13 Een ernstiv woord. DE VLIEGMACHINE. BUITENLAND. 5e Jaargang. No. 1470. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdaoen de abonnementsprijs bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1 30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V9 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dondert! Augustus 1914 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel er 10 cent. De zorgvolle tijdsomstandigheden no pen mij een ernstijg woord te richten 'tot Leiden's burgerij. Wtfj moeten de tijden niet moeilijker maken dan zij zijn. Ten deele geschiedt dit ook door Leid- sche burgers. So mimigen weigeren betalingen, welke zij in staat rijn te doen. Door zulk verkeerd inzicht, waaruit zij pelven niet leens voordeel ttrekken, schep pen zij onnoodige moeilijkheden, waar door anderen, doch als [gevolg ook weer rij zeiven, getroffen worden. Zelfs mannen, met geregeld uitbetaald wordende vaste loonen en tractementen schijnen in den waan te zijn, hunne ge wone 'betalingen te kunnen jöpschorten. Dit is een zwaar plichtsverzuim jegens de maatschappij. Maar ik vlei mij met de hoop, dat slechts misverstand het euvel deed (geboren wor den. Hebben niet sommigen de circulaire van Z. E. dein Minister van Justitie op dit stuk aldus misverstaan, dat zij daarin aanleiding hebben gezien hunne betalin gen maar achterwege te laten?' Dat bedoelt idie circulaire in het ge-, heel niet. Die circulaire ziet slechts op gev allen, waarin Jde onmogelijkheid ten voidoe/i aan zijne verplichtingen door épn schuldenaar alleen of hoofdzakelijk (noéf, wolflem toegeschreven aan de bui tengewone tijdsomstandighedenIn alle andere gevallen kunnen de gewone wet telijke bepalingen terstond toepassing vinden. Ieder Weldenkend burger, die iniet dóoj genoemde onmogelijkheid getroffen is, behoort/ jioig stipter dan anders te beta* len, wat {hij schuldig is. Blij 'eenig nadenken zal. een ieder tot het/ inzicht komen, d-at anders de zaken tot ons aller nadeel spaak moeten Joopen. In vol vertrouwen doe ik dan ook een beroep op Leiden's 'burgerij, dat iedet voor zich zal weten zijn plicht te doen. De Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 13 Augustus 1914. V5 Neutraal, Het lijkt ons, met het oog op alle toekomstige moeilijkheden, onbegrijpelijk, dat ieen gedeelte van de Pers zij 't dam ook ieen zeer klein gedeelte zoo lijnrecht ingaat tegen de pertinente en duidelijke verklaring onzer regeering, dat wij neutraal moeten blijven. Gelukkig heeft, zooals wij reeds zei den, het overgroote deel der Pers da bijzondere plichten, die in dezen tijd op haar drukken, begrepen,. Den 3den Au gustus verklaarde de minister van Land bouw Jn de Kamer, te weten, dat in deze .moeilijke omstandigheden die Re- geering op de Pers kan rekenen, en hij FEUILLETON. 48) Maar geen enkele rots of klip was te zien. jWjij zijn nu al drie uiujr op weg, zeide hijj. [Wie hebben het groote eilandt Lisiansky dus reeds moeten passeeren en 't bepaald ongemerkt rechts latien Liggen. Hoe ver ligt het van Midway? Vier honderd twintig kilometers, 1 1,Hjet is een laaggelegen eiland, geloof ik-...-,-. —Ja, leen zandplaat Op de gerinige hoogte, waarop wij- ons bovlen de .zee bevinden, hebben wijl 'er dus toch voorbij kunnen vliegen, zon der het te zien. W;at is het volgende eiland -biet eiland Layson, dat slechts fine meters boven de zee uitsteekt en dus bij hoog water bedekt is, vervolgens de klippen van Ma.ro en Dowsett, die bei den een twintig mijlen naar links liggen. Twintig mijlen, dus kunnen wij ze niet zien. Dan volgt het eilahd Gardner, dat geheel in onzen weg ligt Indien wij nu nauwkeurig onze richting van 112 gr. volgen, moeten wij er juist overheen vliegen. sprak daarvoor den dank