men gerust zeggen, dat Holland ingeval van een Europeesche oorlog tusschen twee vuren zit Den toestand vooruit loopen is dwaas heid. Zou men de praatjes gelooven van zoovelen, dan zou onze zaak hopeloos ziin. Nie's op het oogenblik is er, dat er op wijst. Er Is spanning in 'net bui tenen i, daarom worden voorzorgsmaat regelen genomen. Men blijve kaim.. Er weden deze dagen zooveel berichten de wereld ingestuurd, maar de berichten waar het om gaat komen niet of slechts sporadisch binnen. De diplomaten zwij gen, laten niets los. Al is de toestand ernstig, daarom behoeft men nog niet in de uitersten te vallen en naar de rijks postspaarbank te loopen en zijn geld terug te vragen. De een ziet het den an der doen. De een windt den ander op. Het gevolg is allerlei dwaze besluiten. Men blijve kalm en beschouwe den toe stand zooals die werkelijk is. Er is nog geen oorlog en toch heeft het hier en daar al weg van een paniek. Een wijs besluit is geweest de Amsterdainsche beurs te sluiten. De mogelijkheid van een Europeeschen oorlog heeft reeds een paniek op dc geldmarkt tengevolge ge had, heeft reeds een financieele crisis in het leven geroepen. Maar niet alleen een financieele crisis. Ook de prijzen der levensmiddelen wor den reeds opgedreven, de handel ligt hier en daar reeds geheel stil en fa brieken worden gesloten. Er is nog geen oorlog en toch wordt reeds aanmerke lijke schade geleden. Men make zich echter over een mogelijke stijging der levensmiddelen hier te lande niet onge rust. De spoor staat geen wagens meer af voor het goederenvervoer in binnen- en buitenland. De voorraad levensmidde len in de entrepots en veem en is groot, Kunnen de schepen met graan de bui- tenlandsche havens niet meer verlaten, eerst dan wordt de toestand anders, maar zoover zijn we nog niet. Denkt iemand, dat hij door een groote hoeveel heid in te slaan voor een tijdje gedekt zal zijn en goedkooper te koopen dan na eenigen tijd, dat is natuurlijk een zaak, die iedereen voor zich zelf uit moet ma ken. Maandag komt de Tweede Kamer bijeen. Doel is het aannemen van een wetsontwerp, hetwelk de Nederlandsche Bank veroorloven zal af te wijken van de wettelijke bepalingen dat hare biljet- tencirculatie door 40 pet in goud ge dekt moet zijn, en deze dekking te be palen op 20 pet. Er zal natuurlijk nog wel meer ter tafel komen. Mogelijk dat geruststellende berichten gedaan wor den, mogelijk dat de Europeesche crisis tegen dien tijd opgelost is, mogelijk dat de oorlog in Europa is uitgebroken. In het laatste geval is het te hopen, dat Nederland zijn onzijdigheid kan handha ven en dat het niet in den rampzaligen strijd betrokken wordt Mocht Neder land werkelijk gedwongen, worden par tij te kiezen, dan vertrouwt de gansche natie, dat de Hollandsche jongens hun plicht zullen doen. Dat het zoover niet kome. PEDROSER. De haat tusscheo Oostenrijkers en Serviërs. De Weensche correspondent van de „Msbd." geeft de volgende in dezq dagen zeer interessante beschouwing: Geheel Europa ziet met spanning op de bloedige gebeurtenissen, die zich op het oogenblik in het Oosten afwikkelen. Bij menigeen rijst in deze dagen de vraag, wat de eigenlijke oorzaak is van den haat tusschen Oostenrijkers en Ser viërs, die thans op zoo bloedige wijze tot uiting komt. Een enkele blik op de geschiedenis van Servië moge het antwoord geven op deze vraag. Ook Servië heeft, evenals verschil lende volkeren aan den Balkan, in zijn geschiedenis