ALBERT RIEL recht, waarop het gezin van iemand, die in dienst is van het vaderland, aan spraak kan maken. Ieder, die met de toe standen in een arbeidersgezin bekend is, zal toch moeten toegeven dat het gemis van een week arbeidsloon groote moei lijkheden veroorzaakt, welke door het verleenen van een billijke vergoeding al thans eenigszins konden worden afge wend. (Tijd). Een Rnomsche primeur. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant"; welke den laatsten tijd haar „Kerk nieuws" -berichten met specilae toewijd ding! verzorgt en zich vooral uitsloof^ om haren Roomsehen lezers van het wel en wee van hun godsdienst zoo vlug en accuraat mogelijk op de hoogte te bren gen, maakt zich in- haar nummer van gis teravond jegens laatstgenoemden faif zonder verdienstelijk jloor hun het vol gende nieuwtje voor te l'eggein: I Onder groote blijken van belangstel ling heeft mgr. L. Schrijjnen, de bis schop van Roermond, gistermiddag een officieel bezoek aan Venlo gebracht Een feeststoet verwelkomde den bis schop. Op het stadhuis werd hij door B. en Wj. en den gemeenteraad ont vangen. Dinsdag vertrek hjj weder naar Roermond. In de stad werd! overal gevlagd en waren eerejioartfin en groen aangebracht. Een pracht-primeurl En geen enkele Roomsche krant had er Maandagavond ook maar één letter van. Zoo actueell is toch maar alleen de „Nieuwe Rot-* terdammer". Die feeststoet I "En die ontvangst op het stadhuis 1 Geen eerewijh? Maar toch wel overal vlaggen sen eerepoorten ook en groen 1 Ja, ja, er zit veel heerlijkheid in den duim van een „N. R. CtR'-redacteur. Im mers.^,..... Mgr. Schrijnen is Zondag niet in Venlo geweest..^...... Het officieel be zoek aan Venlo heeft een week later plaats! Erin gel'oopen! Een pracht-blunderl ......Maar toch actief, zullen de Room- sche lezers van het blad wellicht nog vergoelijkend zeggen. Msb. Vorstelijk bezoek aan Oudenbosch. Men schrijft uit Pudenbosch aan het „(Hsgz." Schreven we onlangs, dat naar alle waarschijnlijkheid Oudenbosch een vor stelijk bezoek zou ontvangen van de Baganda-prinsen uit Oeganda (Afrika), thans kunnen wij met zékerheid melden, dat icjjt bezoek is vastgesteld op) Don derdag 11 Juni a.s. De vier voorname Baganda's, die als vertegenwoordigers der Katholieken van Oeganda bij Z+ ,H^ Pius X en Z. Ml koning George van Engeland opl audiën tie geweest zijn, zijn prins Jozef Moe san je, neef van koning Daoedi^ Stanis laus Moegwanya en diens zoon Bmoit, en Po kino, hoofd der provincie Boeddioe. 'Het voorloopig program voor de ont-, vangst is als volgt vastgesteld: Donder dagavond 6.22 aankomst uit Roosendaal te Oudenbosch. Feestelijke ontvangst aan het station, waarna bezoek aan de basi liek, waar een plechtig Lof met processie zal plaats hebben. Daarna feestelijke bij eenkomst in de Harmoniezaal, waar door den Zeereerw. pater Antoon van Aken, missionaris der Witte Paters, een lezing zal gehouden worden. Na afloop nemen de vorstelijke personen hun intrek in het Instituut St Louis, waar zij tot Vrijdag namiddag zullen vertoeven. Wij. twijfelen er niet aan, of de pel grims zullen ook van hun bezoek aan ons land, in 't bijzonder van Oudenbosch^ den besten indruk bewaren. R.K. Drankbestrijding. De Diocesane Bond van R. K, Drank- fa es trijdersvereenigingen in het bisdom Haarlem hield Zondag te Rotterdam een welgeslaagden drankbestrijdersdag. Deze dag werd begonnen met een jHj.Mis in de kerk van den Hj. Laurentius, opgedragen door den Weleerw» heer L. Jh S,chalke, geestelijk adviseur van den Dioc. Maria bond, die onder (de jHi. Mis een predikatie hield, tot tekst voerend: p,En dit gebod hebben wij van God ontvangen, dat wie God liefheeft, ook zijn broeder moet be mannen." In den namiddag werd een groote ver gadering gehouden in de zaal van :d!e (Harmonie Doelen, Coolvest Van heinde en ver waren de ijverige drankbestrijd sters en drankbestrijders opgekomen, Zoo dat de groote zaal geheel gevuld was. De heer Stulemeijer opende de bijeen