f Tweede Blad, behoorende WJ De Leidsche Courant van Zaterdag 20 Juni no. 1425. V Belasting van logeergasten. De Raad der gemeente Zandvoort heeft frich tot de gemeentebesturen der ver schillende badplaatsen gewend» om adr haesie te betuigen aan een adres, te rich ten aan den minister van iBinnenlandsche (Zaken. In dit adres wordt wijziging ge waagd van de gemeentewet wat betreft het gemeentelijk belastingstelsel. Men zou hen willen belasten, die gedurende tenminste een week als logeergasten ver toeven in een hotel of pension of gedut* rende tenminste ;een week een gemieu|- bileerde woning of gemeubileerde ka mers bewonen binnen de gemeente. Hiet komt ons voor, dat met een der gelijke betasting weinig of niets bereikt zal worden. Er zullen natuurlijk gemeentebesturen, bijn, die niet zoo bekrompen zijn, een breeder kijk hebben, het vreemdeling em verkeer willen bevorderen en van de ge boden bevoegdheid tot het heffen der belasting geen gebruik zullen maken- Iemand, die gedurende eenigen tijd zijn vacantietijd buiten wil doorbrengen, staat reeds voor uitgaven, waarop hij te voren niet gerekend had. En wanneer nu fle hotel- of pensionhouder zijn gast op hoffelijke wijze mededeelt, -dat hij extra eenige guldens logeerbelasting moet betalen, dan hooren wij al zeggen„Mjijïtir heer, dan blijf ik maar zes dagen, of: het volgend jaar ga ik naar deze of die badplaats, waar die belasting niet ge heven wordt" En wie worden dan het kind van die (rekening? Op de eerste plaats natuur lijk de middenstanders, |de [zakenmenschen en de verhuurders, »die voorldleel hebben van een druk vreemdelingenverkeer. Maar op de tweede plaats de fiscus zelf. 'Gaan de vreemdelingen die plaatsen mijden, waar de Hogeerbefasting geheven wordt, dan zullen de winkeliers, pensionhou ders enz. hun belastingbiljet anders in vullen als in den tijd, toen vele gasten ongestoord in hun plaats vertoefden- In plaats derhalve, dat de gemeentebesturen voordeel- van hun logee-rbelasting heb ben, 'bereiken (zij het tegenovergestelde, IWiij gelooven, dat een dergelijke be lasting niets uit zal halen en hopen, dat de minister van Biinpeniliandsch-e Zaken afwijzend zal beschikken,. Een loge er-be las ting is hatelijk, is impopulair,. Laten de gemeentebesturen het vreem delingenverkeer bevorderen, niet tegen werken- ,Het zal ten goede komen aan de zakenmenschen én de fiscus zelf, Een gewichtige quaestie. Een voor alle officieele vergaderingen van o,ns land gewichtige quaestie is on verwacht in den |H|aagschen Raad aan de orde gekomen- In de vergadering dezer Vroedschap van 15 Juni werd 'twas tegen het einde der vergadering, wanneer mep daar met het restant der leden pleegt af te hameren, wat niemands spree klust heeft opgewekt door 4en voorzitter gecon stateerd, dat het voorstel van Burg. en (W;eth|., om1 een bedrag van f 13-000 be schikbaar te stelen voor de verlbbuiwing en inrichting van het pterceel Laan noi. 5 tot middelbare dag-baii'd'elsschool, door den Gemeenteraad £ou, zijn aangenomen, ■hoewel niet meer de helft ,-j- 1 der leden aanwezig wasu De burgemeester kwam tot deze, blijk baar van te voren pasklaar gemaakte uiting in zijn wrevel over het feit, dat eenige leden natuurlijk socialisten viiak voor de stemming waren weggegaan met het kennelijke doel: het quorujm, d.i het vereischte aantal! leden, te ver nietigen, zoodat geen besluit zou kunnen worden genomen. Natuurlijk stond de Raad verbluft: zoo iets was nog nooit voorgekomen en zou ook wel niet wettig