DE VLIEGMACHINE. BUITENLAND. oe Jaargang 1421. Bureau OUOB 8INQBL 84, LBIDBN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 0 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad ft eent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels (X75, elke regel moer IS cent Ingezonden mededeellngen van I5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer Bi) contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent Iedere rejcel meer 10 cent V* De politie. 't Zou verwondering moeten wekken, alls in dezen tijd van gezagsondermijning; en machtswellust in een politiecorps, on besmet bleef de eerbied voor het gezag, de onderwerping aan de idisciplinei. En juist omdat ook in werkelijkheid de siymptonen van, bovengenoemde ziek ten in de politiecorpsen van verschillende gemeenten zich vertoonden, heeft zich ge vormd de iR|. Kj. Politiebond. |Wierkeljij|k, 't is een feit, dat in de „neu trale" Politiebonden steeds breeder veldl wint de idee, dat in idle plaats. van, het gezag dient te. worden gesteld de wil van de meerderheid, in casu van het lager politiepersoneel, hetwelk noch krachtens natuur- noch kraqhtens positief recht eeni- de directe verantwoordelijkheid heeft te dragen. Zoo heeft zich laatst in de afdeeling Leiden van den „neutralen" Politiebond (bevattende alleen politie-agenten en vol strekt niet allener zijb georganiseerd in den Kath,. bond en er zijn ook niet-ge* organiseerden) het feit voorgedaan, dat een motie werd aangenomen, waarin een scherpe afkeuring werd uitgesproken over een door het hoofd van de politie, dien burgemeester, aan een der agenten opge legde straf. Het stellen van dergelijjkie moties achten wij lijnrecht ingaan tegen elike gezonde opvatting van net gezag. Nu weten wè wel, "dat den een "of an der onze zienswijze zal beschouwen als onmiddellijk geïmporteerd uit Rusland). Maar laten wij hem dan terstond ver klaren, dat Wij er overtuigde voor standers van Zijn, dat het onderge schikt politiepersoneel een orgaan bezit, langs welke het op een "krachtiger wijze, dan ieder lid individueel zou kunnen, zijn Wenschen kenbaar kan maken. In casu is dit orgaan de vereeniging. Maar die Wenschen nemen nooit den vorm aan van dwingende eischen, van scherpe af keuring,. Dat is in iflagranten strijd met de onderwerping aan, den eerbied voor het gezag.' Te meer veroordeelen wij het stellen van bovengenoemde motie, omdat zij zich richtte tegen het hoofd der politie, die persoon,lijk een voorstander is van een humaan optreden tegenover de onder geschikten, .en van de politiechefs ook eiischt, dat zij het inferieure personeel niet als minderwaardig beschouwen. Dat de politie-agenten, die door hun dagelijksche ondervinding 'de noodzake lijkheid van 'het gezag, van een 'gezag hebbend optreden, gevoelen, ook in hunne vereeniging blijlk mogen geven, aan dat gezag den eerbied te schenken,waarop het van nature aanspraak maakt Overste Thomson f. In de Tweede Kamer behoorde hij tot de fractie der Unie-liberalen hK.,. iW.eg met dit politieke etiket bij 't doodsbed van dezen krijgsman. Wat hij hier ook ware, wij betreuren ithans den dapperen landgenoot, idle in Albanië den naam ónzer natie waardig ophield. Hij had ginds zijn tegenstanders, zeer FEUILLETON. 2) Men bemerkte ze beide, de Canadien, en de Bonadventure, de eerste op nau welijks een halve mijl afstand en de tweede in het kielwater van de eerste,, beiden de lichten op. Het kleine* eskader had San-Francis- co den 23 Mei verlaten met bestemming voor Midway, 't meest westelijke eiland van de Hawai- of Sandwicheilanden. Nog onbekend voor de meeste zee vaarders, is dit rotseilandje het laatste van den archipel die tusschen den 157en en 178en graad Wlesterlengte gelegen, gelijkt op den snoer van 2500 kilometers waarvan de grootste berg, de bekende vulcaan Mauna Loa een hoogte bereikt van 4200 meters en waarvan het klein