29 buitenland. binnenland™" 5e Jaargang No 1407. Bureau OUDE SINGEL S4, LEIBEN. latere. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag Mei 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiön) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent. •mtt Katwijk. Verscheidene Katholieke kiezers had den het nu in Katwijk wel weer eens wil len uitvechten met onze rechtsche mede standers. En zij voerden daarbij aan, dat zooiets in Katwijk wel meer is gebeurd, zonder schade voor de samenwerking in het algemeen, terwijl ook het aantal; rechtsche zetels er niet onder zou gele den hebben, wijl immers het district tot onze veste behoort. Hoe 't zij: 'nu beslist is, dat ook dit maal „blijft zitten wat zit", moeten we ons hierbij we betoogden het gisteren; reeds zonder reserve neerleggen. Sterker nog: we willen thans op een goede zijde wijzen van het genomen be sluit, teneinde ook de Roomsche kiezers er* meer en meer mede vertrouwd te ma ken. 't Is een feit, dat van de drie coalitie partijen de onze het minst behoefte, heeft aan versterking. De Katholieke fractie is de krachtigste, zoowel door het aantal harer zetels als 'door dezer hechtheid. En nu valt het niet te ontkennen, dat een coalitie van partijen te krachtiger is ïiaar gelang ieder harer deelen beter voor den dag kan komenv in welk verband evenmin kan weersproken wor- Iden, dat zoowel de •Christelijk-Histori- sche afdeeling ais het Anti-revolutionaire smaldeel geenszins aan overtalrijkheid lijden. Alzoo: onze partij kan 't best nog eens van den Katwijkschen zetel afstand Idoen, zonder schade voor zichzelf ern ten bate van 't algemeen. Nu zullen we ons niet verdiepen in de vraag, welke der beide andere fracties eigenlijk het meest behoefte heeft aan versterking. Ook al ware zulks niet een kwestie, welke zij onderling hebben uit te maken, dan nog zou een bespreking; ervan geen zin meer hebben, wijl immers de beslissing reeds gevallen is: de Chris- telijk-Historischen blijven het district be houden. En zoo rest ons slechts ingenomenheid uit te spreken met den gestelden candi- daat Dr. J: Th. de Visser, die in de Ka mer steeds tot dc meest op den voor grond tredende leden van rechts behoor de, en er ook een zeer geziene persoon lijkheid was, die er zeer welkom zal zijn. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Bootwerkerswet. De kansen op aanneming dezer wet zijn sedert gisteren twijfelachtig gewor den. De sociaal-democraten hadden n.L amendementen ingediend, strekkende om de wet weer te herstellen in den geest van minister Talma dus eigenlijk Tal- ma-amendementen. Minister Treub heeft uit de wet-Talma gelicht de bepalingen omtrent bon voor iZondagsarbeid en die betreff :ride de toe lating van de stuwadoors-ondernemingen. Deze laatste zijn door minister Talma be doeld als controle-middel voor dejDver- heicl, maar worden door minister Treub PEUllLET0N' 1m> magna. Goed vi or hem zijn, herhaalde Mag na zacht, en,.den knaap omarmend, sprak zij: Ga jij nu eerst naar binnen, Dity, en wees heel lief voor uw zieken vader. De knaap zag vragend en aarzelend ,tot haar op; maar hij herkende den vas ten blik bij haar, die geen tegenspraak dulde. De zuster ging vooraan en Dietrich volgde haar op den voet. Magna tred langzaam achter hen aan, en bleef staan voor de kamer, die zij binnentrad.11. U krijgt bezoek, mijnheer de graaf, van ver weg.... uit liet vaderland, sprak de zuster, terw ijl zij den knaap vooruitschoof. Dietrich trad schurkt :r op den leen- stoel toe. Papa, lieve papa. De kranke richtte zicli in zijn stoel op, zijn oogen spanden zich wijd open en hij strekte zijn sidderende handen naar den knaap uit. -— Dietrich, gij?. De vader trok hem haastig tot z:.ch en leg 'e hem zijn armen om den ha'?. Het was de eerste innige omarming, d e hij aan het kind cc' o:i' Dietrich, hoe.... hoe