staten-generaal. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leldsche Courant van Zaterdag 6 Juni no. 1413. De Week In tiet Buitenland. Het aftreden van het Fransche mini- sterie Doumergue heeft weder eens de aandacht gevestigd op den driejarigen diensttijd voor het leger. President Poin- caré heeft in een rede te .Rennes deze als onvermijdelijk noodzakelijk voorge steld en het nieuwe kabiuet welk ook zal! genoodzaakt zijn deze wet te handhaven. Waarom Wel, omdat dit een eisch van Rusland's vriendschap is Rusland, dat niet gaarne ziet, dat zijn machtigen nabuur Duitschlland zooveel sterker is, dan zijn bondgenoot Marianne. Alle landen van Europa geen uitge zonderd dfijtven de oorliogs- en ma- rinebegrootingen steedis hooger op, om over zooveel mogel'ijlk imannen, schepen, kanonnen en wat er meer bij het oor logstuig behoort, te bezitten. Dii^tJ heeft de aandacht getrokken van Engeland, dat voorzoover het leger betreft H nog geen gelijken tred houdt met de overige groote mogendheden, ondanks zijn reusachtige marinebegrooting. Een militaire medewerker geeft in een uit voerig betoog in de „Times" een over zicht van wat op militair gebied door de Europeesche staten is tot stand ge bracht. Hij vertelt ,van de legeruitbilei- ding in Uuitschland, die aan dit land jn .1915 reeds de beschikking zal geven van een vredeseffectief van 870,000' man, en van reserves ten getal'e van 5,400,000 volkomen geoefende manschappen, en Wijst er op, dat de militaire partij in DuitschMnd hiermede zelfs nog niet eens tevreden is. H'ij vertelt van de offers in Frankrijk voor militaire doeleinden ge bracht, maar die niettemin Frankrijk toch nog 1,200,000 man minder reserves geven dan Duitschl'and. Hij wijs,t op de belangrijke versterking van het recruteh- contingent in Rusland, dat weldra over een vredeseffectief van 1,700,000 man zal beschikken en herinnert dan dat de groei der oorlogstoerustingen niet be perkt blijft tot de groote militaire staten. Ook al de andere Europeesche mo gendheden Oostenrijk, Italië, de Bialkan- staten, Spanje, Zweden, Nederland en ten slotte België houden zich bezig met een vermeerdering harer troepenmachten. Oostenrijk breidt zijn 1 andseffectief uit en heeft een uitgebreid marine^pro- gram ontworpen. Italië doet nog meer om .zijn zeemacht te vergropten. Servië heeft 12 divisies opgericht Spanje wenscht een leger van 450.000 man te bezitten. Zweden is bezig zijn defensie-troepen te vermeerderen. Neder land versterkt zijn kustverdediging en verhoogt de uitgaven voor zijln leger. België wil 178.-000 man in het veld brengen. Waar men de blikken ook wendt, al dus de schrijver, overal .ziet men slechts een toeneming der bewapening en ner gens een teeken van beperking. - Na Zijln uiteenzetting van den mili tairen toestand in Europa gegeven te hebben, concludeert de schrijver, dat de mogendheden der Triple entente den plicht hebben, haar pogingen voort te zetten tot het bewaren van de troepen- evenwicht, ten einde daardoor den vrede te verzekeren. Hij doet een beroep op Engeland, welks militaire minderwaar digheid hij steeds betreurd heeft. En het Vredespaleis in den Haag,: waar binnenkort voorl'oopige besprekin gen voor een nieuwe vredesconferentie zullen plaats hebben, die moeten brengen inkrimping of stilstand in de bewape ning, heeft dat zoo weinig invloed! Het zal den Tsaar van Rusland geeri voldoe ning geven, als hij terugblikt naar zijn edel' pogen om door besprekingen en conferenties te trachten de mogendheden