15 BUITENLAND. 158) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No 13S6. e £cidóe tvc Sou/fccmt Bureau OUDE SINGEL S4, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAOSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per'post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Oelllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag Mei SO! 4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van I5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen nandels-advertentlën) 1—5 regels 25 cent Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Overleggen van boeken en bescheiden. Is de belas,iingislehuldige verplicht zijn boeken en bescheiden over te Heggen aan den belastingambtenaar? Over deze vraag heeft de Kamer gis teren breedvoerig gediscusjsjeerd. Naar het ontwerp heeft men te onder scheiden twee stadia, waarin de bela4J tingplïchtige en de administratie telkens op verschillende wijize tegenover elkan der staan. i Daar is een phase, van minnelijk1 ovef- l'eg, namelijk wanneer de belastingplich tige wordt uitgenoodigd om nadere in lichtingen te geven omtrent zijtn aangif te. Daar is ook een tweede instantie, waarin de fisdujs en het publiek in de ver houding van tegenover elkaar gestelde partijen staan. Deze laatste toestand treedt in, wanneer een bezwaarsóhrift is ingediend, en de reclamant, op eigen ver zoek of ambtshalVe opgeroepen, wordt gehoord. Eindresultaat van het debat was, dat de verplichting tot overlegging van boe ken en bescheiden werd vastgesteld voor hendie wettelijk verplicht zijn koop-* mansboeken te houden met dien Ver stande, dat hiermee slecht^-beslist was voor de eerste phase, die namelijk waarin de aangifte wordt toegelicht. Zou men ook een dergelijke beslis,- sing nemen voor de tweede instantie daar waar de belastingplichtige recla mant is? Voor deze Consequentie is/ na tuurlijk veel, alles te zeggen, Idoch de linkerzijde wilde, op voorstel van den heer Teenstra, verder gaan, en, niet zoo-> als in de eerste ins/tantie daar waar sprake is van een toelichting van de aangifte den plicht om boeken en be- sdheiden over te leggen beperken tot degenen, die \vettelijk verplicht zijn koop mansboeken te houden, doch ze uib strekken ook over niet-kooplieden. Tegen dit stelsel verzette zich de JV\ini*iter en met hem de rechterzijde. Ten slotte werd het voorstel Teenstra toch aange nomen met 35 tegen 34 stemmen. ALGEMEEN OVERZICHT. Bij de tweede l'ezing van de begroot ting van buitenlandsche zaken verklaar de staatssecretaris v. Jagow: „Sedert de jongste rede van den rijkskanselier over de i I buitenlandsche politiek is de algemeene ontspanning in Eiuropa meer en meer toegenomen. De toestand, door den Balkanoorlog in het leven ge-1 roepen, is thans voor goed geregeld» Ongetwijfeld is het zeker dringend te wenschen, dat de practische uitvoering van de besluiten der Londensdhe confe rentie door geen der betrokkenen wordt bemoeilijkt Het bevriende Turksdie rijk, zal naar Wij aannemen, na de zware beproevingen, FEUILLETON."" Een dokter, een dokter, riep zij, en zonk neer naast Edith, t wier hoofd nog altijd in de armen /an den oude lag. Mrs. Morsly had ech ter niet den Moed, het op haar schoot te laten rusten. Een knagend gevoel van schuld werd.bij1 haar levendig.... O1, zij vermoedde het.... rij Wist het.... Haar, niet Edith, had den stoot gegolden. De Geheime Ministerialrath had het gansche ongeval nog niet begrepen. Ber nard staarde op de gestalte zijner doch ter. De warmte... stamelde hijde Warmte.... Zij heeft zich te veel vermoeid. Zijl hebben haar gestoken, dat arme jonge meisje, zeide naast hem een ander in goed Duitsich. Men is al den moorden naar achterna. Als ze den schurk krijgen zal hij ervan lusten. Toen den Geheime het geval' duidelijk Was, verviel hij in een nazenden aanval van woede en smart. I Het schelle fluitje Van den politie agent