der Regeering uit. Maar die bladen, welke zich zoo kras uiten tegen het eene -en vóór het andere volk, verdienen, ons inziens, di<ejn dank der Regeering niet ten volle. Dat bladen, die anders zoo gaarne neu traal zijn, nu toch niet de neutraliteit} met voeten treden V Wat blijft. Waar is nu het anti-jclericalisme 'C Verdween. ©ij iden nood der tijden besefte men, te imloetien staken -de Iklopjacht op alles wat< naar clerical isme zweemt. Dit is zóó Waar, -dat zelfs Viviani, de sterrenbe stormer, beval met de ^luiting der (Room- sche sdholen in Frankrijk op te houden. Straks zal het anti-clericalisme natuur, lijk den kop wel (weer opsteken, maar tihans [trok het zich in zijn sdiuilhoeken terug. Wlati bleef (evenwel staan in 't volle licht, der openbaarheid? Het clerical!sme 1 Of zijn thans de kerken niet voller dan ooit. Leest imien niet van godsdienstoefenin gengehouden in legerkampen en ka zernes. Worden niet Ide kloosters gaarne afge staan voor de verpleging van gewonden, waarbij de religieusen hulp verieenen zonder (panzien des persoons. En werd niet! in het „Hbld." getuigd idat [de (bevolking t-e Maastricht, hoe dicht ook bij het oorlogterrein, merkwaardig kalim' iwas, wat de correspondent toe-t schreef aan haar -godsdienstzin, zich uitend bij het bidden rond |de „Noodkist" van St Servatius. Naarmate de krijg meer gaat woeden zullen ook dergelijke staaltjes van cle- ricalisme talrijker worden, want wat ook moge verdwijnen: godsdienst zal de mensdh steeds behoeven, tot God zal de mlenschheid zidh blijven wenden, alle anti-fclericalism'e ten spijt. algemeen overzicht De Oorlog. De volkeren sidderen van gespannen angstige verwachting voor den grooten slag, die in f België zal worden geleverd. Groote troepenafdeelingen worden door Diuitstihland over Aken naar Bel gië gezonden. De bruggen over de Maas bij Lixhé dreunen van de marcheerende infanteriecolonnes, de ^anrijldende artil- leriebatterijen, .d-e escadrons cavaHieriej. Al die troepen worden gezonden naar het terrein tussChen Tongeren en Leu ven, waar de -eerste groote ontmoeting zal plaats hebben. het doel der Duitsche troepen. De Duitsche troepen, die België binr nenrukten en poogden een overgang over de Maas te vinden, hadden niet alleen Steekt het hoog uit? rJa, hiet is een rots van 52 meters hoogte. En hoever van Midway af? Duizend twintig kilometers. Hoe laat hebben we Midway ver laten? 1 Om 5 uur 25* t -Dus moeten wij omstreeks den mid dag die rots zien en kunnen wij onze: snelheid berekenen. -De jonge -ingenieur sprak zonder het hoofd om te wend-en en zonder zijh oogen van het water af te houden. Zijn vriend maakte hem daarop opmerkzaam. -Ge kunt niet langer dan tien of twaalf uren zoo ingespannen blijven kij ken, zonder last aan uw oogen te kra gen of uiterst vermoeid in de hersenen} te worden, zei hij|. De luchtvaart is niet mogelijk zonder dat -men elkander aflost, 'evenals aan boord van de schepen. Zoudt ge mij uw plaats niet willen afstaan over een paar uurtjes, bijvoo-rbeeld bij het eiland Gardner, totdat we ons halvefl- wiege de groote eilanden bevinden? En daar -de „jonge Farnschma-n niet antwoordde, zeide -de Amerikaan lachend G-e hebt geen vertrouwen in mijln bekwaamheid; dat verwondert me niet.» Maar toch geloof ik. dat men gemakke lijker een aeroplaan dan een autDmobie'. kan besturen en na een les e van u, zal ik de geheimen gauw kennen. ten doel door België naar Frankrijk te trekken, maar moesten nu ook zorgen, dat zij bij dien tocht naar Frankrijk niet in den rug konden worden aangevallen door het Belgische leger. Had België den doormarsCh der Duit sche troepen toegestaan, dan ware dit onnoodig geweest. Dan hadden de Duit- schers zich er toe kunnen bepalen, de