Steun aan de Missiën. BINNENLAND. Uit Stad e,i Omgeving. e No. 1448. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdaoen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTEN 11EPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop [geen nandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GE1LLUS- TREFRD ZONDAGSBLAD. Het leven kan hard zijn en zwaar om te dragen en toch voor velen voortrol len als een stroom, die, machtige krach ten bergend in izijn peillooze diepten, on bewust is van het geweld, dat hij voort stuwt. Voor die menschen is, zonder dat zjj hun toestand klaar inzien, droeve wer kelijkheid' geworden, wat de ongeloovijge (dichter Kloos, in volle bewustheid voor jrich zag en zelis schoonheid durfde noe men, als hij in zijn klanken-rijk gedicht over de zee zingt: „Zij (de ziel) is een levend schoon en kent zichzelve niet" Die menschen leven en worden oud, zonder dat zij zich bewust zijn van de bron en het idoel van hun leven, zonder dat zij dus hun ziel kennen in haar oorsprong en bestemming. Dat het leven van dten mensch, die is geschapen om door £ijn verstand en zijn vrijen wil $en koninklijke macht uit te loefenen over de ni*etJmet-rede-biegaafde) schepping, verflenst en verlept in een. kleur- en krachtlooze êleuir, is te bejam meren. Maar droeviger nog 'is het, als diezelfde mensch door iGods gratie is geheven op den hoogen berg, waar schit tert de all es-verlichtende zonne van het Roomsch gelooven, en dan toch nog weg zinkt in 'de bekrompenheid van tijdelijke belangetjes, met zijn aandacht slechts om spannend den engen kring van zijn stof felijk voordeel. i Doch wij, wij allen willen, met Gods hulp, trachten niet te behooren tot hen, voor wie het «Roomsch-zijn bestaat in het „waarnemen van zijn plichten", zoo- alsi td'at ten onrechte wordt genoemd! Rooms ch zijn.... |Wat dat zeggen wil, hebben wij be grepen en doorvoeld, als de stormen van twijfel rondjoh1 ons zvviepten, zoo vele jonge levens jnèèrrukkend van hun wor tels, terwijl |\vij ons veilig en zeker wis ten op de rots van Petrus. Roomsch zijn..». IW.at idat zeggen wil, hebben wijl be grepen en (doorvoeld, als de pijnlijkste smarten ons ihart omprangden en het rondioim ons duister werd en leeg met niets dart "h'et Tokkende licht van ver strooiingen en ide bevrediging-belovende) vermaken, en cvvij dan voor ons zagen, oprijzen de troostende ien sterkende waar heden van ons Katholiek geloof en de wonderba ar-werk end e sa cram enten. Rooms ch zijn ,Wat dat zeggen wil, hebben wij be grepen en doorvoeld, als wij in stille uren een onzer kerken binnen traden,. IHowderden verklaringen 'zijn uitgedacht cm de aantrekkelijkheid van onze ker ken, die zelfs door niet-Katholieken wordt erkend', (te verklaren. De een zocht het in den geheimzinnigen schemer der Gods- lamp; een ander in de mystieke kunst, die ide gebouwen siert; een derde in de geur ider verbrande wierook. Maar wij, Katholieken, (wij weten, [dat het is de (wezenlijke, waarachtige en zelfstandige tegenwoordigheid van den Schoonste der mensch en-kinderen, «die daar Zijn vrien den wacht.,.. Roomsch zijn.... Het is |de meest volkomene ontplooi ing van (dé Kracht en de Liefde, die de Schepper, als een afschaduwing van Ziclv zeiven, in den (mensch, het meesterstuk Zijner Schepping, "heeft neergelegd Dat Roomsch geloof is den meesten onzer geschonken jzopder eigen medö- werking, terwijl zoo vele duizenden neer zitten in ide duisternissen van het heidenf- dom, verstoken van alle hulp der pries- ters, idoor wie, volgens Gods bestel, de? genade der ware leer den menschen wordt gebracht. Wie zelf den schat bezit van het ware Geloof en met het Geloof fcie Liefde, die er het kenteeken van is, moet toch in zich voelen kroppen een machtige 'drang om ook aan de heidenen te brengen dat wat hij in zichzelven kent als het beste, het schoonste en het edelste van alles, wat hij het zijne mag noemen. Zeker, de