BINNENLAND. u Stad e.i Omgeving. volkomen overwinning behaald. De oor zaken van die te venvachten overwin ning gaven wij reeds vroeger aan. Cail- laux's macht en invloed, zijn geldmacht vooral, ziin te sterk, dan dat hij bij de huidige algemeene ontreddering niet zou kunnen bereiken, wat ihij wilde. Hoe men het wende of keere, Caillaux heeft een machtige partij achter zich, welke in het parlement over bijna een derde der stem men beschikt en aan invloed de mach tigste partij van het land kan worden genoemd. Door de macht dier partij, ge steund door de vrijmetselarij, kan Cail laux beschikken over de carrière van duizenden en duizenden en de magistra ten zijn als ware in zijne handen. Doch de jury dan. fiet zou mij niet verwonderen, indien langs allerlei slink- sche wegen ook de jury reeds van te voren zoodanig ware bewerkt, dat het resultaat der debatten reeds bij de ope ning van het proces vaststond. En ook wanneer dit niet het geval zou zijn hoe kan van 'deze mannen worden ge vergd, dat zij een strijd zouden voeren tegen een persoonlijkheid als Cail laux? De vrees zal hun hebben geraden tot de groote lankmoedigheid, waarvan zij bij hun inspraak hebben doen blij ken. Hadde men een ander resultaat willen bereiken, dan had moeten worden be gonnen met het onschadelijk maken van Caillaux. Nu dit niet geschiedde, kwam ons noodlottig partij-systeem weer voor den nieuwe consequentie te staan. Met dat al, is het ontbreken v^n ieder vonnis een ernstig symptoom van de algemeene ontreddering. De indruk op de publieke opinie zal ongetwijfeld groot zijn, vooral te Parijs, waar Cail laux volstrekt niet bemind is, en waar het gezond verstand der menigte doet inzien, dat een rechtspraak, beheerscht door de schokken eener loutere machts politiek der partijen, tot den moreelen ondergang eener natie voeren kam De sterkte der Oostenrijksche en Servische legers. Ziehier een kort overzicht van de sterkte der Oostenfijksche en Servische legers O o s t e n rij k-Ho n 'ga. rij e. Staand leger 398-943 Reserven 501.057 Landweer I ste ban 330.000 Landweer 2de ban 500.000 Aanvullingsreserven 600.000 2.330.000 Servië. Staand leger 29.505 iste ban 189.095 2de ban 102.898 3de ban 81.844 pl.im. 403.000 GEMENGD. Mijn brand. Omtrent het mijn ongeluk in Dortmund Vernemen wij nog het volgende: Naar definitief is vast gesteld, heeft het ongeluk in de Hause- mannmijn reeds gisteravond plaats» ge had. Tien a dertien mijnwerkers werden gedood en drie door uitstroomende gas sen zwaar vergiftigd. Zeven dooden zijn reeds geborgen, zes bevinden zich nog in de mijn. Men hoopt de lijken! nog hedenmiddag te bergen. Zonderlinge ontploffing. Uit Warschau wordt aan de bladen ge meld Gisteren ontplofte bij de verzen ding van postgoederen op het hoofd postkantoor een pakket met patronen. Twaalf personen werden gewond. Het proces-Wilmart. Het ge rechtshof te BrusjS-el heeft hedenochtend Vonnis geveld in het proces tegen Wil- mart, die veroordeeld werd tot tien jaar gevangenisstraf en 4000 franc& boete. Rasquin werd veroordeeld tot 7 jaar ge vangenisstraf en eveneens, 4000 francs Wachter tot vier jaar, Ithier, Demaret, Dethier en Van H enter rijdk, ieder tot drie jaar gevangenisstraf. Er werd la^t gegeven tot hun onmiddellijke arrestatie over te gaan. Ongeluk met een processie. In Bal-Fleury bij