komst met een welkomstgroet namens het comité van voorbereiding, speciaal tot het bestuur van den Dioc. Bond, de spreekster en de sprekers en de zangver- eenigiiig „St Gregorius", die de bijeen komst met zang ging opluisteren. De zeer groote opkomst noemde spr. een bewijs van de liefde, ijver en toewijding, waar mede de R. K. drankbestrijding wordt gediend. Deze vergadering zal, naar spr. hoopt, een indrukwekkende manifestatie zijn van de Christelijke Charitas, die zich in drankbestrijding Uit. Immers deze be oefent naast eigen heiliging de naasten liefde. Hierna riep de heer W- J. van Dam, voorzitter van den Dioc. Bond, den aan wezigen, die van heinde en ver gekomen waren om een woord van voorlichting en aanmoediging voor hun strijd tehooren, het welkom toe. Het onderwerp, dat heden behandeld wordt, is aller aandacht waard; „'Het Herbergwezen" zal van drie zijden door sprekers worden toege licht. Moge de moed der oude strijders daardoor verlevendigd worden en mogen velen, nog niet tot de strijders behoorend, worden aangespoord tot de R.K. drank bestrijding, 'die ons allen lief is en van zeer groot belang is voor de R. K. Kerk en de maatschappij. Spr. wenschte nog speciaal welkom de vertegenwoordigsters van den Haarlemschen Mariabond en den afgevaardigde van den Bredaschen Diocesanen Bond. jMej, Kokshoorn, de presidente van eerstgenoemden Bond, sprak een woord van ,dank voor dit welkom^ Uit de groote opkomst meende zij te mogen conclu- deeren, dat deze vergadering nu reeds geslaagd mag heeten. Hierna deed de heer (O. iP,. iBlon, bonds- secretaris, medédeeling welke plaatsen door leden vertegenwoordigd waren. Na tuurlijk hadden de Rotterjdamsche R. K. drankbestrijdersvereenigingen het groot ste contingent gezonden. Dan volgde Den ,Haag, dat met 100 idrankbestrijdsters en drankbestrijders vertegenwoordigd was. Oudewater had er 60 leden,Vlaar- dingen 40, Alphen a. d. Rijn 15; andere plaatsen hadden een minder groot aantal gezonden. Er waren voorts leden van Kruisverbonden en Mariavereenigingen uit Delft, Poeldijk, Dordrecht, Waterin gen, -Gouda, Oude Tonge, Maassluis, Voorburg, Rijswijk, Amsterdam dat officieel vertegenwoordigd was door den Dekanalen Bond Lisse, Hillegom» Haarlem en Purmerend. De Mariabond uit het Aartsbisdom had een telegram van hulde, inhoudende de beste wenschen voor het welslagen der vergadering, .gezonden; de Dioc. Bond te 's Hertogenbosch een brief* 'waarin de zelfde wenschen, mitsgaders een wenk voor de drankbestrijding in herbergen, werden geuit Na deze mededeelingen zong de zang- vereeniging „St Gregorius" het Veni Creator van Beltjens. Het eerst verkreeg nu het woord de heer G. Bulten, hoofd der school te Zilk bij Hillegom, die tot onderwerp had„De maatschappelijke Zijde van het herberg wezen". Er zijn in Nederland 22.000 café's, die vergunning hebben voor het verkoopen van sterken drank; en mis schien evenveel voor den verkoop van bier. Men trachte dat aantal door pro paganda te verminderen, dan wordt er veel gespaard Dan is er niet zooveel noodig voor ziekenhuizen, voor armen huizen, voor armlastige krankzinnigen. jHöe kunnen wij den toestand verbe teren? |We moefen optrekken tegen het herbergwezen. Laten we beginnen met onze vereenigingen van geheelonthouders te versterken. Wie moeten zorgen, dat de huizen van drank weer worden huizen van verblijf en van verkeer. iWie moeten het alkoholisme van de herberg scheiden. Dan zullen er vele herbergen overbodig zijn, (Hierna, trad als spreekster op mevrouw Steenhoff-Smulders, van Baarn, met het onderwerp: „Familieleven en herberg". Spr. schetste den invloed van den drank zucht van |den Nan pp kinderen en tvrouwi iWlij moeten dien invloed door de Room- sche drankbestrijding doen verdwijnen, geen {strijd is er, die volgens het woord van Paus Pius X van meer 'dringenden, aard is. Als derde spreker trad alsnu 'op de Weleerw. heer P. Roovefs, kapelaan te Rotterdam, die tot onderwerp had ge kozen: „Godsdienst, zedelijkheid en her berg". Ten slotte werd het lied: „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen, waarna de welgeslaagde vergadering, die te ruim twee uur begonnen was, te kwart over vijven werd gesloten. KORTE KRONIEK. Het bestuur van de R. K. Persver- eeniging „De Gooische en de Stichtsche Post"; heeft dezer dagen, naar „de Gooische Post" meldt, van Z. D. Hl Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, een belangrijke bijdrage voor de kas der vereeniging ontvangen. Prof. mr. drl A. A. H. Struyéken heeft wegens zijtn benoeming tot l'id van den Raad van State, tegen 't einde van den loopenden cursus, eervol ontslag aan gevraagd als hoogleeraar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Universi teit te Amsterdam. De oproeping van artsen voor de pestbestrijding in Ned.-Indië is wederom in de „Staatscourant" opgenomen. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 9 Juni. Vrije dagen. De volgenlde circulaire is aan een groot aantal patroons in Leiden toegezonden: „De ondergeteekende Kamers van Ar beid hier ter stede komen U de wensche- lijkheid betoogen, Uw personeel eenige vacantie toe te staan. .Het is ongetwijfeld dat een zij het wellicht korte vacantie een groote weldaad is voor hen, die in het genot er van worden gesteld. Doch er is meer. iHet schijnt ons toe, beslist in het be lang van elk bedrijf te zijn, dat de ge- emplyeerden eenige dagen' buiten den sleur van den dagelijkschen arbeid nieuwe en frissche krachten opdoen. De Kamers kunnen natuurlijk niet voor elk bedrijf aangeven hoeveel dagen het personeel geacht moet worden noodig te hebben om bJop'fcijn verhaal te komen", de hoofdzaak is, het beginsel ingang te doen vinden, hetgeen door gemeenschap pelijk overleg van patroons met perso- neei het best kan worden uitgewerkt en waarbij rekening kan worden gehouden met het financieel belang van het bedrijf en gerechtvaardigde wenschen van het personeel Slechts sta voorop, dat door het per soneel de vacantie niet met gemis aan loon worde gekocht en deze, indien mo gelijk, Tn den zomertijd eenige dagen achter elkander gegeven worde. Patroons, 'die reeds vacantie geven lm et behoud van loon, worden verzocht deze circulaire te beschouwen als niet tot hen gericht" De circulaire is önderteekend door die Kaimers van Arbeid voor de winkel- en grossiersbedrijven, voor de textiel- en nijverheid en voor jde voedings- len genot middelen). De majoor (Gl. jWj. Fris, van het '4e reg. infanterie, wordt van 5 tot en met 21 Oct a^ gedetacheerd te Amsterdam, oim deel te nemen aan den wintercursus in den vestingoorlog in de ^Stelling van Amsterdam. De brand te Katwijk. De Minister van Oorlog heeft zijne tevredenheid betuigd over d'e wijze, waar op zich de officieren en 'de manschappen van het 15e reg. infanterie, hetwelk fe Katwijk gekampeerd was, hebben gedra gen bij de hulpverleening tot biussching van den onlangs plaats gehad hebbenden brand in de gebouwen van het College van St Willebrord te Katwijk a. d. Rijn. GOUDA. De staking onder de kolen- werkers duurt nog voort. Wiel heeft de directie der Glucosefabriek een kleine verhooging van loon toegezegd, doch de stakers waren hiermee niet tevreden. Na dat enkele kleine patroons aan den eisch van 15 cent verhooging per uur hebben toegegeven, bedraagt het aantal staken de werklieden nog ongeveer 60. De sta king staat thans onder leiding van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Trans portarbeidersbond, dat gistermorgen met de stakers heeft vergaderd. HAZERSWOUDE. Bij de vorige week gehouden keuring der ingeschreve nen voor de militie werden er niet mini- der dan 22 van de 58 afgekeurd. HQOGMADE. A. s. Woensdagmid dag van 24 uur zal de Rijksontvanger zitting houden alhier in het gemeenta- Lokaal. KATWIJK AAN ZEE. In de Ge meentezaal zal hedenavond om acht uur dr. J. Th. de Visser een politieke lezing houden. ROELOFARENDSVEEN. Toen gis termiddag de smid H. Stipdonk 'n zwaar