Uit Stad en Omgeving. Het voornaamste Oorlogsnieuws. Credietbaiik, wil ik twee zinnen naar voren brengen, die als uitgangspunt zul len dienen voor dit schrijven. le. de middenstand drage zorg, dat in den Raad van Commissarissen van elk vak een vertegenwoordiger zitie, opdat deze bij een aanvrage om cre- üiet de credietwaardigheid van zijn vakgenoot kunne beoordeelen. '2e. Als uit boeken-onderzoek blijkt, dat een crediet kan worden gegeven, is er niets op tegen zulks te doen. Zoo ongeveer was de strekking van de beweringen. En is '4 nu zoo te ver wonderen dat een van de aanwezigen vroeg of er een waarborg bestond voor den aanvrager, dat zijn aanvrage met de noodige onpartijdigheid zal worden beoordeeld. Mij dunkt dat het breede handgebaar van den inleider wel een weinig minder groot had kunnen zijn, toen hij den vrager meende te moeten beantwoorden met eenige opgeschroef de zinnen, die allerminst bijdroegen tot meerdere klaarheid en de veronderstel ling deden wakker worden, dat hier al weer stond een man, die van de praktijk weinig afweet. Wat toch is 't geval? Leest men de boven aangehaalde zinnen goed, dan is er alle aanleiding te vinden tot de gestelde vraag. Spreker had moeten begrijpen, dat door een combinatie van de twee ge citeerde gedachten bij den vakman onge rustheid wordt gewekt, daar hij Uij Ide aanvrage voor een crediet zijn boeken moet blootleggen, óók aan een comJ missaris-vakgenoot, die, al is hij met de eerlijkste en ineest humane gevoelens bezield, en al laat hij zich niet beïn vloeden door concurrentiewoede, toch in die boeken namen en cijfers ziet, die hem zeker wel zullen interesseeren. Voor den vakgenoot-aanvrager zal deze wijze van handelen zeker een ernstig bezwaar zijn om tot de bank toe te treden. Dit moet niet kunnen geschieden. Mij is uit de praktijk volkomen bekend, dat er tal van crediet-aanvragers zijn, die angstvallig polsen, wie toch wel hunne aanvrage moet beoordeelen. En dit om wel te begrijpen redenen. Nu kan men dit kortzichtigheid noemen of andershet komt mij voor, dat het zaak is, als men, op gezonde basis een credietinstelling wil in het leven roepen, op de aller eerste plaats zorg te dragen, dat alle belemmeringen uit den weg worden ge ruimd. Onze Hanze-banken kennen dezen vorm van beoordeeling niet en genieten dan ook het volle vertrouwen, waardoor zij tot zulk een hoogen bloei zijn ge komen. En waar 't toch zeker in het belang van den ganschen Leidschen Mid denstand is, dat ook deze nieuw te stichten organisatie zoo goed mogelijk worde opgericht, meende ik te moeten wijzen op het gevaar van niet geringe beteekenis, gelegen in den geest van de twee boven aangehaalde zinnen, die zeker niet in de statuten mag worden belichaamd. U dankend voor de plaatsruimte, H, W„' SPENDEL. Broodprijzen. De moed begon mij al in de schoenen te zinken. Ik dacht: heb ik dan zoo verkeerd gedacht, toen ik mijn stukje inzond iii uw blad van verleden week Dinsdag onder bovenstaand opschrift? Ik las of hoorde niets meer over de door mij genoemde bevoorrechting van den groothandel. Juist was ik van plan onze R. K„ Middenstandsvereeniging „de Hanze" eens daarover aan te schrijven, toen ik Zaterdagavond in uw blad las van de vergadering, door die vereeni- ging in Zomerzorg te Leiden gehouden. Jk kwam terug van' mijn (voornemen, want wat las ik in dat verslag? „Voorstellen werden