Uil Slad en Omgeving. LEIDEN, 10 Juni. Maatschappij van Ncderl. Letterkunde In het Nutsgebouw had heden de jaarvergadering plaats van de Maat schappij van Nederl. Letterkunde. Zij werd geopend met eene rede door den Voorzitter, dr. Q. J. Boekenoogen. Spr. heet de leden welkom, wier tal rijke opkomst blijk geeft van grootc belangstelling In de werkzaamheid der Maatschappij, terwijl hij verder wijst op het nut en het deel dezer jaarlijksche le^ den vergaderingen. Vervolgens herdenkt hij de in het verloopen jaar overleden, leden: Prof. dr* J. Sy Speijer, oud-voor zitter en bestuurder van de Maatschap pij, de dames L. A. J. de Neve, Mevr. GeldermanBoddaert, en Dr. A. C. Croiset van der Kop en ide heeren A. Hj. Safsen, A. Wt Sijthoff, Staatsraad mr. TL 'Ml. G. Asser, mr» A. van ,W|assen:, Ju F. Gebhard Jr., C. N. Wiijbrands, Prof. mr. P. A. Tichelaar, Mr. F. B. Coninck; Liefsting, Prof. dr. E. F. Kruijf en Jhr. Mr. J. H. Hora Siccama. Van de bui- tenlandsche leden ontvielen aan de Maat schappij Jhr. Dr. K. de Gheldere, Prof. Dr. J. Franck en iDr. C. !H. F. (Walther. Vervolgens sprak de voorzitter over de veelzijdige taak die „Letterkunde" vervult, terwijl hij bij deze gelegenheid voornamelijk wees op de belangrijke bibliotheek van de Maatschappij. Hij bracht een en ander uit de geschiedenis dier boekerij in herinnering, en wees op de wijze waarop de merkwaardige boe kenverzameling langzamerhand is ge groeid, door de meer dan honderdjarige zorg van het bestuur ,en jiiet minder door, belangrijke geschenken. Met denwensch dat deze ook in het vervolg in rijke mate zullen blijven toevloeien, werd de jaar vergadering geopend verklaard. Vervolgens werd door den secretaris,, Prof. dr. S. de Vries, verslag uitge bracht over den staat der Maatschappij en van hare belangrijkste lotgevallenen handelingen .gedurende het afgeloopen jaar. Mede warden jaarverslagen uitge bracht door de Commissie van taal- en letterkunde, en door die voor Geschie denis en Oudheidkunde, alsmede betref fende den staat der boekenverzameling, van de Maatschappij. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd in orde be vonden en goedgekeurd. Daarna werd de uitslag medege deeld van de stemming voor de nieuwbe noemde gewone en buitenlandsche le den, waaruit bleek dat als zoodanig be noemd waren: Binnenlandsche. G. G. v. As (schuilnaam G. Schrijver) hoofdredacteur van „De Nederlander", Den Haag. C. Wi. H. Baard, directeur Gem. Mu seum, Amsterdam. Jhr. H. Teding van Berkhout, dir, 's Rijks Prentenkabinet, Amsterdam. Dr. J. R. Callenbach, predikant te Rotterdam. Dr. H. van Dijke, gezant Ver. St v. Noord-Amerika, den Haag. H. Dyserinck, kapitein der infanterie, Maastricht C. K Elout, Haagsch correspondent Alg. Handelsblad, Wassenaar. H. W. Fischer, conservator Ethnogra- fisch Museum en Wethouder, Leiden. Mevrouw A. van Gogh—Kaulbach,, Haarlem. Mr. G. v. d. Hoeven, hoofdredacteur N. Rott Crt, Rotterdam. C. G. 't Hooft, dir. Museum Fodor„ Amsterdam. J. E. Jaspers, controleur B. B. Bui tenzorg. Jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk, hoofdredacteur van het Orgaan, van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht", den Haag. Dr. J. P. B. de Josselin de Jong, conservator Ethnografisch Museum, Lei den. Mr. J. Kalff, hoofdredacteur Alg. Han delsblad, Amsterdam. A. O. van Kerkwijk, dir. Kon. Pen ningkabinet, Den Haag. Mr. Ph. Kleintjes, hoogleeraar, Gro ningen. Mr. G. J. ter Kuile, Almelo. H. v. d. Mandere (schuilnaam Edgar de Melville) den Haag. A. W'. M. Mensing, chef v. d. firma Fred. Muller en Co., Amsterdam. Mr. E. M. Meijers, hoogleeraar te Leiden. C. M. Pleyte Wzn., te Batavia. Dr. J. Wi Pont, Bussum, hoogleer aar te Amsterdam. Dr. M. Schönfeld, leeraar aan het Gymnasium te Hilversum. Dr. E. Slijper, leeraar stedelijk gym nasium te Utrecht Mej. Dr. B. M. v. d. Stempel, conser