Uit Stad en Omgeving. spotprenten van Joh, Braakensiek getee- kend naar aanleiding der bakkerswet. Eén zaal wordt geheel ingenomen door bakkerijmachines van de firma Nieuw- lant Pelkmaa. In den tuin is een nieuwe zaal uitgebouwd als machinehal. Hier bevinden zich drie volledige bakkerijerj met ovens in werking. Het heffen van Inkomstenbelasting op den boerenstand. Aan de Eerste Kamer is het volgende adres verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het bestuur van den Nedtriand- schen Boerenbond, gevestigd te Utrecht, dat het reeds ten jare 1907 aan de Re geering en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een request en een rap port heeft gezonden tegen het heffen van een inkomstenbelasting op den Boeren stand, dat zulk eene belasting niet anders is dan eené öubbelbelasting, aangezien de grondbelasting ,nog verzwaard door hy- fpiotheek- en mutatierechten (om alleen te spreken van rijkshcf.ingen speciaal op den Boerenstand drukkende) reeds eene hooge inkomstenbelasting vormt, dat desniettegenstaande de Tweede Ka mer der StatenjGeneraal den Boerenstand in de inkomstenbelasting heeft betrok ken, dat van de Regeering hiertegenover eene compensatie te verwachten was op het voorbeeld van Pruisen, dat Dij de invoering van eene inkomstenbelasting de grondbelasting afschafte en gelijk MiniS'- ter Pierson in 1893 deed, nadat hij de inkomsten van den grond in de vermo gensbelasting had betrokken, dat integendeel de Regeering le, de grondbelasting wenscht te ver- hoogen door herziening der belastbare opbrengst, 2e. de fpuccessiebelasting wenscht te verzwaren, 3e. niet genegen is de afschaffing van vleesch- en suikeraccijns, welke laatste voor den Boerenstand alweer van bijzon der belang is met het oog op de teelt der suikerbieten, te bevorderen, dat de vrijstelling van d»n Boerenstand', wel verre van een „aanstootgevend pri vilege" te zijn, in deze omstandigheden door de billijkheid en rechtvaardigheid geëischt wordt, dat men zie htevergeefs beroept op den vooruitgang van den 'landbouw, daar het algemeen bekend is, dat de vermeerde ring der productie gemeenlijk geschiedt ten koste van den producent en dat dit in casu werkelijk het geval is, omdat de netto-opbrengst, hoezeer de prijzen van sommige artikelen ook gerezen zijn, wordt weggenomen: de'p&cMpfij'zën, ar5edsi'Jo'bnenien belas tingen, ;2e,. door de rente der hooge koopsom men, die de boer moét besteden, wan neer lyj noodgedwongen eigenaar wil worden, 3e. doordat de Boerertstand alle be scherming mist en dientengevolge con- curreeren moet tegen den in het buiten land kunstmatig bevorderden uitvoer van landbouwproducten, zoodat de prijzen zij ner producten ter wille van den con sument- gedrukt worden, dat weliswaar de groote meerderheid, kleine boeren zijnde, geen zuiver inko men van 650 gulden heeft en daarom als de Wet behoorlijk wordt uitgevoerd, bui ten de belsating zal vallen, dat er echter bij den Boerenstand meer dan bij andere standen ^gevaar bestaat voor overschatting, le. omdat de Boerenstand geen boek houdt, 2e. omdat hij' genoodzaakt is zijn huis houden en bedrijf dooreen te mengen, 3e. omdat de kosten van zijne sobere leefwijze, o.a. medebrengende, dat hij zijn beste producten naar de markt brengt en de slechtste voor zich behoudt, niet voldoende zijn na te gaan, dat het in allen gevalle niet aangaat den [Boerenstand, die in economisch, sociaal en politiek opzicht aan andere standen en aan het geheele