BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Uit Stad en Omgeving. te voorkomen. ,Hij spoorde de pelgrims aan te bidden, opdat de Europeesche machthebbers de vijandelijkheden zullen staken en spoedig de vrede intrede. Een afgezant der Columbiaansclie Re publiek, die de pelgrims vergezelde, dank te den H, Vader voor alles, wat hij bij verschillende gelegenheden voor den vrede had gedaan. JJ. Maandag heeft het kapittel der ba- ziliek van Lateranen, overeenkomstig een wenk van den H,. 'Stoel, besloten, om in de kapel van het sanctuarium der Scala Sancta het beroemde Christusbeeld .ter vereering uit te stellen, 'iets wat alleeni in tijden van pest, hongersnood en oor log pleegt te geschieden, l Gemengde Oorlogsberichten. Duitsche vorsten in het veld. Naar Duitsche bladen berichten, zijn bijna alle prinsen van het koninklijk huis van Wurtemberg tot den dienst te velde overgegaan; ook hertog Karei Eduard van Coburg-Gotha ging naar de troepen. De groothertog van Hessen was voornemens hetzelfde te doen. Schildwachten beschote n. Uit Saarbrücken werd verleden week aan de „Köln. Ztg." gemeld: De garni zoenscommandant te Forbach maakt be kend, dat in de laatste dagen meerma len met scherp op schildwachten werd geschoten. Hij stelt het de burgerij tot plicht het „gespuis", dat zoo handelt onschadelijk te helpen maken en aan gestrenge bestraffing over te leveren. Vrouwen als tram conducteurs. Bij de groote Berlijnsche electrische tram waren van de 9000 man, die in dienst waren, 4475, dus ongeveer de helft, opgeroepen voor den krijgsdienst, Wanneer de landstorm onder de wapens wordt geroepen, zullen nog 2000 a 3000 man moeten volgen. 1 De directie van de groote „Berliner" heeft nu besloten, om aan vrouwen dier ambtenaren een gelegenheid te geven om in haar onderhoud te voorzien, door bij wijze van proef de vrouwen van conducteurs en wagenvoerders als con ducteurs op de bijwagens dienst te la ten doen. i i Een Duitsch aviateur werpt bommen in Namen. De „Ti mes" heeft bericht ontvangen uit Na men, dat Vrijdagavond een Duitsche aeroplane op de stad drie bommen heeft laten neervallen, waarvan er slechts één die een brug trof, schade aanrichtte. Vijf menschen werden gewond, van wie drie ernstig. Ook Zondagavond omstreeks 8 uur werden bommen in de stad gewor pen. Een er van beschadigde het dak van het station. Absinth-verbod. De politie- prefect heeft te Parijs den verkoop van absinth tijdens den oorlog verboden; alle bladen prijzen dezen maatregel. Generaal v. Bülow. Het be richt omtrent het sneuvelen van generaal von Bülow wordt in de Duitsche bla den bevestigd. Het was daarom, dat de keizer den broeder van den gesneuvel den generaal prins Bülow, den oud- Rijkskanselier bij zich liet komen, om. hem zelf de droeve mededeeling te doen. Schurken. Eenige schurken, den naam mensch onwaardig, maken van de droeve omstandigheden gebruik om on der schoone voorwendsels meisjes uit Europa naar Amerika over te brengen.. Koninklijk voorbeeld. Hare Majesteit de Koningin heeft last gegeven tot aanzienlijke bezuinigingen op Hoogstderzelver Hofhouding en huis houden met behoud van (het geheele personeel, ten 'einde later /ruimer te kun nen bijdragen in de (leniging vajn den nood, welke een gevolg fis van den thans 1 eerschenden drukkenden toestand1 op economisch gebied. Daartoe zal het Vor stelijk Echtpaar voor eenogen tijd op meer bescheiden voet leven en is voor dit jaar reeds afgezien van een verder verblijf op Het Loo en van het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam, terwijl de gebruikelijke feesten in den winter van 1915 ten (Hove) niet zullen worden gegeven, i Hare Majesteit wenscht, dat door Koogstdezelve later fin het 'land te bren gen bezoeken, niet als officieel zullen worden aanjgemerkt 1 D e o n z ij d i g h e i d v a n Nederland!. De Nederlandsche gezant te St Peters- burg heeft Zaterdag den [minister van buitenlandsche zaken een schriftelijke ven- klaring overhandigd, maar'luid waarvan in strijd met uit (het buitenland gekomen berichten, de onzijdigheid van [Nederland niet is geschonden en de Nederlandstche regeering besloten is, die onzijdigheid tijdens den geheelen duur van den oor log te handhaven. 