een korte periode van roem en grootheid. Het was onder de regee ring van keizer Dusan, dat het oude Servische rijk, na de overwinning op Byzantium, opsteeg tot het toppunt van zijn macht. In die dagen omvatte het Servische keizerrijk het geheele gebied van den Donau en de Save tot aan de golf van Corinthe, van de Adriatische Zee tot Mesta aan de grenzen van Macedonië. Het jaar 1330 bracht nieuwen roem voor keizer Dusan; bij Kustendil sloeg hij de Bulgaren, die gedwongen werden de suprematie van Servië te erkennen. Bulgarije's lot deelden ok Bosnië, Syr- mië en Herzogewina. Zegevierend trok Dusan nu naar Skoplje in Macedonië, waar hij zich tot tsaar aller Serviërs, Bulgaren en Macedoniërs wilde laten kronendan was jhij van plan met 100.000 man, een enorm leger voor dien tijd, op te trekken tegen Constantinopel. De Voorzienigheid echter had anders beschikt. Op weg naar Skoplje, waar de lang gewenschte kroon hem wachtte, vond hij een plot9elingen dood; waar schijnlijk werd hij op bevel van Byzan tium vergiftigd. Met den grooten keizer ging Servië's gloriezon onder; het mach tig rijk werd tot kleine vorstendomme tjes verbrokkeld, die heel gemakkelijk een buit werden voor de heerschzuch- tige Turken. Eeuwenlang wapperde de vaan van den profeet over het vaneen- gescheurde rijk enkel in de oude heldendichten gloorde nog een laatste straal van de gloriezon, die eens het rijk bescheen. Doeli dit straaltje gloeide weer aan tot vollen luister, toen Milosci. öbernovic in den slag bij Takovo het eerste stukje zelfstandigheid voor Seivië herwon.Eens klaps herleefde in de harten oer Serviërs de idee van het groot-Servië, gelijk ze tot toen alleen nog voortleefde in de oude liederen. Begeerig sloeg men de blikken op Bosnië en Herzogewina, de vroegere nrovincies van het machiig rijk van tsaar Dusan. Nog wapperde van Belgrado's inuren de halve maan, toen reeds een leger van agitoren en agenten Bosnië en Herzo gewina overstroomde, om den opstand tegen Turkije en'de aansluiting bij Servië te prediken. Daar stond echter één groote hinder nis de vervulling der Servische wenschen in den weg, en deze hindernis was Oostenrijk-Hongarije. In Weenen en Boedapest beschouwde men deze landstreken als een noodzake lijken achtermuur voor Dalmatië en gaf men duidelijk te kennen, dat men niet van plan was, deze landstreken tot too- neel der groot-Servische woelingen te laten gebruiken. Herhaaldelijk werden de diplomaten aan het werk gezet, om in Belgrado Oostenrijk's wensch ken baar te maken, docli eerst nadat graaf Andrassy formeel met den oorlog had gedreigd, begon de groot-Servische pro paganda te luwen. Daar brak de Russisch-Turksche oor log van 1878 uit. Als loon voor de be wezen diensten hoopten de Serviërs van den grooten Russischen broeder het ge bied van Bosnië, dat hun feitelijk door de Russische pers was beloofd. Het congres van Berlijn hield echter geen rekening met die wenschen en beloften, doch bracht beide landstreken (Bosnië en Herzogewina) onder Oostenrijk's su prematie. Dat de Donau-monarchie enkel ten koste van bloed in het bezit van het nieuwe gebied kon komen, ligt nog versch in het geheugen. Voor Bosnië en Herzogewina zelf is de occupatie een zegen. Tientallen van jaren heeft Oostenrijk ten koste van 'millioenen gewerkt om deze "heerlijke landstreken, die onder Turksche heer schappij zoo jammerlijk waren verwaar loosd, aan de zegeningen der bescha ving deelachtig te (maken. En wanneer de nieuwe spoorlijnen, die eerst in den loop van dezen zomer, onder begunsti ging van 14 (dus zonder medewer king van Oostenrijk's parlement) zijn goedgekeurd, binnen enkele iaren zullen voltooid zijn, zal geheel E pa moeten erkennen, dat Oostenrijk ijn zending als beschaying-brengende staat ook daar in alle opzichten heeft vervuld. Jammer, dat Oostenrijk, dat op cul tureel gebied zooveel deed, niet even krachtdadig optrad. De bezetting van Bosnië was op zich zelf reeds een ge vaarlijke onderneming; immers bleef de sultan nog steeds heer van het land en de Turicen, die niet met de nieuwe orde van zaken sympathiseerden, sloten zich nauw aaneen in een verbond, waar toe ook talrijke ontevreden Serviërs toe traden, en dat men onder de leuze van „trouw aan den sultan" nog van een heel loyaal etiketje wist te voorzien. Inderdaad beoogde het verbond niets anders dan een anti-Oostenrijksche pro paganda Hoe geheel anders zouden thans de zaken staan, indien Oostenrijk niet^met de annexatie gewacht had tot 1908. In dat geval toch liajd Oostenrijk reeds vroeger tegen deze en dergelijke ycï* eenigingen kunnen optreden, ina.i: de beroemde handhaving v.u len „status quo" bond de Dons monarchie de handen. I I Afgezien Van deze fouten in de „hoo- ge" politiek, had Oostenrijk tot nog toe weinig geluk in het bestuur Van het „Reichsland" gelijk Bosnië en Herzo gewina nu heeten. De misgrepen van de regeering waren koren op den molen der Groot-Servische agitatiemen kwam van het eene uiterste tot het andere en het eindsucoes van de Bosnische politie^ heeft men gezien in de bloedige lijken van Serajevo» Bij de bezetting Van Bosnië door Oos tenrijk heerschte daar ongeveer de vol gende toestand. Die groote meerderheid der bevolking behoorde tot de Mahome- daansche en Grieksch-orthodoxe religie, terwijl de minderheid Katholiek was. De Katholieken van Bosnië waren Kroaten. Men houde in het oog, dat Bosnië in vroeger eeuwen toen' het nog tot het gebied van Zvoniinir behoorde, een Katholiek land Was, dat alleen door Kro aten bewoond werd, Van welke slechts enkelen onder den dwang der .propa ganda, die door de uit hun vaderland! uitgeweken Serviërs werd ontwikkeld, tot de orthodoxe religie overgingen Men zal licht begrijpen, dat de Kro aten de bezetting van het land door een Katholieke mogendheid met vreugde be groetten. Feitelijk hadden dus de Oos tenrijkers niet anders te doen gehad dan de Kroaten, die heil jubelend begroetten, aan zich te binden, en in .Bosnië eemj Kroatisdi-nationalislische politiek tc voe ren. In Weenen deed men juist het tegen overgestelde men probeerde vooral de Servische bevolking te winnen, naar .het recept van den befaamden heerscher, die tot zijn zoon zeiBlijf goed vriendje met de liberaien, de Kath 'een-maken geen revolutie... B.v. Kallay was de eeisie, die het probeerde de Serviër a door goedheid voor Habsburg te winnen. Er vorstin nen talrijke biodhures, en vlugschriften, op staatskosten gedrukt, 'waarin krach tig werd aangetoond, dat Bosnië feite lijk Servisch gebied is. Het zal wel moei lijk zijn een passend ephiteton voor dit gedrag van Oostenrijk te vinden. Dat de Oroot-ServiëFs g&bruik1 maak ten V4i» dc gunstige gelegenheid, za; wel niemand hun i-wahjk Kunnen nemen. Zij wezen in hun geschriften .er op, dat Oos tenrijk zelf' hei onrechtmatige der be zetting inzag, dus fatsoenshalve genood zaakt was, uit dit feit de consequen ties te trekken. Nu