ALBERT RIEL 36. Congres der Maria-Congreganisten in Nederland. Gisteren werd te 's Hertogenbosch een vergadering gehouden van directeuren der Maria-congregaties, waarin het woord voerden deken J. J. jde Graaf van Delft en pater Van Ruth, uit Maastricht Vermeld zij, dat plebaan Adelmeijer in 2ijn openingswoord getuigd had, dat de congreganistendag van Zondag nog beteren indruk maakte zelfs dan een katholiekendag. Dat is een eer voor de congregaties. De voorzitter deelde mede, dat adhae- sie-betuigingen waren ingekomien van de directeuren te Maastricht, studenten te Amsterdam, Culemborg en het Groot seminarie te Warmond» i Het einde van de Haagsche T ramwegstaking. In verband met het gerucht dat in de vergadering, waarin tot opheffing der tramstaking Is besloten, zou zijn mede gedeeld dat alle stakers weder in dienst der H. T. M. zouden treden, wordt door het Kamerlid Mr. Rutgers, die deelnam aan de laatste conferenties met mr. van Houten en de gemelde vergadering bij woonde, het volgende medegedeeld: „In de gemelde vergadering is her haaldelijk geconstateerd, dat er slacht offers zouden zijn, ten gevolge van het feit dat ruim 90 plaatsen door gedu rende de staking aangenomen personeel zijn ingenomen. Het aantal der slacht offers zal ver beneden het getal 90 blij ven, ten gevolge van de uitbreiding van het getal vrije dagen, en ten gevolge} van de voorkeur gedurende 1914 van de ontslagenen. Hoe groot het zal zijn, is niet met zekerheid te ramen. Slechts van één categorie werd medegedeeld, dat daarin geen enkel slachtoffer zou voor komen, namelijk van het personeel met 20 en meer dienstjaren. Deze mededeelingen zijn met volko men duidelijkheid gedaan en volkomen door de vergadering begrepen." De „Res.bode" schrijft: Hopen we, dat de verdere afwikke ling van zaken tot genoegen van beide partijen geschiedt, opdat geen wrok blijft na wroeten, die weer ernstige ge volgen na zich kunnen sleepen. Ver trouwen we, dat, onder medewerking der Commissie, een regeling tot stand komt, welke wet en gezag hoog hou dend, aan billijke eischen van het tram personeel tegemoet komt Een woord van hulde mag hier niet ontbreken, zoomin aan de stakers, voor het feit, dat zij, voor zoover bekend is, gedurende de s taking «nergens de orde verbroken hebben, als aan de politie die haar moeilijke taak tegen ordeverstoren- de elementen met kracht en zelfbeheer- sching heeft vervuld. Een woord van hulde eindelijk aan ons dagelijksch bestuur en vooral aan Burgemeester van Karnebeek, die met doorzicht en onpartijdigheid in deze moeilijke dagen leiding wisten te geven. Aan de samenwerking van deze drie factoren is het te danken, dat er geen ongelukken zijn voorgekomen en slechts enkele malen lichte kwetsuren zijn op- geloopen. Iets dat juist bij deze staking zeer te apprecieeren valt, wijl immers een staking bij een publieken dienst en de toestanden en verhoudingen bij zulk een concessie zoo bijzonder moeilijk zijn dat de beste sociologen vaak voor een onontwarbaar kluwen staan. De „N. R. Ct." schrijft. Beide partijen hebben water in baar wijn gedaan, de directie zoowel als de stakers zijn gelukkig niet star blijven volharden bij het eenmaal ingenomen standpunt, en zoo is het mogelijk ge worden tof overeenstemming te gera ken. De stakers hebben eenige reden tot verheugenis over den afloop van hun strijd. Want al hebben zij: dan misschien ook niet alles gekregen, wat zij hadden gewenscht, gewonnen hebben zij onge twijfeld. i Daartegenover staat, dat er in hun