komt gij hier. met schrik afgewezen als het begin eener wettelijke regeling van het stuwadoors- bedrijf, van een hoogst bedenkelijke be drijfsorganisatie! En van een overheids bemoeiing inzake het Zondagsloon gruwt minister Treub niet minder, 't Is wel vreemd, deze vrijzinnig-democraat zoo. te zien verzakken naar het oud-liberalisine. Gisteren nu heeft minister Treub ver klaard, dat hij, zoo de sociaal-democra tische amendementen (inzake Zondags- loon en toelating van stuwadoorsonderne mingen) worden aangenomen, het wets ontwerp zal intrekken, 't Hangt er dus nu vanaf, of de rechterzijde al dan niet de soc.-dem. amendementen zal onder steunen. ALGEMEEN OVERZICHT. De berichten over de onderhandelin gen te Niagara Fallz betreffende Mexico en de Vereenigde Staten zijn nog schaarsch. Doch de enkele me- dedeelingen blijven gunstig lulden. Men hoopt binnenkort tot een vergelijk te zullen komen. Alleen de Agrarische kwestie in Mexico moet nog besproken worden, doch men verwacht niet, dat deze ernstige moeilijkheden zal opleveren. De bemiddelaars willen de conferentie zooveel mogelijk verhaasten, ten einde nog voor de komst der constitutionalis- ten in de stad Mexico een minnelijke schikking te bewerken. Gelukt hun dit, dan zou president .Wilson al zijn invloed gebruiken om de goedkeuring der rebel len op de overeenkomst te verwerven. Van zijn kant tracht generaal Villa om de hoofdstad ie bereiken en te vermees teren voordat de Niagara-conferentie haar taaik volbracht heeft. Zijn troepen rukken met geforceerde marschen naar Mexico City op. Onderweg zullen zij San Lui'z Pötoso en Zacatecas bezetten. De constitulionalisten hebben officieel te kennen gegeven, dat zij niet aan de conferentie willen deelnemen. Uit de hoofdstad wordt door Barzini gemeld, ■dat Carranza in de qualiteit van con stitutioneel president, die hij zich toekent, een briefwisseling met Wilson gevoerd en een consulaat in New-York geopend heeft. Te Vera Cruz en Tamp:co worden eveneens in zijn naam schepen in- en uitgeklaard. Verder heeft hij papieren geld tot een totaal bedrag van 60 millioen pesos uitgegeven, dat in Amerika als betaalmiddel wordt aangenomen, terwijl het papieren geld der Mexicaansche regee ring nergens in de V. S. geaccepteerd wordt Het Duitsche ss Bavaria is te Vera Cruz aangekomen, met bijna 2.000„ü00 pa tronen en 3000 rollen prikkeldraad voor de regeeringstroepên. De Amerikaansche generaal Funston heeft echter bevolen, dat het schip zou werden aangehol d;n. Over den opstand der Mohammedanen in Middeo-Albanië wordt door het Turksche blad „De Ta- nin" geschreven, dat deze reeds geruimen tijd was voorbereid. De leider der bewe- Papa, ma na L o.-k hier, antwoord de Dietrich en knielde naast zijn zetel neer. Wij zijn heel den langen weg op een schip gekomen, omdat u zoo ver waait. Des vaders oogen staarden naar de deur.... kent hij die slanke gestalte, die rustige bruine oogen, welke ernst g op hein gwectigd zijn? Maar dat aangezicht had niets van de opgewektheid, die hij er onlangs op gezien had'. Het is bleek, zeer bleek. En hij ziet, dat zij tegen de deur leunt, als kon zij zich nauwe lijks -taande houden. Magna kostte liet ten laats'en, zwaren kamp, ongereeeen over den drempel te schrijden, te meer, daar zij haar man zoo wel zag, zittende reeds in een stoel. De gedachte, dat haar komst onnocdig geweest was, greep haar aan met alle macht. Maar zij wilde niets half doen, en trad dus nader. Ik wilde u hem brengen, sprak zij, de hand op den schouder van den knaap leggend, ik wifde hem u brengen, Arthur. Zij had troLcher woorden bedacht, maar vond nu slechts deze eenvoudige. Maar niet opgeheven hoofd voegde zij er aan toe: Als ge ons niet gebruiken kunt, kunnen wij terstond weer terugkeeren. Magna! sprrk Dornick met eigen aardig sidderende steiu. ging is Zaref