1 Strafbepalingen. De aandacht wordt er óp gevestigd, dat nu de militie buitengewoon (onder de wa penen is geroepen, in verband met art 87, wetboek van strafrecht, 'wat betreft de toepassing van het crimineel wet boek „tijd van oorlog" wordt aanwezig geacht, zoodat de zeer strenge strafbe palingen van dat wetboek, voor den oor log geldend, ook thans (reeds van kracht zijn. Een militair is dus Jna 24 uur onwet tige afwezigheid ireeds deserteur, terwijl insubordinatie door feitelijkheden met den dood kan worden 'gestraft. Inkwartiering geweigerd. Voor den Utrechtschen kantonrechter stond terecht de heer (T„, te Utrecht, die, toen ieen milicien 'zich met een inr kwarteringsbiliet bij hem in .den avond van 2 Auj. aan.n-edde, tot aeze zek-es „Kom morgen maar terug, dan zal ik probeeren je (udt te besteden". Een buur man heeft den militair toen machtlogies verstrekt. Den volgenden dag kwam de soldaat terug (en de heer T,. zeide hem toen, dat hij een deken en een laken kon krij'gen, maar op' (den groind slapen. De militair mam daarmee geen genoegen. Een hoofdagent van politie was getuige van het tweede onderhoud 'tusschen den heer T. en den militair Het O. M. eischte tegen den heer T. f 40 boete, subs. 15 dagen hechtenis en giaj hem nog een flinke schrobbeering op den koop toe. De kantonrechter bleef in dit laatste ook niet in gebreke. Vrijdag a.s. uitspraak. iper waarschuwing,, Dat het goed is «om naar de waar schuwende woorden te luisteren van op wacht staande soldaten, ondervond leen slager uit .Zundert, die friet voldeed aan den oproep van een aldaar op wacht staanden soldaat, om stil 'te houden, ten einde na te kunnen gaan of hij gerechtigd was door te rijden. 'De soldaat maakte gebruik van zijn geweer, zooals- hij ver plicht is, !en schoot den slager doold. Bjloemboli en. De toestand in het bloem bol lenV^k zoo meldt men aan het 'N. v. d. D. is wel iets beter geworden, doordat de stoomboot Nieuw-Amsterdam naar Ame rika met eenige duizenden kisten bloerm- bollen aan boord, veel kans heeft goed te zullen overkomen en meerdere booten ook naar Scandinavië weer bollen wiN len verschepen, maar daar de zending naar Engeland misschien, echter die naar Rusland, Dfuitschland en Ooijtenrijk ze ker is stopgezet, is de schade voor het vak niet te overzien. Ook werklieden zijn reeds ontslagen of op minder loon gesteld, echter is voor velen tijdelijk Weik bij de boeren voor het inhalen van den oogst. De stoomtram Haarlem1 Leiden, die anders in dezen tijd met extra treinen moet rijden voor het goe derenvervoer, voornamelijk' bloembollen, heeft nu niets daarvan te doen, en bo vendien moet z!e, met het oog op spoe dig tekort aan steenkolen, den dienst met minder aantal wagens nog zooveel mogelijk frekken. Dezé crisis in de bloemt bollenstreek zal zeker nog jaren na werken. In het orgaan Van de Algemeene Ven- eeniging voor Bloembollencultuur wordt meegedeeld dat de oprichting van een 'bloembollensyndicaat wordt voorbereid door de bemoeiingen van een commissie uit de drie besturen der drie groote organisaties. Het syndicaat zou den bin- nenlandschen inkoopprijs en den mini mum' verkoopprijs voor het buitenland bepalen. Tevens zouden maatregelen ge nomen moeten worden om den geheelen overgebleven, niet-leverbaren voorraad bloemhollen te vernietigen, alsook maat regelen tegen den auctiehandel, den bloemhandel en andere misbruiken. Ge tracht wordt een voorschot te verkrijl- gen van 10 millioen gulden. Dit geld kan verkregen worden, zoo het gega randeerd wordt door het rijk^ de pro vincie en de gemeenten. Noodstand van den midden stand. Het permanent bureau van den Mid denstand deelt ons mede: Naar wij vernemen, is in den handel in voedings- en genotmiddelen een conf- missie