Van alles wat. 5e Jaargang, No. 1457. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. Drr BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels G75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertenöSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertenöën) 15 regels 25 cent iedere regel meer 5 centaangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent iedere regel 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Begrijpt u het? [Madame Caillaux is vrijgesproken, nar dat de jury ontkennend had beantwoord deze twee vragen: le. Is Geneviève Henriette Rainouard, echigenoote van Caillaux, schuldig op 16 Maart te Parijs opzettelijk een moord te hebben gepleegd op Gaston Calmette? 2e. Is Zuiks geschied met voorbe dachten rade? Maar viel er dan niets anders te vragen w Indien er o, handige Labori! al geen moord was met voorbedachten1 rade, bleef dan niet over: mishandeling met doodelijken afloop' of het aanvallen zonder noodzaak van zelfverdediging oif minstens het ongeoorloofd dragen van wapenen? s Juristen zouden deze vragen natuur lijk beter en juister lormujeenen, maar dat de president van de Parij'sche rechtbank zich tot de twee bovenstaande bepaalde, begrijpt u dat? [Wij begrijpen 't alleen, wanneer wie mogen aannemen, dat die president,-luis terend naar wie hem inspireerden en leidden, niets liever wienschte 'dan vrij spraak. Maar de rechtszekerheid |em het rechts bewustzijn van Jt Fransche volk worden er op die manier niet beter op. Bun biNjjAiNiL). ALGEMEEN OVERZICHT. Oorlog tusschen Oostenrijk en Servië. Oostenrijk verklaart den oorlog aan Servië. Alea jacta est. De teerling is gewor pen. Oostenrijk heeft gisterennamiddag Servië den oorlog verklaard, dat is het begin van het conflict, maar niemand weet het einde. Zal het een sein zijlij voor Europa om de spanning, welke er nu al sinds jaren heerscht, te doen uit barsten in den vorm van een Europee- sche oorlog, waarbij die van 1870 nog maar kinderspel was? i Wij zouden hierin niet gaarne voor spellen, maar dat de huidige toestand voor Europa critiek, ja aller critiekst is, kan zonder overdrijving geconsta teerd werden. De riem van vrede, welke gistermor gen nog klonk, in Engeland, Italië en Frankrijk, zij is reeds in bloed gesmoord. Thans hoort men nog slechts den rau- wen roep van: Oorlog! Oorlog 1 Over de opvoeding. EHlet verraadt een gebrek aan inzicht, als men de opvoeding van het kind in de eerste jaren wil beperken tot de zorg voor het voedsel. Reeds in de eerste jaren, voordat de relde is ontwaakt .iqn) dus voordat de redelijke wil kan werken, kan men in het kind neigingen vor men, door het voortdurend dezelfde han delingen te laten herhalen, b.v. door het op gezette tijden zijn handjes te laten vouwen en zijn oogjes te laten sluiten als voor een gebed. Maar en dit dienen de opvoeders niet te vergeten zoo dra bij het kind (de wilskracht is ge vormd, zoodra het z-elf kan willen, mag men het die handelingen niet laten herhalen, zonder te zorgen, dat de wil er imede instemt(anders zou 'juist de her haling der handeling grooten tegenzin wekken. Men mag dus, als de kin deren wat ouder zijn geworden, niet tevreden zijn met te zorgen, dat zij bid den, omdat de ouders het verlangen, maar moet zijn krachten inspannen omi hen zoo ver te brengen, dat zij het zelf willen. Hierbij zij terloops opgemerkt, dat men van kinderen, vooral van jongeren, niet zoo lang de aandacht voor het ge bed moet eischen, als dat van volwasse nen kan worden gevraagd. Zorg voor de gezondheid. Het is zoo waar, dat de gezondheid een ^groote schat is, en ook, dat een ge zonde geest als een be|m passend verblijf een gezond lichaam begeert. En toch zijn vele menschen, wat 'betreft de zorg voor hun