11 Apologie of Geloofsverdediging. BINNENLAND. 5e Jaargang No. 1442. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935, Postbus 6, DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRRS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het OEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag Juli WH. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop [geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Het opschrift van dit artikel is uit hangbord en reclame tevens. Het maakt den lezer opmerkzaam op "hetgeen ver handeld zal worden én geeft tegelijker tijd aan het edel gehalte en de hoogs waarde van dit onderwerpt Of is er iets van meer gewicht dan ons geloof, waardoor wordt geregeld 'smenschen verhouding tot 'God in dit leven? Is er iets, dat meer onze .aan dacht en belangstelling verdient dan de verdediging van geloof en godsdienst, dat is de verdediging van de hoogste be langen der merischheid, welke betrekking hebben op den tijd, maar meer nog op de eeuwigheid Niemand der lezers durft deze vraag ontkennend beantwooiden, en allen zullen toegeven, dat de godsdien stige zijde van het leven inderdaad de voornaamste is en de meeste zorg ver dient. Maar toch zal menigeen moeten erkennen, dat zijn belangstelling in gods dienstige vraagstukken betrekkelijk ge ring is en dat zijn kenjnis omtrent de gronden, waarop het geloof berust, de leerstellingen, waarin het geloof vervat is, de gevolgtrekkingen, waartoe het ge loof leidt, zeer wel voor uitbreiding vat baar is! Gelukkig worden in de laatste jaren van verschillende zijden lofwaardige po gingen in het werk gesteld om de keiyiis van geloof en godsdienst bij ue leeken te bevorderen en te vermeerderen. Tot dat doel werd opgericht de apo logetische vereeniging „Petrus Cani- sius", welke door besprekingen en po- riodieke uitgaven, niet het minst ook door een doelmatig werkend informatie bureau, vooral de meer ontwikkelde stan den tracht te bereiken. Tot dat doel houdt men apologetische voordrachten in of buiten de kerk, richt men vragen- bussen op in Rropagandaclub en Volks bond, verspreidt inen apologetische vlug schriften bij duizendtallen. Het kan ons niet verwonderen, dat ook de Rooms,che Pers voor dit doel haar zeer te waar- deeren krachten beschikbaar stelde. D|e courant immers is van zelf een uitmun tend apologeet, vooral hierom1, omdat in onzen „haastigen" tijd men gemakkelijker couranten leest dan boeken en ge schriften. De Redactie der „Leidsche Courant", welke, het lij' haar tot eere gezegd, zoo veel mogelijk tracht rekening te houden met de eischen en behoeften der lezers, heeft gemeend ook een werkzaam deel te moeten ïnemen aan de apologie onzer dagen, natuurlijk op bescheiden voet en rekening houdend met de mate van ont wikkeling, welke bij het gros harer lezers mag en moet verondersteld worden. Menig artikel uit den laatsten tijd gaf ons hiervan het bewijs. Zonder twijfel zal teder, die overtuigd is van het belang der apologetische be weging, dit streven der Redactie ten zeerste toejuichen. Voor mij althans was het groote belang dezer zaak de door slaande reden onr, overeenkomstig het verzoek der Redactie, tot dit doel mijn medewerking toe te zeggen. Het ligt niet in mijn. bedoeling, een geregelde en systematische behandeling van onze geloofsleer den lezers voor te leggen, maar van tijd tot tijd eenige korte beschouwingen te geven met min of meer apologetisch karakter, naar Ak hoop in eenvoudigen, doch bevattelijken vorm. Wanneer deze beschouwingen aan dacht en belangstelling mogen wekken bij de lezers, en daardoor de versprei ding van de Roomsche „Leidsche Cou rant" bevorderd moge worden, zal ik jn;ijn moeiten (ruimschoots beloond (achten. Voor dezen keer dan, bij wijze van inleiding, een kort antwoord op de vraag Wat is de taak der Apologie? Apologie is een GrieksCh woord, dat „verdediging" beteekent, maar sinds de eerste christen-eeuwen in het spraakge bruik vooral beduidt als „geloofsver dediging", en wel