Uit Stad en Omgevini». den met 200 marechaussees en veldwach ters uit de omliggende glemeeinten. De hoofdcommissaris van piolitie, de heer Versteeg, is met verlof afwezig; zijn dienst wordt waargenomen door den commissaris van de 2de afdeeling, den heer Dietz. Wljzk'ing Drankwet. Het bestuur van den Nedefl. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters heeft, naar het Huisgezin meldt, van den minister van Binnerilandsche Zaken een ontwerp-wijziging van de Drankwet ont vangen. De „verheffende" invloed van het socialisme. Wie ervaren wil, tot welke afschuwe lijkheden de socialistische leer in de prak tijk voert en hoe vergiftigend op do volksziel de lectuur van het „Volk" moet werken, leze even volgend stichtend ver haal, dat onder den titel „Klassenstrijd aan zee" in het roode hoofdorgaan plaatsing vond: Het gebeurde aan het strand van de rustig-deftige badplaats Noord wijk. Het was limch-tijd, het strand lag vrijwel verlaten. Een paar arbeiders^ vrouwen, vroeg gedaan met hun dagtaak, komen aan zee een luchtje scheppen, nestelen zich in een groote, leege kuil,, die als zoovele andere bergen en kuilen eenzaam wachten op nieuwe bevolking. Ze strekken hun vermoeide ledematen uit en liggen daar best. De eene vrouw is tiog jong, de ander, wat ouder, heeft een fijn, maar scherp belijnd gezicht. Daar zit pittigheid, wilskracht in. Als ze daar zoo heerlijk genieten van de rust en den frisschen zeewind, komen langzamerhand de badgasten weer aange- slenterdwitte japonnen,witte schoentjes, kantmutsjes, witte sjaals, 'tis alles naar den aard. Een paar oudere dames met wat jong goedje komen op de eenvoudige) arbeidsvrouwtjes toe. Een nuffig nest van een jaar of zesden zegt heel parmantig: „Da's ónze kuil." De oudere arbeidersvrouw, kwiek, vlug mensch als ze is, op haar qui-vive „'k Dacht, dat 'tsitrand voor iedereen was." Ma's hulp wordt ingeroepen. „Is dat niet ónze kuil, ma?" „Zieker, zeker, de juffrouw kan wel ergens anders gaan", vindt ma. Maar de juffrouw jzet zich in postuur. „U kunt ook wel ergens anders gaan", zegt ze ferm, „het strand is vrij en 'tis groot genoeg." Men gooit het nu over een anderen boeg. Eén van het nette bourgeois-igezelschap is achter de arbeidersvrouwen geen zit ten en schopt het zand tegen hun ruggen op; een ander haalt emmertjes water uit zee, maakt een putje, giet daar het water in en patst er met een schop op. Nat zand kleddert omhoog," dicht langs de ooren van de vrouwen. De jonge arbeidersvrouw, nog wat angstig voor verzet, wil wejgi, maant de oudere tot heengaan. „Geen duimbreed wijken we", zegt de laatste beslist. „Dat heerschersvolk doet ons al genoeg kwaad, zouden ze ons ook nog het strand willen afnemen?" En zich wendend tot haar tegenstanders„Als je ons nog langer sart, dan zal ik jullie 's m'n knuisten latèn voelen." Het komt niet tot een vechtpartij, want daar nadert een badwacht, en zoo be- teekenisvol als zoo'n ordebewaarder dat doen kan, posteert hij zich zwijgend op kleinen afstand van de scherm etseling. De badgasten krijgen den man in de gaten, geneeren zich blijkbaar voor het ofificieele personaadje, en trekken mokh kend af. Door verwenschingen heen klinkt 'het uit arbeidstersmond„Dat hebben we gewonnen." Daar is wel niemand, die de gedra gingen van het „bourgeois-gezelschap" in bescherming zal nemen. Maar teekenend in hooge mate is het optreden van deze „bewuste" vrouwen ,uit het