gezondheid, zoo roekeloos Be schouw b.v. de zorg voor het gebit. We weten allemaal wel hoe hinderlijk De diplomatie heeft haar spel verlo ren, zij heeft moeten wijken voor de ruwe macht van het geweld, het oude vuistrecht, het recht van den sterkere, heeft in onzen modernen tijd, in den be schaafden staat weer de overhand gekre gen. Op alle punten van het ultimatum! voegde Servië zich naar den wensch van Oostenrijk. Alleen kon het niet instem men met de bemoeingen van Oostenrijk. Hongaarsche ambtenaren. Daaromtrent wilde het zich houden aan het interna tionale recht en aan de eischen van goe. de nabuursch ap, terwijl het voor het ove rige alles gaarne aan het Haagsche Hof, aan de mogendheden overliet, welke mo gendheden ook de verklaring van 1909, waarop Oostenrijk-Hongarije in zijn no ta wijst, hebben geteekend. Maar het arbitrage-idee is voor de zooveelste maal weer oen fata morgana gebleken. Onze moderne staten schijnen nog niet zoo beschaafd te wezen om zich met dit idee te kunnen verzoenen. En al was gisteren naar aanleiding, van minister Grey's voorstel eenig opti misme in Europa merkbaar, de vrees bleef bestaan, dat ook deze laatste vre despoging mislukken zou. En die vrees bleek helaas maar al te zeer gewettigd. Omstreeks zes uur gistermiddag, dus ongeveer 72 uur na de ontvangst van het onbevredigend antwoord van Servië op de Oostenrijk-H ongaarsche no ta kwam de ontzettende tijding: Oostenrijk-Hongarije heeft aan Servië den oorlog verklaard. En even later ontvingen wij den vol- ledigen tekst van het bloedig document welke als volgt luidt: „Daar de koninklijke Servische regee ring niet op een voldoende wijze heeft geantwoord op de nota, welke haar den 23sten Juli 1914 door den Oostenrijk. Hongaarschen gezant werd overhandigd, ziet Oostenrijk-Hongarije zich voor de noodzakelijkheid geplaatst zelf voor de handhaving van zijn rechten en belangen zorg te dragen en daartoe een beroep op de wapenen te doen. Oostenrijk-Hongarije zal zich van af dit oogenblik gedragen als te zijn in staat van oorlog met Servië." w.g. BERCHTOLD, Minister van Binnenlandsche Zaken. De oorlogsbrand is dus wederom los gebarsten op den Balkan. Het geknet ter der moordende wapenen en het ge bulder der kanonnen zal dra weer de Servische luchten doen beven van gewel dige verschrikking en ontzetting. Als een loeiende storm zal het wapen geweld over Servië losbreken en dood, kiespijn is, maar we geven er ons veelal maar onvoldoende rekenschap van, wel ken Invloed de toestand van ons gebit op onze lichamelijke en ook onze geeste lijke gesteldheid kan uitoefenen. Zoo we dat deden, zouden we zeker voor dat gebit wel wat meer zorg besteden. Ze ker er wordt meer zorg aanbesteed, dan enkele jaren geleden. Maar voldoende is die zorg niet Voedsel, dat wegens gebrek aan tan den, Jtijjie het'kouwen, ni et in de goede [sa menstelling aan de maag toevertrouwd wordt en waarop dus de verschillende speekselbestanddeelen niet in die mate, als het noodig is, ingewerkt hebben, kan niet voldoende verteerd worden. Het moet langer dan normaal in een be paald verteeringsapparaat blijven en geeft aanleiding tot het ontstaan van ab normale gistingsprocessenmet andere woorden: we krijgen een chronische maagdarm-catarrh. En dat is te voorkomen door een toch niet zoo duur tandenborsteltje en gebruik van wat nog minder duur water. Voor de vrouwen. •Niet om de gunst van onze lezeres sen te winnen ofschoon we daar na tuurlijk lang niet ongevoelig voor zijn maar omdat we er volkomen mee •instemmenvolgen hier leen paar uit spraken, die wijzen op den grooten in vloed, welke er van de vrouw kan uit. gaan. i „Wanneer de Roomsche vrouwen een actie beginnen, om zorgvuldig alle zede- looze lectuur uit huinne