gedaan in het belang van den middenstand. Ten slotte was men toch algemeen van oordeel, dat in dezen tijd niets kon besloten worden." Een ieder moet rekening houden met eigen zaken! en daarna handelen. Vreemd; ik had! altijd gedacht, dat juist als er moeilijk heden zijn in het vak, men zijn hulp moet zoeken in de vereeniging en men niet op zich zelf moet handelen, maar in vereeniging. Waar is men anders lid voor? Aangenaam deed het mij echter aan, toen ik Dinsdag de „Nederl. Bak kers-Courant" kreeg en daarin zag, dat haar aandacht was gevallen op mijn stukje in onze LeidsjChe Courant, dat zij het waardig had gekeurd het over te nemen. En geheel in de wolken kwam ik Dinsdag, toen ik Uw stuk las onder de driestar „Treurige Practij- ken" en onder het gemengd nieuws een stukje, overgenomen uit de ,/N. H. C/I „de Broodprijzen". Het is mij nu ge- bleken, dat meerderen er de aandacht op vestigen, dat niet enkelen worden bevoordeeld tegenover vel;e)n, die daar door schade lijden. Dat ik nog eens, zoo vrij ben ben, M. den Redacteur, om! een plaatsje te vragen, is daarom, dat ik het noodig oordeel, dat hier spoedig en krachtig wordt ingegrepen en aan het licht komt, dat het nietf de schuld is van de bakkers;, als het brood opL slaat, maar van de regeering, en van sommige gemeentebesturen. Zoo las ik ook van de gemeente Djordredit, dat de gemeenteraad besloten hedft beslag tfe leggen op 1300 balen bloem1 tegen den1 prijs van f 17.W,ie de bloem behield, blaakte op die WijZe [60 pCt. 'winst, en1 dé belastingbetalers kunnen nu die winst betalen. Op een der mooie circulaires, die ons in deze dagen zoa ruims,choiots worden toegezonden, komt ook het Vol gende voor: „Wij hebben gebrek aan zakken, zendt dus die 'ledige zakken spoe dig terug, daar wij anders niet malen kunnen.". Een bewijs dus, dat er voorraad is om gemalen te worden. Maar ik zoul Collega's wel willen aanraden, stuurt geen zakken, voor het zakkengeld' ge zonden is. Leer om leer. U, M. d. Redacteur, dankend voor de opname, EEN BAKKER. Tabak en Sigaren enz. voor onze Militairen te velde en in versterkte plaatsen- 's Gravenhage, 21 Aug. '1914., Ldndgenooten 1 De met verlof in hunne haardsteden zijnde dienstplichtige militairen, hebben, in den aanvang dezer maand, met loffe- 1 ijken spoed, gewillig en ordelijk, vol daan aan het bevel, dat hen buitenge woon in werkelijken dienst riep. De flinke houding der Regeering, de uitnemende voorbereiding der mobilisa tie, en daarnevens de goede geest van het Volk, hebben Nederland in staat ge steld tijdig gereed te zijn, om zijne onzij digheid, desvereischt met kracht van wa penen, te handhaven. Het is van het hoogste belang, dat een goede geest in de krijgsmacht blijve heer- schen. Geen middel dat er toe kan bij dragen dit doel te bevorderen, mag on beproefd warden gelaten. En naarmate de bijzondere toestand, waarin land en leger thans verkeeren, langer zal voort duren, zal er méér moeten worden ge daan om de nadeelige gevolgen daarvan op te heffen, of althans te verminderen. Met groote waardeering vernamen de ondergeteekenden, dat door onderschei dene steun-comité's pogingen in den door hen bedoelden zin in 't werk gej- steld worden, tot beperking van werke loosheid, hulp aan de achtergebleven betrekkingen van militairen enz. Evenzoo dat getracht wordt, zoowel bij het leger, als bij de zeemacht, aan de