Hikmét. een Albanees, uit Koemanowo, die vroeger in Konstanti- nope! een Albaneesch blad heeft uit gegeven. Deze Hikmet had, aldus de „Tanin", in Loesjna een voorloop'ge regeering in gesteld, die onder de Mohammedanen spoedig aanhang kreeg en begon met de vorming eener militie. Als bevelhebber daarvan werd Dzjcma! b:i, ern gewezen officier, aangesteld. Te Konstanfincpe' is men vrij alge meen overtuigd, dat Aarif Hikmet een werktuig van Servië is. De Tanin" verdedigt d: houding van Essad pasja, die door zijn steun aan den christelijken vcrct en z n de:lne;ring aan het kabinet zijn gróót en invloed en aan zien in Albanië goeddeels heeft verloren en dat van te voren wel zal hebben in gezien ook. Zooals wij gisteren bericht en, zjn drie reservelichtingen van het Russische leger, ■d. i. een millioen man, voor den tijd van zes weken onder de wapens geroepen. Gedurende dien tijd is dan het geheele Russische leger op .vcef van oorlog. Diit belicht heeft in de Donau-monar- chie 'n zekere ongerustheid verwekt, waar men het buitengewoon groot aantal opgerdepen reservisten als een maatregel beschouwt, rechtstreekse!) tegen Co:tm;;jk-Hongar:,e gericht De „Zeit" noemt deze 'voorgenomen leger- oefeningen de algemeene repetitie van een grooten oorlog,- terwijl de „Militari- sche Rundschau" d.h.r'n aanL d:ng vindt om nadrukkelijk er op te wijzen, dat Rusland de erfvijand der Donau-mo- narchie is. GEMENGD. In de wandelgangen van de Kamer te Madrid heeft zich gisteravond een opzienwtékkend voorval afgespeeld. Een zooil van Maura overviel den repu blikein Rodrigo Soriano en sloeg dezen zoo hevig, dat Soriano bloedend ver wond en bewusteloos naar het hospitaal moest worden gebracht. De jonge Maura had van Soriano geëischt de woorden dat zijn vader de moordenaar van Fer rer was, terug te nemen. Toen Soriano weigerde, sloeg Maura den afgevaardig de neer. Bij den uitgang van het Kamergebouw- is tegen Maura betoogd. Partijgenooten van Maura en socialisten hebben elkaar met stokslagen afgeranseld. Er zijn en kele gewonden. De politie heeft eenigë betoogers gearresteerd. De Turksche Kamer heeft wederom een reeks wetsontwerpen, die reeds voorloopig in werking zijn getreden, goedgekeurd. Daaronder is er een tot verleening van amnestie aan de bevol king van de twaalf eilanden, die Italië bezet houdt, voorzien in het vredesver drag van Lausanne. Voorts een tot op- heffing van de verhooging van de in fill uitgaande rechten, die gedurende den Balkanoorlog heeft plaats gehad. Dc Kamer keurde voorts drie voor loop ige twaalfden van de begrooting goed. De gezamenlijke uitgaven worden geraamd op 8,774,'23 Turksch pond, waarvan 2,169,198 pond voor leger en vloot. De begrotingscommissie van de Doema heeft in geheimezitting een aantal' wetsontwerpen ingediend, waar onder wetten, strekkende tot het verke nen van krediet tot het bouwen van tor pedobooten, de verbetering van verkeers wegen en de bevordering van de lucht scheepvaart. De bewoners van het dorp Mara bou Campos, op het eiland Samos, zijn tegen de Grieken in opstand ge komen. Er zijn troepen heen gezonden om het verzet te breken. Te Cleveland in Ohio heeft Woens dag een zware brand gewoed, die het centrale viaduct, een groot aantal hout zaagmolens, een circus en een aantal an dere gebouwen in de asch heeft gelegd. Officieel wordt de aangerichte schade geschat op 1,500,000 dollars. Men vermoedt, dat de brand is ont staan, doordat landloopers onvoorzich tig met vuur waren omgegaan. Tengevolge van den regenval der laatste dagen zijn in Lombardije en de omgeving van Venetië vele rivieren uit haar oevers getreden, waardoor op ver schillende plaatsen overstroomin gen werden veroorzaakt. Vele bruggen werden weggeslagen en huizen zoowel als velden werden verwoest. Ook het verlies van enkele menschenlevens is te betreuren. Zeven jongelui