Woens'.i 26 BUITENLAND. DE VLIEGMACHINE. 5e Jaargang. No. 1481. 3)e ftzidódre ©ou/tomt Bureau OUDE SINQEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdaoen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week /MO per kwartaal; bij onze agenten 10 cent pei week, 1 30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, een' mei Geïllustreerd Z.mdagshl'id 5 cent. Augustus 1914 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mcdedeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 ceni. Iedere regel .er 10 cent. Ue Oorlog. De tocht der Uuitschers uaor P.ankrijk. (Hoewel verschillende berichten elkaar tegenspreken, schijnt het toch vas-t te staan, dat de 'Duitsdiers over het alge meen op "hum tocht naar Frankrijk in België en Elzas-Lotharinjgen suc ces hebben. De groote slag ten Westen van de Maas, in de buurt van 'Rijssel (Lille) duurt voort. Een blijkbaar aanzienlijke Britsche macht tyecht mee en weert zich dapper, tiet Engelsche leger is niet groot, maar de 'militaire eigenschappen van den Engelschen soldaat staan zeer hooig. Die Duitsche garde wierp een Fransch le gerkorps terug, maar ten koste van ver liezen, die de Idoodenlijsten van koioim kolom Rn de Duitsche "bladen weer aanmerkelijk langer zullen maken. Eji terwijl hier de legers alis het ware lijf tegen lij(ï staan, trachten Duitsche malles [Ovter het onbeschermde ge deelte van de Fransche grens, tusschen Calais en Rijssel, Frankrijk binnen te dringen. Ook Oost el ijlk van d e Maas worjdt gestreden. De Fransch en hebben hier ge tracht Jzich staande tie hiopden op1 |die [hoog ten, die het schilderachtige dal van de Semois aan de Zuidzijde begrenzen, maar zijn ((eruggetrokiken. Bij Nancy hebben de Franschen het niet verder kunnen brengen dan tot het behoud hu|nner stellingen. In Noord-Bielgië worden de Duit- 6chers 'niet in het ongestoord bezit v,an het land gelaten, imaar door .1de Belgische hoepen uit Antwerpen bestookt. Waarom dit tengevolge moest hebben, dat Me c h e 1 en, een open stad, bescho ten moest worden, lis op dit oogenblik niet te beoordeelen. Maar is zeker, indien één stad in België gespaard be hoorde te worden van verwoesting, dan het deze eerwaarde aartsbisschops- stad. «Hét is een stad vol kunstwerken. Het paleis van M^rgaretha van Oosten rijk, de lakenhal, het museum, gevestigd in leen oud gothiek paleis, het stadhuis, op de (Groote Mahkt, het huis De Zalm met den lóen-eeuwschen gevel, die het schoonste snijwerk van Europa bezit, zijin kunstwerken van den eersten rang. Maar het heerlijkste monument van deze oude stad is de St. Romboutskerfk met zijn prachtigen Joren, die iniet minder dan 99 meter hoog is, de toren waar jef Dienyn Verleden .jaar zijn beiaard-concerten gaf. En op dit kunstwerk! wordt geschoten. Misschien ligt het reeds in puin. Volgens Duitsche berichten nog niet van andere zijde bevestigd zouden de stad Namen en ook reed's meer dere forten in handen der Duitschers zijn. Verontwaardigd is men in België over het hommen-werpen van uit een lucht schip op Antwerpen, reeds .gisteren in het kort vermeld. FEUILLETON. 55) Een andere|. Vl,ug ,ieen andere!! stihreeuwt de ingenieur met toegeknepen keel, want de aerpplaan is sjlechts Vijf of zles meters boven de golven en haar. snelheid vermindert zienderpogen. De Amerikaan grijpt pen andere bus, maar nu gelukkiger, ontkurkt hij haar zonder moeite en steekt de Juit in de monding van den vergaarbak, niet zonder oVeral alcool te morsen- Dadelijk houden de stopten de gelui den pp. Vlug, nog een 1 En terwijl Archibald meft (koortsachtige ijver een tweede bus ontkurkt en den ver gaarbaak bijna volgiet, stuwt de inge nieur plotseling naar rechts, want 300 meter verder zou het toestel te plet ter zijn gevlogen op de rotsen van Kaap Diamond-Heard, een anderen uitgedoof- den krater, met kokos-palmen omzoomd. Be machien stijgt eindelijk weer en stijgt met volle snieflheid "weer boven het