een stap nader tot den vrede te brengen, het is alom het tegendeelbewapening en nog eens bewapening. W eekpraatje. Mooi gegaan op de vergadering der R, K. Centrale Kiesvereeniging Katwijk- Leiderdorp; prachtig afgeloopen,. Nu .gaan we allen, zonder één uitzondering, ajs. Vrijdag stemmen op dr. De Visser.. Die eensgezindheid onder de coalitie- groepen is voor de vrijzinnigen om van te watertandenvooral de eensgezind heid onder de Roómschen, van wie toch velen aanvankelijk scherp tegen een niet- Katholieke candidatuur gekant waren, is voor hen om uit hun vel te springen van afgunst Daar hebben me nu bijna dertig Katholieke geestelijken uit het Kamerdistrict Katwijk een lijst voor de candidatuur-De Visser geteekend, als- om er openlijk getuigenis van af te leggen, hoe -men zich nu van Katholieke zijde 'loyaal en vierkant voor den coalitie- candidaat verklaart! |Wat staat de coar litie toch zwak!! Over eensgezindheid gesproken, ge voelen wij diep medelijden met de Nied. Herv. Kerk, waarin de scheming steeds een diepere klove groeft Of, beter ge zegd, betreft ons medelijden niet die Kerk, maar hare leden, wier verblindheid zoo groot is, dat zij die voor allen, die buiten hun Kerk staan, zichtbare dwaling zelf zien- Zoo als ,men weet heeft het congres van notabelen der Ned. H-erv. gemeente, dat oen paar maanden geleden te VGravenh age gefiouden werd, geen resultaat gehad. De verschillende rich tingen, -modern, ethisch en orthodox, kwa men .niet tot elkaar, en men ging uiteen onder den indruk, dat de afstand tus- sichen het ongeloof en het geloof, dat nog in de Ned- Herv. Kerk bestaat, niet viel te overbruggen. De orthodoxen gaan nu echter door en blijven op verscher ping der grenzen van het kerk-verband, op een scherpere geloofsfonmuleering, aandringen. Twee en zestig p-redikanten, wonende in verschillende steden des lands, hebben zich met een daartoe strek kend adres tot de Algemeene Synode gericht Wat 'n -droeve verdeeldheid! O, mochten toch de oogen der in diepe duisternis dwalende en tastende leden der :Ned. 'Herv. Kerk worden geopend... p Dat we nu in-eens 'bij .een minder ernstige kwestie aanlanden, zal de lezar ine wel willen vergeven ernstiger of zelfs even ernstige zaken zijn er trouwens mloeieliijk te bepraten. Maar toch, die zaak, die ik op het oog heb, ik het wel waard, dat we er den koers van ons praatje heenridhten. Er wordt in verschillende kringen in DuitsChiand rusteloos gewerkt om het bij de aanstaande nieuwe handels verdragen zoover te brengen, dat invoer rechten op Nederlandsche tuinbouwpro ducten zullen worden geheven. Dat is voor onze tuinbouwers bedenkelijk. Het Kamerlid voor Enkhuizen, de heer Oos- terbaan, heeft zich nu tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gewend met de vraag, of bovenstaande mededieeling juist is, en zoo ja, wat de Regeering denkt te doen, om dit dreigend gevaar zoo jnogel-ijk af te wenden. Met belang stelling zien wij het ministerieele ant woord tegemoet Wjelk wapen zal die Regeering hanteer en Wat moet zij Duits-chland aanbieden? |W|ij kunnen niet onze tarieven voor Duitsche handelspro ducten gaan verhoogen, vanwege ons ber roemd(?) vrijhandclssysteem, dat n.b. in werkelijkheid niet eens bestaat. Duitsch- iand .denkt er anders ipv-erjdan wij', maar bij ons regeert nu eenmaal bet „intellect", ziet ui Als de Regeering bet antwoord aan den heer Oosterbaan heeft gegeven, komen wij er wel nader op terug. JAN. TWEEDE KAIV1EI.. Vergadering wan Vrijdag 5 Juni. In behandeling