloten den zetel der regeering van Parijs naar Bordeaux over te brengen. Dit besluit toont het best, hoe de toe stand op het westelijk' front van den Europeeschen oorlog moet worden op gevat. De overbrenging van (den zetel der regeering van Parijs naar Bordeaux geeft het bewijs, dat die verantwoordelijke ministers de insluiting van Parijs niet alleen mogelijk, maar waarschijhilijk ach ten. i De in voortgang zijnde insluiting van Parijs in het Noorden 'heeft dien vorm van een halve ellips verkregen, die ge trokken wordt over de vesjtingen La Fère, Retbel 'en vermoedelijk! .Nancy. ,W|estelijk van La Fère buigt de gebogen lijn, di-e (over (deze plaatsen (Wan getrokken worden, zich eenigszins naar het Zuiden, omdat, zoo als een bericht der 'Fransche legatie meldt, de linjkervleugel «dier verbondenen in Zuidelijke len Zuidwestelijke richting heeft moeten (doorbuigen ten gevolge van den druk, die daar door den rechtervLeu- gel der Duitschers wend uitgeoefend!. Cijferen wij uit bedoeld bericht weg de mediedeeling over de „successen, yeikre- gen .op |alle andere.ipunten van aanraking" (kan men van successen ^preken, als men steeds wijken moet?) dan vallen als voor de Franschen gunstige verschijnselen twee dingen te boeken: Vooreerst js het den Duits chers blijkbaar niet of althans nog niet gelukt, dien vestingengordel tusscben „la trouée de la Me use" en „la trouée de Belfort" teforceeren, ondanks dien [geduchten troe- penaanvoer van het front in Noord-Frank rijk, via België (de veelbesproken 160 treinen met soldaten). Inde tweede p IIja a t s geschiedt de terugtocht van het Fransch-Engelsdhe le ger en de concentratie daarvan ondier de muren der vestinggordel van Parijs met orde en waardig. De vertwijfeling van 1870, ide wilde vlucht van diestifds valit thans niet waar te nemen. Over de beteekenis der Verplaatsing van den zetel der Fransche regeering naar Bordeaux geeft het „Vad." een interessante be schouwing. i Wiat de overbrenging der Regeering naar Bordeaux aangaat, valt op te mer ken, aldus het blad, jdat hier vrijwel het omgekeerde gebeurt van wat in België reeds geschied is, en in Holland 'óók zou worden gedaan. In België heeft, zoo dra ernstig gevaar voor de 'hoofdstad slapenden commandant; men had over de reis gesproken; zij geloofde zeker, dat de vliegers het groote Hawaï-eiland zouden bereiken en zij had den jongen man de ontdekking van den archipel door kapitein Cook verteld en tevens diens tragischen dood. De beroemde zeevaarder was den 17 Januari 1778 op het eiland Kauaï geland, waar hij geestdriftig werd ont vangen; de priesters hadden hem een ouden „Lano" genoemd, die terugkwam van een groote reis; de geheele bevol king had zich voor hem op de knieën geworpen en hem bij wijze van offer vruchten en schapen ten geschenke ge geven. Maar de Engelschen hadden misbruik van de gastvrijheid van de bevolking gemaakt; zij hadden zich als harde meesters doen gevoelen, te zware be lastingen geheven, de stamhoofden en priesters lastig gevallen. En op zekeren dag, toen Cook met de „Resolution" en de „Discovery" op de Zuidkust van het groote Hawaï-eiland was geland en een tempel had laten afbreken, daar hij hout noodig had, werd hij plotseling door een woedende menigte overvallen en door eeij lansworp gedood. En Maurice Rimbaut herinnerde zich, dat dit historische feit in de baai van Kedala-Kehus had plaats gehad, vlak bij dreigde, die Regeering zich opgesloten in Antwerpen, het laatste rédu.t. In ons land zou de Regeering, zoodra Den Haag ook maar het geringste gevaar liep, er. misschien zelfs lang voor dien tijd, uit de residentie wordien overgebracht naar de hoofdstad, binnen de sterke stelling Amsterdam, ons laatste reduit. Maar