huizeen te we ren, om 'theaters en bioscopen, waarin voor de zeden gevaarlijke voorstellingen gegeven worden, onvoorwaardelijk te boycotten, ik verzeker U, dat daarvan brand en ellende brengen over dit on gelukkige land, dat door zijn Slavische propaganda deze ramp (heeft veroorzaakt. De strijd zal ongetwijfeld verbitterd we zen, want zelden zullen twee vijanden, tegenover elkaar hebben gestaan, die zoo vol haat en wraakzucht de vernielende wapens op elkander richtten. De houding van Rusland. Tof nu toe is inog geenszins bekend, wat Rusland doen zal, maar het is te begrijpen dat thans heel Europa m'et spanning opziet naar St. Petersburg, want daar zal beslist worden' of de oor log gelocaliseerd zal blijven of geheel Europa in een versdhrildcelijken oorlog zal betrokken worden- W]ij hopen en bidden van niet. De onmstbarënde berichten, wielke Za terdag uit St. Petersburg kwamen, de den zulks vreezen, dodi sinds dien Zijn meer geruststellende bei itihteni gekomen over de houding van ]R island. Tot nu toe is het nog geenszins met zekerheid bekend, wat Rusland doen zal, maar wij blijven voorloopig nog bij onze meening dat Rusland Vooreerst niet naar de wapens zal grijpen om1 zijn pleeg- kindje Servië te helpen. Tien telegram1 Uit [Wieenen, meldende dat men aldaar nog steeds aanneemt, d it de s/trijd ge localiseerd zal blijven, bevestigt onze meening. Todi blijft het in deze dq vraag of Rusland in rijn houding van rustig toè- zien zal kunnen volharden. De met Ser vië bevriende oorlogspartij ini Rusland) is sterk en wij vragen ons af of de regeering in Sjt. Pietersburg aan den drying zal kunnen Weentaan van deze partij en onzijdig zal runnen blijven, wanneer de Servische legers door de Oostenrijkers geslagen zijn. Wij hopen van wel en w.enschen dat de Russ[en hum vriendschap aan Servië dan zul len betuigen door langs diplomatidken Weg tussChenbeide te koïnien en Servië na de eerste nederlagen tof toegevfan te bewegen. Dat was de heste oplossing* Zoekt de oorlogspartij in Rusland een anderen weg, dan is de ramp voor Euro pa niet te overzien. Echter, Wij zeggen het nogmaals, zooVer gaat onze vrees niet. Rusland vreest evenals in Decem ber 1912 Duitsdhland en dat is een ge ruststellend feit. Wel heeft rrtert te Weenen onmiddel. lijk\nadat men den oorlog aan Servië had verklaard, zich tot Rusland gewend om\ een officieele neutraliteitsverklaring van 'Rusland te ontvangen. Rusland heeft echter tot heden toe hieraan nog niet, een reuzenkracht zal uitgaan en dat de invloed op de openbare zedelijkheid een onschatbare zijn zal." I Prof. AengenenE „Als de vrouw haar zorgen op het huisgezin richt, draagt zij meer bij tot de eenig ware en blijvende belangen der menschheid, dan de geleerde, die zijn gepeinzen in boeken neerlegt, dan de kunstenaar, die de musea opluistert, dan de uitvinder, die den strijd om het be staan gemakkelijk maakt." Jan Holland. „De mannen maken wel de wetten, maar de vrouwen maken de mannen, die de wetten zullen maken." Joseph de Maistre. [Na door deze mooie woorden de har ten onzer lezeiiessen te hebben gewon nen een mass a-overwinning is in deze nog zoo heel moeilijk niet! - durven wij het wagen ook een paar klanken te laten hooren, waarin de een of ander misschien een vermanenden on terechtwijzen den toon kan beluisteren. „Dat er menig gezin zoowel op het platte land als in de steden gevonden wordt, waarin de onkunde der moeder de welvaart en de tevredenheid heeft, gebannen, weet een ieder, die niet zien de blind is." Pastoor van der Kant. 1 't Klinkt erg hard dat woord, maar die pastoor van' fcher Kant woont heel ver van ons weg, in Brabant, meenen we; Zijneerw. kan dus onmogelijk heb ben gedacht ,aan lezeressen van de „Leid- sche Courant"er