DE VLIEGMACHINE. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Woensdag 8 Juli no. 1439. v Over Bengaalsche meisjes. In een Indisch blad, de „Statesman", kon men eenigen tijd geileden |de volgende ontboezeming lezen: „Een nieuwe geest schijnt onder de meisjes van het Bengaalsche ras te ont waken. Met verwondering, waarin ge mengd is een gevoel van eerbied en be wondering, heeft Bengalen in den laat- sten tijd een aantal gevallen van zelfop offering van fijn-gevocknue Bengaalse.e meisjes aanschouwd/' 'De bedoeling van deze toespeling op de zelfopoffering van Bengaalsche meisjes, waarover prijzend in dit Hindoe-blad ge schreven wordt, is deze, dat in den jong- sten tijd een ware zelfmoord-epidemie over dit land waait IDiat zit zoo In Blengal'en is het de gewoonte, dat een vader voor een brui gom voor z'n dochter moet betalen. In onze Wiestersche „beschaving" heersctoein ook mog wel dergelijke toestanden. Die bruigomsprijzen nu zijn tegenwoordig in Bengalen tot ongewone hoogte gestegen. Voor een rajasth, die een school heeft afgeloopen, verlangt diens vader 10.000 roepijen, dat is meer dan 7000 gulden- Die gewone prijs, te betalen voor een jongen huwbaren man, is ongeveer 2000 gulden. Deze toestand verdriet dien Bien- gaalschen meisjesdc schandelijke geld prijzen, waarvoor haar aanstaande echtr genooten moeten gekocht worden door haar ouders, willen zij niet meer door dezen laten betalen. iDiat is mooi, daar spreekt besef uit van vrouwelijke waar digheid, zou men zoo zeggen. Maar, wij hebben er fboven reeds op gewezen, er is in deze geschiedenis een schaduwzijde, die, wat er moois in zou kunnen zijn, overdekt: om aan den beschreven toe stand een einde te maken, plegen de meisjes eenvoudig zelfmoord) In een Hindoesch blad wordt, zooals wij zagen, •Jeze handelwijze geprezen, en in een Hollandsch blad, het liberale „Hibid.", waaraan wij deze bijzonderheden onl- leenen, wordt als eenig afkeurend woord het volgende geschreven: „De emanci patie onder de jonge meisjes van Eng.- Indië doet.op een tragische wijze haar intrede in deze vreemde landstreken." Ach, dat tragische wel een zwak woord voor de mensch-onteerende daad van zelfmoord! waarvan het „Hbld." spreekt, uit zich niet slechts in de eman cipatie onder de meisjes van Engelsch- Indië, maar overal waar men de vrouw wil „emancipeeren" buiten God en Gods dienst, overal, ook in ons land. Een treffend bewijs voor deze laatste bewering. In het tijdschrift der Vereen, voor Vrouwenkiesrecht komt in het mum mer van 15 Juni de redactrice Martina G. Kramers onomwonden uit den hoek. Zonder omwegen treedt' ze in het krijt voor de echtgenoote, die door de Arn- hemsche rechtbank vervallen is verklaard van haar rechten als echtgenoote, om reden ze beslist naliet het huishouden waar te nemenj hoewel geen beletsel om zulks te doen aanwezig was. Ziezoo, dat is klaren wijn schenken, wat het Maandblad dei* V. v. V.-kies- recht, bij monde van Martina G» Kra- Irriers, dóet. (Huiselijke plichten, Jaric^ Ech telijke liefde, larie) Moederschap, larie! (Zwart op wit staat hier in het Maand blad door een der corypheeën van die be weging meergesichreven, dat de vrouw, als zij beslist en willens en wetens de plichten van haren staat verwaarloost, geen vergrijp pleegt. Niet alleen onder de HindoesChe vrou wen doet de emancipatie op tragische wijze haar intrede,.... V Ontactisch. Dezer dagen werd aan de K.-K. Ver- •eeYiiging van' Spoorwegpersoneel „Sb Rafael" door de directie der Hh IJ. S. 'M. medegedeeld, dat haar orgaan niet meer door de H,. IJ. M. vervoerd zou worden. FEUILLETON. 