vaderland onschat bare diensten bewijst, dubbel en driedub bel te belasten, dat de grondbelasting niet geamorti seerd is, le,. omdat de koopprijzen en 'de zich daarnaar regelende toebedeelingsp'rijzen biij erfenis 'tot eene hoogte worden opi- gedreven, waarbij geen rekening wordt gehouden met de op het goed drukkende lasten, 2e. omdat bovendien voor veile gronden geen overgang sinds de ilaatste taxatie van de belastbare oplbrengst plaats vond, 3e. omdat ten overvloede, wanneer de am.ortisatie-theorie juist was, de amorti satie van het kapitaal door den Staait bij een vorige generatie voor de erven zoude mogen medetellen. Redenen, waarom het bestuur van tien Nederlandschen Boerenbond U Hoog- Edelgestrenge Heeren beleefd doch drin gend verzoekt deze nieuwe belasting niet aan te nemen, aTs niet tegelijk de ver zekering wordt gegeven, dat in de grond- of atndere belastingen voldoende com pensatie zal worden toegestaan. 't Welk doende, De Nederlandsche Boerenbond, Namens den Nederlandschen Boerenbond De voorzitter, TH. VERHEGGEN. De secretaris, <X VAN DEN ELSEN. LEIDÊN, 17 Juni. In „Zomerzorg". De naam „Zomerzorg" moet, dunkt ons beduiden, dat de gérant van het be doelde Café-Restaurant .den uitersten „zorg" aan den dag legt om in den „zomer" aan het Leidsch publiek veel te genieten te geven. Te genieten door de keurig verzorgde, electrisch verlichten tuin met de gezellige serres. Te genieten vooral' door de concerten van liet Staf- muziek-corps van liet 4de regiment in fanterie, de fine fleur onder de Neder landsche muziekcorpsen. '.Gisteravond heeft dat corps wederom de eerste uit voering gegeven, onder directie van den lieer W. van Erp., Een vrij talrijk publiek vooral' in de serres, voor den tuin was het ,hel'aas, nog wat frisch, heeft heeft in de zomeravondstilte de schoon heid van de in rijke afwisseling ten gehoore gebrachte muziek zitten te be luisteren en heeft ongetwijfeld veel, zeer veel genoten. Men behoeft geen muziek kenner te zijn om de praestaties van het 4e te kunnen waardeeren, vooral' als ze ons geschonken worden in zulk een tot rust stemmende omgeving. Eens bezoeker van de concerten in „Zomerzorg" blijft men dat ook. Algemeene Nederl. Ambtenaarsbond. Gisteravond hield bovengenoemde bond een goed bezochte vergadering in de Nutszaal, naar aanleiding van de concept verordening, regelende de rechtspositie der gemeente-ambtenaren, door B;. en W» dezer gemeente den Raad aangeboden. Als sprekers zouden optreden de heeren B. Coltof van den Haag en F. S, Noord- hoff, bondsbestuurder. De voorzitter der afd. Leiden, de heer Leegerman, opende met een kort woord de vergadering, waarin een tweetal raads leden tegenwoordig waren. De eerste spreker, de heer Colthof, begon met op te'merken, dat het reeds 7 jaren geleden is sinds de bekende motie-Aalberse in den Raad aan de oude gekomen is» Een jaar later werd door B.. en W. praeadvies over cleze motie uit gebracht en 6 jaar nadat de motie aan genomen is^ verschijnt nu het concept contract. Spr. meende, dat de verdedi ging van B. en Wj. in deze niet logisch is, en schreef dit lange talmen hieraan toe, dat B. en \Xk niet overtuigd waren van de wenschelijkheid eener verorde ning, welke de rechtspositie der ambte naren regelt ,Hierna besprak de heer Colthof de verordening op zich zelf,welke volgens hem niet voldoet aan de eisclien, welke de ambtenaren mogen stellen,. IJit- öpneming Tfer pölfife-ariTDtcnaren.. Er'zijn 'bij dit corps