vatrice van de Gem. Universiteits Biblio theek te Amsterdam. Dr. H. E. J. M. v. d. Velden, leeraar H. B. S. te Zwolle. Dr. C. C. J. Vosmaer, hoogleeraar te Leiden. Dr. T. de Vries, professor aan het Calvin College te Grand-Rapids (Mi chigan U.S.A.) Buitenlandsche leden. Mej. E. Belpaire (schuilnaam Hilda Ram), redactrice van de Dietsche Wa rande, Belfort Dr. H. v. d. Linden, hoogleeraar te Luik. Heinrich Müller, predikant te Emme rik. Dr. Holger Petersen, hoogleeraar te Kopenhagen. Dr. Jules Persijn, te Antwerpen. Dr. Leo van Pruijvelde, docent a.d. Universiteit te Gent. 1. .Wi Robertson Scott (schuilnaam Home Comties) te Great Canfield. Dn, J. D, du Tait (Totins), professor aan de Theologische school te Potchef- stroom. Besloten werd verder om uit de ren ten van hef fonds der maatschappij een bedrag van f 200 te verleenen aan de vereeniging „Hofwijck", tot aankoop en onderhoud der buitenplaats van Con,- stantijn Huijgens onder de gemeente Voorburg. Tot bestuurslid werd gekozen in de plaats van het aftredend lid prof. dr. P. J. Blok (niet herkiesbaar), diens ambtgenoot prof. dr. L. Knappert, terwijl als bibliothecaris werd herbenoemd de heer L. D. Petit. Na afloop der huishoudelijke werk zaamheden werd een rede gehouden door Prof. Dr. J. te Winkel van Amsterdam, over „Nicolaas Beets." Na deze lezing, welke door de aan wezigen met onverdeelde belangstelling gevolgd werd, werd den spreker dank betuigd en de vergadering gesloten. In den laten namiddag waren weer een aantal leden aangezeten aan een vriendschappelijken maaltijd in den huize Prins aan het Rapenburg. Aan den vooravond der vergadering (Dinsdag) werd door de commissie uit uit de Maatschappij voor Geschied-en Oudheidkunde eene voor alle leden 'toe gankelijke vergadering gehouden, waar als sprekers optraden de heeren Mrs. J. van Kuijk, van 's Gravenhage, met eene voordracht, houdende „Mededeelingen uit het Germaansche familie- en ge meenschapsleven", en Dr. S. P. Haak, van Arnhem, met een rede, getiteld „Analogie of wat in de geschiedenis." Van 1 tot en met 9 Aug. a.s* zal evenals in vorige jaren, de groote nat Schietwedstrijd plaats hebben op de schietbanen Ockenburg te Loosduinen, uitgeschreven door de Kon. Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters. Door de Ministers van Oorlog en van van Marine is 'toestemming verleend om detachementen van Leger en Marine aan dien schietwedstrijd, respL op Dinsdag en Woensdag 5 Aug., te doen deelne men. Eveneens zal daarbij deelname van verlofsofficieren aan den korps weds trfjd op r evolver worden opengesteld- De majoor P. C„ A|. Krugers van het 28e Landweerdistrict alhier wordt van 10 tot 26 September a.s. gedetacheerd bij het 15e reg. Infanterie, tot deelne ming aan de oefeningen bij dat regiment en aan die in de legerplaats bij Zeist Prof. K. Lake, hoogleeraar in de oud-christelijke letterkunde en de uitleg ging van het Nieuwe Testament aan de universiteit alhier, benoemd tot hoog- l'eeraar aan de Harvard-University te Cambridge (Mass.) heeft gisternamidda'g zijn afscheidscollege gegeven. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot voorzitter van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting voor vrou wen te Leiden, professor mr. A. J, Blok, lid van het college; tot lid van gemeld college jhr. A. J. B. Six, gepensionneerd luitenant-kolonel der veld-artillerie, wo- •nende te Oegstgeest Te Utrecht is geslaagd voor het examen apothekersassistent de heer N. R. Nauta. ROOMSCHE AGENDA. Zondag, 's morgens 7 uur in de Hartebrugskerk U. Mis met algemeene Ff. Communie voor de leden der R. K. D rankb es tri jders-Prop.