St. Etienne is bij de Calvarienberg een rotsblok losgescheurd en naar beneden gekomlen, juist op een weg waarlangs zich een1 processie van 2000 jonge meisjes bewoog. Twee mei* jes werden gedood, drie levensgevaarlijk! gekwetst en een 10-tal eveneens ver wond. Graaf Wi llem Verspey|e!n. Voor den vermaarden katholieken jour nalist graaf Verspeyen is*. Zondag j.R te Gent een zeer mooi monument ont huld. Het is een hulde, gebracht door de katholieke bevolking, welke hem1 aan stonds na zijn dood door een gedenk- teeken wenschte te eereri. Een plechtige Requiem-mis werd in de St.-Michiels- kerk opgedragendaarna had een ver gadering plaats in de Katholieke Ver- eeniging, waar het gedenkteeken, .uitge voerd in wit marmer, is opgericht. Een vertegenwoordiger van den bisschop van Gent woonde deze plechtigheid der ont hulling bij; de heeren Siffer, de KerC- hove en d'Exaerde hielden redevoerin gen, waarin zij de verdiensten van Ver speyen herdachten. Ned. R. K. D/ukkerspatroons- vereeniging. Wij hebben reeds melding gemaakt van een vergadering van R. K. druk kerspatroons, die Donderdag a.s. om 2 uur te 'sGravenhage (hotel „De Witte Brug") zal worden gehouden, ten einde te komen tot de stichting van een Ned. R. K. Drukkerspatroonsvereeniging. In een circulaire, door een 6-tal druk kerspatroons, onder wier vier directeu ren van couranten, aan de collega's ge richt, lezen wij: Zuiver financieele en tal van econo mische belangen $an de drukkerspa troons In Nederland, die zoo langem tijd waren verwaarloosd, worden in de laatste jaren op loflijke wijze bevor derd door een invloedrijken algemeenen Bond, waarvan ook vele Katholieke druk kers lid zijrf geworden. Ons aan dien Bond op eenmaal te onttrekken, ons daartegen te verzetten, is ons streven, niet. Daarnaast echter bestaan voor ons, Katholieken, ook behoeften, wier bevre diging wij niet kunnen vinden in zoo' breeden kring, omdat binnen dezen de middelen, die daartoe moeten leiden, ons niet kunnen worden verschaft. En verder: Wij verwachten, darbij flinke opkomst uit een eensgezinde en vruchtbare discus, sie zal voortkomen de verwezenlijking van een denkbeeld, dat, onder bescher ming van onze hoogste katholieke Over heid, om de deugdelijkheid van zijn grondslag, in onze dagen terecht onder de Katholieken meer en meer ingang vindt: het denkbeeld van een eigen ver- eeniging, om de eigen bijzondere belan gen ook de stoffelijke maar niet minder de hoogere te behartigen. Katholieke drukkerspatroons, die geen oproepingscirculaire mochten ontvangen hebben, zullen niettemin in de vergade ring welkom zijn. Militaire maatregelen In Nederland. Een wetsontwerp is naar den Raad van State gezonden, beoogiende bekrach tiging van de reeds gistqren yermelde maatregelen, genomen tot het langer bij het leger in dienst houden Ider militie, welke op 1 Aug. a.s. -zou worden ont slagen, dan wel zou overgaan naar de landweer, zoomede tot het in dienst houden van de landweermannen, welke op denzelfden datum voor goed zouden worden ontslagen. 