zaken, waar vo'jgens de Gemeentewet alleen de burgemeester in te beslissen heeft, maar toch laat de Gemeentewet hierin nog veel vrijheid over,. Salaris, vacantie enz. zijn zaken, waar "öe Gemeentewet niet van spreekt, en deze ambtenaren Zijn hierin dus geheel .aan de willekeur overgelaten. Ook pleitte spr,. voor de benoeming van alle ambtenaren door den Gemeenteraad, omdat hierdoor alleen protectie kan wor den voorkomen, en daarom prees spr. het in het ontwerp, dat de salarisregellng voortaan zal geregeld worden d^or den Raad. Ook pleitte spr. voor de vaststel ling van een minimum-salaris en perio dieke verhoogingen. Dat dit niet in hel concept-contract geregeld wordt, betreurd spr. ten zeerste. Het aantal vastgestelde verlofdagen van zes noemt spr» allerge ringst en wil hij B. en W. verwijzen naar de verordening, onlangs in den Haag aangenomen, waar het a:n al ver lofdagen is gesteld op 14,. Spr. wees op het concept-reglement te Maas.richt. Al komt dit uit het z.g. donkere Zuiden, het luidt heel wat billijker en vrijer dan dat van de academiestad Leiden (applaus)» De tweede spreker, de heer F. S. Noordhoff, begon met er op ie wijzen, dat bij de samenstelling van dii conlrac: de vakorganisatie door B. en niet is gehoord. Spr. betreurt verder de uitslui ting van het personeel „Endegeest". We] zeggen B. en Wh, dat tegen opneminjg van dit personeel onoverkomelijke be zwaren bestaan, maar welke deze be zwaren zijn, zeggen B. en W|. niet. Bp- vendien de rechtstoestand van het perso neel van Castricum en Meerenberg is wel geregeld.. Juist pm,dat (de rechtspositie hier zoo treurig is, is 't verloop van het personeel in „Endegeest" Izoo groot,waar van ten slotte de patiënten toch de dupe zijn. Volgens de Gemeentewet is de Raad verplicht de salarissen der gemeente ambtenaren te bepalen; bij het personeel van ..„Endegeest" is dit weer niet het geval. Dus is deze salarisregeling on wettig. Ook ]iet uitbetalen van loon ge durende de vacantie der zusters achtte spr. noodzakelijk. Nadat spr. nog ver schillende grieven had aangehaald, ein- (digde hij met er krachtig op aan te dringen om ook het verplegend personeel van „Endegeest" in de verordening op te nemen. Van de gelegenheid tot vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter dankte beide sprekers en sloot hierna de vergadering. Circus Hermann Alihoff. Het geduld van de vele belangstellen den, die hedenmorgen zich op het sta tionsplein verzameld hadden, om getuige te zijn van de aankomst van het Circus Althoff, is wel op een zeer lange proef gesteld. Om 5.20 zou de aankomst zijn zoo werd officieel' gemeld en de Leid- sche spes patriae had zorg gedragen dat ze ruim 5 uur in groote getale verte genwoordigd was. Ook het aantal van hen die vlasten op een dagloontje wa:J niet gering. Bij troepjes stonden deze l'aatsten met elkaar hun kansen Je 'be praten en te berekenen. Ondertussphen werd het zes uur maar niets wees er nog op, dat het circus in aantocht was, De groep van belangstellende groeide s.teeds aan en gaf de politie vol op werk, die weldra verplicht was, het geheele sta tionsplein af te zetten. Zoo werd heft half zeven, zeven uur maar nog steeds bleef de zoolang verwachtte extra trein uit. Maar toch gebeurde er al een en an der, wat er op Wees, dat er iets op komst was. Z.oo zag men "enkele negers verschijnen, in Europeesch costuum ge kleed, wien het natuurlijk niet aan be langstelling ontbrak,. D'oor een haag nieuwsgierigen werden zij! omgeven,. Eindelijk ruim half acht kwam de trein in zicht. 