volk, wier onvrouwelijke allures een direct gevolg zijn van de socialistische moraal. Er spreekt een ingekankerde haat uit tegen allen en alles wat öyj met het „heerschers volk" annex meenen. En zulke liefdeloosheden, even onrede lijk als weerzinwekkend, worden in de étalage van het „Volk" als je „klassen- bev.ustheid" aangeprezen. Dat is de verheffende moraal van het socialisme'! (Msbd.) KORTE KRONIEK. Van de werf der firma Harland en Wolff te Belfast werd Donderdag met goed gevolg te water gelaten het nieuw gebouwde s.s. „Statendam", voor de HollandAmerika-lijn. Deze nieuwe stoomer, 'bestemd voor den dienst RotterdamNew York, meet bruto 32000 ton en is het grootste Ne- derlandsche schip. B. en W. van Delft stellen den; raad voor over te gaan tot den bouw eener nieuwe H. B. S. in den Wippol- d'er. Thans is door de sociaal-democra- nsche en eenige andere Haagsche raads leden aan de Kroon bij verzoekschrift dé vernietiging gevraagd van het besluit van den gemeenteraad inzake het geven van een straatnaam op grond dat dit ge nomen is in een vergadering, waarin het bij de wet vereischte aantal leden, ont brak. LEIDEN, 11 Juli. Het Rijksmuseum v£yi Natuurlijke Historie in gevaar. Onder bovenstaanden titel komt een ingezonden stuik ivoor im Üei^Nieu'we Couf- rant" van dn. R, Horst, conservatoir van het miMJttu wa.'.raan wij het volgende ontleen en. Na gememoreerd te hebben, dat nog steeds de opengevallen plaats van direc teur doer den dood van dir. Jen tink. on vervuld is, vraagt de inzender, wat wel de reden mag zijn van het talmen der regeering. Is er in Nederland geen sys- tematisch-zoöloog te vinden, bekwaam om deze opengevallen plaats in te nemen Ieder, die ecnigszins mlet de kaart van het land bekend is, weet wel beter. Dat aan het curatorium en de wis- en natuurkundige faculteit der Leidsche universiteit in deze niets te verwijten valt, maar deze beide lichamen van de eerste stonde af aan trich beijverd hebben dé zaak tot een goede oplossing te brengen, is mij van nabij bekend; hun kan geen, blaam in deze treffen. Neen, het zijn vreemde machten, (buiten de Leidsche uni versiteit staande, die trachten hier hun invloed te doen jgeljden 'en evenals men het vroeger tevergeefs beproefd heeft met het Riijks Ethnografisch Museum, thans pogen aan Leiden zijn Zoölogisch Museum geheel of gedeeltelijk te ont nemen. Naar mij van goed ingelichte zijde werd verzekerd, heeft een onzer hoogleeraren in de zoölogie, n.b. zelf oud-ambtenaar van (liet ILeidsche Museulm, den treurigen moed gehad de Regeering te adviseere.'t, die collecties van dit Mu seum voor een groot deel naar Amster dam over te brengen en dus de kostbare rijks-verzamelingen, met zooveel moeiten en kosten gedurende een lange reeks van jaren bijeengebracht, niet alleen te verbrokkelen, maar- te stellen onder de hoede van een gemeentelijke instelling. Na gewezen te hebben op het histo risch verleden van het frnuseum, besluit dr. R. .Horst aldus: Zou, niettegenstaande dit historisch verleden, de Riegeering werkelijk den moed hebben, aan Leiden haar Zoölo gisch Museum, dat onder de zusterinstel lingen nog steeds een eereplaats, in neemt, te pntnemen? Laten wij hopen, dat het zóó ver 'niet komen zali, maar inderdaad, het gevaar schijnt mij niet denkbeeldig. Laten zij, die in de eerste plaats daartoe geroepen zijn, voor Lei den's belangen op' de (bres staanj Caveant conslulesf! eer 'het