waschmachine uit de boot op de wal wilde lossen, week de boot uit en ver loor hij het evenwicht waardoor hij in de Veenwetering viel, het machine op zijn hoofd kreeg, en een groote gapende wonde bekwam. De getroffene was spoedig gered en werd binnengebracht bij den heer Nw Rodewijk. De inmiddels ontboden en onmiddellijk bij de hand zijnde Dr. van Dooren naaide de wond dicht en verbond den patiënt, zoodat deze te voet naar zijn woning kon gaan. De ontsteltenis in de buurt was alge*- meen. VOORSCHOTEN. Zondagavond hield de af deeling Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond een vergadering, bij gewoond door den ZeerEerw. Heer Pas toor, Geest-Adviseur. De voorzitter, de heer J. Tromp, opende de vergadering met den christel'ijken groet en een harte lijk welkom. Spr. zegt, dat het zomer seizoen daar is, waarop wij, zooal's ge woon, geregeld zullen vergaderen. Er is reden tot tevredenheid, daar in den afgeloopen Winter het bestuur zich be- ijiverd heeft voor het pprichten van oni- derafdeel'ingen. Een afd. bouwvakken is tot stand gekomen en met de medewen- king van den Wel'Eerw. Kapelaan een Propagandaclub St Paulus, die voor zeker uitstekende diensten zall faewijlzen en waarvoor Z.Eerw. iii het aLis. winter seizoen een cursus zall houden, die ook! toegankelijk is voor de leden van den Bond. Verder dat op 19 Juli een bloe mendag zal' worden gehouden ten bate van het sanatorium „DékkersWaM"' hij Nijmegen, wat ten dienste zall zijn Voor de l'eden van de verschillende R. R. weTküedenorganisaties en waarvoor „Herwonnen Levenskracht" - Zich reeds sedert eenigent ijld interesseert Tot Üd van het hoofdbestuur werd gekozen, va cature-Sta rrevelt, de heer J. de -Groot, en tot bestuursleden van het Comité „Hulp in Nood" de heeren Th. Biergr man en Th. van Dijk. Vervolgens instal leerde de voorzitter met een toepasse lijke toespraak twee nieuwe leden en zette hierna glashelder uiteen de Invaliditeitswet en Ouderdomsverzeke- ring van Minister Talma en de Ouder- domsverzekering van Minister Treufa. Spr. toonde aan met verschillende cij fers het groote voordeel' voor den werk man van de wet-Talma, vergeleken .wat minister Treub wil' geven en betreurde in hooge mate dat bij de jongste Kamer verkiezingen de werkman zich op het dwaalspoor had laten brengen door de mannen vari links. Spr. sprak den wenseh uit, dat het minister Talma nog eens ge geven mogen zijn, zijn vruchtbaar werftf voort te zetten tot waarachtig heil van den werkmansstand, De ademlooze stilte en de nauwkeurige oplettendheid van de leden bewezen, dat een dergelijke uit eenzetting zeer in den smaak viell Op voorstel van den secretaris werd de voor zitter per acclamatie benoemd tot lid van den Centralen Raad. Hierna werd de vergadering gesloten. ZOETERWOUDE (Dorp). De alge- meene vergadering van de Onderlinge Ongevallenverzekering, waar aan'de te genwoordig zijnde leden een presentie geld van 50 ct. wordt toegekend, was gisteravond slechts matig door 26 let- den, bezocht. De voorzitter, de heer M. Karents, sprak een hartelijk welkomstwoord. De secretaris, de heer C. Slootweg las de notulen en bracht daarna het verslag over het afgeloopen jaar uit. Uit het vefslag blijkt, dat er zijn 69 leden, waar van er kortelings 2 zijn uitgetreden, dat op de 69 loonlijsten aan loonen is uit gegeven f78.876,975; 5 tijdelijke onge vallen veroorzaakten een uitgaaf van f 78.73. Het feit dat de verzekering van blij vende ongevallen gespaard is gebleven, mag als gelukkig genoemd worden, re den tot klagen is er niet. Met de beste wenschen voor de toekomst der verze kering besluit de secretaris zijn verslag. De voorzitter brengt hem'dank voor zijn werk. De commissie ter naziening der rekening en verantwoording brengt bij monde van den heer Los verslag uit. Fouten zijn niet gevonden, zoodat de heer Los meent, niet beter te kunnen doen dan een woord ya;n:'lof laan den pen ningmeester te brengen voor het accuraat beheer. Ontvangsten f 199.516, batigsal- do vorig jaar f 162 6.495,'rente f56.345 te zamen f18 82.805, Uitgaven f206.83 zoodat in kas is f 1675.975. De mededeelingen van het bestuur zijn Voorstel premie te houden op 1/4 pet Wordt aangenomen. Voorstel salaris se- cretaris-penningm. met f10 te verhoo- gen, wat het bestuur motiveert. Bij het ophalen der loonlijsten zijn de meeste, bijna alle, niet klaar, zoodat de secr.