ste eilandje, Midway namelijk, niet meer dan een gewone rots is van nauwelijks veertig meters hoogte. Maar die rots was door toedoen van de Vereenigde Staten een fort gewor den van den eersten rang, daar het de voornaamste kolenstatie van deze stre ken beschermde, en sedert enkele maan den werkte men koortsachtig aan de be wapening, om aan de Amerikaansche Izekeu Voor wie Thomson kende, zou 't tegendeel zelfs te verwonderen, zijn geweest. Hij was geen man van schipperen, van gedwee zich richten naar anderen. H|i] kwam steeds rond uit voor zijn eigen opinie, ook al druischte deze wat ten Binnenhove meermalen bleek tegen die zijner vrienden in. Voor hetgeen hij noo- dig achtte in 't belang van leger en vaderland, zooals 't aansturen op een ,1,volksleger", placht hij onversaagd op te komen, met kloeke stem onbeschroomd argumenteerend,. En 't aanroeren van teêre snaren vermeed hij niet, wanneer zulks in 't algemeen belang door hem noodig werd geacht Wie kunnen ons levendig voorstellen, hoe hij in Albanië optrad: zonder aan zien des persoons .wars van alle diplo matiek gewirwar, walgend van halfheid, voortvarend doortastend als hij eenmaal Zijn gedragslijn had vastgesteld. iReeds bleek uit zijn optreden tegen van verstandhouding met den vijanldl ver dachte Italianen, dat hij voor geen in grijpende maatregelen vervaard was en voor het aanvaarden der verantwoorde lijkheid geenszins béducht was, ook al stond een buiterilandsch gezant tegen over hem. Er zuilen nog wel meerdere staaltjes van zijn stevig beleid bekend worden, en uit die alle ook al zal hij wel eens gefaald hebben; wie doet zulks niet uit die alle zal ongetwijfeld blijken, dat ginds een landgenoot viel, aan wien wij de eer onzer Vlag veilig konden toever trouwen,. 't Is wel jammer, dat zulk een man Imoest sneven in zulk een strijd KK Moeten wij nu, vreezend voor meer dere slachtoffers, in Albanië het werk opgeven Neen, dkt niet-' (Thomson zou de eerste geweest zijn om> te zeggen: ,W|e zijn er eenmaal be gonnen, de 'Hollanders zullen nu aan de wereld toonen, dat zij het in hen gestelde vertrouwen waardig zijn geweest, dat zij geen gevaar duchten waar 'ter op aan komt een eenmaal aanvaarde taak te vol voeren, dat men op hen rekenen kan, wanneer zij hun woord gegeven hebben. De Albaneescbe kwestie moge wezen zoo zij wil, Thomsons voorbeeld dient nagevolgd, iHpllands rnoedi, Hpllanld's be leid, Hollands trouw ter eere,. Aldus tie ^handelen is de beste hulde aan de nagedachtenis van den gevallen held. ALGEMEEN OVERZICHT. Majoor Thomson en 9 ander Neder- landsche officieren zijn gesneuveld. Dit was de Jobstijding, welke giste rennamiddag via Rome tot ons kwam. Onze Hollandsche officieren, die geko men waren om het land der Albaneezen te beschaven, zij hebben hun bescha vingswerk met den dood moeten bekoo- pen. Eerst hoopte men nog dat het be- vloot in geval van oorlog een kolensta tion te verzekeren op 2000 mijlen van Yokohama. De Mackenzie had Honoloeloe, de voornaamste haven van den Archipel, niet aangedaan en zou slechts op den terugweg de haven binnenloopen om een lading suiker in te nemen. Het schip, was dus reeds twaalf dagen op zee en bevond zich op dien avond op nauwe lijks eenige mijlen afstand van zijn be stemming. De drie booten begonnen langzamer te varen, om zich bij dag tusschen de klippen te oriënteeren, die Midway als een gordel omringen. De lading van de Mackenzie bestond niet alleen uit kolen, het ruim verborg ook een goed aantal granaten voor zes- tienduimskanonnen, kisten cordiet om ze te laden, en al het materiaal van een be stuurbaren ballon, die drie maanden ge leden door de Fransche ateliers van Moisson was geleverd. Nadat de luchtvaart haar proeven had gedaan, had de regeering van Washing ton niets beters gevonden dan een be stuurbaren ballon om een verbinding te vestigen tusschen Honoloeloe, de groo te eilanden