te laat is^ en moge mijln zwakke stem niet Zijn die eens roepende in de woestijn# Toelatingsexamen Gymnasium. Bij, het toelatings-êxamen tot het Gymnasium alhier zijn geëxamineerd voor de le Jdasse 36 candidaten. Toe gelaten 33, t.w.N. A. C. van Beeck, Maria H. Blanken, C. Wi. du Boeuff, N. Boelman, G. L. Broeksfra, Joh an-, na R. Broese, Constance B. Cohen, J. Cosijn, Aug. L. J. Coevreur, I. Damsté, Ph. H. Hartz, Christ. A. Heinsius, Fetje H. Hibma, Henri van der Hoeven, C. M. Wi. Hoogenstraaten, G. P. van Itter- zon, L. E. Kruyff, J. Laeyendekker, C. S. Lechner, E. W. van Leeuwen, F, A. W. van der Tip, Jeannette Pel, E. G. Reichenfeld, J. Roorda, Wl. Tappenbeck, M. Tieleman, Marie E. van der Veen,, J. J. Versluys, G. Verwey, E. Vogele-> sang, Th. J. Weebers, A. van Wensen, H. M. Zeelenberg. Aan één leerling is her-examen opgelegd. Afgewezen 2. Voor de tweede klasse is geëxami neerd en toegelaten Eug. C. Lekkerker- ker; voor de derde klasse G. J. Wl. Meij- nen. Voor de vijfde klasse is geëxamineerd en afgewezen 1 candidaat. Processie naar (Bi r i e 11 e. Maan dag 20 Juli, des morgens 6.30, vertrekt de Leidsche processie naar Bridle. Waar vorige jaren* door Leiden en omgeving in grooten getale aan deze processie werd deelgenomen, vertrouwen wij, dat ook dit jaar vele Leidenaars ter bede vaart zullen gaan naar de graven van de roemrijke Martelaren van Gorkuimi. Bekroning. Op de Internationale Bakkerijtentoonstelling te 'Amsterdam is de stoomkoekfabrieik „Holland",, firma H. M. Biesiot, bekroond met den eersten prijs, gouden medaille, voor inzending van ontbijtkoek. Een onderscheiding, waarop de firma trotsch kan zijn. Pater A. Wijtenburg. f Te Santos in Brazilië is in den ouderdom van 37jaar overleden de Eerw. P'ater Angelus Wijten burg, van 'de orde kier Paters Carmelieten. Kunstnijverheid. Voor het eind examen 4-jarige cursus aan de "Rijks school voor kunstnijverheid te Amster dam is geslaagd de heer Th. Meijer al hier. Parkconcert. H,et programma van het as. Dinsdag te houden Parkconcert luidt als volgt: 1. Priester-marschMendelssohn. 2. Ouverture, Mehns. 3. ^Bonis diis deo- busque", wals, Geijp. 4. ,,De klokken van het kasteel", fantasie, Planqu'ettc. 5. a. .„War tanzen Ringelreih'n", Fall; b. Navajo, Alstyne. 6. „Fliegende Blatter", potpourri, R|ekling. 7. ^„Das haben die Madchen so gerne", Gilbert. ROOM:-Cl E AGEM^A Maandag 20 Juli vertrekt de Led sclie Processie naar Brielle. Spoorweg AalsmeerUithoorn. De Raad van Toez. op de Spoorweg diensten heeft bepaald dat het baanvak AalsmeerUithoorn der spoorwegen in den Haarlemmermeerpolder en omge ving zal behooren tot het 13de district en alzoo onder het dag. toezicht van den distr.-inspC R., van HarenCarspel c.L, te .Haarlem, zal staan. ALPHEN. De Gemeenteraad vergu* dert op Donderdag 16 Juli, v.im .9 uro* Punten van behandeling: 1. Voorstel van B. en WJ. tot het aangaan van eene geldleening ten behoeve van het electri- citeitsbedrijf2. Voorstel van Blx en Wl tot het geven van een naam aan eene nieuwe straat3. Voorstel van Bi,, en Wl tot onderhandsche aanbesteding van het aanleggen van verhoogde voetpaden en het maken van rioleering in de Julia- nastraat4. Voorstel van Bt en Wit tot het brengen van wijziging in de ver lichting der Julianastraat5. Voorstel van B1. en Wf tot verhooging van de toe gezegde bijdrage voor den aanleg van een spoorweg Alphen-B|oskloop-Gouda. 6. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1913; 7. Benoeming onderwijzeres Ol L. School8f. Vaststelling kohieren hoofdei ijken omslag en hondenbelasting, dienst 1914. ALKEMADE. De gewone driemaan- delijksche inenting en herinenting is be paald op Zaterdag den 18 Juli a.s;„ des namiddags één uur in de openbare lagere schoollocalen te Oudewetering, Roelofarendsveen en Rijpwetering. HAZERSWOUDE Gisterennamiddag is het achtjarig zoontje van C. K- te water geraakt en jammerlijk verdronken. Het knaapje was spelende te water ge raakt Spoedig, was hulp ter plaatse en werd het jongetje uit het water opge haald. Alle pogingen van den onmiddel lijk aanwezigen geneesheer om de levens geesten op tie wekken, waren vruchte loos. HILLEGOM. De bestuursfuncties van de R. KL KiesVereeniging Zijn door het nieuwe bestuur als volgt geregeld: J.( H. AU Balvers, voorzitter; B„ N. Loe rakker, 2e voorzitterWl ThT. yan Dam, C. Veelenturf, 2e secretaris; HC. B., v. d Zande, Penningmeester. 1 1 De Bloembollenbeurs alhier werd' gisteren geopend Door 110 .personen werd de presentielijst geteékénd. De handel was gedrukt. Vermelding Ver dient dat er meer bloemisten dan kyvee- kers ter beurs waren. De laatsten zijn blijkbaar met hun werkzaamheden ten achter en hebben hun bollen nog niet gereed Te Haarlem deed^ich trouwens Maandag hetzelfde verschijnsel voor. KATWIJK AAN ZEE. Baron Van Wlassenaer van Rosande heeft een legaat van f500 besproken ten bate van de armbesturen alhier. f OUDEWETERING. Óp de te Am sterdam gehouden bakkerijtentoonstel ling behaalde de firma C. Jp Blf Riet- fort alhier ide zilv. medaille voor haar inzending van snij- en ontbijtkoek. ROELOFARENDSVEEN. Donderdag avond had in de St. Pancratiuszaal de algemeene vergadering plaats van de Rf. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" voor Alkemade en omstr. "Aan wezig de eerw. adviseur, Pastoor Her- scheit en 28 leden. Halfnegen opent de voorzitter, de heer J. van Berkel, de vergadering met den Chr. groet, en roept allen het wel kom toe, waarna door den secretaris, den heer Snijders, de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen, die on veranderd werden goedgekeurd. Punt 3. Verslag van den centr. raad, uit te bren gen door den afgev., den heer N. Koot van Rijpwetering. De heer N. Koot zegt dat hij gerustelijk kan verwijzen naar het helder verslag in de „Leidsche Courant". Volgens spir. is het een hoogst nuttig werk zoo'n algemeene vergade ring te bezoeken. De voorzitter licht nog een en ander toe. Te Purmerend was een bank voor den kleinen man opgericht, alwaar voor noodzakelijke behoeften in het kleine bedrijf tegen 3 pet. geld werd ver strekt, waarvoor echter de hulp noodig was van de gegoede menschen. Deze na men aandeelen van f 25 en stelden zich met 21/2 pet. voor dat practische werk tevreden. Aangetoond werd hoe door het crediet 'een kleine baas zijn materia len 20 pet. duurder moest inkoopen dan bij het koopen a contant Zoo'n baasje zou met het geld in de hand veel voor- deeliger kunnen koopen. Hij neemt ech ter de verplichting op zich jaarlijks aan te toon en, dat, zoo hij b.v. f 200 a 3pict heeft gekregen, die f200 nog in de zaak zullen zijn, om daarmede aan te toonen, dat hij niet achteruit heeft geboerd. 