pas ging v. Kallaye een licht op. Met onverbiddelijke streng heid trachtte hij te reddien, Wat nog te redden was de agitatoren en propagan disten werden te vuur en te zwaard ver volgd en uit het land gejaagd. Niet enkel de Serviërs voelden de ijzeren vuist van v. Kallay, ook de Tur ken, die de leuze „Bosnië voor de Tur ken" in hun vaandel hadden geschreven, deelden in het lot der propagandisten der Groot-Servische Ideeën. Tegelijker tijd maakte hij verdiene vereen i gingen van Turken met Serviërs onmogelijk en wist tevens het vertrouwen der Kroaten dat hij door zijn eigenaardige handelwijze reeds bijna verloren had, terug te win nen. Zoo begonnen die zakten langzamer hand in de goede riditin'g te marcheer en, toen v. Kallay's dood een einde maakte aan zijn politiek beleid. Zijn opvolger, baron Bjurian, trad helaas niet in de voetstappen van zijn voorganger. Men beweert, dat de man zijn baantje eigenlijk enkel had te dan ken aan het feit, dat hij gehuwd is met de dochter van baron Fejervary, die, vooral omdat hij van denzelfden leef tijd was als keizer Frans Joseph, bij dezen in biaktenden gunst stond. Door bemiddeling van zijn schoonpapa werd nu baron Biurian de opperste leider der Bosnische regeering. De man, die er zijn grootste eer in stelde, alles af te schaffen, wat Zijn voor ganger had ingesteld, 'ging zoover, dat hij een zekeren Strosner-Thalloczy, die in Belgrado zijn diensten aan dien biefaamw den premier dr. Pasitsj had aangeboden, tot zijn rechterhand maakte. Dat onder zulke omstandigheden, de uitgewezen propagandisten weer hun „joyeuse entreé" hielden binnen de Bos nische grenzen, kan men gemakkelijk be grijpen. En de teruggekeerden prezen de wijsheid van den grooten Bfurian..^. Op die manier waren beide partijen tevreden. Burian kion telkens weer naar Weenen melden ,hoe aanhankelijk de heeren Serviërs aan Oostenrijk waren en deze lachten in hun vuistjte over de dom heid van de Weensche Swaha (Oostenrij kers). Slechts een oogenblik! werden de hee ren in hun vreugde gestoord door de schoten ,die voor ongeeveer 11 jaar, een schrikkelijk einde maakte aan het leven van Alexander en Draga. Peter Kara;- georgewitsj, die met iRussis.ch geld de moordenaars van het ongelukkig ko ningspaar had aangeworven, en van Genève uit zelf de gebeurtenissen geleid had, bvsteeg den troon' van Servië Om1 zcih populair te maken, gebruikte hij de Groot-Servische propaganda, oh Pa sitsj hielp hem daarbij. De Macedonische sectie, in. het Ser visch ministerie van buitmlaiidschie za ken, die' tot dan. toe dc Servische woe lingen in Macedonië had op touw gezet, werd nu geheel en al aan de groK^t-" Servische propaganda diens.baar ge maakt. Men stichtte een "Bo-nisch co mité, dat aanstonds geheel l'- >.-.nïc mei oen net van plaatselijke afdeclingen bte- dékte. Dat de heerien .die door Burian waren teruggeroepen en van welke velen tot hooge postjes waren opgeklommen, hier bij onschatbare diensten bewezen, be hoeft wel geen betoog. En hlerwijl me in Wjeeuc.i over de iBosnische pacificatie, onder Sarians wij ze leiding, tranen van vreugde vergoot, woelden de groot-Servië;: in het ger heim op tot nog toe ongekende manier. Als handelsreizigers of rondtrekkende ambachtslui, kooplieden of popen be reisden Zij het land, overal met kunstige hand het zaad uitstrooiend, welks vruch ten zouden zijn een gewapende opstand tegen Oostenrijk, gerugsteund door de troepen van Servië en Rusland. Al