bij de defensie van het Fransche grondgebied gaat men Van e>en geheel andere gedachte uit. De hoofdstad van Frankrijk, gemiddeld 210 K-M,. van de Noordgrens gelegen, ligt meier dan 700 K.M. van de Zuidgrens. Een vijand, die de 210 K.M. van tde Noordgrens tot voor Parijs, die hem voet voor voet is betwist, ten slotte heeft afgelegd, vindt daarachter een ander Frankrijk, van meer dan 700 (K.Mr jafstands (tot aan ;de Pyreneeën, Door zich op te sluiten in Parijs, zou de Fran sche Regeering dit alles prijsgeven. De hoofdstad van Franikrijk is niet haar laatste réduit; daarachter ligt een ge deelte van het land, .dat veel, veel grooter is, wel meer (dan 4 maal zoo groot ze'.fe dan wat van het Noorden uit tot Parijs toe te bezettan vieL Door in Parijs te blijven, zou de Fransche Regeering» in dien fde hoofdstad na 'een [korter of langer beleg viel, dit grootere 'deel prijsgeven, en -dit wil noch 'mag zij doen. Zij ver kiest daarom het vertrek naar een andere Fransche stad, veel verder van het oor- iogstooneel gelegen (die rechte afstan^ tusschen Parijs en Bordeaux is 500 K.M.) boven het gievaar van afgesneden te wor den van het overige land. Het is bijna niet te denken, dit Bordeaux ooit ernstig gevaar zou loopen. Maar ware dit het ge- pal dan Istaat de (Regeering den weg open, om zich naar Toulouse, naar Marseille naar Avignon, naar Lyon, of naar welke, nog vrije stad ooik, te verplaatsen, het geen haar onmogelijk zou wezen, indien zij zich in Parijs liet opsluiten. Bovendien is volkomen juist wat in een Fransch communiqué wordt gezegd, n.l. dat het niet aanwezig zijn van de Regee ring in Parijs meer vrijheid aan het op perbevel geeft, (om zich pitslu/tjend te rich ten naar hetgeen de strategie bij di ver dediging ider stad eischt. Imdlien de Re geering binnen de vesting Parijs bleef, zou de Fransche generale staf daarmede telkens rekening hebben te houden bij haar methode van defensie, en indien het ooit tot de overgave mocht komen, zou zij daardoor bij de onderhandelin gen in veel onvoordeeliger positie zijn dan indien de Regeering er niet was. De slag tusschen Oostenrijkers en Russen. Over den grooten slag tusrphen Rus sen en Oostenrijker^ die zich uitstrekt over een front van Lublin in Polen tot de rivier Onita Lipa in Galicië, ten Zuid westen van Lemberg, Zijn nieuwe berich ten gekomen, zoowel van Russi-dhe als van Oostenrijksche zjjde en merkwaar, digerwijs komen die berichten tamelijk wel overeen. Lemberg, zoo zegt de Oostenrijksche generale staf, is nog in onze handen^ maar onze positie tegenover een over- den vulkaan, waar hij zich bevond. Aan stonds, als hij naar het Oosten zou ver trekken, zou hij in het voorbijgaan de pyramide bemerken, die door de Engel- sche regeering aan de kust is opgericht ter gedachtenis aan den grooten zee vaarder. Van de zee, waar hij onwillekeurig naar gekeken had, richtte hij zijn blik naar den krater. Het vuurmeer betooverde hem. Door het lange zien naar de schitte rende vlammen de haren van de go din Pelé, zegt de Kanaksche legende begonnen zijn oogen te knippen. Maurice Rimbaut dacht aan de goud kleurige haren van Kate. Z,ijh oogen sloten zich. I Eendelijk maakte de slaap zidh van hem meester. i De zon stond reedsl. hoog aan den' hemel', de hitte was bijna ondragelijk, Hij sleepte zich naar een bosthje boom- Varens, idat pp eenjgen afsftand lag, kroop onder 4e bladeren en vïel spoedig in! diepen slap. Een geweerschot deed hem ontwaken. Tegelijkertijd herkende hij de stem van luitenant Forster, die hem riep. Met een sprong was) hij op de been. Archibald! Ha! Ik was bang, dat ik u niet meer zou Vinden. Ik ben beneden aan madhtig Ruists/ch leger it daar zeer moedelTjk. i Begrijpelijkerwijze