ruime sop. Nog niet bekomen van Zijn ontstel tenis, zit luitenant Fprafer een alleen spraak te houden len op zichzelf te ^helden, zeggende, dal deze vreeselijke Antwerpen door een „Zeppelin" gebombardeerd. Een bijzonder correspondent van het „Hbld." seint uit Roosendaal, d.d. 25 Augustus Groote opschudding en heftige ver ontwaardiging heerschten heden te Ant werpen na het nachtelijk bombardement van een Duitschen luchtkruiser, waardoor acht menschen gedood en velen gewond werden. De stad lag in den afgeloopen nacht in diepe rust. In de straten bevonden (zich hier ien daar ieen paar politieagenten, terwijl een eenzame wandelaar naar huis ging. Even vóór één uur hoorden de weinige menschen, die op straat waren, motorgeronk, dat uit de lucht kwam. Het geluid werd sterker en sterker. Plotse ling klonk er een ontploffing, welke de huizen op hun fundamenten deed da veren. Toen knalde het opnieuw en nog eens. Negen keer donderden de ontplof fingen over de geheele stad. In een oog wenk was de geheele stad ontwaakt, overal ging het licht op en werden de ramen geopend. De straten van de Schel- destad stonden plotseling vol met men schen. Hadden de Duitschers de stad aangevallen? Schoten de Antwerpsche forten op het aanrukkend leger? Voor elke losbranding zag men in de richting van de Schelde een rooden gloed. Het fort van het Vlaamsche Hoofd schoot op de „Zeppelin", want het werd al spoedig duidelijk, dat een luchtschip de stad bombardeerde. In alle richtingen) kkmk geweergeknetter. Tusschen de knallen en de ontploffingen dreunde de kerkklok, die één uur sloeg. Tien minuten ma de eerste ontploffing was het geronk der motoren in noord-oostelijke richting weggestorven. Toen men van den eersten schrik be komen was, ging al spoedig door de stad, uit haar slaap opgeschrikt, het ge rucht, dat er dooden en gewonden waren. Ambulancewagens spoedden zich in de richting van de Stadswaag. Deze was het ergst beschadigd. Een bom kwam terecht vlak voor den yigang van de Raap- straat en sloeg een' gat in den grond van minstens twee meter doorsnede. Op het plein was geen ruit heel gebleven. Vele kozijnen werden uitgerulkt. ,Het leek alsof er een veldslag geleverd was. Door de granaatscherven werden verschillende bewoners, die reeds op waren of nog -sliepen, gekwetst. Drie politieagenten kwamen juist uit de Hoornstraat, toen de bom viel. Eén agent werd dadelijk gedood, de twee anderen werden doode- lijk gewond en vreeselijk verminkt. De volledige lijst der slachtoffers welke later bekend gemaakt werd, ver meldde vijf dooden, onder wie een her bergierster. Doodelijk gewond werd één persoon, terwijl zeven menschen ge kwetst werden. In een huis op den hoek van de Waag en de Hoornstraat stond op het oogen blik van 'de ontploffing een echtpaar aan het venster van de slaapkamer. De vrouw werd letterlijk onthoofd. Sommige les hem voor altijd en eeuwig voor ver strooidheid zal bewarein- D|e verstrooidheid is inderdaad een Verboden vrucht voor Iden vleger, zegt Maurice Rimbaut Ttog geheel bleek van schrik en we zijn ;er schoon afgekomen. Hebt gij dien torpedo gezien, die daar links opdook en blijkbaar op tijfd hoopte te komen, om ons op te pikken? Nu, hij zou mij welkom geweest zijn, liever zou ik in de handen der Japanners vallen dan in den muil de!r haaien. Ik heb hem niet gezien ik had' ge noeg te doen met mijn buss,enHoe ik toch zoo dom was om de olie te ver geten! (Waarlijk, ge hebt al een heel slechten chauffeur aan mij, Maurice. De olie, och, dat is minder erg. Kijk pu leens vlug iudt, nu het nog een/ poosje dag is. Dan moet ge mij eens zeggen, welke ster ik moet kiezen om mijn richting te bepalen. Het ongeluk kigste is maar, dat wij te Hawai zullen aankomen, terwijl heft pikdonkere nacht isde maan zal nog niet opgegaan zijn. Dat is juist' een geluk, Maurice; als er ginds de een iof andere torpedo ligt in de kleine golf van Hillo bijvoor beeld, zal hij