deze agenten werden door de re geering in Belgrado betaald, terwijl de vlugschriften, welke bij duizendtallen werden verspreid, in de drukkerij van den president der Stanoevic werden ver vaardigd. Dat daarin vooral werd afgegeven op de tyrannen, die mlet geweld de onbe- vrijde Servische broeders, in een gebied, dat feitelijk tot Servië behoort, tot sla ven maakten ,is licht te begrijpen. Ook zal het wel niemand bevreemden, dat diergelijke vlugschriften -steeds eindigen inet een „HoCh" op den keizer van het toekomstig groot-Servië. Dat door zulke middelen de haat der Serviërs tegen Oostenrijk kunstmatig werd opgevoed en herhaaldelijk op al lerlei, voor de bewoners van de groote Donaumonaröliie minder aangename wij'- ze tot uiting kwam, behoeft geen be- toog. De Europeesche legers. Maar zoo de interventie mislukt, zoo iRusland ten gunste van Servië gewapend ingrijpt, zullen de legers van Oostenrijk- Hongarije en Servië, Rusland, Duitsch- land, Frankrijk .en Italië tegenover elkaar kernen te staan. In ieder dier landen verschilt de sterk te van het leger in vredestijd aanmerke lijk yan dat in oorlogstijd, en in velte landen is een nauwkeurige opgave der oorlogssterkte onmog ai :;k, >an men die slechts bij schatting Maar de sterkte- '$ar VQtcniSitfbde iö° gers ongeveer gancmaa kan al diss wcr den aangegeven. Oostenrijk- Hongarije In Oostenrijk bestaat de alg^meene dienstplicht De eerste linie wordt ge vormd door het leger, Waaronder te be grijpen is de landweer icn de Hongaar- sChe troepen (Honvédség)daarop vol gen de eerste reverse-ban, en ten slotte de tweede ban der reserve. De moblisa- tie van het geheele Ipger wiorri* geacht drie weken te zullen duren. Zoo alle van het Oostenrijksdhe leger 2.708.000 troepen zijn opgékomien is de sterkte aldus verdeeld vredessterkte 788.000 man bestaande uit: O.-H. leger 379.000 man. landweer 70.000 HonVédség 65.000 sped, tnoepejn 274;000 eerste reserveban 1.770.000 tweede reserveban 1 $0.000 2.708.000 man Ser\vië, In Servie bestaat algemeen e dienst plicht Het nationale lejer heefi drie bans: de actieve troepen en de reserves vormen den eersten bande tweede be staat uit aanvullingsreserves, de derde suit het territoriale leger. In geval van nood kan een levée-m-orasse worden op geroepen, bevattende allen, die gediend hebben, en ten slotte alle mannelijke in woners van 1850 jaar Het ServisChe leger telt op voet van vrede 360.000 mart en op Voet van oorlog 450.000 man \Rpstand Ook in Rusland bestaat de algemeen e dienstplicht Wegens de uitgestrektheid van het rijk heeft men drie legers, het Europeesche, het Caucasische en het Aziatische leger, die zeer verschillend! Zijn, ook wat den diensttijd .betreft De sterkte Van [het Russische leger oip oor logssterkte is zuiver nominaalvolgens de verschillende opgaven telt het leger op vredesvoet aan officieren 56.000 man aan troepen 2.855.000 21911.000 man reserves 1.064.000 grensbataljons 41.000 Kozakken enz. 150.000 Totaal 4.166.000 mtan Rusland kan in Europa ongeveer 1.200.000 man op de been breingen, die in een oorlog meetellen. \Pffl$sChlatté. Het Duitsche leger telt Vplgens de niiquwte legerivet op wet van vrede 870.000 mkni de oorlogssterkte wordt ge schat op 4.370.000 Frankrijk Vredessterkte, ondet de driejaarwet 700.000 mart de oorlogssteikte 'wordt geschat op 1.300.000 Desnoods kunnen de beide legerkorp sen uit Algiers en de koloniale troepen worden meegerekend, waardoor het