11 I79) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1417. Bureau OUDB 8INQBL 54, LBIOBN, latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPR1IS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ.1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/f cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag Juni S914 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van I5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën gevraagde betrekkingen, buur en verhuur koop en verkoop (geen handeis-advertenriën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—ft regels 50 cent iedere rejrel meer 10 cent V Denkt om morgen. Kathollieke Kiezers uit het vKatWijk- sche Kamerdistrict, zijlt a UI en morgen propagandist 1 Om de eer van uw be ginsel!, schudt alle laksheid af! Om de eer van uw beginsel dat is' geen over drijving. Als Dr. De Visser een betrek kelijk gering stemmen-aantal' behaalt, zal er van verschillende Zijden gesmaald wor den op de éénheid der coalitie, en men zal ook niet nalaten den Katholieken kiezers gebrek aan trouw te verwijten. Dat er dus morgen geen .enkele Katho llieke kiezer van de stembus' wegblijVe. Doch dit niet alleen. Mén spore ook! coal'itie-genooten en vooral'hen, die tot de kl'eurlooze middenstof behooren, ten krachtigste aan hun stem1 te gaan uitbrengen op Dr. J. TH. DE VISSER. De stembus is geopend van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. Men ga echter zoo vroeg mogelijk steminent Een langen neus. Zoo*fl lichaamsdeel' moet Katwijk morj gen aU onzen tegenstanders bezorgen I Wat is door dezen all gespeculeerd en gepreludieerd op verdeeldheid in die coa litie, op de wenschen der Katholieken, op een anti-papistische splitsing, op lo cale belangen, op Protestantsche belan gen, op Anti-Revolutionaire aanspraken, kortom op alles en nog wat, dat maar even als wapentje of venijnigheid je dienst kon doen. 't Heeft echter niemendal gebaat De Katholieken hielden zich trouw aan 't accoord, de Anti-Revolutionairen lie ten zitten wat zit en zoo staat heel de coalitie pal voor dr. de Visser. Nu morgen de klap op de vuurpijl! Te meer moeten Wijl nog ééns toonen wat we kunnen wijll' de „Nationale Bond van Protestantsche kiezers" zoo'n raren Zijsprong maakt, waarvan ;t effect beslist moet verijdeld worden. Daarom morgen alle hens aan dek en alleman aan ,de pompen. V Leugens. De concentratie heeft gemeend, ter aan beveling (van haar candidaat, jmrf (De Jcxng, een manifest te moeten verspreiden!. Dat is haar recht. Maar het is zeker niet haar recht den heer De Jong in de gunst en recommandatie der kiezers aap te be velen door middel van leugens. Een leugen is de bewering: „iDe nieu we regeering heeft geld weten te vipden uit een gewijzigde inkomistep- en ver mogensbelasting, waafbij de kleine in komsten niet zwaarder getroffen wor den." Eerstens heeft de nieuwe regee- ring slechts een gedeelte van het be- noodigde geld uit jdie genoemde belastin gen weten te vinden; tweedens is het niet waar, dat de klieine inkomsten niet zwaarder worden belast. Een andere in het oog springende leu gen in het manifest bevat de bewering: „Volgens het voorstel van Minister Treub krijgt ieder, die er behoefte aan heeft, 2 gulden," Dat slaat liix|Maar.Hv het is niet waar' FEUILLETON. XjVIIL Terwijl zoo op Landskron de wanklan ken van den tijd in luiden jubel .opi- gingen, bekwam ook het huis van den schrijnwerker Hellbrinck. gasten. Twee mannen, die den weg paar Bruckhoveni te voet afgelegd hadden, kwamen daar juist aan* De eene, wiens ineen gezonken gestal te, schuw ter aarde blikkende oogen en slependen gang bij den eersten oogop slag verrieden, dat het een lichamelijk en zedelijk gebroken man was^ werd door den ander geleid. Frans Hellbrinck had er de voorkeur aan gegeven, op deze minder opvallende wijze zijn broeder thuis te brengen, daar de aankomst