en Midway, dat plotseling van zoo groot belang was geworden. Deze belangrijkheid was nog toege nomen, door het feit dat de transat- richt, dat eerst alleen van Italiaansche zijde kwam, onnauwkeurig was, maar op het gisteren namiddag door onze regee ring verzonden dringend telegram om in lichtingen, kwam gisteravond een ant woord van den Nederlandschen gezant te Rome, hetwelk de treurige tijding be vestigde. Hun dood, hoe treurig deze ook is, zij is toch wederom een bewijs dat dapperheid en plichtsbetrachting 2. deugden zijn, welke onze Hollandsche officieren nog steeds eeren. Wlij kunnen fier zijn op onze laudgenooten, die met hun revolver of sabel in de hand geval len zijn, als slachtoffers van hun plicht Het vertrouwen door de mogendheden in onze mannen gesteld, is niet be schaamd. Zij kwamen te staan voor moeilijkheden, die wellicht meer diplo matieke tact hadden vereischt, maar waar een beroep werd gedaan op hun, moed en op hun ijver, daar vroeg men niet te vergeefsch. Omtrent de dood van majoor Thom son zijn de berichten zeer schaars. De; redacteur van de Maasbode uit Rome seinde hedenmorgen aan zijn blad, dat majoor Thomson sneuvelde, toep hij zich naar de voorposten begaf. De opstande lingen hadden gistermorgen om 4 uur een aanval gedaan op Durazzo. De „Neue Freie Presse" meldde: (Heden morgen om half vijf weerklon ken geheel onverwacht, kanonschoten spoedig daarop gevolgd door een aan houdend geweervuur. De rebbelen, die heden van vier zijden zouden aangeval len worden, voorkwamen dezen aanval. De aanval had plaats van twee zijr den. Verdedigers waren: 800 Malisso- ren, een ^geringer aantal Albaneesche gendarmen en Albaneesche en Europee- sche vrijwilligers. Tegen zes uur in den morgen woedde de strijd op zijn hevigst. Het strijdrumoer duurde meer dan 'een uur. Vorst Wilhelm volgde door een verrekijker het gevecht bij de brug. Voor den toegang tot het vorstelijk paleis richtten de Italiaansche matrozen barricaden op, waarachter zij kleine ka nonnen opstelden. Tusschen zeven en acht uur in den morgen kwam het bericht binnen, dat overste Thomson gevallen was. Thom son's manschappesn lagen des morgens in loopgraven; hij beval hun vooruit te rukken. De manschappen, meest gewa pende Malissoren, aarzelden wegens het hevige geweervuur. Thomson sprong om hun moed in te storten, uit de loopgra ven en ijlde met getrokken sabel vooruit Een kogel trof hem doodelijk. Om negen uur hoorde men nog slechts hier en daar geweerschoten. De aanval der rebellen scheen voorloopig afgesla gen. Wlelk een haat, de Italianen majoor Thomson toedroegen, blijkt uit de stem ming der Kamer, waar een der afgevaar digden hulde bracht aan de nagedachte nis van majoor Thomson. Hij werd ech ter door bijtende uitroepen onderbroken. Minister San Giuliano sloot zich ech ter bij de woorden van den lantische kabel daar langs was gelegd. Daar dook voor de laatste maal, alvo rens zich naar Azië en de Philippijnen te wenden, de onmetelijke metalen ka bel van achtduizend mijlen op, die de drie vastelanden voortdurend met el kaar in verbinding stelt. Maar de kabel kon doorgesneden wor den en dat zou hij zeker bij het begin van den oorlog. Wat de telegraaf zonder draad aangaat, als een granaat de ont vangers verbrijzelde, was er niets meer mede uit te richten. De bestuurbare ballon integendeel kon de bombardementen 'trotseeren, want beneden aan de rots van Midway, had de natuur een ruime grot uitgegra ven, een uitstekende hangar, die men eerst met kolen had willen vullen. Daar na was echter het denkbeeld aan de hand gedaan, een bestuurbaren ballon naar Midway te vervoeren, die den ont zaglijken Stillen Oceaan zou kunnen be waken en de verspreid liggende eilanden met elkaar in verbinding stellen. De Fransche ingenieur Maurice Rim- baut, was belast met het leveren van den ballon aan de Amerikaansche overhe den, en had ook