le ger met 80.000 man zou worden uit gebreid Italië, Leger op vredessterkte 410.000 man mobile militie 200.000 territoriale militie 1.100.000 Totaal 1.710.0001 mlaW De kosten van een wereldoorlog. De Obstenrijksche minister van Finan ciën heeft onlangs verklaard, wat de Do- hau-monarchie een oorlog zal kosten voor ieder manschap is per dag f 6 noo- dig, waarbij de bedragen Voor pensioe nen, schadeloosstellingen en dergelijke .uitgaven niet meegerekend zijn. Een oor log van zes maanden, waarbij twee miï- lioen soldaten mobiel gemaakt zouden Worden, kost volgens deze schatting meer dan 2160 mil Hoen gulden. Naar aanleiding van deze raming publiceert de Engelsche deskundige Edgar Cram mond in de „Quarterly Review" een interessante beschouwing over de kos ten van een wereldoorlog. Hij tracht eerst de sommen te bepalen, die eenige 'groote oorlogen van (liet jongsteverleden gekost hebben. Zoo berekent hij het to tale verlies van Frankrijk aan dooden, gewonden en gevangenen gedurende den Fransch-Duitschen oorlog op 215,000 of ficieren en 702,000 soldaten. Financieel kostte Frankrijk dezen oorlog ongeveer 653 millioen, terwijl de uitgaven van piütschland 930 millioen (bedroegen. Het verlies aan manschappen was voor Duitschland 6247 officieren en 123,400 manschappen. De Zuid-Afrikaansche oor log, die 31 maanden duurde, en Enge land 44,700 soldaten kostte, heeft vol gens de berekeningen van het Engelsche departement van Financiën 2532 mil lioen verslonden. De Russisch-Japansche oorlog deed Japan 135,000 man verlie zen, de directe oorlogskosten bedroegen voor de Japansche regeering ongeveer 2500 niillioen. Rusland had aan dooden, gewonden en gevangenen 350,000 man te betreuren, terwijl de kosten op onge veer 4 milliard geraamd worden. Vol gens Crammond zou de som die Duitsch land in de eerste zes weken na de oor logsverklaring op zou moeten brengen, ongeveer 1500 millioen bedragen. In ied'sr geval, meet aangenomen worden, dat de uitg^^n v&n een groeten staat bij iedere.i totkoustigsn oorlog in dte ces sie drie maanden niet minder dan 1.2 imiijtiard zullen Daarbij komt dan nog de nuaerieeip Thade, terwijl ook de vloot reusachtige schade kan lijden. Crammond schat'de kosten, die Engeland zou krijgen voor den herbouw Van Zijn vloot op meer dan één milliard. Bij de teigenlijke oorlogskosten komen dan nog de groote verliezen voor handel en industrie en aan vermogen. Het totale Verlies, dat de handel door een wereld oorlog zou lijden, zal na een jaar onge veer zes milliard bedragen. Geldbehoeften van Oostenrijk-Hongarije Een interessant artikel over het geld in verband met den oorlog lezen we in de „N. R. Ct.". „Zooals reeds gemeld, aldus het blad, raamt men, dat Oostenrijk-Hongarije ten minste kr. 500 millioen aan schatkist biljetten zal .uitgeven. Men verwacht, dat Oostenrijk en Hongarije ongeveer gelijk tijdig tot uitgifte van de biljetten zullen overgaan en dat de Duitsche bankgroepen daarbij him medewerking zullen ver- leenen. Tot dusverre zijn echter de Duit sche banken niet officieel daartoe uit- genoodigd. Met de Rothschildgroep heeft de regeering reeds onderhandelin gen aangeknoopt oVer een leening om' te voorzien in de buitengewone behoeften door de tegenwoordige omstandigheden te voorschijn geroepen. Hoe groot de eischen zullen zijn, die door den mobilisatie en den nu uitgebro ken oorlog aan de schatkist en de geld markt zullen worden gesteld, is natuur lijk niet te