van een rijtuig de nieuwsgierigheid der dor pelingen zou opgewekt hebben. Met een kleinen omweg was hij door het Feld- hauser park en door den tuin zijner ouders thuis gekomen. Op den weg herinnerde hij zich dien Zondagnamiddag, waarop hij knaap nog, in verbittering over (de onrechtvaardigheid zijner moeder, ook hierlangs geloopen had, om zijn toorn en zijn verdriet te be- Slluit Minister Treub bij Zijh ouder domsrente niet uit degenen, die er juist het dringendst behoefte aan hébben, do genen, die pa hun 65ste jaar bedeeld zijn geworden, omdat izij het zoo arm had den? En wat krijgen de behoeftige zie ken en invaillieden? W|are de vorige re- ge e ring aan hpt bewind gebleven, ook in hun toestand zou spoedig voorzien zijn. Maar nu? De toekomst belooft niet veel).' Dat een candddaat door middel van leugens wordt aanbevolen, moet voor al len een aansporing zijn, om zooveel mo gelijk te zorgen, dat hij zoo weinig mo gelijk stemmen op zich vereenigt. Dus: niet alleen v 6 r Idle candidatuur-De Vis ser, maar ook tegen de candidatuur- De Jong, KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Pe B\optwerkerswet. Nog den geheelien dag heeft de strijd voortgeduurd over de nieuwe alinea, die minister Treub in zijn jongste nota van wijziging had toegevoegd aan artikel 14 van het ontwerp. |H;et doel1 daarvan was te bepalen, dat stuwadoors, die een col lectieve overeenkomst hebben aange gaan, zich aan een strafrechtelijke ver volging blootstellen, indien zij havenar beiders in dienst nemen onder bedingen, strijdig met die collectieve overeenkomst. Het einde der discussie was de aanne ming van een amendement Van Nispen c.si., waardoor deze nieuwe beplating weer uit het ontwerp werd gelicht De regeling van werkzaamheden gaf de Kamer gelegenheid teruig te komen op een besluit der centrale sectie, het onderwijlsontwerp in de afdeeiingen te behandelen vóór het reoesj. De heer No- lens waarschuwde tegen dat besluit, daar hij vreesde, dat deze ontwerpen, die door het rapport der staatscommissie toch grondig zijn voorbereid, dan in afzien- baren tijld niet aan de orde zullen komen, Sllechts enkele léden gaven gehoor aan die waarschuwende stem. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Ministerie Ribot Ribot is inderdaad geslaagd en Presi dent Poincaré mag hem dankbaar zijn, dat hij een einde heeft gemaakt aan de crisis, die langer dan een week duurde en wellicht moeilijker op te lossen was, dan.een van de vele, welke de Fransche republiek heeft gekend,. iHet kabinet Ribot is samengesteld als volgt iRibot, minister-president en justitie; Bourgeois, buitenlandsche zaken Peytral, binnenlandsche zaken; Delcassé, oorlog; Chautemps, marine; Clementel!, financi ën; Maunovury, koloniën; Dariac, land bouw; Diupuy, openbare werken; Revitie, handel; Dessoye, onderwijs; Abel, arbeid en sociale aangelegenheden. Ribot en Jean Dupuy behooren tot die „union repub'licaine", die de gematigde meesteren, ,Hoe had hij toen den schoo- nen broeder, die de liefde der moeder zoo uitsluitend bezat, ibenijidj. Hoe had hij gedacht, dat dezen alle kronen Ides levens ten deel moesten vallen I En nog meer dan eens had hij1 in vertwijfeling dezen weg gegaan, Ook dien dag herinnerde hij zich, waarop Magna hem ontmoet had en hem voor het eerst op het openbaar leven gewezen had,. Alles, wat hem toen van dat leven gezegd was, was bewaar heid, |Hoe snel waren de politieke stroo mingen, die toenmaals de wereld zoo in opschudding brachten, bedaard en had den de strijdvragen in de volkomen ver- eeniging van het vaderland een oplos sing gevonden. Jedere schrede was hem hier een her innering, riep hem iets, wat hij beleefd of volstreden had, in de gedachten terug,, terwijl zijn broeder stompzinnig nevens hem voortschreed en in niets meer aan den frisschen knaap, den schoonen jon geling' van vroeger herinnerde!. De