militairen in hun vrijen tijd ontspanning en eenige versnaperingen te verschaffen. Maar zij meenen dat nog iets meer moet worden gedaan, voor de troepen die thans te velde zijn, dan wel verblijf houden in afgelegen garnizoenen, in linien en stellingenof in afzonderlijke forten. Want juist daar hebben de mili tairen in dezen tijd inspannende diensten, te verrichten, terwijl de gelegenheid tot ontspanning en afleiding voor hen uiterst gering is. Ook deze militairen moeten de be langstelling van het Nederlandsche Volk ondervinden. De ondergeteekenden wenschen daar om in samenwerking met het hoofdbe stuur van de vereeniging „Onze Vloot" en in overleg met de betrokken legerau- toriteiten, aan de evènbedoelde militai1- ren van leger, landweer en eventueel van landstorm, voorloopig als versnapering een pakje tabak en sigaren aan te bieden ter waarde van f 0.25, Zoodoende zal menig soldaat wellicht nog iets kunnen afzonderen van zijne soldij, voor zijn behoeftig gezin. De ondergeteekenden veroorloven zich de vrijheid ieen beroep te doen pp het Ner derlandsche Volk, om hun de noodige gelden voor het omschreven doel te ver schaffen. Elke b;jdrage, hoe gering ook, zal door hen dankbaar worden aanvaard. Wie slechts één kwartje offert, ver schaft daardoor aan een soldaat gedu rende eenige dagen j,vrij rooken". Zij wijzen er ter loops op, dat eene uitreiking op ruime schaal van tabak en sigaren aan militairen, indirect ten goe de zal komen aan de Nederlandsche in dustrie, met name aan stilstaande siga renfabrieken en tabakskerverijen. i Inschrijvingen en giften worden gaar ne bij de Penningmeesteres of bij een der andere Commissieleden ingewacht. 1 De Commissie: !W. G„ F. SNIJDERS. Luit.-Generaal b. d., Prinsevinkenpark 11, Voorzitter. Mej. W, C. G. BOOMS, Nassaulaan 21, Penningmeesteres. (Z. HOEK, Directeur der ,N. V.; Mij. „iHet Park Zorg vliet," Waldeck-Pyrmontkade 133, Se cretaris, i Mr. F, J. W. DRION, Lid van de 2e Kamer der Si-Gen, Laan v. Meerderv, 52b. Mr. G, Th. VAN, DEVENTER, Lid van de 2de Kamer der Si-Gen^ Su rinam es traat 20. i J. F, R. VAN DE WALL, Civiel-Ingenieur, Laan v. Meerderv. 141. A. D. DEVOS, Koopman, "Lange Houtstraat 10. P. ESCHAUZIER, Dir. der Mij, „Sentanen-lor", Park Zorg vliet A. C„ A. VAN VUUREN, Lid van de 2e Kamer der St.-Gen.fc Ko ningin Emmakade 110. LEIDEN, 22 Augustus. Begrafenis van P. J. Dik&hoorn. Op de begraafplaats buiten de Groe- nesteeg had heden de teraardebestelling plaats van het stoffelijk hulsel' van den heer R Dikshoorn, in leven oud-hoofd der school 4e klasje aan de Btrande- wijnsteeg en oud-Directeur Van het Ge nootschap „Mathesjs Scientiarutn Geni- trix", welke laatste betrekking door den overledene bijna 40 jaren was bekleed. Eene overtalrijke menigte had zich op den doodenakker verzameld, om' van hare deelneming te getuigen en een af scheidsgroet te brengen aan den man, die zich in velerlei kring door werk zaamheid en welwillendheid' vete vrien den had weten te verwerven. Onder de aanwezigen werden opge merkt de wethouder van .onderwijs, de heer J. A. van Hamel, vele professo ren der Universiteit, een deputatie uit de Commissie van toezicht voor het M. O., en verder een aantal vertegidnwoorldi- igers uit de kringen Van het Middel baar en Lager Onderwijs. Vele kransen en bloemstukken waren aangebracht, daaronder een eenig fraaie krans van Directeur en Leeraren