19) En daar de jonge man niet ant- oordde Wilt gij u "liever belasten met de •rnieling van de kolen. Dat is een groot •rk, het meest dringend van alles, want s we cle kolen, die onze admiraliteit der heeft opgestapeld onder de bescher ming van onze kanonnen, aan de Japan ners achterlaten, dan is hun eskader in :>taat gesteld, San Francisco van alle zij1 den te beschieten. Maurice Rimbaut had niet meer het .choone vertrouwen, dat hem zijn eerste ■ntwoord had ingegeven. Zijin blik ont weck dien van den majoor en deze laatste oelde, dat zijn p and, die hij nog niet had losgelaten, licht ibeefdeu. jWel.' (miijnheer Rimbaut? Commandant, murmelde de jonge man, wiens stem op een zucht leek, en Miss Kate?»... Een smartelijke rilling ging den ouden soldaat door de leden.,. 'Hij antwoordde niet Slechts denkend aan zijn plicht en zijn verantwoordelijkheid, had hij een oogen- blik zijn kind vergeten, dat hij nochtans Beschouwde mem 'dit als een bewijs, dat de 'Directie (niet meer sympathiek; stond tegenover dleZe vereeniging, iu deze mfeeniing is die Vereeniging ver sterkt, nu de iDirectie èn aan die R^-Kj. Vereeniging „Sb Rafaël" èn aan, den „'Prot Christel. Bond van Spoor- eni Tramwegpersoneel" heeft laten weten, dat op verzoekschriften, enz. van deze Vereemigingen geen acht zai worden ge slagen. Een dergelijke behandeling van deze organisaties, welke alleen geschiedt, om dat zij streven naar betere dienstvoor- pvaarden, lijkt ons met alleen ontac.isch van de directie, maar ook onverantwoor delijk tegenover de reizigers» OntactLc.i, omdat nien cr niets andeTS door bereikt dan verbittering onder het personeel, daar een dergelijke maatree gel noodzakelijk de gemoederen moe,t Verhitten; onverantwoordelijk, omdat zij zoo gemakkelijk dien minder intellectu-i eet ontwikkelde arbeider tot verzet plrik- kelt, dat dikwijls ontaardt in sabotage* !W|ij vertrouwen inu wel, dat onze chrisr Jtelijke organisaties (zoovejel macht heb ben over hare ledien, dat niet één ervan tot dit onzinnig en .verfoeilijk middel zijn toevlucht neemt pim recht te verkrijgen,, in aar er staan er zooveel buiten onzéj organisaties etn in een yakvereenigingy die den klassestrijld predikt De uitwerking van dergelijke tartende maatregelen zien wij onder dezen met (angst tegemoet vooral daar bij heli •spoorwezen op den pünstem arbeider nog een groote verantwoordelijkheid rust Door dergelijke reactionaire maatrege len' komft de veiligheid van de reizige/s, ernstig imi gevaar, en daarom lijkt het 'ons van belang, (dat er ook in het pu bliek eens op gewezen ,wordt. Het standpunt, dat de katholieke di recteur-generaal der 'Pjois.teriJejn en Tjeilen grafie inneemt tegenover de vakorganb sa ties, is ons (dan ook veel sympathies ker dan dat van de Hi. IJ. M. Uit het leven van Frans Ferdinand en zijn gemalin. Een blad uit Buda-Pest maakt een gesprek openbaar, dat de vermoorde troonopvolger met den primaat van Hon garije, Z. Em. kardinaal Czemoch, eeni- ge dagen voor zijin dood gevoerd heeft „Eminentie, zeide Franz Ferdinand, „ik heb dikwijls gehoord, dat men, als men sommige dingen kon overdoen, anders zou handelen. Maar als ik nog huwen moest, zou ik juist zoo handelen, als ik gedaan heb. Wanneer ik na een langen en vermoeienden dag terugkeer in den huiselijk en kring en ik zie mijn vrouw te midden van onze spelende kinderen zitten, dan laat ik alle zorgen achter me. Ik' zou wel willen, dat Uwe Eminen tie eens getuige was van ons familie- geluk." Franz Ferdinand hield zich eens een paar dagen op in een dorpje bij Marien- bad. Den eersten avond ging hij) naar het dorpskerkje, maar het was zeven uur en de deur was gesloten. „Waar woont de koster?" vroeg hij aan een paap spelende kinderen. „De pastoor wilt u zeggen", antwoordden zij; en zij wezen hem den weg. Franz Ferdinand ging toen bij den herder den sleutel vragen. En zonder zich bekend te maken, keerde hij terug naar het kerkje, waar hijl al leen, voor het Allerheiligste, zijn avond gebed verrichtte. i Ook de gemalin van Franz Ferdinand!, de hertogin van Hoheuberg, Was zeer godvruchtig. Steeds woonde rij met haar gevolg de H. Mis bij. die in de slotkapel werd opgedragen. Een veearts uit Wiee nen was eens des Zaterdags ontbodfeta op het vorstelijk verblijf te ^onopischt om eenige