is beslist geen enkele van dezen mee bedoeld. Hier volgen dan eenige minder hard klinkende woorden van den gdoovig- Protestantschen Duitschen schrijver För- ster, (van wie echter zeker niet alle werken kunnen worden aanbevolen): voldaan. Men vreest daaront te Weenen dat Rusland deze verklaring niet zal Dit eenigszins opzienbarend bericht, wijst er echter nog niet op, dat Rusland zich in het conflict zal mengen. De hou ding der Russische regeering "kan ook deze zijn, dat ze n.1. ten allen tijde vrij wil blijven om wanneer het haar nood zakelijk lijkt, in te grijpen. De geestdrift in Servië is voor deze oorlog niet erg groot. Men vreest na tuurlijk den machtigen vijand, waartegen Servië niet opgewassen is. De stemming is dan ook zeer gedrukt. De strijd is intusschen ook reeds door de Serviërs aangevangen. Uit Weenen wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld: Aan de Drina, de 'Bjosnisdh-SerVis|chd grens-rivier, is de strijd reeds begonnen. Servische vrijwilligers openden op ver schillende plaatsen het vuur, dat door de Oostenrijks che grenstroepen werd be antwoord. De Serviërs beschoten per on geluk een Van hun eigen transportsche pen. Aan hun rijde vielen een groot aan tal dooden en gewonden. De mobilisatie van het Servische le ger vordert snel en zal binnen enkele dagen beëindigd rijn. In het Servische gedeelte van het vroegere Sandsjah Novi Bazar Zijn troepenbewegingen te Con- stateeren. Die ServisCbe troepen' hebben hun posteni bij Prihoi Vooruitgeschoven! en schijnen Voeling te krijgen met de Montenegrijnsche troepen. Koning Ni- fcita vertrekt naar Ppdjoritza. De Servische gezant te Athene heeft den ministers Van buitenlandsjChe zaken en oorlog officieel medegedeeld, dat de oorlog tusschen ;Servië en' Oostenrijk! vanaf hedenmiddag begonnen is. V\olgens berióhten uit W.penm heeft Q ostenrijk-Hohgarije pok aan, Montene gro den oorlog werklaard. Europa mobiliseert zich. Heel Europa is thans aan 't mobili- seeren. Vooral Frankrijk en Duitschland zijn met koortsachtigen ijver aan 't werk. In Parijs beschouwt men den toestand van Europa als wanhopend. Een Euro- peesch conflict schijnt idaar onvermijdelijk. Frankrijk, zoo heet het, zal de volle ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van zijn bondgenootschappen aanvaarden. De bladen verwijten op scherpe wijze Duitschland de bemiddeling, door Enge land voorgesteld, niet gesteund te heb ben, hoewel men in politieke kringen er van overtuigd blijft, dat do localisatie van den strijd onmogelijk was. !F,erry, on derstaatssecretaris van buitenlandsche za- Bewijzen moet de vrouw door het levende voorbeeld, dat men energie met liefde vereenigen kan, ja, dat juist de hoogste en stelselmatigs te energie altijd vol liefde is." 1 „Laten jonge meisjes van een ernstig karakter er een eer in stellen in een at mosfeer van „vrije zeden" onaantastbaar te blijven." j Levenswaarheden. Levenselixer zet men ook wel eens boven korte en keiinachtigle gezegden,zoo als wij er hier eenige laten volgen maar, hoe smakelijk 'dat woord ook mo ge klinken, wij durven het niet gebrui ken uit respect voor onze zeer geëerde vrienden, die afschaffer (of geheelonthou der zijn. Wij zetten dan hier onzen le zers eenige levenswaarheden Voor, die, naar het ons toeschijnt, de overweging wèl verdienen. „Voor edele, waarlijk Christelijke zie len bestaat er geen grootere vreugd dan aan anderen verugjde te verschaffen." 