order gekregen de be manning saam te stellen. Nauwelijks dertig jaar oud, oud-leer ling van de centrale school en hartstoch telijk belangstellend in de nieuwe uit- de aan. Hij achtte Thomson een dap per man, die bij de vervulling van zijn plicht gevallen was. Durazzo is volgens de Giornale d'Italia na den dood van Thomson in handen gevallen der opstandelingen. Onmiddellijk nadat de vorst kennis gekregen had van den dood van majoor Thomson, begaf hij zich naar de eerste rijen zijner troepen om de leiding der verdediging van de stad op zich te nemen. Hij moest ech ter spoedig op een Italiaansch oorlogs schip zijn heil zoeken. Italiaansche en Oostenrijksche matro zen moeten het vorstelijk paleis en de gezantschappen verdedigen. Ook een En- gelsch oorlogschip is heden morgen in Durazzo aangekomen en daar de En- gelsche admiraal de oudste is, zal hij het bevel voeren over de internationale strijdkrachten. De Home Rule Bill is nu ook in het Hoogerhuis ter sprake gekomen. Lord Crowe deelde mede dat de regeering van plan is, om de Home Rule Bill den 30sten Juni in 'tweede lezing in behandeling te brengen <en de volgende week het aanvullende wetsont werp in te dienen. Lord Lansdowne verklaarde dat de op positie de Iersche politiek der regeering niet zoru 'bespreken, tenzij voldoenden tijd werd gegeven om de aanvullings- bill aan een voorloopig onderzoek te onderwerpen. Griekenland en Turkije. Over de spanning tusschen Grieken land en Turkije valt heden betrekkelijk weinig te zeggen. Het blijft nog steeds bij Wederzijtische dreigementen, ofschoon men in Russische kringen volgens de iRetsj den oorlóg voor onvermijdelijk! houdt Het oecumenisch patriarchaat is. Voor nemens een deputatie aan de mogend heden te zenden om de aandacht op de vervolging der Grieken te vestigen. Die Tanin vindt, dat de verklaring van Venizelos, welke deze in Konstantinopel heeft laten overhandigen, op een onge legen tijdstip is, gegeven en beschouwt haar meer alls een parlementaire manoeu vre. Niemand is in Turkije voor een oorlóg, zegt het blad verder, maar geen Tunksche regeering is, zoo zwak om1 voor Griekenland te capituleeren. Aan de Jong-Tiurksche regeering kan Venizel'os' Verklaring niets anders dan lachwekkend Voorkómen. Het nieuwe kabinet in Frankrijk voorspelt niet veel voor de toekomst Alles wijst er op, dat het) een tweede bliksem-ministerie worden zal, zooals de Temps, doet opmerken. De socialistenleider Jaurès schrijlft in de „H.umanité"„Wlij zullen in de zit ting van Dinsdag ondubbelzinnige op helderingen verlangen en wij zouden het gedrag van die republikeinen, Welke ons niet zouden willen helpen om volop licht te verspreiden, slechts kunnen betreuren. De tegenwoordig aan het roer zijinde vindingen op het gebied van vliegma chines, was de jonge man, die sedert vijf jaar verbonden was aan de fabrieken Lebaudy, zeer ingenomen met de taak, die hem was opgedragen. Wlant de reis zou eerstens verbazend belangwekkend zijn, vooral nu Japan in gespannen houding met Californie ver keerde en dan stelde hij zich reeds voor hoe poëtisch het zou zijn midden op den Stillen Oceaan rond te dobberen en niets te zien dan water en lucht. Het was een knappe en degelijke jon gen, van middelbare lengte, met een vrij- moedigen blik. Hij zag er zeer jong uit ondanks zijn blonden zijde-achtigen baard, dien hij onder de reis vrij had la ten groeien. Zijn groote helderblauwe oogen, gaven aan zijn gelaat ieen uitdruk king van eigenaardige bewegelijkheid, en men had hem voor een blonden Zui derling gehouden, als hij er zelf niet op gestaan had, zich te herinneren, dat hij een zoon was van Fransch Lotharin gen, en dat hij van alle steden het meest hield van Nancy zijn geboortestad. Toen hij boven Nancy de eerste be stuurbare ballons had zien zweven, de „Patrie", „Republique", „Ville de Pa ris", „Ville de Nancy", had hij een wa ren hartstocht