in het bijzonder tegen over aanvallen van de vijanden des Christendoms. Die strijd tegen het Chris tendom is zoo oud als het Christendom zelf. Reeds de eerste christen-eeuwen kenmerken zich als een tijdvak van apo logie. Het was toen moodig tegenover de heidenen var Rome. Thans is het niet minder noodig tegenov er de hei- densche begrippen en beginselen der z.g. moderne beschraving. Men moet ziende blind zijn, om niet te erkennen, dat op velerlei manier een strijd wordt gevoerd tegen geloof en godsdienst in het algemeen, tegen Chris tendom en Katholicisme in het bijzonder. In boeken, tijdschriften en couranten, op congressen en meetings komt die anti-christelijke geest tot uiting. Hij open baart zich op het gebied van litteratuur en kunst, welke vaak den spot drijiven met geloof en zeden, op socaal en poli tiek terrein. Ongodsdienstig is het „gods dienstig liberalisme" door zijn kennelijke bedoeling, den godsdienst uit het open bare leven te verbannen. Anti-godsdien stig is het socialisme in zijn verlokkend maar huichelachtig beginsel „godsdienst is privaat-zaak". Naast deze groote stroomingen staan andere verschijnselen in het maatschap pelijk leven, die eveneens getuigen van een anti-godsdienstig, of althans van een onchristelijk karakter. 'Zoo misbruikt het tooneel vaak zijln veel-omvattenden in vloed tot propaganda van de meest ver derfelijke ideeën omtrent de eerbaarheid in en buiten het huwelijk. De bekende „moderne" dans en de daarmede in ver band staande onbetamelijke mode heb ben geen ander doel dan de zinnelijke lusten te dienen. De beweging der lijk verbranding, de actie voor vrouwenkies recht, en andere strevingen op maat schappelijk terrein dragen eenzelfde anti christelijke strekking. Geheel in het bijzonder waar het be treft de Katholieke Kerk, Is de strijd algemeen. In dien strijd verdwijnt alle verschil van rang en stand, van politieke en godsdienstige overtuiginig. Hiier gaan samen edelman en plebejer, socialist en bezitter; liberalen verbinden zich met anarchisten; naast den domlmen volks menner staat de man van universitaire wetenschap. Ja, zelfs protestanten heb ben zich in grooten getale bij dien on- zaligen strijd aangesloten. De Evangeli sche Maatschappij en de Nederlamdsche Protestantenbond kennen geen erger vijand dan het Katholicismie, terwijl velen ondqil hein bij verkiezingen zich trouw betoon en aan de leujze: „liever ,T|urksch dan. Paaplsch". Zeker zijn er onder de niet-Katholieken beter-gezinden, die een walg hebben van zulk anti-papisme. Evenwel, aan een ern stig protest van die zijde woijdit weinig of niet gedacht Uit het gezegde moge blijken, dat het vijandelijk leger talrijk is en altijd in het vuur. Daartegen te strijden is plicht. 'Dit is de ta^k der apologie. Dwaalbe grippen verbeteren, opwerpingen weeo- leggen, valsëhe beschuldigingen te niet doen, de rechten der Kerk vooral in het openbare leven verdedigen, kortom alles wat dienen kan tot handhaving en ver dediging van geloof en godsdeinst, tot staving der Katholieke beginselen, dat alles is voorwerp der apologie* A. TH SEIJSiENER, Warmond, pir. V* Ontwikkeling. In klare woorden heeft prof. Seysener in bovenstaand artikel aangewezen het nut en de noodzakelijkheid van meerdere kennis, diepere ontwikkeling in kwesties van godsdienstigen aard. Deze gelegenheid willen wij benutten om een enkel woord te zeggen ter ver klaring van den weg, dien wij steecfei in zake de godsdienstige ontwikkeling onzer lezers hebben bewandeld, en dia niet voor allen altijd volkomen duide lijk schijnt te Zijn geweest. Wij zijn er ten diepste van overtuigd, dat de ontwikkeling van onze lezers niet wordt bevorderd door hen te sleepen in theologische disputen, in strijd-vragen, welker draagwijdte en wezenlijke betee- kenis door hen zeer moeilijk .met juist heid kan worden geschat, en waarom trent zij zich zeer moeilijk! een zakelijk oordeel kunnen vormen. Dergelijke strijd-vragen brengen, ons inziens, in veler hoofden