van Mathesis,. Aan de gnoevle Weifd een .laatste Woord van hulde gesproken door den heer Dr. C. A. Crommelin Voorzitter van do Commissie van toezicht van het Ge nootschap S. G., die de Verdiensten van den ontslapene schetste al1? mcnsch, burger en onderwijsman en mede in her innering bracht, hoe deze zich immer beijverd had gedurende z!ijn langdurigen loopbaan als Directeur Vani Mathesis den -bloei en de bevordering der ber- langen van dat Genootschap te bevor deren. "Met woorden van troost tot de nagelaten betrekkingen eindigde spr. zijne deelnemende en bemoedigende toe spraak. Een der zomen Van den ontslapene de heer A. Dikshoorn, van s-G raven- hagc, dankte, ook namens verdere far milieleden voor de laatste eer den be treurden doode bewezen. Met het strooien Van een handvol bloemen in den grafkuil was de droe vige plechtigheid ten eindel gebracht. REEU!WIJK. Te 's-Gravenhage is) ge slaagd voor M. O. HoogduitsCh mej. A, O. Kruijt, alhier. RVOUBRUOGE. De Raad dezer ge meente vergadert a.s. Maandag, voor middag 11 uur. De Collecte Voor het „Roode Kruis" heeft alhier met Ofwegenop gebracht f 141.50. WASSENAAR. Een onzer bloembol lenkweekers heeft ee|n .exemplaar Col- villi, waar zich wit eenzelfde bol' roode en witte bloemen ontwikkeld hebben. Burgerlijke Stand. BODEGRAVEN. Geboren: Pieter, z. van G. Uithol en A. Plomp. Brigitha Wilhelmina Theodora, d. van H. P. W. Kouwenhoven en B. I. Loderus. Arie, z. van T. Zaal en J. de Hoog. Overleden: H. van der Kleijn 18 j. M. Voordouw, Wed. van J. Bode 80 j. M. van Wijk 6 m. BOSKOOP. Geboren: Magtilda Petro- nella d. van C. G. van der Wolf en C. in 't "Hout. Maria Johanna d. van C. Th. Stol- ker en A. J. S. Ronde. HAZERSWOUDE. Geboren: Abraham Brobbel, z. van L. Dorsman en G. van Vliet. Aagje, d. van R. G. Oppelaar en N. Verheul. Johanna Christina, d. van J. Roos en J. A. van Elk. Elisabeth Maria, d. van C. de Boer en C.W.Vermeulen. NicolaasJoannes, z. van C. Groen en J. M. Zandvliet. Gerrit, z. van J. C. van der Haven en N. de Bruin. Ondertrouwd: Gerardus Rijsdijk, wedn. van Johanna van Oosten, 25 j. wonende te Alphen, en Maria Simonia Mens, j. d. 26 j. alhier. Overleden: Petrus van der Werf, jm. 19 j. Jan Blonk, weduwnaar van Jacoba Voets, 62 j. NIEUWKOOP. Geboren: Neeltje, d. van A. Verhagen en A. Verweij. Alida, d. van G. van 't Wout en M. van Es. Helena Martina, d. van J. Verkade en M. Brak. Levenlooze d. van J. van der Haven en H. E. Hofstee. Levenlooze z. van A. Kwaker- naak en I. Rijlaarsdam. Ondertrouwd: A. J. van Lith, 27 j. en C. van Soest, 18 j. Overleden: J. van Lith, 3 weken. NIEUWVEEN. Geboren: Cornelis, z. van C. van Harten en H. Mulder. Petro- nella Adriana Maria, d. van H. Spekman en J. M. Verlaan. Margaretha Joanna, d. van T. Hagenaars en H. de Wit. Emerentiana, Adriana, d. van A. Verhaar en Th. Bosman Overleden: N. M. den Bleeker, d., 2 m. NOORDWIJKFRHOUT. Geboren: Pe- tronella C. W., d. v. J. v. d. Berg en A. P. Verdegaal. VOORHOUT. Geboren: Leonardus Hendrikus, z. van L. H. van der Hoeven en M. H. Haket. Franciscus Cornelius Johannes Petrus, z. van W. Huyts en M. W. Krimp. Helena Anthonia Maria, d. van C. de Groot en M. Zwanenburg. Johannes, z. van D. Huisman en A. van der Eist. Hermanus Hendrikus, z. van H. Geerlings en E. Warmer dam. Cornelia, d. van H. van Went en M. C. van Wieringen. Overleden: Levenl. aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Gerardus van der Lans en Johanna Schrama. Johannes van der Zwet, 80 j., echtgenoote van Sophia van den Boogaard. WASSENAAR. Geboren: Jacoba Catha- rina, d. van B. P. v. Eeden en J. C. Neer schol ten. Willem, z. van J. v. Delft en A. Hogewoning. Maria Johanna, d. van P. Putker en A. v. d. Geer. Dirk Marinus, z. van J. Veerman en M. C. van Zwol. Maria Cornelia, d. van G. Looijestein en M. Ruig- rok v. d. Werve. Overleden: Th. R. Kortekaas, z. 6 m. D. de Wit, m. 72 j. ZOETER WO ODE. Geboren: Helena Cornelia, d. van W. Hoogervorst en S. Korte kaas. Adrianm, z. van E. A. van den Akker en J. Slingerland. Overleden: Dirk Meijer 23 j. Laatste bericliten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Aan de Oosterijkscn-Serv sche grens. ROME, 22 Aug. (Uit Servische bron) De bladen vernemen uit Nisj, dat vol Overwinning der Duitschers in Lotharingen. Het voortrukken van het Duitsche leger ln Belglö naar de Fransche grens. "Overwinning de Serviërs op de Oostenrijksche troepen. gens mededeeling van het Servische hoofdkwartier ue Serviërs in den slag bij Losnitza, die vier dagen geduurd heeft teen volkomen overwinning behaald heb ben,. Aan weerskanten streden 150.000 man. iHiet Oostenrijksche leger, dat de Drina overgestoken was, werd verslagen. De verliezen jzijrn aan beide zijden bui tengewoon groot. De overwinnaars heb ben veel buit en duizenden gevangenen gemaakt. L De inval der Duitschers in België. PARIJS-, 22 Aug. {Officieel.) Troepen Duitsche cavalerie trekkjen in, iWjestelijike richting door Brussel. Zij worden ge volgd door 1 legercorps. Namen is gedeeltelijk ingesloten. Zwaar geschutvuur werd er om '12 uur 's middags op geopend. De beweging van Duitsche colonnes in Westelijke richting wordt aan beide izijden yan ipe Maas, buiten (de (draagwijdte van de kanonnen van Namen voortgezet. De veldslag tusschen Metz en de Vogezen. BERLIJN, 21 Aug, De groote gene rale staf deelde gisteravond mede: De door onze troepen tusschen Metz en de Vogezen verslagen Fransche strijd krachten zijn heden achtervolgd/ Zij bestaan uit meer dan 8 legercorpsen., De terugtocht van de Franschen ont aardt in een vlucht. De Duitschers heb ben tot dusver meer dan 10(®Ö0 gevan genen gemaakt en meer dan 50f ka nonnen veroverd- De Paus. f De Koningin wordt bij den plech- tigen uitvaartdienst voor den Paus ver tegenwoordigd door jhr. v„ d. Poll, opperschenker van Hr. Ms„ Huis. Gezantschap. iHedennamiddag ten 6i/a uur zal aan Hi. M, de Koningin worden voorgesteld de heer Henri Allizé, tijdelijk belast met de leiding van het gezantschap der Fransche republiek alhier, met den rang van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister. Overgebleven spijzen. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat, in afwijking van de terzake gegeven voorschriften, overgebleven spij zen en brood, welke niet meer voor militair gebruik worden benut, voor zoo veel het weghalen daarvan niet is ver pacht door tusschenkomst van de bur gerlijke overheid ter plaatse, ter beschik king kunnen worden gesteld van be-1 hoeftige gezinnen. Hierbij moet echter in het oog wor den gehouden, dat voor de betrokken menages niet meer levensmiddelen mo gen worden ingekocht dan voor militair gebruik noodig wordt geacht. Tentoonstelling te Semarang. De koloniale tentoonstelling te Se marang, die aanvankelijk den 