gelederen nog vrij talrijke slachtoffers zijn gevallen, rancunemaatregelen wor den niet genomen, maar door de aan stelling van nieuw personeel, zijn er, naar het schijnt, al heel wat plaatsen in genomen, en, zooals m:en weet, blijven de reeds in dienst genomen en gehandhaafd, voor zoover zij geschikt blijken te zijn. Door de reorganisatie van den dienst, en andere maatregelen zal er echter al gauw uitbreiding van het personeel noo- dig zijn en dan zullen zeker velen van de thans uitgeslotenen hun vroegere plaats kunnen hernemen. Intusschen geeft de voorloopige niet weer indienstneming van de laatstbe doelde categorie van stakers wel een bit teren nasmaak aan den strijd. Nederland en de buitenlandsche toestand. Naar w(ij vernemen, zijn de aanvragen van alle officieren om buitenlandsch ver lof doorjh et Ministerie van Oorlog voor- loopig aangehouden en hebben zij, die reeds dat verlof hadden gekregen, ipaar nog niet vertrokken waren, aanzegging] ontvangen, dat zij daarvan voorloopig geen gebruik mogen hia'ken. Maatregelen zijn genomen, om bet ont slag van de miliciens der oudste lichting, hetwelk op 1 Augustus a.s. zou moeten plaats vinden, te 'schorsen. Ook de overgang van miliciens naar de landweer zal op gezegden datum niet plaats hebben, terwijl ook het. ontslag der oudste landweerlichting, dat volgens de landweerwet eveneens op dien datum valt, is geschorst. De „Zeeland" keert overmoigeo terug, terwijl aan de commandanten van de „Noordbrabant" en de „Kortenaer" last is gegeven huiswaarts te varen. Gisteravond werd aan liet .departement van Oorlog nog laat gewerkt De Minister was er met verschillende militaire chefs en ambtenaren bij eenige af deelingen. Er werden gisteravond door .compag nieën van de brigade grenadiers en ja gers nachtelijke oefeningen gehouden, die waarschijnlijk in verband staan met een eventueele mobilisatie, van onze weer macht en de eerste militaire maatregelen, die zullen genomen worden met het oog op het dreigend oorlogsgevaar,. Bij deze nachtelijke oefening werd de Pier bewaakt door een detachement gre nadiers onder bevel van den len luitenant Borel. Ook aan de Scheveningsche haven 'en op andere punten van de Schevening sche kust hadden dergelijke oefeningen plaats» De „Avondpost" verneemt,hit betrouw bare bron, dat de Regeering beslag heeft laten leggen op alle sleepbooten in den, Nieuwen Waterweg. Ook de in de Sche veningsche haven aanwezige vier sleep booten zijn gerequireerddrie er van zijn gedirigeerd naar den NieuwenWaterweg. Het „Hbld," meldt, dat ook de Am- sterdamsche Ballast-maatschappij een re- geeringstelegram heeft ontvangen met lastgeving onmiddellijk drie harer groote sleepbooten naar Nieuwediep te dirigee- ren. De kapiteins moesten zich ter plaatse bij1 den commandant van de landmacht melden. Men seint uit Deventer, dat de spoor brug gisteravond door de infanterie is bezet. Niemand mag meer passieeren. Later in den avond meldde men nog, dat de infanterie-bezetting aan de spoor brug te Deventer is versterkt door cavalerie. Uit 's Hertogenbosch meldt mei^ dat gisteravond verschillende detachementen infanterie van daar zijn vertokken teil bezetting van de voet- en spoorbruggen om de stad. Uit Maastricht wordt bericht, dat Maan dagavond half 9 ongeveer 50 militairen met tenten zijn gemarcheerd in de rich ting van de spoorwegbrug over de Maas» De stationsbeambten maakten een om weg door de stad, prhdat hun gezegd was, dat de spoorbrug bezet was. De militieplichtigen hebben gisteravond bevel gekregen- zich gereed te houden» Een detachement pontonniers is van Dordrecht naar Scheveningen vertrokken. De varende pontonniers, op manoeuvre bij Grave, zijn teruggeroepen. Een geruststellend bericht De regeering heeft bericht ontvangen, dat ae Oostenrijksche regeering aan de Russische heeft doen wéten, dat haar nota niet als ieen ultimatum is bedoekt Dientengevolge ziet men te 's Graven- hage den toestand met meer optimisme in dan gisteren. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Hier ter stede ontvangen berichten, volgens welke de oorlogstoestand voor Qostenrijk-Hongarije nog niet was inge treden en tot dusver slechts de diplo matieke betrekkingen met Servië zijn af gebroken, werden volkomen '"bevestigd door den Oostenrijk-jHongaarschen ge zant alhier, baron iGiskra» Neder I. R.K. Metaalbewerkersbond. De buitengewone bondsvergadering, op Zaterdag en Zondag 25 en 26 Juk te 's Bosch gehouden, heeft èen gunstig ver loop gehad. Zaterdagavond te 6 uur werd d'e ver gadering door den voorzitter, dleit heer C» J. Kuiper tan Amsterdam, geopend met een welkomstgroet aan de afgevaar digden der 50 vertegenwoordigde afdeej- lingen» (Het Bureau voor de R. K. Vakorgani satie was Zaterdag vertegenwoordigd door den heer Haazevoet ien Zondag door den heer v» Rijzewijk, terwijl op de zit ting van Zondag ook de bondsadviseur, pastoor Bult, aanwezig was. Het Verbond van Christen Metaalbewerkers van Bel gië was mede door 'twee afgevaardigden vertegen wo o r digd. Na afhandeling der gewone zaken, waaronder een .welwillende critiek op de werkzaamheden van het hoofdbestuur kwam het contributievoorstel! [van het H(.B|. in behandeling, met de daarop ingediende amandementen der afdeelingen. De zeer uiteenloopende amandemienten der afdee lingen deden het hoofdbestuur besluiten haar oorspronkelijk 'voorstel terug te nemen, en een nieuw voorstel te doen,, wat met 3203 stemmen vóór en 64 stem men tegen werd aangenomen. Daardoor zal de contributie op 1 Sept. a.s. met 3 cent per week voor lelke klasse worden verhoogd, wat met één cent zal herhaald worden opjjl ^ept. 1915 en op den zelfden datum van 1916. Gedurende de zitting van Zondag welke te 11 uur aanving, werd besloten tot aanstelling van twee bezoldigde be stuurders, zoodat de bond binnenkort over vijf bezoldigde bestuurders zal be schikken. Een voorstel van eenige afdeelingen. om de twee bezoldigden als propagan disten buiten het bestuur aan te stellen, werd na bestrijding door het hoofdbe stuur ingetrokken, wat eveneens geschied de met een voorstel tot uitbreiding van het aantal bestuursleden, hetwelk als te voren op 9 bleef bepaald. Tot gesalarieerde bestuurders werden gekozen de heeren Adr. G. de Bruijn, van Amsterdam, met 2700 stemmen, ei» M. Krijgsman, van Hoorn, met 2400 stemmen. De heer Ant. v. d. Laar van Helmond werd bij acclamatie als be stuurslid herkozen, en gekozen de lieer C. H. Smulders van 's Gravenhage. Met algemeene stemmen werd besloten tot instelling eener permanente controle commissie, en daarvoor gekozen de hee ren Donkerlo van Haarlem en Brands/ma van Hilversum,. Door £n uit het "hoofd bestuur zal een derde lid der commissie worden benoemd. Aan de scheidende bestuursleden, de heeren Albersen van Enschedé, Gielen van Blerik en Siwartjes van Schiedam, werd dank gebracht voor de diensten, aan den bond bewezen. De vergadering kenmerkte zich door een hoogst vriendschappeiijken toon in de debatten, welke door geen enkele wanklank werd verstoord. De Katholieke Metaalbewerkersbond kan met vreugde en trots op deze bonds- veigadering terugzien. 