9 ,77) MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1415. Sfe £eicbc/He Bureau OUDB SINQBL S4, LEIDEN. Interc. Telefoon 935 Postbus ft. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAQEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAOSBLAD voor Lelden 0 cent per week ƒ1.10 pet kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Oelllustreerd Zondagsblad ft cent Dinsdag Juni De ADVER rENTIKPRIJS bedraagt van 1—5 regel» Q.75, »!ke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van I5 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratt» bewijsnummer Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, buur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regel» 25 cent. Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Denkt om Vrijdag, den £t^jBi!l2den Juni. Scherper dan ooit zal er nu door de linkerzijde wordén gelet op het stem- m en-cijfer, dat de coalitie-candidaat a.s. Vrijdag in het Kamerdistrict Katwijk zal halen. Noodiger dan ooit is het daarom, dat met alle man en kracht wordt gewerkt om dat stemmen-cijfer zoo hoog moge lijk op te voeren. Dat is zeker: als dr. De Visser minder stemmen op zich vereenigt, dan baron Van Wassenaer, zal! de linksche pers- de Katholieke Kiezers beschuldigen zich niet aan het gegeven woord te hebben gehouden. En dat dient vermeden! Aan de Katho lieke kiezers de taak hun uiterste biest te doen om die pers geen aanl'eiding te geven haar vreugde uit Ve schetteren over een betrekkelijk laag stemmen-cijfer van den coalitie-candidaat Onze mannen trekken uit in volle heir- kracht en bezorgen aan Dr. De Visser een schitterende overwinning. Curacao. Twee uitingen betreffende deze ko lonie kwamen ons dezer dagen onder de oogen, welke opnieuw in herinnering brachten, met hoeveel onverstand ten vorigen jare in den Begrootingstijd de toestanden aldaar door een der socia listische leden ter Tweede Kamer wer den beoordeeld. De eene uiting was een rede, door den gouverneur, mr. Nuyens,gehou den in de koloniale Staten en waarin Z.Exc.'met klem en met de stukken in de hand weerlegde de verdachtmaking van het bijzonder onderwijs in de ko lonie. i Dé tweede uiting was een artikel, in „Het Centrum" geschreven door een op Curasao werkzamen pater ter weer legging van de scheeve voorstellingen omtrent de hoedenindustrie in de kolo nie, welke industrie voor de arme bevol king een levensquaestie is en waarvoor door het bestuur heel veel wordt ge daan. Waarlijk als men deze dingen leest, dan vraagt men zich af: yvaar haalt de HoogEdelGestrenge heer Kleerekooper want deze was de Binnenhofsche cri ticus de vrijmoedigheid vandaan om een oordeel te vellen zonder kennis van zaken? En dan nog wel een oordeel, dat krenkend is voor wie ginds met goeden uitslag hun best doen in 't belang van land en volk. 't Is natuurlijk uitstekend, dat de roode aantijgingen stevig weerlegd wor den, waarbij nog gewezen kan worden op het merkwaardige feit, dat degene, die ginds met den Roomschen gouver neur eendrachtig samenwerkt in het be lang der hoedenindustrie, een Israëliet is, wat ook de praatjes van Ultramon;- taansche onverdraagzaamheid weer eens den bodem inslaat. Vooral onzerzijds moeten we tegen de onrechtvaardige critiek op onze hoede wezen, wijl op Curasao den invloed der Roomschen groot is en men de vrij,- FEUILLETON. Wiat zij worden, weet God sprak Tiny ernstig, met tranen in Ide oogen ik vrees, dat men slechts met moeite krijgt wat men wil Eén ding hoop ik hen goéd rn te prenten: slechts voor een grootsch doel te leven, voor hun God en deeeuwigheid in |die eerste plaats, dan voor hun vaderlandook dan als de wereld het niet loont en de eergierig heid daarbij zwijgen moet De mensch mag dan niet aan zichzelven denken; de plaats, die men verlaat, wordt door den tegenstander ingenomen» Als zij de gaven daartoe hebben, moeten zij ernaar stre ven, de hand evenzeer aan het