Katholieke Kërk heeft haar missionarissen, wier roeping het is aan 'de heidenen bet Evangelie te verkondi gen. En, nu Nederland als stijf staat van rechtmatigen trots over de heldendaden van een vaderlander, majoor Thomson, in Albanië, zouden wij het wel uit willen jubelen, dat er telken jare uit pns vaderland tientallen mannen en vrouwen' trekken naar verre /en vreemde, onherf bergzame en onbeschaafde gewesten, waarin zij zich dikwijls aan even groote gevaren blootstellen, als onze H.oLlami- sche officieren in Albanië; mannen en vrouwen, die ook hoog houden de eer van het vaderland door hun onbaatzuch tig feftreven en werken en lijden om aan ide volkeren in die landen de ware be schaving te brengenmannen en vrou wen, niet dragend de uniform van Haar Majesteits leger, maar getooid in priester- toog, monnikspij of nonnenkap, de kleedij van (de strijders in het leger van aller koningen Koning. Dioor alle eeuwen heen, heeft [de Katholieke Kerk mannen en vrouwen gekweekt, 'die in de koninklijjkd grootheid van de liefde hunner God-ge- kvijide pielen als torens steken boven de oppervlakte yan het doorsneemnenschenr leven. 1 Maar yoor de missie zijn de krachten onzer priesters, onzer geestelijke broeP ders en zusters niet voldoende. Alle Ka tholieken moeten medewerken, om dbor htm financieelen ste uji de ont plooiing van;' idïe krachten mogelijk te maken. i En nu komen we aan de verklaring Van het opschrift boven dit artikel. Er heeft zich, zooals onzen lezers bekend is, in het dekenaat Leiden gevormd een on- dërafdeelmg van de Indische Missieven- eemiging, welke zich ten doel stelt het kerstenen pnzer koloniën, het ware ge loof te brengen aan hen, die met ons er kennen een zelfde vaderland, een zdfjde wereldlijk gezag. W|ij zijn er van overtuigd!, dat de Ka tholieken yan het dekenaat Leiden, die hiet Jeven uit sleur, maar zich bewust zijn van de groote genade kind te z'ijn d' e r n e ware.Ker k, die vereeniging krachtig financieel zuilen steunen. 't Is een plicht der liefde. Een plicht, (want toen Christus aan de apostelen de opdracht gaf aan alle schepselen het Evangelie te prediken, moet ,Hij ook aan de leek en de plicht hebben opgelegd om te zorgen voor de middelen, zonder welke die prediking be slist onmogelijk is. f Nogmaals, wij twijfelen niet, of het Geloof en de Liefde van de Katholieken in het dekenaat Leiden zullen zich uiten in daden; allen zullen zich gelukkig achten door hun financieele offers mede te kunnen werken om de ongedoopteni in onze Oost en Wiest te brengen uit de (duistere slavernij van het heidendom tot het licht en de {vrijheid (der kinderen Gods. Het bestuur der Indische Missie-Ver- eeniging in het dekenaat Leiden (bestaan- (de uit de heeren kapelaan A. Leusen, Th. Noordman en G. P. Timp) moge nergens vruchteloos aankloppen om een geldelijk offer! Slechts zij, die loopen met gebogen hoofden om te zien of er niets voor hen valt te rapen, en met gekromde vin gers om naar zich toe te grijpen, kunnen ongevoelig zijn voor het schoone doel der Indische Missie-Vereeniging. helaas. We leven in de eeuw van het kind. Wat wordt er al gedaan voor hetf IflindU Veraangenaming van den leertijd door Verbetering van schoollokalen en onder wijsmethodes versterking van het li chaam1 door hygiënische maatregelen en Vacantie-kolonies, waarbij voor velen ge* voegd worden schoolvoeding en school- kleeding, benevens bezighouden op nut tige wijze na schooltijd Bij dit al komen dan nog, om den geest van het kindj zooveel mogelijk afleiding te verschaf fen, openbare speelplaatsen, geleid spel, schoolreisjes, schoolwandelingen, kort om niets wordt onbeproefd gelaten om de jeugd tot een flinke burgerij groot te brengen. Niet op dit al slaat ons helaas. Integendeelwe juichen al die maat regelen en middelen zeer toe. Maar wat we bejammeren is dit: men zorgt voor alles en nog wat om lichaam en geest te stetken en te voeden, maar den