4. Bespreking jaarvergadering Zierik- zee. De voorzitter deelt mede, dat aan vankelijk besloten was geen afgevaardig den te zenden, daar de reis nogal moei lijk is. Hierop is echter teruggekomen. Spr. zegt dat deze jaarvergadering als propaganda voor Zeeland is bedoeld. Gewichtige vraagstukken worden behan deld, o.a. of tuinders als lid kunnen aan genomen worden, hetwelk op die ver gadering zal worden beslist. Persoon lijk is spreker er daarom voor ditmaal een tuinderspatroon af te vaardigen. Een aangename discussie volgt. De lieer Hoekstra stelt voor drie afgevaar digden te zenden. De voorzitter steunt dit voorstel. De heer fcoot wijst op de kosten, f 10 zijn niet voldoende. De voorzitter gaat de onkosten na en wijst op de bonboekjes die groote korting toe laten. De heer Ter Haar vraagt of de kas dat kan betalen. De heer Koot zet nader de bedoeling van den heer Hoek stra uiteen De heer Vergeer wenscht uitgemaakt te zien of er 1 of 2 afge vaardigden met den voorzitter of vice- voorzitter zullen medegaan, Gaat er een mede dan is spreker voer v rt oedlng drr geheel e kosten. Gaan er 2 mede d.i 1 wcnscht hij een vergoeding toe te staan. Het voorstel-Hoekstra wordt met 20 tegen 8 stemmen verworpen. Hierop heeft de verkiezing plaats van een afgevaardigde. Bij eerste stemming verkrijgen de hee- ren J. v. d. Meer Czn. 8, Jac. Straat hof 4, Jacobus Rodewijk 4 stemmen en 9 andere leden één of meer stemmen. [De heer J. v. d. Aieer verzoekt niet in aanmerking te komen, daar hij ver hinderd is. De voorzitter tracht den heer v. d. Meer te overreden het eventueel toch aan te nemen. De tweede vrije stemming heeft tot uitslag dat het gaat tusschen de heeren J. v. d. Meer Czn. en 'Jac. Straathof. De heer v. d. Meer Czn. verkrijgt 15 stemmen, op den heer Straathof worden 11 stemmen uitge bracht, zoodat de heer J. v. d. Meer tot afgevaardigde verkozen is, terwijl de heer Straathof plaatsvervanger is. De heer v. d. Meer neemt zijn benoe ming onder vooibehoud aan. Mededeeling wordt gedaan, dat de afdeeling is aangesloten bij het inf. en, incassobureau bij Leiden. Als correspon dent is aangewezen de heer H. Ww, Spendel aldaar, terwijl de heer Mr. Her mans als adviseur optreedt. De heer Vergeer vraagt of de bespre king der agenda te Zierikzee is afge- loopen. De voorzitter zegt dat het de bedoeling is den afgevaardigden een vrij mandaat te geven, waardoor zonder twijfel aller belangen zullen behartigd worden. De heer Vergeer verzoekt de af gevaardigden, die naar Zierikzee gaan aan het hoofdbestuur de vraag voor te leggen, welke redenen er zijn geweeSt dïe den heer Buters aanleiding hebben gegeven ontijdig te bedanken. De heer Koot vraagt, of er al een candidaat gesteld is voor het hoofdbestuur. jDe voorzitter zegt dat het ontslag-Bu- ters een punt van onderzoek zal uitma ken en dat er drie candidaten zijn geh steld. Als nieuwe 'leden worden aangeno men de heeren C. Pours, N. van der Haak van Roelofarendsveen, en de heer J. Vessens van Oudeweterinig. Als punt 7 deelt de voorzitter mede, dat in de tuinders patroons vereeniging als bestuursleden zijn gekozen de hee|- ren J. Bakker Hzn., P. de Jong Cz. er Wl v .d'. Zwet. Het bestuur zal op een, volgende vergadering worden aangevuld met dé heeren P. Huigsloot en J. H|öl- scher. In de bouwvereeniging de hee ren Zoetemelk, K. Dobbe en H. Wiin,- nubst. In de winkeliersvereeniging de heeren P. van Rijn, T. van Rijn en Bloem van Rijpwetering. Applaus. Pe heer Verhaar vraagt naar dé regle menten bouwvakken. De secretaris ant woordt, dat ze uitgereikt zijn. ;Bij