spoorwegverbindingen tusschen him land en Noord-Frankrijk te bewaken. De weigering der Belgen, die zij had den kunnen verwachten, maakte niet al leen de gevechten bij Visé en Luik- noo- dig, doch verplichte de Duitschers nu, terwijl een gedeelte hunner troepen over Hoëy naar Namen oprukt, belangrijke troepenmassa's1 in het noorden van Bel gië te werpen en daar het Belgische veldleger tegen te treden. Zoolang dit n-og geheel of b'ijlna in tact is, zou het voortrukken naar Frank rijk!, met een frissCbe, niet verflagen vijandelijke troepenmacht in den rug, te gevaarlijk zijn. Daarom moet allereerst die troepenmacht worden onschadelijk gemaakt, en vooral weggedrongen van zijin centraal-reduit, -de vesting Antwerp 'pen. Vandaar deze beweging der Duit schers in de lijn Tongeren, St. Truyen, Leuven, Brussel. Hun strategisch doel ia.: h^t veldleger der Belgisch-Fransche troepenmacht te verslaan, een afdeeling achter te laten, om1 Antwerpen te maskëeren, en een uitval uit die vesting in den rug van het oprukkende Duitsche leger te beletten, en zich izoo mogelijk van Brussel mee-jter te maken. De BelgisCh-Franscie troepen moeten dit pogen te beletten. Zij moeten dus trachten dien opmarsch der Duitschei troepen tegen te houden, deze terug te werpen op de Maas, en, zoo zij daarin iniet kunnen slagen, een zoo groot moge lijke ongeschokte troepenmacht binnen de vesting en de stelling van Antwer pen te brengen, zich dus van deze stel ling niet door een omtrekkende bewe ging der Duitschers te laten afdringen. Is een groote, ongeschokte, strijdbare en van alles voorziene legerafdeeling in Antwerpen, dan Vormt deze een voort durende bedreiging in den rug der Duit sche troepen en wordt het Duitsche le gerbestuur genoodzaakt een zeer groote macht aan hare offensieve legers te ont trekken, om de zeer uitgebreide stelling van Antwerpen te omsingelen, of in elk' geval te beletten, dat de daarin opge sloten troepen een „retour-of fiensif' ma ken pi den DuitsChen opmarsch pogen te verstoren. Om Luik. Een telegram wit Maastricht d.d. gis teren, meldt het volgende: Hevige k'anonnades, die de huizen in de buitenwijken op hunne grondvesten deden trillen, hebben vele bewoners uit hun slaap gewekt het gebulder van het zware Duitsche geschut bij Luik. Gisterenavond hoorde ik reeds -,Ik geloof wel, dat ge gelijk hebt, antwoordde Maurice Rimbaut. H,et is ge noeg als ge het stuur onveranderlijk in dienzelfden stand houdt, en, daar wij in langen tijd geen verandering van weeir te wachten hebben, (behoeven we ons niet te bemoeien met het verstellen der vleu gels. Zoo hebben wij dus de luchtvaart in haar eenvoudigsten vormhet vliegen in n(echte lijn, zonder eenige afwijking,, Dat zal niet zoo blijven,, als we over land vliegen. Dan moeten wij voortdurend zwenken als we niet van een honderd! meters hoogte naar beneden willen stor ten. .En als men 10 of 15 meters boven den grond is reeds zooveel als de hoogte van een huis van vier of vijf ver diepingen bedraagt -moet men voort durend gereed zijin om dte verschillende! deelen van de vliegmachine te verstel len en dan biedt de besturing van een aeroplaan grooter moeilijkheid dan die van een automobiel, daar de vlieger, met zijn grootere snelheid, ook de hinder nissen meer van verre moet zien. Maar hier is het kinderspel, zei de Amerikaan, en ik hoop, dat ge me er nu eens van zult laten profiteeren. Ik zou graag willen, Archibald, als ik maar niet bang was, dat het even wicht verbroken werd, als wij van plaats verwisselen. Ge hebt gezien, dat ik zoo veel mogelijk gezorgd heb, dat onze ma chine ten opzichte van haar as goed in dat de belegeringsartillerie rondom de forten van Luik zoo goed als opgesteld was en dat het bombardement te