adviezen te geven over ziek vee. Nadat hij zijn werk had gedaan, gaf hij zijn verlangen te kennen den vol genden dag vroeg naar Weenen te gaan 's Avonds echter kwam een bediende van de hertogin hem waarschuwen, dat hij dan onmogelijk in Weenen de H. Mis zou kunnen bijwonen. De veearts redde zich uit de verlegenheid door te zeggen, vurig beminde en nu kwam deze vreem deling, een man, dien "hij slechts eenige uren kende, hem daaraan herinneren. Op hetzelfde oogenblik knarste de ijlzie ren deur in haar saharuieren, een kleine hand duwde haar open en het sdhoone hoofd van Kate verscheenhaar groote oogen, beneveld door den schrik, gingen onrustig van haar vader op de officieren» Vader»., vergeef ine, ik heb geep geduld gehad, langer te wachten... Wiat is cr gebeurd? Ha! arm kind!*... En majoor Heuzey ging, om een traan te verbergen, die op zijn witten knevel was gevallen, naar haar toe en kuste haar op het voorhoofd: Kom mee naar bovenzeide hij zachtjes, dan zal ik u alles vertellen* En zich gauw herstellend, Leerde hij Zich om op het oogenblik, dat hij door de zware deur ging» Dus wij" hebben elkaar goed be grepen, heeren, zeide hijl, Wiij zullen allen onzen plicht doen.. V» NIEUWE PLANNEN» Maurice Rimbaut had het gewelf ver laten en ging naar de machinekamer, ge heel in de war door hetgeen zoo even was voorgevallen. Hij had ta! van drama's g lezen, waar in plicht en hartstocht met elkaar in botr dat hij dan onderweg te Omtin'd zou uitstappen. De bediende verwijderde zich, maar na eenigen 'tijd1 kwam hij terulg met de boodschap: de hertogin had WÜo spoorllijlst nagekeken en bevonden, dat hjj ook te Gmünd niet tijdig genoeg zou aankomen, om' de H. Mis te hooren zij had echter den -sl'otkapelaan verzocht een uur vóór het vertrek van den trein naar Weenen de H. Mis te lezen, zoodat hiermede alle moeilijkheden waren opge lost In de Weensche „Reichspost", die zoo dikwijls de denkbeelden van wijlen Franz Ferdinand vertolkte, schrijft iemand, die tot de vertrouwelingen van den vermoor den aartshertog behoorde, het volgende: Aartshertog-troonopvolger Frans Fer dinand heeft niet slechts geleefd, maar is ook gestorven als trouw Katholiek Christen. Op IQ Juni, den feestdag van het H. Hart, kort voor Zijn vertrek naar Biosnië, naderde hij <tfe Konopischt met zijn gezin en geheel' het hof tot do H. Sacramenten. Het was rijn gewoonte op den eersten Vrijdag van de maand! te' communiceeren. Alsof hem toen reeds iets drukte, scheen hij geheel' in gebed verslonden en woonde nog een tweede Mis bij, Waaronder P. Fischer S. J., preekte. Is Namiddags om vijf uur begaf de aartshertog zich met zijn gezin naar de Herz Jesu-kapel, die de aartshertog aan den parkvijver van Konopischt had doen bouwen. Ook daar bad hij lang en vurig. Merkwaardig is, dat de troonopvolger een vaag voorgevoel had van het ver schrikkelijke, dat enkele dagen later zou gebeuren. i Aan zijn naaste omgeving l'iet hij zich er herhaaldelijk over uit, dat hij zich onverklaarbaar terneergeslagen gevoelde en niet ongaarne had hij gezien, dat er iets tusschen beide gekomen was, dat hem beletten zou de reis naar Sara jevo te aanvaarden. Aan het aartshertogelijk hof werden vertrouwelijke mededeelingen gedaan, waarin gewaarschuwd werd voor de Bos nische reis. Maar die waarschuwingen baatten niets, wijl niet aangegeven werd waarom deze reis nu juist zoo gevaarlijk was. Toen men de hertogin op het gevaar wees, zeide zij: „Dan ben ik aan de zijde van mijn gemaal eerst juist op mijn plaats". De hertogin Van Hohenberg was voor nemens in Bosnië verschillende klooster scholen en kinderpatronaten, waarvan zij beschermvrouwe was, te bezoeken. Zij! had 2000 foto's van de aartshertoge lijke familie medegebracht om die om- der de kinderen te verdeelen. Onmiddellijk voor de afreis van Wee nen naar Serajevo, begaf de aartshertog zich naar de slotkapel op het Belvedère en vertoefde zoolang in gebed, dat men vreesde,. d.at