dé rondvraag vraagt de heer Klaas van der Meer naar aanleiding advies afd. Heemskerk of de tuinders in de vereeniging thuis behooren. Op voorstel van den geest, adviseur zal deze kwestie aanhangig worden ge maakt bij het hoofdbestuur. De voorzitter sluit vervolgens onder dankzegging en met gebed de verga dering. RIJNZATERWOUDE Bij den graan handelaar N. is ter verbinding der hoo- gere gedeelten zijner pakhuizen een brug aangebracht Wiegens het hooirijden was deze weggenomen. Zijn jeugdig knecht je E., daar niet op bedacht, wilde zich schielijk van het eene pakhuis naar het andere begeven, met het gevolg, dat hij van boven naar beneden viel. De ijlings ontboden dokter constateerde, dat hij geen lichamelijk letsel had bekomen.,- Een Zijner oogen was alleen erg op gezet. VOORSCHOTEN. Gedurende de maand Juni zijn b'ij de R. K!-, Spaarbank ingelegd f 221,75 en terugbetaald f 149.71'. Het laatste afgegeven boekje draagt het nummer 416. Tot penningmeester van de Kon. Wiilhelmina Vereeniging is benoemd, 'in plaats Van den heer G. OveiMqeft, den heer J. Ml V. Kempen Jr. De afd1 Bouwvakken, onder het Patronaat van den H. Gregorius den Wonderdoender, onderafd. v. d„- 'Ned. R. KL Volksbond, afd., Voorschoten, zal Donderdag 16 Juli, des avonds 8 uur een buitengewone vergadering houden Als spreker zal optreden een vrijge stelde van den R. Kf Metaalbewerkers- bond Aller opkomst beleefd en 'drin gend verzocht. Ook niet-leden hebben toegang. Het bestuur verzoekt dringend diegenen, die nog geen lid zijn, zich bij deze afdeeling aan te sluiten. WOU BRUGGE. De molens van den Oudendijkschen po'der Zijn heden ver kocht aan Gebrs. de Boer te Oostzaan!. De afbraak zal eerstdaags geschieden. De collecte voor den gewapenden dienst heqft opgebracht de som van f 11.sa. Land- en Tuinbouw. 'legen do rdappelz ckte. Het bespuiten van het aardappelge was met Bordeauxsche (of Bourgondi. sche) pap tegen de gevreesde aardappel- ziekte is in vele streken reeds ingebur gerd de resultaten daarvan zijn dan nok onmiskenbaar en soms zeer groot, Op de samenste ling van de in den ban- del zijnde poeders, daarioe d.enstig, v.,1. echter nog wei eens wat aan te merken; schade kan daarvan het gevolg zijn. Hei Instituut voor Phytopatliologie te Wa- geningen, dat zich bezig houdt met de bestiudeering en bestrijding van plan en- riekten, heeft daarom in overleg met df Rijkslandbouwproefstations en enkele der grootste handelaars in pappoedeu bewerkt, dat voortaan als poeder voor Bordeauxsche (of Bourgondische) pap een poeder, bereid volgens bepaald voorschrift, in den handel zal worden gebracht onder den naam: Normiaal Pa ppoe der, een poeder dus, dat met vertrouwen, zonder vrees voor schade, kan worden aangewend. De aardappelverbouwers en landbouw- vereenigingen doen goed er toe mede te werken dat het gebruik van dit poe der algemeen wordt. Daarom Vrage men voortaan van betrouwbare handelaars „normaal pappoeder voor aardappelbe- sproeiïng", bereid volgens voorschrift van het Instituut voor Phytopa(thologie te Wageningen en voldoende aan de eischen voor kwaliteit, vastgesteld 'door de Rijkslandbouwproefstations. De kleinere verbouwers zullen goed doen het te vragen ,in bussen, elk be vattende een halve kilOj dat is juist de hoeveelheid, die noodig is om een rugsproeier (inhoud 13 tot 16 L.) vol pap te maken. (Een gieter is voor dit doel veel te grof). Bij fijn en gelijkmatig sproeien