had al spoedig een aantal Collega's verzameld, die de plaats waar de veN Wonde lag, omsingelen en een dokter gingen halen, terwijl eenigen van "hen slechts Zijln regeneratie kunnen doorvoet ren, wanneer het den Turken gelukt een vredelievende en pradtische nabuurschap met de verschillende elementen der pas verdeelde streken te onderhouden. Een verblijdend teeken yormt de invoering der hervormingen in Armenië. Daar ook de zegevierende 3'alkansta ten hun nieuwe gebieden sl'edhts; door rustigen, vredelievenden arbeid kunnen ontwikkelen, heeft men reden te hopen, dat alle betrokkenen .zich aan hun vreJ des-taak zullen wijden. Wij voor ons, zullen ons besjt doen om deze zooveel mogelijk te steunen. Onderhandelingen met Frankrijk ge voerd hebben tot een gunstig resultaat geleiid, zoodat het aantal wrijvingsvlak- ken aanmerkelijk is afgenomen. Er bestaan geen omstandigheden, die een vreedzaam naast elkaar leven der beide buurtstaten Duitschland en Ru^ land belemmeren. Ook de moeilijkheden in de handelspolitiek die kunnen ont-J staan, zullen, indien men wederzijds!goe den wil toont, worden opgelost Daarom verdient het afkeuring, door opwekking der volkshartstochten vijandigheid in het leven te roepen. In onzen uiterst zenuw- achtigen tijd, waarin de pers grooten invloed heeft op de volksziel, is; dat spelen met vuur. Ik heb echter reden om te vertrouwen, dat ook de Rpssjisjche re-I geering, ondanks dit drijven in de pers; betrekkingen van goede buurschap met ons wil handhaven." De „Echo de Paris" publiceert een zeer opzienbarend bericht, volgens het welk in Duitschland een plan is; uitge werkt pm de gezamenlijke buitenlandsche pers om te koopen. Het blad zegt, dat reeds eenige jaren geleden het voorne-i men .is geopperd, om door geld op de buitenlandsche pers invloed te oefenen. Door finanrieele, scheepvaart- en han delsinstellingen is tot dit doel een pro- pagandafonds gevormd, waarvan het be drag reeds 1,500.00 Mark beloopt. Daar zal nog heel wat bijl moeten, als de gezamenlijke buitenlandsche pers 'moet omgekocht worden! De minister van binnenlandsjdhe zaken van Frankrijk-heeft van de Verkiezings-h> cidenten te Rijssjel partij getrokken om een ij ii I L anti-clericalen maatregel te nemen. i In Hamappes was, nil nog een klooefter dat, o wonder, nog niet „geliquideerd'^ was en dus nog niet door de geestelijke bewoners was verlaten. De prefect van het dep. Nord, had een oogje dicht ge knepen en het klooster laten voortbe staan tot b'ij tijd en wijle de „liquidatie"^ plechtigheid plaats zou helbben. Er Woion-I den nl. nog verschillende oude en ge-i brekkige paters en broedersj, die niet zoo spoedig ergens; anders; onder dak ge bracht konden worden en dus door den prefect nog maar geduld werden. Nu waren evenwel! twee broeders, die zich Zondag te Rijssel) aan het verkiezing^ „bedrog" schuldig maakten, men weet, waarin dat bestaan heeft, uit het klooster van Hamappes afkomstig. terstond den moordenaar achtervolgden!. Geneeskundige hulp was, spoedig ter plaatse. Na een voorloopig onderzoek werd besloten, de verwonde naar het hotel te voeren, dat dicht genoeg bijl was, ori het transport te kunnen wagen. De groote inrichting met zijn honder den inwoners geraakte in opgewonden-1 heid, toen de sChoone jonge dame .in zulk een treurigen toestand werd thuis gebracht. Gewond door een onbe kenden gestoken wie kon dat gedaan hebben Ijverzucht, versmade liefde zij was nog zoo korten tijd hierl Ein die lieve dame zag er ook niet naar uit, iemand leed te kunnen doen. Voor Edith nog in de witte kuss;en^ lag, voor zij nog in staat was eenige vraag te beantwoorden, hadden zich reeds verschillende legenden gevormd, welke de misdaad verklaren moesten en die in .de eerstvolgende uren de pen nen van de reporters in beweging hiel den om de ochtendbladen dat interes sante nieuws te kunnen vensjdhaffen. Het onderzoek