uit aanzienlijke Pe-' tersburgsche kringen waren op een jacht der Academische jachtclub in de Finsche golf uit zeilen gegaan. Het vaartuig is door den heftigen wind omgeslagen de inzittenden klemden zich er aan vast en hebben zich den geheelen nacht boven water weten te houden. Des morgens zijn er echter zes door de hooggaande golven weggespoeld. De zevende is door visschers gered. Katwijk. De Nederlander schrijft o.m. „Ware er geen electoraal ace »id ge weest, dan zou de eenigc uitweg, weest zijn het-stellen van drie rechts ui e can- didaten. Een der drie, nl. de R. K., ware dan stellig in herstemming geko men. Met welken tegencandidaat is niet met stelligheid uit te maken. Gelukkig heeft het veelgesmade elec toraal accoord het geval voorzien en geregeld. Vertrouwende op den politie leen zin eener uit de leiders der drie groepen bestaande commissie, heeft liet aan deze opgedragen in geval vanver schil te beslissen hoe moet worden ge handeld. Men kan niet vooraf voor alle gevallen een regel vaststellen. Welnu, de commissie heeft haar taak trouw volbracht. Hoe de leden hebben gestemd is ons onbekend. Maar wij mo gen onderstellen, dat ook hier wederom cle R. K. ons zijn voorgegaan in politiek beleid. De anti-Roomschen, die steeds den volke diets maken, dat de Rooin- schen de beide rechtsche protestantsche groepen overheersehen, zien gedurig Hij maakte een beweging om zich op te heffen, maar zakte terstond weder machteloos terug-. In 't zelfde oogen blik was Magna aan zijn zijde. Zijn handen grepen de hare. Dat is grootmoedig fluisterde hij, grootmoedig. En onwillekeurig voegde hij er op den toon, zooals hij' het ook voor jaren had gezegd aan toe: Altijd Magna! Magna stond even rechtop lichte tra nen parelden haar langs de wangen. ik kan mij niet tot u opheffen.. Zijt gij werkelijk tot mij gekomen? Tot eenig antwoord zonk Magna naast zijn stoel neder; haar kracht verliet haar thans. Zij neigde 't hoofd en 't was haar al'sof haar bewustzijn vervloog. Alle voor- voornemens ten spijt, brak zij in een smartelijk weenen uit. Hij trok haar han den j i zijn lippen, legt de arm om haar hals, betast met de andere hand haar hoofd, haar dikke haarkneop, als om zich te overtuigen, dat zij liet werkelijk is. Magna, herhaalde hij steeds, weder, terwijl zij iiet hoofd tegen zijii schouder leunen laat. Zeg nog. eenmaal: Arihur, opdat ik hoore, dat gij het werkelijk zijl Zie mij aan opdat ik mij overtuige, dat het uw bruine oogen zijn. Ik weet nu weer, Iicc zeer ik daarnaar verlangd heb...... daarnaar verlangd heb jaren lang, fluisterde hij. Hem aan te zien was Magna voor 't co.-'uib ik cjiniogeliihzij neigt liet hoofd nog dieper. Maar zijn naam noemt zij nog eens en nog eens en het is, of daar bij de liefde weder ontwaakt. „Wat God veréenigt heeft, kan de mensch niet schei den", klinkt het in haar binnenste als klokkengelui, maar haar lippen verzwe gen het. Thans neigt zijn hoofd over het hare zoo diep, dat zij zijn adem voeltzij voelt, dat hij' haar meer en meer tot zïcli trekt, dat zijn lippen de hare zoeken. Wij hebben veel tijd, al die schobne jaren onzer jeugd verloren, fluisterde hij. Wilt gij mij uw hart nog eenmaal schen ken? Wilt gij zoo grootmoedig wezen, mijne Magna? Zij1 had misschien een bede om ver- van niets zeide, zijn alle biltere ge dachten verdwenen, en de zware zelf overwinning, welke deze schrede haar gekost had, in 'i nlei teruggezonken bij het zoete gevoel, dat zij zijn' liefde vve dergevonden heeft. --- Pap., mama moet werkuig uit rusten, wij zijn zoo direct van het schip tot u gekomen, liet zich na eenig stil zwijgen Dietrich wijs hooren. Hij had zicii gedurende de begroeting met dë pleegzuster in een nevenkamer begeven, maar nu van haar met het oog op den zieke een wenk ontvangen, het onderhoud te storen. O, Dit.'