ons niet zien aankomen en wij zullen tijfd hebben om naar aK cool te zoeken in de kleine dorpen en fabrieken, die rond om op het eiland gelegen zijn. Als de marine-officier zich op dat menschen ontsnapten als door een woiv 1 der aan den dood. Bedden werden met stukken ijzer door boord en de menschen, die er in sliepen, bleven ongedeerd. In een kamer sliepen vijf kleine kin deren, zij werden echter niet gekwetst. Sommige menschen werden slapende gedood. Een tweede bom ontplofte in de Fal- oon-kazerne; zij drong door een afdak en veroorzaakte een vreeselijke verwoes ting. De kazerne was echter ontruimd; een soldaat, die in de politiekamer was, werd gewond. In een der balken stak een granaatscherf van twee kilo. Het spreekt vanzelf, dat cok van de huizen in de buurt geen enkele ruit heel bleef. In een huis lagen twee personen voor een open venster; één hunner werd ge dood, de andere kreeg geen letsel. In de Twaalfmaandenstraat was de aanblik ook als die van een bombarde ment; twee huizen werden totaal ver nield. De gevels vielen op straat, Hiet was ongelooflijk, dat daar geen gewon den en gekwetsten waren. Een dienstmeisje werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond uiit de puin- hoopen gehaald. Zij lag al in bed en kwam van de tweede verdieping met alles naar beneden. In den "Kruidtuin kwam ook een bom terecht. Zij richtte vrij ernstige schade aan het achtergedeelte van het Elisa- bethsgasthuis. De operatiezaal heeft veel geleden; een aantal zieken moest naar een andere zijde overgebracht worden. Gelukkig werd niemand gekwetst. In de Schermersstraat heeft de „Zep pelin" ook al een bom geworpen. Een bewoner vertelde, dat hij tegen één uur gewekt werd door een dof geronk, dat steeds dichterbij kwam. Met grooten angst vernam hij het onheilspellend ge luid, dat hij kende uit den tijd', toen hij in Duitschland Zeppelins had gezien. 'Hjij vluchtte dadelijk, doch zag het zwarte gevaarte naderen. Hiet stak duidelijk af tegen den sterrenhemel. Plotseling schit terde een verblindende lichtstraal uit den ballon, een heftige ontploffing. De be woner werd omvergeworpen, geen ruit was in de straat heel gebleven. Een noodgeschreeuw steeg uit alle huizen op. Zwaveldamp vulde de straat. Drie dienst meisjes van een dokter werden uit de puinhoopen gehaald, een harer overleed in het gasthuis, In de Lozanastraat werd ook een bom geworpen, doch richtte alleen groote stoffelijke schade aan. Een leegstaand huis werd letterlijk door schoten. IJzeren platen waren op vele plaatsen doorboord. Overal lagen stukken van deuren, schoorsteenen en bergen glas. Midden in de gang hing nog ongeschon den een opgezette duif als een symbool van den vrede in deze vreeselijke ver woesting. ;In ide Justitiestraat lag het ook vol met glas; een bom had een gat in de straat geslagen, doch geen menschen- 1 evens waren daar te betreuren. Ook in de Verdussenstraat viel een oogenblik had omgekeerd, zou hij in het laatste schemerlicht een klein spits toeloopend Vaartuigje bemerkt hebben, dat met groote snelheid de golven klief de en zou hij minder op Zijn gemak zijn geweest. Het was een Japansjdhe (torpedoven- nieler, een van die snelvarende oorlogs bodems, die 28 tot 30 knoopen loopen. Alle lichten uitgedoofd, Vervolgde hij met hardnekkigheid d|e aeroplaan. XI. DE NACHTELIJKE TOCHT. Non daalde de nacht over dien Stil len Oceaan neer; de sterren flonkerden aan den hemel en de aeroplaan scheer de over de sombere golven. Wij moeten ons plan opgeven naar San Francisco te telegrafeer en, zegde Maurice. jWiij konden het slechts te Hp- iuoloeloe doen, rmaar nu Üe Japanners er zijn.... Natuurlijk hebben zij de verbindin gen met Amerika doorgesneden, maar misschien ig hier of daar op het groote eiland een statie voor telegrafie zon der draad hiun ontsnapt. Meen dat toch' niet; wij hebben slechts een besluit te nemen, zegde Mau rice vastberaden, dien de gedachte aan