roer te Ook als het principe der Regeering plotseling al onze grondslagen omver werpen wil? vroeg Dornick, de armen over elkaar geslagen, zijn schsonzuster vast aanziende. Tiny aarzelde een oogenblik» Ja, ook dan, verklaarde zij vast. .Wij j zullen er nooit iri slagen, de wereld onze beginselen geheel te doen deelen; het geldt immer, naar beste krachten tegen weer te bieden, "te verbeteren wat men geestige en zoogenaamd ruim denkende „men" dien invloed gaarne in een, kwaad daglicht zet. Daarom moeten we steeds zooveel mogelijk het ware licht laten schijnen. ALGEMEEN OVERZICHT. Er dreigde een gewapend conflict tus- schen Mexico en de Vereenigde Staten, doch dit is, voorloopig ten minste afge wimpeld, Huerta had een blokkade afgekondigd van de haven van Tampico, waarop de Ver. Staten Tampico al's een open haven bLschoudend er twee Amerika, n cke slag schepen heenzonden, omdat twee kanon- neerbooten van Mexico waren aangeko men, die in opdracht hadden het ^Ameri- kaanschen stoomschip „Antilla" met een lading wapens aan boord (voor de te genstanders van Huerta) te beletten deze te lossen. Huerta heeft echter de pas afgekondigde blokkade der haven van Tampico reeds weer opgeheven, vermoedelijk om zijn torpedobooten niet in gewapend conflict te laten komen met de Amerikaansöhe vloot, die bevel heeft de haven open te houden. Ook moeten de vertegenwoor digers van Argentinië, Brazilië en Chili pressie <ap hem hebben uitgeoefend in het belang "van het welslagen der ber middelingsconferentie door bij de Ame- rikaansche regeering aan te dringen de ontscheping van de lading oorlogstuig te voorkomen. Dat de toestand in Albanië hachelijk is, blijkt wel uit een gericht van het Wiiener Journal, dat er met den Oostenrijkschen keizer een ministerraad is gehouden over de ernstige situatie in Albanië. Volgens datzelfde blad Zijb Oostenrijk en Italië besloten om! de prins von W]ied te l'aten vallen en hem een eervollen aftocht te bezorgen. Beide re geeringen zouden reeds aan het zoeken zijn naar een nieuwe kandidaat. Verscheidene namen worden genoemd o.a. van een prins uit het huis Bonaparte, den hertog, der Ahruzzen. Liefhebbers genoeg, maar.^...... De Romelnsche bladen bevatten be richten uit Durazzo volgens welke de internationale commissie van onderzoek van plan was, een laatste poging te doen om1 de opstandelingen tot rede te bren gen, door hen te verzekerein dat de vorst en het kabinet hun' politieke, godsdien stige en maatschappelijke /echten steeds ten volle zullen eerbiedigen. Wanneer ook dat betoog geen 'indruk mocht maken, zouden de troepen der regeering hen aanvallen. Volgens Toerchan pasja beschikt de regeering over 6000 man weluitgeruste troepen, terwijl de opstandelingen onge veer vijfduizend man sterk zijn, die hoogst gebrekkig Zijn bewapend. Hij acht daarom een overwinning der regee ring zoo goed al's zeker. De commissie van onderzoek naar de papieren der gearresteerde en later weer verbeteren kan, zij het ook op de meest bescheiden plaats. De mensch moet slechts met verstand en hart rekening houden. iIn ieder geval een zeer 'ideaal mensch, lachte DornidkL Een mensch als mijn man, ant woordde Tiny slagvaardig en dapper. Hij heeft immer geweten wat 'hij zijn vader land verschuldigd was; hij heeft waar achtig wel reden gehad, zich morrend terug te trekken, maar hij heeft het niet gedaan. Hij heeft spot en achteruitzetting verduurd en toch voor het welzijn van zijn volk en zijn koning en voor zijn geloof voortgearbeid. Tiny was opgestaan en stond hoog opgericht voor Dornick in al de vurige geestdrift, die hij vroeger zoo vaak be spot had1. Maar thans lachte hij niet Braaf gedacht en gesproken, ,Tiny, zeide hij hartelijk en reikte haar de hand» Gij hebt gelijk ,uw [Bernard zoo hoog te stellen» De .Behrenbergs. hebben ft beste deel verkoren door zich een vast richt snoer te, stellen. Ons beidien is het niet