'ii St.id e i Omgevin LEIDEN, 28 Juli. Bezoek van Belgische Middenstanders. In aansluiting met ihetgeen wij giste ren reeds gegeven hébben zij nog ge meld, dat bij ihet bezoek bij Mr» Aal- berse, deze een referaat heeft gege ven over zijn wetsontwerp tot bestrij ding der oneerlijke .concurrentie. Mr. Aalberse verwacht, dat Zijn ontwerp in Maart in behandeling Zal worden geno men en met een kleine meerderheid zal worden aangenomen. Na bezichtiging vqn het rijksbureau heeft mej» C. Bakker doel, werking en resultaten 'van dit bureau uiteengezet ien Dr. Wjaterman door ver schillende demonstraties met 'machines aangetoond, 'hoe verschillende artikelen vervalscht worden» jTe half zes opende in Zomerzorg de heer Spend el, voorzitter van 'de afdeeling Leiden van de Haarlemsche Hanze, de vergadering, en deelde medie, dat Rrof. Aengenent te Warmond, deken Dessens, de Burgemeester van Leiden en de voor zitter van de 'Kamer v» Koophandel om ver schillende redenen bericht hadden gezon den van verhindering. Spreker roept ver volgens een hartelijk 'welkom toe aan de Belgische vrienden, bespreekt de stamver wantschap tusschen Nederland en Bel gië, de bezoeken van Koning Albert van Befgië aan Holland 'en onze "Koningin! aan België» Als Voorzitter van de Leid- bche Hanze, oqderafdeeliing van de Hyg iënische Hanze, neemt spreker de vrijheid zijn spijt uit 'te drukken, dat den Belgi schen middenstanders geen gelegenheid) is gegeven met de Haarlemsche H&nze kennis te maken» Vervolgens gaat hij de verschillende richtingen pa in Nederland, hoe de eene richting langs stoffelijke ba nen alleen haar doel tracht te bereiken» de andere richting, welke spr» vertegen woordigt, langs religieus economische banen. Zonder prijsgeving van 'beginselen zal het doel zijn in de naaste toekomst federatieve samenwerking van "beiden. Na nogmaals den Belgen een hartelijk wel kom te hebben toegeroepen en te hebben aangetoond, dat hij hun bezoek zeer op prijs stelt, geeft de voorzitter het woord aan den heer Kellenaers, hoofdredacteur van „De R. K. Middenstander", om zijn rede uit te spreken over „Verleden iep, heden der R. K. Middenstandsorganisatie in Nederland". Alvorens met vrucht op den tegenwoordigen toestand <djer R. K. Middenstandsorganisatie te kunnen wij zen, meent spreker oerst de geschiedenis ter hulpe te 'moeten roiepen. Naar aanlei ding van een artikelenserie in „;De (Noord- brabanter", later yereenigd met ^,Het Huisgezin", waarvan de schrijlyer was een practisch middenstander, (dje beer, Mandors uit Veghel, werd Dp Nouwens door Z. Di H. Mgr. V. d. Ven belast met de organisatie van den Middenstand' in het bisdom Den Bosch,. Het eerste jaarver slag der Hanze Ikon melding maken van, een 25-tal afdeelingen (met pl.m. 1000 leden. JSpoedig jdaarna Volgden, [die bisdom men Roermond en 'Breda, dat op den hui- digen dag op ïeer intieme wijze met Den Bosch samenwerkt. ;W|as 'aldus in het ,ydonkere Zuiden" de grondslag gelegd der R. K. 