'Het gejoel en gestoei hield opi om plaats te maken voor een geprikkelde nieuwsgierigheid. De locomobiel welke diende om de wagens vanden trein te los sen trok natuurlijk aller belangstelling, 't Was trouwens ook een aardig gezicht, die groote zware wagens, waar vier waalsche paarden een vracht aan hadden met een loopje van de wagens te zien trekken. Stonden ze eenmaal op den beganen grond, dan zorgden een tiental' zware waalsche paarden, eigendom van de di rectie, er voor cm ze op het tegenover gelegen weiland te brengen, 't Spreekt van zelf, dat de zware wagens nog al eens een eind in het drassige land weg zakten, wat dan nog al eens aanleiding gaf tot spannende momenten. Eenmaal met het lossen bezig, was de trein, welke in twee gedeelten voorge reden werd, spoedig ontladen en kon met den bouw van het circus een aan vang gemaakt worden. Eerst werden de stallen opgeslagen om de dieren te ber gen, welke binnen den tijd van een uur reeds allen onder dak gebracht waren. Op welk een wijze door het personeel gewerkt wordt kan men begrijpen als men weet, dat gisterenavond oin 8 uur nog een voorstelling gegeven is' te Zed- dam, vandaar is men hedenmorgen 3^30 vertrokken en hedenmiddag 12 uur had men hier de groote tent reeds onder zeil'. Hoewel' het circus hedenmiddag toen wij er een kijkje namen nog lang niet vol tooid was konden wij toch reeds, de ruime en frissche inrichting van de tent constateer en. j v 1 Zooals uit de advert entiën blijkt, geeft stelling. Verslag der Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. ïn de laatst gehouden vergadering der Kamer, gepresideerd door den vice-voorz. den heer Haitink, sprak deze, namens de Kamer zijn groote voldoening er over uit, dat de heer y. Wiijk van een ern stige ziekte hersteld, weldra de leiding weder op zich zou kunnen nemen. Naar aanleiding van net ontwerp ab gemeenen maatregel van bestuur Ar beidswet 1911, inhoudende dat een jeug dig persoon en een vrouw des Zaterdags na 1 uur in fabrieken en werkplaatsen geen arbeid mogen verrichten in spin nerijen, kunstzijdefabrieken en weverij en, waarover door de Kamer het oordeel was gevraagd bij de bij de textiel-nij verheid betrokkenen, werd besloten aan den Miai.Kr van L., H. en N. mede te deelen, dat enkele fabrikanten reeds vrij willig in het algemeen den vrijen Zater dagmiddag hadden ingevoerd, kibch dat er velen waren, die daartegen op grond van hun bedrijf ernstige bezwaren had den. Werd nu de voorgestelde algemeene maatregel van bestuur ingevoerd, dan zou het indirect gevol'g daarvan zijn en dit in strijd met de bedoeling der wet dat men ook genoodzaakt werd aan de niet beschermde werklieden even zeer een vrijen Zaterdagmiddag te ver- leenen en een en ander in verband met het in elkaar grijpen van de in de fa briek voorkomende werkzaamhedenge volg daarvan zou weder zij'n dat, waar er bewerkingen zijn, die een grooter aan tal! uren vorderen, dan op een Zaterdag morgen beschikbaar zijn, terwijl split sing over twee dagen niet altijd moge- fij'tó is, ook de arbeid op Zaterdagtmor- gen als verloren Kan worden beschouwd. Bovendien beteekent deze bepaling in de practijk een nieuwe bepefking van den eenmaal wettelijk .toegestanen ar beidstijd van 58 tot 56 uur,' een en an der in verband met de bepalingen van art. 6 der Arbeidswet 1ste lid a juncto artikel 6 Ib en artikel 7 la. In pik geval zal de invoering daarvan