verwarring, leg gen in de harten een van-buiten-af aan geblazen strijdvuur, maar kunnen er zeer gemakkelijk toe leiden om1 te verkoelen en te verkillen de zonne-warmte, waarvan moet doortrokken zijn Jiet Katholieke leVen, dat staat in het stralende lichibvan de eenige en eeuwige waarheid der Katholieke beginselen. i Zeker, het kost een Katholiek publi cist een offer om niet P: verdedigen de meening, die hij zich ii» zake dergelijke strijdvragen heeft gevormd, om1 niet uit te spreken zijn odrdeel over sommige personen en door-dezen verkondigde stel lingen. Maar voor een Katholiek! publi cist, wien arbeidsveld iigt in de ge westelijke of locale katholieke pers, is het, ons inziens, een plicht,en .een zeer zware plicht, dat pffer te brengen! De godsdienstige ontwikkeling, ook die in zake de actueele kwesties, in zake de vraagstukken van den dag, wordt alleen op degelijke en vruchtbare wijze verkregen door een po sitieve, een stellige uiteenzetting van de eeuwen-oude Ka tholi eke waarheden, waarbij tevens rekening wordt gehouden met de hedendaagsche, direct of indirect door de Kerk veroordeelde dwalingen* Wlij zijn er van overtuigd, dat onze lezers met veel nut en met veel belang stelling de artikelen zuilen volgen, die de Warmondsche hoogleeraar, prof. Sey sener, in populair-wetenschapipelijken vorm en klaren betoogtrant in ons 'blad over godsdienstige, apologetische onder werpen zal schrijven. Die artikelen mo gen mede werken om1 te verdiepen de kennis van en daardoor te verinnigen de liefde voor ons één en eenig Roomsch gelooven. Laf en dom. |Het telegram door de Kath. Soc. Actie te Zwolle verzonden aan den Franschen Minister-president als een protest te gen de nieuwe vervol<P*yr <ier religieu- sen wordt ook in het „Volk" bespro ken en wel op een niet nader te kwaf- lificeeren wijze. Het blad', dat in ver ontwaardiging uitbarst tegen de minste rechtsverkrenking als het „arbeidersbe langen" geldt, heeft voor dit protest niets anders over dan een laffe spotter nij. Het blad neemt liever de partij qp op van een sujet als Ferrer, van wien) de Madrileensche correspondent van het liberale Handelsblad dezer dagen nog getuigde, dat het een persoon was, die niets anders dan minachting verdiende. Voor dergelijke bandieten kiest het „Volk" liever partij. Maar dit is haar dan ook van harte gegund. Onze Katholieke religieus en zouden zich haast beleedigd gevoelen, als dit schendblad hun partij op nameen blad dat uit puur anti-cleri- calisme de domheid begaat Grieksch- schismatieke priesters aan te zien voor K. K» en een daad door dezen bedreven uitspeelt tegen de Katholieken. En toch is het Volk niet tegen den Godsdienst Arme „Volk'Mezers. Nationaal Comité ter viering van het eeuwfeest van het herstel der Sociëteit van Jezus. In de vorige maand maakten wij den oproep bekend van dit comité, hetwelk zich te Nijmegen gevormd heeft, met het doel, ter viering van het eeuwfeest van het herstel der Jezuietenorde te Nij megen een gedenkteeken op te richten ter èere van den grooten Nederland- schen Jezuiet, den zaligen Petrus Cani,- ïius, die juist 50 jaren geleden, in 1864 werd zalig verklaard. Dit schoone en verheffende denkbeeld mocht allerwegen in ons land de warm ste instemming vinden. Z. D. H. Mgr. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, gewaardigde zich het be schermheerschap over de grootsche on derneming op zich te nemen. In het eerecomité, dat zich inmiddels gevormd heeft, namen achtereenvolgens zitting: Z. D. H. Mgr. van der Ven, bisschop van 's Hertogenbosch, de hoogeerw. heer van Son, Deken van Nijmegen, de Z. eerw. heeren Pastoors Regouin en Kruit- wagén, de edelachtb. heer F. M,. A. van Schaeck Mathon, burgemeester van Nij megen, alsmede de heeren Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, lid der Twee de Kamer, en de oud-ministers mr. Kolkman en mr. Harte van Teckelen burg. Tevens mocht het comité met zijn plan warme instemming en toezegging van medewerking vinden bij het