'Middenstandsorganisatie, in het meer verlichte Noorden jkon men niet achter blijven. P'ank fcij het woord vain Haarlem's bisschop, Mgr. Gallier, op den Delitschen Katholiekendag van 1.905; en het werk van Tien jielacïs te spoedig overleden Mr» Robert (Regout werd del grondslag gelegd van '[de thans zoo bloeiende Hanze in 't bisdom Haarleml. In het Aartsbisdom Utrecht zette M/gr» v. d. Wetering "de schouders onder het werk met het .resultaat, dat thans reeds de Aartsdiocesane .Hanze in 'aantal a'idee- lingen onder de grootste Middenstands organisaties mag geteld worden. Oip het oogenblik telt de R. K- Hanze in de vijf diocesen het volgende aantal plaatselijke afdeelingen en leden. Utrecht 40 met 2000 leden. Haarlem 39 afd. imet 4500 leden. Den Bosch 40 afd. ,met 2400 leden» Breda 12 afd» met 900 leden. Roermond 13 afd» met '1000 leden, totaal 144 afd. met 10800 leden. Onder, de instellingen ten bate van 'den Middenstand mag op de eerste plaats 'wel genoèmd worden de Hanzebank, In alle diocesen zijn Han- zebanken opgericht. Volgens de allerlaat ste gegevens bedraagt de ger. omzet der banken thans reeds ruim 51 millioen gul den. Vervolgens heeft de Hanze met groot succes bevorderd de handels- en vakkennis onder den "Middenstand. In meer dan 50 plaatsen Zjn door de Hanze handelscursussen opgericht» 'Ook het gil- dewezen of vakverenigingsleven is tot een hooger trap van ontwikkeling geko men, vooral in het bisdom Den Bosch, waar we gilden van bakkers, kruideniers, slagers, manufacturiers, schilders, kleer makers, schoen,makers en klompenmakers hebben. Een der prachtige zedelijke voor deden van de Coop. Inkootpveneeniging te ,Tjilburg is, dat de (middenstanders (thans hun clientèle dezelfde voordeden kun nen bieden als de warenhuizen /en de arbeiders - coöperatie» Deze inkoopven- eenigingen hebben ook in tal van andere plaatsen in de verschillende, bisdommen wortel geschoten» Spreker noenit nog tal van andere instellingen tot onderlingen steun door de verschillende Hanzebonden opgericht. Informatie- en Incassobureau's fondsen tot uitkeering bij overlijden, gla» verzekering, rabatregel vereenigingen, brandassurantiën, enz. Verder zou spre ker nog kunnen wijzen Wat de Hanze deed met betrekking tot de wetgever en de openbare werken, hoe zij streed voor een verbeterde Zondagswet, voor een wettelijke regeling van het leerlingwezen, op haar aandeel in de totstandkoming van de groote Middenstamdsenquete, op haar grooten strijd tegen de oneerlijke con currentie, pen strijd, die zijn bekroning moge vinden in het wetworden van het wetsontwerp van een ider meest verdiensti- volle en werkzaamste leden der katho lieke Staatspartij in Nederland, het ka merlid, Mr» V\. J» Aalberse. Al hebben wij het tot een zekere hoogte gebracht, wij zijn nog lang rüet ,waar we wezen moeten» t Spreker eindigt zijin met gloed voorge dragen rede, welke herhaaldelijk door applaus onderbroken werd, mét deze woorden» |Moge de Belgische Middenstand, wier voorzaten ons eens pronkjuweelen schon ken als Brugge, Gent, Bfrussel en andere steden en die idit met dien jNederlandf- schen mid ens tand gemeen heeft, dat hij Kerk en vaderland zooveel eminente zo nen en edele doch teren schonk, moge die Belgische Middenstand! steeds to ene-1 men in kracht en sterkte Jot heil van dien stand zeiven en tot luister en sie raad van Uw op menig gebied zoo bewonderenswaardig Vaderland. Abbé Lambrechts neemt hierop het woord, en begint te constateeren, dat de indruk, die 1 het Bjelgische gezelschap in Nederland kreeg, van den beginne reeds af een Uitstekende is geweest. Er wordt wel eens van Belgische hoffelijkheid ge sproken, maar spreker is tot de overtui ging gekomen, dat er.in Nederland meer hoffelijkheid, meer vriendschap is. Ver volgens komt spreker tot den Midden stand in Nederland en Bjelgië en 'consta- teert, dat waar de Nederlanidsche Midden standers in België op de congressen in/ de leer zijn geweest, België in Neder land komt leeren, hoe ach de gedachteiu hebben uitgewerkt, 'en dan valt zijn con clusie ten gunste van Nederland uit, die 10000 leden telt Verdeeld over'39 afdee lingen» 1 l De Belgische organisatie kan op dezelf de wijze geschoeid worden al's die R. K. Middenstandsorganisatie in "Nederland, behoudens enkele uitzonderingen» De or ganisatie in België is over het geheel^ land.