godsdienst vergeet men, neen werkt men tegen. O zeker, men laat den godsdienstig1 gezinden wel toe, ook het hunne te ver richten in het belang der jeugd, maar wie zich „verlicht" of „bewust" acht slaat die pogingen meesmuilend gade, terwijl geen middel onbeproefd wordt gelaten om -we wezen er gisteren nog op zooveel mogelijk kinderen aan dien godsdienstigen invloed te onttrek ken. Hierop doelt ons helaas, waarmede zeker ieder zal instemmen, die beseft de groote waarde van den godsdienst Waarom toch den kinderen, die im mers recht hebben op het beste, dezen schat van steun en troost te onthouden Laten wij' daarom onzen arbeid in het belang der godsdienstige opvoeding ver dubbelen. Albanië. Er heeft zidi in Den Haag een com missie gevormd, welke herinnerend aan de moeilijke, ondankbare taak onzer militairen in Albanië er bij de Regee ring op wil aandringen, dat Zij de mo gendheden wijze op haar zedelijken piicht om van tweeën één: óf aan die militairen alle middelen te verschaffen, om hunne ttaak van onderwerping, be vrediging en Regeling naar behooren te volvoeren, óf zioo daartegen onver hoopt bezwaren bestaan te bevorde ren. dat de officieren en onderofficieren1 in dienst van Albanië eervol worden ontheven van een taak, welke Zij rede lijkerwijze, zonder die «middelen, niet kunnen volvoeren. De commissie doet daarom een be roep op het gevoel van saamhoorigheid van het Nederlandsche volk met de of ficieren en onderofficieren in Albanië en verwacht als bewijzen van instem^- ming, liefst een stroom van kaartjest. We meenden ook ons kaartje te zen den, want waarlijk: het gaat niet langer zoo. Onze mannen hebben gedaan wat hun plicht was en meer dan dat, maar np moet het ook maar eens uit wezen, tenzij dat men hen niet langer zonder voldoende hulpkrachten laat. Bij nader inzien dachten Wij evenwel:# we zullen geen kaartje zenden, maar een krant, waarin we onze meening ten deze vertolken. Wie bereiken daarmede dan tevens, dat ook al onze lezers hef comité steunen, want we durven vertrou wen, dat ook zij een grondige verande ring in den toestand onzer landgenooten, ginds door de omstandigheden dringend geboden achten. De Haagsche Tramwegstaking. Die dienst op lijn '13 werd gisteren tegen 'den namiddag al drukker en drukker, vooral de udt Duinoord komende wagens vervoerden vele passagiers. De dienst kon al spoedig van een 10-minuten- in een 71/# - minuut-dienst worden veranderd. Verder vernemen wij1, dat de politiemacht hog versterkt wordt met 100 rijksveld wachters. Indien dit honderdtal er is, zal het Haagsche politiekorps dus versterkt zijn in het geheel met 200 marechaussees, en 200 veldwachters. Op het afgezette spoor nabij de remise Laan van Meerdervoort, waar eiken dag niet trams werd geoefend, heeft gisteren tien geheelen dag geen enkele ,oefeninig meer plaats gehad. Bij informatie werd medegedeeld, dat het personeel thans vol doende is geoefend. Het Plein had gisteravond voor 't eerst in deze dagen van de staking zijn .ge woon aanzien. Geen bijfzond'ere politie maatregelen waren noodig. Alles bleef rustig. In het „K. S. Wj." schrijft mr. A.: „Zelden heeft eenige staking bij de burgerij in zoo ruimen lering sympathie ondervonden, als deze staking van het Haagsche Trampersoneel. Voor een goed deel kan zeker deze sympathie verklaard worden uit de anti pathie, welke velen gevoelen voor de maatschappij, die, gelijk wel alle conces sionarissen van monopolie-bedrijven, niet) alleen het trambedrijf exploiteert, maar vooral,... d'e tram con cessie! Deze stakingveroorzaakt door iage loon-betaling en iniet-erkenning van "het] vereenigingsrecht is een bewijs te 'meer; hoe moeilijk de exploitatie van j (deze monopolie-bedrijven aan particuliere maatschappijen kan worden overgelaten." En besluit zijn artikel aldus: „Wij hopen 'dan ook, dat deze staking althans dit lot gevolg zal hebben, dart het Haagsche trampersoneel een behoor lijk