..gij uebt gelijk; maar voorbij, dat deze veel minder onzen steun, dan wij den hunnen behoeven. Hun lange politieke ondervinding heeft hun geleerd dat ter bereiking van een doel het niet steeds allereerst op de meerderheid aan komt, en dat het te veel naar zich toe trekken van zetels dikwijls, vooral bij de Protestantsche bevolking ontevreden heid wekte, die, al moge zij nog zoo on billijk zijn, liever moet worden geme den. Zij hebben vaak meer dan de an dere groepen het oog op het geheeL. Beter is het zoo kunnen zij hebben, geredeneerd den algemeenen vrede onder de drie groepen te bewaren, dan, ter wille van een zetel meer, allerlei ontstemming op te wekken. Indien zij zich door die gedachte heb ben laten leiden, hebben zij van meer politiek doorzicht blijk gegeven dan som mige leiders tijdens de algemeene ver kiezingen. Misschien kunnen deze er hun, voordeel mee doen. Einige liberale bladen verkneukelden zich reeds in het vooruitzicht van ge harrewar onder de groepen der coalitie. Wij hopen, dat thans, na de gevallen, beslissing, de drie groepen eendrachtig lijk en krachtig zullen optreden, ten bewijze, dat de coalitie nog leeft." De Standaard geeft de. volgende driestar: „De beslissing van de Commissie van accoord viel in dien zin uit, dat het stel len van den candidaat ditmaal blijft aan de partij, tot welke het uitgetreden Ka merlid behoorde. Gelijk te verwachten is, zal thans Dr, de Visser candidaat van drie Coalitie^ partijen worden, wiens keuze dan voor verzekerd mag gehouden worden. Liefst hadden wij den oud-minister Talma aangewezen gezien, omdat zijns de Invaliditeitswet was, op wier aftake ling Minister Treub het toelegt. i Het denkbeeld om de afgetreden Mi nisters weer in te kiezen, schijnt zelfs bij nieuwe vacatures er ten onzent niet in te willen. Zij dit zoo. Indien or.ze kiesvereenigingen nu maar verstaan, dat ze, volgens het in Juni 1913 gesloten accoord, thans gehouden zijn zich aan dc beslissing van deze Commissie te onderwerpen. Laat nimmer van ons gezegd kunnen worden, dat een gegeven'woord bij ons niet heilig zou zijn. Wat de toekomst ons ten plicht zat stellen, zij afgewacht, thans moet in elk geval de Christelijk-Historische candi- datuur loyaal weg door ons worden ge steund." De R. K. Centrale Kiesvereeniging Katwijk-Leiderdorp zond aan de bestu ren der R. K. plaatselijke kiesvereenigin gen volgende circülaire: M. H. Woensdagmiddag laat bereikte ons het bericht, dat de commissie van ac coord besloten heeft de candidaatstel- ling in de vacature voor dc Tweede Kamer in het district Katwijk te doen blijven aan de partij, waartoe liet af getreden Kamerlid behoorde. niet ik, maar papa heeft rust noodig, sprak Magna, opstaande! Ik zou het mij niet kunnen vergeven als het u geschaad had. Zal ik uw verpleegster roepen? Dornick schudde ontkennend met het hoofd. Gij* zult nog het kussen minstens even goed kennen schudden, sprak iiij vriend» ;i.,k. Dhry, wees zoo goed en be stel een?, dat zij ons wat te eten brengen. Het ware zoo schoon, als gij hier blij ven en u hier verkwikken wil'det. !k durf u niet terstond weder te laten gaan, want ik zou anders alles voor een droom honden. Eerst als ik u zie eten, weet ik, dat gij geen geesten zijt, voegde hij er schertsend bij. Magna volgde zijn wensch op en zette zich op een stoel naast hem neder, daar zijn hand haar niet los liet. Thans eerst werd zij zich bewust, hoe de tijd hern veranderd had. .,Hij helft meer geleden dan ik", dacht zij smartelijk. Zijn b'ikk. n rusten bewonderend op haar. Ge zijl in 't geheel niet veranderd, Magna. Het komt mij voor, dat uw ge stalte nog fierder i dan vroeger en uw haar zoo schoon als ooit. Het begint toch te grijzen, zeide kend, terwijl zijn vriendelijke vleierij, die haar zoo goed deed, ha: r g.:.. Lei en OceiL (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1