zijn.. /Die burge meester bleek echter te Steunen op een Koninklijk besluit van 1880, waarbij be paald werd, dat leden, Idle zich van stem ming onthouden, "toch moeten worden meegeteld onder de „tegen woo rdigen' zoodat den opposanten iniets anders over bleef dan 't inroepen eener beslissing van Gedeputeerde Staten,. Acht vroede vaderen hebben nu tot dit college een request gericht, waarin zij: overwegende, "dat het bij de stemming over het al dan niet in behandeling nemen van het voorstel gebleken is, dat slechts 21 leden in de vergadering tegenwoor dig waren; overwegende, dat artikel 48 van de 'Gemeentewet bepaalt, dat de Raad niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet de grootste helft van het bij anU. 4 dier wet bepaald getal leden tegenwoordig is van oordeelt, dat bovengenoemd besluit (niet genomen is in eerne vergadering', welke bevoegd was om te beraadslagen of te besluiten 'Gedeputeerden verzoeken hun goed keuring aan het raadsbesluit te willen onthouden,. En zoo zullen we dus nu de beslissing krijgen of behalve aanwezige leden, die Zich buiten stemming houden, ook tot de „tegenwoordigen" mogen worden ge rekend leden, die niet in die vergader zaal zijn.. 'De geleerden Zijn het hier nog niet over eens, maar wij gelooven noch hopen, dat de tHaagsche burgemeester gelijk zal krijgen, want dan js voorgoed het hek van den dam). |Hoe weinig leden 'dan aan 't eind eener vergadering ook over mogen zijn, altijd zal een college 'besluiten kun nen blijven nemen. Dit zou gevaarlijk kunnen worden en dfuischt Oi. i. ook i/i tegen iedere niet- juridische opvatting der zaak- Mogen daarom de juristen den burger vader der Residentie in 't ongelijk stellen. Tweeërlei maatstaf. In 't [Hbi d- lezen we volgend inge zonden stukje van „twee geërgerde Pad vinders" uit (Watergraafsmeer: „Tot groote ergernis van velen en van pndergeteekenden in het 'bijzonder, be- Mond 'zich (Zondag tli.ll tijdens het artis- tensportfeest in het stadion te Amster dam weer een jongen op het terrein, gestoken in een rood gebiesd Padvinr tiers uniform, JHouding en manieren gaven voor Rad- vinders reden genoeg te denken, dat het geen werkelijke Padvinder was, doch ve len van het publiek dachten er niet zoo (over. Tenminste, toen wij eenige ken nissen na afloop spraken, waren zijl vol verontwaardiging over de Ned. tPaidiv. Or gan., die zich tot zulke dingen leende, maar hun verontwaardiging ging natuur lijk over op de chocoladefirma, die zich niet alleen ten doel stelt haar chocolade aan den man te brengen, maar ook om een jonge vereeniging als de Padvin derij nog is en die beter mede- dan tegenwerking kan gebruiken afbreuk te doen," „Van gans ch er harte hopen wijl, voort aan geen reclame-scouts op feestterrei nen te ontmoeten en de reclamejongens spoedig als werkelijke Padvinders in ons midden te mogen zien." |W,edden, dat iedereen zegt: .die „twee geërgerde Padvinders" zijn een paar kra nige jongens; zij voelen warm voor hun vereeniging. Nu, dit is ook zoo- Een goed Padvin der moet opkomen voor de eer ziijher vereeniging en iniet kunnen verdragen, dat ze wordt benadeeld' of beleedigd. Ditzelfde geldt voor allerlei andere or ganisaties, wat iedereen ook grif zal toe geven, Maart 1 ALs een Katholiek er tegenop komt, (dat b-v. op 'het tooneel de 'bedienaren der Kerk en daardoor die Kerk zelve in een ongunstig daglicht worden gesteld, dan-.... heet zoo'n Katholiek bekrompen van inzicht en onverdraagzaam. Tweeërlei maatstaf alzoo. En d&ze mocht te