had uitgemaakt, dat de wonde in de hoogste mate gevaarlijk washet lange, spitsje, tweesnijdige wa pen was diep in de lbng gedrongende stoot was met vrees/el'ijk geweld toege-t bracht. De mogelijkheid! der redding gaven de artsen niet opi, maar de kans was toch gering. - En dadelijk heeft de onverzoenlijke anti-clericale heer Malvy, minister van binenlandsdhe zaken, aan den prefect de sluiting van het klooster bevolen. Over een maand moeten alle oude en gebrek kige paters en broeders verdwenen en het klooster gesjoten Zijn. Want het klboster diende, volgens de scherpzin nige excellentie, voor een voortdurende wisseling tusfsdhen congreganisten in België en Frankrijk. En dat kon natuur lijk niet worden geduld!.... De rechter-commissarisl heeft op het stadhuis te Rijisjsel1 het register der kies lijsten in beslag genomen. Er isk opnieuw doch zonder resultaat, een onderzoek in gesteld in de inrichting van broeders! der christelijke scholen te Annapegj. (Hjet schijnt thans zeker te zijn, dat Tampico in handen der constitutionalisten is gevallen en :di en tengevolge is de on gerustheid onder de geïnteresseerden bijl bij ide olievelden aldaar belangrijk toe genomen, en hebben zij bij president .Wil son aangedrongen op bescherming door troepen. Uit het rapport van schout-bij-nacht Mayo over den val van Tampico blijkt, 'dat de opstandelingen yenplicht waren den strijkt tot in het hart der stad voori te zetten .Gemeld' wordt, dat gistermiddag om een ure, toen de inneming van de stad1 gemeld werd, een zwaar geweerge vecht op het stadsplein nog wérd voort gezet, terwijl ook de kanonnen bleven schieten. t Schout-bij-nacht Mayo maakt geen mel- (ding van "de verliezen en van sle toe gebrachte schalde^ Volgens agenten vail de opstandelingen .trekken (de regeeringstroepen langs den 'spoorweg terug, en hopen zij Pachuca te zullen bereiken, van welk spoorwegsta tion zijl, langs een omweg, naar jVtexico (stad) zouden kunnen komen. De opstan delingen houden den spoorweg van Tam pico naar 'Montery bezet_, friet Amerikaansche departement van Staat heeft onmiddellijk onderhandelingen met de opstandelingen geopend om voor de buitenlanders vergunning te verkrijV gen om naar de petroleumterreinen terug te keeren. Generaal Garcia Pena, een van de Me xicaans che opperofficiereu, heeft het be vel over de Mcxicaansche regeeringstroe pen buiten Vera Cruz overgenomen van generaal Maas. De toestand van Ffuerta en zijn aan hang wordt voortdurend critieker en de hardnekkige wijize, waarop' hij zich blijft verzetten tegen id'en van alle kanten op- dringenden vijiand kost oiriltzaglijke offers. Een correspondent te New-York van de Londensche Daily Telegraph meldt, dat in de Mexicaansche hoofdstad per dag gemiddeld 10CO gekwetsten aankomen. Er komen er mt de buurt van Tarreon, uit San Luis Potosi, uit Cuantia (bij Quer- navaca), uit Atlixco (bijl Puebla) enz. Het 1 ijlden van de gewonden is vrees el ijk,. De meeste gekwetsten hebben een óf meer ledematen moeten laten afzetten, wijl de Toen haar vader den toestand werd medegedeeld^ verkeerde hij nog altijd in de grootste opgewondenheids De moor denaar waar was de laaghartige moor denaar, die het gewaagd had' zijln onschul dig kind te treffen? iHoe had zoo iets in een beschaafd land als Engeland kunnen geschieden? Engeland zijn ideaal! het eenige land, ,waarheen hij(zijn dochter ^n,et vreug de gevolgd was. In Italië waren moord aanslagen aan de orde van den dagdaar was iedereen hem verdacht voorgekomen In ieder geval zou hij niet rusten, voor de daad opgehelderd!, voor zijn kind gewroken was. Edith zelf kon weinig of geen op heldering geven. Zij had op de menigte voor de deur weinig gelet en plotseling een stoot en een hevige smart gevoeld; welke haar het bewustzijn hadden' doen verliezen. Daar haar het spreken geheel ontzegd was, werd van ieder verder ver hoor vooreerst