zoo gegaan. Gij hebt echter vroeger den waren weg gevonden dan ik, voegde hij eraan toe. Ooms, tantes! Grootpapa zendt ons Dm u naar beneden te roepen. Zij hebben vrijgelaten Italianen Muricchio en Chi- nigo is gereed gekomen en 'heeft haar protocol! «opgesteld. Van de .commissie, die bestaat uit drie Italianen: markies' Aliotti, Andreoli en Daniaka, de Alba- neezen Feizi bei, Ekrem bei en Goera- koeki, en overste Thomson, zijn de laatst genoemde vier leden tot de conclusie gekomen, dat een der onderzochte brie ven van Muricchio compromitteerend is en met de beschuldiging (dat hij met de opstandelingen heulde) in samenhang staat, terwijl daarentegen de drie Itali- aansche leden der commissie tot de slot som komen, dat geen der in beslag ge nomen brieven, noch in het algemeen, noch in verband met de beschuldiging iets compromitteerends bevat. Zij ver zekeren dat de brief, dien de Albanee- sche leden en pverste Thomson bezwa rend achten, een particuliere brief is,, waarin Murrichio slechts 'ziijb 'eji'gen ziens wijze en indrukken uit. Met de beschul diging staat de brief geenszins in ver band. Wiat Chinigo betreft, zijb alle leden der commissie het eens, dat zijn papie ren niets bezwarends voor hem1 inhouden. De ministerieele crisis ih Frankrijk duurt voort Poincaré had een conferentie met Doumergue, waar bij deze verklaarde dat z. i. slechts drie ministeries mogelijk waren, n.l. een ka binet-Viviani, Léon Bourgeois of Ribot Vervolgens werd Ribot bij den presi dent ontboden die hem de vorming van het ministerie opdroeg. Ribot vroeg een bedenktijd, daar hij eerst met zijn vrien den wilde spreken, doch heeft later de opdracht officieel aanvaard. Die verhoudingen tusschen de volke ren op den Balkan blijven steeds gespannen. D;e beide radien van het Oecumenische patriarchaat heb ben te Konstantinopel beraadslaagd over het voortduren der vervolgingen van de in Turkije wonende vGrieken. Met een parige stemmen is besloten alle Griek- sche kerken en scholen in Turkije te sluiten. De orthodoxe autonome kerken zijn bij encycliek van dat besluit op de hoogte gebracht, terwijl de minister van buitenlandsche zaken verklaart, dat de regeering verbaasd is over het besluit van het patriarchaat om de Grieksche kerken en scholen te sluiten, juist nu er een tijdperk van rust is ingetreden!. Niettemin zal h'ij de noodige bevelen geven. Het B|ulgaarsche persagentschap meldt De bevolking heeft als maatregel van Weerwraak tegen de vervolging der Bul garen in Griekenland, bezit genomen van de Grieksche kerk. Er Zijb geen inciden ten voorgevallen. De kerk is „Tsaar Blo- ris"1 gedoopt. De Bulgaren hebben te St. Enimachon drie Grieksche kerken be zet en te Sjoeml'a een. De Grieksche zaakgelastigde te Sofia heeft .krachtig ui de Bplgaarsche regeering geprotes teerd en teruggave der kerken geëischt GEMENGD. De onderhandelingen tusschen de Servische Kroon en de leiders der oppo sitie Zijb mislukt In de kringen der al lang genoeg niets aan u gehad en de tantes zullen zich voor het diner toch eindelijk mooi genoeg gemaakt hebben. De tantes lachten, want zij hadden er nog in ft geheel niet aan gedacht; Lands- kroris voorliefde voor eenfge vormelijk heid kennende, .gingen zij nu spoedig het vergetene herstellen. Magna hechtte sinds haar huwelijk buitengewone waarde aan haar toilet, daar haar echtgenoot er zeer op gesteld was, haar net gekleed te zien. Toevallig had zij dezen avond, gelijk voor jaren op het Landskroner feest, een zacht lila toilet aan, waar Dornick veel van hield, en had zij op zijn verlangen eenige witte rozen in het haar en op bet kleed be vestigd» ,/Toen waren het roode rozen, maar schooner dan toen zijt gij toch", sprak hij helder, toen hij haar den arm bood om haar naar beneden te bege leiden» I Tiny maakte als voorheen weinig werk van haar toilet; het witte kleed, dat zij thans droeg, -was een geschenk van haar