wach ten was. Het klinkt, of 'je veel dichter b'ij gebeurt. Over dit Dui,tsche geschut "moet men niet gering denken. Elk kanon wordt door 32 paarden voortgetrokken. Kardinaal Mercier aan de kloosterlingen. Kardinaal Mercier, aarts bis s/chop van Mechelen, heeft tot de kloosterlingen van zijn bisdom een schrijven gericht. Daarin zet hij uiteen, hoe ook zij iets doen kunnen voor hun vaderland, in dit uur van beproeving. „Allereerst, zegt hij, moet gij God loven voor de zielegrootheid, die Hij gestort heeft 111 den Koning, de regee- rmg en het volk. Nooit heeft de Belgi sche vaderlandsliefde zich zóó verheven geopenbaard, als in deze laatste dagen; nooit is ons broederlijk! gevoel zoo sjterk tot uiting gekomennooit heeft de dap perheid onzer jeugd zoo klaar gesprok ken. 1 De geestelijkheid heeft zich bewon derenswaardig van edelmoedigheid ge toond. Wiij moeten den Verwekker van alle goed daarvoor danken en zegenen.A Dan moeten de kloosterlingen bidr 'den voor de soldaten en hunne gezinnen tot God, tot Maria, de Middelares voor geheel de Kerk en tot Sint Jozef, den Patroon van Bielgie. Ten slotte inoodigt de kardinaal de kloosterlingen uit hunne kloostergebou wen en hun persoon beschikbaar te stel len voor de ambulance. Hij besluit met deze woorden„Uwe vroomheid en uw menschenliefde zul len voortdurend roepen tot de Godde lijke Barmhartigheid. De almachtige God zal waken over België. Een smeekprocessie te Mechelen. Naar het „H. v. A." meldt, heeft Zondag, na de hoogmis in Sint-Romi- boutskerk ,te Mecheien, eene onvergete lijke godsdienstige plechtigheid plaatp gehad. Eene smeekprocessie, waaraan de geestelijkheid der parochie, de jpaters^- mïnderbroeders, het metro po litaan ka pittel en Z. Dm. pe kardinaal deelnah men, verliet de hoofdkerk, gevolgddoor duizenden biddende personen. In deze processie werd de kah', met relikwieën van den H. Rumoldus door 36 vrijwilligers gedragen, die fier wa ren deze eer te kunnen bewijzen. De stoet maakte zeer grooten indruk. Blij de HansWijckkerk werd de -processie nog aanzienlijk versterkt door de parochianen van O. L. Vrouw van .Hanswijdk, aan wier hoofd het mirakuleus beeld werd gedragen. Deze smeékbetooging maakte een on- besCh rijf el ijken indruk en op gansch den doortocht gaven al de soldaten den mi litairen groet. Tpen de processie onv- streeks 12 uur in de kerk terugkeerde, werd de „Brabangonne"gespeeld op het orgel, waarna door het volk de lof teven wicht blijft |W|at zou er gebeuren, als dit evenwicht verbroken werd en het toestel overhelde? Maar dit levenwicht is reeds ver broken door ons verschil in zwaarte. Ge zijt lichter dan ik. Herinnert ge u niet, dat ge mij onlangs op een avond vroeg om mij te laten wegen en dat we 6 a 7 kilos in gewicht verschilden? 1Juist, ik heb 'u dat gevraagd om met dit verschil rekening te kunnen hou den, ofschoon een tien, ja zelfs een twin tig kilo's gewichtsverschil de machine niiet zeer merkbaar kunnen doen overhellen* omdat ons zwaartepunt lager valt... Maar wanneer 80 a 85 Idlo's zich opeens aan één zelfden kant van de as verplaatsen, dan wordt toet iets anders, en het is dus beter de proef niet te nemen. -Dan zie ik vooreerst nog niet, dat de aeroplaan zoo spoedig als practiscli vervoermiddel zal gebrukt worden, zei de Amerikaan lachend; nooit zullen rei zigers, en vooral reizigsters, er'in slagen* uren lang onbeweeglijk op dezelfde plaats te blijven zitten. 