'Het gerucht van een mogelijke mobili satie vindt versterking in het bericht, dat een bijeenroeping der Staten-Generaal (krachtens art 185 der Grondwet) eerst daags tot de mogelijkheden behoort De Stcrt van gisteravond bevat de besluiten van 27 Juli tot schorsing van overgang naar de landweer ien ontslag uit den dienst bij de militie, len tot schor sing van ontslag van dienstplichtigen bij de landweer. Men, seint uit Tfel dd. gisteren aan de „Msbd." Hedenmiddag ontving de aannemer A. Jonker van het departement van Oorlog den last om' hedenmiddag om 3 uur gereed te zijn m(et .100 werklieden om het inundatie-kanaal alhier, dat de ,Waal en de Linge verbindt '.(bet einde der Hollandsche waterlinie) te openen, ten einde het water op, (een zeker niveau te kunnen brengen. [Toen de heer Jonker de 100 personen bij elkaar had, ontving bij van het de partement bevel, het openen van het kanaal nog op te schorten en nadere» bevelen af te wachten. Uit Utrecht _>vordt gemeld, dat var dit de genie-kazerne aldaar eenige afdeen lingen militairen gezonden zijn naar stra tegische punten in ons land. Kustwachts vertrokken naar Scheveningen, Hoek vw .Holland enz., telegrafisten naar de spar- forten, zooals te Panmerden, [Wiestervoort, Hoek van Rolland en IJmudden, terwijl pioniers, voorzien van springstoffen, naar plaatsen zijn vertrokken, waar groote spoorwegbruggen gelegen zijn. De pioniers bestemd voor Roermond vertrokken in auto's. Alle geniesoldaten kregen bevel de ka zerne niet te verlaten. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat de landweerdistrictscommandanten een waarschuwing ontvangen hebben voor de grenswachten te 's Hiertogenbosch en Nij megen. De spoorbruggen te .Heusden, Fiedel en Ravenstein zijn door detache menten infanterie bezet, elk detachement ter sterkte van 15 manschapipen onder1 bevel van een officier. (Men meldt uit Grave dd. gisteren aan de „Msbd.": De gele rijders uit Arnhem, die terug geroepen zijn, zijn gistermiddag bij Over- asselt over de brug, door de pontonniers' gelegd, doorgetrokken naar hun schiet oefeningen in OirschoL Hedenmorgen hebben de pontonniers bij Grave een brug geslagen, WaaroVer de gele rijders zullen terugtrekken,. l Te Roermond zijn de militairen in de kazerne geconsigneerd. De bruggen over de Maas te Roermond en Buggenum zijn bezet. Dit is ook het geval.te Maastricht en te Venlo, waar de militairen in het tramstation zijn ondergebracht De troepen, welke in de legerplaats van Harskamp schietoefeningen houden, zijn plotseling naar de garnizoenen terug geroepen. De met verlof zijnde leerlingen van de Marine-machinistenschool zijn per draad naar JiellevoetsLuis opgeroepen. De Duitsche stakingbrekers z n vertrokken Gisteravond zijn de Duitsche werk willigen, oorspronkelijk bestemd voor den arbeid te Zaandam, naar Juin vaderland/ teruggekeerd» In de W^rmoesstraat, waar hun loge ment was, hadden zich talrijke Zaan- damsche stakers opgesteld en toen 'de Duitschers naar buiten kwamen, kwam het al spoedig tot handtastelijkheden eui werden er "duchtige klappen uitgedeeld. De politie moest kraentdadig optreden en deed een drietal arrestaties. Een joelende menigte deed vervolgens den troep Duitschers uitgeleide tot aan het station, waar een vrij aanzienlijke politier macht aanwezig was om de orde te handhaven. iMet den D-trein van 9 uur zijn de Duitschers naar Hamburg teruggekeerd. Een verslaggever van de Rott. Ct." heeft gisteravond den heer Heijkoop ge sproken, die 's middags met den heep Kelder en mr. J. H'. Polenaar ter aucSen- tie bij den Minister van BinnenL Zaken* mr. [Gort v. d Linden, ,is