vader, idie van hun aankomst on derricht was, heette hen aan de deur welkom,. Terwijl hij Frans innig en har telijk omhelsde, stond'de ander daar met blooden iblik bij1; hij scheen er zich niet van bewust te wezen, weder in 't ouder lijk huis te zijn. August, daar is vader. Herkent ge linkerzijde in den senaat vertegenwoor digt. ;Bourgeois, Peytral1 en Chautemps Zijn leden van de gauche-dérnocratique, den rechtervleugel van de radicalen in 'den senaat;. Afgevaardigde Dariac is lid van de gauche repluiblicaine, de andere minis ters behooren tot de niöfc-geuniëerde ra dicalen. Het kabinet is dus gematigd radicaal van samenstelling en Ribot zelf staat het dichtst bij de rechts-repuibilikeinen. Dadelijk is een Vijandelijke stemming ontstaan tegen dit kabinet bij de geunifi- eerde radicalen en de onafhankelijke so- dalisten. De wijze, waarop de radicale bladen thans dit ministerie bespreken, be looft niet veel goeds,. De „'Radical" acht het optreden van dit kabinet, na de voor (de radicalen zoo gunstige-jongste verkiezingen, niets meer of minder dan een uitdaging. Volgens het blad zal het dan ook, tenzij er ra dicalen .mochten zijn, die tegen de partijr discipline handelen, reeds in de eerste zitting der Kamer ineenvallen. „jW|at Ribot 'pok idoen en verklaren zal", zoo schrijft de „iLanterne", „de partijen der linkerzijde zullen eenstemmig ant woorden „Gij waart de vijand des volks, wij kunnen u ons vertrouwen niet schen ken." Eenigen tijd zal dit kabinet het wel kunnen Volhouden, dan is het sppedig vacantie en in dien tijd kan ter veel ver anderen. i Uit Niagara Fals wordt aan de Times geseind, dat president Wilson het bemiddelingsvoorstel om tot een geordenden' toestand in Me xico te komen, heeft goedgekeurd en slechts o,p enkele ondergeschikte punten eenige wijziging heeft verzocht. Daar Hjuerta het voorstel ook moét hebben aanvaard, houdt alleen de weigering van Carranza, om een wapenstilstand te slui ten, een minnelijke schikking tegen. Vol gens de Morning Post heeft hij ook het tweede verzoek der bemiddelaars, om aan Jde conferentie deel te nemen, afge slagen, op grond, dat hij met niet-Mexi- canen over binnenlandsche aangelegenhe den van Mexico niet wenscht te onder handelen. Barzini, de correspondent der Corriere della Sera in de Mexicaansche hoofdstad, acht het zoo goed ais zeker, dat gene raal Velasco na HUerta's afstand voor- loopig president wordt. iHlij zal eerst, in de plaats van den afgetreden minister Ruiz, worden benoemd tot minister van buitenlandsche zaken, die volgens de be palingen van ide grondwet den president vervangt. Velasco heeft, naar men zich zal her inneren, Torreon tegen de opstandelingen verdedigd. .Hij' heeft zich met politiek nooit ingelaten en gaat door voor een onpartijdig en krachtig man, die de orde |na |H|uerta's afstand 'zal Weten (tl© (bewaren, in de Italiaansche Kamer is Albanië ter sprake gekomen en voornamelijk de gevangenneming van kolonel Muricchio, Minister Di San Giutiano heeft de reeds vader niet? Zeide Frans, de hand zijns broeders in die zijns vaders leggend. iDeze ontving zijn ongelukkigen zoon hartelijk, deed hem pader treden en vroeg (hem, of het hem niet verheugde,, zijn moeder weer 'te zien. De beschroomde blik bleef dezelfde. Sitü liet de krank zinnige zich naar dé kamer voeren, stil nam hij plaats aan de tafel en hij scheen slechts een weinig verheugd, toen zijn vader kopjes en koeken nederzette. Een oogenbtik later kwam de moeder naar binnen.. August^ imijh kindi! 