werkzaam in den gee^t als in de vergaderingen van de Algem. Winke- Jiersvereeniging en El. N. C. I. besproken is, om, in overleg met den groothandel, een modus vivendi (een overeenkomst) te vinden, Waardoor beider belangen kunnen worden gediend. Heden verne men Wij, dat verschillende eerste klasjse- firma's aan den Zaan en te Amstercèpi reeds hebben besloten, haar relaties, met den kleinhandel op denzelfden voet als voor de mobilisatie te hervatten. Bestaat er tegen uitvoer uit Nederland bezwaar? In de suboommissjies Van het Kon. Nat Steuncomité zijn reeds betrouwbare ge gevens verzameld over den stand der levensmiddelen in de verschillende dee- len vari het land. Daarbij is gebleken,, dat er van sommige producten, vooral van land- en tuinbouwproducten, een zoodanige overvloed is, dat zij, ook bijl een normaal verkeer per spoor en de water, binnenlands niet geheel zouden kunnen worden verbruikt. Dit geldt vooral voor somtmiige groenten, voor bo ter, kaas, slachtvee en varkensj. Onder deze omstandigheden wijdt de subcommispiie voor het vervoer haar volle aandacht in de eerste plaats aan de be schikbaarstelling yan vervoermidde.en tot het brengen van levensmiddelen, waar zij binnenslands noodig zijn, maar daarnaast ook aan het vervoer naar Engeland, Duitschland en België van hetgeen voor binnenlandsch verbruik niet behoeft te worden bewaard. Men zij dus niet beangst, wanneer men in deze critieke dagen constateert, dat levensmiddelen naar Engeland wor den verscheept of per trein of per scr.ip naar Duitschland of België worden ver- voerd. Er wordt op gelet, dat er voor binnenlandsch verbruik genoeg in het land blijft. Bovendien houde men in het oog dat Nederland er een overwegend belang bij heeft, dat er geen -tekort ontstaat aan grondstoffen en hulpmiddelen voor landbouw, veeteelt en nijverhc.d, die i.et zelf of in het geheel niet of in niet vo.- doende hoeveelheid voortbrengt. Men denke slechts aan graan,steenkolen, zout en dergelijke meer. Alleen wanneer Ne derland van zijn overvloed aan sommige producten naar het buitenland uitvbert, kan het andere producten, Waaraan het behoefte heeft, ^van het buitenland be trekken. Nu het credietwezen rtijdelijk in zijn werkzaamheid zoozeer is ingekrompen', geldt nog meer dan in normale tijden dat hetgeen van het buitenland wordt ingevoerd, betaald moet worden met goederen of met go,ud. Waar nu verschil lende staten het goud zooveel mogelijk vasthouden, is het duidelijk, dat Wij, het geen wij van het buitenland noodig heb ben, alleen kunnen krijgen, als wij van onzen overvloed aan koffie, thee, rijst, cacao, groenten, boter, kaas, vee, var kens en vleesch uitvoeren wat wij! kun nen, zonder den voorraad, die voor bin nenlandsch verbruik1 moet worden terug gehouden, te na te klom en. Men Zij gerustop het behoud en de aanvulling van dezen voorraad wordt nauwlettend toegezien. Korte 'metten. De „HaarL Cl" vertelt, "dat een dro gist te Jhiaariem 25 vaatjes verf in voor koop had, doch die fabrikant leverde die niet al Op herhaald aandringen kwam einder lijk als antwoord, dat (het contract als verbroken werd beschouwd en de leve ring alleen 'zou plaats" (hebben wanneer 20 pCt meer werd (betaald. De drogist zond zijn koopbrief aan den Minister van Nijverheid en reeds tvviee dagen later had (de fabrikant een schrijven thuis waarin hem iwerd bericht, dat, kan hij de jgeëdschte jpirijjsverhooging niet behoorlijk motiveeren, de .'burge meester gemachtigd was, beslag te legr gen op zijn geeelen voorraad. Flink zoo! Die groothandel poogt helaas van dezen toe stand maar al te veel te profi- teeren. Schandelijk! De Koningin. H. M. de Koningin woonde gisten- ochtend de godsdienstoefening bij, die te half negen in de Ned. Herv. Keik1 aan de Duinstraat te Scheveningen voor militairen werd gehouden. Als voorganger trad op ds. Barbas* predikant te Hëngelo, die als reserve le luitenant onder de Wapenen is. Als tekst zijner predikatie had de 1 eeraar, die