minder aangelegd ^worden, waar opkomen voor de eer der Kerk nog heel wat hooger staat dan 't verdedigen der eer van een of andere or ganisatie. Toch wordt die tweeërlei oordeelvel ling veelvuldig toegepast. Zoo is de wereld nu eenmaal» Laten wij, Roomischen,, er ons maar niet aan storen en opze Moederkerk ver dedigen waar 't noodig is, De Week in liet Buitenland. Wat door velen is gevreesd, is ,dan deze week geschiedAlbanië heeft bloed geëischt en nog wel het bloed van een (onzer edelste zonen, .die in zijn eigen vaderland nog zoo nuttig werkzaam had kunnen zijln. Ginder in dat onherberg zame oord is hij gevallen, niet, zooals steeds meer er; meer werd geloofd, in een eervoUen strijd, maar door een kogel van een sluipmoordenaar. En dat alles om aan een valsche, dubbelzinnige inter nationale diplomatie een nog schroom/* vailig ite aanvaarden triumph te verze keren. Plotseling en onvoorbereid kwam1 Maan dagavond de tijding tot ons; men wilde het aanvankelijk niet gelooven, maar /latere berichten {bevestigden spoedig het treurige nieuws. De mogendheden, op Wier wensch hij de moeilijke taak op ïzdch genomen had, nl. Albanië te be schaven, zij lieten hem in den steek. Zij gaven hem niet alleen een leger, waar op jiij' niet vertrouwen kon, maar door allerlei intriges werd zijn taak nog door hen bemoeilijkt Al zijn energie en hel denmoed werd met idien grofsten ondank beloond. En dit is het juist, wat in deze zaak zoo. (ülroef stemt. IWjat heeft men bij de arrestatie van de Italianen Muriccliio en Chinigo de 'kapiteins Thomson ep F,abius niet brutaal en grof behandeld, en thans blijkt eerst, hoe goed beide offi cieren wisten wat zij" deden. Voortdurend werden seinen gewisseld en alle bevelen ien maatregelen, door de verdedigers der stad1 genomen, werden aan de opstandelingen buiten de stad' medegedeeld. Oit blijkt nu duidelijk uit de verklaringen van den gearresteerden chef der opstandelingen, sjeik Hamdi Ru- bi eka, die aan de internationale comtnisr sie van controle verklaarde, dat aan de opstandelingen door ntiddel van licht seinen uit de stad was verzocht oro Maandagochtend tot den aanval over te gaan. De Italiaansche gezant en het Italiaan- sche parlement zullen nu wel een toontje lager gaan zingen, maar toen het tot een eerste treffen kwam tusschen Thomson en den Italiaanschen gezant, koos nie mand der mogendheden de partij van Thomson, zelfs vorst .Wilhelm niet. En nu ligt de man, die alleen in staat was in die chaos orde te scheppen, onder de groene zoden. Zullen er nog meervallen? De laatste berichten meldden, dat ook majoor Kroon ernstig gewond zou zijn. 't Wordt heusch tijld voor de Nederland- sche regeering, de mogendheden harte lijk te bedanken om voor haar de kas tanjes uit het .vuur te halen. De moed onzer Nederlandsche officieren is heusch een betere zaak waardig, Tusschen Griekenland en Turkije is het ook weer(g|een botertje tot den boom. |De oorlog hangt er de gieheele week reeds dn de lucht Gelukkig blijft het nog maar bij dreigementen en het is te hopen, dat het er maar bij blijft; 'tkan voorloopig wel in den JRalkan, De anti-clericalen te Rome hebben deze week bij de gemeenteraadsverkiezingen een geduchte nederlaag geleden, welke ten goede gekomen is aan de gematigde liberalen, waarmede ook de Katholieken opgetrokken waren. Die^jregeering zit nu geducht in de maag met den anti-cleri calen oud-burgemeester van Romie. Zoo als men weet, was deze door de regeer- ring benoemd als officieel vertegenwoor diger