zeggen. W|el is voor de eerste maanden, gelijk onze correspondent te Boedapest indertijd reeds heeft gemeld, een nauwkeurig opgemaakte begrooting Van het legerbestuur voofhanden, die voor de ministers van financiën als basis hunner berekeningen en maatregelen dient; voorts is ook bij benadering vast te stellen, welke de normale eischen van landbouw, handel, nijverheid en verkeei zijn; maar de bedragen, die uit angst aan het verkeer Worden onttrokken, zijn mbeilijk te schatten. Gedurende den Bal kanoorlog werd in Oostenrijk Volgens de berekeningen van deskundigen, ruim 500 millioen kronen verstopt, en in Hon garije bijna eVen zooveel, niettegenstaan de de Donau-monarchie geen oorlog Voerde en het Oorlogsgevaar zelfs niet bizonder groot Was. Volgens Riesser zou Duitschland gedurende de eerste zes We ken na een oorlogsverklaring thans kr. 5000 millioen noodig hebben, waarvan kr. 2200 millioen Voor den staat, kr. 1800 millioen Voor landbouw, handel en nij verheid en de rest van kr. 1000 millioen voor het groote publiek, uit angst voOr de komende dagen. Hoewel deze bereke ning veelal als overdreven pessimistisch Wordt beschouwd, is hét laatstgenoemde cijfer toch zeker niet te hoog, daar, zooals gezegd, ook in de Donaumonar- dhie gedurende den 'Balkanoorlog een even groot bedrag aan het verkeer Werd onttrokken. Voor Oostcnrijk-Hongarijt worden de overige bedragen aanzienlijk lager geraamd. Voor den Staat op kr. 1000 millioen, en evenwel voor het heele zakenleven, zoodat tot totaal met inbe grip van hetgeen in dien tijd wordt ver stopt, ongeveer la1. 3 milliard beloopt. Nu hébben deze cijfers alleen betrek king op de eerste zes Weken, terwijl de uitgaven later, Wanneer het Verloop van den oorlog althans gunstig is, een da lende richting zullen Volgen; 'maar ook iti dit geval zullen zij spoedig een zoo groot totaal uitmaken, dat terecht Wordt overwogen, op welke wijze aan deze eischen kan Worden vol'daan. Het be kende middel dadelijk een moratorium af te kondigen, kan onder bepaalde om standigheden ongetwijfeld goede diens ten bewijzen, maar daartegenover staat, dat de daaraan verbonden bezwaren zoo groot zijn, dat 'men er in tal van landen liever geen gebruik van maakt. Duitsch land, Japan en Turkije hebben gedu rende de laatste oorlogen, waarin dfeze landen waren betrokken, geen morato rium! afgekondigd, en handel en nijver heid dezer landen zijn er wel bij Igeva- ren. Alle bankinstellingen, kapitalisten, kooplui en industrieelen, die door een moratorium plotseling worden verhin derd uitstaande Vorderingen te inlnen, zijn immers ook Van 'hun kant niet meer in staat krediet te verleenen, waardoor het heele zakenleven tot stilstand is ge doemd. Daarbij komt nog dat alle fir m's van eenige beteekenis, die met het buitenland in Verbinding staan, |in het be lang van de toekomst zullen trachten aai' hun verplichtingen te voldoen, terwijl rij in het binnenland eigen vorderingen niet kunnen innen. En ook voor de cir culatiebank is deze maatregel niet aar» te bevelen omdat rij haar uitstaand ope ree rend kapitaal daardoor niet kan ver minderen. Daar in den tijd van oorlog de staat dc grootste eischen aan de geldmarkt stelt, is het natuurlijk van belang dat dé regee ring het mogelijke doet, de uitgaven van den staat tot een minimum te brengen Waar dit wettelijk geoorloofd is, zul len alle betalingc., vuur diensten of leve

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4