geweest. ,Het onderhoud duurde, naar de heer Heijkoop meedeelde, ongeveer een uur en kwam op het .navolgende neer: Mr.. Cort v. d. Linden had gezegd, dat ook bij hem waren gewfeest de heeren J.. C. v, Wessem en mr. VH. A. v. Zuylen [na mens den Bond van Werkgevers. De minister had geen bezwaar, thans het zelfde mee tie deeüen, wat hij den ver tegenwoordigers van den bond van werk gevers had gezegd. De kwestie, zoo had de minister zich uitgelaten, is voor mij zeer eenvoudig. !k sta op het standpunt, dat de burgemeester Jler Laan volkomen het recht heeft, het vestigingsverdrag uit te voeren, zooals hij dat gedaan heeft, afgezien van usance's, die door andere burgemeesters worden gevolgd. Maar ik respecteer de autonomiteit van tien heer Ter Laan (en van den burge meester in het algemeen en mis zelf de macht en de bevoegdheid, burgemeester Ter Laan een andere gedragslijn voor te schrijven. (Hoogstens heb ik het recht, den heer Ter Laan te schorsen, te be rispen o~f te ontslaan. (Of het usance is, dat een burgemeester optreedt, gelijk de heer Ter Laan deed, ds niet mijn zaak. Iets anders is, dat ide minister van justitie de macht heeft, den hoofdcommissaris van politie te gelasten, {een andere ge dragslijn te volgen, maar dat is hier niet in het geding. De heer Heijkoop deelde verder m.èè, dat men voorts over de staking zelve ge-r sproken heeft, over de oorzaken, de aan leiding en de (eischen,v (doch {dat geschiedde geheel los van de (eigenlijke kwestie, waarvoor men ter audiëntie was gekomlen. Partkuliere havens. 'Gisteren hebben de heeren Van der Molen en Gerretson bij de Tweede Ka mer een onhverp-Havenwet aanhangig gemaakt Voor bizonderheden verwijzen wij naar de rubriek Staten-Generaal 't Is wel merkwaardig hierbij op te merken, dat onder de vorige regeering minister Regout het aanleggen van parti culiere havens niet toestond, geheel in den geest van het Rotterdamsch gemeen tebestuur en de Rotterdamsche handels mannen, van wie de heeren van der Molen en Gerretson zich den tolk maken. Deze regeering, minister Lely, denkt er anders over. Hij beschikt dat er te Per- nis door particulieren vrij havens kun nen worden aangelegd. En toch zou de vorige regeering de ondergang zijn geworden van Rotter dams handel!! De waarheid wreekt zich. KORTE KRONIEK. iNaar de „Tijd" verneemt, zal binnen eenige dagen de aanbesteding plaats heb-' ben van de verbouwing en uitbreiding van het pastoriegebouw op den Begijn hof te Amsterdam. Een tweetal huisjes naast de tegenwoordige rectors woning zal daartoe worden afgebroken, om ruimte te bekomen voor een woning van den deken van Amsterdam, die voortaan op het Begijnhof zal verblijven, daar het de bedoeling is, het rectoraat van het Begijnhof en het dekenaat van Amster dam te vereeniglen. i— Te Hulst is Zondag een R. K. drankbêstrijdersdag gehouden voor het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Zeereerw. heer dr. J. Vullings liit Antwerpen hield een rede over „De drankbestrijding beschouwd van gods dienstig oogpunt",. Over hetzelfde onder werp sprak mej. C,. J. Vetter voor èeij zaal dames. .t Dr. A. van Tienhoven, die tijdens de beide Balkan-oorlogen leider van een Nederlandsche ambulance in Servië was, Zal op verzoek van de Slervische regee ring morgen van Berlijn over Warschau, Odessa, Boekarest, en Sofia