- penn. dit dan moet doen, wat zeer tijd- roovend is. De verhooging wordt toe gestaan. Aan de orde wordt gesteld: verkiezing van een voorzitter, aftredend de heer M. Karents. De heer Los vraagt het woord en zegt „Nog frisch ligt in het geheugen de ont binding yan den Boerenbond. Zoo te recht een beginselkwestie genoemd. Bij spreker rijst de vraagt: zou het met de verzekering gaan 'als Net den Boer en- bond? 1 De voorzitter zegt de geest van de léden niet te 'kennen en daarom1 in deze niets te kunnen zeggen. De heer Los: Ik zie hier den heer P,aardiekoop|er, den leidef" der Katholieke partij, misschien kan hij opheldering geven. De heer Paardekooper: de heer Los noemt rfftj den leider der Kath. partij. jWiaaroon? Dat ik den Boerenbond héb "moeten ontbinden, kwam doordaat ik diens voorzitter was. De vraag, wat de toekomst ons brengen zal, vindt spre ker een beetje vreemd. De heer Los doet beweringen als zou d'e vorige voorzitter van den Boerenbond 'het ontbinden voorzien en daarom' be dankt hebben, terwijl de heer Paarde kooper het ook bij zijn benoeming zou voorzien hebben. De heer Paardekooper ontkent zulks en acht het beter zulke persoonlijke kwesties te laten rusten. De voorzitter sluit de discussiën over deze zaak en wil tot de verkiezing over gaan. Er waren 23 van de 26 stemmen op den heer Karens uitgebracht. De voorzitter dankt voor het in hem gestel de vertrouwen en zal na hetgeen de heer Los gezegd heeft, de benoeming aanne men en afwachten wat de toekomst zal brengen. Het bestuurslid de heer G. de Wit niet aanwezig, en eveneens aftredend, verkrijgt |22 van de 26 uitgebrachte Istenfr men. De heer C. Lagerberg lid van den Raad voor Beroep, wordt met bijna al- gemeene stemmen herkozen. De rondvraag begint De heer Paarde kooper vraagt naar aanleiding van het gesprokene van den heer Los: „Hoe komt het dat deze woorden werden ge- zegt voor de verkiezingen? Wlas men bang voor overrompeling?" Spr. zegt wanneer W(ij iets doen, komen, we eerlijk voor den dag, zoodat men voor over rompeling niet bang behoeft te zijn. De heer Los zegt, daar niet bang voor te zijn geweest en ook geen bijbedoelingen gehad te hebben. "Alsnu ontspon zich langdradige be sprekingen over het tot stand brengen van een ziekteverzekering wat al eens mislukt is. De «heer v. Noort wijst op het euvel dat sommigen hun loonlijsten te laag invullen. In de vergadering wor den allerlei middelen beraamd' dit tegen te gaan. Andermaal komt de ziekteverze kering ter sprake. De heer Los is van meening dat als het zaakje klaar is, aan sluiten wel volgt. Het bestuur wanhoopt -bijna aan het gelukken en zou gaarne voor weer het werk op te vatten, 50 Jiandteekeningen hebben. De heer Los wil dan tegelijk met rondzending van loonlijsten een briefje ter onderteekening aanbieden. De voor zitter belooft in het bestuur de zaak ernstig in overweging te zullen nemen. De voorzitter noemt de voorwaarden voor nieuw aan te nemen leden en sluit de vergadering. Ingezonden Mededeelingen 4 30 cent per regel. OEN KT OM 6 MEUBELMAGAZIJN MARE 36. UilWL.Slfc.UJk Lil-...- .GD. Te water. Gistermiddag is L, Vreeburg van Zoe- Iterwoude oraderjK oude kerk met wagen; en paard te water geraakt De inzitten den, vader en dochter, .wisten zich nog bijtijds te redden,. Een schiplper ging te water en hield (den kop van het paard boven water tot er verdere hulp kwam opdagen,, Ongeveer 40 L,, petroleum ging te loor en een literbus. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Rechts wetenschappen na verdediging van »Stellingenc de heer Anton Salomon van Nierop, geboren en wonende te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsche Letterkunde de heeren Sybrand Allard Waller Zeper geboren en wonende te Leeuwarden en Gerrit Sybe Overdiep, geboren te Vries (Dr.) wonende te Voorschoten. Eerstgenoemde pro moveerde op proefschrift getiteld »jan van Henegouwen, heer van Beaumont, bijdrage tot da geschiedenis der Nederlanden in de eerste helft der 14e eeuw«, terwijl het proefschrift van den laatstgenoemde was getiteld De vor men van 't Aoristische Praeteritum in de Middel- Nederl. Epische Poëzie*. Geslaagd voor het Voorbereidend examen voor den Ned.-Indischen administratieven dienst de heer H. J. Schoo (Haarlem) en J. Reuvers (den Helder.) Ie Natuurkundig examen de heer J. Zalmann (Amsterdam) en de heer H. C. van Leeuwen (den Haag). Gemeenteraad Woubrugge. Voorzitter de heer T. P. Kleijn, burge}- meester. Aanwezig alle leden. De Voor zitter opent de vergadering met gebed. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Missive Ged. Staten goedkeuring kohieren H. O. en Honden belasting. Rekening en verantwoording Gezondheidscomm. te Alphen. Verzoek van mej. de wed. J. van der Wiel af schrijving H. O. Verzoek van de directie stedelijke fabrieken van gas en electrici- teit te Leiden om een kabel te mogen, leggen aan den Hoek van de Veen. Adres van een 15rtal ingezetenen ver zoekende vrijheid om de installatie voor electrisch licht en kracht door particulie ren te laten aanleggen. Eenzelfde adres j door den heer A. den Ouden 'te Ouds hoorn voor zijn alhier sop te richten' malerij. Voorlezing van een dagvaar ding aan de'gemeente om op Donderdag - 19 Juni a.s. ter rechtbank te 's Oraven;- hage te verschijnen inzake de verhuring van een centrifugaalpomip ten behoeve van den Vlietpolder. Door de firma Smulders wordt geëischt ruim f2000. De Voorzitter stelt aan de orde benoeming stembureau. Bij acclamatie worden de leden van het stembureau van het vorige jaar herbenoemd. Rekening Gezondheidscomm. wordt zonder hoofd, stemming goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat punt 3, geldleening, van de agenda is afgevoerd. De irf de vorige vergadering aangegane geldleening was niet minder dan 'voor 45 pet. verkrijgbaar. B. en Wi stellen voor op het voorstel „drinkwatervoorziening" door het ge meentebestuur te Alphen, niet in te gaan omdat'Hoogmade daarvan is uitgesloten. De heer Peters zou aan Alphen nog willen verzoeken ooïc Hoogmade in het plan op te nemen. De Voorzittter wijst op de onmogelijkheid vanwege de groote kosten. Het voorstel van B, en W! wordt aangenomen. De Voorz. deelt mede, dat het por taal aan de openbare school te Hoog made herstelling eischte, doch dat de schoolopziener vernieuwing wenscht vol gens de wet. De kosten waren begroot op f610. De heer He enk herinnert er aan, dat de eerste raming was f 250. De Voorz. zegt, dat het aan de wette lijke voorschriften moet voldoen, doch nu zal rijkssubsidie gevraagd worden. De heer v. d. O eest vindt de kosten zeer hoog en dat voor een zestal kinde- ren. De Voorz. deelt tevens nog mede, dat dit bedrag nog veel hooger zal wor den, omdat de privaten aan de openbare school in Wioubrugge volgens de wet herziening eischen. Het geëischt bedrag wordt toegestaan. Verzoek van mé> de wed. JK van der Wiel, afschrijving H. O. voor 8 maan,- den. Toegestaan. Verzoek van de stedelijke fabrieken voor gas en electriciteit te Leiden om een kabel te leggen tot de woning van den heer Bontje. Wordt goedgekeurd. De Voorz. stelt voor het adres van een 15vtal ingezetenen en dat van den heer A. den Ouden te renvoieeren naar het college van B. en W. waar dit thuis behoort. De heer Peters zou gaarne dit adres in den Raad behandelen ert daartoe de verordening wijzigen. De ge meente moet haar winst behalen uit het 4 leveren van stroom, het installeerendoor de gemeente geeft geen winst en is voor de ingezetenen zeer kdstbaar. De Voor-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2