in de officiersuniform ge kleed den kansel besteeg, gekozen Psalm 23. De Koningin werd aan den ingang van het kerkgebouw ontvangen dooreen hoofdoff.cier en den puerident-kierkvoagd den heer A. Hoogenraad.» H. M. de Koningin heeft een vleugel van de Koninklijke stallen aan den Hoogewal,, fe 's-Gravenhage, die, nu zooveel paarden voor het leger zijn af gestaan, gedeeltelijk onbezet zijn, afge staan aan den heer A. ten Bosch, electro- trchnisch-ingenieur, die daar nu de eerst volgende 14 dagen voor de manschappen van het garnizoen eiken avond een po pulaire voordracht houdt met demon stratie van toestellen over de hoofdbe grippen omtrent electriciteit en de toe passing in de practijk. In de 20 boxes van de lokaliteit is een geïmproviseerde electriciteitsftentoonstelling, welke in de pauze wordt bezichtigd. Het lokaal biedt ruimte voor een tweehondertal toehoor ders. IBoter naar Engeland. Men schrijft uit Heerenveen aan het „Hbld.'": Ofschoon Engelsche huizen niet lan ger van de boterverzending uit Friesland het risico wenschen te dragen, liep het- den (Vrijdag) de prijs van de Friesche f abri eksbo ter per K.G. van f 1.tot f 1.30 op. L Dit was het gevolg van opkoopen door Friesche handelaren voor export 'naar Engeland, wijl een solide maatschappij uit Amsterdam het risico voor de verzen ding voor 5 pCt. vain het .bedrag over nam. .Wienken aan den landbouwer. Het Utr.-LandboUW-gefrootschap heeft de volgende wenken aan den landbouwer verspreid 1. Blïjfft oogsten en zaaien. Bedenk Jat stoppelknollen geschikt' zijn voor mensch en voedsel. 2. Houd bij jjebrek aan zaaizaad en mest uw land voortdurend zwart, het is tevens een uitstekend middel om' onkruid te bestrijden. 3. Bewaar uw beste fokvee, al is het wat duur. 4. VeFkoop uw Varkens niet voor ei ken prijs. Blijf kaas maken; kunt ge ze niet zelf bewaren, huur dan te zamen een kaaspakhuis, want dezen winter zal de kaas waarschijnlijk duur worden. Bewaar uw appels en peren, of schil en droog ze. Gratis inlichtingen hieromtrent geeft de Nederl. Pomo'.ogi- sche Vereeniging, Rijnkade 8, Utrecht. 7. Hebt ge gebrek aan werkkrachten wend u dan tot afdeelingsbesturen of tot den Correspondent van het Comité voof onderling dienstbetoon in uw woon plaats. 8. Pot geen geld op, maar breng het naar de spaarbank, daar is het volkomen veilig. Verzilver in géén geval effecten, alvorens inlichtingen ingewonnen te heb ben bij! vertrouwde raad Deden. 9. Hebt ge voorl C iting noodig, wend u dan tot de Rijkslandbouw-amu tenaren of de vertegenwoordigers van het Genootschap. 10. Werk kalm door en gebruik uw verstand. D»e lichting 1915, De minister van oorlog heeft te ken nen gegeven, dat, hoewel door de wet van 3 Augustus 1914 Sprnmige bepalin- ger der Militiwet, m. n. die betreffende de loting, Worden terZijlde gesteld, dit niet het geval is met de bepalingen, be treffende geschiktheid voor den dienst, vrijstelling en uitsluiting. Op grond hiervan blijven ook zijl, die eerst na het in werking treden der- wet van 3 Augustus ongeschikt verklaard, vrijgesteld of uitgesloten zijn, buiten oproeping, wanneer de uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting vóór de oproe ping onherroepelijik is geworden. „Onze Vloot",. Het hoofdbestuur van de Nederland sche vereeniging „Onze Vloot" heeft een oproeping gericht tot ons volk ten bate van onze matrozen. Het is, zegt het hoofdbestuur ,opgesloten als! rij zijn, aan boord van oorlogsschepen en in een stel ling in oorlogstoestand, niet mogelijk hun iets te bieden wat in de meeste plaatsen door welwillende medeburgers aan onze soldaten geboden kan worden. Maar het hoofdbestuur wil gaarne be middelaar rijn tusschen vloot en de fal- looze milde stadgenooten die aan onze Jantjes willen laten zien ,dat het va derland bun toewijding en hun plichtsbe trachting evenzeer op prijs stelt als, die van onze soldaten. Gevraagd wordt een gave in' geld of versnaperingen ten behoeve van de ma trozen, terwijl het hoofdebstuur