Kate niet Verliet de rest van den Stil len Oceaan ook overvliegejn.... En natuurlijk kost wat 't kost', ben bom. Een juffrouw werd door het schroot aan het been gewond. In de nabijheid van de fabriek „De Minerva" viel een granaat op niet meer dan 20 M. afstand van 'n persoon. Verschil lende burgerwachten werden tegen den grond gesmeten. Een dokter van Ant werpen verklaarde in een interview, dat de „Zeppelin" op een hoogte van 60 7Q meter dreef. Hij had in zijn loop baan vele hartroerende tooneelen gezien, doch dezen afschuwelijken nacht zou hij nooit vergeten. Voorts is gebleken, dat de „Zeppelin" uit de richting van Hasselt kwam. Boven de dokken is het luchtschip de stad! binnen gevaren. Het heeft de bommen in deze volgorde geworpen: in de Fal- conkazerne, op de Stadswaag, in de Twaalf maandenstraat, in den Kruidtuin, iin de Schermerstraat, in de Justitiestraat, in de Verdussenstraat, in de Loza.nna- straat en op de fabriek .„Minerva", tcH taal dus negen bommen. De bommen lieten een scherpe acetyieen-lucht na. Een officier, die ze onderzocht heeft, verklaart, dat de scherven afkomstig zijn van granaten van 21 c.M. Deze granaten zijn bestemd om de pantserdekken van oorlogsschepen te doorboren. Men ver moedt dat de Zeppelin, die het nachte lijk bombardement verricht heeft, dus een zoogenaamde. Marine-luftkreuzer, ge weest is. Na den aanval van de Zeppelin tegen Antwerpen werden huiszoekingen gedaan in verschillende huizen aan de Schelde, waar signalen gegeven zouden zijn. Twee personen zijn nog aan de bekomen wonden bezweken. Vandaag liep nog het gerucht dat de Zeppelin neergeschoten was. De lucht kruiser is echter verdwenen zonder ge troffen te zijn. De Antwerpsche bladen zijn natuurlijk zeer verontwaardigd over dit bombarde ment. De „Nieuwe Gazet" noemt het een weergalooze schanddaad. „De triomf zij ner wetenschap heeft het Duitsche volk tot den laagsten trap van dierlijkheid doen dalen. Een stad beschieten, die zich verdedigt, waarvan ieder burger den toegang aan den vijand betwist, die uit al haar vuurmonden dood en vernieling braakt over de belegeraars, daar is nog altijd wat voor te zeggen. Maar bij een aanval als die waarvan onze stad dezen nacht het voorwerp was, houdt alle be grip van menschelijkheid op". Reuter seint uit Londen, dd. 25 Aug. Aan de „Evening News" wordt uit Ant werpen geseind, dat de „Zeppelin", die hedenochtend bommen in de stad wierp, genomen is en dat de bemanning ten getale van 15 personen, krijgsgevangen is gemaakt. Financier Ie hulp aan België. Tengevolge der noodwendigheden, te genover dewelke België staat tengevolge Van den oorlog, hebben Frankjrfijk en Engeland, aldus Het „Hbld. van Antwer pen", aan België een voorschot te doen Van een half milliard. Frankrijk en Engeland zullén iedeirl de helft storten van deze spin die ter zine innemen op Hawai, voegde de luite nant er aan toe* 1 i I Zij zwegen weer, geheel in gedachten Verzonken en als verpletterd onder de verbazende taak, die zij nog hadden te vervullen. Maurice Rimbauit had' zijn snelheid ver minderd en op Zestig tot zeventig kilo meters per uu;r teruggebracht. Weinig gewoon aan het besturen van de aero plaan gedurende den nacht en in de nabijheid, gekomen van de eilanden, dacht hij er niet aan, de snelheid te be waren, die hij tot nu toe voortdurend had gehad. Als het diepteroer maar een' zeer zwakken hoek vormde, zou nlij in 'enkele seconden op de oppervlakte van het water zijn, en h'ij was Ier niet geheel zeker van, dat de aeroplaan nog op zou kunnen stijgen, wanneer de drijftoestel len in verbinding miöt hiet (water kwamen. Geen proef had bewezen, dat de aero plaan pok goed zou zijn voor „hydro- plaan" en het was nu de tijd niet het eens te probeeren. Overigens waren de eilanden niet ver meer af. Het waren de vier eilanden groepen, die zeer dicht bij elkaar la gen en door het kanaal van Hawaï, dat zestig kilometers breed is, gescheiden