komt het amendement- Spiekman c.s,. omtrent het invoeren van arbeidsboekjes inplaats van arbeids kaarten. De heer Nierstrasz (V.L.) verdedigt een amendement, waarin de bepaling voorkomt, dat alleen zij, die stuwadoorsarbeid verrichten, een kaart moeten hebben. De beer v. d. Voort v. Zijp (A.R.) stelt als sub-amendement voor op het amendement-Spiekman, om het boekje niet te doen uitreiken door de havencommissie, maar door een door den -minister daartoe aan te wijzen ambte naar. Voorts stelt hij eveneens- bij sub amendement voor, het boekje te doen afgeven op de plaats waar de arbeid wordt veriaten: 1. eenmaal per week, doch in elk geval bij het uitbetalen van het loon; 2. aan den havenarbeider, die zich voor een bepaald werk heeft ver bonden, bi) het verlaten van dat werk, en 3. op verzoek van den betrokken ar beider. De heer Rutgers (A.R.) stelt ook zijnerzijds een sub-amendement voor, volgens hetwelk de boekjes zouden wor- den uitgereikt aan of ten behoeve van elk mannelijk persoon boven 18 jaar op de Iwijze en op de voorwaarden, als bij algemeenen maatregel van bestuur zullen worden gesteld. De heer v,. d. Vo o r t v. Z ij p trekt het groote sub-amendemient (het teruggeven van de boekjes) in. Het sub-amendement-Rutgers wo-rdt verworpen met 44 tegen 28 stemmen. Het sub-amendement-Vj. dj. Voort vr. Zijp (uitreiking van boekje door een ambte naar) wordt met 43 tegen 29 stemmen verworpen. Het amendem-ent-SpÜekman wordt ver worpen met 44 tegen 28 stemmen. Tegen stemde de linkerzijde^ behalv-e de socialisten, en van rechts stemden tegen de heeren Bichon, Lohman, v. d. 'Berch v. Heemstede, v. V-uuren, Duyn- stee, Fleskeris,, de Geer, Loeff, de Wiijfker- isjlooth, Nolens, v. Bylandt, v. Niispien (Nijmegen) en v. Nispe-n (Rhedien),. Hei amendement-Nierstrasz („stuwa doorsarbeid" inplaats van „arbeid") wordt verworpen met 47 tegen 24 sternen De vergadering wo-rdt verdaagd tot Dinsdag 11 uur. De strijd tegen 't alcoholisme. In het tijdschrift „De Maandrozen" schrijft de om zijn groote theologische kennis en ascetische verdiensten hoog geschatte redacteur, de Zeere-erw. Pater F. A. L. Smit S. J., het volgende Wie, als vereerder van 't Goddelijk Hart, de belangen van Christus' Rijk op aarde voorstaat, moet noodzakelijkerwijze zeer welgezind zijn voor den „katholieken intern, bond tegen 't alcoholisme", en dus voor onze Nederlandsche „,Sobrië- tas", die van dezen bond eene voortref felijke afdeclirlg is. De verderflijke -drankzucht, die minder juist eene „zonde" zou genoemd wor den, nauwkeuriger een „kwaal" en „on deugd" heet, moet met krachtige sa menwerkende middelen van velerlei aard onder onze geloofsgexiooten bestreden wordenopdat onze Katholieke Kerk stral-e in den glans van echt-christelijke matigheid. Jot bereiking van dit doel in onze maatschappij is het [allernuttigst pien ,mag wel zeggen noodzakelijk, dat eene zeer aanzienlijke menigte uit eigen vrije keuze voorgoed verzake aan 't gebruik van sterken drank en zich, wat bier of wijn betreft, aan strenge matigheid bind-e. Eveneens is 't uitermate wenscheliR, dat een aanzienlijk getal Katholiek-en, hetzij om zichzelven beter te beveiligen, of om op zwakken gunst ger invloed teoefenen, vrijwillig en voorgoed afzie van eiken alcoholischen genotsdrankvoor niet wei nigen is dit zelfs noodzakelijk, om "hen van de zonde der dronkenschap af te houden en van de ondeugd der drank zucht te genezen. Dewijl nu menschen, zoolang ieder op zichzelven alleen staat, veelal spoedig be