van Italië bij de te houden wereldr tentoonstelling in San Francisco. Hier tegen hadden 4 e Anne rik aansche Katho lieken geprotesteerd, en -nu had de Ita liaansche regeering geantwoord, dat de nieuwe verkiezingen voor den gemeente raad in Rome waarschijnlijk ten voor- deele zouden uitvallen der anti-clericalen, en Nathan zou dan weder worden be noemd tot burgemeester. De Italiaan sche regeering heeft echter mis gezien en zal nu een ander baantje voor Nathan moeten zoeken.. Frankrijk heeft het ministerie Ribot naar huis gezonden, waarvoor nu Viviaui, de ex-socialist, is opgetreden. Die geuni- fieerde rjadicalien, die Ribot lieten tui lmeien, zijn echter van den wal in de sloot gekomen. Ze hebben -een geweldige domheid begaan. m.et het omgooien van het kabinet Ribot. Ze hadden het zoo mooi, zoo pleizierig kunnen hebben Genoodzaakt hen voortdurend naar de oogen te zien en een politiek te volgen veel ro'oder dan één der hunnen ooit zo-u hebben kunnen of durven voorstellen, met uitzondering van de intrekking der wet op den driejarigen dienstplicht, die ze van Viviani ook niet krijjgen, zou Ribot alles gedaan hebben wat ze maar wilden. De inkomstenbelasting, de belasting op de coupon, de so dale maatregelen,, alle? zou in orde gekomen zijn, zélfs met be hulp 4er radicale 'meerderheid in den Se naat, omdat Ribot daar algemeen geacht en bemind is» En wanneer alles er door was en de enorme onkosten van de nieuwe maatregelen door de Kamer ge voteerd moesten worden, dan had men voor zijn kiezers den ouden heer Ribot ajs, bliksemafleider kunnen gebruiken. De Voordeden van een politiek trekken en het odium ervan ojxeen ander zien neer komen, is voor een handig politicus schooner triomf denkbaar? Maar ze heb ben niet ver genoeg (gezien -en het be llang van het oogenblik boven dat der toekomst gesteld. Voor Troelstra is het echter weer belangrijk materieel1 voor zijn boek, .dat hij"1 op dit oogenblik in 't bui tenland om der handen heeft. JOHN. Weekpruatje. Een klein land kan groot zijn in zijn daden. De lezer begrijpt het reeds, dat wij hier onzen bescheiden lof willen voe gen bij de hulde, die van alle zijden wordt gebracht aan den in Albanië ge sneuvelden Nederlandschen officier Thomson, in wiens roemrijken dood ook het vaderland een glorie mag zoeken. Men kan het noemen een politieke, een diplomatieke, en een militaire fout, dat wij ons in dit wespennest, dat Albanië heet, hebben gestoken; men kan meenen, dat de Albaneesche kwestie geen drup pel Nederlandsch bloed waard is, maar de moed onzer Nederlandsche officie ren dient hoog te worden geprezen. Ne derland zal met eerbied en trots zijn in Albainijë gevallen zoon gedenken!. Onze officieren zijn maar Albanië gegaan om, in opdracht der groote mogendheden, de gendarmerie te organiseeren. Door de omstandigheden zijn ze echter gemaakt tot verdedigers van den j-ongen staat. Maar ergerniswekkend is, dat de mo gendheden, die Albanië hebben ge sticht, hen in den steek lieten, geen in ternationale troepenmacht zonden, en onze officieren de kastanjes uit het gloeiende vuur lieten halen. Daartegen dient onzerzijds, een krachtig protest te worden uitgebracht. De veiligheid van onze officieren, de eer van ons leger en van onze natie, staan op het spel. Groote menschen kunnen klein zijn in hun daden. Dat heeft deze week de Tweede Kamer getoond. De Kerkgenoot schappen in de Zuid-Limburgsche mijn streek ontvingen sedert ettelijke jare?. een subsidie, welke in het geheel een groote 3000 