de hoftrein vertraging zou ondervinden. Abbé Leblanc, die ieder jaar de gast was van den vermoorden aartshertog, èn zijne gemalin, vertelt de volgende bijzonderheden: i Franz Ferdinand en de Jmrtogin van Hohenberg kenden geen .grooter zorg dan die voor de toekomst en het geluk hunner kinderen. De aartshertog had over de Wijze van opvoeding zijn eigen meeningen; hij! wenschte, dat.zijn zoons moedig en verstandig zouden worden maar bovenal! hoopte hijl en zijn vrouw in hen ware christenen te zien. Met de ze zorg vervuld vroegen zijl mij onlangs bij den H. Stoel een bijzonder verliof te verkrijgen om als gouvernante voor hun kinderen te mogen hebbm eer uit gedreven Fransche zuster, wier groote hoedanigheden beiden hadden leeren kennen, toen rij nog in het kloosjter 'leefde. Ik was zoo gelukkig hun wensch te kunnen vervullen. De aartshertog en de hertogin verborgen overigens hun geloof niet Ik was hun gast op Belve dère gedurende het Eucharistisch Con gres te Wieenen in 1912. In den nacht voor het sluiten van het congres, hoorde ikf end aartshertog. Het was één uur. sing komen, maar hij was gewoon geraakt aan het denkbeeld, dat deze ge beurtenissen slechts plaats hadden in de verbeelding van de romanschrijvers en nu zag hij een van die botsingen voor oogen, waarin de (plicht aan de liefde de meest grootsche en meest smartelijke opoffering oplegde. Want de majoor beminde zijn dochter met de grootste innigheid. Zij was alles voor hem,. Door haar leefde hij in het verleden alle oogenblikken, die zijn werkzaamhe den niet in beslag namen. Men behoefde slechts den teed».reii blik te zien, waarmede hij haar aanzag, om te begrijjpen, dat zijn dochter het eenige wezen was, waar Ijij zijn liefde aan wijdde. Hij zou zijn plicht doen, de arme vader, maar tot welken prijs/ Maurice iRimbaut beefde, toen hiji hem weg zag gaan als afjgemat onder het ge wicht van een te zwaar noodlot en zich zelf afvragend was hij verplicht toe te geven, dat, als hij even hevig de smart van den vader van Kate voelde, hij haar buitendien nog ondervond met een bijr zondere scherpte. Alles droeg er toe bij om onder zijn oogen het meisje met een poëtiseti aure ool te versieren: de eenzaamheid, het gevaar, haar afkomst en de gratie en lief- Hij had de manoeuvres in Transsylvanië verl'ateri en een reis gemaakt van twaalf Uren, om te kunnen deelnemen aan de slluitings-plechtigheid. Om zes uur was h'ij reeds op om zich voor te bereiden'. Het was op een Donderdag. Ik herinner mij nog, dat ik 's-Zaterdags daarop in zijn particuliere kapel de H. Mis op droeg; Franz Ferdinand, de hertogin, hun kinderen en de gouvernante nader den tot de H. Tafel, Laat me, voegde abbé Leblanc hieraan toe, deze bijzon derheden „vertellen. Ik heb de droeve overtuiging, dat de oorzaak van zijn tra gisch en dood te Serajewo moet gezocht worden in den-haat, dien hij door zulk een christelijk leven opwekte. Vele Franschen schrijft de Parij- sche „Croix" hebben aartshertog Franz Ferdinand voor het laatst gezien op den heerlijken feestdag, toen het volk van Wieenen in rijh devotie vereenigde de met fonkelende diamanten omgevjen H. Hostie en den eerbiedwaardigen kei zer, gebogen onder rij[n zwaar gebor- duurden mantel', God en Franz Jozef, den koning der koningen en den keizer der aarde, die in goudefl koetsen, siera den uit den tijk! van Maria Theresia en getrokken door zestien prachtige paarden in een plechtigen stoet volgden. Er kwa men nog andere karossen, te voorschijn gebracht uit het diepst der historie naar ae werkelijkheid van dien grauwen dag. Daarna volgde de aartshertog-troonop volger, eenvoudig en in gebed. De toe schouwers wezen elkaar naar den toe- k'omstigen keizer, doch hij, in zijn aan bidding, scheen geen oog te hebben voor wat om hem heen geschiedde. Zijin kahn oog was /gericht op het Allerheiligste. De zware knevel' van deze soldaten -fi guur verborg den mond, die een gebed sprak. Zeker, de