'Hoe hartverscheurend de kreet ook was, de ongelukkige jonge man 'zag stompzinnig voor zich en hoewel zijn moeder hem weenend om den hals viel, scheen hij niet te begrijpen, wat dit be duidde en rukte zich slechts schuw en angstig van haar los. In vertwijfeling sloeg vrouw Hellbrinck de handen voor de oogen, maar in 't zelfde oogenblik weid zij door twee ster ke armen omsloten. Moeder, mijn arme moeder! kwam het innig en verlangend over Frans' lip- (pen. Moeder, ,ik heb u zoo lang Iniet gezien, hebt gij géén woorden voor mij. Als gij August eenigen tijd laat, ko.mt het herkennen wel langzamerhand. Hij weet nu ook wie ik ben. bekende feiten medegedeeld en beves tigd, dat |de vorst en de Albaneesche re geering voor het gebeurde voldoening hebben gegeven. De minister zeide voorts, dat de brief, die bij' Muricchio is gevonden, en die het uitgangspunt van de geheele zaak is geweest, niet de juistheid, maar de on gegrondheid der tegen kolonel Muricchio en kapitein Moltédo ingebrachte beschul diging bewijst;. De minister heeft aan den Italiaanschen gezant te Durazzo geseind, dat dé on schuld van den kolonel als bewezen moet worden beschouwd en dat geen waarde moet worden gehecht aan latere onder zoekingen daaromtrent van de Albanee sche regeering en de Nederlandsche of ficieren. Of worden latere onderzoekingen ge vreesd GEMENGD. De staking in Italië duurt nog voort, doch zal wellicht spoedig eindi gen, daar de secretaris van het algemeen, verbond van den arbeid aan alle aange sloten vereenigingen een circulaire ge zonden heeft, waarin hij aandringt de staking te beëindigen. Wenizelös heeft verklaard, dat de nieuwe legerorganisatie Griekenland de beschikking over een half millioen manschappen zal geven. Het begin van een duurzamen vrede! In de bij de Grieksche Kamer inge diende begrooting worden de 'bui tengewone uitgaven voor de betaling van schuldvorderingen ten laste van den staat op 180 millioen frs. geschat'De inko ma sten zijn geraamd op 513 millioen, waar van 280 millioen door een leening zuilen worden gevonden. De minister van fi nanciën verklaart, dat er nog 350 millioen noodig zijn voor de landsverdediging en den aanleg van spoorwegen. - De koning van Spanje heeft Roo sevelt en diens zoon en schoondochter in het paleis La Granja te gast gehad en zeer hartelijk met den ex-president gesproken. Dat vergoedt de koele ontvangst te Madrid,. De (Britsche admiraliteit heeft beslo ten een commissie aan te wijzen voor een onderzoek naar de waarde van dreadnoughts in een zeeoorlog,. Dat de geleerden het daarover niet eens Zijn, bewijzen de tallooze ingezonden stukken van deskundigen in Engels che bladen,. Het opgewonden publiek heeft ki es- re c h tv rouw en. die in de City ge schriften verkochten, verjaagd en 'de ge schriften verscheurd,. Er worden korpsen vrijwilligers gevormd om kerken, kunst verzamelingen e. d. te bewaken- Bij een brand in een kazerne woning te New-York zijn 7 menschen gedood (onder wie vier vrouwen) en 28 gewond. De meeste omgekomenen zijin doodgevallen toen zij: uit de ramen sprongen. t f r Toen Woensdagmiddag om 12 uur te Eveleigh, in Australië, de betaalmees ter van den spoorweg met een któt, in houdende ,3300 pond sterling, het lokaal binnentrad, waar het toon aan het per- De moeder Zag op en blikte in de ernstige oogen van haar andere kind* die vol liefde op haar rustten. Als een bliksemstraal trof haar het zelfverwijt, dat zij hem niet de liefde geschonken had, die hij verdiende. En toch, hoe had hij ail die lange jaren voor hein allen gear beid, hoe had hij zich zijn ongelukkigen broeder aangetrokken, hoe warm drukte hij haar thans aan het hart. Frans, Frans, mu heb ik slechts u, fluisterde zij.. Jk heb u veel onrecht aan gedaan,. De Heer heeft mij daarvoor ook gestraft.