moeder, een herinnering uit [Wjeenen,, door de gravin juist medegebracht. Als spaarzame huisvrouw had Tiny het ©eni germate lichtzinnig gevonden, zulk een duur (gewaad "terstond aan te trekken, maar voor een schooner feest van heden kon het toch nooit dienen. De robijn, die regeering en der afgevaardigden zegt men dat ft kabinet-Pasjits waarschijnlijk weer aan ft bewind zall komen. Het Noorsche wetsontwerp tot be scherming van het moederschap is, na door het Storthing te Zijb goed gekeurd, nu ook door het Odel'sthing met groote meerderheid aangenomen, zoodat het nu stellig wet wordt. Aan kraamvrouwen zal' volgens die wet .een kraamgeld van 40 kr. worden uitgekeerd', terwijl zij vrije genees- en verloskun dige behandeling zullen krijgen. De Fransche postbeambten hebben op hun congres te Rijs se! besloten tot een staking van 24 uur, om hun eischen (hooger loon en betere arbeids voorwaarden) kracht bij! te zetten. De yroegere minister-president van China, Hsioengsilngh' gaat een groote reis maken jover den transsiberischen spoorweg paar Diuitschlland'. Hijl zal' daar met groot-industrieel'en, parlementsleden en vertegenwoordigers van de pers in overleg treden en vandaar over Engel land naar Amerika gaan om te onderhan delen over de exploitatie der pe^ troleumbronnen in China. De Berlijnsche rechtbank heeft de drie arbeiders, die in het begin van Maart het standbeeld van keizer Fre- derik te Charlottenburg op veertien' plaatsen met roode verf hebben be smeerd, tot een gevangenisstraf van a n- derhal'f jaar veroordeeld. Een .her bergier, die hen daarbij heeft geholpen, is tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. In de overwegingen van het von nis Wordt gezegd, dat de daad geen kwa jongensstreek! is, maar het gevolg van voortdurende sociaal-demi. opruiing. «r 'Naar ft B'trl'itier Tageblaft uit Kon stantinopel verneemt, vertrekkein vier Turksche prinsen, Osman Foead effendi, Dzjemal, Abdoel Halim en Abdoel Ra- him §ffendi, naar Buitschland, om daar hun militaire opleiding te vol tooien. De prinsen, die van kolonel v. Strempel onderricht zullen ontvangen, zijn elk door een Turksch. ©officier vergezeld- 'Het hooggerechtshof te Pretoria heeft aan een gewezen lid van de Ver- eeniging van Spoorwegpersoneel en Ha venarbeiders 500 pd. St schadever goeding toegekend, te betalen door Poutsma, gewezen secretaris van die ver- eeniging, de vereeniging zelf en de druk kers van het vereenigingsbllad, voor smaad jegens eischer. Het stoomsjchip iQorinthian, v|an Ca nada gekomen, heeft op de Theems bij Greenwich het stoomschip Oriole piid- scheeps aangevaren. Die Oriole legde zich op één zij! en zonk binnen 10 mi nuten. De bemanning geraakte te water maar allen werden giered. In een hevigen storm, die yrijldag op de kust van Nieuw Brunstwijk heeft! gewoed, zijn veertig viss.chersschoener& vergaan. Twintig opvarenden zijb om gekomen. v Een tornado heeft in het noorden van den staat Iowa groote verwoes tingen aangericht De schade bedraagt 1 millioen dollar. Twaalf personen wer den gedood. er op bevestigd was, was een geschenk van Magna, die deze met vele andere schoone zaken van haar reis medege bracht had. - Mama, mooi, zeer mooi, jubelden de jongens, zoodra zij haar fzagen,. en terwijl zij haar omringden, vertelden zijHpor eens, mama, oom neemt ons mee naar „Dornick", daar krijgen wij alle dagen chocolade en ieder een pony. Zoo kraaiden zij in alle toonaarden door elkander. Ge ziet, het prettige leventje lokt hen aan, lachte Dornick, toen hij zijn 'schoonzuster ten tafel voerde. Met verbazing blikte hij naar den over vloed van bloemen, waarmede Tiny's waardige hand de tafel van te voren nog gesierd had. Tiny echter zag naar haar echtgenoot, die beter dan alle anderen de beteekenis van dezen bloementooi kende. Ook onder bloemen had hier voor lange jaren het trotsche kind, ondanks alle eigenaardigheden, voor het