ia het Russische be richt over dit gedeelte van den strijd veetl uitvoeriger. Het vertelt ons dat deOos1- tenrijkers, vervolgd door de Russische troepen, zidh over de Onita Lipa, ten Zuidwesten van Lemberg, al1 vechtende hebben moeten terugtrekken. Het waren vier Oostenrijlksdhe leger corpsen, die hier werden verskgen. In verband met deze omtrekkende blewé- gimg van het Zuidwesten ,uit, en het woordje „nog" in de Oostenrijksche me- dedbeeling over Lemberg, mag men aan nemen, dat deze plaats spoedig door de Russen zal worden bezet Een vesf. ting in den modernen zin 4" woords sdhijnt Lemberg niet te zijn. Er zijn ech ter nog zeer verouderde versterkingen om' de stad. Op den Oostenrijkschen linkervleu gel bij Lublin staat, gelijk bekend, gene- n er aal' Dankl, de overwinnaar van Kras. nik. |De Oostenrijkers zeggen, dat hij met succes voorts.trijdt. Volgens de Rus. sen zijn hier de Oosten rijk sphe aanvallen afgeslagen ,en heeft de Russische .rech tervleugel met succes het offensief ge nomen. Over het centrum bewaren de Russi sche berichten het stilzwijgen, terwijl uit Oostenrijksche bron wordt gemeld, dat generaal Auffenberg hier een groote) overwinning heeft behaald en de Russen over de Bug heeft gedreven. De indruk, dien wij uit dit alles krij gen is, dat den toestand op den Oosften- rijkschen linkervleugel in Polen vrij wel stationnair is gebleven. In het cen trum behaalden de Oos enrijkers voordee- l'enop hun rechtervleugel hebben zij moeten terugtrekken. Als hu de militaire medewerker Van de St. Petersburger (Petrogader) Beurs- courant gelijk heeft, en het .plan van' de Russen is geweest om1 den Oostem- rijkschen rechtervleugel in Galicië met een overmacht zoodanig in het nauw te brengen, dat het centrum en de linker vleugel uit Polen zouden moeten tet- rugtrekken, dan is het maar de vfraag, in hoeverre de voordeelen, die rij op dat tooneel van den strijd hebben behaald, opwegen tegen de nadeelen, die zij in het centrum hebben geleden. De correspondent van de Times" seinde Maandag uit Petrograd (St Pe tersburg) De krijgsverrichtingen van de Rus1- sen tegen de Oostenrijkers, zijn naar het oordee. van militaire deskundigen in een stadium gekomen, waarin de beslissing ophanden lijkt De vermeestering van Dzhuchovitze, dat 65 K„M[. ten zuiden van Lemberg ligt, heeft de verbreking van de spoorwegverbinding Im'et de forten aan de Djnester en in Boekowina tenge volge. Zoodoende is zoowel het zuidelijke gedeelte van Qalicië als Boekowina van de rest van Qalicië afgescheiden, be halve langs een omweg door de Karpa- then. Een ijzeren rmg sluit zich Om Lem!- berg heen. de rots gaan zien, niet wetend, wat ik er van moest denken ik dacht, dat er een ongeluk was gebeurd, of wat dan ook...., Maar alles i& gelukkig in orde/ Maar hoor eens ,de Japanners; komen 1 Een fluitend geluid deed zich hooren en op den top van den hoogen rots wand aan den tegenovergestelden kant van den krater was een blauwachtig wolk je zichtbaar tusschen de mastikboomen. Oelukkig, zeide de Amerikaan, wij hebben goed gedaan den krater over te steken. W.ij hebben nog min'stens twee uur vojor ons. Maar zeide de jonge Franschman, diie nog niet goed wakker was, ik meen toch dichtbij te hebben hooren schieten. - Oe vergist u niet ;ïk Jheb geschoten. Op twintig meters van hier heb ik een Japanner neer moeten schieten, die zijn muilezel niet vooruit wilde laten gaan. D,e schoft had, toen hij hoorde schieten, lont geroken, Alle gelen weten Van den aanval der Japannerszij waren! ,.er op voorbereid. Onder het spreken liet de luitenant zonder een minuut te verliezen' de vaatr jes afladen. Gelukkig, vervolgde hij, de beide anderen waren Kanakken, brave inboor lingen, die Ik spoedig