zwijken voor verkeerden aandrang van binnen of van [buiten, in aaneen sluiting daarentegen van gelijkgezinden steun en' sterkte vinden; daarom zijln bonden van 'Christelijke matigheid, -wier leden zich vrijwillig tot eene min of meer gestrenge onthouding verbinden, eene maatschap pelijke 'behoefte, waarin katholieke ijver voorzien moet En wanneer nu van zulk een bond vele leden zich niet alleen den sterken drank ontzeggen, maar zichzelven ook geheelonthouding voorschrijven, dan valt dit allerminste te bestrijden of te be treuren, wel hoogelij'c te waardeeren co te prijzen, als een voor onzen maatschap- pelijken toestand wei-gekozen werk van christelijke versterving en naastenliefde. Voor zoodanige geheel m'.houding met zwaarwichtige overtuigingsredenen pro paganda te maken, is dan ook een zeer loffelijk streven. ,Wiel behoeft, ook in d-en nood onzer dagen, niet ieder plicht- rninnende Christen zich te spCmen van elke alkoholische genieting, Welke de va derlijke Voorzienigheid aan 't mensch- dom bezorgd heeft; en overdrijving zou 't wezen, kwalijk met den chris-telijkien geest strookende, alle alcoholgenot uit het menschdom te willen verbannen. Zelfs om als heldhaftig belijder der christelijke volmaaktheid gecanoniseerd te worden, is geheelonthouding geen onmisbaar ver- eischte. Immers, niet ieder, of jiuisteif niemand is geroepen alle oefeningen van elke deugd gelijkelijk te omhelzen; want dit gaat nu eenmaal buiten en boven de menschel ijke begrensdheid. Menigmaal zullen dus omstandigheden van persoon en omgeving en werkkring redelijker wijze den doorslag geven bij beantwoor ding der vragen: Zal ik mij biji een onthoudersbond aansluiten of niet? Zal ik daarin mij de strengere of de minder strenge eischen stellen? 'Wie derhalve inet redelijk overleg bui ten een onthoudersbond blijft, mag niet gehekeld worden, als ware hij maar een slappe beoefenaar der jnatigbeid. Maar wel mag van iederen minnaar dezer deugd worden verwadit, idat hij in onzen tijd aan den christelijk en onthoudersbond een opredit goed hart toedrage cn daar van blijk geve met woord en daad. Warme voorstanders eener goede zaak laten zich soms, in het vuur ecner rede vooral, of ook bij heftig disputeeren, tot te sterke uitingen vervoeren, 'tls jam mer, maar wel begrijpelijk, haast ver schoonbaar zelfs, wanneer telkens hu» goede bedoelingen miskend en "hunne woorden misduid worden. Maar wie tegenover de drankzucht .inderdaad het christelijk en maatschappelijk welzijn be- ivorderen wil, zal niet om zulke mis passen aan den onthoudersbond zijkie hartelijke sympathie en medewerking ont zeggen. De meeste dezer gedachten hebben we vroeger reeds een weinig "breeder ont wikkeld. Thans, nu uit het pauselijk Rome de „katholieke internationale bond tegen het alcoholisme" eene zoo sterke goedr keuring en aanmoediging ontvangen heeft, kunnen zij wellicht eenigen dienst doen, om bereidvaardiger, gretiger zelfs, den vollen inhoud van 's Pausen lessen in geest en hart te doen opnemen. Allen immers, als eenvoudige, oprechte Katho lieken, willen wij ons, in dit punt gelijk in alle andere, geheel toevertrouwen to overgeven aan de leiding van den Hj. Stoel, zonder aan de woorden van Christus' Stedehouder te wringen en te tornen en ze haast zinledig te maken. Regeering en pers. De heer C. K. Elout schrijft in het Maandblad van den Ned; Journalisten kring Men zal zich herinneren, dat bij het bezoek van president Fa.acres aan ons land ook aan eenige Fransche journa listen onderscheidingen op voordracht van de Nederlandsche Reg-eering zijn toegekend. Daar dit geschied was onder den vorigen Minister van BuitenL Zaken en het mogelijk was, dat aan zijn op volger dit precedent was ontgaan, heb ik mij veroorloofd als voorzitter van de Haagsche Journalistenvereeniging had ik bijzondere bemoeienis met de voor bereiding der ontvangst *van Deenschie collega's om hierop even diens aan dacht te vestigen toen het Deensche ko ningspaar werd verwacht. 