eerst zijin hart gevangen; heden wist hij, welke schat hem daarmede ten deel gevallen was. O'olk 'de graaf zag met welgevallen niet alleen naar den disch, maar ook naar den ganschen kring die hem omringde, in 't bijzonder naar de beide vrouwen, die hij nog altijd de jonge vrouwen noemde, en wier van geluk stralende aan- Protesteerende Protestanten. Als de coalitiepartijen in het district Katwijk een katholiek candidaat voor de Tweede Kamer hadden gesteld, zou de Nationale Bond van Protestantsche kie zers zeker hebben geadviseerd om niet op hem fte stemmen. Nu is er een Protestant candidaat ge steld Zaterdag kwam het dagelijksch be.- stuur van den bond bijeen en adviseert nu den Protestanten van Katwijk, om niet op den Protestant Dr. de Visser te stemmen. De Coalitie zal het nu eens met een Turk möeten beproeven, om deze Pro testanten van het protesteeren af te hel pen, zegt „De Tijd." Bisschopsconferentie. Heden komen HH. D|D. HHC de Bis schoppen van Nederland in conferentie bijeen. „Tijd1."! Geen vergoeding voor Landweerdienst. In tegenstelling met vorige jaren heh- ben thans vele hoofden-van gezinnen, die opgeroepen zijn om de Landweerdienst te vervullen, op hun verzoek om vergoe ding wegens kostwinnerschap van den tegenwoordigen Minister van Oorlog 'n afwijzende beschikking gekregen. Het is licht te begrijpen, welk een .teleurstelling het is, als uit gezinnen, soms met 2, 3 of meer kinderen, de kostwinner voor 6 of voor 9 dagen moet vertrekken, en die daardoor gedurende dien tijd van alle verdiensten verstoken zijn. Er komt nog bij, dat de afwijzende beschikking bes Ministers- in vele ge vallen genomen is, lijnrecht tegen het advies der betrokken burgemeesters in. Terwijl de burgemeester adviseert, om een zeker bedrag als vergoeding te ver- leenen ^krijgt men van den Minister het volgende ten antwoord: „Geeft ver zoekster te kennen, dat, in hetgeen aan- 'gaande hare huishoudelijke omstandig heden is bekend geworden, geen'termen worden gevonden, om de gevraagde ver goeding te verleenen." Hier vraagt ipen zich toch af, wie die omstandigheden beter kan beoordeelen: de burgemeester der gemeente, waar de dienstplichtige woont, of een in Den Haag verblijvend Minister? Bij de betrokken personen heeft deze schrielheid dan ook geen geringe ont stemming gewekt en door velen is daar om reeds ten tweeden male een verzoek aan den Minister gericht, doch weder zonder resultaat. Blijkbaar worden in Den Haag stel selmatig zoo goed als alle verzoeken van dien aard van de hand geWezen. Zeer wenschelijk zou het zijn, zoo deze kwes tie eens in de Tweede Kamer ter sprake werd gébracht, opdat men, waar ook het verleenen van vergoeding in de wet is' opgenomen, niet meer afhankelijk zij van de persoonlijke opvatting eens Minis ters, maar men het ontvangen van deze vergoeding niet meer behoeft te be schouwen als een gunst, maar als een gezichten haar nog beter tooiden dan het feestgewaad, dat zij aangedaan hadden» Naar oude zede verzuimde hij ook niet met een dronk van het beste uit zijn kelder de beide jonge vrouwen te vieren, De dronk moest verder gaan, van hand tot hand» Op het geluk Ider hereeniginig in het vaderland, sprak Magna bewogen. Vóór alles den trouwen harten, op wier liefde door geen stormen van den tijd door geen veranderingen invloed uit geoefend wordt, was Bernards warm woord .terwijl hij voor Landskron neigde, die hem al die jaren de trouwste vriend schap en vaderliefde betoond had. Deutschland, Deutschland über alles, riep Tiny, toen haar den beker gereikt werd, terwijl zij zich hoog ophief en haar man toeknikte. Op de echte en ware vaderlandsliefde en op den tijd, die ons een Duitsch rijk teruggaf» Met een ietwat uitdagenden blik gaf zij de"n beker daarop aan Dornick, dje hem echter met zoo ernstige uitdrukking aannam, dat Zij getroffen tot hem opzag. «Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1