afgezien. .Haar eerste woord, nadat zij de oogen geopend had, \jjas ^moeder" geweest Daarna sprak zij'nog een verzoek uit, dat men'baron Behrenberg vragen zou, haar moeder het ongeval mede te deelen en haar hierheen 'te brengen. „Hij zal het wel doen", fluisterde zij met vertrouwen. Ook de Regeeringsraad vond, dat dit het beste was, en telegram op telegram wonden veelal door ontplofbare kogels waren veroorzaakt en er Jcoudvuur was opgetreden. Over Albanië wordt aan de „Köln. Volkszeitung" ge seind In Epirus dringen de Epirotische vrij- scharen steeds dichter op de Albaneezen aan. Als het tot een treffen komt, wor den zij steeds gesteund door geregelde Grieksche troepen. In de streek van Argirokastro en Ko- ritsa strijden de Albaneezen met succes, ofschoon zijl zware verliezen lijden. Volgens betrouwbare berichten van Ne- derlandsche officieren bedrijven de Epi- roten gruwelijke wreedheden op vrouwen en kinderen. Bij Argirokastro zijn gekrui sigde vrouwen gevonden en in een kerk zijl meer dan 100 vermoorde vrouwen en kinderen aangetroffen. GEMENGD. Het had maar weinig gescheeld of de Engelsche regeering had gistermid dag een nederlaag geleden bij de stemming over de vaststelling van 'de agenda. Het desbetreffende voorstel was slechts van formeelen aard en een stem ming werd niet verwacht, de oppositie echter, die in grooten getale was opge komen, drong er op aan, dat gestemd zou worden. Het voorstel werd toen, onder groote opgewondenheid, aange nomen met 255 stemmen tegen 234. Donderdagmiddag is in tegenwoor digheid van den S.ultan van Turkije, troon opvolger, het geheele ministerie, (mi nister Talaat bey, die uit Livadia terug gekeerd is, was ook aanwezig) en het corps diplomatique, de nieuwe Ka mer geopend. De secretaris van den Sultan las de troonrede voor, waarin her innerd werd aan de sluiting van het parlement op 4 Augustus 1912, aan liet verbond der vijanden des lands en den inval in het grensgebied, waardoor de nieuwe verkiezingen natuurlijk vertraagd werden. De Sultan bracht verder dank aan den Allerhoogste, die hem in staat heeft gesteld de nationale vergadering na een langen, sraartelijken tusschentijd te openen. Naar luid van een telegram uit Nancy aan de Petit Parisien, zijn giste ren twee Duitsche officieren, met hun sabel op zij, bij Mailly a. d. Seille op Fransch gebied gekomen. Volgens een bericht van Havas zijn de officieren nadat ze over de grens waren terugge gaan, later op hun schreden terugge keerd en naar het dorpje Secourt gegaan, een paar kilometers van de grens op Fransch gebied gelegen. Een der officie ren behoorde tot het 90e regiment, de andere tot het 12e Saksische regiment infanterie, te Metz in garnizoen. De Engelsche douane heeft 500 sabelbajonetten in beslag genomen, die van een uit Londen komend stoom schip waren overgeladen op een stoom schip met bestemming naar Mulroyport in het graafschap Donegal. Naar uit Tetoean wordt gemeld, vloog -over het kanaal om het verzoek te doen en op spoed aan te dringen. (Edith lag riistig als in .een droom'. Pleegzusters uit een idier beroemdste hos pitalen stonden bij haar l^gër, om haar te verlichten. De pijh was niet groot, maar iedere beweging was haar toch ontzegd. Waaraan dacht zij, toen zij daar zoo stil lag? Blikte zij in de ongewone toe komst, waarvan zij kort geleden gezegd had, dat men niets wist Van tijd tot tijd kon men bemerken, dat zij een po ging ideed om de haniden tot gebed te vouwen en "haar blikken namen dan een treurige uitdrukking aan. De pleegzusters vroegen haar vader, of zijn dochter misschien naar een geeste lijke verlangde. De Ministerraad geraakte buiten zich zeiven ibij de gedachte, dat Zijln dochter daardoor tot opgewondenheid zou kunnen gebracht worden. De dok toren hadden iedere opwinding verbo den, voerde hij aan, en vroeg, of zijn dochter den wensch naar een geestelijke had te kennen