gulden bedroeg. Minister Treub achtte deze subsidie niet regel matig verleend en had er en dat was 't eigenlijk niet veel sympathie voor. Daarom bracht hij de zaak voor de Ka mer. En de linkerzijde stemde' als één man tegen. Een drieduizend gulden voor de godsdienstige belangen van 'n groep werklieden is de linkerzijde te veel. Zij voegde de rechterzijde hoon end toe, dat [ze daar zelf voor moest zorgen. Een daad van benepen anti-clericalisme, waar door weer eens duidelijk in het licht [wordt gesteld de antithese: deschei dingslijn tusschen hen, die zich richten» naar hoogere beginselen, ien hen, die zicb laten verzakken in de materie. Onze gemeente Leiden, die wij niet gaarne tot de kleinen zouden rekenen, maar toch ook niet tot de grooten, doet geweldig groot bij het aankoopen van terrein. Zoo heeft de Raad Donderdag weer besloten een complex perceelen on der Leiderdorp te koopen ter waarde van twee en twintig en een half duizend gulden, en een terrein onder Oegstgeest Voor den prijs van niet minder dan. ,llb.000 gulden, 't Moet gezegd, dat Leiden, wat het aankoopen van grond betreft, niet gemakkelijk door een landere gemeente van ongeveer dezelfde grootte in het zonnetje kan worden gezet U heeft deze week nog kunnen lezen, dat wij, Katholieken, door onze sociale actie andere partijen in het zonnetje Zetten. ,H|et tijdschrift „Christendom ev Maatschappij" (onder redactie van Prof. Diepenhorst en ds. Talma) heeft n.l. geschreven, met een zekere jaloerschheid te zien, dat reeds 4e .Achtste Sociale Wleek wordt georganiseerd, die van 8 tot 15 Nov. te Enschedé zal worden gehouden. i Ook op den .grooten socialen cursus voor Voormannen in de Katholieke Sociale Actie, die nu te Leiden wordt gegeven, moeten de niet-Katholieken met een bijna even groote jaloerschheid neerzien. Wlij zijn toch zoo achterlijk! 11 JAN. Apologie, Uit de bekeeringsgeschiedenis van Huysmans. In de „Gelderlander" schrijjft pater Bi. van 'Gaelkerken SIJ., eenige zeer inte ressante bijzonderheden uit de bekee ringsgeschiedenis van den beroemden Firanschen letterkundige pHtiiysonan®. 't,Wias op een Kerstdag in den namid dag. Naargeestig 'gestemd, dwaaltile Huysmans rond door de eenzame straat de la Santé1".. Op den 'boek ontdekte hij plotseling een klein kërkjef.. 't Liep tegen vespertijd1. Hij ging de kerk binnen, die armzalig versierd was. H,ij vond er enkele Zusters in 't wit gekleed, een zeker aantal kostschoolmeisjes en eenige vrouwtjes!., Mannen waren er niet. De ingetogenheid was zoo stemmig, dat Huysmans1' 'kwaad humeur er weldra den verzachtenden invloed van onder vond, en zijln strijd met trots' en zinne lijkheid gekalmeerd werd Tin deze o!ml- geving van godsvrucht en zielevrede, overviel hem plotseling een gevoel van schaamte en een aandrang tot gebed'. En ja, hij! zocht naar een gebedL Hij vond niets anders dan deze korte ver zuchting: „Gijl, die mij geschapen hebt, heb medelijden met mijP'li Hij prevelde deze woorden meer uit walging over zich zelf, dan uit liefde tot Godf., Joen wil de hij het Onze Vader bidden^ Maar de stem stokte hem1 in de keel, toen hij aan de woorden kwamvergeef ons onze schulden'. Want hij gevoelde zoo' hevi- gen wrok tegen degenen, die hij meende dat hem benadeeld hadden, dat hij niet dorst beweren zelf vergeving geschon ken te hebbenÜ, H'ij bad dus niet ver der en Verdiepte zich in het bittere ge voel zijlner onwaardigheid'. Onderwijl! liepen de Vespers ten einde!. Die (koster kwam naar hem toe om hem te zeggen, dat