naar Servië vertrekken. Zuster J. H de Groote uit Amsterdam, die ook in de beide vorige oorlogen bij de Nederlandsche ambulan ces in Servië 'heeft dienst gedaan, zal hem vergezellen. Te Scheveningen doet zich de oor- logsstemming leelijk gevoelen. Sedert Zondag zijn er reeds vele buitenlandsche gasten uit hotels en pensions vroieger dan zij voornemens waren, naar hun vaderland teruggekeerd en nog altijd volgen er meer. Ook uit Katwijk aan Zee en uit 'Noordwijk zijn, zooals wij reeds meldden, verscheidene badgasten, voor namelijk Duitschers en Oostenrijkers, vertrokken. LEIDEN, 29 Juli. Jaarfeest van het patronaat „St. Zita In de benedenzaal van de Zitaveree- niging werd gisteravond op luisterrijke wijze het jaarfeest van het meisjespatrO'- naar „St. Zita", gevierd. Den talrijk aan wezigen werd een hartelijk welkom toe geroepen door mej. Elshof, presidente van de Zitavereeniging, die tevens een woord van dank sprak tot de dames, die liet gansche jaar gewerkt hebben in het belang van de meisjes van het patronaat. Het jaarfeest nam een aanvang met „Avonturen en ontmoetingen van den kleinen Hans", een zeg- en zaqgspel. Het was een genot het reciteeren der meisjes te hooren. Het meisjeskoor mag er zijn, liet zingen was onberispelijk. De rol van den kleinen Hans werd uit stekend vertolkt. Dit meisjeskoor zal in de toekomst wel meer van zich laten hooren, dank zij de bekwame leiding van de dames v. d. Wolk en de 'Graaf. Na afloop van dit nummer, nam pa ter Bouters het/woord en bracht de meis- de meisjes hulde dat zij het reeds zoover gebracht hadden en sprak de hoop uit, dat de dames v. d. Wolk en de Graaf' nog lang haar gewaardeerde krachten zul. len aanwenden in het belang van het patronaat. De Eerw. spreker zegt, dat het hem een genoegen is, zoovele ouders aanwezig te zien, een bewijs, dat het geen voor de meisjes gedaan wordt, gewaardeerd wordt en wijst vervolgens op de groote noodzakelijkheid dezer ver- eeniging. Wil men van de meisjes vrou wen maken, die hun taak in de maat schappij kennen en begrijpen, dan moet de opvoeding voltooid worden ook na de schooljaren. Deze opvoeding wordt voltooid in het patronaat. Ouders moe ten zooveel mogelijk medewerken dat de meisjes in het patronaat komen en gere geld de cursussen volgen, die driemaal in de week gegeven worden. Er wordt een cursus gegeven in godsdienstonder richt, herhalingsonderwijs en vrouwelij ke handwerken. Om lid van het patro naat te zijn, moeten twee cursussen ge volgd worden. Waar er tegenwoordig veel meer van de vrouw gevraagd wordt dan vroeger, zijn deze cursussen een noodzakelijkheid, vooral die van het godsdienstonderricht. Na ten slotte op het groot nut van de spaarbank gewe zen te hebben, dankt spr. pater Zuid geest voor zijn aanwezigheid en brengt een woord van oprechten dank aan de dames die met zooveel liefde en toewij ding voor het patronaat werken. (Toe juichingen). Vervolgens had de prijsuitdeeling plaats en werden prijzen toegekend aan A. Nijssen, A. Nachtegaal, M. Steenka mer, M. v. Egmond, J. v. Laat, M. Slech- tenhorst, V. Hartendorp, M. v. Onzen, M- v. Steenvoorden, A. Goddijn, D. Kortekaas, J. Goddijn, M. Esderts, M. v. Steijn, C. Klein, Maria en Mina Ouwerkerk, Cl. de Laat, en A. 