gegeven. Zoo niet, dan moest men haar om alles ter wereld niet op die gedachte brengen. Voor de tweede dag aanbrak stonden mevrouw Schulze en Bernard van Beh renberg aan het bed der kranke, beiden ten diepste bewogen. Edith's toestand was werkelijk verer hebben de Marokkanen te Alkabaza een afdeeling Spaansche troepen aange val 1 e ii en door het werpen van bom men acht soldaten gewond. Bij Tetoean heeft de vijand een Spaansch kamp overvallen, doch is te ruggeslagen. De Grieksche Staatscourant maakt de volgende diplomatieke benoemin gen wereldkundig: Naeum is benoemd tot gezant te Sofia, Dragoemis te St. Petersburg, Theotokis te Berlijn, Schlie- man te Washington, Psychas te Boeka rest, Papadiamantopoelo tot zaakgelas tigde te Boekarest, Transferme tot ge zant in den Haag. Varatassi tot zaakge lastigde te Durazzo. Tusschen het bestuur der Parij- sche ziekenhuizen en de verple gers en verpleegsters is een conflict uitgebroken; deze laatsten weigeren, in weerwil van ide door het bestuur her haalde oproeping, zich met het anti-ty- phusserum te laten inenten, daar, naar beweerd wordt, dit serum aan twee in- geënten het leven heeft gekost en ver scheidene ernstig ziek zijn geworden. De vakvereeniging der ziekenverplegers en -verpleegsters besloot de zaak bij de ver- eeniging der Parijsche artsen aanhangig te maken. In Köln-Vollstock is gisterennacht de laatsleden Zondag door den aarts bisschop dr. Felix von Hartmann ge legde eerste steen voor den bouw van dq St Piuskerk uit den muur gebroken en van de documenten, die er in beslo ten waren, b e ro o f d. In den nacht van 12 op 13 dezer zijn te Port Gueydon en Akbou in Al giers aardschokken waargenomen. De schokken liepen van Oost naar West Er is slechts onbeteekenende schade aangericht De Koning van Zweden heeft op Drottningholm een ministerraad gepre sideerd en de regeering weder aanvaard. Katwijk. Ook de „Tijd" juicht het door het bestuur van de Centrale Katwijk-Leider dorp genomen besluit ten zeerste toe. iTer zake eener eventueele verkiezing voor Ide Tweede Kamer in het district Katwijk schreven wij dezer dagen, zegt het blad, dat men er beschikt over heel wat gezond verstand en hadden toen als bezitters daarvan allereerst het oog op de leiders der katholieke kiezers, die van oudsher in dit opzicht mannen in bonis zijn. Een sterk bewijls hiervoor is 'het be* sluit van het bestuur der R. K. Centrale, dat op .zijln jongste vergadering besloot, zijn leden te adviseeren, de candidatuur niet te bespreken, vóór zij er is. Eenvou diger en practischer advies kan niet ge geven worden en aan alle. voorbarige beschikkingen is nu door de sterkste par- tjij 'de bodem ontnomen. Eerst als de heer Van Wassenaer Zijn benoeming tot lid1 der Eerste Kamer heeft aangenomen, is er een vacature-Katwijk, die wij gerd, en de doktoren hadden haar zelfs opgegeven. De moeder was troosteloos en ook op Bernard's wangen parelden tranen, toen hij zijn kleine vriendin terugzag, over wier liefelijke trekken de schadu wen des doods zich reeds verspreid den. Ondanks haar zwakte had zij hem toch toegelaten, en hem de hand een weinig toegestoken. Zij kon slechts weinig spreken, maar de woorden: „moordenaar vergeven".... kwam zacht van haar lippen. Bidden! zeide zij daarna met grooten nadruk. Gijukimt bidden ditmaal voor mij, voegde zij er bij, Ber nard vast in de oogen ziende. Bernard aarzelde geen oogenblik. Kalm 'knielde hij bij haar legerstede neer, een 'klein kruis uit den zak nemend, dat hij haar in handen gaf. Met beven de stem maar klaar en duidelijk sprak hij de gebeden uit, waarmede de Kerk •de stervenden voor hun Verlosser en Rechter henenleidt 't Waren eenvoudige., kinderlijke woorden van rouw, geloof, hoop en liefde. Wel verre van Edith te verontrusten, riepen zij stil de vrede op haar trekken. (Wordt vervolgd) I

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1