er een processie zou ge houden worden en om hem1 te verzoe ken het Hf. Sacrament Ie volgen. H'ij stemde foe, maar met hoeveel' weerzinl Wiant, uit menschelijk -opzicht, was hij doodsbenauwd „,zith bespottelijk aan te stellen"!, Wieer kwam de koster terug en stak hem een brandende kaars tusschen de yingers'. Goedschiks kwaadschiks; zou hij dus zijn God vergezellen, hij, de eenige man tusschen al tiie vrouwen!. Reeds hieven ,de Zusters bet JKjerstlled aan Adeste! fidelqs. Alle godsdiensti ge ontroering was nsu verdwenen bij Huysmans,. Geen ander gevoel was meer over dan dat van een ijsiediijke kwelling: zich in het openbaar te vertoonen met een kaars in de handl Van bidden wasl geen sprake meer. Maar voortdurend herhaalde bij bij zich zelf: „Wlat moet! ilk wel een mal figuur maken." Toen de processie geëindigd was1, fluisterde de koster hem in 't oor, neer te knielen b'iij de comhiluniebanW^ vóór het altaar. Een alleronaangenaamst ge voel van onbehaaglijkheid' overviel hem nul. Pijnlijk was hem de gedachte, al idie vrouwen achter zich te weten, die hemi matuur lijk zaten te bespieden, naar |hij dacht Ook was bij bang voor het kaarsvet, dat hem op zijln .jas dreigde te yallenr. Vervolgens, niet gewoon \e knielen, meende hij! al spoedig pijn te voelen in de beenetn!.: Zijn goed humeur (was ai lang verdwenen. Maar op 't oogenbllik, toen dé priester Zich omkeerde tot de gelhoyigen pm1 hun den zqgen te geven met het Allerheilig ste, op dat oogenbllik, toen bij plot seling zich geplaatst zag vlak in Chris- tils' wezenlijke tegenwoordigheid toen brak eensklaps, de genade weer door in zlijn hart, joeg al de muizenist(en -uit zijln hoofd, en vervulde zijn hart met hecht berouw*. En alb dan de priester die,kleine schare van geloovigen zegen de, boog Huysmans, in diepen dee moed, niet alleen het hoofd maar heel het lichaam, zich niet waardig rekenend opgemerkt te worden door het oog van den Alziende, te midden van $e>ze brave menschen'. lEenigen tijld later schreef deze won dere bekeerling dit wondere gebed, waarvan in de vertaling eenige uitdruk kingen verzacht zijn: „Heb medelijden met mij en luister naar mijl Alles is m'ij liever dan dit dwaze léven voort te leven, zonder vast heid, zonder rustpunt, zonder doel. Ver geef, Hl Maagd, aan den zondaar, die ik bent Moed' om te strijden heb ik zelf niet, Maar als Gij! eens wildet! Ik weet wel, dat het 'n halve onbeschaamd heid is uw hulp in te roepen, als' men heelemaal niet besloten 4». een groote schoonmaak te houden in zijln vuile ziel{ Maar, wezenlijk, ik .voel mij zoo zwak, ik kan zoo weinig op me zelf rekenen, dat ik niet durft Toch zou ik wel wil len. O, als ik eens weg was, honderd mijlen van hier, ver van Parijs ,in een of ander klloosteri,. Qoch, onze LieVle Heer, dat laatste, wat ik daar zeg, is dwaasheid: want ik zou 't geen twee dagen uithouden in een klbosterOSn trouwens, zij zouden me niet ppnem'eu ook niet." v Een bekeering. Tot de bekende schrijvers, die in Frankrijk terugkeeren naar de Katholie ke Kerk, behoort, naar de „Tijd" meldt sedert eenigen tijd ook Juliette Adams. In haar laatste bekeeringsroman „Chré- tienne" schildert zij de motieven van haar terugkeer. De reeds 77-jarige schrijfster heeft lang geleden een ro man geschreven, getiteld: „Paienne", waarin zij zich zelve als heidin voorstelt, het nieuwe werk met haar vrijmoedige erkenning als christin vormt daartegen een pendant figuur in politieke en let terkundige kringen; zij heeft haar veel bewogen