'Romeijn Een eervolle vermelding bekwamen A. Offermans, L. Breeroo, J. Breerqo en A. Blijleven. Het tweede deel van den avond werd gewijd aan voordrachten en zang. Heel mooi werden gezongen „Flink", van Tus senbroek, Morgengebedje, Kaatje, Kwik kwak, Ra ra en voor Alleman een stui vertje, van Loots, echte volkszang. Bij de voordrachten bleek dat het meisjes- patronaat goede krachten bezit, die veel voor de toekomst beloven. „Pop is ziek" werd buitengewoon goed weergegeven, een echt, bezorgd moedertje. Ook het „Bedelaarstertje met lucifers, Bakvischje Boodschappenmeisje" waren heel goed. Alleraardigst speelde het Boeremeiske, dat ook groot succes had met „De Hof jesjuffrouw". Ook de andere nummers „Op den Zolder, Schooltje spelen, Goe den morgen.", De vroolijke keukenmeid, Zoo volgt de een na den ander, Eieren- trui; werden uitstekend gespeeld. De kroon op het werk zette wel „Ver gevorderde zangkunst" en een waardig slot was het zangnummer „Slaap wel." Pater Bouters sloot het jaarfeest met al le aanwezigen het,„Slaapwel" toe te wen- schen. Het jaarfeest is uitstekend ge slaagd; een woord van hulde zij hier niet misplaatst aan de dames v. d. Wolk en de Graaf, die zeer veel tot dit suc ces hebben bijgedragen. Leger. De kapitein F., G. Riesz van het 4e Regiment-Infanterie is aangewe zen om1 op te treden als commandant van het detachement dat belast wordt met het in gereedheid brengen van de Legerplaats bij Zeist, in verband met de door de troepen van de 4e Infanterie brigade aldaar te houden oefeningen. Bedoeld detachement zal op 1 Sep tember a.s. van hier naar genoemde le gerplaats vertrekken. Geslaagd. Te 's-Gravenhage i$ ge slaagd voor het examen solo-zang mej. M. A., Christiaanse. ROOMSCHH AGENDA. Wo ensdag 9 uur. Buitengewone ledenvergadering Ned. R. K. Volksbond. Woensd ag van 2 tot 5 uur, Bonds- gebouw Jaarfeest der Si Anna Veree- 'ng. onderdag. Bondsgebouw 8 uur Verg. R. K. Textielarbeidersgilde. ALPHEN. Te Utrecht is geslaagd vloor het examen M.u.J.o. M. de Pijper. BERKEL. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het examen hoofdacte de heer C. W„ Hardijzer. HILLEGOM. Te Breda is geslaagd voor het examen hoofdacte de heer A. F. K., Mets. OUDE-WETERING. Door een te vlugge zwenking bij het uitwijken, ge- raakte gisternamiddag Mej. d> P. en de heer v. B.„ die zich per rijwiel op de openbaren weg nabij Oude-Wetering be vonden, in den diepen Wijk van het Bra- semermeer. Gelukkig behielden beiden hunne tegenwoordigheid van geest. Mej. d. P., die in het midden van den wijÜd te recht gekomen was, ko(n[ z:ch in Let water omwenden en trachtte door zwembewe gingen de kant te bereiken, waarin zij slaagde, daarbij geholpen door den; lieer v. B., die aanvankelijk met de voeten in zijn rijwiel verward zat. Door omwonenden werden zij voor- loopig van droge kleedimg voorzien, waarna zij huiswaarts keerden. VOORSCHOTEN. Op de alhier ge houden jaarlijksche paardenmarkt waren aangevoerd 721 paarden en 16 veulens, De handel was zeer levendig. Hedenavond om acht uur verga dert de Raad dezer gemeente. 40oe i\ed. Staa sioterij EERSTE KLASSE. DÉR >E LIJST. Trekking van Woensdag 29 Juli. H aoge prijzen: f 500 17 57 2 0.-: 1 i 2 f lhOU: 450.' f lu.U: 4J..L lob. f 400: 6U18 f 200: 4705 f 1 .0: 10212 10237 107 >5 13004 14 (95 195<2 Prijzen vein f 20. 