'Ik kreeg echter yanwege den minister ten ant woord, dat het niet in de bedoeling lag om thans Deensche journalisten voor een eervolle onderscheiding in aanmerking te brengen. Immers, het bezoek van presi dent Faliières gold „niet alleen H. M. de Koningin, doch tevens Nederland". En dat was thans evenmin het geval als bij het bezoek van den koning van België en de groothertogin van Luxemburg. !Het komt mij gewenscht voor, om dit even openlijk vast te leggen, opdat men bij volgende bezoeken wete, dat ten de- partementc de lijn, die Minister v. Swin- deren hee t aangevangen te trekken, al thans principieel niet is losgelaten. Gf men dat ook practisch niet heeft gedaan, hangt af van het criterium, dat men aanlegt aan een vorstelijk bezoek ter beoordeeling van de vraag, of het alleen aan onze Koningin of ook aan ons land wordt gebracht Het verge zellen van den vreemden vorst door diens minister van buitenL zaken schijnt, ter vestiging van de laatste opvatting, even min voldoende te zijn als de uitbreiding van het bezoek tot de drie groote steden van ons lan<l i j 1 L I 1 Hen anekdote over dr. Kuyper. „Wetenschappelijk Nieuws" had ver teld, dat dr. Kuypter eerst recht op dreef komt wanneer de gordijnen dichtgehaald Zijn en het licht is aangestoken. „Wij hebben zelfs wel gehoord, dat hij ge durende zijn ministerschap meer dan eens op klaarlichten dag de luiken liet sluiten, om zich met kunstlicht te behelpen. Hief idee, dat er nacht heerschte en dat hij ongestoord kon arbeideninspireerde hem klaarblijkelijk." De „Standaard" teekent hierbij aan, dat van deze anekdote niets aan is. Onze hoofdredacteur toch heeft er zich juist omgekeerd aan gewend, om alles af te doen eeT het gas opgaat Aan een stuk voor studie werkt hij na zonsondergang nooit Nu niet, en toen hij minister was nooit Hij zou 'tniet kunnen. Sport. Zeil wedstrijden Braassemermeer. De <Jpor de roei- en zeilvereeniging „Hollandia" morgen op het Braassemier- meer te houden zeilwedstrijden beloven in meer dan één opzicht bijzonder belang wekkend te zullen worden. Zoo is b.v. de aandacht onzer zeilers in hooge mate gespannen op het resultaat van den wed strijd in de 6-m.eter-klasse. Immers, zoo als men weet, werd de „Neerlandia VI" in de onderlinge wedstrijden op He Zui derzee op Hemelvaartsdag met een flinke lengte verslagen door het nieuwste jacht dezer klasse, de „Siglinde". Land- en Tuinbouw. Bloemententoonstelling te Noordwijk Op 111, 12 en 13 Febr. 1915 zal te Noordwijk weer een bl'oem enten toonstel ling worden gehouden. De tentoonstel lingscommissie is Samengesteld uit de heeren: N. M. Alkemade. voorzitter; C. Verweij, secretaris; J. Biraun, A. v. 4 Pl'as Pzn., Joh. van Konijnenburg, J. V. d. Meer Czn., A. JL Hoogeveen, lfeden. Besloten is, dat het voornaamste be ginsel zal zijnzelf broeien. Het hoofd doel, meent de commissie, van de ten toonstelling moet zijnhet broeien van bolgewassen aan te moedigen, vooral' onder de jonge kweekers, waardoor de noodzakelijke vakstudie wordt aangemoe digd en veraangenaamd. BehalVe