zich te- yens beschikbaar «(telt om giften en ver snaperingen in ontvangst te nemen voor het groot aantal soldaten, dat p.a. aan onze zuidelijke grenzen staat en die niet zoo door daden de sympathie van de natie voelen en ondervinden als rij, die in de garnizoensplaatsen liggen. Het adres van het hoofdbestuur isj .Stationsweg 89, te 's-Gravenhage. Uittocht van Franschen. Heden (Maandag) is de uiterste ter mijn voor de FransChe soldaten, die in het buitenland gebleven zijn, om' naar Frankrijk terug te keeren. W,ij verne men dat alle Franschen die tengevblge van de mobilisatie onder de wapenen moeten komen, opgekomen rijn. In Den Haag zijn alleen FransChe yrouwen en enkele oude Fransche mannen achter gebleven. Meer dan 250 Fransdien, die £ich, hetzij in Den Haag, hetzij op Sche veningen bevonden, rijn sinds 1 Augus tus naar Frankrijk terug vervoerd door de goede zorgen van den consul van1 'Frankrijk te 's-Gravenhage, den heer Pe- titpied. Spion aangehouden. Zondagmiddag is op het station Amersfoort een DuitsCher gearresteerd, verdacht van spionnage. Hij zou in het bezit zijn bevonden van stafkaarten en van een dringend telegram aan de Duit sche Regeering. Geen sterke drank. Te 's-HertogenbosCh werd, toen de militairen arriveerden, door de politie aan alle herbergiers, op last Van den' burgemeester aangezegd, dat hun ver boden was sterken drank te tappen aan militairen. Worden zij bekeurd op over treding, dan Zijn ze de vergunning kwijt. De sociaal-democraten en de oorlog. Naar aanleiding v,an een gerucht, dat de zoon van mr. Troelstra, die te Diresu den woont, dienst zou hebben genomen in het Duitsche leger, deelt het Volk mede, dat bedoelde Zoon uit Duitschland is teruggekomen en zich met zijn vader aan het Ministerie van Oorlog heeft ver voegd, om alsnog als vrijkvilliger tij dens de mobilisatie in dienslt te treden. LEIDEN, 17 Augustus. Aan den R. K. Middenstand. (Ingezonden) De ernst der tijden, waarin wij nu leven, ontheft ons niet van de plicht, waakzaam te blijven waar 't geldt de belangen van onze princiepen. Vooral waar deze schade kunnen lïj'den op de Vergadering, op hedenavond bijleengeroe pen van winkeliers in Leiden ert waarvan het doel is, te komen tot de stichting van een 'winkeliersvereeniging, die niet alleen in deze moeilijke dagen zich voor stelt nut te stichten, doch ook in de (joekomst voor de belangen van den Win kelier-Middenstander zal moeten waken. ,Een zeer te prijzen roeping. En wij wil len hier verklaren, dat wij niet vijandig tegenover deze organisatie zullen staan, ja, haar zelfs met vreugde begroeten, reeds nu de verzekering gevende, dat wij met belangstelling hare ontwikkeling zullen gadeslaan en ons zullen verheugen met haar op federatieven grond slag te kunnen samenwerken, als: er (middenstandsbelangen moeten worden verdedigd of misstanden weggenomen. Dit neemt echter niet weg, dat een woord van vermaan en waarschuwing gebiedende eisch kan .rijn. Vooral nu. .Waar jaren is gearbeid onder onze R. K. „Middenstanders om hen te vereenigen in organisatiën op principieelen grondslag; waar reuzen arbeid is verricht om de banden los te knoopen, waarmede zij aan de neutrale organisatiën waren gekluisterd waar ten leste, met veel zorgen, .een R.K. „Hanze", tot stand kwam en tot bevredigenden bloei, dient gewaakt, dat al die arbeid niet teviergeefsch is geweekt. Z,eker, want er zullen vielen gevonden worden onder onze R. K. winkeliers, die den ouden zuurdeesem weder voelen gedeien en al licht, uit onkunde met de reeds bestaan de, zullen toetreden tot de nieuwe veree niging. En dan zouden wij er hun op willen wijzen, dat, als op de circulate iR. K. mede onderteekenen en ook wel- ïiCht later in het Biestuur zitiing nemen, nog geen zekerheid bestaat dat de orga nisatie zal voldoen ,aan door den R. K. te stellen .eischen ook «(luit dit nog niet in dat onze gevoelens steeds, zullen wor den .geëerbiedigd. Wij zouden deze stelling met tal van voorbeelden 4iit de