*.. O, God, wat is er van hem geworden, ging zij verschrokken voort, den blik weder tot den ongelukkige wellu idend. O, had ik hem maar niet van mij laten gaan. Ieder gaat den weg, dien hij zich zellf zoekt; er is hem hulp genoeg ge worden, sprak de vader scherp. Ga zit ten, oudje,, en dank God, dat Hij ons den een braaf 'en gezond gehouden en hem ons heden teruggeeft. Zie nu, dat ge hem goed maakt, wat gij hem te kort hebt gedaan. Het is niet uw schuDd**, Frans' 'hand legde zich beteekenisvol op vaders schouder. Kom, moedertje, zet U hier tusschen (ons, sprak hij hartelijk. Wie weet, ,of August niet toch nog terecht komt. U behoeft niet voor hem te vreezen. De soneel wordt uitbetaald, kwamen twee gemaskerde mannen aangereden in een auto, die zij hadden gestolen, terwijl de bestuurder even afwezig was,. Zij Idreigden den betaalmeester met hun revolvers, namen de kist weg en ver dwenen. In Europa berichten over koude, regen enz;., als zaten we midden in den winter, in Amerika daarentegen ondrage lijke hitte. In Oost- en Zuid-Kansas heerscht een temperatuur van bijna 100 graden Fahrenheit. In Pittsburg is de hitte grooter dan ze in veertig jaren is geweest. Ze heeft daar reeds drie sterf gevallen veroorzaakt. In Chicago, waar de temperatuur 95 graden Fahrenheit be draagt, zijn zes menschen tengevolge van de warmte gestorven,. In Detroit be zweken vier menschen aan de gevolgen van de hitte* In Virgina wordt tengevolge van de groote droogte |d!e heelé oogst bedreigd. ,Te New-York verloren vut menschen doo.r de warmte het leven. Ridderdag van de Malthezer-ridders. iGisteren had te Utrecht de Ridderdag plaats van de .Nederlandsche Malthezer- ridders. Ten aanvang werd in de kathe draal' een plechtige Hoogmis opgedragen door den .Hoogeerw. heer Plebaan Sta rink geassisteerd door de beide kape laans der 'parochie. 1 Te 12 pur ving in Hotel des Paysj Bias de llunch aan. Aan het hoofd der tafeUlhad plaats genomen „de baljuw J. Ji G. Btaron van Voorst tot Voor&tL, Be sloten Werd telegrammen van hulde te zenden aan den vorst-grootmeesjter der orde te 'Rome, aan H. ,M, de Koningin en aan Z. D. Hj, den Aartsb'isfcfclhóp van Utrecht Te 2 uur werd in huize Ruurds de kapittel-vergadering gehouden, waar be sloten Werd een derde vrij béd in te richten, ditmaall in het gesticht Van [tu berculoselijders te Groesbeek., Te 3 uur had de opening van den Ridder dag plaats, gedurende welken jihr. Dommer van Boldersveld tot ridder werd geslagen. Gisteravond 7 uur werd eveneens in huize Ruurds de Ridderdag besloten met een groot diner, waaraan met de 22 (Malthezer-ridders aanzaten Prins Hen drik der Nederlanden en zijn adjudant kapitein Ruys. Congres Zondagsrust. Een van de belangrijkste onderwerpen, die op het in Septemeber a.s. te 's-Gra- Venhage in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te houden congres, voor Zondagsrust zullen worden besproken is Zondagsrust in het Hotel- en Koffiehuis- bedrijf, in te leiden door den Weleerw, heer B|. H. Son, kapelaan te Utrecht. Een belangenstrijd. Men schrijft uit (Beverwijk aan het „Hblid." Een eigenaardige belangenstrijd wordt op het oogenblik gevoerd tusschen de belanghebbenden bij de teelt en het ver voer der aardbeziën. Eenige jaren terug, dokters in de inrichting zeiden allen, dat hij pijn nog verdriet neeft en hij heel goedmoedig is. Daar hij alle herinnering verforen heeft, gevoelt hij zichzelf ook niet ongelukkig...j. Kijk eens, August, zoo wendde hij zich tot zijin broeder, móéder heeft weer van haar schoone koeken ge bakken. De krankzinnige, die in deze voor hem nieuwe omgeving nog meer schuchter was dan gewoonlijk, liet rustig toe, dat zijn moeder een koek voor hem neer- Üegde en hem een kopje in de hand gaf, waarop hij met zichtbaar genoegen begon 'te eten en te drinken. De moeder zag hem een wijlé treurig aan de vader echter stond op en ver liet de kamer; de aanblik was hem ste smartelijk; hij moest eerst zichzeiven we der meester worden. Zeg eens, vroeg de moeder nu Zacht, hebt gij1 van die vrouw (hoe heet zij toch?), die hem het hoofd op 'hol bracht, niets meer gehoord? Toch well! Zij heeft een paar maal naar hein gevraagd en aangeboden in de kosten bij te dragen, maar dat hebl ik geweigerd. Zij leeft in grooten rijkdom te Londeqj. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1