worden van het grootste eiland van dien naam. Blij den schijn van de electrische beschikking van België gesteld woiidt, zegge ieder 250 millioien Franks. Australië heeft 10.000 pond sterling aan België geschonken. De Engelschen Gisteren kwam het Engelsjdhe Hooger- huis weder bijeen. Asquith zeide: Wij hebben van generaal French gehoojrfci, dat de reeds aangekondigde terugtrek king van zijn troepen naar de nieuwe stelling met succes is uitgevoerd; deze troepenbeweging heeft niet zonder aanzienlijke verliezen plaats gehad. De EngelsChe troepen werden door den vij and ernstig in het nauw gebracht, doCh zij wisten hem van zich af tje schud den. Het is niet gewens|f£t op het oogenblik daar meer van te zeggen be halve, dat generaal French beiricht, dat niettegenstaande de Zware marsdien -en het zware vechten, de gesi-i p-ider de EngeLChe troepen uitnemer, d ls|. French schat het aantal dooo'cn aan Engelsche Zijde pp iets meer dan 2000 man. Lord Kitchener legde in een ribde Ui het Engelsche Lagerhuis er den nadftuk op, 'dat de conscriptie in de verschil lende landen het meerendeel der geheele mannelijke bevolking in het veld heeft gebracht, terwijl i Engeland onder het vigeer end nationale stelsel niet al dus gehandeld hdeft en nog een gropt aantal reservisten, zoowel uit het moe- land als uit de koloniën, in het veld kan brengen. Daar van de koloniën aanzien lijke cohtingentein voor het territoriale leger onderweg zijn, heeft Engeland op loyale wijze aan zijn plicht kunneln vol doen en hebben meer dan 70 bataljons vrijwilligers dienst genomen, voo(r de krijgsoperaties buitenlands. Een tweede leger van 10.000 man is reeds feitelijk verzekerd, en achter, deze staan nog pe speciale ie;n nationale re&erVen. Terwijl het maximum der troepen sterkte in de vijandelijke landen een voortdurende vejrmindering ondergaat, kan Engeland de versterkingen voorbe reiden ,die aanhoudend en in toenemende mate naar da Engelsche veldleger zullen stroomen, waardoor dit zal blijken zoo wel ïn aantal als gevëchtswaarde, de macht en de verantwoordelijkheid1 van het Britsche Rijk, niet onwaardig tezajn. Indien, aldus eindigdie lord Kitchener, de oorlog van langen duur wojidt en ver dere opofferingen van de natie zullen worden geeischt, dan ben ik overtuigd, dat het Biritsche volk niet zal weigeren, zich deze opofferingen te getroosten. Aan de Russische grens. Terwijl in B|elgië |en Elzas-Lotharingen een (Vertwijfelende strijd ges!t(rfeden wordt tusschen dicht op elkander gedrongen legermassa's, een |strijd waarvan de uit slag van (groote beteekenis zal zijn voor het Verdere veldloop Van den oorlog, dringt In (het Óoste(n vian Pjuisdn de Rus>- sdschie kolos (steeds vertier voor waar tsi. Na de Pruisische grens ove^chreden te hebben, is daar de eene sjad na de ajndiere (door /de Russen bezet. De RujSr lamp, die hij mee had genomen, raad pleegde luitenant Forster de kaart: het eerste van de eilanden van Oahu door het kanaal van Hawaï gescheiden, wasi het eiland Molokaï. Hiet eiland van Üe melaatschen, voegde hij er bij. Wordt het (slechts door melaatschen bewoond? -Ja, en (door hen, die ze verzorgen, missionarissen van Picpuis en zusters Franciscanessen. x Dan zullen de Japanners Ier zeker niet ge wie/est zijn.... Dat denk ik ook niet- Wat zouden Ze er moeten doen Maar we zulletn er geen druppel "benzine vinden, want het is een plaats, waar slechts,'smart heercht en |dio°d, en de Amerikaansche millio- nairs, die liefhebbers zijn van yacht en automobielen, zullen zich niet in een dergelijk sanatorium wagiejn. En de andere eilanden Lanaï, dat op Molokaï volgt, heeft niet eens een haven en heeft slechts eein dorp. Het groote eiland Mauï, dat dan komt, is bijna niets anders dan een ,rot$ van drie duizend meters hoogte, en het eiland Kahulani het kleinste van de acht, heeft slechts inboorlingen tot be woners. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1