man, die aldus die pro cessie volgde, dacht niet aan een kroon, doch aan het eeuwig leven en aan het heil van rijln ziel. Hij heeft niet gere geerd, maar hij heeft meer gedaanhij heeft geleefd als Christen. Hij was aldus Mgr. Scapinelli, nuntius te Weenen, tegenover een re dacteur van de „Reichspost" een vorst van oprecht geloof en een ridder lijk karakter. Iedereen kwam onder den indruk van zijn mannelijke energie en zijn sterken wil. Daarbij was hij een voorbeeld van christelijke deugd, zoo wel in het particuliere als in het openba re leven. Zooals hij geleefd heeft, trouw aan zijn plicht en zijn hooge taak in dachtig, is hij ook gestorven, geheel en al een man van een karakter. Het is ontroerend in bijzonderheden zijn godsdienstige gevoelens en de toe passing daarvan waar te nemen. Zijn uit spraak over de verhevenheid van de pau selijke opvatting omtrent de veelvuldige H. Comfnunie der kinderen, naar aan leiding van den wensch van prinses Sor phie, om tot aan den terugkeer der ou ders dagelijks te communiceeren en tot den Heiland te bidden, is hiervan een treffend voorbeeld. In het Vaticaan ge noot Franz Ferdinand groote en innige sympathie. Bewijs daarvan is wel dat de H. Vader bij het hooren van den moord in onmacht viel en later per soonlijk naar het Apostelgraf ging om voor het zieleheil der overledenen te biddea Een treffende bijzonderheidDe eerw. zusters van de Congregatie van den H. Joseph hebben aan het dochtertje der slachtoffers den bidstoel aangeboden, waarop de hertogin in hun kapel haar laatst gebed sprak. Biij den Paus stond de vermoorde aartshertog-troonopvolger in hoog aan zien, zoo schrijft de „Germania". De be trekkingen tusschen Konopischt en de Curie waren niet enkel staatkundig. In het Vaticaan beseft men, naar .uit Rome aan genoemd blad gemeld wordt, ld)è politiek-religieuse beteekenis van het treurspel1 van Serajevo zeer goed. Aarts hertog Frans Ferdinand, als trouwe zoon der Katholieke kerk, zou als keizer aan talligheid, die zij geërfd had van de Fran- daises van den ouden tijd. En nu verhief, idealiseerde dit toekom stige offer haar nog mieef. De jonge 'man kon, zooveel hij wilde, bij zich zelf herhalen, dat de majoor toch zijn .'plan niet doorvzou zetten, daar er te veel miensicilienlevens mede gemoeid zouden zijn. Maar hetgeen hij reeds wist van den energieken soldaat, van zijn voorouders en zijn verleden, deed hem inzien, dat zijn optimisme misplaatst was. ■De commandant van Midway behoorde niet bij het practische en egoïstische ge slacht van zijn eeuw. Het was een dap pere, die niet terug zou schrikken voor de heldhaftige dwaasheid, waarvan de geschiedenis van het oude Frankrijk inecr dan één voorbeeld aan de hand deed. Maar des te m,eer (zou hij trachten zijn dochter aan den vreeselijken duod te ont trekken, die (Midway zou veranderen in een woesten krater. Er was op het eiland een petroleum- bootje; de vader zou ongetwijfeld zijn dochter willen noodzaken met het vaar tuigje in zee te gaan, om aan de ver schrikkelijke ontploffing te ontsnappen- Maar zou zij het willen? En reeds antwoordde de jonge man ontkennend op deze pijnlijke vraag. In den blik van Kate, terzelfdertijd vol Zijn onderdanen een stichtend voorbeeld gegeven hebben. De invloed van Oos tenrijk ook bij een oplossing van de Romeinsche kwestie zou hij ten gunste van de kerk hebben aangewend. Ook de vermoorde hertogin Hohen berg genoot de genegenheid van den Paus wegens haar echt-vrouwelijk, in- nig-relïgieus karakter. Tijdens haar ver blijf in Rome betoonde de H. Vadetr ondubbelzinnig zijn sympathie voor de hertogin van Hohenberg. Er worden thans allerlei anecdotes van den aartshertog verteld, waaronder er een 'n heel aardig -staaltje geeft van zijn eenvoud. Op» een dag spoorde een matroos van het l.nieschip Babenberg naar Obersteier. Op het station Selztal vroeg een heer in gewone Tiroolsthe dracht den matroos tot welk eskader hij behoorde. Hij