-cluib Dn, Ariëns",. Politieke rede van Dr. J. Th. de Visser. Gisteravond was door de Christ-Hist. Kiesvereeniging te Katwijk teen vergade ring uitgeschreven, waarop de JKaimer- candidaat der drie rechtsche partijen, dr. J. Th. de Visser, een politieke rede zou houden. De voorzatter, de heer iWj. van den Akker, opende de zeer druk bezochte vergadering de Gemeentezaal te Kat wijk aan Zee Was tot in alle hoeken gevuld met gebed en gaf het woord aan dn De Visser,. Voor ,spr. met het zakelijk gedeelte zijner rede begon, wenschte hij een per soonlijk woord te spreken. Eerstens een woord van hulde aan mr- baron v. Was- senaer tot Catwijck, een man van stoer heid in beginsel en nauwe plichtsbetrach ting. Tweedens een woord van dank aan de Kiesv. van de Chr.-Hist> Antirev. en Katholieken voor het in spr. gestelde vertrouwen. Spr. ontleent zijn uitgangspunt van waf hij gaat zeggen aan het advies van eenige Protestanten, om spr. niet te stemmen, omdat hij zich als Protestantsch theoloog heeft laten candideeren door de coalitie. Spr. wil gaan aantoonen, dat het Protes tantsch beginsel hem juist tot deze daad heeft gébracht. Het Protestantsch begin sel i s eensdeels een beginsel van vrijheid, maar ook anderdeels eenr beginsel van positieve belijdenis. Welnu, het Protes tantsch beginsel van vrijheid is bij de coalitie veilig. Niet een der coalitie-par tijen heeft ooit één beginsel prijsgegeven, de Protestanten niet het beginsel van vrijheid. Hebben de coalitie-partijen niet het meest gekampt voor de vrijheid van onderwijs? Het vrijheidsbeginsel op on derwijsgebied Is veiliger geweest bij rechts dan bij links. Thort>ecke heeft dat vrijheidsbeginsel erkend, maar de liberale partijen hebben het later veroordeeld, op enkele uitzonderingen na. Nu is weer een man met ruimen blik aan de regee ring, minister Cort van der Linden, maar het is de vraag, of de liberale partijen met hem zullen meegaan. Het beginsel van de vrijheid, op sociaal gebied toegepast, is ook bij de coalitie veilig. Men spreekt links van de dwang verzekering van Talma en de vrijheids ideeën van Treub; ,De geschiedenis opl sociaal gebied van de laatste tien jaren leert, dat de vrijzinnigen, de vrij-libeiralen uitgezonderd, de mannen waren van Tien dwang. Het kabinet-De Meester heeft een verplichte ziekte- en ouderdomsverzeke- ring ingediend, die het ^tempel (droeg van de Duitsche dwangverzekering. De vrijzinnigen moesten dus wat bescheide ner zijn in huin critiek op Talma. Sipr. tart te weerspreken, dat minister Treub bij invaliditeit»- en ziekteverzekering ook niet het stelsel van dwang zal volgen. Alleen in de ouderdomsverzekering heeft hij het Engelsche systeem' gevolgd. |Wje hebben in de ongevallenwet het beginsel der vrijheid verdedigd? Juist de Leden der rechterzijde. Wie hebben in de ziekte- en invaliditeitsverzekeringeen weg gebaand voor bet beginsel der vrijheid Leden der rechterzijde heb ben er het initiatief toe genomen. In- het Roomsche België bestaat de vrije ver zekering. In het Protestantsche Duitjscli- land de dwangverzekering. Voor d-e Roomschen behoeven wij geen voorkeur voor dwang te vreezen, zooals men dik wijls beweert. ,Het Protestantsch beginsel is ook een beginsel van positieve belijdenis, Is dat beginsel niet veiliger bij de coalitie dan bij links? De Protestanten beschouwen den Staat als Christelijk, niet als neu- traaL De vrijzinnigen Willen Christus uit het staatkundig leven verbannen. Volgens Protestantsch beginsel behoort onderwijs en armenzorg aan de kerken, is het va derland een gave van pod, die tot eiken prijs moet worden verdedigd, moet de Zondag worden geheilgd. "is de inwilli ging dezer eischen niet beter toever trouwd bij de coalitie dan bij links Ook de zedelijkheidsbeginselen zijn veiliger bij de coalitie. Om tegen den stroom van ongeloof de Protestantsche beginselen van vrijheid en Christelijke belijdenis te beschermen,, is de coalitie noodig* Onder daverend applaus wekt spr. op zijn candidatuur te steunen. KATWIJK. In de vergadering van den Raad dezer^gémeente maakte de heer De Klerk een aanmerking