met een flinke fooi gerust heb gesjtel'd. En dan de op zichter, een halve blanke, die mij den Duitschers en Russen. Van de zijde der Duitschers schijnt ook in Polen eenlge actie te begin nen alls zoodanig beschouwen wij het bezetten Van de groote Roolsche fa brieksstad Lodz, een operatie, die de Diuitschers blijkbaar van uit de grens stad Katisch, in samenwerking met de Oostenrijkers uit Sil'ezië hebben verricht Voor het overige schijint dit een on derneming te wezen, die geheel op zich zelf staat, evenals de ^trijd der Russen in het Noorden van Oost-Pruisen. Gemengde Oorlogsberichten. Samoa capituleert. Welling ton, de Duitsche gouverneur van Samoa, heeft gecapituleerd, en is nu als krijgs gevangene naar de Fidzji-eilanden ge,, zonden. De Leuvensche Benedictij nen. Wïj zijn ten zeerste verheugd aan de talrijke vrienden en vereerders van de Benedictijnen van den Keizers berg te Leuven, aldus de „Msbd.", te kunnen (mededeelen, dat zij behouden te Maria-Laach zijn aangekomen en in de abdij laldaar zijn opgenomen. Wij <meenen te kunnen zeglgen', dat Ide geheele oommunauteit daar behouden is 'gearriveerd, want op onze telegrafische navraag werd ons het volgende cat ego- arische antwoord toegeseind: „Kommuni. tat Von Loewen wohlbehalten bei uns" (de oommunauteit Van Leuven is behou den bij ons.) De Mbret vertrokken. De „Agenzia Stefani" meldt, naar het „Hbd." verneemt, uit Durazzo: Prins Wilhelm1 von Wied is hedenmorgen te 8 uur aan boord van het Italiaansche ^oorlogsschip „Misurata" naar Venetië vertrokken. Z. H. Paus Benedictus XV. Zoodra de verkiezing, waarbij kardi naal della Chiesa tot Paus gekozen werd, geëindigd was, werdlen, aldus bericht een Reuter-telegram, mgr. Boggiani d'e secre taris van het Conclaaf en de ceremonie meester in de Saxtijinscbe'kapel binnen geleid. f De deken van het H„ College, met de dekens van idle kardinaal-priesters en de kardinaal-diakens naast zich, boog vooir den zetel van kardinaal della Chiesa, en vroeg hem volgens het voorgeschreven ceremonieel, of hij deze keuze aan vaardde. Oip het bevestigend antwoord van kar dinaal della Chiesa, Vroeg 'de deken van het H. College, welden naam de nieuwe Paus wilde aannemen, waarop jieze ant woordde Benedictus XV. [Boggiani, geassisteerd door verschil lende oeremoniarii, maakte daarna een officiëele acte op van de ..verkiezing en 4é aanvaarding. Vervolgens liet men de oonclavisten in de Sixtijnsche kapel binnen, die den nieu wen Paus naar de Vestiaire vergezelden, waar deze zich in witte kousen, rooda schoenen, witte toga, kooihemid! en rood schoudermanteltje kleedde. weg heeft gewezen; zlonder hem1, zou ik door een diepe rotsspleet tegenge houden zijn en ik zou minstens' een uur noodig hebben gehad o(m den weg te vim- den. Een uur, dat we gelukkig hu arnb ders kunnen gebruikcen. En nadat de vaatjes veilig achter een rotsblok waren geplaatst, deed de Ame rikaan de Kanakken ook de l'eege benzi- nebussjen halen. Het waren twee prachtige typen var het Hawaïaansche ras, met een gebronsd lichaam en zeer zachte oogen; de op zichter een kleurling met een gebruinde huid ,en kroeshaar. Alle drie droeger volgens de „mode" op deze eilander. sljingers) bloemen om den hals. Trek de muilezel achter de rob beval1 de Amerikaan, het heeft geen zi de muilezels aan de kogels van die ve vloekte Japs bloot te stellen.., Qelul kig zijn het matrozenzij schieten ah kalveren. Hoe groot is de afstand: vijf tien a zestien honderd mieter. 'Het is waar, dat fs geen h'ee gunstige afsttand. Hun wijze van sdhiete. bewijst, 'dat zij beter met de stukke:, kunnen schieften dan zich van hun natio naal wapen bedienen^ het geweer dri saka. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1