voor som mige bedrijven groote Fasten veroorza ken, althans in den aanvang zoodat de voorgestelde termijn van invoering op 1 Januari 1915 te kort werd geacht. Naar aanleiding van èén bij de Kamer ingekomen klacht van een fabrikant, be vestigd trouwens door gelijksoortige klachten van anderen, waarbij werd ge wezen op de vexatoire maatregelen, die in den laatsten tijd onnoodig door de Inspecteurs op den arbeid op de groot industrie werden toegepast, besloot de Kamer aan den betrokkene mede te dee len, dat de Kamer, die klacht .beamen de, bereid zou zijn in overweging te nemen een voorstel om in te grijpen en zich tot de bevoegde autoriteiten te wen- dei?, mits eerst door rde Leidsche In dustrie de noodige gegevens aan de practijk ontleend zouden worden bijeen gezameld en aan de Kamer gouden wor den verschaft, die met al die speciale ge gevens gewapend, zich sterk gevoelende, met grond pogingen zou kunnen aan wenden om in den toestand verbetering te brengen Een lange discussie ontspon zich over het door een der leden gedaan voorstel, nader door teekeningen en rapporten toegelicht, om te tracluten een nieuwen verkeersweg te verkrijgen van Groenoord naar het Station. Het resultaat van zeer lange bespre kingen was, dat de Kamer ten volle de wenschelijkheid beamende van den nieuwen verkeersweg, geen bezwaar had om daarop langs indirecten weg de aan dacht van de bevoegde autoriteit té ves tigen, doch vooralsnog geen termen vond op grond van gemis aan onverwij'de noodzakelijkheid en met het oog op de daaraan verbonden aanzienlijke kosten en groote moeiel'ijkheden officieele stap pen te doen. In behandeling komt daarna een voor stel van een der leden om zich te wen den tot de H.-IJ!. S.JM. en te wijzen op den onhoudbaren toestand van het sta tion te Leiden, waarover dat lid een schriftelijk' rapport had ingediend. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen en beslbten aan de H.-IJó S.-M. mede te deelen dat alle verbeterin gen, die reeds geschied zij'n of nog zul len geschieden, zullen blijken hulpmid delen te zijln ,die slechts ten deele aan de bezwaren tegemoet kunnen komen, dat de eenige oplossing, die .goed en radicaal zou Zijln, zou moeten /bestaan, in het b op wen van een nieuiw station, dat fle gevaren voor menschem, evens in den huidigen toestand van het stadion niet denkbeeldig zijn, en dat ten slotfté onloochenbaar is liet feit, dat wij de risée van de talrijke vreemdelingen zijn, die Katwijk en Noordwijk bezoeken, en die moeten ondervinden hoe ontelbare, malen per Jag het druk verkeer op den Rijnsburgerweg eenvoudig moet worden stop gezet, om zelfs nog niet te spreken van het geheel ontbreken van overkap ping bij den trein LeidenWoerden en ten deelie ontbreken van andere over kappen, waardoor reizigers aan wind en regen zijn blootgesteld. Voor kennisgeving wordt aangenomen de circulaire van de K. vL K. en F. te Breda, uitsprekende de wenschelijkheid dat bij aanbestedingen vanwege publie ke lichamen, de verplichting tot het Snel len van twee borgen wordt vervangen door de verplichting tot het stellen van de aannemingssom'. Het verslag over 1-913 wordt béhou- dens eenige wijzigingen goedekéurd en zal binnenkort aan belanghebbenden worden gezonden. Tot examinastor voor Duitsch bijl de eindexamens voor M. Ulv L. O., die te Utrecht gehouden worden, is I be noemd de heer P. HC Snij'deFs, Hoofd' der R. KL Jongensschool voor M.U.L.O. alhier. Het bestuur van de Nationale