is deze inhoud voldoende om U/2 tot .3 Are of 10 tot 20 RijnlandsCha roeden eenmaal te besproeien. De levering van het poeder in bussen juist voldoende voor één rugsproeier vol, heeft het groote voordeel, dat het poeder langer goed blijft, en dat de Rijkslandbouwproefstations (wegens de scheiding der bestanddeelen en moeilijk- lijkheid bij monsterneming bij pappoe der, dat in groote hoeveelheden wordt geleverd) in den inhoud van zulk een bus een betrouwbaar monster voor con trole-onderzoek hebben. Voor grootere hoeveelheden verdient ae levering in dubbele balen, waarvan de binnenste geprepareerd, in vaatjes of kisten (b v^ van 5Q kilo, voldoende voor eenmaal sproeien van U/2 tot 3 FLAl) aanbeveling, daar het poeder hier in minder aan bederf gedurende het vervoer is blootgesteld dan in gewone zakken. Heeft de levering in vaatjesj plaats, aan mogen deze bij het vervoer niet worden gerold, daar hierdoor de twee bestanddeelen in sterke ,mate zou den worden gescheiden. Het verdient aanbeveling de balen, vaatjes of kisten met pappoeder op eed droge plaats binnen op te bergen en vóór het gebruik goed gesloten te hou den. Restanten moeten in gesloten bus sen, vaatjes of kisten op een droge plaats worden bewaard, da^r zij anders tot een groenachtige massa Zouden sa menbalde en en derhalve voor papberei- -i ding piet meer zouden deugen. Stuurt men een gedeelte van den in- - houd van zulk een vaatje naar den Rij'ks- 1 andbouwproefstation ter onderzoek, dan dient men den ganschen inhoud vooraf door omscheppen nog eens goed te men gen. Hierbij kan nog worden medege deeld, dat 4/2 liter, los uit het vaatje geschept, ongeveer juist evenveel is als 1/2 kilo, dus de hoeveelheid, die voor een rugpulverisateur vol noodig is. iWanneer de vraag naar „Normaal pap- poeder voor aardappelbesiproieiing", te leveren in een der bovengenoemde ver pakkingen, algemieein wordt, dan zal de ko'stenverhooginig voor de aflevering, iu een $er vormen zeer onbelangrijk zijn tegenover het groote voordeel, dat een vertrouwbaar en meer duurzaam poeder algemeen verkrijgbaar is. Hierdoor zullen knoeierijen t evens krachtig worden tegen gegaan. Nog maar al te vaak toch wordt aan kleine verbouwers of aan landbouiW- vereenigingen, die liefst voor zoo weinig mogelijk geld de levering van papipoeder aanbesteden, een praeparaat geleverd van minder waarde, of schadelijk voor de aardappipelplant. Men weet waarschijnlijk, dat in vele jaren de besproeiing moet worden her haald zeer vaak zelfs zal het noodig zijn oim drie en soms zelfs vier malen te sproeien, om al het voordeel te "hebbeni dat met besproeiing te behalen is. C. B. Herfstgroen. Onze landbouwers zijn er tegenwoor dig van overtuigd, dat groenvoer voor hun vee noodzakelijk is, om het goed op melk te houden. En daarin vinden ze hun groot voordeel. In het voorjaar zijn ze er op uit het groenvoer zoo vroeg mogelijk te hebben en in den herfst willen ze er zoo laat als het jnaar «enigs zins van kan profiteeren. Maar als het najaar komt, met koude, storm- en re genvlagen, en de verdorde bladeren neer dwarrelen van de boomen en alles op den naderenden winter duidt, dan wordt vaak het groenvoer schaars. Gelukkig hij die dan kan beschikken over een goeden voorraad spurrie en knolgroen. Zoolang daarmee volop kan worden gevoerd, zul len de koeien flink geven, en wanneer er

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2