de gewone prijsvragen naar hyacinthen, tulpen en narcissen worden ook speciale prijsvragen uitgeschreven voor nieuwe l^acinthen, tulpen en nar cissen en daarvoor de mededinging open tc stellen voor alle leden van de Algl Vereeniging voor B. B. C. Naar de ge wone prijsvragen mogen alleen ledeb van de afd. Noordwijk van bovengenoemde Vereeniging (mededingen. In den Tuin. Verschillende werkzaamheden wisse len thans in den tuin elkander af: het zaaien en planten, wieden, dunnen en gieten, enz. Ja, 't wieden, hoe vervelend het zij, mag niet worden verzuimd. Uit dunnen en wieden mag men nooit te lang uitstellen, wacht men te lang met het laatste, dan is het onkruid te wor telvast geworden, men trekt het dan af, niet uit, en zoodoende schiet het wel dra weer welig op, wordt het eerste op de lange baan geschoven, dan doen de jonge naast elkaar staande planten elkaar veel kwaad. In de eerste helft dezer maand (Ju ni) zaait of poot men voor de zooveel- ste maal: kropsla, kervel, wortels, pos,- telein, augurken en komkommers, voorts boonenkruid en veldsla, stok en stam- sla- en snijboonen. Ook in de 2e helft zaait men postelein en veldsla en poot men nog stamboonen, terwijl men dan ook het zaad van late andijvie aan den grond kan toevertrouwen. Tusschen de aardappels begint men boerenkool te planten. Wie een volgend jaar „molsla" wil hebben, zaait daartoe de hondsbloe men in deze maand. Veel valt er thans te verplanten: sluit- kool, kapperkool, savoyekool, de reeds vermelde boerenkool, late bloemkool en Brusselsche-spruitkool. Met den 24sten houdt men gewoonlijk op met het ste ken der asperges; alleen in zeer late voorjaren kan men hiermee tot het eind der jnaand doorgaan. Op jonge bedden doet men goed wat vroeger met steken te eindigen. De winteruienbedden worden in deze maand schoon gewied, een weinig losr gemaakt tusschen de planten en daarna matig vastgerold of getrapt. Tegen het eind van Juni kan men reeds enkele toe kruiden, welke gedroogd moeten worden beginnen te oogsten, zooals: boonekruid rosmarijn, enz. Liefst na regenachtig weer snoeie men in dezen tijd de palm en de heggen. Asters, violieren en andere zaadplanten welke men nu wenscht te verplanten, worden op de daarvoor bestemde perken gebracht. Men kan nog éénjarige plan ten zaaien. Balsemien, Clarkia's, Collln- .-.ia bicoior, Portulaccn grandiflora c. a. Tweejarige en overblijvende planten kunnen het best in deze maand gezaaid worden; ze kunnen dan flink geworteld zijn tegen den winter. Bol- en knolge- wassenf welke uitgebloeid zijn, en wel ker bladeren reeds geel zijn geworden, worden nu opgenomen en gedroogd. Van vele rozen: Maand-, Bourbon-, Theero zen enz. kan men stekken nemen. Voor den zomersnoei van den wijn stok is het nu de rechte tijd: eerst de witte soorten, daarna de blauwe. In late voorjaren mag men deze bewerking even wel tot het begin der volgende maand uitstellen. De perziken worden, in 't be gin dezer maand voo;r de tweede maal gedund, de reeds ontstane jonge scheu ten met zachte biezen aangebonden, waarbij 'men vooral tracht de kale plek ken in de leiboomen te vullen, en de zuigers weggesneden, zonder echter te dicht bij het oude hout te komen. Men zorge, dat de perziken, abrikozen «n voor al de druiven niet te zeer aan de felle zon blootgesteld zijn. i 1 Er is dus thans in een vrij grooten tuin geregeld werk te vinden., en op zeer veel moet acht werden geslagen. Boven spraken we over wieden. Niet alleen op de bedden, maar ook op de