op de voorgelezen notulen. De heer De Klerk zal zich tot Ged. Staten wenden. De Voorzitter deelt mede, dat de kos ten der brandspuiten bij den laatst ge woed hebbenden brand hebben bedragen voor de spuit te Katwijk aan den Rijn f 190, voor die in Katwijk aan Zee f 175. Hij brengt nog hulde aan den comman dant der militaire troepen voor de as sistentie en aan het brandweerpersoneel voor zijn flink optreden. Verder deelt hij mede, dat in 1913 aan haring door de visschersvloot in het geheel is aangebracht een bedrag van f2.512.000; een som, waarover men ze ker tevreden kan zijn eh die zeker tot de' welvaart der gemeente heeft bijge dragen. (Teekenen van instemming bij de.n Raad). De Voorzitter deelt mede dat de bui tengewone uitgaven ditmaal weer zijn gedekt door verkoop van grond en dat het voordeelig saldo der rekening niet minder is dan f50.000. (Tevredenheids betuiging van de Raadsleden). Aangenomen wordt een wijziging der verordening op de restaurants en koffie huizen, enz. in dien zin, dat winkels, waarin tegelijk verlof is verleend voor den verkoop van bier, limonade, enz. zullen moeten gesloten zijn van des avonds 7 tot te morgens 6 uur. B. en Wi. hebben dit voorgesteld, om dat deze inrichtingen de kweekplaatsen zijn voor het herbergbezoek. De kinde ren gaan er reeds heen en zullen onwil lekeurig aan het herbergbezoek gewend raken. De vergunningslokalen mogen tot tien uur open blijven. De heer De Ruiter Zijlker zegt bij de rondvraag een bezoek te hebben ge bracht aan het domeinbestuur en con stateert c^p grond daarvan dat het expo sé, hetwelk de heer R. Ouwehand, in verband met zijn motie heeft gegeven, onvolledig en onjuist is geweest. Hy wil dit nader uiteen zetten. De Voorzitter wil hem het woord niet verleenen. Hij acht het onverstandig, nu weer over deze zaak te spreken, nu zij in handen der Kamer is. De heer Zijlker laat zich'het woord niet ontnemen en gaat door. Men doet hier vreemd. Gisteren heeft hij nog ge vraagd op de secretarie hoeveel exem plaren van e^n verordening werden ge drukt en kreeg tot antwoord: Zooveel- er noodig zijn. Dat is geen behandeling. De Voorzitter sluit de discussies. De heer Zijlker protesteert krachtig. De heer R. Ouwehand wil antwoor den. Hfij krijgt het woord en vraagt be wijs, dat WJij verkeerd heeft ingelicht De heer Zijlker wil dit gaarne ge ven en neemt het woord weer. Wat hij aegt heeft volgen® den heor R. Ouwehand niets met de motie te ma ken. Als hij niets mag toelichten, zal de heer De Ruiter Zijlker van het woord moeten afzien. De heer Kruit: De heer Zijlker heeft volkomen gelijk. Wat hij'Zegt, heeft wel met de kwestie te maken. De heer R. Ouwehand: Nietwaar, dat zal ik aantoonen. De Voorzitter hamert en interrum peert. Het wordt een discussie van persoon tegen persoon, totdat de Voorzitter dit onaangenaam incident sluit. Niet tot genoegen van den Voorzitter kwam de heer Zijlker nu nog op een, andere zaak terug met betrekking tot hetgeen tusschen den heer Taat en B. en .Wl is behandeld. Deze wilde hem niet alle stukken la ten zien omdat er „Kabinet" boven stond. Hij vraagt of B. en Wt den Raad die stukken willen overleggen. De voorzitter zal in een volgende zitT ting antwoorden. KATWIJK AAN DiEiN >RIJN. Van een voorbijvarend motorschipper uit Woer den viel bij de Kwakel het zesjarig zoontje tijdens het varen in het water. De schuit voer te snel om zelf hulp té verleenen. In de nabijheid werkende per sonen wisten met een haak het jongetje van een anders wissen dood te redden. •OEGSTGEEST. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben, met vernietiging van de uitspraak van den Militieraad in! het derde district, den ingeschrevene van de militie uit deze gemeente Adrianus Zandbergen, der lichting 1915 van den dienst vrijgesteld wegens broederdienst. OUDEWETERING. Tijdens de zêïT- wedstrijden is door de gemeentepolitie tegen een 6-tal gezagvoerders van stoom en motorbooten proces-verbaal opge maakt wegens te snel varen in de Oude wetering. ROELOFARENDSVEEN. De Katho lieke Kring, door de zorgen van Pa stoor Herscheit opgericht, met het doel' 'de band die voorheen de leden der „St. Pancratius-Vereeniging" verbond, duur zamer te maken, zal op Donderdag a.s. in haar verenigingslokaal „,St. Pancra- tius" haar eerste feestavond geven. Deze feestviering zal1 worden geopend met een lezing van den Eerw. heer Ver haar, met het onderwerp: Het Katho lieke leven in het openbaar". Een buitengewoon groote opkomst der leden mag verwacht worden, daar het bestuur ate uitlokkend nummer op haar programma vermeldt, een gratis verlo ting om fraaie prijzen, terwijl de avond verder zal' worden aangevuld met spel en voordrachten, van ;t teatste zal'scherts en l'uim1 de hoofdschotel Zijn, NieuWe leden mogen dien avond vrijelijk binnenr komen en zich daartoe aanmelden bijl een der bestuursleden, zijd de de heeren Ver geer, Reijinders en E. J. RodewijkC Het beloofd een schitterende feest avond te worden. Onze dorpsgenoot, imej, M. van Wichen, slaagde dezer dagen voor het examen van onderwijzeres. UITHOORN. De spoorlijn Uithoorn- Aalsmeer-^Hoofddorp wordt op 1 Juli ge opend. WARMOND. Eenige dagen geleden vermiste men op „Vredenhoef" een twin tigtal eenden. In het eerst dacht men, dat ze misschien weggenomen waren. Nu echter opsporing vruchteloos blijkt, gaat men terecht vermoeden, dat ze, evenals de vele konijnen in den laatsten tijd, gestolen zijn. Jongelui zijn druk bezig een voet balclub op te richten. Wanneer men de zaak eenigszins geregeld heeft, wil men er een onderafdeeling van den Volks bond van imaken. ZOETERWOUDE (dorp) Hedenmor gen zijn de veldoefeningen van het 6e Reg. Infanterie Grenadiers uit den Haag in ons dorp begonnen. Dat is voor on$ een ongekende bedrijvigheid. Na dezen morgen te 7 uur uit de Oranje-kazerne te Zijn afgemarcheerd, kwam de troep hier aan de Lamtnebrug te ongeveer 11 uur aan. Vandaar uit ging een gedeelte als „vijand"/ vooruit on9 dorp in. AchterVol'gld door het groot ste gedeelte werd de Vijand met ons' aan' zulke dingen niet gewoon zijnde dorpsbewoners angstig makende vu,ur- salVo's telkens ,uit hun stellingen het dorp uitgedreven. Een mooie aanval had midden in de Dorpstraat plaats. De Vij and stelde zich op den hoek bij het dorpscafé op. De troep kwam1 Voorzich tig sluipend tot het begin van het dorp/ Opeens een commando en daar plaatsten de achtervolgers zich tegenover den vijandeenige knetterende geweersal vo's klonken tusschen de huizenrijen. De vijand trok terug op Stompwijk aan, na geschoten door hun achtervolgers. Daar klonk het fluitje van ophouden met vu ren. De oefeningen werden nu tot van avond zes uur gestaakt; zij geschieden onder leiding van kapitein Dieckhof. Verschillende orders werden gfegeVen en de bivakken werden betrokken. De grootste helft betrok de O. L. school'..- Het commando klonk: „Niemand ver laat het hek". De overige manschappen gingen rusten op de boerderij van den heer P. van Rijn. Voor beide bivakken werd een post „in het geweer" geplaatst. De meege brachte „kuchjes" werden na de ver moeiende marseh en gevecht met smaak verorberd, Toch was van Justeloosheid geen sprake. In de hooiberg op de boer derij was het een ravotten dat het leuk was het te zien. In de school heersdhte een prettige, opgeruimde stemming, een mondorgel gaf vroolijke mopjes en in een hoekje kwamen de kaarten te voor schijn. Pandoeren gvngen de soldaten, anderen lieten ansichten en kwatta'i ha len. Het toppunt van vrooüjkhcid moctt nog komen. Een draaiorgel kwam' afiti- roll'en en werd voor de school stilgtfc- houden. De moede beenen gingen van de vloer, er werd gedanst en gezongen op de maat der muziek. Be .mooie uniformen van d>e officieren trokken aller aandacht De commandant van het reg. grenadiers, overste Suchteien Vi, d. Haere, verblijft in ons dorp e<n zal den J nachtVelddienst bijwonen. Kerknieuws. A.s. Maandag, 15 Juni, zal! de Zeer eerw. heer G. van Mil, prior der EeiVJ Kruisheeren ,te .Uden en tevens; directeur van het College der Kruisheeren, Zij|n zil veren priesterfeest vierea ;H;et feest zal slechts kerkelijk herdacht worden. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van een acade misch proefschrift, getiteld Wijziging in Sta tuten van Nederlandsche Naamlooze Vennoot schappen", werd heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heer Nicolaas Jan Vonck, geboren te Tawang-Sarie, afdg. Sidhoardjo (Java) wonende te 's-Gravenhage en na verdediging van •Stellingen" mede tot doctor in de rechtswetenschappen de heer Jacobus Johan Adriaan van Beek, geboren en wonende te Rotterdam. De bevordering gisteren van den heer G. J. Overdiep tot doctor in de Nederlandsche letter kunde geschiedde met het praedicaat cum laude. Geslaagd voor het voorbereidend examen voor den Ned.-Ind. administratieven dienst de heeren P. C. Brouwer, (Batavia) en B. Th. Margadant (den Haag); 2e natuurkundig examen de heeren J. Endtz (Scheveningen), C. Dagevos en C. Mout, (beiden den Haag); le natuurkundig examen Mej. D. C. E. IJzerman, (den Haag), de heer M. Oudkerk, (Rotterdam) en de heer L. P. J. Alkemade (Noordwijk). Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer P. A. F. Blom, kapitein O.-I. Leger (Den Haag). Doctoraal examen in de scheikunde de heer W. H. van Mels, Rotterdam. Doctoraal examen in de artsenij-bereidkunde Mej. J. C. van 't Sant (Leiden). Burgerlijke Stand. LEIDEN. Gehuwd: I. A. van der Pluim jm. en D. Rijgersveer jd. C. Rietkerken jm. en J. Prevoo jd. J. Immink jm. en H. Noort jd. K. P. de Rijk jm. en H. E. Overveld jd. D. Kramp jm. en A. M. Luiten jd. J. H. Ooshom jm. en H. H. Erades jd. J. P. J. Urbanswitz jm. en M. C. Niehot jd. Land- en Tuinbouw. lovoer van tuinbouwproducten In Duitschland. Door het Kamerlid den heer Ooster- baan zijn aan de regeering de volgende vragen gesteld omtrent verhooging der invoerrechten op Nederlandsche tuin bouwproducten in Duitschland: Is het juist, dat er gevaar dreigt van verhooging der invoerrechten op Neder landsche tuinbouwproducten in Duitsch land Zoo ja, wat is door de rege dring ged.aan of zal' door haar gedaan worden om dit gevaar af te wenden De minister van Buitenlandsche Zaken de heer Loudon, heeft hierop geant woord Gevaar van verhooging der invoerrech ten op tuinbouwproducten in Duitsch land dreigt, voorloopig althans, niet. De ze invoerrechten toch en ook de vrijdom van invoerrechten, die enkele dezer pro ducten 'genieten, Zijn |niet alleen vastgesteld bij 'tbestaande Duitsche tarief, maar ook vastgesteld in verscheidene Duitsche han delsverdragen (o,.a. imet Roemenië,Servië e. a.)L Een verandering ikan dus niet plaatshebben Zonder een wijziging van het tarief, terwijl deze Wederom afhan kelijk zou zijn van een voorafgaande op zegging van een of meer dezer handels verdragen. 1 Uit verklaringen van Duitsche minis ters zoowel in den Rijksdag als in het Pruisische Huis van Afgevaardigden is verder gebleken, dat van Duitschlamdl geen initiatief tot een zoodanige opzeg ging te verwachten is. Rechtszaken. Gerechtshof. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de volgende zaken: J. O., arbeider te Katwijk, door de rechtbank te te Gravenhage veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens mishandeling. Het vonnis werd vernie tigd voor zoover wat de stra fbetreft' en deze verminderd tot 3 weken gevan-; genisstraf. N. M. Wl, landbouwersknecht te Voorhout, door de rechtbank te teGra- venhage veroordeeld tot 10 dagen ge vangenisstraf, wegens wederspannigheid Hit vonnis w«rd bevütigd.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2