1Men zal hierin voorzien door han gende gewichten, die automatisch het evenwicht kunnen herstellen. Een Fran sche uitvinder, Marnonier, heeft hiertoe reeds een kunstig mekaniek uitgedacht: wanneer het. toestel door een windruk of door welke oorzaak ook overhelt, werkt een gewicht, dat loodrecht blijft zang tot den H. Rumoldus werd aange heven. In Elzas-Loiharingen. Een telegram uit Berlijn meldt het volgende: i Bij Mühlhausen namen de Duitsche troepen 10 FransChe officieren en 513 man gevangen en maakten 4 stukken- geschut en 10 voertuigen, benevens een groot aantal geweren buit. Er bevinden zich geen Franschen meer op Duitsch grondgebied. Bij Lagarde vielen den 'Duitschen troepen meer dan duizend krijgsgevangenen in handen, d. i. meer dan één zesde van de beide Fransche regimenten, die in gevecht waren. De Fransche lezing van het gevecht bij Mühlhausen is: Een brigade Fran sche infanterie had zich naar Mühlhausen begeven om een aanval te doen op ver kenners, die zich daar ophielden., "Deze brigade werd aangevallen door het 14e legerkorps uit Baden en door een divisie van het 15e Duitsche legerkorps. De brigade trok zich terug op bevel van den commandant. De Duitsche troepen trachtten daarop vergeefs de Fransche linie te forceeren, die op Belfort steunde. De strategische positie van de Fran schen blijft uitstekend. De houding van Griekenland. Venizelos verzekerde aan den Fran schen gezant, dat Griekenland zich rustig zal houden, zoolang Bulgarije dit zal blijven doen. De houding van Bulgarije. „Excelsior" verneemt uit Nisj, dat de Oostenrijksche gezant te Sofia Bulgarije zou zoeken mee te sleepen in den strijd. Daarentegen zouden volgens hetzelfde blad honderden Bulgaarsche officieren zich hebben aangesloten bij Rusland* De houding van Roemenië. Gisteren hield de ministerraad een vergadering, in welken de koning aan de hand van cijfers betoogd heeft, dat Duitschland in staat is zonder Oosten rijk en Italië Rusland en Frankrijk te slaan. De redevoering van den 'koning duurde twee uur, waarna de ministerraad in overeenstemming met den minister president Bratianoe besloot, dat Roeme nië zich bij het Drievoudig Verbond zou aansluiten. De koning verklaarde, dat het een staatsburgerlijke plicht was, zich van elke politieke gevoeligheid te ont houden en de beschaving aan den oever van den Donau tegen de Slavische ruw heid te verdedigen. Hoe inniger en hechter Roemenië zich bindt aan het Drievoudig Verbond, des te veiliger zal het zich kunnen verde digen tegen den Russischen knoet. Montenegro en Duitschland. De bladen melden, dat de Montene- grijnsche regeering den diplomatieken vertegenwoordiger van Duitschland zijn paspoort heeft doen overhandigen. De gezant von Eskandt heeft daarop Cet- tinje verlaten. Zooals men weet, hacf Montenegro reeds aan Oostenrijk den oorlog verklaard. hangen, op de draden, waarmede de vleugels versteld wordien en brengt de machine automatisch weer in evenwicht. «Het is zeker, zei de Amerikaansche officier, dat men reeds met reuzenschre den die richting uitgaat; vooral door de aanmoedigingen, die de vliegers van alle zijden ontvangen, in den vorm van gel del ijk en steun. En het 'dient wel erkend te worden, dat alle landen, zelfs het mijnie, door Frankrijk voorbijgestreefd) zijn* Nu, klaag maar niet; gij hebt uwe Wrights, die de eigenlijke voorloopen* geweest zijn, en die men nooit de ver dienste kan ontzeggen, tot alle andere proefnemingen den stoot gegeven te| hebben. 't Is waar, maar het is toch een Franschman, de geniale Franschman Blé- riot, die het eerst het waagstuk heeft aangedurfd, om zich van de steile oever rotsen van het Nauw van Calais in d<3 lucht te verheffen, om neer te dalen op den bodem van Groot-Brittannië. Thans, en vergeleken met hetgeen hij later ge daan heeft, zou die eerste proeftofhf. kunnen vergeten worden, maar het is er verre van, dat dit geschiedt, en dat is ook rechtvaardig. Zijn naam is even. groot als die van Montgolfier, Watt en Edison. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1