2 2857 5198 8170 10625 12943 15966 18671 1 68 292 71 45 13166 67 843 92 949 309 221 730 84 87 61 107 71 52 58 39 222 16038 1 45 3046 37 69 66 26 76 9: 79 52 43 83 82 52 173 921 218 161 76 311 807 60 79 5: 33 96 81 18 1U 311 230 81 312 234 414 76 71 31 65 •.Mi 34 317 15 97 88 89 86 51 36 23 17 427 909 402 406 85 i4 85 23 54 49 04 509 9 417 97 25 512 c0 25 43 115 31 413 94 14 11 lo/ 76 69 2. 81 48 99 2l) 21 5b6 70 3: 573 80 503 40 56 683 66S •k 91 505 616 87 112 715 721 4 ,.-1 43 o7 621 30 8ü6 87 6; 31 53 714 7w3 35 34 838 81 J3 64 12 u6 39 69 65 275 7 V 96 813 51 44 952 996 341 S02 61 853 76 76 17065 4. »7 £1 74 69 91 83 70 61 «IJ 83 J ..1 1 76 94 14012 81 •Ui 54 42 62 85 229 14 93 Tl 66 915 -02 928 334 19 121 58 71 61 71 9O0-J 4a 1 218 84 4 u 10-6 72 398 83 534 46 294 1. 111 4044 425 159 614 322 314 2j 45 111 617 209 75 50 22 44 310 300 47 18 76 92 406 89 13 03 94 317 782 415 23 723 49 32 65 44 800 54 51 25 415 76 776 59 ü2 84 77 49 15 402 871 90 917 555 510 55 38 56 913 472 57 64 15 82 60 63 70^5 76 80 96 26 a 509 74 39 585 12030 692 37 64 37 572 116 603 31 812 600 967 73 619 26 20 45 917 14 20027 662 31 301 88 79 51 19 164 70 33 13 745 90 90 795 205 94 40 28 872 141 93 890 oc 99 87 55 76 201 95 912 315 703 99 97 957 27 15218 25 74 57 712 416 74 34 61 34 447 78 871 81 10320 49 309 18115 oi 90 84 87 100 70 406 74 07 92 91 534 87 79 10 137 531 846 96 83 89 337 34 64 605 43 935 669 250 45 45 68 (J 2033 45 92 58 76 574 98 25 116 62 762 318 494 745 212 3l 56 90 70 23 590 74 13 71 206 5C07 91 65 98 800 301 714 40 19 95 69 718 05 31 81 356 32 807 77 99 20 54 8J1 510 40 89 93 834 21 402 931 668 7u 8019 545 57 42 25 73 118 38 90 61 926 44 717 53 97 614 910 47 663 (iemeenteraad van AlKemade. Vergadering wart hedenmorgen. Aanwezig 10 leden, afwezig de heer Strijk. Voorzitter Ide heer'P,. (Hl. vu QVicben, burgemeester Na voorlezing der ptiolujen deelt de Voorzitter mede, dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd het kohier schoolgeld, wijziging begrooting 1913-14, geldleening, raadsbesluit omtrent woning bouw, heffing H. O. en dat het herziene reglement Armbestuur in 1916 in wei king zal If reden. Verder deelt de voorzitter medie, dat B. ien Wi- een verordening zullen ontwerpen met betrekking tot Bioscoop voorstellingen naar aanleiding van eeji artikel in het Provinciaal blad. Verder leest de voorzitter een adres voor van de arts G. v. Doorn, waarin deze df gemeente verzoekt een rijwielbrancard aan; jfe schaffen voor het .vervoer van zieken naar Leiden in geval van nood zakelijkheid. De voorzitter zegt, dal jBj. en Wi. een en .ander zullen onder zoeken en later m|et een voorstel bi) dert raad zullen komen. Misschien is het wel mogelijk, dat door het ziekenhuis t< Leiden een brancard ter beschikking wordt gesteld. Voorts zullen Bi. en Wl een verordening voordragen op vischaf- slag, in verband miet het vers trekked van goedkoope visch. Verschillende visch- maatschappijen willen die afslag regelen; de voorzitter is echter van nreeningi dat het best een persoon in de gemeente doen kan en tij die daarvoor in aanmef- king willen komen» [kunnen bij hep inlichtingen bekomen,. Vervolgens wordt een adres voorgelezen van ingezetenen vap de Kaag, waarin verzocht wordt te Kaag een Katholieke onderwijzeres te benoemen. Een adres van Klomp om den Voorweg eens per week per hondenkar te

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2