Ver- eeniging voor Vrouwenarbeid heeft in een adres aan den gemeenteraad er op aangedrongen, het door B. en Wq bij den raad ingediende ontwerp-regeliug van de rechtspositie der gemeenteamb.e- naren niet aan te nemen, voor zoover; betreft de bepaling, dat aan vrouwe lijke ambtenaren wegens huwelijk on gevraagd eervol ontslag zal worden, ver leend, doch die bepaling te doen ver vangen door een andere, regelende het zwangerschapsverlof der gehuwde vrou welijke ambtenaren, een regeling, die reeds in ruim 100 Nederlandsche ge meenten bestaat. De lste-l'uitenant der infanterie jhr. A. Df Laman Trip, werkzaam' bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, wordt van 26 Augustus tot en meff 15 September gedetaciieerd bij de eerste mitrailleur-af deeling alhier. Met de „Stct." zijn verzonden de Koninklijk goedgekeurde Statuten van Christelijke Wijkverpleging „Staalwijk"1 alhier. De legerplaats bij Laren zal van 27 Juli tot 15 Augustus worden be trokken door leden van de Konink. Ned. Weerbaarheidvereeniging, onder leiding van den reserve le luitenant J. H, A. Modderman alhier. Gisteren heeft in Den Vergulden Turk Vanwege het Leidsch Schaakge- nootscliap 'de prijsuitreiking plaats gehad van 'den winterwedstrijd. In de hoofd klasse behaalde de heer G. Bosscha den eersten prijs, in de eerste klasse de lieer R. T. A. Franck en in de 2de klasse de heeren L. Ruygrok en W. A.-Hecker. Na afloop der hoofdklasse een simultaan seance, Waarvan de uitslag was, dat hij van de 15 punten 7 won één remise maakte en 7 verloor. Als 3de hoogleeraar, die zich voor den Qen vacantieleergang voor Vlamin gen en Zuid-Afrikaners heeft beschik baar gesteld, wat het juridisch gedeel te van den cursus betreft, zal optreden prof. Mr. Wl van der Vlugt, die zich voorstelt eenige colleges te geven over „Stam mieris leer van het Rich tig recht"» Prof. Jhr. Mr. Dr. J. M. van Eijsinga, hoogleeraar in het Volkenrecht, zal sprekeit over het tractaat van 1839, en Mr. A. S. Oppenheim, lector in het Handelsrecht en Burgerlijk Procesrecht over „Eenvormig Wisselrecht." ALPHEN. Een werkman alhier had het geluk een karper te vangen van ruim 14 halve kilo's. In minder dan geen tijd was hij bij den vischkooper, doch omdat het nog verboden tijd is, mocht deze het dier niet accepteeren. Daar ter plaatse stond tevens een dienaar van den H. Hermandad, die beval dat liet beestje weder in zijn element moest worden gebracht. Ook een teleurstelling. GOUDA De Roomsch-Katholieke ver- eeniging tot bestrijJi.ig van de tubercu lose „Herwonnen Leven kracht" alhier, had het plan, in navolging van de alge meene vereenigiing tol bestrijding van 'de tuberculose in Nederland, een verkoop van bloemen te GTganrieeren, De burge meester heeft echter' een vergunning daartoe geweigerd. LEIDSCHENDAM. Diat onze gemeente vooral gedurende den nacht van Zater dag op Zondag druk bezocht worit door visschers ,moge wel hieruit blijken, dat jlu Zaterdagnacht niet /minder dan 200 hengelaars doorgetrokken zijn. NOORDWIJK. Gisteren werd onze bedevaartsplaats bezocht door ruim 200 pelgrims uit Amsterdam. Om half negen arriveerden zij! per extra-tram uit Leiden en begaven zich naar de parochiekerk van St. Jeroen, waar om negen -uur de plechtige H. Mis werd opgedragen door den Wel' Eerw. heer J. Niehus, vroeger kapelaan te Noordwijk, thans te Amsterdam1. Z(« Ew. werd geassisteerd door kapL.F. A. M. Hermans van Noordwijk An Pater Norbertus ten Vel'dhuij;, Minderbroeders; der