opgevat voor alles wat maar eenigszins met bestuurbare ballons en vliegmachines in verband stond. En radicale partij heeft een programma aan de kiezers voorgelegd, dat voor haar en haar ministerie bindend is. Zij /qu zich onteeren en zichzelf ten gronde rich ten, wanneer ze duldde, dat dit program geschonden of vermoffeld werd". Die „RadicaF', het officiëele blad der vereenigde radicalen, heeft het niet erg op de samenstelling van het nieuwe ka binet begrepen. Het blad' schrijlft: „De kamerzitting Van eergisteren, die den val van Ribot veroorzaakte, had Vi- viani in de meening moeten versterken, dat !h et onmogelijk is, met een program te beginnen, dat de republikeinen Go- da ftd en Ronost niet bevredigde. Des ondanks heeft Viviani niet gepoogd, deze beide weer alte medewerkers, te winnen en heeft hij zich ook weinig aangetrok ken van de meening van Combes. In- pl'aats van deze beproefde republikei nen, ziet men in het nieuwe kabinet zek'ere afgevaardigden, die voor Ribot gestemd hebben. Daardoor is; de toe stand, welke eergisteren zeer helder was% iets Verduisterd". De ultra-radicale „Lanterne" verklaart dat het .nieuwe ministerie aan alle re publikeinen als een Volstrekt onneem bare oplossing der crisis moet voor kómen. Men ziet, rooskleurig is de toestand nog niet i GEMENGD. i Kardinaal von Hartm'anm is Zondagnamiddag door den Keizer in audiëntie ontvangen. Aan het stajtlon Wildpark stonden hofrijltuigen gereed, welke den Kardinaal naar het keizerlijk paleis brachten. De keizer onderhield zich gedurende langen tijd met den Kar dinaal, b!ij welk onderhoud de minister Van Eeredienst, Trott zu Solz, tegen woordig was. Later in den namiddag bracht de Kardinaal ook een bezoek aan den rijkskanselier en aan den minister Van Binnenlandsche Zaken. 1 De z a a k-Wj i lm1 art is> gisteren wederom voor de rechtbank voortgezet. Er bleek, dat de onreeglmatige effec ten, welke hij uitgaf, bestonden in 3 soorten. Ondervraagd over de drukkos,1- ten der val'sche obligaties moet Wihriart bekennen dat h'ijl 25.000 fr. in rekening bracht, wanneer de kosten slechts 12.000 fr. beliepen. i Home iRule-incidenten. Te Leeds is het Zaterdag bij een anti-Home-i rule-meeting tot een bloedig treffen ge-i komen tusschen voor- en tegenstanders van de nieuwe wet. De meeting, die door wel 30.000 per sonen werd bijgewoond, was door de unionisten op touw gezet en werd door den hertog van Norfolk met een heftige anti-Home-tulWede geopend. Toen er onder de aanwezige Ieren opschudding ontstond, beging de hertog de onvoorzichtigheid te zeggen, dat dit een voorbeeld was van den toestand van het toekomstige Iersche parlement. Daar op brak de storm1 voorgoed los. Honderden nationalisten, met groene banden en Iersche vanen voorzien, be- sedert de vliegkunst reuzenschreden deed en de vliegproeven met buitengewone resultaten werden bekroond, kreeg Mau rice Rimbaut het denkbeeld, om alle bekende records te verbeteren in een vlucht, die de heldhaftige pogingen van Blériot, Latham, Farman en Wright ver re zou overtreffen en Frankrijk voor goed op den eersten rang zou plaatsen. Alvorens naar de Sandwich-eilanden te vertrekken vermoedde hij niet in het minst, dat hij later een record zou slaan zonder weerga. Toen hij weer de trap opging achter den commandant van de Mackenzie, eer ouden zeerob, die onverstaanbare gelui den uitstiet tegen „die vervloekte Japs", moest Rimbaut het schuitje van zijn be stuurbaren ballon passeeren, dat aan d brug was vastgemaakt. Werktuigelijk onderzocht hij de kabe' touwen, zooals hij eiken morgen placl te doen. Met trossen was het schuitje aan de brug bevestigd en met een gt teerd zeil bedekt; het scheen in de nacht een zwaar en massief lichaam va zeer primitieven vorm, waarvan nu noch het voorste, noch het achterste g deelte kon onderscheiden. vWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1