'Mgr. Von Reppler. j „De vreugde omraast ons niet van bui ten, maar verwarmt en verlicht het bin nenste van ons hart" A. LWjbbelt „Gelukkig te zijn in het geluk van anderen, is wel de hoogste, oen waarlijk goddelijke levenskunst." A. iWiibbleiLt. „Men kan zich kracht en frischheid in de ziel lachen, men kan er zich ook veel kwaads uitlachen." A. Wibbelt.; „Wie het kleine in den geest van het groote verricht, kan geen kleingeestig rnensdi worden1". Förster. „God misleiden^ gepleisterde graven niet." prof. De Groot, i Grapjes. Toerist. Waar leven de menschen hier in de buurt van, vriendlief? ken vertrok naar Duinkerken om den president en Viviani tegemoet te reizen. De Temps schrijft: Na de besprekin gen op de Quai d'Orsay is de indruk dat Duitschland voortdurend zijn goe den wil betuigt, (maar weigert te Weenen tusschenbeide te komen. In deze omstan digheden vraagt men zich af of het ver. langt dat vijandelijkheden aan de on derhandelingen vooraf gaan, In de stad is het kalm. De boulevards zijn zwart van menschen, die nieuws gierig de berichten afwachten en zeer hartstochtelijk bespreken. In Berlijn heerscht een geestdrifti ge oorlogsstemming. Gisteravond wer den te Berlijn 28 sociaal-democratische vergaderingen gehouden. De dagorde luidde: „Oorlog aan den oorlog." Alle vergaderzalen waren dicht bezet met mannen en vrouwen. Na afloop begaven zich duizenden deelnemers naar de Unter den Linden, waar eerst een kalme demonstratie^optocht plaats had. Plotseling echter begonnen de be- toogers te roepen: „Weg met den oor- Log." Deze kreten werden edhter spoedig overstemd door het „Leve Oostenrijk. Leve DuitschLand." dat het publiek langs dien weg aanhief. i In België is ,ook het leger gemobi liseerd. De troepen trekken met spoed 'naar hunne kazernes. Een ministerieel te legram roept met spoed twee regimenten der guides naar Brussel en een regiment landers naar Leuven. Een bataljon van het 3e regiment jagers, dat zich thans te Brussel bevindt, wegens het gebrek aan plaatsruimte in de kazernegebouwen van Doornik, verwacht elk oogenblik te moe ten vertrekken. Zoo staat Europa aan den vooravond van een ontzettende oorlog, waarin niet alleen twee volkeren elkaar zullen be kampen, doch die als een begin wordt voorspeld van den grooten ramp. vollen strijd tusschen Slaven en Germa nen. i Zal thans zulks het geval zijn? Moge God het nog verhoeden. Elke dag kan de crisis verzwaren, maar kan ook ontspan ning brengen. Mevrouw Caillaux vrijgesproken. Ziehier onze meening bevestigd, wel ke wij na de eerste dag van dit proces, als het ten minste die naam waardig is, reeds ten beste hebben gegeven. Mevr. Caillaux heeft gezegd: Er bestaat in Frankrijk geen gerechtigheid. Welnu de waarheid van haar woord heeft ze gis terenavond zelf ondervonden. De redac teur van de Maasbode te Parijs seint: De „clan" van Caillaux heeft dus een Vriendlief: Van varkens in den winter, meneer, en van toeristen in .den zomer. Weet je, waar van Gulpen me aan doet denken, als hij zoo mooi gekleed is? Wel? Aan een mooi etiket op 'n leege flesch. j De voile. Knecht: Voor wie is dit glas melk? Bóeren-kastelein: Voor die juffrouw daar, met dat vliegennet voor. Uit een roman. «..iHiij viel ster vende ter aarde en stiet een gebrul uit als een leeuw het was zijn zwanen zang. Aan de telephoon. Zij: Met wien spreek je nu, beste man? Hij: Ik heb toch aansluiting gevraagd met den notaris Van Puffelen. Zij: Lieve Hemel, denk er toch aan, dat de kinderen van den notaris de ma zelen hebben. Vrouw: „Ik geloof, dat je meer van je pijp houdt dam van mij^" Man: „Kom, dat weet je wel beter! Maar één ding heeft de pijp op je voor." Vrouw: „En dat is?" Man: „Ze gaat niet zoo dikwijls uit" [Bewaarder van het slot Hier, da mes en heeren, was de gevangenis van het kasteel. Door den zwaren muur, meer dan een meter dik, kon geen enkele! kreet van de arme gekerkerden doordrin gen. J Een der toeristen (tot zijn vrouw): Wat 'n verrukkelijk plekje voor jouw piano, lieverd! i

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1