Capucijnen te Amsterdam. Om 2 uur in den namiddag vertrok de processie, die onder leiding stond van den Directeur, den Z.Ewi. heer M. P. A. Ooms, pastoor van de parochie van Maria OnbevlL Ontvangen te Amsterdam, naar het R. K. Kerkhof. Vroeger begaVen de pelgrims zich naar het landgoed „Ca- lorama" waar zich het Martelaarsvield van St. Jeroen bevindt: Maar wegens het overlijden van mevr. "de Wed. Dr. Everwijn maakte men voor ditmaal van het steeds welwillend verstrekt verlof geen gebruik. Op het kerkhof werd een predikatie gehouden door pater Norber tus, terwijl de gebeden werden verricht door pater H. Pf, A. van Dijk, van de parochie van Maria Magdaléna te Am sterdam. Voor de gebeden wijdde de pater eenige woorden van eerbiedige huil de aan de nagedachtenis van Mevr. Ever wijn die de pelgrims van St. Jeroen steeds met zulk' een voorkomendheid in ika- "iilfig- var» null vrome gev-o-ell/aaic- was; tegemoet gekomen. Zi,Ew. verzocht de pelgrims de ziel van de overledene in hun gebeden te gedenken. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door Pastoor Oioms, geassisteerd door pater Van Dijk' en kapelaan A. Jl^.C. Schraag, die oo.k in de Hoogmis had gepreekt Nadat nog een kleine processie was» gehouden met de rel'iquiën van St. Jeroen door den tuin van de Kerk, waren de godsdienstplechtigheden afgeloopen. On geveer 6 uur vertrokken de pelgrims weder per extra-tram naar Leiden. Hedenmorgen ongeveer halftwaalf had op de Aljgemeene Begraafplaats te Noordwijk a. Zee de teraardebestelling plaats van mevr. de wed. Dr. J. Everwijn. Van te voren werd in het sterfhuis op het Landgoed „Calorama" een 'lij dLn t gehouden door d\ S. Verheel. urn* begaf zich de lijkstoet naar het kerkhof. Een vijftal rijtuigen met familieleden en vrienden volgden de lijkkoets, die be dekt was met een groot aantal' kransen en bloemstukken. Op het kerkhof waren o.a. tegenwoordig jhr. Wi. C. van Pan- huijs, burgemeester van Noordwijk, jhr, Van Schuilenburgh, burgemeester van Bennebroek, en andere notabelen» Aan het graf werd niet gesproken,. Ds. Verhoef verrichtte eenige gebeden, waar na de zoon van (Ie overledene, mr. J. C. A. Everwijn, 'bedankte voor de laat ste eer, aan zijn overleden moeder bewe zen. Mevr, Everwijn geb. Strieker, was de weduwe van dr. J. Everwijn, die in 1887 overleed en groote bekendheid verwierf als kruidkundige,, De Katholieken zijln mevr» Everwijh grooten dank verschuldigd voor de wel willendheid, waarmede zij steedis aan alle processie's toestond op haar landgoed het martelveld van Si Jeroen te bezoe ken. Volgens de overlevering toch is op het landgoed „Calorama" de plek, waar in de 9e eeuw de Hi. Jeroen, pastoor van Noordwijk, door ,de Noormannen werd gemarteld en onthoofd. STOM PW/IJK. Voor de schietoefenin gen voor 's lands weerbaarheid hebben zich alhier een tiental deelnemers aan gemeld. De oefeningen zullen des Zater dagsavonds gehouden worden in de open bare school no. 1 te Leidschendam. Het grasgewas langs den Stomp- wijkschen weg is dit jaar verpacht in vier perceelen, nL: perceel 1 van Leid- schendam tot den Stompwijkschen Hoek; (perceel 2 van den Stompw. Hoek tot de Knipbrug; perceel 3 van de Knipbrug tot de Hoogebrug; perceel 4 van de Hoogebrug tot de grenspaal van Zoeter- (Woude. Perceelen "11 -en 2 zijn verpacht aan M. 'M. van Veen; perceel 3 aan A. Luk en perceel 4 aan A. Overdevest In de onlangs gehouden Vergade-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2