geregelde rechtspositie zal verkrij|genj. lAlleen op die wijze zijn stakingen als deze te voorkomen. En loopt eenmaal idle concessie af, dan zal, hopen we, ook d!e Haagsche Gemeenteraad geleerd heb ben, dat gewichtige monopolie-bedrijven,! als het trambedrijf in een stad als Den Haag, niet aan een particulieren exploi tant ter behartiging kan worden toever trouwd', te minder, wanneer tiie exploitant is eein maatschappij, waarvan 90pet. der aandeelhouders buitenlanders zijln, die) slechts één belang kennen: zoo hoog mogelijk dividend te trekken!" Raad \an Nederlandsch-Indië. Bij Kon. besluit zijn in den Raad van Ned.-Indië benoemd: tot vice-president het lid van den Raad J. R. v. d. Houven v. Oondt, en tot hd de algemeen secretaris Van het Gouvernement van Ned.-Indië, jhr. mr. A. C. D de GraefiL i Zuid-Afrikaansche landbouwers. Het "bezoek aan de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam duurde tot ruim jhalf 4. Behalve het reeds vermelde boekje, werd ook nog aan ieder uitgereikt een exemr plaar .van het 'certificaat, idat voor eLk exportrumd' wordt opgemaakt en ondert- teekend! door prof. J. Poels en den direc teur-generaal van den landbouw. Op dit certificaat wordt het bedoelde rund niet alleen nauwkeurig omschreven, maar be vat het tevens een afbeelding van 'het betreffende dier, waarop de tee kening van Ide huid en andere kenteeken en nauw keurig zijn aangegeven en aan de Iinker- en aan Ide rechterzijde. Vooral deze teekening maakt het on- tnogelijk twjjfel te doen ontstaan om trent het (dier waarvoor het bestemd is. Na jle bezichtiging van de inrichting brachten extra trams het gezelschap weeir naar het station D. P. en zetten zij die reis voort naar Amsterdam. Het gezelschap is gisternamiddag om streeks kwart voor zes, begeleid door jhrl. m|r. Ruys de Beerenbrouck, Com missaris der Koningin in Limburg, aan het Centraal Station te Amsterdam aan gekomen. Per tram en rijtuigen begaf men zich naar de Doelen en Victoria- hotel, waar gedineerd werd. Derde Nederlandsch Katholiek Congres tegen het Alcoholisme. In de dezer dagen verschenen afle vering der drankbestrijdersorganen „So- briëtas" en „Kruisbanier" zijn gepubli ceerd de stellingen, die door de verschil lende sprekers en spreeksters ten Con- gresse zullen worden toegelicht en ver dedigd. Het onderwerp, dat door dit Congres in uitsluitende bespreking zal worden behandeld„de jeugd en de drankbestrij ding", is wel geschikt om in alle krin gen belangstelling te wekken. Het vraagt de aandacht, niet alleen van degenen, die zich in de actieve drankbestrijding heb ben begeven, doch ook van alle ouders, en opvoeders; van al degenen, die zorg en belangstelling hebben voor de toe komst van ons katholiek volk. Het Congresbëstuur heeft dan ook be sloten, op ruime schaal aan autoriteiten op het gebied van onderwijs en opvoe ding uitnoodigingen tot het bijwonen der beraadslagingen te zenden: aan de leiders van onderwijsinrichtingen, ook van de seminaries, kostscholen, enz.aan de besturen der onderwijzende congre gaties van mannelijke en vrouwelijke re ligieuzen, aan het schooltoezicht; ook aan de gezondheidsinspectie, enz. Om het ten Congresse verhandelde in den lande te doen doordringen en door werken, noodigt het Congresbestuur in een alom verspreide circulaire de drank- bestrijdersvereenigingen in het geheele land uit, ieder voor zich of in samen werking een afgevaardigde naar dit con gres te zenden, met de opdracht, daar van verslag te doen en in den komen den winter over het verhandelde voor drachten te houden voor de leden der plaatselijke vereenigingen. Congressisten, die zich een plaats in een der 's Hertogenbossche hotels wil len verzekeren, zullen .goed doen, daar voor zoo spoedig mogelijk rechtstreeks te zorgen (in het op 1 Augustus ver schijnende programmaboek zal de lijst dier hotels met hunne prijzen zijn op genomen). Zij, die zich bij particulieren' van logies