plaatsjes, in tuinpaden, tusschen steenen en op meer plaatsen vertoont [zich het on kruid. Dat uittrekken en wieden, is, voor al 'in een regenachtigen zomer, zeer las tig, daar het telkens weer gedaan moet worden. Te Parijs past men op de bin nenplaatsen der publieke gebouwen het volgende middel toe: Men laat in een ketel 50—60 Liter water 20 pond onge- bluschte kalk en vier pond zwavel ko ken en dit kokende water giet men over de met gras begroeide plaatsen. Zulks wordt eenige malen per jaar herhaald. Natuurlijk heeft men naar d£ grootte der plaats meer of minder van dit kook sel noodig. Men spare vooral het onkruid niet, want men kent het oude rijmpje: „Wde één jaar zijn „roet" laat staan, kan zeven jaar uit wieden gaan.". Men roeie het uit, vóór het tot bloei komt en in zaad schiet. Draagt het geen zaad, en heeft het geen wortelstokken, waardoor het zich kan voortplanten, ook al is het een tijdlang boven den grond geweest, dan lean me n't gerust op de .mestvaalt bren gen. Anders verwijdere men het van zijn terrein of vernietige het Nagras. Een boer, die in den zomer volop hooi kan verzamelen in Zijln schuur, kan zekér den winter met eenige gerustheid tegemoet gaan. En al's de hooioogst on gel ukkigerwijlze minder bevredigend was, dan ziet men met angst in het hart, het barre seizoen naderen. Zeker, men kan nog veel' mangelwortels, koolrapen, spurrie en kool'groen winnen, maar een goede hoeveelheid hooi is en blijft voor den landman toch maar een groote ge rustheid. En hoe langer lriji dien voor raad sparen kan, hoe beter hij er voor staat. Om nu zooveel mogelijk hooi van het vel'd te halen, moet men het gras land krachtig bemesten. Wiaar men niet voor overstroom»^ in den winter heeft te vreezen, strooit men in het najaar een flinke dosis kaï niet en sla'kkenmeel en in de Tente 1O0 tot 200 iK.G. Chilïsalpeter per H.Ari Hiermede kan men een goede eerste snede verwachten. Maar het afgemaaide grasveld kan nog best eeii tweeden oogst léveren, al blijft het waar, dat de eerste snede altijd cfe .voornaapiste is. Als het hooigras is gemaaid e/i er valt in tijds een weinig regen, dan zal het gras van zelf wel weer opschieten. Heeft men nu bij1 de herfstbemesting) er voor gezorgd kali en phosphorzuur in ruime mate uit te strooien, zoodat er aan de beide pl'antenVoedingstoffen volstrekt geen gebrek is, dan kan men het nagras gemakkelijk en krachtig aan wakkeren met een baal Chilisalpeter per H.A. In korten lijld staat er dan weer een flinke, malsche snede op het veld. Bll'ijft de zomer lang gunstig en heeft men veevoeder volop, dan kan pok die twee de snede nog worden gehooid, en de voorraad in de schuur vermeerdert daar door aanmerkelijk. Anders kan men het vee op "het nagras drijven en dit vindt er tot vrij laat in den herfst volop eten en ipalsch en voedzaam eten. Dit beweiden van het nagras achten we zelfs hoogst nuttig voor het veld zelf, mits men de runderen er niet al te laat in houdt. Wanneer de bodem Jn den herfst eenigszins drassig wordt, kunnen de dieren de zoden vertrappen en daar willen dan later wel eens bie zen opschieten. Maar de perceellen, die beweid worden, kunnen met de noodige zorg worden gekozen en dan is het gevaar voor de Ontwikkeling van b'i'e- zen minder groot. Heeft men veel na gras, dan kan de voorraad mangelwor tels en koolrapen ook wat langer ge spaard worden en zou men in den herfst ook te veel' knolgroen hebben, dan kan dit worden geënsiléerd. Ook

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3