bestuur der Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius", bestaande uit de heeren dr. D. A. Wl H. Sloet, voorzitter, dr. Th. M. Vlaming, vice-voorz., Wi» L. S. Knuif, secretaris, J. C. E. Slotemaker, penning meester, dr. A. Smits, dr. J. P. Le Blanc en dr. Joh. Schrijnen. In verschillende plaatsen des lands hebben zich reeds sub-comité's ge vormd met het doel in hun omgeving bijdragen voor het gedenkteeken te ver zamelen. Nog verschillende sub-comité's zijn in wording. Het laat zich dus aanzien, dat in verschillende deelen des lands ijverig zal gewerkt worden om bijdragen in te zamelen voor het op te richten ge denkteeken. Van het gezamenlijk bedrag dat op deze wijze zal worden bijeenge bracht, hangt het natuurlijk af, welke afmetingen dit monument zal aannemen. Maar men vertrouwt in elk geval, dat de offervaardigheid van het katholieke Nederland het comité zal in staat stellen, een gedenkteeken, te stichten, onzen grooten zaligen landgenoot waardig. De Kath. Gezellenvereeniging te Nij megen heeft zich bereid verklaard als terrein voor het monument af te staan een gedeelte van den voortuin van haar gebouw, zoodat het gedenkteeken zich aan de openbare straat zal verheffen op een 'der mooiste punten van Nijmegen, om zoo te zeggen aan den ingang der, stad, waar het onmiddellijk de aandacht der vreemde bezoekers zal trekken. De „Internationale" officieel. 'De neutrale, feitelijk socialistische Ge meente werkliedenboind heeft na afloop' van zijn congres een bezoek gebracht aan Zaandam en is daar op het Ge meentehuis officieel ontvangen. Blijkens het „Volk"-verslag stonden boden aan het stadhuis gereed om den, bezoekers den weg te wijzen naar de raadszaal, dienden boden de thee rond aan dè gasten en was ook overigens de ontvangst niet geheel vrij van j,bour geois"-off i cie el igh eden. Twee dingen verdienen evenwel vooral dé aandacht. I Vooreerst dat de gewisselde redevoe ringen een zuiver socialistisch karakter droegen. En voorts dat wethouder Duys, in tegenwoordigheid van den burgemeester dé congressisten uitnoodigde met hem d'e Internationale aan te heffen. Aan dat verzoek werd, naar het „Volk' bericht, gretig voldaan en de drie cou pletten van het strijdlied werden met groote geestdrift gezongen. Of ook dé boden meezongen, vinden wij niet vermeld', merkt het „Huisgezin" ter snede op. Als in tegenwoordigheid der Konin gin het Wilhelmus wordt gezongen, loopen de socialisten weg. Een socialistisch dagelijksch bestuur heft dé Internationale aan. .De tegenstelling is wel typeerend'. En de vraag mag gesteld, of een bur gemeester, die doet als de heer ter Laan gedaan heeft, wel de verplichtingen van het burgemeestersambt begrijpt. Wat katholieke werklieden uit dit ge val wel zullen begrijpen, zegt onze Bos sche collega, is, dat in neutrale organisa ties, waar men zich door een socialis tisch gemeentebestuur laat recipieeren en dé internationale zingt, hun plaats iniet is. 1L L f Staatscommissie Onderwijs. De Staatscommissie voor het onder wijs is, na haar jongste vergadering tot jn den loop van September uiteengegaan. Vacantieregeling gemeente werklieden. De 'Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteravond goedgekeurd de vacantie regeling der gemeentewerklieden, zoo- als die door B|. en Wj. was voorgesteld. De vaste, voorloopig aangestelde en jeug dige werklieden zullen voortaan een week vacantie krijgen en bovendien drie dagen verlof. De vaste en voorloopig aange stelde werklieden krijgen een toeslag van f'10; voor dit jaar zal de halve toeslag, worden uitgekeerd. Terrorisme. In een zeer druk bezochte vergade ring van Katholieken te Harlingen is gisteren de volgende motie met alge- meene stemmen aangenomen: „De Katholieke bevolking van Harlin gen, 'op Donderdag 9 Juli in vergade ring bijeen, gehoord de mededeelingen, van den R£ K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeidersbond ,^St. iWfillibror- dus" en den Ned. R. K. Slagersgezellen-^ bond "S,t. Joris", spreekt