willen voorzien, kunnen zich wenden tot den heer H. Damen, Kem- penlandstraat 7, den Bosch. Toegangskaarten tot het Congres als begunstiger f 2.50 of als lid f 1, zijn alleen verkrijgbaar bij mevr. Sweens Meuwse, Hinthamerstraat 204, 's Her togenbosch. De avondvergadering van 25 Aug. zal worden opgeluisterd door muzikale uit voeringen, en door de vertooning van levende beeldgroepen, op de drankbe strijding betrekking hebbende, onder de welwillende, kunstzinnige leiding van den befaamden Bosschen schilder Her man Moerkerk, die zich op de uitnoo- (diging van het plaatselijke regelings comité daartoe bereid heeft verklaard. Het congres zal op Woensdagavond 26 Augustus worden besloten door een concert van het 's Hertogenbossche Ste delijk Orkest, onder leiding van den heer Ogier, in den tuin van het gebouw „Ca sino", van 79 uur. Dtoor Z. Excellente den minister van Justitie is tot vertegenwoordiger naar bo vengenoemd congres benoemd de inspec teur der reclasseering, de heer ~JS|. L^ Veenstra. KORTE KRONIEK. In het Kamer- en Statendistrict Gouda, bestaat het plan tot oprichting van een Federatie van R. K. Propagan- daclubs in dit district. B. en W. van Delft stellen aan de gemeenteraad voor een nieuwe H. B. S. te bouwen aart de Mijnbouwstraat te genover het R. K. kerkhof. De kosten worden geraamd op f177.750, waarbij nog komt de waarde van het bouwter rein (7.40 per vierk. M.) dat de ge meente reeds in haar bezit heeft. LEIDEN, 18 Juli. Bloemendag. Er komen den laatsten tijd vele bloe mendagen voor zeer nuttige doeleinden. Maar geen is ons zoo sympathiek als die, welke ten doel heeft: de arme lij ders aan tuberculose te helpen tot her stel van hunne gezondheid. Het is een weldaad bewezen aan de duizenden slacht offers dezer gevreesde ziekte, een wel daad bewezen aan de duizenden huisge zinnen, wier vader of kostwinner door de tuberculose wordt aangetast. Morgen is het de gelegenheid voor ons allen, om door een offertje, door het koopen van een bloempje mede te wer ken aan de verpleging van behoeftige R. K. tuberculoselijders in een Roomsch Katholiek Sanatorium. Allen hooren wij ons morgen met het liefdadigheidsbloempje te tooien. Geurende grachten. Het is inderdaad zomer. Over het weer hebben we niet te klagen, het is warm, maar daar is het zomer voor. En buiten is de zomer inderdaad een geneugte; Heerlijke bloemengeur, groene en groe nende planten en boomein, en het getjudk van den leeuwerjk, het orgelen van den, nachtegaal. Het is zomer, maar in die stad wordt de zomer eenigszins ondragelijk gemaakt, niet door geurende bloemen, maar door geurende grachten. Wie door omstandigheden aan een der Leidsche grachten woont, zal in dezen tijd wel eens naar het buitenleven verlangen, of naar den winter, wanneer het gracht water is overgegaan in een ijsmassa. De grachten stinken ondragelijk en er wordt inderdaad heel veel van onze reuk organen gevorderd. Zou de gemeente nu niet kunnen zorgen, dat de geur van> de grachten door meer spuien ten min ste iets getemperd wordt Het kost geld, maar het is geld voor het algemeen belang, dat de hygiëne ten goede komt. Vooral in dezen tijd, nu Leiden druk bezocht wordt door vreemdelingen is spuien noodzakelijk, wil Leiden door haar geurende grachten niet in kwaden geu,r komen 'bijl toeristen. Ned. R. K. Bond van Handels- Kan toor- en Winkelbedienden. In het Bondsgebouw hield de af dee ling Leiden gisteravond hare maande- lijksche vergadering. De voorzitter, de heer B. H. van Dieren, opende deze met dien Christelijtken groet en een welkomst woord, waarna hij memoreerde de op richting der nieuwe afdeeling Gouda en melding maakte van het overlijden van een bondslid te Venlo, voor wien hij een gebed vroeg en .herinnerde aan de ver plichte bijdrage voor 't overlijdensfond*. Na lezing der notulen werd als afge vaardigde naar de bondsvergadering, 30

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1