13en Aug. zou worden geopend, doch waarvan de opening werd uitgesteld, is heden ge opend. Bij die gelegenheid is hét Offi cierskruis der Oranje Nasspu-orde ge. schonken aan den Directeur-Generaal der tentoonstelling, den heer W. H. Hioolen en den secretaris, lid van het hoofdbestuur, den heer M. G. van Heel. Het Conclaaf. Het nabijzijnde Conclaaf zal uiter lijk tien dagen na den dood van Z. jH'., den Paus moeten beginnen. Het wordt dan pledhtig geopend door den Camerlengo, kardinaal dell'a Volpe die na het overlijden van wijlen kardi naal Oreglio di San ,Stefano onlangs tot dezen hoogen post verheven is. Het zoogenaamde recht van veto, dat en kele katholieke grootmachten zich van ouds toekenden, is door paus Pius X volstrekt opgeheven verklaard en thans, onuitvoerbaar geworden. Onder de kardinalen, die Voor de tiaar het meest in aanmerking komen, treedt' zoo wordt, volgens den Romein- schen correspondent van het dag blad de „Tijd" in welingelichte Romein- sche kringen geloofd op den Voor grond- kardinaal Domeniqo Ferrata. Deze was voor zijne verheffing tot het purper nuntius te Parijs en had daar als diplo maat een grooten naam. Hij is nu pre fect der Congregatie van het Concilie en secretaris van het H. Officie, twee zeer gewichtige ambten. Jfij munt uit door een buitengewone kennis van het kerkelijk recht en het Staatsrecht. Hij was intiem beVriend met wijlen kardi naal Rampolla. Naar reeds verluidt, zal bij eventueele Vredessjuiting na den huidigen wereld oorlog de bemiddeling van den H. Stoel noodig, althans zeer nuttig kunnen zijn. Met deze uiterst actueel e oVerweging zal in het conclaaf allicht rekening wor den gehouden. Daarom is het lang niet onwaarschijnlijk, dat de uitstekende fi guur van een diplomaat als kardinaal' Ferrata in bijzondere mate de aandacht van het conclaaf trekken zal. Onder de „Cardinali papabili" is ook onze eminente landgenoot kardinaal van Ross,um dikwijls genoemd. Z.Em. staat aan nagenoeg heel de Curie, die hij door jaren lange practijk voortreffelijk kent in zeer hoog aanzien. Maar dat hij een buitenlander is, geldt bij velen nog als ernstig bezwaar. Mocht in den afschuvvelijk-verwarden toestand, dien E,uropa thans doorleeft, dit bezwaar niet overwegend zijn, zoodat de meerderheid' van het H. College, die nog altoos uit Italianen bestaat, tot de keuze van een niet-Italiaaanschen paus zou kunnen be. sluiten, dan is onze kardinaal van Ros- sum, als behoorende tot een geheel on- zijdigen staat, wel de vanzelf aange wezen candidaat. Adriaan VI zou dan niet meer de éénige Nederlandsche) paus blijven. Verder noemde men niet zelden kardi naal Maffi, aartsbisischop van Pipa, als den toekomstigen paus,. Hij is een man van zeldzame geleerdheid, zoowel in ker kelijke als profane wetenschappen (voor al sterrenkunde), een voorbeeldig kerk vorst en krachtig bevorderaar der ka tholiek-sociale actie, met name der ka tholieke pers. Hij bes.dhikt over een meesterlijke pen en niet geringe wel sprekendheid. DoCh zijn patriotische toe spraak tot het regiment, dat uiif Pisa ten oorlog in Tripoli zoju opmarchee- ren, bracht dezen kardinaal bij sommi gen in verdenking van Chauvinistische gevoelens. Vooral bij de bultenlandsche leden van het H. College zal dit ber zwaar thans opgeld kunnen doen. Nog andere „papabili" worden onder de Kardinalen, met meerdere of mindere overtuiging, genoemd. Men