haar veront waardiging uit over de daden van terro risme en vrijheidsberooving, gesteld door het bestuur van de afd. Harlingen van. den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders, roept de Katholieke ar beiders, vereenigd in de R. Kj. vakbon den, werkliedenvereenigingen en volkse bonden ,op, om mede tegen deze vrij heidsberooving te protesteeren en noo- digt de werkgevers in het havenbejdrijf te Harlingen uit bij eventueele vernieu wing van het arbeidscontract in de haven te Harlingen de bepaling daar te verwij deren „dat bij voorkeur met leden van den Centralen Bond zal worden ge werkt." Uitgevers van Dagbladen. In hotel „Wiitte Brug" te 's-Gravenn hage heeft Donderdag de jaarvergadering plaats gehad van de Vereeniging van uit gevers van dagbladen „De Ned. Dag bladpers". l De volgende „Conclusiën" werden opf- nieuw bevestigd: I. De vergadering besluit, dat de offi- cieele publicatie van gemeentelijke en provinciale berichten in het algemeen tof de rubriek der advertentiën behoortdoch meent, dat deze kwestie er een is van lokalen aard en dat alleen door locale sa menwerking desgewenscht onder lei ding van het bestuur van „De Neder- landsche Dagbladpers" naar een op lossing er van gestreefd kan worden. II. De vergadering neemt als regel aan, ook andere aankondigingen van Rijks* administratief Besturen van Provinciën en gemeenten, andere openbare lichamen en spoorwegmaatschapipiijien, die het ka rakter van advertentiën dragen, niet gra tis op te nemen. III. De vergadering besluit, aankondi gingen en mededeelingen, waarbij niet rechtstreeks een algemeen belang betrok ken is, doch geheel of voornamelijk het persoonlijk belang van den inzender •wordt beoogd, niet als bericht op ite nemen in het redactioneele gedeelte der couranten. IV. De vergadering besluit, aan Rijk, provinciën en gemeenten geen rabat te geven op advertentiën» en zoo deze door tusschenkomst van advertentiebureaux worden geplaatst, aan deze voor die ad- verten tiën niet meer dan '10 piOt). kor ting te geven, terwijl verlangd wordt, dat de Advertentiebureaux van idie kor ting niets afstaan;. ,V. De vergadering besluit, als hoog ste rabat voor weldadigheids-advertenti- ën aan te nemen 50 p(Ct. van den gewo nen advertentieprijs, en lijsten van ver antwoording betreffende ingekomen gif ten bij inzamelingen niet in het redactio- tneele gedeelte van de couranten op te nerfien. VI. De vergadering besluit, geen adver tentiën aan te nemen van advertentie bureaux, die tarieflijsten publiceer en, wel ke grovelijk onwaar en misleidend zijn. VII. De vergadering besluit niet toe te geven aan eischen van adverteerders, die een bepaalde plaats in de courant voor een advertentie verlangen, noch zich te binden aan een monopolie van een be paald model of bepaalde lettersoort of versiering, lenzij tegen extra betaling. VIII. De vergadering draagt aan net bestuur op, een lijst aan te leggen van advertentiebureaux, colporteur en ad verteerders, waarop het de namen plaatst van hen, de het meent' dat daarvoor in aanmerking komen, naar aanleiding van klachten, omtrent hen door het bestuur ontvangen van de leden; welke lijst in de Mededeelingen zal worden bekend ge maakt. IX. De vergadering besluit, dat geen verplichting zal worden aanvaard, om, naar aanleiding van het plaatsen van ad vertentiën, reclameberichten of recensies in het redactioneele gedeelte van couran ten op te nemen. X. Qe vergadering besluit, aan Open bare en Bijzondere Leeszalen, |Tehuizen e.d. geen gratis-abonnementen op de dag bladen te verleenen noch korting op de abonnementsprijzen toe te Staan. Het Haagsche Tramwegpersoneel. Men meldt, dat de directie van de Haags che Tramweg-Maatschappij beslo ten heeft, geen verdere concessies aan het personeel te doen. Er wordt nu ver wacht, dat er Zondagmorgen een staking zal uitbreken. c In verband met het dreigende Conflict zal de Haags che politie versterkt wor-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1