zielleven beschreven in een hoogst interessant werk. De nieuwe ro- man „Chrétienne" is een voorbeeld van klassieken stijl; in briefvorm geeft zij een klare uiteenzetting van godsdiensti ge vragen tusschen een ongeloovige vrouw en haar eveneens ongeloovigen vriend; beiden hebben door zwaar le vensleed den ernst van het leven onder vonden en zoeken oprecht naar Wiaar- heid. Zij vindt haar door een deemoe dig teruggaan naar den eenvoudigen ca techismus, terwijl hij eerst in Qrieken- land zich overgeeft aan het platonisch idealisme, tot dat hij ten slotte over Pythagoras en Plato komt tot erkenning van de christelijke waarheid. Het is niet eene onmiddellijke bekeering, die ons geschilderd wordt, doch een geleidelij ke innerlijke ommekeer, die niet nalaat op den lezer diepen indruk te maken. Kerknieuws. Over de Biecht. Over de Biecht, voorgeschreven voor het verdienen van den vollen aflaat (uit genomen den jubilée-aflaat of den vollen aflaat, in den vorm van den jubilee- aflaat verleend, waarvoor bijzondere be palingen gelden), bevat de aflevering van 12 Juni 11. van de Acta Apostolicae Sedis een gewichtig decreet van het Hu Officie, afdeelling Aflaten, van 23 April 1.1. „Geloovigen, die niet gewoon zijn da gelijks te communiceeren of eens in de ,week te biechten, kunnen allé aflaten), aan een bepiaalden dag verbonden, ver dienen, zoo zij op een der acht vooraf gaande dagen hun biecht gesproken hebben." De termijn dus, waarin de biecht, voor^ [geschreven voor het verdienen van den vollen aflaat, moet plaats 'hebben,, door een besluit der Aflaten-Coggregatie van 11 Maart 1908 vastgesteld op drie dagen voor^ de aflaten toties quoties, b.v. de Portiuncula-aflaat, op twee dagen voor de andere aflaten, is nu op acht dagen gebracht. Het decreet getuigt uitdrukkelijk, de vroeger verleende privilegies aan hen. die dagelijks com'municeeren of weke lijks biechten, te laten voortbestaan. Sjuds het decreet van Paus Clemens XIII, van 9 Dec. 1763, is de wekelijksche biecht voldoende, om alle aflaten te verdienen, die in de looppende week verdiend kunnen worden, ook al wordt de weke lijksche biecht om gewichtige reden na gelaten. Paus Pius X heeft bij decreet van 14 Febr. 1906 aan hen, die dagelijks communiceeren, ook al wordt een- of tvyee maal per week de H. Communie niet ontvangen, het privilegies geschon ken, dat zij alle aflaten kunnen verdienen, zonder aan een bepaalden biechttermijn gebonden te zijln. Aflaten voor drankbestrljders- vereenigingen. Het jongste nummer der „Acta Apo stolicae Sedis-" bevat o.mf het volgen de decreet van de Congregatie van het H. Office: f 2+ H. Paus Pius ,X heeft bij de audiën tie aan den Assessor van het H. Offici'ö op Donderdag 21 Mei 1914 verleend, (om1 zijn toegenegenheid te toonen jegens de vereenigingen van matigheid en van ont houding van sterken drank, en om' hare l'eden tot het nastreven van zoo heilzaam doel nog meer op Je (wekken, gofëdr gunstig besloten uit den schat derKeik de volgende aflaten .te verleenen aan genoemde vereenigingein, mits züj doior die bisschoppen k'anoniek zijln opgericht, of in de toekomst zullen opgericht worden. I. Volle aflaten)., Aan de leden, die na gebiecht en gecommuniceerd te heb ben een kerk of openbare kapel bé- zoeken, en daar tot intentie van Z. H|* den Paus 'bidden :1e op den dag dat zij als lid toetreden2e op het feest van den patroonheilige der vereeniging; 3e op den feestdag van den H, Joannes* den

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3