vergete ech ter niet, dat uiteraard dit alles slechts menschelijke gissingen kunnen zijn. De Hï. Geest werxt in ieder Conclaaf langs onnaspeurlijke, dikwijls, wonderbare we gen. Daarom heeft menig Conclaaf reeds geheel onvoorziene verrassingen ge- bracht. Alleen de uitverkorene van den H. Geest, die namelijk het meest ge schikt is voor de grootendeels nog in het duister zwevende tijdsomstandighe den, wordt paus, om aan de geheime plannen der Voorzienigheid als werk tuig te dienen. Voor hém alleen is het „Tu es Petrus", weggelegd. Niet ten onrechte is dan pok te RpmQ het spreekwoord ontstaan, dat wie als „de toekomstige paus" het conclaaf bin nentreedt, dit als gewoon kardinaal ver laat. Een regel nochtans, waarop dfl kerkgeschiedenis meer dan ^één uitzon dering heeft geboekstaafd. Een oordeel over Paus Pius X. Wij lezen in de liberale „Nieuwe Cou rant" het volgende oordeel over Paus Pius X z.g. „Wij hadden het Voorrecht, te Rome vertoevend, bij Pius X in .particuliere audiëntie te worden toegelaten en leven dig staat ons nog voor den geest dei edele figuur van den grijzen kerkvorst, indrukwekkend in het schitterend wit kleed temidden van de gCknielden ge stalten in het Zwart, Innige goedheid straalde er uit de groote donkere oogen, die vriendelijk neerzagen op allen, jlie bij hem troost waren komen zoeken, katholieken en niet-katholieken. Innig medegevoel klonk in ?ijn stem, toen hij een Italiaansche geestelijke zus ter ophief en toesprak, nadat zij in een stroom van heftige woorden haar leed had geklaagd. Er scheen just en vrede van hfem uit te gaan, want de zuster bedaarde en hij wendde zich tot de blin de naast ons, die hem ondier snikken toe riep „Padre mio, sono cieca". Weer lag er oneindige menschenliefde in die stem, toen hij op de wanhopige klacht woorden van troost vond en zijn zegen' uitsprak oyer haar en allen, die haar lief warem i Zoo ging hij" den kring rond, overal zegenend en vertroostend, en toen hij was heengegaan in het plechtig witte kleed, scheen het of een eugel van liefde de kamer had verlaten. Ook de niet-katholieken waren onder den indruk en daalden zwijgend de vele trappen af die naar den ingang van het Vaticaan bij de beroemde bronzen deur leidden.... Maiktberichten. LEIDEN, 22 Aug. Geen Graanmarkt. Botermarkt. Aangevoerd 435 achtste 31 zestiende vaten, wegene 9010 K.G. Prima fabrieksboter (controle) f 48 a f52. Goede fa- brieksboter f 44 a f 47, prima boercnboicr f 48 a f 54, boerenboter f44 a f47. Handel vrij vlug. Eierenvéiling. De eieren zijn gestem peld L. E. V. Aanvoer 5788 stuks. Kipeieren f 4.80 tot f 5.50. Eendeieren f 4.80 a f 5.20, Kalkoeneieren f 7.— a f 8.per 100 stuks. Handel zeer vlug. Tu r f. Lange 36.000. f 4.50, i f 4.75. DELFT, 22 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 68 stapels kaas, wegende te zamen 15989 kilo. Prijs f 36.— a f 45.— per 100 kilo. WASSENAAR 21 Aug. Peen p, b. f 4-5,50, Spinazie 12 c. p. ben Zuring 3 a 5 p. ben. Postelein 15 a 20 c. per ben. Kropsla 30 a 75, Snijboonen 18 a 24 c. Bloemkool l 6.— a 8.— Groene Savoyekool f 2. a 2.50 Komkommers f 1.— a 2.50. alles per 100. Raspei erwten f 1.30 a f 1.90. Prinètf&eiioonen i 1.20 l i 4u I*uin- boonen f 0.6j a 1. u. pei 10 K.G. Aardappelen per kin 1.20-a 1. 0. Eieren per 100 f 5.—aö.— Kippen per stak f ü.7o

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3