historie van de ont wikkeling en hief werken van de midden» standsbeweging kunnen illustreer en. In dit licht beschouwd komt 't ons voor dat in de te stichten organisatie Voor hem1 geen plaats is. Hij vindt in „de Hanze" Wat hij meent noodig te hebben: tal van instellingen, die hem 'voordeelen verschaffen en wat zeker van groot belang is, de gelegenheid Zijn ere- diet te versterken en in de vakgilden voor zijn vakbelangen te strijden. Deze voordeelen biedt hem „de Hanze" en Zij zijn waarlijk niet te onderschatten. Dus onze R. K. winkelier heeft de te stichten organisatie niet noodigbin nen eigen muren kan hij voortbouwen aan de grootmakling en verheffing van zijn stand en wel onder de meest gun stige omstandigheden. Laten i zij nu juist in deze yZorgMolle dagen de waakzaamheid niet [uit het oog verliezen, in alles helder van geest blij ven en zich niet laten verschalken in een onbewaakt oogenblik. De verzeke ring dat „de Hanze" waakt voor de be langen van den [Rj. [K, (Middenstand, moge velen een aansporing Zijn tot deze orga nisatie toe te -treden, opdat zij steeds toenemende in innerlijke kracht, voor hare leden ten zegen moge zijn. H. W. SPENDEL, Voorzitter R. K. ,M. V. „de Hanze". Ondersteuningsfonds. Gistermiddag werd een buitengewone vergadering gehouden door het Onder steuningsfonds, onderafdeeling van de afd. Leiden van den N. R. K., Volksbond. Wegens de onvervulde vacature van voorzitter werd door den secretaris, den heer J. Lut, de vergadering geleid. In zijn openingswoord zette de wriu voorzitter het doel der vergadering uit een. Spr. deelde mede, dat het fonds met vele ziektegevallen te kampen heeft gehad en dat op het oogenblik f 110 in kas is. Vele leden zijn door de mo bilisatie en door werkloosheid niet in staat hun contributie te betalen. Het bestuur meende eerst het fonds geheel stop te zetten, doch heeft een voorstel, hetwelk aldus luidt: Kunnen de leden zich vereenigen, dat zij, die geregeld hun contributie betalen en geen schuld heb ben, de gewone uitkeering bij ziekte ontvangen? Het lid Hensing vraagt, hoe groo.t de kas van Weduwensteun is, waarop de voorzitter mededeelt, dat deze f 205,51 bedraagt De heer Hensing stelt voor de helft van dit bedrag in het ondersteuningsfonds te storten. Het lid Heijkoop stelt voor, de uitkeering te verminderen, b.v. de helft. Het lid Loo- zen heeft een voorstel de uitkeering te staken en door te blijven betalen en de kas van weduwensteun niet aan te spreken, om den eventueel en weduwen nog een uitkeering te verzekeren. Het lid Hensing wil in dat geval de we duwen hoofdelijk steunen met een dub- deltje, door ieder lid verplichtend te voldoen. Het lid Kleijn vraagt, of het geld steeds verkrijgbaar is in deze om standigheden, waarop de voorzitter ant woordt, dat het geld belegd is bij de Bondsspaarbank. Het bestuur meent nu al deze voorstellen na langdurige dis cussie te kunnen combineeren en maakt het volgend voorstelZij, die geregeld hun contributie betalen en .geen schuld hebben, uit te keeren; le. de helft van weduwensteun in de kas van het onder steuningsfonds te storten2e. de con- 'tributie geregeld laten doorgaan; 3e. bij ziekte de helft van de gewone uitkee ring te geven; 4e. bij eventueel sneu velen van een der leden de weduwe niet uit te keeren5e. het bestuur zal maatregelen treffen het benoodigde geld van de spaarbank los te krijgen. Met groote meerderheid werd dit voorstel aangenomen. Aangenomen werd, dat dit besluit direct, dus staande de vergade ring in werking treedt. Besloten vverd, dat de leden, die ziek zijn, nog uitge keerd wordeii tot a.s. Vrijdag op de gewone wijze, doch na dien datum geldt ook voor hen dit ^genomen besluit en zal hun hiervan kennis worden gegeven. Ten slotte deelde de voorzitter mee, dat een der drie candidaten voor de vacature van bestuurslid door het bonds- bestuur was afgewezen en dat het be stuur gaarne hiervoor een of meer can-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2