-Wiij hebben betaalde propagandis ten. ,W|aar de middenstanders niet al hun tijd beschikbaar kunnen stellen, acht spr» dit noodzakelijk» :Wjas het bestendig secre tariaat der syndicaten in den beginne iserj, droom, nu begint ,het werkelijkheid te worden» In tegenstelling met de Midden- standscredietbanken in Nederland heeft men in België jde algemeene waarborgkas, welke het inkoopen doen vergemakke lijkt Üer beroepsvereenigingen» Spreker noemt vervolgens het middenstandsvraag- stuk een internationaal1 probleem en noemt de R. K. Middenstandsorganisatie de eenige organisatie, die dat probleem oplossen kan» Heeft men In Nederland) nog onderscheid tusschen Katholieken en Protestanten, in Bielgië is het anders, daar staan de Katholieken tegenover de anti- clericalen» Ep waar in Bielgië de antlj- clericalen geen vaste moraal, geen zede- leer hebben, geen geweten, het bestaan van God ontkennen, daar kan bij: hen de oplossing van het middenstamdsvraag- stuk niet gezocht worden, van neutrali teit kan geen sprake zijin» W|el' is in België een zoogenaamde neutrale organisatie, de Landsbond, een vereeniging van kleine luiden, maar deze houdt zich medle bezig met de regeering er op te wijzen wat voor den middenstand moet gedaan worden en wat niet gedaan is» Vervol gens bespreekt abbé Lambrechts de mo gelijkheid van een aaneensluiting van het R. K. (Belgisch Syndicaat en den R. K. Middenstand in Nederland. Spr. bepleit deze, al is het ook een zaak van de toekomst. Sipr. brengt ten slotte dank voor de ontvangst, dank aan den heer Kellenaers voor de uiteenzetting en drukt den wensch uit, dat de gedachten mogen plaats maken voor de practijk. (Applaus.) De heer Spëndel brengt vervolgens een woord van dank aan den heer Kellenaers voor zijn schitterende rede 'en drukt den wensch uit, dat d tijd van samenwer king tussc..en de organisaties niet verre mo;e z.jn» En waar .iet Belgisch Syndi caat een man aan .et oofd hee t als abbé Lambrechts, daar kunnen Wij van die Ingewnde e edee'iiigcn A 'i n u. ic.M-l I ()M MEUBELMAGAZIJN samenwerking zeker zijn» Na de Belgen een aangename studiereis gewenscht te hebben, sluit hij de vergadering» De zaal van Zomerzorg was voor deze gelegenheid keurig versierd. De busten van Paus Pius X en Koningin Wjlliel- mina stonden in beide hoeken der zaal op een hoogte, geflankeerd door een rijke bloeinentooi. Den exploitant mag hiervoor een woord van hulde niet ont houden worden. Examen Apothéker. Bij K. B. is de commissie, die, met ingang] van 1 Augustus 1914, gedurende één jaar te Leiden, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, samengesteld als volgt:: tot lid en voorzitter: dr. L. van Itallie, lector aan de Rijksuniversiteit alhier; tot lid en isecretaris: Wi C. de Graaff, lector an de Rijksuniversiteit alhier; tot leden: dr. A. P. N. Franchimont en dr. J. (M. Janse, hoogleeraren alhier; tot leden-plaatsvervangers: dr. J. J. Blanksma, benoemd hoogleeraar alhier, dr. A. Grutterink, privaat-docente aan de Rijksuniversiteit .alhier^ te Rotterdam,, dr. J. J. van (Eek, "privaat-docent aan de Rijksuniversiteit alhier, en G» H. van der Wall apotheker te s-Gravenhage'. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het examen M. U^ L. O. Mej. Cloos, alhier. w Leger .Blij beschikking van den Mi nister van Oorlog in de heer T. M. Tum- mers, adsp. re^s» cffficier van gezondheid hij het 4e Regiment Infanterie alhier van zijne verbintenis als zoodanig ont- hevén. Schooi voor Indië» Alhier wordt gevestigd een school, om opgeleid te worden t,ot commies 'bij den post-, tele graaf- en telefoondienst in Nederl.-Indië. Met inbegrip van de jongelieden, die uit Indië worden uitgezonden, zijn er 40 plaatsen opengesteld, w.o. ten hoogstel 10 plaatsen door vrouwelijke surnume rairs mogen bezet worden. Gegadigden, moeten zich vóór einde Aug. aan het de partement van Koloniën te 's Gravenhage opgeven, alwaar gedrukte exemplaren van de voorwaarden gratis verkrijgbaar zullen worden gesteld. Van een wissen dood gered Gisteravond omstreeks 7 uur viel een' jongetje van ongeveer 30. jaren al spelende in de Oude (Vest. Na heel veel moeite gelukte het aan eeiuge personen, welke een ladder hadden gehaald, en een schip- (per, die kwam .aangeroeid met zTjn bootje, het knaapje, dat reeds zinkende :was, op het droge te brengen» Omstreeks 2 uur 's middags was uit hetzelfde water 'tien" jongetje van om streeks 6 jaren 'door voorbijgangers ge haald. Een kranige juffrouw. Zondag avond omstreeks lOjuur heeftop 'de(Haar lemmerweg een tot inü toe onbekend ge- bleven individu getracht aan èen zekerej juffrouw L. haar handtasch te ontrukken. De 'juffrouw was echter ook niet van gisteren en hield /stevig vast. De laffe aanrander, bang voor aankomende men- schen, nam de klucht "Een nieuw en mooi gebouw. Onze stad is een' b:ij!zo.nder m'ooi gebouw rijker geworden, wij bedoelen h e t pa leisje hoek Rapenburg en Noordeinde. De architect W,. C. MiSder heeft alle eer van ziijn ontwerp, terwijl de bouwkun dige M. Koert voor een onberispelijke uitvoering gezorgd heeft, lm de boven lokalen bevinden zich de kantoren van' „De Leidsche Verzekering Mij." Waar deze Mij. inzag, dat er in Leiden en Om streken behoefte was aan een uitgebrei de verzekeringbranche, daar heeft zij niet geschroomd dé zaken flink aan te pakken en haar komt ten slotte de eer toe, dat [Rapenburg en Noordeinde ver rijkt zijn met dit prachtige bouwwerk. De Firma Jung ien Blanken zag in dat hoekje een geschikte plaats om'haren handel in sigaren en sigaretten te drij ven. Morgen wordt hare oude zaak ver plaatst naar Noordeinde 57. Deze ver plaatsing is in alle opzichten een Ver betering. Twee mooi uitgewerkte etala ges bieden liefhebbers van een goede Hollandsche sigaar of een' fijne "Havana of Manilla keur en keus. De Chique vitrines, m:et mahoniehou ten betimmering bevatten ieen prachftige sorteering in Havanna Sigaren en Siga retten en de merken van de 'firma Tase- man en Co. te Utrecht, waarvan zij deii alleenverkoop heeft. Op eeh doelmatige wijze worden de sigaren droog gehou- Firma een dropgkeldSer laten aanbrengen, den. Onder hare magazijnen heeft de In die kelder stuwt een kachel door bui zen haar warmte Ln' die magazijnen, zoo dat er altijd een aangename temperatuur is en wat de hoofdzaak is, de sigarjéni droog gehouden worden. Inderdaad dit is een verbetering in ons land met zijn vochtig klimaat. Het geheel maakt een u tstek'enden indruk en Wij twijfelen niet of de Firma Jung en Blanken zal door deze moderniseering van haar zaak hare alom bekende reputatie nog vergrooten.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2