stapte eenvoudig in de 3e klasse, toen de trein op het punt 6tond weg te rijlden en ging naast den matroos zitten. Op de vraag hoe hem de zomeroefeningen bevallen waren, zei de matroos dat zij zeer vermoeiend ge weest waren, omdat men wegens de aan wezigheid van den aartshertog zoo had moeten oppassen. Daarop zeide de aarts hertog, die niet herkend werd: ik was er ook bij en ik was heel tevreden met de oefening. Toen ging de aartshertog een praatje maken met een student uit Oratz die hem echter herkende. De matroos sprong op van zijn bank en stelde zich in militair postuur. „Blijf maar gerust zitten en maakf geen opzien, zeide glimlachend de prins, ik! was ook op aec Babenberg. Heb je pie toen niet gezien, dat je mie nu niet herkent?" Neen, ik zat al' .dien fijki in den toren en had zoo,Veel met het) geschut te doen, dat ik niet wist, wat op het dek gebeurde. Daarop klopte de aartshertog hem vriendelijlk op den schouder met de woorden: bravo, zulke Dui, die zich alleen om hun plicht en om niets anders bekommeren, kunnen we gebruiken. I I Men Jcan zich de pret in de derde klas voorstellen, toen de aartshertog ook nog met de andere passagiers een praat je begon en nog een paar stations mee reed en de trein onder luid gejuich ver liet. Kechtszaken. Doodslag te Arnhem. Gistermorgen stond voor de rechtbank te Arnhem terecht A. v. d. M., inspecteur van politie aldaar, die zooals men zich herinneren zal, bij een relletje in den nacht van 9 op 10 Mei j.l. zekeren An- tonius J. van der Post uit Arnhem door een revolverschot heeft verwond en zijin broeder Albertus J. van der Post uit Amsterdam eveneens door een revolver schot heeft gedood. Na een zeer uitvoerige instructie was' thans aan den beklaagde ten laste ge legd, dat hij op bovengenoemd tijdstip, in hoedanigheid van inspecteur van po litie in de gemeente Arnhem, dienst doende in de Hommelstraat aldaar en in de gemelde functie gewapend zijnde met een hem van gemeentewege verstrekt pistool met toebehooren: I.a. met het oogmerk om genoemden Van der Post van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, opzettelijk een schot op dezen heeft gelost, zijnde de verdere uitvoering van het misdrijf niet voltooid alleen ten gevolge van de van zijn wil onafhanke lijke omstandigheid, dat bedoeld schot 'noch e en doodelijke verwonding, noch zwaar lichamelijk letsel tengevolge heeft gehad b. althans genoemden Van der Post heeft mishandeld door opzettelijk op korten afstand een schot op dezen te lossen, waardoor h'ij aan den hals werd getroffen en verwond; c. in elk geval zeer roekeloos een schot uit het pistool heeft doen afgaan in de richting van gemelden Van der Post, door welk schot deze werd ver wond en dientengevolge gedurende eeni gen tijd zijn beroepsbezigheden niet heeft kunnen waarnemen. zachtheid en vuiur, had hij een sterke energie gelezeinzij zou een ramp niet willen overleven, waarvan haar vader het eerste slachtoffer zou zijn, zij zou „vooral niet levend in handen der Japanners wil len vallen. Zij was weer Fram^aise op het tragisch oogenblik, maar (niet ,pm de verzen to herhalen van ide „Jeune Captive": Zij zou op het fort blijven en het lot willen deelen van haar vader en van haar bloemen. Welnu, zeide Maurice Rimbaut hij zich zelf, dan zullen we allen sterven.... Ik zal trachten bij haar te zijn in hot laatste oogenblik... ,Als ik alleen maar haar hand in de inijne mocht houden^»,... En deze gedachte deed hein beven. De liefde maakte zich van zijn ziel meester met dezelfde snelheid als den vorigen nacht de zee 'het ruim van de Mackenzie was binnen gedrongen em de verschrikkelijkheid van het drama ver dween voor zijn oogen. Hij voelde zich buitengewoon tevreden door te zeggen: Ik heb vijftien dagen om bij haar door te brengen. Als zij mij zou, kunnen beminnen, dan zouden deze vijftien dagem een geheel leven vertegenwoordigen (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3